Najlepšie chodítka pre deti: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

Najlepšie detské chodítka

Detské chodítka predstavujú veľmi kontroverznú súčasť výbavy najmenších detičiek. Kým pre niektorých rodičov neexistuje dôvod, ktorý by ich ku kúpe presvedčil, ďalší ich vnímajú ako pomôcku, ktorá batoľatá zabaví a im umožní aspoň pár minút venovať sa povinnostiam s voľnými rukami. Tentokrát úloha nie je najľahšia, no aj tak sme si istí, že v našom sprievodcovi nájdete inšpirácie pre tie najlepšie chodítka – ako aktívne, tak aj klasické.

Aké sú medzi nimi rozdiely? Čo znamená chodítko 3v1? Od akého veku je chodítko pre vaše dieťa vhodné? Dnes už na trhu neobjavíte len klasických pavúkov, do popredia sa dostávajú multifunkčné hracie centrá a veľkej pozornosti sa tešia predovšetkým aktívne chodítka, v ktorých dieťa nesedí, iba ich tlačí pred sebou a bezpečne rozvíja svoje motorické schopnosti aj ostražitosť.

Je dobré mať všetky základné poznatky pohromade, ale ešte lepšie je vytvoriť si kompletný obraz o svojom vyhliadnutom favoritovi. K tomu vám výborne poslúžia najmä dostupné recenzie a testy chodítok. V nich sa dozviete užitočné informácie o bezpečnosti materiálov, odolnosti konštrukcie a skutočnej vekovej vhodnosti.

Najlepšie detské chodítka podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#14BABY Chodítko 1ST STEPS TURKUS

Prevedenie: klasické
Určenie: od 6.mes. do 12 kg
⭐ 100 %90 € Čítať recenzie
#2Baby Mix chodítko latte

 Produkt roku 2018 
Prevedenie: klasické
Určenie: od 6.mes. do 12 kg
⭐ 98 %45 € Čítať recenzie
#3Vtech Chodítko - Uč sa a poznávaj SK

Prevedenie: aktívne
Určenie: od 6 - 36 mes.
⭐ 98 %57 € Čítať recenzie
#4Fisher Price chodítko zebra

Prevedenie: aktívne
Určenie: od 6 - 36 mes.
⭐ 96 %51 € Čítať recenzie
#5Veľká motorická kocka - Medveï

 Veľmi žiadané 
Prevedenie: aktívne
Určenie: od 12.mes.
⭐ 94 %70 € Čítať recenzie
#6Toyz Speeder

Prevedenie: klasické
Určenie: od 6.mes. do 12 kg
⭐ 94 %84 € Čítať recenzie

Ako vybrať chodítko

Hľadáte odpovede na otázku, či sa vôbec oplatí kúpiť chodítko? Obávate sa reakcie okolia? Pokiaľ budete k jeho výberu a používaniu pristupovať ako rodič zodpovedne, vášmu dieťatku neublíži. Pozrite sa spolu s nami na základné kritéria výberu a prejdime si bod po bode všetky dôležité otázky.

Od akého veku používať chodítko?

Neexistuje jednotný vek, od ktorého je používanie detského chodítka presne určené. Každé dieťa sa vyvíja rozličným tempom a jeho pokrok je individuálny. Platí však aspoň niekoľko základných pravidiel:

 • Chodítko je vhodné pre deti, ktoré dokážu samostatne sedieť a začínajú sa stavať na nohy a pridŕžať nábytku. V takomto vývojovom období je už ich stavba tela a kostra natoľko silná, že dokáže udržať ich vlastnú váhu a bezpečne zotrvať vo vzpriamenej polohe. Priemerne ide o 8 – 10. mesiac, u niektorých detí sa však prvé pokusy o postavenie začínajú až v 12. mesiaci.

Ak už aj dieťatko dovŕši túto fyzickú schopnosť, nemalo by v chodítku zotrvať dlhšie, ako pár nevyhnutných minút za deň. Prečo nesmie detské chodítko slúžiť ako dokladací priestor na dlhú dobu? Aký je názor odborníkov?

Detské chodítko – áno alebo nie?

Pravdepodobne ste už mali možnosť čítať (alebo aj počuť) zaryté názory odporcov. K samotným chodítkam sa totiž vyjadrilo už viacero pediatrov, ortopédov a neurológov a rodičia si tieto názory zobrali za svoje. Aby sme boli objektívni, musíme im dať čiastočne za pravdu. Neuvážené, príliš dlhé alebo skoré používanie detského chodítka totiž dokáže narobiť v zdravom vývine dieťaťa niekoľko problémov, ktoré sa prejavia až o pár rokov neskôr. Na čo dávať pozor?

Do detského chodítka neumiestňujte dieťa, ktoré nedokáže ešte samostatne sedieť. U príliš malých bábätok riskujete zakrivenie chrbtice, deformované postavenie chodidiel, veľké problémy s kĺbmi a prechodom na bežnú chôdzu. (Áno, možno aj vo vašom okolí nájdete rodičov, ktorí do chodítka “odkladali” už 4-mesačné bábätko!)

Dieťaťu, ktoré v chodítku trávi príliš veľa času sa nevyvíjajú obranné reflexy. Prestane byť opatrné, pretože v chodítku sa mu nič nestane. Pri klasickej chôdzi potom utŕži veľa nepekných pádov a úderov.

Zásady bezpečného používania detského chodítka

 1. Každé dieťa sa vyvíja vlastným tempom, preto rešpektujte jeho aktuálne fyzické schopnosti a žiadne fázy nasilu nepreskakujte.
 2. Dieťa v “pavúkovi” musí dosiahnuť na podlahu celou plochou chodidiel. Špičkovanie je veľkou záťažou pre kĺby a chrbticu.
 3. Dbajte na to, aby dieťa nebolo v chodítku umiestnené viac ako 15 minút. Iné, je to v prípade, ak si zaobstaráte aktívne chodítko, ktoré dieťa pred sebou tlačí a prirodzene sa tak zdokonaľuje v chodení.
 4. Dajte pozor, aby sa dieťa s chodítkom nedostalo k blízkosti schodom. Po celú dobu musí zotrvať na bezpečnom a rovnom povrchu, kde je nízke riziko prevrátenia.
 5. V detskom chodítku nikdy nenechávajte dieťa osamote!

Druhy chodítok pre deti

Aby sme však nezostali len pri rizikách – detské chodítko môže byť pre vaše dieťatko motivujúce. Slúži ako podpora pre rozvoj jemnej motoriky. Súčasné chodítka sú vybavené hracími, svetelnými a zvukovými prvkami a stimulujú k objavovaniu a učeniu. Podľa typu konštrukcie a spôsobu opory pre dieťa sa delia na 2 základné druhy.

Klasické chodítko – „pavúk“

Tento dobre známy typ tvorí rámová konštrukcia na kolieskach a sedacia časť. Pri kvalitných chodítkach môžete výšku sedu regulovať a tak prispôsobovať schopnostiam dieťatka. Spočiatku v chodítku najmä sedí a náhodne sa odstrkuje. Neskôr sa dokáže postaviť na nožičky a ísť tým smerom, kde vidí niečo zaujímavé. Tradičné pavúky prešli mnohými inovatívnymi zmenami – poskytujú vysokú bezpečnosť a stabilitu, dieťa má na dosah ruky množstvo hračiek a pútavých prvkov a niektorým z nich pribudli aj ďalšie funkcie – hopsadlo, sedadlo na kŕmenie, postrkovadlo. Pri prenose a uskladnení je pre rodičov výhodou skladacia konštrukcia.

Aktívne chodítko

Predstavuje modernú alternatívu, vďaka ktorej má dieťa istotu pri prvých krokoch a chôdza sa rozvíja úplne prirodzene. Chodítko je tlačené a má podobu vozíka s interaktívnym hracím panelom. Síce ho nechráni pred pádom a na dieťa musíte dávať pozor, učí ho však ostražitosti, pozornosti a vylepšuje jeho stabilitu v priestore. Medzi odborníkmi sa považuje za zdravšiu voľbu. Hracie panely sú zvyčajne spracované mimoriadne pútavo – posúvaním sa aktivuje svetlo, hudba a dieťa častokrát využije chodítko aj pri hre v sede. Na výber máte množstvo plastových variantov, no medzi rodičmi vedú nadčasové a kvalitné drevené chodítka, vozíky, edukačné kocky,…

chodítko áno alebo nie

Výbava detského chodítka

Každý výrobca sa snaží zaujať pestrou ponukou hracích prvkov, vysokou stabilitou a kvalitou použitých materiálov.

 • Pri výbere si všímajte predovšetkým prevedenie rámu a koliesok (ideálne pogumované) s možnosťou zabrzdenia aspoň na jednej strane.
 • Materiály na sedacej časti a na obvodovom polstrovaní by mali byť z ľahko udržiavateľných materiálov.
 • Výškovo nastaviteľný rám je typický pre klasické chodítka. Rukoväť na aktívnych chodítkach je najčastejšie vo fixnej výške.
 • Deti vo veku od 8 mesiacov zaujmú predovšetkým hracie prvky v pestrých farbách, svetelné a zvukové efekty, vyhrávanie melódie.
 • Prihliadajte na bezpečnostné prvky – napr. ochrana proti zídeniu zo schodov (kolieska sa zablokujú) + kolieska so systémom tlmenia otrasov a nárazov.

Pripravte sa na to, že budete vyberať z bohatej ponuky – autíčka, zvieratká, dievčenské kočíky a vozíky na tlačenie,…

Cena chodítok pre deti

Každý rodič vie, že výdavky pri deťoch nikdy nekončia. Hoci chodítko nepredstavuje takú nutnosť, ako kočík, stolička na kŕmenie alebo postieľka, i tak je lepšie mať prehľad v cenách a nekupovať prvého lacného pavúka od pofidérneho predajcu. Akú výbavu, materiály a funkcie súčasné chodítka ponúkajú a za koľko ich kúpite?

Detské chodítka do 40 €

Už v základnej cenovej kategórii najdete takmer všetky najpredávanejšie detské chodítka. Kým klasické sú skôr dizajnovo neutrálne a na množstve hračiek tak trochu šetrili, aktívne chodítka na tlačenie hýria farbami a hravými prvkami.

Detské chodítka do 70 €

Stredná cenová kategória je zase najbohatšia. Množstvo funkcií, výbava, aj kvalita materiálov sú na veľmi dobrej úrovni a nechýbajú ani TOP značky, ktoré sa výrobou detskej výbavy zaoberajú v rôznych segmentoch. Za zmienku určite stoja aj trendy motorické kocky na kolieskach, ktoré môžu deti využívať na hranie a rozvoj aj dávno po tom, ako sa za pomoci “skrinky na kolieskach” naučia chodiť.

Detské chodítka od 70 €

Ak patríte k náročným spotrebiteľom, pravdepodobne vás zaujme ponuka detských chodítok od 70 € a vyššie. Ide o prepracované a dizajnové kúsky. Drevené motorické kocky na kolieskach sú dotiahnuté do dokonalosti, klasické detské chodítka zase ponúkajú viacúčelovosť a niekoľko možnosti nastavenia. Osloviť vás môžu aj zaujímavé spôsoby skladania a vyššia miera bezpečnosti.

Najlepšie značky chodítok pre deti

Je pre vás dôležité, kto detské chodítko vyrobil? Testy pravidelne potvrdzujú, že rodič musí byť v strehu a dať si pozor predovšetkým na nezávadnosť materiálov a celkovú kvalitu konštrukcie. V nasledujúcom zozname nájdete výrobcov, ktorí produkujú to najlepšie, čo môžete medzi chodítkami objaviť.

 • Baby Mix – Najširší výber, najväčšia rozmanitosť variantov aj cien – ponuku Baby Mix rozhodne neprehliadnite.
 • Chicco – Pestrofarebné a detsky veselé chodítka s množstvom hracích elementov, ktoré spoľahlivo upútajú pozornosť vášho dieťatka.
 • Toyz – V tejto kategórii predstavujú TOP kvalitu. Výrobca Toyz používa kvalitné materiály a inovatívne konštrukcie. Kvalitné multifunkčné detské chodítka.
 • 4Baby – Cenovo dostupné “pavúky” v neutrálnych šedých, sivých a béžových odtieňoch. Robustný podvozok pre vyššiu stabilitu a bezpečnostné prvky chrániace pred pádom zo schodov.
 • Vtech – Chodítka na tlačenie vyvinuté predovšetkým s ohľadom na zdravý vývoj dieťaťa. Azda najkrajší interaktívny hrací panel na trhu.
 • Fisher Price – Obľúbený výrobca detských hračiek a výbavy ponúka menej tradičné chodítko na tlačenie s jeho ikonickým psíkom alebo zebrou.
 • Eco Toys – Ak chcete kúpiť chodítko na tlačenie, krásne drevené edukačné chodítka a kocky nájdete v ponuke značky Eco Toys.

Najčastejšie kladené otázky

3 dôvody, prečo používať chodítko a hlavný dôvod, prečo nie?

Prečo ÁNO:

 • Bezpečný priestor pre hru a získavanie orientácie v priestore
 • Podporuje rozvoj jemnej motoriky
 • Aktívne chodítka (na tlačenie) predstavujú dobre využiteľné interaktívne centrum

Prečo NIE:

 • Možné zdravotné komplikácie pri dlhodobom používaní tradičného chodítka.

Aké funkcie navyše má chodítko 3v1?

Multifunkčné chodítka reflektujú potreby rodičov, detí a ich výrobcovia sa snažia o to, aby ste svoju kúpu neoľutovali a chodítko mohli používať čo najdlhšie. Nie však ako chodítko! Kým jedna značka ako funkciu počíta aj vyhrávanie melódii, u ďalšej sa môžete dočkať bohatšieho využitia.

Chodítko, ktoré má viac funkcií, môže slúžiť aj ako:

 • hopsadlo – zafixujete kolieska a dieťa poskakuje na mieste
 • postrkovadlo – jedna strana pavúka je vybavená madlom a dieťa ho môže o pár mesiacov pred sebou tlačiť
 • sedadlo na kŕmenie
 • kočík/vozík na prevážanie hračiek a presun po domácnosti.
 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#14BABY Chodítko 1ST STEPS TURKUS

Prevedenie: klasické
Určenie: od 6.mes. do 12 kg
⭐ 100 %90 € Čítať recenzie
#2Baby Mix chodítko latte

 Produkt roku 2018 
Prevedenie: klasické
Určenie: od 6.mes. do 12 kg
⭐ 98 %45 € Čítať recenzie
#3Vtech Chodítko - Uč sa a poznávaj SK

Prevedenie: aktívne
Určenie: od 6 - 36 mes.
⭐ 98 %57 € Čítať recenzie
#4Fisher Price chodítko zebra

Prevedenie: aktívne
Určenie: od 6 - 36 mes.
⭐ 96 %51 € Čítať recenzie
#5Veľká motorická kocka - Medveï

 Veľmi žiadané 
Prevedenie: aktívne
Určenie: od 12.mes.
⭐ 94 %70 € Čítať recenzie
#6Toyz Speeder

Prevedenie: klasické
Určenie: od 6.mes. do 12 kg
⭐ 94 %84 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového detského chodítka. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších chodítok z dostupnej ponuky na trhu.
5/5 - (2 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin