Najlepšie hniezda pre bábätká: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie hniezda pre bábätká
Hniezdo pre bábätko je praktickou výbavou do postieľky, ktorá prináša výhody pre bábätko aj samotných rodičov. Vytvára bezpečné a útulné miesto pre spánok, v ktorom sa bábätko môže cítiť nadmieru pokojne a vy budete mať väčšiu istotu, že sa počas spánku neotočí na bok alebo na bruško. Aké prevedenie a vlastnosti majú najlepšie hniezda pre bábätká? Výber je široký a rozmanitý, vyžaduje istý čas na zváženie. Pozrite si nasledujúce tipy, ktoré vás môžu nasmerovať k zaujímavým produktom.

Mantinel do postieľky vs. hniezdočko pre bábätko – aký je medzi nimi rozdiel? Aké výhody táto výbava do detskej postieľky ponúka? Viete napríklad o tom, že hniezdo sa dá využiť mimo postieľky a pri cestovaní? V nasledujúcom sprievodcovi výberom si povieme všetko podstatné, aby ste sa v bohatej ponuke dokázali čím skôr zamerať správnym smerom. Vieme, že vyskladať bábätkovskú výbavu zaberie nielen veľa času, ale zhltne aj nemalú sumu peňazí. Preto sme venovali pozornosť testom a recenziám hniezd do postieľky a v nich sme objavili niekoľko zaujímavých adeptov, ktoré presvedčia vzhľadom a tiež kvalitou spracovania.

Najlepšie hniezda pre bábätká podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1New Baby Luxusné hniezdočko

✔️ Česká značka
✔️ Luxusné, univerzálne prevedenie
✔️ Príjemný materiál, antialergické vlákno
✔️ Obojstranné hniezdo
✔️ Veľmi obľúbené
📌 od 54 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Belisima Hniezdočko Sweet Baby

✔️ Pomer cena / kvalita
✔️ Kopíruje tvar maminho tela
✔️ Poťah 100 % bavlna
✔️ Pre najmenšie detičky
📌 od 33 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3New Baby multifunkčné hniezdo

✔️ Ideálne pre deti od 0 - 4 mesiacov
✔️ Obojstranné prevedenie
✔️ Po rozpojení sa premení na hraciu deku
✔️ Obľúbený dizajn
📌 od 35 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Belisima Hniezdočko Mouse

✔️ Výnimočne elegantné prevedenie
✔️ Poťah 100 % bavlna
✔️ Obľúbený a veľmi pohodlný tvar
✔️ Pre najmenšie detičky
📌 od 35 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Dadaboom Ľanové hniezdo pre bábätko

✔️ Jednoduchý, nadčasový dizajn
✔️ Vyrobené z kvalitného ľanu
✔️ Antialergické vlastnosti
✔️ Výborná termoregulácia
📌 od 94 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6MOTHERHOOD Hniezdo pre bábätko 2 v 1

✔️ Poťahová látka zo 100 % bavlny
✔️ Štýlový dizajn
✔️ Veľmi pohodlné
✔️ Jednoduchá údržba
📌 od 66 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#7SCAMP Hniezdočko

✔️ Cenovo dostupné
✔️ Z certifikovaných materiálov
✔️ Univerzálny dizajn
✔️ Vhodné pre deti od narodenia do 6. mesiacov
📌 od 30 €
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať hniezdo pre bábätko / mantinel do postieľky

Každá budúca mamička premýšľa, ktoré prvky výbavy pre bábätko sú dôležité a bez ktorých sa naopak – zaobíde. Nejde len o vhodné oblečenie a pomôcky na kŕmenie a kúpanie. Azda najviac času zaberie výber kočíka, detskej autosedačky, detskej postieľky a jej vybavenia. U najmenších bábätiek je spánok prevažujúcou časťou dňa a je nesmierne dôležitý pre zdravý vývoj a rast. Nečudo, že o uspávaní bábätiek a kvalite ich spánku už vzniklo toľko odbornej literatúry. Je preto jasné, že budúci rodičia urobia všetko, aby sa ich drobček dobre vyspal a budil s úsmevom na tvári.

Nevyhnutnou súčasťou detskej postieľky by mal byť vhodný detský matrac – dostatočne priedušný a vyrobený zo zdravotne nezávadných materiálov, ideálne aj v antialergickej úprave. O vankúši a paplóniku nemusíte hneď na úvod uvažovať. Napríklad tenký vankúšik sa odporúča dať dieťaťu do postieľky až do 2.roku života. Dovtedy môže spať rovno.

V čom teda bábätko prvé mesiace spí? Nie je v priestore postieľky stratené? Veľmi obľúbené sú tradičné perinky. K nim sa pridali zavinovačky a ulitky, vďaka ktorým je bábätko v teplúčku, v správnej polohe, a zároveň sa nebudí na trhavé pohyby vlastných rúk. K tejto výbave pribudli aj ďalšie užitočné prvky, na ktoré už nedajú rodičia dopustiť – hniezda pre bábätká a mantinely do postieľky. V čom spočívajú výhody ich používania a ako vám zjednodušia starostlivosť o bábätko? O tom už budú nasledujúce riadky.

bábätko spánok

Hniezdo pre bábätko a jeho využitie

Hniezda pre bábätká sa stali trendom posledných rokov. Na trhu sú stovky krásnych hniezd, ktoré priam evokujú pocit príjemného pohodlia. Čoraz viac rastie dopyt po návodoch a strihoch na hniezda pre bábätká, a tak je zrejmé, že šikovné mamičky alebo staré mamy sa pustili do ich šitia aj svojpomocne. Hniezdo je v detskej postieľke dominantným, neprehliadnuteľných prvkom. Vyrába sa v rôznych veľkostiach a tie najväčšie pokrývajú celú plochu postieľky. Prečo sú tak obľúbené?

💚 Vhodné prostredie pre zdravý spánok

Rovnú základňu dopĺňa veľmi mäkký a príjemný lem s hrubou vrstvou výplne (zvyčajne s postranným sťahovaním). Malé bábätko uložíte do hniezda na chrbátik a máte istotu, že v tejto polohe zotrvá bez pohnutia. „Objatie“ a opora, ktorú lem na hniezde vytvára, mu naviac pripomína náruč mamy alebo polohu, v ktorej bolo ešte v brušku. Cíti sa bezpečnejšie a vy ako rodič sa nemusíte obávať, že sa nečakane počas spánku otočí na bruško (prevencia SIDS – syndróm náhleho úmrtia bábätiek).

💚 Jednoduché presuny do detskej postieľky

Ak budete dieťatko uspávať v manželskej posteli, po uspatí ho veľmi jednoducho a bez rušenia spolu s hniezdom ľahko presuniete do detskej postieľky.

💚 Bezpečnejší spánok v manželskej posteli

Niektoré bábätká spia dobre iba medzi rodičmi vo veľkej posteli a potrebujú tesnú blízkosť svojej mamy. Pri uložení do hniezda máte väčšiu istotu, že bábätko počas spánku nepriľahnete. Medzi vami a ním bude bezpečný vyvýšený lem.

💚 Známe prostredie mimo domova

Hniezdo pre bábätko oceníte pri cestovaní – k starým rodičom, na návštevu, dovolenku či do nemocnice. Ak v hniezde rado spinká doma, bude pre neho hniezdo pohodlným a dobre známym miestom aj na neznámych miestach.

💚 Praktický pomocník pri ďalších aktivitách

Hniezdo sa dá využiť dlhšie ako prvé mesiace. Neskôr veľmi dobre poslúži pri „pasení koníkov“, niektoré hniezda sa dajú rozložiť na hraciu deku, iné sú vytvorené z viacerých oddeliteľných častí a lem môžete použiť napríklad do stoličky na kŕmenie. Výrobcovia zašli ešte ďalšie a ich hniezda sa dajú zložiť do praktickej prenosnej tašky. Známe, mäkké a bezpečné miesto tak môžete zobrať so sebou kdekoľvek.hniezdo pre bábätko

Veľkosť hniezd pre bábätká

Akú veľkosť hniezda zvoliť?

V ponuke sú hniezda pre bábätká v rozmanitých rozmeroch. Základné, ktoré tvoria prevažnú časť ponuky, sú vhodné pre bábätká od narodenia do približne 5. až 6. mesiacov veku. Sú menšie, v štandardnej detskej postieľke zaberú približne polovicu plochy. Priestor vnútornej ložnej plochy je približne 25 – 30 cm na šírku a 60 – 65 cm na dĺžku. Celkové rozmery sú však pre výrazný lem o niečo väčšie. Pre väčšinu polročných bábätiek je už hniezdo tejto veľkosti malé. Vtedy sa stáva podložkou na hranie alebo je posunuté v rámci rodiny ďalej.

O niečo dlhšie využitie majú hniezda s vnútornou plochou 35 – 40 cm na šírku a 90 – 100 cm na dĺžku. Poskytujú príjemné pohodlie dokonca aj pre dvojročné batoľa. Vzhľadom na väčšie rozmery treba počítať s tým, že vyplní prevažnú časť postieľky a pre najmenšie bábätko táto veľkosť neposkytne náležité pohodlie a pocit bezpečia. Po rozložení sa z väčšieho hniezda stáva priestranná deka na hranie. O ďalšie využitie doma je tak postarané.

Materiály a kvalita spracovania

Pri výbave, ktorá je v priamom kontakte s bábätkom a jeho citlivou pokožkou, by sme mali vždy sledovať materiálové zloženie. Od jednoduchého bodyčka až po typ laku, ktorý je použitý na detskej postieľke…

V prípade hniezd pre bábätká má hlavné slovo kvalitná 100 % bavlna, ktorá je príjemná na dotyk, nedráždivá, výborne odvádza teplo od tela a jej nároky na údržbu nie sú vysoké.

Stretnúť sa môžete s ešte viac prírodným materiálom – ľanom. Jeho výhodou sú prirodzené antibakteriálne, antialergické a antistatické účinky. Je priedušný, má výborné termoregulačné vlastnosti a považuje sa za materiál s extra dlhou životnosťou bez zmeny svojich kvalít.

Okrem bavlny a ľanu sa však používajú aj syntetické materiály – dojčenský plyš, minky materiál (polyesterový plyš s 3D štruktúrou, napr. bodky), fleece. Ich mäkkosť a jemnosť je presvedčivá. V hojnej miere sa využívajú na jemných detských dekách, čiapkach či poťahoch v kočíkoch a autosedačkách.

Ako sa správne rozhodnúť? Je vhodnejšie, ak na ložnej ploche a častiach, ktoré sú priamo v kontakte s pokožkou bábätká, je použitý prírodný materiál – bavlna, ľan. Vonkajší lem znesie aj jemný syntetický materiál podobný plyšu.

Na výplň sa používa polyesterová pena alebo antialergické vlákno.

Zaujímavé prevedenie hniezd pre bábätká

Klasické hniezdo pre bábätko tvorí rovný podklad a lem. Obľúbené sú oválne tvary hniezd, kedy sa lem po obvode sťahuje a na jednom mieste zaviaže. Schopnou konkurenciou sú aj hniezda v obdĺžnikovom tvare, kedy sa steny po obvode zväzujú v 4 miestach.

Hrúbka postranného polstrovania (v leme) súvisí s potenciálnym využitím hniezda na iné účely. Ak má hniezdo mohutnejší valcový lem, poslúži na pasenie koníkov. Detičky sa na rozloženom hniezde rady hrajú na brušku a siahajú na hračky pred sebou. Hniezda s rovnejším lemom sa zase dajú prakticky rozložiť na hraciu deku alebo poslúžia ako malý „bazénik“ na farebné loptičky.

Okrem tohto „hracieho“ využitia sú k dostaniu aj hniezda vytvorené pre častejšie cestovanie. Ich konštrukcia umožňuje zloženie do prenosnej tašky. Niektoré hniezda pre bábätká sú natoľko multifunkčné, že ich možno prestavať na oporné sedenie s istením. S jedným šikovno navrhnutým kusom výbavy tak máte na návšteve po ruke nielen známe miesto pre spánok, zároveň tiež pohodlné a bezpečnejšie sedenie.

detská posteľ s mantinelom

Mantinel do postieľky a jeho využitie

Poďme si teraz bližšie predstaviť mantinely do postieľky. Klasické drevené postieľky mávajú rám vyplnený zvislými priečkami. Rozostup medzi jednotlivými priečkami je síce nastavený tak, aby sa medzi priečky nemohla zakliesniť hlavička, o rukách a nohách to už neplatí. Ako ochrana a pre spríjemnenie spánku vášho dieťatka sa používajú mantinely do postieľky. Zvyčajne ide o látkové pásy vyplnené tenšou vrstvou peny, ktoré sa upevňujú po obvode postieľky zvnútra. Vyrábajú sa v rozličných farbách a v rôznych milých detských motívoch. Upevnenie mantinelu do postieľky je nenáročné. Stačí ho zľahka zasunúť medzi matrac a priečky a vo vrchnej časti o niektoré priečky uviazať pomocou našitých šnúrok.

Aká je úloha mantinela do postieľky? Chráni hlavu bábätka pred prípadným úderom, zabraňuje zaseknutiu ručičky alebo nohy počas spánku, vďaka mantinelu zostane obľúbený mojkáčik alebo cumlík vždy v postieľke. Naviac poskytuje ochranu pred prievanom a čiastočne aj okolitým ruchom.

Okrem praktických mantinelov v tvare dlhšieho pása s polstrovaním, sú obľúbené aj mantinely spojené z niekoľkých vankúšikov a trendy pletené vrkočové mantinely. Práve vrkočový chránič do postieľky je výborne flexibilný. Dá sa z neho prvé mesiace života vytvoriť lem podobný tomu na hniezdach pre bábätká. Neskôr poslúži ako plnohodnotný chránič po obvode detskej postieľky a na záver ako izolácia od chladnej steny.

Veľkosť mantinelov do postieľky

Mantinely do celej postele a polovičné mantinely. Ak by sme sa zamerali iba na dĺžku mantinelov, prišli by sme k dvom základným veľkostiam.

Polovičný mantinel môžete umiestniť do tvaru „L“ alebo „U“ v tej časti postieľky, kde má bábätko hlavu. Mantinel do celej postele má zase logicky takú dĺžku, aby dokázal pokryť celý obvod. Ak máte zálusk na celoposteľový mantinel, spočítajte obvod postieľky. Pre rozmer 120 × 60 cm je to 360 cm, pre rozmer 140 × 70 cm je to až 420 cm.

Materiály a kvalita spracovania

Podobná situácia ako pri hniezdach do postieľky – vedie bavlna a jemné syntetické materiály ako minky, fleece či dojčenský plyš. Na klasickom mantineli bábätko neleží, preto môžete bez obáv siahnuť aj po syntetických textíliách. Avšak, aj v tomto prípade sú najlepšou voľbou certifikované a zdravotne nezávadné materiály.

Ako sa o hniezdo pre bábätko / mantinel do postieľky starať?

Z času na čas sa môže udiať nehoda, s ktorou je dobré vopred počítať. Pred kúpou výbavy tohto typu sa preto informujte o tom, na akej teplote je možné pranie a či sa niektoré časti dajú sňať dolu. Lokálne čistenie prípadných škvŕn totiž nemusí vždy postačovať.

Je výhodné nakupovať výbavu do postieľky v sete?

Set doplnkov do postieľky zladený farebne a motívom je zvyčajne cenovo dostupnejší ako kúpa samostatných kusov. Jednotlivým kusom to spoločne perfektne ladí a nároky na starostlivosť sú rovnaké.

Súčasťou výbavy do postieľky býva napríklad hniezdo, mantinel, vreckár, deka, zavinovačka či roztomilé látkové hračky.

Ceny hniezd pre bábätká

Koľko zaplatíte za kvalitné hniezdo pre bábätko? Pre rýchlejšiu orientáciu sme širokú ponuku tejto bábätkovskej výbavy rozdelili do troch nasledujúcich kategórií.

✅ Hniezda pre bábätká do 35 eur

Aktuálne najpredávanejšie hniezda pre bábätká v tradičnom oválnom prevedení so sťahovaním. Obľúbené sú bavlnené hniezda aj hniezda, kde je bavlna kombinovaná s minky materiálom.

✅ Hniezda pre bábätká od 35 do 70 eur

V tejto cenovej relácii už sa k oválnym hniezdam pridávajú aj obdĺžnikové, ktoré sa neskôr dajú rozložiť na hracie deky alebo naopak – zložiť do cestovnej tašky. Kvalita použitých materiálov, detaily a dizajn je na vyššej úrovni. Na svoje si tak prídu aj rodičia detailisti.

✅ Hniezda pre bábätká od 70 eur

Menší výber hniezd pre bábätká od luxusných výrobcov. Prémiové materiály, splnenie najprísnejších certifikácií, veľký dôraz na bezpečnosť produktu a ergonómiu.

Najlepšie značky hniezd pre bábätká

  • New Baby – Obľúbené oválne a obdĺžnikové hniezdočká pre bábätká vyrobené z príjemných materiálov. Pekný dizajn, dobrá cena.
  • Belisima – Dizajnovo krásne hniezda pre bábätká s množstvom precíznych detailov. Príjemné na dotyk a krásne mäkučké. Spokojné recenzie.
  • Dadaboom – Kvalitné hniezda pre bábätká v luxusnom prevedení z kvalitných materiálov. Trendy neopozeraný vzhľad.
  • Scamp – Cenovo dostupné hniezda pre bábätká vyrobené z bavlny s obľúbenými vzormi – bodky, srdiečka, hviezdičky, …
  • Motherhood – Dizajnovo zaujímavé a na dotyk pohodlné hniezda, ktoré sa dajú využiť dlhšie ako iba zopár mesiacov. Premyslený tvar, precízne spracovanie.
  • BabyTýpka – Máte radi rozkošné detaily, ktoré sú typické pre bábätkovskú výbavu? Pre hniezda značky BabyTýpka je poznávacím znakom výrazná mašľa a kontrastná kombinácia farieb. V ponuke aj komplet sety do postieľok – hniezdo, rýchlozavinovačka, obliečky, mantinel. Veľmi dobrá cena.
  • T-tomi – Na pohľad atraktívne hniezda z bavlny a minky materiálu. Obľúbené sú trendy hniezda s pletenou obrubou.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1New Baby Luxusné hniezdočko

✔️ Česká značka
✔️ Luxusné, univerzálne prevedenie
✔️ Príjemný materiál, antialergické vlákno
✔️ Obojstranné hniezdo
✔️ Veľmi obľúbené
📌 od 54 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Belisima Hniezdočko Sweet Baby

✔️ Pomer cena / kvalita
✔️ Kopíruje tvar maminho tela
✔️ Poťah 100 % bavlna
✔️ Pre najmenšie detičky
📌 od 33 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3New Baby multifunkčné hniezdo

✔️ Ideálne pre deti od 0 - 4 mesiacov
✔️ Obojstranné prevedenie
✔️ Po rozpojení sa premení na hraciu deku
✔️ Obľúbený dizajn
📌 od 35 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Belisima Hniezdočko Mouse

✔️ Výnimočne elegantné prevedenie
✔️ Poťah 100 % bavlna
✔️ Obľúbený a veľmi pohodlný tvar
✔️ Pre najmenšie detičky
📌 od 35 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Dadaboom Ľanové hniezdo pre bábätko

✔️ Jednoduchý, nadčasový dizajn
✔️ Vyrobené z kvalitného ľanu
✔️ Antialergické vlastnosti
✔️ Výborná termoregulácia
📌 od 94 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6MOTHERHOOD Hniezdo pre bábätko 2 v 1

✔️ Poťahová látka zo 100 % bavlny
✔️ Štýlový dizajn
✔️ Veľmi pohodlné
✔️ Jednoduchá údržba
📌 od 66 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#7SCAMP Hniezdočko

✔️ Cenovo dostupné
✔️ Z certifikovaných materiálov
✔️ Univerzálny dizajn
✔️ Vhodné pre deti od narodenia do 6. mesiacov
📌 od 30 €
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

BLACK FRIDAY 2023 JE TU! Pozri sa na veľký zoznam 50+ obchodov s produktmi so zľavouZobraziť obchody
+
0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin