Ako vybrať najlepší plynový outdoorový varič? TOP produkty podľa recenzií a testov

varenie v prírode
Outdoorové variče sú obľúbenou a veľmi praktickou súčasťou výbavy – či už sa chystáte do kempu, alebo na dlhšiu turistiku. Ako vybrať outdoorový varič? Aké vlastnosti majú najlepšie plynové outdoorové variče? A aké iné druhy paliva sa používajú?

Odpovede na tieto otázky nájdete v nasledujúcom prehľade. Hoci sa môže zdať, že ide o celkom nenápadnú súčasť turistickej výbavy, o spokojnosti s používaním rozhodujú viaceré detaily. Zamerali sme sa na druhy outdoorových varičov podľa využitia aj podľa paliva, ich výhody a nevýhody a dopodrobna sme zaostrili na plynové variče, ktoré patria medzi najpredávanejšie hneď z niekoľkých dôvodov. Tými sú predovšetkým dobrá cenová dostupnosť, optimálny výkon, nenáročnosť zostavenia a široký výber z rôznych konštrukcií. V rebríčku nižšie nájdete kvalitné outdoorové variče, ktoré si získali priazeň mnohých kupujúcich. Ak si chcete urobiť ešte lepší obraz a nič nenechávate na náhodu, neprehliadnite ani dostupné testy a recenzie plynových varičov, ktoré prinášajú postrehy a skúsenosti z reálneho používania.

Najlepšie plynové outdoorové variče podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1VAR 2

Najlepší plynový varič pre kemping a turistiku
+ Legenda medzi českými varičmi – ľahký a spoľahlivý
+ Jednoduchá obsluha, bleskové sprevádzkovanie
+ Ľahká regulácia plameňa
+ Možnosť pridať závetrie
od 9 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2YATE CAMPING K620

Výkonný outdoorový horák
+ Výkonný horák
+ Platnička široká 180 mm unesie aj väčší hrniec, bez toho aby sa ohýbala
+ Napojenie na propán-butánovú fľašu bez redukcie
+ Dobrá cena
od 15 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3Meva Picamp 2136

Najlepší dvojplatničkový plynový varič
+ Platničky vyrobené z hlbokoťažnej nehrdzavejúcej ocele
+ Určený na propán-butánové fľaše s hmotnosťou 2 kg
+ Jednoduchá obsluha aj prenášanie
od 51 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#4Campingaz Camp Bistro 3

Najpredávanejší plynový varič z Decathlonu
+ Zápalky nie sú potrebné – má automatické piezo zapaľovanie
+ Jednoduché používanie
+ Praktické prenášanie v kufríku
+ Kompatibilita s kartušou s ventilom CP 250
od 30 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#5Jetboil Zip

Skladacia konštrukcia
+ Efektívna a ľahká sada na varenie kdekoľvek na cestách
+ Funguje so všetkými skrutkovacími plynovými bombičkami
+ Jednoduchá montáž a zloženie
od 80 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Meva Solo

Jeden z najpredávanejších plynových varičov
+ Kvalitná konštrukcia, dlhá životnosť
+ Dá sa ľahko a rýchlo napojiť k propán-butánovej fľaši s hmotnosťou 2 kg
+ Nízka hmotnosť
+ Spokojné recenzie
od 33 €
⭐ 92 % Čítať recenzie

Ako vybrať outdoorový varič

Vybrať sa na niekoľkodňovú turistiku a spoliehať sa iba na suchú salámu a sušienky môže pokaziť celý zážitok. Teplý čaj či káva, ktoré zahrejú ruky počas sychravého rána, prihriate mäsové konzervy, dehydrované plnohodnotné jedlá, do ktorých stačí pridať teplú vodu, … To je len niekoľko možností, ako si aj počas pobytu v prírode a mimo komfortu vybavenej kuchyne dopriať chutné teplé jedlo či nápoje. Zakladať kvôli tomu ohnisko? Nemusíte! Rýchlym riešením je použitie vhodného outdoorového variča, ktorého zostavenie nezaberie veľa času a poslúži kedykoľvek podľa potreby. Pre rýchlejšiu orientáciu v bohatej ponuke rozmanitých varičov si nenechajte ujsť nasledujúce riadky…

Čo zvážiť pri výbere outdoorového variča

Existuje mnoho spôsobov, ako tráviť čas v prírode a tomu prirodzene zodpovedá aj rozdielna outdoor výbava. Pred kúpou outdoorového variča si položte niekoľko otázok z nasledujúcich bodov.

 • Čas strávený v outdoor prostredí – Chystáte sa na krátku turistiku alebo strávite v prírode viac dní? Okrem samotného variča totiž budete so sebou brať zásoby vhodného paliva, preto si vopred ujasnite priestorové možnosti v batožine.
 • Charakter outdoor aktivity – Budete sa aktívne hýbať a zdolávať terén alebo sa usadíte na niekoľko dní v kempe či pri jazere? Outdoorové variče do kempu sú väčšie, disponujú vyšším výkonom a navaríte na nich aj plnohodnotný obed pre rodinu. Pri turistike oceníte priestorovo úspornejší varič, ktorý v zloženom prevedení poľahky odnesiete v batohu.
 • Vonkajšie podmienky – Aké budú vonkajšie teploty? Plánujete výstup do vyšších nadmorských výšok? Pri výbere outdoorového variča zohľadnite prostredie aj okolité teploty. Niektoré druhy varičov nepodávajú dostatočný výkon v mínusových teplotách a prestávajú byť použiteľné vo vysokých nadmorských výškach.
 • Počet ľudí – Pre koľko ľudí plánujete prihrievať jedlo alebo pripravovať teplé nápoje? Od toho sa bude odvíjať veľkosť a výkon variča, no i množstvo paliva, ktoré so sebou ponesiete.
 • Dostupnosť paliva a iné limity – Chystáte sa na trip do zahraničia? Cestujete lietadlom? Potom je dobré vopred sa informovať o tom, či je v danej krajine dostupné palivo, ktoré bude s vaším novým varičom fungovať. Pri cestovaní lietadlom nesmiete napríklad so sebou prepravovať plynové kartuše.

Druhy outdoorových varičov

Outdoorové variče sa podľa miesta využitia rozdeľujú na dve hlavné kategórie – kempingové variče a turistické variče.

Kempingové variče bývajú zvyčajne väčšie, objemnejšie a výkonnejšie. K dostaniu sú aj v dvojhorákovom prevedení. Môžu disponovať plynulou reguláciou výkonu a pohodlným piezo zapaľovaním, pri ktorom nepotrebujete žiadne zápalky, zapaľovač ani kresadlo. Vykazujú dobrú stabilitu a s vhodným riadom sa na nich dá plnohodnotne variť i po dobu niekoľkých dní strávených v kempe.

Turistické variče sú koncipované tak, aby ste si ich mohli poľahky zabaliť do batohu a vybrať sa sa na túru. Majú kompaktnejšie rozmery, fungujú s rozmerovo menšími zásobníkmi paliva, podpery na hrnčeky sú sklopné. Ich výbava, odolnosť a výkon sa odvíja od ceny. Niektoré sú jednoduché a určené na nenáročné používanie v primeraných podmienkach, ďalšie oslovia prepracovanosťou a schopnosťou podávať dostatočný výkon aj v extrémnych podmienkach.

To najdôležitejšie o určení, použití, druhu paliva, výkone a prípadných obmedzeniach funkčnosti by ste sa vždy mali dočítať z popisu konkrétneho variča.

turistický varič

Ďalšie kľúčové delenie outdoorových varičov súvisí s druhom paliva. Podľa druhu paliva sa outdoorové variče delia na plynové, benzínové, liehové, na drevo a kombinované.

Plynové outdoorové variče

Plynové variče patria medzi najpredávanejšie outdoorové variče vôbec. Sú nenáročné na zostavenie. Palivom je plyn z plynovej kartuše alebo plynovej fľaše (tzv. plynová „bomba“ 2kg, 5kg, 10 kg). Najčastejšie ide o propán-bután alebo bután-izobután-propán.

Základnú konštrukciu tvorí horák, ventil/hrdlo na pripevnenie o plynovú kartušu/fľašu, otočný ventil a podpery, ktoré držia stabilne držia riad. Zapaľovanie sa realizuje buď pomocou zapaľovača alebo kresadla, lepšie vybavené plynové variče disponujú integrovaným piezo zapaľovaním. Práca s plynovým varičom a regulácia výkonu/plameňa pomocou otočného ventilu je celkom jednoduchá.

Plynové outdoorové variče sa vyrábajú v rôznych prevedeniach – telo variča sa na kartušu pripevňuje zhora cez ventil alebo prostredníctvom hadice. Obľúbené sú i tzv. jetboily (podľa známej značky Jetboil), kedy kartuša, variš a „ešus“ tvoria jeden celok.

Dôležité je zistiť, aký ventil je na plynovom variči (narážací, závitový alebo bajonetový). Ďalej by ste mali vedieť, že niektoré plynové kartuše v mínusových teplotách nefungujú. Funkčnosť môže byť obmedzená aj vo vyšších nadmorských výškach. S plynovou kartušou v batožine vás nevezmú ani do lietadla, preto sa vopred informujte, či v krajine, kam cestujete, zoženiete kompatibilné plynové palivo.

Výhody

 • Široký výber – od ultra ľahkých, skladných a kompaktných až po objemnejšie variče
 • Jednoduchosť používania
 • Solídny výkon
 • Možnosť regulácie výkonu
 • Priaznivé ceny
 • Nízka poruchovosť (a dobrá opraviteľnosť)

Nevýhody

 • Menej vhodné do mínusových teplôt a vysokých nadmorských výšok (niektoré plynové variče sú však už prispôsobené aj do náročných podmienok)
 • S plynovým palivom nesmiete do lietadla
 • Práca s plynom

Benzínové outdoorové variče

Ak hľadáte varič, na ktorý sa dá spoľahnúť v akýchkoľvek podmienkach, potom je jednou z overených možností benzínový outdoorový varič. Palivom je benzín uskladnený v nádržkách (objem nádrže na cca 350 – 450 ml paliva). Benzínové variče fungujú pri nízkych teplotách i vo vysokých nadmorských výškach, a tak ich ocenia najmä nároční turisti, ktorí vyhľadávajú extrémnejšie podmienky.

Vyžadujú si však skúsenejšiu obsluhu a pravidelnú údržbu. So zakúpením kompatibilnej benzínovej nádrže nebýva väčší problém ani v zahraničí. Počítajte však s väčšími rozmermi, s o niečo vyššou hmotnosťou a v prípade zakúpenia nekvalitného paliva aj so zanášaním trysiek.

Výhody

 • Vhodné do akýchkoľvek podmienok
 • Výkonné, vhodné aj na dlhšie varenie
 • Palivo nemrzne
 • Rýchly rozbeh ohrevu

Nevýhody

 • Vyššia cena
 • Väčšie nároky na údržbu
 • Zvyčajne vyššia hmotnosť a veľkosť

Liehové outdoorové variče

S takmer „vreckovými“ rozmermi sa o pozornosť kupujúcich uchádzajú aj liehové outdoorové variče. Sú určené na jednoduché a základné prihrievanie pokrmov a vody. Dlhšie a komplikovanejšie varenie s nimi nebýva možné.

Obľúbené sú u turistov, ktorí preferejú ultraľahkú výbavu a hľadajú minimalistické riešenia. Zaujmú nízkou cenou aj nízkou hmotnosťou. K dostaniu sú ako outdoorové variče na pevný lieh (palivom sú tablety pevného liehu), tak i ako variče na tekutý lieh (zobrať so sebou musíte fľašu s liehom).

Výhody

 • Nízka cena (veľmi lacné)
 • Minimalistické rozmery a nízka hmotnosť
 • Nenáročné na používanie

Nevýhody

 • Výkon vhodný na základný ohrev, nie varenie
 • Bez regulácie výkonu

Outdoorové variče na drevo

Ako napovedá samotný názov, k outdoorovým varičom na drevo budete potrebovať iba drobný drevný materiál, ktorý nájdete v prírode. Vzhľadom k menším rozmerom týchto varičov ide predovšetkým o tenšie vetvičky alebo kusy starej kôry. Malé ohnisko je koncentrované pod konštrukciou variča. Nad ohňom tak máte kontrolu, no stále musíte dávať pozor, aby sa oheň nerozšíril aj na okolité suché prírodniny.

Používanie vyžaduje skúsenosti zo zakladaním ohňa, čo sa najmä po daždi alebo vo vlhkejšom prostredí nemusí vždy podariť podľa predstáv. Samotné zakladanie a neskôr i zahasenia ohňa si vyžaduje istý čas a obozretnosť.

Výhody

 • Nízka cena
 • V prírode dobrá dostupnosť drevného materiálu
 • Žiadne ďalšie náklady na palivo
 • Kompaktné rozmery (obľúbené sú skladacie konštrukcie)

Nevýhody

 • Zakladanie ohňa
 • Vyššia miera kontroly
 • Čas potrebný na prípravu aj ukončenie
 • Bez možnosti regulácie výkonu

Kombinované outdoorové variče

Ak nechcete byť odkázaní len na jeden druh paliva, poobzerajte sa po outdoorových varičov, ktoré sú vytvorené tak, aby fungovali s viacerými druhmi paliva – napríklad na plyn, benzín, tuhý a tekutý lieh. Také variče už predstavujú drahšiu položku v turistickej výbave, no ich univerzálnosť sa môže vyplatiť, ak sa venujete rôznorodým aktivitám a pri turistike striedate prostredia aj ročné obdobia.

Výhody

 • Univerzálne
 • Prispôsobiteľné situácii a vonkajším podmienkam

Nevýhody

 • Vyššia cena
 • Viac komponentov/prepojovacích prvkov
 • Znalosť zostavenia a používania

outdoorový plynový varič

Základné parametre plynových outdoorových varičov

Ako vidíte, ani v prípade outdoorového variča nebudete mať výber zjednodušený na pár možností, ale to je už vo svete outdoor výbavy celkom bežný jav. Výrobcovia v snahe vyhovieť kupujúcim priniesli na trh rôzne konštrukcie, ktoré si nájdu svojich priaznivcov. Ak hľadáte ten najlepší plynový varič pre svoje potreby, pozrite sa spolu s nami bližšie na detaily tohto druhu outdoor varičov.

Druh/Konštrukcia plynového variča

Plynové variče tvoria azda najobsiahlejšiu podkategóriu v rámci outdoorových varičov. Ich početnosť dáva priestor na rôzne konštrukcie a prevedenia. Stretnúť sa môžete s nasledujúcimi druhmi plynových varičov.

 • Plynové variče pripevnené na kartušu zhora – Ide o najčastejšie, najdostupnejšie a najpredávanejšie riešenie. Oceľový varič sa inštaluje priamo na plynovú kartušu alebo plynovú fľašu. Dôležitá je informácia o druhu prepojovacieho ventilu a kompatibilných plynových kartušiach, na ktoré môže byť varič bezpečne a stabilne osadený.
 • Plynové variče pripevnené k palivu hadicou – Variče majú vlastnú základňu a dokážu na rovnom podloží stabilne stáť. S plynovou kartušou alebo plynovou fľašou sa prepájajú cez hadicu. Výhodou je možnosť manipulovať so zdrojom paliva pri zhoršených podmienkach (napríklad obrátenie hore nohami pre lepší výkon).
 • Plynové varné systémy ako jeden celok – Inovatívnym konceptom sú známe predovšetkým variče značky Jetboil, ktoré spájajú kvalitný horák, nádobu na ohrev a plynovú kartušu v jednom. Ponúkajú prepracovaný varný systém, ktorý presvedčí rýchlosťou, výkonom aj priestorovou úspornosťou. Vhodné predovšetkým na prípravu dehydrovaných potravín a ohrev vody.

Veľkosť a hmotnosť

Plynové variče sú dostupné ako malé a kompaktné turistické variče s hmotnosťou iba niekoľko stoviek gramov, no aj ako veľké a rodinné kempingové variče s hmotnosťou niekoľko kilogramov, ktoré nie sú vhodné na časté prenášanie.

Výkon a spotreba paliva

V súvislosti s plynovými varičmi natrafíte na údaj o výkone vo wattoch. Vyššia hodnota výkonu úzko súvisí s rýchlejším ohrevom, no zároveň i s väčšou spotrebou paliva. Je preto dôležité zvážiť, či máte záujem o varič, ktorý vodu ohreje za 3 minúty alebo oželiete aj o niečo dlhšie čakanie. Menšie variče spotrebujú približne 50 – 150 g plynu za hodinu. V prípade väčších varičov je už spotreba podstatne vyššia – a to 150 – 650 g plynu za hodinu. Tomu by mali zodpovedať aj zásoby paliva (počet kartuší) v batohu.

Regulácia výkonu

Možnosť regulovať výkon plynového variča vnáša do varenia v prírode značný komfort. Regulácia je veľmi jednoduchá – pomocou otočného ventila/kohútika.

Ventil na plynovom variči

V spodnej časti zhora pripevňovaných turistických varičov je hrdlo. Toto kovové hrdlo má rôzne prevedenia, s čím súvisí i kompatibilita s plynovými kartušami.

Ventily na plynových varičoch môžu byť skrutkovacie/závitové (najobľúbenejšie a najrozšírenejšie riešenie), bajonetové (bezpečné „nacvaknutie“ na kartušu – typické pre značku Campingaz) a okrajovo natrafíte ešte i na narážacie/napichovacie riešenie (bez možnosti ďalšieho použitia kartuše, všetok plyn sa po prepichnutí musí spotrebovať).

Väčšie kempingové plynové variče s vlastnou základňou sa s plynovou fľašou/bombou prepájajú cez hadicu, ktorá býva súčasťou základnej výbavy.

Kompatibilita s plynovými kartušami

Okrem toho, že sa budete zaujímať o spôsob pripevnenia k zdroju paliva, je dôležité vedieť, s akými plynovými kartušami/fľašami/bombami je konkrétny varič kompatibilný. Niektoré variče dovoľujú použitie s rôznymi značkami plynových palív, iné sú vyrobené tak, aby fungovali len s rovnakou značkou plynovej kartuše ako varič samotný.

Spôsob zapaľovania

Podobne, ako je tomu pri kuchynských sporákoch, aj v úvode používania plynového variča musí preskošiť povestná iskra. K zapáleniu plynu, ktorý prúde cez trysky môžete použiť klasické zápalky alebo zapaľovač. Populárne sú plynové variče s piezo zapaľovaním, ktoré zabezpečí preskok iskry v blízkosti horáka.

TIPZadovážte si do outdoor výbavy kresadlo. S jeho pomocou vytvoríte iskru aj v nepriaznivých poveternostných podmienkach a pri zvýšenej vlhkosti prostredia.

Ceny plynových outdoorových varičov

Koľko zaplatíte za kvalitný outdoorový turistický varič? Pre rýchlejšiu orientáciu sme aktuálnu ponuku rozdelili do troch nasledujúcich kategórií.

Plynové outdoorové variče do 20 eur

O obľúbenosť plynových varičov sa postarala ich dobrá cenová dostupnosť. Viaceré najpredávanejšie plynové variče pre turistiku nájdete už v cene do 20 eur a napriek nižšej cene ich sprevádza množstvo spokojných recenzií. Sú totiž kompaktné, jednoduché na zostavenie a samotnú obsluhu. Ak sa turistike s batohom venujete častejšie, zadovážte si základný plynový varič od overenej značky – poteší lepšou odolnosťou aj kompatibilitou s plynovými kartušami, ktoré sú dostupné na našom trhu.

Plynové outdoorové variče 20 do 60 eur

Máte zálusk na výkonnejší plynový varič? Hľadáte robustnejšie prevedenie alebo riešenie, ktoré si poradí v náročnejších podmienkach? V tejto cenovej kategórie sú okrem kvalitných turistických plynových varičov s inštaláciou na plynovú kartušu zhora dostupné už i plynové variče s hadicovým prepojením alebo solídne vybavené kempingové plynové variče s vlastnou základňou – jednoplatničkové i dvojplatničkové.

Plynové outdoorové variče od 60 eur

Vysoký výkon, nadštandardná odolnosť a dôraz na bezpečné používanie. Plynové variče v cene od 60 eur už nepatria k „drobcom“ a pri pohľade na ich prevedenie priam lákajú pustiť sa do varenia v kempe. Okrem varičov do kempu tu však nájdete aj inovatívne turistické varné systémy, ktoré si zakladajú na kompaktnosti, rýchlosti varenia a kvalite komponentov.

Najlepšie značky outdoorových varičov

V nasledujúcom zozname nájdete značky, ktoré majú na svojom konte obľúbené outdoorové variče v rôznom prevedení.

 • VAR – Nadčasové variče značky VAR si získali priazeň milovníkov turistiky horskej, výkonnostnej aj cykloturistiky. Pri malých rozmeroch ponúkajú výborný výkon, nízku hmotnosť a rýchle sprevádzkovanie.
 • YATE – Česká značka outdoorovej a kempingovej výbavy má v portfóliu niekoľko vydarených plynových varičov s inštaláciou na kartušu zhora. Solídne prevedenie, priaznivá cena a spokojné recenzie.
 • Meva – Tradičná česká značka Meva prichádza zaujať širokým výberom varičov rozmanitých konštrukcií a účelu – kempingové, priemyselné, záhradné aj stolné. Dobrý pomer cena/kvalita.
 • Campingaz – Značka Campingaz je v oblasti outdoorového varenia známa najmä vysokokvalitnými kempingovými varičmi a grilmi. Tomu zodpovedá aj širší výber outdoorových varičov v rôznom prevedení.
 • Jetboil – Inovatívne varné systémy Jetboil zaujmú aj najnáročnejších turistov, ktorí hľadajú kvalitu, praktickosť a priestorovú úspornosť.
 • Coleman – Popredný svetový výrobca kempingového a vonkajšieho vybavenia má na konte precízne spracované plynové variče. Niektoré sú ako stvorené na náročné expedície – patria medzi najmenšie a najľahšie plynové variče na trhu.
 • Warg – Značka Warg spája cenovú dostupnosť a kvalitu. V ponuke plynové variče rôznych druhov, ktoré sú pozitívne hodnotené milovníkmi turistiky.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1VAR 2

Najlepší plynový varič pre kemping a turistiku
+ Legenda medzi českými varičmi – ľahký a spoľahlivý
+ Jednoduchá obsluha, bleskové sprevádzkovanie
+ Ľahká regulácia plameňa
+ Možnosť pridať závetrie
od 9 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2YATE CAMPING K620

Výkonný outdoorový horák
+ Výkonný horák
+ Platnička široká 180 mm unesie aj väčší hrniec, bez toho aby sa ohýbala
+ Napojenie na propán-butánovú fľašu bez redukcie
+ Dobrá cena
od 15 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3Meva Picamp 2136

Najlepší dvojplatničkový plynový varič
+ Platničky vyrobené z hlbokoťažnej nehrdzavejúcej ocele
+ Určený na propán-butánové fľaše s hmotnosťou 2 kg
+ Jednoduchá obsluha aj prenášanie
od 51 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#4Campingaz Camp Bistro 3

Najpredávanejší plynový varič z Decathlonu
+ Zápalky nie sú potrebné – má automatické piezo zapaľovanie
+ Jednoduché používanie
+ Praktické prenášanie v kufríku
+ Kompatibilita s kartušou s ventilom CP 250
od 30 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#5Jetboil Zip

Skladacia konštrukcia
+ Efektívna a ľahká sada na varenie kdekoľvek na cestách
+ Funguje so všetkými skrutkovacími plynovými bombičkami
+ Jednoduchá montáž a zloženie
od 80 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Meva Solo

Jeden z najpredávanejších plynových varičov
+ Kvalitná konštrukcia, dlhá životnosť
+ Dá sa ľahko a rýchlo napojiť k propán-butánovej fľaši s hmotnosťou 2 kg
+ Nízka hmotnosť
+ Spokojné recenzie
od 33 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin