Najlepšie farby na stenu: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie farby na stenu

Rozhodli ste sa, že vaše steny si zaslúžia nový náter a hľadáte najlepšiu farbu na stenu? Po príchode do špecializovaných obchodov môžete skončiť s plnými rukami vzoriek od známych aj menej známych značiek. Ako vybrať správny odtieň a náterovú hmotu? Aké vlastnosti navyše ponúkajú kvalitné interiérové farby na steny? Ak sa potrebujete rýchlo zorientovať, nechajte si poradiť, ako na to! Každá dobrá rada padne vhod.

Výber farby je podmienený niekoľkými kritériami. Zohľadniť je potrebné účel, veľkosť aj svetelnosť priestoru, rovnako tak aj materiál, na ktorý bude farba aplikovaná, vyhladenosť steny, jej štruktúru a prípadné nedostatky. Spotrebitelia sa najčastejšie rozhodujú medzi oteruvzdornou a umývateľnou farbou. Za posledné roky nabrali na popularite aj magnetické farby, ktoré síce majú špecifické využitie, no do priestorov, “kde to aktívne žije” sú ako stvorené. O dôležitých druhoch a deleniach farieb si viac povieme v našom nákupnom sprievodcovi.

Obaly farieb znesú veľa informácií, ktoré pri reálnom používaní nemusia vychádzať podľa predstáv. Najčastejšie problémy súvisia s výdatnosťou, prílišnou nasiakovosťou steny, či odlišným odtieňom. Výdatnosť farby, ktorá je uvedená na obale je zisťovaná za ideálnych podmienok, preto odporúčame do pozornosti aj diskusie a recenzie farieb na stenu, kde sa dozviete dôležité skúsenosti súvisiace s aplikáciou aj výsledkom.

Najlepšie farby na stenu na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1HET Disperzná vysoko
biela farba KLASIK 15 kg + 3 kgDruh: disperzná, oteruvzdorná
Výdatnosť: 7 - 11 m2 / kg
Množstvo: 15 kg (+3 kg)
[usr 5 text="true" tooltip="true"]24,30 € Čítať recenzie
#2Dulux SUPER matt

Druh: akrylátová, umývateľná
Výdatnosť: 14 m2 / l
Množstvo: 3 l
[usr 5 text="true" tooltip="true"]15,25 € Čítať recenzie
#3JUB Jupol Classic15 L / 24kg

Druh: biela maliarska farba
Výdatnosť: 10 - 11 m2 / l
Množstvo: 24 kg/ 15 l
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]29,50 € Čítať recenzie
#4Flügger Dekso 5

Druh: matná, akrylátová
Výdatnosť: 10 m2 / liter
Množstvo: 0,75 l, 3,0 l, 10,0 l
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]10 € Čítať recenzie
#5Esmal Exclusive 25kg

Druh: oteruvzdorná
Výdatnosť: 9 m2 / kg
Množstvo: 25 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]35,50 € Čítať recenzie
#6Primalex Plus

Druh: oteruvzdorná
Výdatnosť: 15 m2 / kg
Množstvo: 15 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]24,50 € Čítať recenzie

Ako vybrať farbu na stenu

Skôr, ako sa pustíte do maľovania, je na mieste zvážiť, k akým zmenám dôjde.

 • Chcete nový náter bez zmeny odtieňa alebo komplet zmeniť farbu stien v miestnosti?
 • Chcete maľovať steny v novostavbe, alebo ide o staršie priestory s niekoľkými starými vrstvami maľovky na stene?
 • Ide o priestor, je vyššia pravdepodobnosť, že môžu vzniknúť škvrny na stenách?

Otázok môže byť viac ako dosť, no netreba mať obavy. Aj ako neprofesionál si viete poradiť – stačí mať prehľad a porozumieť údajom, ktoré na baleniach farieb nájdete.

V nasledujúcich odsekoch si krok za krokom predstavíme delenie farieb, špecifiká, s ktorými sa môžete pri maľovaní stretnúť a nezabudneme ani na zoznam najlepších výrobcov a cenové rozdelenie. Ak by sme sa na to pozreli reálne – nová farba na stene je investíciou na niekoľko rokov, preto má určite význam venovať kvalite farby pozornosť, aby bola nielen esteticky pekná, ale aj hygienická.

Naša rada: Pri výbere farby sledujte 7 dôležitých vlastností – oteruvzdornosť, umývateľnosť, paropriepustnosť, výdatnosť, materiál, na ktorý sa farbu odporúča aplikovať a tiež aj teplotu aplikácie a dobu schnutia.

ako vybrať farbu na stenu

Základné delenie interiérových farieb na steny

Spotrebiteľov najviac zaujíma výsledok, ktorý sa dá rozdeliť na vizuálnu a “dotykovú” časť. Musíte sa rozhodnúť pre správny odtieň farby a zvoliť odolnosť farby pri dotyku.

Oteruvzdorné farby na stenu

Každému z nás sa už neraz stalo, že sa oprel o stenu, ktorá na chrbte zanechala odtlačky. Takáto náterová hmota neodolávala suchému oteru. V súčasnosti sa v bytových priestoroch najčastejšie používajú oteruvzdorné farby, po ktorých, keď prejdete suchou rukou, ruka zostane čistá. Nepúšťajú žiadny pigment. Hodia sa do obývacích izieb, spální, detských izieb a na steny, u ktorých nie je predpoklad, že by mohlo dôjsť k ich zašpineniu alebo zamasteniu. Výhodou je dobrá cenová dostupnosť a vyššia výdatnosť.

Umývateľné farby na stenu

Vyššiu “ligu” predstavujú umývateľné farby na stenu, ktorá sa hodia predovšetkým do priestorov s vyšším rizikom zašpinenia steny. Umývateľnosť má rôzne stupne – môže ísť o odolnosť voči nemastným aj mastným škvrnám. Základný umývateľný náter môžete od nemastnej škvrny očistiť obrúskom. Drahšie, vysoko umývateľné farby dokážete zbaviť aj mastných fľakov, a to pomocou teplej vody so saponátom. Jednoducho ich umyjete – nie sú nasiakavé, ani nestrácajú pigment. Hodia sa do spoločných priestorov – chodby, vstupy, jedálne, školské triedy, ale aj kuchyne a kúpelne. Pozor však – môžu zamedziť prestupu vzduchu cez stenu a pri vzlínajúcej vlhkosti podporiť vznik plesní.

Špeciálne farby na stenu

Pod označením špeciálne farby môžete nájsť farby s protiplesňovým účinkom, farby, ktoré nepodporujú množenie baktérií, eliminujú pachy, dym a splodiny (vhodné pre alergikov), dekoračné farby, ktoré pri nanášaní vytvárajú povrch so štruktúrou, ale aj magnetické farby, ktoré obsahujú kovové feromagnetické čiastočky a aj z obyčajnej steny vytvoria “magnetickú tabuľu” kdekoľvek v priestore – využitie v kanceláriách, triedach, detskej izbe ale aj ako zaujímavý prvok v kuchyni alebo predsieni.

Delenie interiérových farieb podľa zloženia

 • Disperzné farby – sú vodou riediteľné, vhodné na natieranie stien izieb aj fasád domov. Vynikajú dobrou priedušnosťou.
 • Akrylátové farby – sú vodou riediteľné s výbornými vlastnosťami v obytnom priestore. Rýchloschnúce a s veľmi dobrým krytím.
 • Silikátové farby – vhodné do domácností, kde žijú alergici. Majú vysokú paropriepustnosť a eliminujú šírenie plesní.
 • Vinylové a latexové farby – disponujú výbornou umývateľnosťou a vysokými krycími vlastnosťami. Možnosť dosiahnuť výrazný odtieň.
 • Vápenné farby – ponúkajú riešenie do nenáročných priestorov (dielne, komory, pivnice). Nie sú odolné voči oterom, uvoľňujú pigment.

farba na stenu obývačka

Na aký materiál budete farbu nanášať?

Začnite charakterom miestnosti. Iné nároky sa kladú na náterovú hmotu v obývačke a úplne odlišné pre steny v kúpeľni. Dôkladne zvážte materiál, na ktorý budete farbu nanášať – môže ísť o omietku, sadrokartón, betón, ale aj tapety a drevo a podľa toho zvoľte vhodný druh farby s dobrou priľnavosťou, krytím a aj optimálnou výdatnosťou. Prípravu stien nepodceňujte, môže zabrať viac času ako samotné maľovanie.

Nepodceňujte prípravu podkladu. O čo poctivejšia bude predpríprava, o to lepší výsledok dosiahnete.

 • Steny očistite od pavučín, prachu, zbavte sa mastnoty aj plesní.
 • Ak v miestnosti dochádza aj k výmene nábytku a inému rozmiestneniu, nezabudnite zo stien vybrať všetky klince, hmoždinky alebo istiace konzoly.
 • Diery, praskliny a ďalšie nerovnosti vyhlaďte. Zníži sa celková spotreba farby a farba priľne bez toho, aby na stenách vznikali špinavé mapy alebo chuchvalce.

Tip: Nechce sa vám maľovať? Skúste nalepiť fototapety.

Veľkosť balenia – Krycia schopnosť a výdatnosť

Akú plochu majú steny miestnosti? Potrebujete “odrazový mostík”, ktorý vás nasmeruje k približnej spotrebe farby. Pozor však, získate údaj, ktorý hovorí iba o jednej vrstve náteru. Plochu steny vypočítate jednoducho – dĺžka x výška v metroch. Otvory pre okná a dvere štandardne nemusíte odrátavať. Budete mať istotu rezervy, pre prípad, že je nasiakavosť steny vyššia.

Výdatnosť farieb na stenu udáva, koľko metrov štvorcových namaľujete s 1 litrom alebo 1 kilogramom farby. U každého výrobcu farieb je výdatnosť iná, vždy musíte tento údaj kontrolovať v popise. V ideálnom prípade sú prepočty jednoduché – balenie je označené v litroch (napr. 5 l) a výdatnosť hovorí, že 1 l farby vystačí na 8 m2. Alebo obdobne nájdete tieto údaje aj v kg: 15 kilové vedro poskytuje výdatnosť 1 kg farby na 6 – 10 m2.

Pozn: Jeden liter farby váži približne 1,3 – 1,5 kg, preto objem vedra s hmotnosťou 15 kg môže byť 10 l.

Koľko náterov je na už na stene?

Ak ide o novostavbu, ktorá má povrch stien iba omietnutý, musíte najskôr aplikovať vrstvu penetračného náteru a následne 2 vrstvy farby. Ak ide o steny zo sadrokartónu, farebný náter pre dosiahnutie požadovanej intenzity, treba vykonať minimálne 3 krát. Ak už máte steny natreté na bielo, penetračnú vrstvu môžete vynechať.

Ak chcete premaľovať už dávnejšie namaľované steny, nový vrchný náter by mal chytiť bez problémov už pri druhej vrstve. Rizikovým môže byť menej súdržný podklad – ak už bola stena roky dozadu 4 krát maľovaná. Po vyschnutí nového náteru sa môžu objaviť rozsiahle praskliny alebo sa celé vrstvy začnú celé olupovať. Nepomôže nič iné, ako celú stenu oškrabať, zarovnať, napenetrovať a nanovo namaľovať. Ak už vopred tušíte, že by sa problém s olupovaním mohol objaviť, ale do pracného oškrabávania sa vám nechce, malou záchranou môže byť penetrácia stien, ktorá staré farby “zomkne” a spojí.

Tónovanie farieb – Ako správne namiešať farbu na maľovanie?

Trendy farieb v interiéri sa každý rok menia a výrobcovia prichádzajú z čoraz pútavejšími vzorkovníkmi interiérových farieb. Aj preto sa môže stať, že unikátna farba, ktorú ste použili pred 5 rokmi, už nie je v ponuke a ak by ste aj odtieň chceli zopakovať, nemusí sa úplne zhodovať. Našťastie, miešanie farieb už nie je ničím komplikovaným.

 • Existujú profesionálne centrá na miešanie farieb, kde vám farbu namiešajú a aj prezentujú na dostatočne veľkej ploche (alebo aspoň na obrazovke počítača), aby ste presne videli, ako vyznieva. Na základe jej výdatnosti a krycích schopností namiešajú presne taký objem, aký budete potrebovať.
 • Expresné tónovanie farieb môžete vyskúšať aj pomocou aplikácii na internete a z pohodlia domova zvoliť odtieň, ktorý sa vám najviac pozdáva. Domov vám príde hotová farba.
 • Obľúbenou možnosťou je kúpiť farbu na stenu, ktorá už je natónovaná priamo vo vedre. Nejde o žiadne exkluzívne odtiene, skôr o tie, ktoré sú medzi spotrebiteľmi najžiadanejšie a populárne, a preto sa ich výrobcom farieb oplatí baliť.
 • Zaujímavým riešením je aj postupné tónovanie. Zakúpite výraznú sýtu farbu, ktorú v určených pomeroch riedite alebo vmiešavate do bielej farby, čím jej odtieň postupne zjemňujete. Nevýhodou však je, že ak zarobíte málo farby, pri dorábaní sa vám nemusí podariť trafiť odtieň v rovnakej intenzite.

Video

Ceny farieb na stenu

Koľko investovať do interiérovej farby? Vo veľkej miere záleží od značky, exkluzívnosti odtieňa, intenzity a veľkosti balenia. Neoplatí sa šetriť a kupovať lacnú farbu neznámej značky. Starostlivo zvážte množstvo farby, ktorú spotrebujete. Menšie vedro je v prepočte na liter vždy drahšie ako väčšie ekonomické balenia.

Farby na stenu do 10 €

Bohatý výber farieb s hmotnosťou nižšou ako 6 kg. Vhodné pri použití na menšie plochy a dotvorenie detailov. Okrem lacných základných farieb tu nájdete aj malé balenia kvalitnejších farieb.

Farby na stenu do 30 €

Ponuka najpredávanejších farieb na stenu s výhodný pomerom cena/balenie. Veľkosť balenia do 15 kg (10 l).

Farby na stenu od 30 €

Prémiové farby vo vysokej krycej kvalite. Perfektné výsledky, vysoký estetický vzhľad, výborná výdatnosť. Výber farieb so špecifickými vlastnosťami pre náročných spotrebiteľov.

Najlepšie značky farieb na stenu

Ktoré značky ovládli testy farieb na stenu a aj medzi spotrebiteľmi majú dobré meno?

 • HET – Akú bielu farbu kúpiť na stenu? Na túto otázku dáva jednoznačnú odpoveď česká značka HET, ktorá má zo svojimi produktami na našom trhu najbohatšie zastúpenie. Líder na trhu. Rokmi preverená kvalita.
 • Jupol – V tomto roku oslávila obchodná značka Jupol už 50 rokov na trhu. Poznajú ju celé generácie maliarov naprieč celou Európou. Výborný pomer cena/kvalita.
 • Primalex – Popredný výrobca náterových hmôt na Slovensku aj v Česku je aj v súčasnosti synonymom pre kvalitné maliarske farby (Primalex Polar).
 • Dulux – Bohatý výber farieb v matnom, lesklom aj saténovom prevedení. Hotové interiérové farby v moderných odtieňoch.
 • Esmal – Vysokokvalitné biele maliarske farby s dobrými recenziami. Esmal Latex Uni – umývateľná farba na stenu s odolnosťou aj voči mastným fľakom.

farba na stenu spálňa

Najčastejšie kladené otázky

Čo všetko budete potrebujete k maľovaniu v interiéri?

 • Predovšetkým kvalitnú farbu na maľovanie izieb, na zakrývanie podlahy lepenky alebo kartóny, na zakrývanie nábytku, dvier a okien tenké fólie alebo maliarske fólie, ktoré jednoducho priľnú na sklenú výplň.
 • Zaobstarajte si maliarsku papierovú pásku so zníženou lepivosťou, ktorá vydrží na mieste 3 – 5 dní.
 • Väčšiu plochu rýchlejšie zvládnete pomocou valčeka. Čím je plocha hladšia, tým vyberajte valček s kratším vlasom. Na maľovanie stropu využijete teleskopickú tyč a na detaily rôzne šírky štetcov, vrátane “zárožáka”.

Ako často maľovať steny?

Pravdepodobne sa nedozviete, aká je správna frekvencia maľovania izieb v domácnosti. Kým niektoré izby (napr. spálňa) vydržia bez obnovy maľovky 5 – 6 rokov, sú miestnosti, kde sú steny viac vystavené vlhkosti, pare, dymu, popolu ale aj plesniam, a preto je interval medzi maľovania kratší – približne 3 – 4 roky alebo podľa potreby. K najviac “skúšaným” patria steny v kuchyni okolo varnej zóny, v obývačke steny okolo krbu alebo kachlí, rohy v kúpeľni, ktoré sú vystavené zrážaniu vlhkosti a tvorbe plesní a tiež aj miesta, ktoré sú na dosah malých detských rúk odhodlaných maľovať.

Nepozerajte však len na estetické hľadisko. Dôležitá je najmä hygienickosť a zdravotne nezávadné prostredie. Vytvorte si domácnosť, v ktorej sa vám žije útulne a zdravo.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1HET Disperzná vysoko
biela farba KLASIK 15 kg + 3 kgDruh: disperzná, oteruvzdorná
Výdatnosť: 7 - 11 m2 / kg
Množstvo: 15 kg (+3 kg)
[usr 5 text="true" tooltip="true"]24,30 € Čítať recenzie
#2Dulux SUPER matt

Druh: akrylátová, umývateľná
Výdatnosť: 14 m2 / l
Množstvo: 3 l
[usr 5 text="true" tooltip="true"]15,25 € Čítať recenzie
#3JUB Jupol Classic15 L / 24kg

Druh: biela maliarska farba
Výdatnosť: 10 - 11 m2 / l
Množstvo: 24 kg/ 15 l
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]29,50 € Čítať recenzie
#4Flügger Dekso 5

Druh: matná, akrylátová
Výdatnosť: 10 m2 / liter
Množstvo: 0,75 l, 3,0 l, 10,0 l
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]10 € Čítať recenzie
#5Esmal Exclusive 25kg

Druh: oteruvzdorná
Výdatnosť: 9 m2 / kg
Množstvo: 25 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]35,50 € Čítať recenzie
#6Primalex Plus

Druh: oteruvzdorná
Výdatnosť: 15 m2 / kg
Množstvo: 15 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]24,50 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere novej maliarskej farby. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších farieb na stenu na trhu.
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin