Ako vybrať najlepší detský nočník? TOP produkty podľa recenzií

nočník pre dieťa
Vybrať ten najlepší nočník pre dieťa zaberie istý čas. Prečo? Na trhu nájdete stovky rozmanitých detských nočníkov, ktoré sa líšia tvarom, farbou a inými vylepšeniami. Okrem toho, že je ponuka veľmi obsiahla, je dôležité zvážiť predovšetkým potreby dieťaťa. Odúčanie od plienok a prechod na používanie nočníka je totiž v útlom veku veľká zmena. Na jej úspešnosť môže mať vplyv aj samotný typ nočníka a jeho prevedenie.

V nasledujúcom prehľade si preto bližšie predstavíme rôzne druhy nočníkov podľa určenia, tvaru či celkového prevedenia. Ich účel je síce rovnaký, no v tomto prípade môžu o úspešnosti odplienkovania rozhodnúť práve detaily. Ak sa pri výbere radi nechávate inšpirovať skúsenosťami iných, neprehliadnite ani dostupné online recenzie nočníkov pre deti. Niektoré modely sú veľkým hitom a pre kvalitu materiálov, ideálny tvar a ergonómiu si ich obľúbilo už množstvo detí.

Najlepšie nočníky podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Tega obojstranný ergonomický nočník s výlevkou Teggi

+ ergonomický tvar navrhnutý fyzioterapeutmi
+ obojstranný symetrický tvar
+ prirodzená poloha dieťaťa počas používania
od 14 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Kindsgut Nočník

+ atraktívny dizajn a pohodlné operadlo
+ špeciálna protišmyková úprava
+ vyberateľná nádobka
od 34 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3BABYBJÖRN Nočník Smart Deep

+ pohodlný pre dieťa
+ stabilný a komfortný nočník
+ vhodný na cesty aj do menších kúpeľní
od 33 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Big Nočník Auto pre chlapčekov s volantom

+ nočník s otočným volantom
+ ergonomicky tvarované sedadlo
+ oblé hrany a nezávadný materiál
od 17 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Beaba Training Potty

+ navrhnutý pre malé deti už od 18 mesiacov – neotláča
+ ergonomický a pohodlný
+ protišmykový povrch
od 17 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#6DOLE Detská toaleta so zvukom

+ verná kópia ozajstnej toalety
+ vrátane splachovadla s reálnym zvukom a držiaka na toaletný papier
+ údržba je veľmi jednoduchá a rýchla
od 17 €
⭐ 94 % Čítať recenzie

Ako vybrať nočník pre dieťa

Bude to nočník s poklopom a opierkou, hrajúci nočník, nočník s volantom, detská toaleta alebo detská redukcia na WC? Zdá sa, že v prevedení nočníkov pre deti, nie sú výrobcovia takí strohí, ako je tomu pri výrobe štandardných toaliet. Nočník sa totiž dieťaťu musí páčiť, pretože inak bude priebeh učenia na nočník sprevádzaný odporom. Zároveň mu musí vyhovovať veľkostne a nemal by byť náročný na údržbu v hygienickej čistote.

Dieťa a nočník – čomu venovať pozornosť?

Kedy je správny čas na nočník a odúčanie od plienok? Na túto otázku neexistuje jediná správna odpoveď, keďže každé dieťatko má individuálne tempo vývoja. Ak sa dieťa vašej kamarátky pýta na nočník už od jedného roka, no vaše dvojročné si dáva načas, nemusíte zúfať.

Vo všeobecnosti sa odporúča začať so zoznamovaním na nočník medzi 18. – 30. mesiacom. Dieťa musí chápať základné inštrukcie a uvedomovať si, čo sa v plienke a neskôr už aj v nočníku má udiať. Dokáže dlhšie udržať plienku suchú, zlepšuje sa v ovládaní svalov, ktoré súvisia s vylučovaním moču a stolice a v ideálnom prípade vie jednoduchými slovami povedať, čo chce robiť.

Nočník, ktorý sa na isté obdobie, stane stabilnou súčasťou vašej domácnosti, by malo dieťa prijať a nebáť sa ho. Okrem pohodlnosti a preferovaného dizajnu (rôzne detské motívy) zvážte aj veľkostnú vhodnosť. Dieťatko by si malo vedieť na nočník samo sadnúť a samo sa i bezpečne zodvihnúť.

Základné druhy nočníkov pre deti

V ponuke nočníkov si všimnete viacero odlišností – najmä pri pohľade na farebnosť, tvar či rôzne vylepšenia. Spoločným znakom je značné využívanie plastu. Väčšina nočníkov má širšiu protišmykovú základňu, vďaka čomu majú aj relatívne ľahké nočníky na podlahe dostatočnú stabilitu proti prevrhnutiu.

Nočníky pre chlapcov

Tieto nočníky sú zvyčajne štylizované v obľúbených chlapčenských motívoch (autá, roboty, dinosaury, …). Okrem toho sú vytvorené tak, aby mali vyvýšenú zábranu. U malých chlapcov sa pri močení v sede často stáva, že moč skončí všade naokolo, len nie v nočníku. Oblá predná zábrana ich môže priučiť správnemu používaniu a obmedzí zašpinenie okolia.

Nočníky pre dievčatá

Nočníky určené pre dievčatá lákajú milými dievčenskými motívmi (princezná, zvieratká, rozpravkové postavičky,…). Vyvýšená predná zábrana nie je v tomto prípade potrebná.

Nočníky s poklopom

Nočníky s poklopom sa zvyčajne ponášajú na „stoličku“ s opierkou. Môžu mať aj postranné opierky rúk a pôsobia priestrannejšie. Mnohé disponujú vyššou nosnosťou. Poklop prekrýva sedaciu časť a pred použitím je potrebné ho zodvihnúť a oprieť o zadnú opierku. Aký je význam tohto poklopu? Predovšetkým estetický a hygienický. Zatvorený nočník nepôsobí v interiéri tak rušivo. Určite by však dieťa nemalo používať zatvorený nočník ako príležitostnú stoličku na sedenie.

Nočníky s výlevkou

Prítomnosť výlevky je pre mnohých rodičov najmä z pohľadu opakovanej dennej údržby veľmi praktická. Stredovú časť nočníka jednoducho vyberiete, obsah vylejete, výlevku umyjete a vrátite na miesto. Nemusíte prenášať do kúpeľne celý nočník.

Interaktívne/Hrajúce nočníky

Hrajúce nočníky sú u malých detí veľmi populárne. Nočník začne hrať príjemnú melódiu po vykonaní potreby, čo máva zaujímavý motivačný efekt pre opakovanú návštevu nočníka.

Okrem hrajúcich nočníkov sú na trhu tiež nočníky s volantom alebo v tvare zvieratka. Nápadne sa ponášajú na malé vozítko alebo detskú hojdaciu hračku (bez hojdania). U detí majú veľký úspech, no niekedy nedokážu slúžiť hlavnému účelu a deti ich vnímajú ako hračky. Navyše, na nočník, ktorý má v prednej časti výraznejšiu časť (volant), si dieťa dokáže sadnúť iba obkročením, nie z prednej časti – a to nevytvára vhodné návyky pri budúcom prechode na bežné WC.

Cestovné nočníky

Aj keď sa väčšina detských nočníkov bez problémov vojde do kufra auta, existujú nočníky, ktoré sú vytvorené na časté cestovanie. Majú zaujímavú konštrukciu so sklopnými nohami. Použiť sa dajú ako nočník alebo ako redukcia na WC. Do niektorých možno vložiť i jednorazové vrecká, aby ste po vykonaní potreby vrecko s obsahom iba jednoducho vyhodili a nočník zostane čistý.

Detské toalety

Je vaše dieťa vo veku, kedy všetko napodobňuje a chce mať takú výbavu, ako vy? Potom sa mu určite zapáči nočník, ktorý je vernou kópiou ozajstnej dospeláckej toalety. Súčasťou konštrukcie je nádržka v zadnej časti, splachovadlo so zvukovými efektami a držiak na toaletný papier. Veľkosť takejto detskej toalety je o niečo väčšia ako priemerný jednoduchý nočník. Taktiež je ideálne, ak je detská toaleta umiestnená priamo v kúpeľni (nie v detskej izbe, ani na chodbe, ako býva niekedy zvykom).

Detské pisoáre

Detské pisoáre sú určené pre chlapcov a učia na vykonávanie potreby v stoji. Ide o dizajnovo pútavé plastové pisoáre, ktoré sa na obklad v kúpeľni inštalujú pomocou silných prísaviek. Súčasťou detského pisoára môže byť aj stredový otáčajúci sa prvok, ktorý nabáda k správnemu miereniu.

Detský WC adaptér (nadstavec,redukcia)

Sú deti, ktoré si na nočník nikdy neprivyknú a budú nočník nenávidieť už od prvého použitia. Nezúfajte a do ničoho dieťa nasilu nenúťte. Možno práve to vaše si s úspechom veľmi rýchlo privykne na používanie štandardného WC – samozrejme s vhodným detským adaptérom/nadstavcom.

Takýto nadstavec sa iba jednoducho uloží na WC dosku. Keďže malé dieťa spočiatku nedokáže na toaletu dosiahnuť, je na mieste zvážiť dokúpenie malého stupienka s protišmykovou základňou, aby mohlo bezpečne nastúpiť aj zostúpiť. Na dieťa vždy dohliadajte a dbajte na jeho bezpečnosť, aby si v kúpeľni alebo na toalete, kde je prevaha tvrdých dlažieb, obkladov a sanity, neublížilo.

Aké vlastnosti si všímať pri výbere detského nočníka?

Zvážili ste druh nočníka? Potom nepodceňte ani praktické detaily, ktoré budú mať vplyv na pohodlie, trvácnosť a bezpečnosť používania nočníka.

Určenie nočníka

Nočníky sú vyrábané pre chlapcov, pre dievčatá aj ako univerzálne. Všímajte si vekové určenie a maximálnu nosnosť.

Veľkosť nočníka

Niektoré nočníky sú veľkostne menšie a vyhovujú už detičkám od 1 roka. Iné nočníky sú zase o niečo väčšie a poskytujú pohodlné sedenie pre 2 – 4 ročné deti. Pri sedení nemusia sedieť príliš hlboko a kapacitne je tomu prispôsobená veľkosť vnútornej nádoby.

Materiál a jeho kvalita

Detské nočníky sú plastové, čo zjednodušuje ich údržbu a umožňuje rozmanité tvarové spracovanie. Nie všetky plasty sú však rovnako kvalitné, čo spoznáte najmä podľa ceny. Vyberajte nočník vyrobený z certifikovaných materiálov, dostatočne stabilný a odolný voči prasknutiu, ktorý sprevádzajú pozitívne recenzie.

Bezpečnosť a pohodlie

Všetky hrany a detaily na detskom nočníku musia byť zaoblené, aby nehrozilo, že sa dieťa o plast poškriabe alebo poreže. Spodná strana nočníkov je zvyčajne opatrená protišmykovou vrstvou, aby pri sadaní i vstávaní nočník zotrval na mieste bez posunutia – predovšetkým, ak je nočník položený na hladkej podlahe. O pohodlí sedacej časti rozhoduje úroveň zaoblenia a ergonómia.

Nároky na čistenie a hygienu

Tento detail je dôležitý pre rodičov. Plast sa v čistote vo všeobecnosti udržuje veľmi jednoducho. Čistenie nočníka po vykonaní potreby nikdy neodkladajte a vykonajte ho okamžite. Na nočníkoch sú vítané jednoduché, oblé a nekomplikované tvary, aby sa nečistoty nezachytávali v ryhách.

Farba a dizajn

Má vaše dieťa obľúbenú postavičku alebo rozprávkový motív? Aj celkový vzhľad nočníka môže prispieť k tomu, či sa z neho stane obľúbená pomôcka, ku ktorej bude mať dôveru a ktorú za deň niekoľkokrát bez nátlaku použije. Dizajn a veľká farebnosť by však nemali vzbudzovať dojem, že nočník je hračkou.

Ceny nočníkov pre deti

Dostávame sa k dôležitej otázke výberu – k cene. Na koľko vyjde kvalitný nočník pre dieťa? Tu sú tri cenové relácie a ich všeobecná charakteristika.

✅ Nočníky pre deti do 5 eur

Ide o jednoduchšie nočníky pre chlapcov, pre dievčatá aj s univerzálnym určením. Zvyčajne sú tieto nočníky vyrobené ako jeden kus – bez výlevky, bez poklopu a bez ďalších vylepšení. Okrem základných nočníkov tu nájdete aj praktické detské nadstavce na WC.

✅ Nočníky pre deti od 5 do 25 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie nočníky pre deti, zaujme hneď vo viacerých bodov. Ide o veľmi široký výber rozmanitých druhov nočníkov, v rôznych dizajnoch, farbách a vylepšeniach. Mnohé z nich si vyslúžili pozitívne hodnotenia od rodičov. Dôraz na pomer cena/kvalita, bezpečné prevedenie a pekný dizajn.

✅ Nočníky pre deti od 25 eur

Štýlové nočníky a detské toalety vyrobené v trendových farbách a z kvalitných materiálov. Ide o nočníky, ktoré v porovnaní s lacnejšími modelmi vyzerajú neopozerane a nadčasovo. Pri správnej starostlivosti môžu postupne poslúžiť aj viacerým deťom v rodine.

Najlepšie značky nočníkov pre deti

Vybrali sme niekoľko značiek, ktoré majú v portfóliu zaujímavé a užívateľsky obľúbené nočníky v rôznych prevedeniach.

  • Tega – Obrovský výber detských nočníkov a WC redukcií vo veľmi priaznivých cenách. Rôzne tvary, farby aj veľkosti. V obľúbenosti vedú detské nočníky s opierkou chrbta, výlevkou a poklopom, ktoré sa ponášajú na kresielko.
  • Kindsgut – Jedinečné nočníky zaujali pozornosť originálnym tvarom veľryby.
  • BABYBJÖRN – Ak hľadáte vyššiu kvalitu a nadčasové spracovanie, neprehliadnite ponuku nočníkov tejto značky. Spájajú pohodlie s funkčným rozsahom. Vytvorené tak, aby sa deťom na nich dobre sedelo.
  • Beaba – Nočníky pre deti navrhnuté pre vysoké pohodlie. Ergonomicky tvarované, z kvalitných materiálov, v príjemnom neutrálnom dizajne.
  • Dolu – Táto značka má vo svojej ponuke aktuálne veľmi populárne detské toalety, ktoré imitujú skutočnú toaletu. Top predajnosť, pomer cena/kvalita.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Tega obojstranný ergonomický nočník s výlevkou Teggi

+ ergonomický tvar navrhnutý fyzioterapeutmi
+ obojstranný symetrický tvar
+ prirodzená poloha dieťaťa počas používania
od 14 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Kindsgut Nočník

+ atraktívny dizajn a pohodlné operadlo
+ špeciálna protišmyková úprava
+ vyberateľná nádobka
od 34 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3BABYBJÖRN Nočník Smart Deep

+ pohodlný pre dieťa
+ stabilný a komfortný nočník
+ vhodný na cesty aj do menších kúpeľní
od 33 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Big Nočník Auto pre chlapčekov s volantom

+ nočník s otočným volantom
+ ergonomicky tvarované sedadlo
+ oblé hrany a nezávadný materiál
od 17 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Beaba Training Potty

+ navrhnutý pre malé deti už od 18 mesiacov – neotláča
+ ergonomický a pohodlný
+ protišmykový povrch
od 17 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#6DOLE Detská toaleta so zvukom

+ verná kópia ozajstnej toalety
+ vrátane splachovadla s reálnym zvukom a držiaka na toaletný papier
+ údržba je veľmi jednoduchá a rýchla
od 17 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin