Najlepšie postele: TOP 7 modelov, na ktorých bude radosť spať

najlepšie posteleKvalitný spánok je alfou a omegou nášho zdravia aj výkonnosti počas dňa. Práve preto si potrebujeme zabezpečiť perfektné miesto na spanie, z ktorého sa ráno zobudíme oddýchnutí a plní energie. Okrem správneho výberu matrac či, posteľnej bielizne, je dôležité mať pod sebou “základňu”, ktorá bude vyhovovať našim fyzickým parametrom, ale aj vkusu. O čom bude reč? Predstavíme vám tipy na najlepšie postele, v ktorých si spánok zamilujete.

Výber postele do spálne, izby či detskej izby podlieha mnohým kritériám. Dôležitá je frekvencia používania postele (každú noc, alebo iba počas dovolenky na chate?), hmotnosť a výška jednotlivca, veľkosť spálne a štýl, v akom je spálňa zariadená. Už menej sa myslí na kompatibilitu matraca a postele, no práve tento faktor je pre váš pokojný spánok mimoriadne dôležitý.

 • Aké sú vaše nároky na prevedenie postele? Páčia sa vám masívne drevené postele, alebo inklinujete skôr k čalúneným posteliam, ktoré sú príjemné na dotyk?
 • Je pre vás dôležité, aby bol súčasťou postele zároveň aj odkladací a úložný priestor?
 • Budete na posteli spať osamote, alebo hľadáte kvalitnú manželskú posteľ?
 • Chcete posteľ s matracom a roštom v základnej cene?
 • Ako správne vybrať detskú posteľ?

V nasledujúcom sprievodcovi výberom nájdete zbierku rád a tipov, s pomocou ktorých sa vám podarí vyfiltrovať posteľ presne podľa svojich potrieb. Keďže ide o dominantný kus nábytku, je na mieste zaoberať sa životnosťou a údržbou postele. Prešli sme aj recenzie postelí a výsledkom je tabuľka s modelmi, ktoré najviac zarezonovali medzi nakupujúcimi. Aké sú ich prednosti a v čom preskočili konkurenciu?

Najlepšie postele na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Manželská posteľ s roštom
Carisa 180x200 cm

Materiál: ekokoža
Rozmery: 180 × 200 cm
⭐ 100 %159 € Čítať recenzie
#2Posteľ do detskej izby
TEYO 90x200 cm
Materiál: drevotrieska laminovaná
Rozmery: 90 × 200 cm
⭐ 100 %115 € Čítať recenzie
#3GABRIELA 180x200 cm

Materiál: drevotrieska laminovaná
Rozmery: 180 × 200 cm
⭐ 98 %109 € Čítať recenzie
#4OREA 180x200 cm
Materiál: látka, drevo
Rozmery: 180 × 200 cm
⭐ 98 %479 € Čítať recenzie
#5DOUBLE 2 180x200
Materiál: látka
Rozmery: 180 × 200 cm
⭐ 96 %401 € Čítať recenzie
#6HEUREKA + rošt ZADARMO 80x200 cm
Materiál: masív
Rozmery: 80 × 200 cm
⭐ 94 %82 € Čítať recenzie
#7APPLE + úložný priestor + matrac + rošt
Materiál: látka
Rozmery: 140 × 200 cm
⭐ 94 %400 € Čítať recenzie

Najpredávanejšie manželské postele

Najpredávanejšie manželské postele dla portálu Heureka.sk

Ako vybrať ideálnu posteľ, ktorá vydrží roky?

Kupujete novú posteľ a potrebuje zvážiť všetky výhody a nevýhody možností, ktoré sa vám ponúkajú? Väčšina kupujúcich má svoju predstavu a zároveň aj rozpočet, do ktorého sa v ideálnom prípade chcú zmestiť. Výber postele je do istej miery ovplyvnený nábytkom spálne a vaším individuálnym vkusom. Kým niektorí nedajú dopustiť na príjemný pocit z prírodného dreva, ďalší hľadajú moderné lakované prevedenie.

Poradíme vám, na aké vlastnosti postele sa zamerať, aby ste si počas spánku dokonale oddýchli a za svoju investíciu dostali len to najlepšie.

ako vybrať posteľ

Zvoľte správny rozmer

Prvou úlohou je správna veľkosť postele.

 • Postel by mala byť minimálne od 20 cm dlhšia ako je vaša výška.
 • Štandardná šírka postele pre dospelého človeka je 90 cm.

Väčšina jednolôžok má potom rozmery 90 × 200 cm, pri dvojlôžkach (manželských) posteliach je to teda logicky 180 × 200 cm. V týchto základných rozmeroch sa vyrába tiež aj väčšina matracov (a na rovnaké rozmery sú nastavené aj posteľné plachty). Aj keď sa možno rozhodnete pre menšie dvojlôžko 160 × 200 cm, dva matrace o veľkosti 80 × 200 vás nemusia vyjsť lacnejšie. Menej štandardné rozmery matracov a roštov sú zvyčajne rovnako drahé, ak nie aj drahšie ako základný rozmer.

Koľko priestoru viete v spálni pre postel vyhradiť? Niekedy máme možnosť kúpiť si veľkú posteľ, inokedy počítame s každým centimetrom naviac. Určite však neprístupte ku kompromisu, ktorý vám nepridá na nočnom pohodlí. Posteľ 140 × 200 cm nie je považovaná za plnohodnotné dvojlôžko. Ide skôr o nadštandardne veľké jednoložko vhodné na občasné prespanie dvoch ľudí.

Aká by mala byť výška postele?

Výška postele pre dospelého človeka je cca 40 – 50 cm. Ak ide o posteľ pre seniora, jej výška by mala byť od 55 do 62 cm. Detské postele môžu mať rošt položený nižšie. Nemalo by to však byť menej ako 30 cm. Nízko pri zemi totiž môže byť chladnejšie a zároveň sa pri zemi viac víri prach, ktorý by potom zaspávajúce dieťa vdýchlo.

Postele podľa veľkosti

 • Jednolôžko – posteľ 80 × 200 cm, 90 x 200 cm – vhodná pre dospelého človeka, ale aj tínedžera a dieťa (do istého veku s ochrannými bočnicami).
 • Jeden a pol lôžko – posteľ 120 × 200 cm, 140 × 200 cm – vhodná pre dospelého človeka (+ na občasné prespanie dvojice). Posteľ je vhodná napríklad do študentskej izby, podnájmu, na chatu alebo do izby na prespanie hostí.
 • Dvojlôžko – posteľ 160 × 200 cm, 180 × 200 cm, 200 × 200 cm (pri nadštandardnom prevedení aj 200 × 220 cm) – vhodná pre dvoch dospelých ľudí na plnohodnotné používanie.
 • Detská posteľ – posteľ 60 × 120 cm, 70 x 140 cm, 80 × 160 cm, 80 × 180 cm – vhodná pre jedno dieťa, pričom by aj v tomto prípade malo platiť, že posteľ je minimálne o 20 cm dlhšia ako je výška dieťaťa.

kvalitná posteľ

Postele podľa konštrukcie

 • Klasická pevná posteľ – Ide o kovový, drevený alebo drevotrieskový rám (resp. kombináciu materiálov + čalúnenie), ktorý v izbe zaberá počas celého dňa aj noci stabilné miesto.
 • Sklápacia posteľ – Ide o tzv. posteľ ukrytú v skrini. Takéto prevedenie zachránilo už nejeden stiesnený priestor. Vyžaduje precízne spracovanie a dôraz na kvalitný pružinový alebo hydraulický mechanizmus, ktorý zabezpečí sklopenie aj vyklopenie v priebehu pár sekúnd.
 • Rozkladacia posteľ – Cez deň môže mať podobu elegantnej dvojpohovky a slúžiť ako jednolôžko s extra mäkkou chrbtovou opierkou. V prípade potreby sa behom chvíľky premení na dvojlôžko zaklopením “chrbtovej” opierky dozadu. Vznikne lôžko s rozmermi 120 – 140 × 200 cm. Vhodné do izby pre hostí, na chatu alebo do študentskej izby.
 • Poschodové postele – Obľúbené riešenie do detských izieb. Poschodová posteľ môže byť spojením dvoch rovnako veľkých lôžok nad sebou, alebo kombináciou jednolôžka v hornej časti a jeden a pol lôžka v spodnej časti.
 • Postele s prístelkou – V úložnom priestore jednolôžka sa namiesto voľného priestoru ukrýva výsuvná posteľ takmer identických rozmerov. Ak u vás často prespávajú kamaráti vašich detí alebo prázdninári, môže to byť zaujímavá alternatíva na zváženie. Treba však myslieť na to, že tak, ako nedýcha odspodu horný matrac, tak je v úložnom priestore zasunutý aj druhý matrac. Nezabúdajte posteľ často vetrať.

Hlavný materiál postele

Postele z masívu

Postele, ktoré majú u mnohých spotrebiteľov vysoké renomé. Sú vyrábané z dreva, najčastejšie zo smreku, borovice, dubu a buku. Najmä bukové a dubové postele sa vyznačujú veľkou odolnosťou, ale aj hmotnosťou. Ich výsadou je krásny prírodný vzhľad.

Ak si chcete kúpiť posteľ z masívu, pátrajte po výrobcovi s výbornými recenziami. Ukazovateľom kvality je vyššia cena, opracovanie dreva a luxusný vzhľad. Často sa tieto postele vyrábajú na mieru – teda presne podľa vašich požiadaviek.

Kovové postele

Do spálne vnáša kovová posteľ ľahkosť, vzdušnosť a zároveň povoľuje množstvo zaujímavých dizajnových kombinácii a rozmanitej farebnosti. Sú nenáročné na údržbu (stačí pravidelne utrieť prach na kovaní). Do solídneho priestoru pod posteľou môžete uložiť zaujímavé prútené koše.

Pri kovových posteliach však môžete natrafiť na dva protipóly. Silné a stabilné konštrukcie zo železa a jeho zliatín, alebo už na pohľad ľahšie kovové postele z hliníkových trubiek, ktoré už po pár mesiacoch používania môžu začať nepríjemne vŕzgať.

čalúnená posteľ

Postele z drevotriesky

Niektoré postele vyzerajú na prvý pohľad ako drevené. Pri pohľade zblízka však ľahko zistíte, že ide o drevotriesku, ktorá je pomerne rozšíreným nábytkárskym materiálom a cenu nábytku ženie smerom k ľudovým cenám. Drevotrieskové dosky sú oblepené dekorom, ktorý verne imituje kresbu dreva. Môžu preto v obchodoch kupujúceho trochu zaviesť, no nebojte sa pýtať na detaily.

Ukazovateľom môže byť aj nosnosť. Pri drevotrieskovej posteli rátajte s nosnosťou na jedno lôžko cca od 90 – 100 kg, kým pri masívoch môže byť nosnosť aj viac ako 150 kg.

Čalúnené postele

Môžeme ich nazvať aj ako nadstavba predchádzajúcich troch typov. Každá čalúnená posteľ totiž vo svojom základe ukrýva pevnú konštrukciu. Tá môže byť z masívu, drevotriesky alebo kovových profilov. Hoci konštrukciu neuvidíte, vplýva na životnosť, hmotnosť a nosnosť postele. Preto sa pri výbere čalúnenej postele zaujímajte aj materiál, ktorý sa ukrýva vo vnútri, aby vám posteľ čo najdlhšie slúžila k spokojnosti.

Na čalúnenie môžu byť použité kvalitné poťahové látky s vyššou gramážou a odolnosťou voči oderu, ale aj eko koža, či koža (podobne ako je tomu pri pohovkách). Príjemné mäkké čalúnenie bočných strán a záhlavia v spojení estetickým vizuálom sa postarali o to, že čalúnené postele patria k aktuálne najpredávanejším. Pozor však na menšie úskalia – na poťahoch sa zachytáva prach, vlasy aj chlpy zvierat – z času na čas si vyžiadajú povysávanie, ale aj hĺbkové tepovanie.

Postele z paliet

Máte radi jedinečnosť a chcete domov, v ktorom má tvorivosť prvé miesto? Potom vás môžu osloviť postele z paliet. Ako na to? Stačí niekoľko paliet, farba, lak, klince a niekoľko hodín vášho času. Výsledok môže milo prekvapiť. Zároveň je však dobré vedieť, že neopracované palety sú plné triesok a prístup pod posteľ bude obmedzený. Zo skúseností ľudí, ktorí to skúsili pred vami – pripravte sa na nerovný boj s prachom a občas aj pavúkmi!

Príslušenstvo k posteliam

Pri pohľade na posteľ nevidíte iba strohý rám. Je to práve príslušenstvo, ktoré môže zaujať vašu pozornosť.

 • Úložný priestor a možnosti prístupu – Ak sa rozhodnete pre postele s úložným priestorom, zvážte predovšetkým spôsob otvárania. Postele sa otvárajú z ľavej a pravej strany, alebo od strany nôh.
 • Baldachýn (kráľovské nebesá) – Postele s baldachýnom dodajú vašej spálni noblesu. Môže ísť o jednoduchú drevenú rámovú konštrukciu, na ktorú si rozvešiate svetielka, no môže mať aj punc elegancie v spojení so vzdušnými závesmi.
 • Čelo postele – Pevné čelo postele (pevné alebo čalúnené) zabraňuje sklzu vankúša a zároveň dotvára celkový vizuál, no aj stabilitu postele.
 • Nočné stolíky a odkladacie plochy – Súčasťou drevených a čalúnených postelí môžu byť praktické nočné stolíky, ktoré sú v totožnom štýle, ako samotná posteľ. Najčastejšie sú pevne namontované o predĺžené záhlavie.

posteľ s baldachýnom

Ceny postelí

Koľko zaplatíte za kvalitnú posteľ? Výslednú cenu ovplyvňuje mnoho faktorov, predovšetkým použitý materiál a veľkosť postele.

Postele do 200 eur

V základnej cenovej kategórii dominujú jednolôžka rôznych rozmerov. Od detských postelí po štandardné veľkosti pre dospelé osoby. Na výber máte váľandy, drevotrieskové aj základné masívne postele. Nájdete tu aj menšiu skupinu dvojlôžok, treba však počítať s tým, že pôjde o jednoduché konštrukcie bez roštu a matracov v cene.

Postele do 400 eur

V strednej cenovej kategórii už výber postelí naberá na rozmanitosti a nájdete tu aktuálne najpredávanejšie postele všetkých druhov. Kým pri jednolôžkach už môžeme hovoriť o vyššej kvalite, manželské postele patria do strednej triedy, čo sa týka vybavenia. Najväčšiu pozornosť pútajú zaujímavé čalúnené konštrukcie, ktoré výborne dotvárajú moderný interiér.

Postele od 400 eur

Ak hľadáte kvalitu bez kompromisov, osloví vás až ponuka posteli s vyššou cenovkou. Čo tu nájdete? Predovšetkým obrovský výber rôznych rozmerov, materiálov, prevedení aj vybavenia. Drevotrieska ustupuje, za to sa o pozornosť hlásia kvalitné kovové postele, masívne postele a postele, ktoré sa svojim vizuálom ponášajú na luxusné lôžka, aké poznáte z filmov. Táto ponuka osloví aj náročných spotrebiteľov, ktorí berú posteľ ako investíciu na dlhé roky.

Najčastejšie kladené otázky – FAQ

Posteľ pre seniora: Aká by mala byť jej výška?

Postele pre seniora je zvyčajne vyššia, cca 55 cm a viac. Zohľadňuje tak potrebu jednoduchého líhania a vstávania z postele. Hlboký posed je pri ochoreniach kĺbov a pohybového aparátu veľmi problematický. Zároveň zvoľte aj vhodnú tuhosť matraca. Nemal by byť príliš mäkký, ani príliš tvrdý. Stredne tvrdý matrac rozdelený do zón so spevneným okrajom bude tou správnou voľbou. Pri vstávaní z postele sa totiž hrana matracu neohne a senior sa neudrie o lištu na posteli.

Je lepšia posteľ na nožičkách?

Počas noci vypotí dospelý človek až 1,5 litra potu, z ktorého väčšina vsiakne do matracu. Posteľ na nožičkách zjednodušuje cirkuláciu vzduchu v bezprostrednom okolí spodnej strany matraca. Matrac môže dýchať, nehromadí sa v ňom vlhkosť a spíte v hygienickejšom prostredí. Častým neduhom čalúnených postelí je práve zatuchnutie v úložných priestoroch. Ak sa obávate, že sa vám pod postelou bude hromadiť prach, hľadajte dostatočne vysokú medzeru, aby ste prach mohli zotrieť, povysávať, alebo tam poslať na prechádzku robotický vysávač.

Kde umiestniť posteľ?

Táto otázka nemá jednoznačnú odpoveď. Záleží od dispozície miestnosti. Vždy je však lepšie, ak je posteľ čelom orientovaná k stene a k dvojlôžku je možný prístup z ľavej aj pravej strany. Vyhnite sa umiestneniu postele vedľa radiátora. Teplý vzduch vysušuje sliznice a zvyšuje riziko infekcie horných dýchacích ciest. Zároveň sa neodporúča umiestniť posteľ priamo pod okno. Pri vetraní nafúka na vankúš a paplóny prach z exteriéru aj množstvo peľových alergénov.

Luxusné postele: Čím sa vyznačujú a čo majú extra?

Za luxusné postele si zvyčajne priplatíme. Luxusné môže byť ich prevedenie, poťah, prémiové materiály použité na konštrukciu postele, ktoré predĺžujú jej životnosť a zároveň zvyšujú nosnosť. Už na prvý pohľad je jasné, že máte dočinenia s “Pani Posteľou”. V USA dostali aj označenie Boxsprings (vysoké, bohato čalúnené dvojlôžko s tromi matracmi).

Je tu však aj druhý pohľad. Za luxusné postele sa považujú prevedenia, ktoré do vášho spánku prinášajú nadštandardný komfort. V takom prípade ide predovšetkým o vybavenie pokrokovým polohovacím systémom roštu a matraca, ktorý môžete ovládať diaľkovým ovládaním. V priebehu krátkej chvíle sa postel zmení na pohodlné “kreslo”. Poskytuje tak oporu chrbtici v akejkoľvek polohe (bez podkladania vankúšmi) a vyniká vysokou ergonómiou a nehlučným chodom. Niektoré postele disponujú dokonca aj zabudovaným masážnym systémom. Cena takto vybaveným postelí presahuje niekoľko tisíc až desaťtisíc eur.

Ako vybrať detskú posteľ?

Pri výbere detskej postieľky sa rodičia môžu ocitnúť pred viacerými dilemami. Potrebujem postieľku s výškovo nastaviteľným roštom a sťahovacou bočnicou? Využijem integrovaný prebaľovací pult? Je lepšia detská postieľka s kolieskami alebo bez? Sú farby a laky používané na detské postieľky zdravotne nezávadné? Pre túto obšírnu tematiku sme pripravili zvlášť sprievodcu Ako vybrať detskú postieľku + Tipy na najlepšie detské postieľky na trhu.

Oplatí sa kúpiť posteľ s matracom a roštom?

Posteľ s roštom môže byť výhodná kúpa. Najmä, ak sa na rošte nešetrilo a v cene postele je napríklad lamelový rošt. Ušetríte čas, ktorý by ste strávili hľadaním vhodného roštu vzhľadom na rozmery postele. Matrac v cene postele je vždy tak trochu kúpa na slepo. Iba málokedy natrafíte na matrac, ktorý vám bude vyhovovať vo všetkých vlastnostiach. Preto je lepšie vybrať matrac zvlášť, aby ste mohli plne zohľadniť jeho tvrdosť, ortopedické vlastnosti, zóny, materiál aj výšku.

Môže vás tiež zaujímať:

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Manželská posteľ s roštom
Carisa 180x200 cm

Materiál: ekokoža
Rozmery: 180 × 200 cm
⭐ 100 %159 € Čítať recenzie
#2Posteľ do detskej izby
TEYO 90x200 cm
Materiál: drevotrieska laminovaná
Rozmery: 90 × 200 cm
⭐ 100 %115 € Čítať recenzie
#3GABRIELA 180x200 cm

Materiál: drevotrieska laminovaná
Rozmery: 180 × 200 cm
⭐ 98 %109 € Čítať recenzie
#4OREA 180x200 cm
Materiál: látka, drevo
Rozmery: 180 × 200 cm
⭐ 98 %479 € Čítať recenzie
#5DOUBLE 2 180x200
Materiál: látka
Rozmery: 180 × 200 cm
⭐ 96 %401 € Čítať recenzie
#6HEUREKA + rošt ZADARMO 80x200 cm
Materiál: masív
Rozmery: 80 × 200 cm
⭐ 94 %82 € Čítať recenzie
#7APPLE + úložný priestor + matrac + rošt
Materiál: látka
Rozmery: 140 × 200 cm
⭐ 94 %400 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere novej postele. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným vybrať najlepšiu posteľ, na ktorej bude radosť spať.
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin