Test 7 najlepších piknikových a plážových diek: Recenzie & Ako vybrať

Najlepšie piknikové deky

Hľadáte najlepšiu piknikovú deku, ktorá bude praktická, pekná a zároveň aj niečo vydrží? Takýto typ deky má široké využitie a vôbec si netreba predstavovať iba romantický piknik vo dvojici na lúke. Hodí sa na letné festivaly, koncerty pod holým nebom, rodinné výlety, na kúpalisko, turistiku, kemping a v mnohých prípadoch poslúži aj denne na dvore – pre zábavu detí. Má totiž čosi navyše, čo bežnej deke chýba – jej súčasťou je tenká penová vrstva, na dotyk je jemná a zo spodnej strany je vybavená hliníkovou fóliou, ktorá izoluje chlad a vlhkosť.

Aby sme nezostali len pri jednom type, pozrieme sa aj na najlepšie plážové deky. Tie by mali byť krásne, štýlové a za ideálnych podmienok zaberajú málo miesta a odpudzujú piesok. Ceny nie sú nijako premrštené, ponuka v kamenných obchodoch je však slabšia. V e-shopoch to zase hýri farbami aj rozmermi a určite sa oplatí prečítať si aj recenzie piknikových a plážových diek, aby ste si utvorili kompletný obraz. Existuje totiž pár negatívnych vlastností, ktoré sa objavujú na nekvalitných dekách. Viete, ktoré to sú? Prečítajte si náš článok a nájdite perfektnú deku, ktorá vás osloví.

Najlepšie piknikové a plážové deky na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Spokey Picnic Owl 180x210

Rozmery: 180 x 210 cm
Materiál: 100 % polar fleece
Hmotnosť: 1050 g
5 out of 5 stars (5 / 5)18,80 € Čítať recenzie
#2SPOKEY PICNIC SUNSET 210x180

Rozmery: 180 x 210 cm
Materiál: akrylová látka
Hmotnosť: 842 g
5 out of 5 stars (5 / 5)17,40 € Čítať recenzie
#3Pikniková deka inSPORTline 130x150 cm

Rozmery: 130 x 150 cm
Materiál: polyester
Hmotnosť: 340 g
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)8,20 € Čítať recenzie
#4Picnic deka KING CAMP 175x135

Rozmery: 135 x 175 cm
Materiál: polyester
Hmotnosť: 650 g
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)10,50 € Čítať recenzie
#5Piknik deka BESTWAY Travel Mat

Rozmery: 135 x 175 cm
Materiál: acrylic
Hmotnosť: 600 g
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)10,90 € Čítať recenzie
#6Crossroad PIKNIK DEKA

Rozmery: 135 x 180 cm
Materiál: polyester
Hmotnosť: 630 g
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)13,95 € Čítať recenzie
#7Crossroad MATRACE

Rozmery: 120 x 190 cm
Materiál: polyetylén
Hmotnosť: - g
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)4,99 € Čítať recenzie

Ako vybrať piknikovú / plážovú deku

 

ako vybrať piknikovú dekuJe dobré byť pri výbere piknikovej deky náročný? Dobrým výberom predídete celkovej nespokojnosti. Menej kvalitná pikniková deka časom chlpatie a spodná hliníková vrstva môže praskať. Ľudí s citlivou pokožkou zase môže lacné umelé vlákno dráždiť. Prejdime si preto spoločne a bod po bode všetky dôležité kroky.

Výber piknikovej deky

Pre koľkých ľudí kupujete piknikovú deku?

Vaša nová piknik deka musí byť dostatočne veľká na to, aby na nej mohli pohodlne sedieť alebo ležať všetci zúčastnení. Piknikové deky majú najčastejšie tvar obdĺžnika alebo štvorca a nájdete ich v rozmeroch od 130 x 150 cm po 200 x 200 cm.

Kým tie najmenšie sú vhodné pre hru detí v parku a po zložení sa zmestia do väčšej kabelky alebo kočíka, tie najväčšie, XXL piknikové deky sú ideálne pre príjemné rodinné chvíle. Máte dostatok miesta pre jedlo, riady, obrúsky a aj naďalej sa všetci pohodlne pomestíte.

Koľko miesta zaberie pikniková deka?

Či už idete na letný festival alebo plánujete rodinný výlet do lesa, rátajte s miestom pre zloženú deku. Výhodou piknikovej deky je jej kompaktnosť. Väčšina výrobcov stavila na suchý zips. Deku preložíte na niekoľkokrát, zaviniete, zafixujete a zložíte do rozmerov približne do 40 x 30 x 20 cm. Zvyčajne neváži viac ako 1 kg a je vybavená prenosným pútkom alebo ramenným popruhom, preto ju ľahko odnesiete aj v ruke, vložíte do kufra auta či do batohu.

Aký je účel používania piknikovej deky?

Pri slove piknik si väčšina z nás predstaví výlet na bicykloch k jazierku s krásnym prúteným košíkom, ktorý je naplnený dobrotami. Po dorazení do cieľa rozložíte deku a spoločne sa najete. Pikniková deka určite nájde využitie v každej rodine s deťmi, ale aj u dvojíc, ktoré spolu radi trávia čas.

Hodí sa na letné párty pod otvoreným nebom, grilovačky, na kempovanie. Čím častejšie ju chcete používať, tým treba siahnuť po kvalitnejšom prevedení. Mala by totiž zniesť vyššiu záťaž, výborne zvládať vlhkosť, častú manipuláciu a nepraskať v miestach prekladov.

kvalitná pikniková deka

Vyberajte podľa svojho štýlu

V ponukách e-shopov nájdete stovky rôznych diek. Líšia sa nielen veľkosťou, ale aj dizajnom. V predajnosti vedú najmä klasické kárované, geometrické a pásikavé vzory, medzi deťmi zase motívy obľúbených rozprávkových postavičiek, či dokonca aj herné plány.

Naša rada: Dajte si pozor na kritické farby. Ide najmä o žltú, oranžovú a červenú farbu a tiež aj kvetované vzory, ktoré lákajú hmyz.

Materiál a vrstvy piknikovej deky

Štruktúra piknikovej deky je trojvrstvová. Hornú vrstvu tvorí príjemne mäkký fleece (alebo mikrovlákno, polyester), v strede je tenká, približne 2 mm-ová vrstva peny a na spodnej časti je termoizolačná hliníková fólia. Vďaka nej sa nemusíte obávať toho, že sa deka zmáča pri položení na mokrú trávu. Deka je mäkká, no pritom dostatočne pevná.

Na rozdiel od klasickej deky, ktorú používate bežne doma, drží svoj tvar a pri rozložení na trávu sa nekrčí. Odporúčame čo možno najnižší vlas – ľahšie sa udržuje v čistote. Pri znečistení od jedla a piesku ju jednoducho vyprášite. Zástancovia britského piknikovania si však kvalitnú piknik deku z čistej ovčej vlny v e-shopoch určite nájdu.

Výber plážovej deky

Druhy plážových diek

Plážová deka sa v základnej podstate nemusí od piknikovej vôbec líšiť. Pri štandardnej deke na piknik nájdete popis “do trávy aj do piesku”. Na plážovú deku však môžete mať predsa len iné nároky. Chcete preto kúpiť univerzálnu kempingovú deku alebo výraznú plážovú deku, ktorá bude pútať pozornosť?

  • V ponuke obchodov nájdete štýlové okrúhle a mäkké plážové deky s priemerom približne 150 – 170 cm. Ich spracovanie je skutočne pôsobivé a na potlači letí najmä Boho štýl, plameniaky, motív donutov a pizze, mandaly, etno vzory, detské motívy, krídla motýľov, melóny či ananás. Veľmi efektne vyzerajú na fotkách z dovolenky. Nevýhodou že takáto deka na pláži zaberá viac miesta, vlní sa a nemusí držať svoj tvar.
  • Úplnou klasikou sú tzv. plážové rohože (rákosové) a textilné plážové podložky obdĺžnikového tvaru, určené pre jednu osobu. Majú rozmery približne 190 x 70 cm, sú pevnejšie, pri položení na piesok udržujú tvar a pri zbalení ich stačí zrolovať, zaistiť a hodiť na rameno.
  • Posledné roky sa na trhu objavili aj plážové deky s čiastočnou oceľovou konštrukciou. V zloženom stave pripomínajú nákupnú tašku, po rozložení oceľový rám vytvorí opierku chrbta, ktorú môžete polohovať do rôznych sklonov. Sú vhodné pre jednotlivcov, ktorý si na pláži alebo kúpalisku radi čítajú alebo kreslia, či lúštia krížovky. Nevýhodou je fakt, že kvôli oceľovej výstuži zaberajú aj po zložení trochu väčší priestor.
  • Pre rodiny s deťmi odporúčame aj na pláž veľké piknikové deky. Budete mať priestor na sedenie, pre oddych, aj pre všetky hračky a jedlo. Ani časté príchody a odchody detí deku nepokrčia a na záver ju stačí iba vyprášiť a zbaliť.

ako vybrať plážovú deku

Prírodné materiály alebo umelé?

Dominujú predovšetkým umelé materiály – mikrovlákno, fleece, polyester a polypropylén. Rýchlo preschnú, jednoducho sa udržujú v čistote, majú nízky vlas a dobrú odolnosť. V ich prospech hovorí aj nízka hmotnosť. Prírodné materiály sú na ústupe, najmä z dôvodu vyššej hmotnosti a času, za ktorý preschnú. Za pozornosť stoja aj špeciálne plážové deky, ktoré piesok odpudzujú alebo rovno prepúšťajú. Sú síce drahšie, no odpadá starosť s prášením piesku počas leňošenia.

Aké sú najčastejšie rozmery diek na pláž?

U rodín jednoznačne vedú väčšie rozmery – 200 x 200 cm, 180 x 210 cm aj 150 x 180 cm. Rozhodne nie je praktické ťahať so sebou viacej zložených diek a malé deti sú aj tak ustavične v pohybe. Ak sa chystáte na dovolenku individuálne, pravdepodobne vás viac oslovia deky s rozmermi jednolôžka, cca 70 x 180 cm (resp. 80 x 190 cm) alebo okrúhla deka s priemerom 150 cm.

Cena piknikových a plážových diek

Vystačíte s lacnou piknikovou dekou za 10 €, alebo potrebujete odolnú deku za trojnásobne vyššiu cenu? Tri základné cenové kategórie vám predstavia hlavné rozdiely v kvalite a veľkostiach.

Piknikové a plážové deky do 15 €

Kategória najpredávanejších piknikových a plážových diek je skutočne bohatá nielen na rôzne dizajny, ale aj rozmery. Najväčšie XXL deky k vode tu však nenájdete.

Piknikové a plážové deky od 15€ do 30 €

Zvyčajne ide o veľké rodinné kempingové deky s rozmermi 180 x 210 cm alebo 200 x 200 cm, ktorá perfektne odolávajú vlhkosti a izolujú chlad od zeme. Za zmienku stoja aj štýlové okrúhle plážové deky s modernými motívmi.

Piknikové a plážové deky od 30 €

Nadčasové neopozerané dizajny, prvotriedne materiály s vysokou odolnosťou, ale aj veľké rozmery sú typické pre drahšie deky. Uspokoja aj náročných spotrebiteľov. Okrem na dotyk príjemných umelých materiálov tu nájdete aj úzkoprofilové deky z ovčej vlny a deky s hrubšou vrstvou peny, ktoré sú veľmi pohodlné.

Najlepšie značky piknikových a plážových diek

Veľmi dobré hodnotenia v recenziách piknikových diek získavajú výrobcovia, ktorí majú vo svojom portfóliu outdoorovú a turistickú výbavu. Ktoré značky ponúkajú výbornú kvalitu za dobrú cenu?

  • Spokey – najširšia ponuka piknikových diek v rôznych veľkostiach aj motívoch (navyše aj milé detské verzie). Vysoká predajnosť, spokojné hodnotenia a dobrá cenová dostupnosť.
  • Husky – česká firma má na našom trhu niekoľko kvalitných piknikových diek v tradičnom károvanom vzore.
  • Calter – veľmi obľúbené a farebne krásne spracované deky na piknik a deky k vode. Neprehliadnuteľný pásikavý vzor a nízke ceny.
  • Tweedmill – tradičné piknikové deky z čistej ovčej vlny vhodné pre náročných spotrebiteľov. Vyššia cena.

Najčastejšie kladené otázky

Aké rozmery má veľká pikniková deka XXL?

Veľká rodinná piknik deka má rozmery približne 200 x 200 cm, niekedy aj o pár centimetrov naviac.

Líšia sa od seba pikniková a plážová deka?

V niektorých prípadoch je pikniková deka univerzálna – hodí sa ako deka k vode, do trávy, na kúpalisko aj do piesku. Jediným obmedzením môže byť všednejší dizajn. Ak chcete krásnu letnú plážovú deku s modernými vzormi, mandalami či exotickými motívmi predsa len siahnete do kategórie plážových. Tam môžete nájsť rôzne materiály, tvary aj veľkosť iba pre jedného človeka.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Spokey Picnic Owl 180x210

Rozmery: 180 x 210 cm
Materiál: 100 % polar fleece
Hmotnosť: 1050 g
5 out of 5 stars (5 / 5)18,80 € Čítať recenzie
#2SPOKEY PICNIC SUNSET 210x180

Rozmery: 180 x 210 cm
Materiál: akrylová látka
Hmotnosť: 842 g
5 out of 5 stars (5 / 5)17,40 € Čítať recenzie
#3Pikniková deka inSPORTline 130x150 cm

Rozmery: 130 x 150 cm
Materiál: polyester
Hmotnosť: 340 g
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)8,20 € Čítať recenzie
#4Picnic deka KING CAMP 175x135

Rozmery: 135 x 175 cm
Materiál: polyester
Hmotnosť: 650 g
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)10,50 € Čítať recenzie
#5Piknik deka BESTWAY Travel Mat

Rozmery: 135 x 175 cm
Materiál: acrylic
Hmotnosť: 600 g
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)10,90 € Čítať recenzie
#6Crossroad PIKNIK DEKA

Rozmery: 135 x 180 cm
Materiál: polyester
Hmotnosť: 630 g
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)13,95 € Čítať recenzie
#7Crossroad MATRACE

Rozmery: 120 x 190 cm
Materiál: polyetylén
Hmotnosť: - g
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)4,99 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere novej piknikovej deky. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších piknikových a plážových diek na trhu.
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin