Najlepšie plienky: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

Najlepšie plienky

Plienky

Jedna z najzákladnejších otázok, s ktorou sa musia popasovať budúci rodičia, znie: Ako vybrať plienky pre svoje dieťa, ktoré mu zabezpečia ten najlepší komfort? Prebaľovaniu sa totiž v prvých rokoch určite nevyhnete. Trh s plienkami rôzneho druhu je široký a väčšinou vyberáme podľa skúseností rodičov, recenzií, no v neposlednom rade aj kvôli cene. Skúšali ste niekedy spočítať, koľko plienok potrebuje vaše dieťa ročne a aké finančné nároky pre rodinu to predstavuje? Aké vlastnosti ponúkajú najlepšie plienky s rôznym váhovým (vekovým) určením – pre novorodencov, batoľatá aj malých juniorov?

Prešli sme viacero diskusií a množstvo recenzií plienok od rodičov, neprehliadli sme ani odborné testy jednorazových plienok. Hľadali sme plienky, ktoré čo najlepšie spĺňajú pomer “cena/kvalita”. Sú príjemné, bezpečné, výborne savé a šetrné k citlivej detskej pokožke. Keďže vieme, že cestovať s malým dieťaťom, kočíkom a väčším nákupom, môže byť náročná skúška, stavili sme na overené produkty dostupné vo veľkých e-shopoch, kde mnohokrát narazíte aj na výhodné akciové ceny za veľké balenia a nemáte starosť s dopravou, balík s plienkami príde pohodlne až k vám domov.

Plienky značiek Pampers a Bella Happy sme mali možnosť pravidelne “odskúšavať” na deťoch, preto vieme, že ide o dobré tipy, ktoré vás nezradia ani v náročnejších podmienkach, počas noci či pri veľmi rýchlo sa pohybujúcom bábätku. V sprievodcovi výberom vám ukážeme, ako sa zorientovať v ponuke, ako sa prispôsobiť potrebám dieťaťa a spoznáte, ako nájsť tie správne jednorazové plienky, ktoré nesklamú v žiadnej situácii.

Zoznam nevýhod bude minimálny. Vyberali sme tipy, ktoré sú dobre znášané, nespôsobujú alergické reakcie a obsah plienky udržujú tam, kde má byť. Jasnou nevýhodou všetkých jednorazových plienok je však ich vyššia záťaž pre životné prostredie.

Najlepšie plienky podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktHodnotenieCena (od) 
NOVORODENCI
#1Pampers Premium Care 1 NEWBORN 2-5kg

5 out of 5 stars (5 / 5)18 € Čítať recenzie
#2PAMPERS New Baby-Dry 2 (4-8 kg) 228 ks MESAČNÁ ZÁSOBA
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)45 € Čítať recenzie
DOJČATÁ A BATOĽATÁ
#3Pampers Active Baby 8-14kg
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)40 € Čítať recenzie
#4Bella Happy Maxi Plus 9-20kg

 TESTOVANÉ V REDAKCII 
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)28 € Čítať recenzie
#5Pampers Plienkové nohavičky Pants 5
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)40 € Čítať recenzie
EKO TIP
#6Moltex Nature No.1
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)6 € Čítať recenzie

TOP 6 detských plienok

NOVORODENCI

#1 Pampers Premium Care 1 NEWBORN 2-5kg (od 18 €)

Najlepšie plienky pre novorodencov


 Recenzia Pampers Premium Care 1 NEWBORN 2-5kg  Dlhodobo je jednotkou na našom trhu značka Pampers a práve jej najvyššia rada Premium Care, ktorá je podľa nášho hodnotenia aj podľa spokojných názorov mamičiek tým najlepšími plienkami pre čerstvo narodené bábätko. Tieto plienky, určené na prvé týždne života (pre váhu 2 – 5 kg), sú veľmi príjemne hebké, so zvýšenou absorpčnou schopnosťou, dokonca aj pre absorpciu tekutej stolice. Takmer okamžite zostávajú suché a vaše bábätko nepociťuje žiadne nepríjemné nepohodlie.

Priedušné materiály zabezpečili, aby vlhký vzduch bol odvádzaný smerom von. Ich tvar je prispôsobený citlivému miestu v oblasti hojaceho sa pupčeka. Navyše – sú vybavené indikátorom vlhkosti, ktorý rodičov informuje o potrebe vymeniť plienku bez toho, aby museli bábätko prehnane kontrolovať a rušiť.

Podľa rodičov aj našich skúseností ide o kvalitné plienky, ktoré sú dobre znášané a výborne plnia svoju hlavnú úlohu. Upínacie pásiky sú viacnásobne použiteľné, nestrácajú na svojej pružnosti a “lepivosti”. Nie nadarmo si v roku 2017 vyslúžili titul “Produkt roku” podľa portálu Heureka.sk.

Akonáhle hmotnosť vášho dieťatka prekročí hranicu 4 kg, odporúčame, aby ste vyskúšali aj nasledujúce plienky z tejto rady – Pampers Premium Care 2 Mini (3 – 6 kg).

 TESTOVANÉ  Osobná skúsenosť: Plienky Pampers Premium Care Newborn boli mojou prvou voľbou pri oboch deťoch. Využívali sme ich síce iba počas pobytu v pôrodnici a nasledujúcich pár týždňov, no na úvod sú jednoznačne dobrým začiatkom. Nezaznamenala som žiadnu negatívnu reakciu. Pokožka mojich detí s nimi nemala problém. Nepretekali, výborne sa prispôsobili drobnému telíčku a prevládala obojstranná spokojnosť. Ako na mojej strane s ich používaním, tak aj na strane detí. Každý nový rodič totiž musí zvládať množstvo nečakaných výziev, na ktoré nemusí byť pripravený. Preto je dobré mať po ruke plienky, ktoré nič nekomplikujú, no za to výborne uľahčujú starostlivosť o čerstvo narodené bábätko.

Počet kusov v balení: 88

Čo sa nám páči

 • Kvalita
 • Uspôsobené pre novorodenca – extra hebké, chránená oblasť pupčeka
 • Výborná absorpčná schopnosť – aj pre stolicu
 • Priedušné
 • Indikátor vlhkosti
 • Vysoká predajnosť

Čo sa nám nepáči

NAŠE HODNOTENIE: 5 out of 5 stars (5 / 5)CENA: od 18 €
Prejsť do obchodu

#2 PAMPERS New Baby-Dry 2 (4-8 kg) 228 ks MESAČNÁ ZÁSOBA (od 45 €)

Výhodné balenie, veľmi dobrá kvalita


 Recenzia PAMPERS New Baby-Dry 2 (4-8 kg) 228 ks MESAČNÁ ZÁSOBA  Keďže prvé mesiace je spotreba plienok azda najväčšia (denne 7 – 10 plienok podľa potreby) je dobré mať doma zásoby kvalitných plienok za rozumnú cenu. Také sú podľa nášho hodnotenia a jednoduchých prepočtov plienky Pampers New Baby-Dry, vhodné pre detičky o váhe 4 – 8 kg (cca po 6.mesiac) v balení s 228 kusmi. Ide približne o balenie, ktoré vystačí na 4 týždne. Čo vám môžu ponúknuť? Predovšetkým kvalitu značky Pampers a to ako na vysokej absorpčnosti materiálu, tak aj na pohodlných pružných patentoch a odolnom zapínaní.

Obsahujú špeciálne Micro Pearls, ktoré absorbujú až 30-násobok svojej váhy, a preto výborne odvádzajú a uzamykajú vlhkosť. Rodičia ich hodnotia ako jedny z najlepších plienok v pomere cena/kvalita, ktoré zvládajú aj “nočnú záťaž” a udržujú pokožku bábätka v suchu a bez dráždenia močom vďaka vrstve Top Dry. Sú pohodlné, výborne sa prispôsobujú a čo je najdôležitejšie – detičky sú spokojné.

Počet kusov v balení: 228

Čo sa nám páči

 • Absorpčná schopnosť – mikroperličky
 • Vlhkosť uzamkýnajú – príjemný pocit sucha bez dráždenia
 • Pomer cena/kvalita
 • Pružné a pohodlné
 • Spokojnosť detí aj rodičov

Čo sa nám nepáči

 • Nemajú špeciálne uspôsobenie pre pupček
NAŠE HODNOTENIE: 4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)CENA: od 45 €
Prejsť do obchodu

DOJČATÁ A BATOĽATÁ

#3 Pampers Active Baby 8-14kg (od 40 €)

Najpredávanejšie plienky pre dojčatá a batoľatá


 Recenzia Pampers Active Baby 8-14kg  Do tretice povolávame značku Pampers – tentokrát najpredávanejší produkt v danej kategórii i medzi plienkami celkovo – radu Active Baby. Tie sú najobľúbenejšie hneď v troch veľkostiach – Midi (5 – 9 kg), Maxi (8-14 kg) a Junior (11- 18 kg).

Ich prednosti sú podobné ako u vyššie uvedených typov – ide o plienky s výbornou absorpčnou schopnosťou, ktoré sa vďaka pružným patentom rýchlo prispôsobujú pohybujúcemu dieťaťu bez toho, aby ho kdekoľvek tlačili. Moč vo svojej štruktúre uzamykajú pomocou mikroperličiek, takže dieťa nie je obťažované pocitom mokra. Vnútorná vrstva je takmer okamžite suchá. Pružný suchý zips je možné opakovane odopínať aj zapínať.

Ako rodič oceníte, že váš drobček nebude počas noci ruší nepohodlím v plienke. Je ich možné používať aj počas noci (ako takmer všetky plienky značky Pampers). Dieťa sa počas noci pohybuje dvakrát častejšie ako dospelý človek, no i napriek tomuto s týmito plienkami zvládnete noci bez nehôd, pretečení a zaparenín. Ich kvality boli pred rokmi ocenené aj v prestížnych nemeckých testoch plienok: Konsument – 3.miesto z 12 (hodnotenie 83%), Stiftung Warentest – 3.miesto z 21 (hodnotenie 1,4).

Počet kusov v balení: 174

Čo sa nám páči

 • Dobrý pomer cena/kvalita
 • Vysoká absorpčná schopnosť – aj počas noci
 • Spokojné hodnotenia
 • Nepremokavé, priedušné a hebké
 • Anatomicky tvarované a prispôsobivé

Čo sa nám nepáči

 • Pri dlhodobom používaní sú finančne náročnejšie
NAŠE HODNOTENIE: 4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)CENA: od 35 €
Prejsť do obchodu

#4 Bella Happy Maxi Plus 9-20kg (od 28 €)

Dobrý pomer cena/kvalita


 Recenzia Bella Happy Maxi Plus 9-20kg  Pokračujeme jednorazovými plienkami, ktoré lákajú veľmi priaznivou cenou. Belly Happy sa v Českej republike stali Voľbou spotrebiteľov pre rok 2017. Okrem uvedenej veľkosti 4+ pre široký váhový interval 9 – 20 kg, ich nájdete v e – shopoch k dispozícii vo všetkých veľkostiach (od Newborn az po Junior).

Spĺňajú všetky vlastnosti, ktoré sa v dnešnej dobe kladú na jednorazové plienky – absorpčná časť je vybavená distribučnou vrstvou Magic Clean, ktorej úlohou je tekutinu okamžite rovnomerne rozviesť po plienke, tak aby sa nikde nehromadila a netlačila. Elastické manžety a gumičky v páse dávajú dieťaťu dostatok slobody pri pobyhe bez tlačenia, ale zároveň istotu oridčov, že obsah plienky zostane vo vnútri.

 TESTOVANÉ  Osobná skúsenosť: Plienky Bella Happy som pri synovi začala používať približne okolo desiateho mesiaca, keď prekročil váhu 9 kg až po celé obdobie, kým sa neodplienkoval (do veku 2,5 roka). Vyhovovali mi na dotyk, parfumácia bola iba veľmi mierna, všetky patenty a zipsy boli dostatočne pružné, no pritom fixujúce všetko na mieste. Nemali sme žiadne problémy s pretečením alebo s dráždením pokožky. Oceňujem ich určenie pre široké váhové rozpätie. Počas celej doby som nemusela premýšľať či prejsť, alebo neprejsť na vyššie číslo, úplne vyhovovali aj neskôr, hoci sa jednalo o chlapca. Z overeného e-shopu som vždy k balíku dostala buď vlhčené obrúsky grátis, alebo škatuľu na hračky. Navyše – odpadli mi starosti s nosením balíkov plienok z obchodov.

Ak by vám toto váhové rozpätie nepostačovalo, rovnaké kvality ponúka aj nasledujúca veľkosť Bella Happy Junior – pre dieťa s váhou 12 – 25 kg.

Počet kusov v balení : 124

Čo sa nám páči

 • Priaznivá cena
 • Dobré hodnotenia od spokojných rodičov
 • Výborne sa prispôsobujú telu dieťatka
 • Komfortné a pohodlné

Čo sa nám nepáči

NAŠE HODNOTENIE: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)CENA: od 28 €
Prejsť do obchodu

#5 Pampers Plienkové nohavičky Pants 5 (od 40 €)

Najlepšie plienkové nohavičky pre dieťa v pohybe


 Recenzia Pampers Plienkové nohavičky Pants 5  Aké plienky kúpiť pre dieťa, ktoré je v ustavičnom pohybe a ani pri prebaľovaní sa na chvíľu nezastaví? Tento menší “problém” rozlúskli plienky Pampers Pants, ktoré sa na rozdiel od klasických jednorazoviek nezapínajú na patenty, ale sa telo naťahujú ako nohavičky.

Sú výborne pružné a prispôsobivé, určené pre chodiace deti o hmotnosti 11 – 18 kg. Sadnú nielen okolo obvodu bruška, ale aj na stehnách tak, aby všetko udržali na svojom mieste. Majú vysokú absorpčnú schopnosť, 3 odvodové kanáliky pre rovnomernú distribúciu tekutiny. Rovnako ako ostatné plienky Pampers obsahujú mikroperličky, ktoré tekutiny do seba nasajú a bezpečne uzamknú. Patria k výborne predávaným produktom.

Miernou nevýhodou je výrazne vyššia cena, ktorá je však vykompenzovaná maximálne praktickým používaním a nasadzovaním. Plienke, ktorá “doslúžila”, jednoducho na bokoch roztrhnete patenty a za pár pohybov nasadíte novú.

Počet kusov v balení: 152

Čo sa nám páči

 • Plienkové nohavičky – ideálne pre deti v pohybe
 • Jednoduchá výmena
 • Výborné absorpčné vlastnosti
 • Mäkké a pružné

Čo sa nám nepáči

 • Vyššia cena
NAŠE HODNOTENIE: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)CENA: od 39,95 €
Prejsť do obchodu

EKO TIP

#6 Moltex Nature No.1 (od 6 €)

Tip na ekologické jednorazové plienky


 Recenzia Moltex Nature No.1  Výber ukončíme tipom na plienky značky Moltex Nature No.1. Tie sú síce v prepočte na kus drahšie, ale predstavujú zaujímavý kompromis medzi jednorazovou plienkou a látkovou plienkou. Tým, že sú ekologicky odbúrateľné, nezaťažujú natoľko životné prostredie a súčasne nie sú také drahé ako látkové plienky. Ako to s nimi teda je? Vydržia toľko ako bežné jednorazovky?

V rámci značky na trhu nájdete všetky najžiadanejšie veľkosti – Mini, Midi, Maxi, Junior aj XL. Sú výborne znášané deťmi s citlivou a ekzematickou pokožkou. 50 % plienky je z čisto prírodných zdrojov. Neobsahujú chlór, parfumy ani latex. Vonkajšia vrstva plienky nie je z umelého, ale z prírodného a teda aj výborne priedušného materiálu. Tekutiny absorbujú skutočne rýchlo, nemusíte sa obávať, že budete otrokom menenia plienok a vysokej dennej spotreby. Vďaka elastickým páskam Comfort Stretch výborne sadnú a dieťa nikde netlačia.

Krajinou pôvodu je Nemecko. Plienky sú pravidelne testované nezávislými laboratóriami, ktoré potvrdzujú zhodu so súčasnými štandardmi. Miernou nevýhodou je však ich vyššia cena, ktorá je výsledkom inak zaujímavej ekologickej a šetrnej snahy.

Čo sa nám páči

 • Vhodné pre deti s citlivou a ekzematickou pokožkou
 • Neobsahujú chlór, parfumy ani latex
 • Lepšia ekologická odbúrateľnosť
 • Solídne absorpčné vlastnosti

Čo sa nám nepáči

 • Vyššia cena v prepočte na kus
NAŠE HODNOTENIE: 4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)CENA: od 6 €
Prejsť do obchodu
Najlepšie plienky

Plienky

Ako vybrať plienky pre dieťa? Dajte na označenia a svoj pocit

Ponúkli sme vám základný prierez najobľúbenejšími druhmi jednorazových plienok. Je na zvážení každého rodiča, akým smerom sa vyberie – či zvolí jednoduché používanie “jednorazoviek” alebo zvolí ekologickú cestu látkových plienok, resp. či sa podujme vyskúšať alternatívnu metódu – bezplienkovú komunikačnú metódu. Úvodom nášho sprievodcu sa zameriame na výhody aj nevýhody dvoch základných možností.

Jednorazové vs. látkové plienky

Jednorazové plienky – pre rýchle a jednoduché používanie

Na našom trhu aj pri voľbe rodičov majú v súčasnosti dominantné miesto. Vyhrávajú pre svoju výbornú absorpčnú schopnosť, ich výmena je veľmi jednoduchá, rýchla a po jednom použití je vašou jedinou úlohou vyhodiť použitú plienku do koša. Odpadá pranie, vešanie, žehlenie. Lákajú aj zdanlivo nízkou cenou, no mierne tienistou stránkou je ich ekologická záťaž pre životné prostredie. Tvoria polovicu objemu odpadu rodiny, v ktorej je malé dieťa s plienkami. Celosvetovo predstavujú použité jednorazové plienky 4% z celkového odpadu a podľa zdrojov sa niektoré ich časti rozkladajú 200 – 500 rokov.

Výhody: vysoká absorpčná schopnosť, jednoduché na používanie, široký výber, bez potreby venovať čas a starostlivosť navyše

Nevýhody: vyššia ekologická záťaž, dlhodobo vás vyjdú viac ako látkové plienky

Látkové plienky – výhoda pre životné prostredie

Vo svojom vývoji, tvare a forme prešli cez veľké zmeny. Predstavujú ekologickejšiu a aj zdravšiu metódu plienkovania. Na výber máte množstvo lákavých detských dizajnov a veľkým plusom je materiál – 100 %tná bavlna. Čo však treba vziať do úvahy je výrazná finančná náročnosť pri zaobstarávaní kompletnej výbavy. Rovnako tak berte do úvahy aj časové a finančné nároky na udržiavanie v čistote (spotreba energie a vody pri praní, čas a priestor na vešanie, žehlenie) . Ich absorpčná schopnosť nie je tak vysoká ako pri jednorazových plienkach. Preto mnoho rodičov pristupuje ku kombinácii látkových a jednorazových plienok, podľa svojich potrieb (napríklad doma látkové plienky, na noc, alebo pri pobyte vonku jednorazové).

Výhody: vhodné pre správny vývoj bedrových kĺbov, ekologicky nezaťažujúce, môže ich zdediť mladší súrodenec, alebo posunúť ďalej v rodine

Nevýhody: skladovanie použitých plienok, starostlivosť o ne (pranie, žehlenie, …), na úvod vyššia investícia

Nebudeme vás presviedčať o tom, ktorá možnosť je lepšia. Veríme, že si každý rodič dokáže zvážiť plusy a mínusy, ktoré mu tieto dva druhy plienok dokážu pri dlhodobom používaní ponúknuť. V nasledujúcich riadkoch sa už zameriame špeciálne na vlastnosti a parametre jednorazových plienok.

Ako vybrať správnu veľkosť plienok?

Je dobré vedieť zloženie a funkcie jednotlivých častí plienky. Jednorazovú plienku tvorí niekoľko základných častí. Nájdete tu priepustnú vrstvu, ktorá odvádza tekutiny preč od pokožky bábätka, pod ňou savé jadro z buničiny alebo celulózy obohatené v najlepších plienkach o polyakrylátové gélové absorbéry, ktoré absorpčnú schopnosť výrazne zvyšujú.

Nepriepustná fólia je umiestnená z vonkajšej strany plienky a pokožka dieťaťa s ňou prichádza do kontaktu iba minimálne. Veľmi dôležitým prvkom sú aj elastické gumičky po okrajoch, ktoré nesmú dieťa tlačiť, pokožku dráždiť a nezabúdajme ani na upínacie pásky, ktorých vôľa pri zapínaní by mala byť dostatočná.

Chcete, aby vaše bábätko bolo spokojné?

 • Potom hľadajte plienky, ktoré nebudú tlačiť, minimalizujú nechcené úniky moču, nespôsobujú žiadnu dráždivú reakciu a výborne sedia.
 • Dobre padnúca plienka sa nekrčí ani neodstáva, elastické pásky sa nezarezávajú do pokožky, jemne priľnú a neprekážajú.
 • Je dôležité, aby hlavná časť plienky nebola príliš natesno, ale ani na voľno, inak “obsah” nemusí trafiť miesto určenia. Túto situáciu isto zažil už každý rodič.
 • Zapínanie by malo prechádzať priamo cez stred bruška, cez úroveň pupčeka alebo tesne pod jeho úrovňou. Po rozopnutí plienky by na pokožke bábätka nemali byť prítomné červené otlačené miesto. Takáto plienka je buď veľmi utiahnutá alebo už príliš malá.

💙 Rada č.1 – pre rodičov novorodencov: Nekupujte vopred veľké zásoby plienok. Je možné, že prvá voľba bábätku nesadne. Na začiatok úplne postačia balenia na dva týždne. Spotreba plienok u novorodenca je vyššia (cca 8 – 10 plienok na deň). Ak chcete mať istostu, že máte všetko pripravené, majte v zásobe približne 140 plienok o veľkosti Newborn (2-5 kg) alebo Mini (3-6 kg).

💙 Rada č.2: Nechcete kupovať veľké balenie plienok v obave, že vášmu bábätku tento druh a veľkosť nesadne? Neváhajte ešte počas tehotenstva osloviť výrobcov a distribútorov o pár vzoriek na skúšku. Niektoré vzorky získate aj v praktických babyboxoch.

Správne číslo plienok

Ak už viete, ktorej značke, cene alebo prevedeniu dáte šancu, potom je vaša úloha jednoduchá – vybrať “číslo” na balení plienok, ktoré reprezentuje váhovú skupinu.

 • Váha 2 – 5 kg – číslo 1, označenie aj ako Newborn. Plienky určené pre novorodencov, prvá voľba mamičiek v pôrodnici. Majú špeciálne uspôsobenie pre pupočný pahýľ, ktorý postupne odpadne. Používané sú iba prvých pár týždňov.
 • Váha 3 – 6 kg – číslo 2, označenie aj ako Mini. Stolica malých bábätiek je naďalej tekutá, preto je absorpčná schopnosť naďalej veľmi vysoká a plienky sú v chrbtovej časti predĺžené.
 • Váha 4 – 9 kg – číslo 3, označenie aj ako Midi. Vhodné pre väčšinu detí do polroka.
 • Váha 9 kg a viac – číslo 4, označenie aj ako Maxi. Táto kategória je veľmi rozmanitá a zahŕňa rôznu hmotnosť dieťaťa aj jeho pohybové schopnosti. Nájdete plienky od 9 – 14 kg, od 9 – 16 kg, či rozšírený interval 9 – 20 kg (číslo 4+).
 • Váha 11 kg a viac – číslo 5, označenie aj ako Junior. Tieto plienky sú vhodné pre aktívne chodiace deti, niekedy majú formu navliekacích plienkových nohavičiek, čím sa výborne uľahčuje ich výmena. Horná hranica váhy siaha v niektorých prípadoch až do 25 kg.

💙 Rada č.3: Vyššie uvedené delenie je orientačné. Výrobcovia plienok sa nedohodli na jasných kategóriách a váhovom určení, preto od čísla 4 nastáva mierny zmätok. Čo je u jedného výrobcu už č.5 je u ďalšieho ešte stále 4+. Dokonca nájdete aj plienky č.6 a rôzne “pluskové” verzie. Dôležitá je váha vášho dieťaťa. Ak váži 15 kg, prikloňte sa k takým plienkam, kde je vôľa ešte 2-3 kilogramy. Nevyberajte teda plienky č.4 (9-16 kg), ale pre väčšie pohodlie voľte číslo 5 (11-18 kg).

Ako často plienku meniť?

Nespornou výhodou jednorazových plienok je predĺžený interval výmeny, približne 1 krát za 3 – 4 hodiny, alebo podľa potreby (pri plienkových 1 krát za 2 hodiny). Reklamné ťaháky, ktoré tvrdia, že vydržia celú noc alebo 12 hodín, berte s rezervou. Na zdraví vlastného dieťaťa sa neoplatí šetriť a ťažké plienkové dermatitídy spôsobujú bábätkám veľa bolestí a rodičom zbytočné výčitky.

Prečo sa objavuje začervenaná pokožka a zapareniny? Pravdepodobne ste dieťa ponechali príliš dlho “v mokrom”, jeho stolica alebo moč boli “agresívne” (najmä pri chorobe a užívaní antibiotík), alebo je dieťa alergické na niektorú z látok, ktorá je prítomná v plienke. V každom prípade treba včas zakročiť a dodržiavať základné body uvedené nižšie.

Základom je dôkladná hygiena

 • Pri prebaľovaní do čistej plienky dôkladne očistite pokožku, genitálie, zadok aj všetky záhyby, ktoré mohli prísť do kontaktu s močom alebo stolicou. Najlepšou voľbou je čistá voda (bez mydla), u rodičov sú však obľúbené aj praktické vlhčené obrúsky, ktoré obsahujú rôzne upokojujúce látky.
 • Chvíľu nechajte pokožku vyvetrať a prirodzene uschnúť, neponáhľajte sa.
 • S púdrami, zásypmi, olejmi, mastičkami alebo obľúbenými tekutými púdrami opatrne. Svoju úlohu síce urobia na jednotku, ale mnoho rodičov ich používa v hrubej vrstve. Zapareniny a podráždená koža nemôžu dýchať a pod nánosom krému sa tento stav zhoršuje, v najhoršom prípade sa infikujú škodlivými baktériami. Nanášajte preto iba tenký film/vrstvu.
 • Ak ste už urobili všetko preto, aby ste sa zbavili začervenaných miest, no neúspešne, pravdepodobne bude potrebné vymeniť značku plienok.
5/5 - (3 votes)
0 Zdieľanie

Pridajte váš názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin