Najlepšie cyklistické okuliare: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov


Hľadáte tie najlepšie cyklistické okuliare, ktoré budú vyhovovať vášmu jazdnému štýlu a prostrediu, v ktorom sa pohybujete? Potom si nenechajte ujsť nás rebríček, v ktorom nájdete výborne hodnotené modely – pre pokročilých aj príležitostných cyklistov. Prešli sme testy a recenzie cyklistických okuliarov a v nich našli favoritov od známych značiek, akými sú Oakley, POC, Uvex či Adidas.

Láska k dvom kolesám a pedálom nekončí výberom vhodného bicykla. Práve naopak. Tam všetko iba začína. S rastúcim počtom cyklovýjazdov zrazu zistíte, že vám bežná výbava nestačí, či dokonca niečo zásadné chýba. A tak sa k bicyklu pridáva cyklistická prilba, športové cyklistické oblečenie, cyklobatoh, zámok a svetlo na bicykel. Na tvárach väčšiny cyklistov vidno okuliare. Vo väčšine prípadov nejde o žiadny módny výstrelok, a dokonca tieto okuliare neposkytujú iba ochranu zraku pred slnkom. Zvládnu toho prekvapivo omnoho viac.

Ako vybrať cyklistické okuliare, ktoré vám nielenže sadnú ako uliate, ale zároveň sa postarajú o väčší jazdný komfort a vyššiu úroveň bezpečnosti? Ak si hovoríte, že od okuliarov nemožno takéto kvality očakávať, zrejme ste ešte pri jazde nemali na nose tie správne. Povieme si preto viac o dôležitých funkciách cyklistických okuliarov a o možnostiach ich prevedenia. Akú farbu zorníkov zvoliť a na aké prevedenie zamerať svoju pozornosť? Tak, ako existujú rôzne typy bicyklov, rozličné prostredia a jazdné štýly, líšia sa medzi sebou aj cyklistické okuliare.

Najlepšie cyklistické okuliare podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Oakley Flight Jacket

Dlhodobo skvele hodnotené
✔️ Okuliare s aerodynamikou pre cyklistiku a beh
✔️ Zorníky maximalizujú kontrast a zlepšujú viditeľnosť
✔️ Vysoká odolnosť voči nárazom
✔️ Dodávané v pevnom puzdre
📌 od 151 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2POC Devour

Prémiová kvalita
✔️ Plne nastaviteľné ramienka a nosná časť
✔️ Úplná ochrana pred UV žiarením
✔️ Výnimočné zorné pole, maximalizovaná periféria
✔️ Povrchové ošetrenie šošoviek pre vyššiu odolnosť
📌 od 219 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Adidas Sport SP0029-H

Kvalitne hodnotené v Nemecku
✔️ Flexibilný rám s prispôsobiteľnými gumenými koncovkami
✔️ Rýchlo vymeniteľné šošovky
✔️ Protizahmlievací vetrací systém - hodia sa na akýkoľvek šport
✔️ Vymeniteľný pásik na zachytávanie potu
📌 od 188 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4uvex sportstyle 804

Cena / výkon
✔️ Multišportové okuliare
✔️ Bezrámová konštrukcia = neobmedzovaný výhľad
✔️ Nastaviteľný nosník aj ramienka
✔️ Odolné voči zahmlievaniu,100% ochrana pred UVA, UVB a UVC
📌 od 81 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5uvex sportstyle 204

Najlacnejšie
✔️ Veľmi ľahké a pohodlné vďaka mäkkým ramienkam
✔️ Vhodné do slnečného počasia
✔️ 100% ochrana pred UVA, UVB a UVC žiarením
✔️ Pre mužov aj ženy
📌 od 30 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6XC ROCKRIDER

Fotochromatické
✔️ Zachytávajú 100 % UV žiarenia
✔️ Farebne sa prispôsobujú podľa svetla
✔️ Sklá z vysoko odolného polykarbonátu
✔️ Poskytujú ochranu pred blatom, prachom a vegetáciou
📌 od 35 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#7ST 100 ROCKRIDER

Najpredávanejšie v Decathlone
✔️ Pre príležitostných cyklistov do slnečného počasia
✔️ 100 % ochrana pred UV žiarením
✔️ Odolné polykarbonátové sklá
📌 od 5 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať cyklistické okuliare

„Moje prvé cyklistické okuliare som vybral okamžite. Sadli mi, nikde netlačili a prvé štyri jazdy som s nimi bol na 100 % spokojný. Na piatej jazde som však objavil ich zásadný nedostatok. Vracal som sa domov za šera a cez okuliare som takmer nič nevidel. Fungovali výborne počas slnečného dňa, no na podvečerné nosenie neboli použiteľné.“

Z tejto častej skúsenosti začínajúcich cyklistov je zrejmé, že si netreba mýliť slnečné okuliare s cyklistickými. Na cyklistické okuliare sa treba pozerať ako na športovú výbavu, ktorá vás má plne podporovať vo výkone a čo najlepšie sa prispôsobiť. V kategórií cyklistických okuliarov preto nájdete modely do slnečného počasia, šera aj zvýšenej vlhkosti. Poskytujú doplnkovú ochranu zraku pred viacerými vonkajšími vplyvmi a zabezpečujú vám lepší dohľad nad jazdou a vyššiu mieru bezpečnosti. Už pár sekúnd jazdy, počas ktorých si šúchate oko s práve vletenou muškou, sa totiž môže zmeniť na nepríjemný pád a zranenie…

Cyklistické okuliare – ochrana očí v rôznych úrovniach

Športové cyklistické okuliare nie sú iba imidžový doplnok. Síce im nemožno uprieť prepracovaný dizajn, ktorý perfektne doplní vašu cyklovýbavu, ich ochranná úloha je predsa len dôležitejšia. Prečo si kúpiť kvalitné cyklistické okuliare?

Vo väčšine prípadov poskytujú spoľahlivú ochranu pred UV žiarením a ostrým slnkom. Eliminuje sa tak riziko vážneho poškodenia oči a zlepšuje sa viditeľnom v ožiarenom prostredí.

Pri jazde v teréne sa však cyklisti musia popasovať s ďalšími výzvami, ktoré môžu ohroziť ich zrak. Cyklistické okuliare fungujú tiež ako účinná mechanická ochrana očí pred muškami, odfrkujúcimi kamienkami, prachom a nárazmi vetvičiek zo stromov. Z tohto dôvodu sú skonštruované s dôrazom na vyššiu odolnosť voči poškriabaniu a voči prípadnému nárazu.

Počas dlhšieho cyklovýjazdu sa v priebehu niekoľkých desiatok kilometrov môžete stretnúť s rôznymi podmienkami – ostré slnko striedajú tmavé mračná, chvíľu šliapete do kopca a viac sa spotíte, onedlho vás čaká svižný zjazd dolu kopcom. Cyklistické okuliare sú preto navrhnuté tak, aby si poradili s odvetrávaním a v najvyššej miere zamedzili nepríjemnému zahmlievaniu. Farba zorníkov sa dokonca môže automaticky prispôsobovať podľa množstva okolitého svetla. Dobre padnúce, ľahké, nastaviteľné a prispôsobiteľné, kompatibilné s cyklistickou prilbou – to všetko môžu spĺňať práve cyklistické okuliare.

muž na bicykli

Sklá / Zorníky cyklistických okuliarov

Pri cyklistických okuliaroch sa môžete stretnúť s trojitou terminológiou. Sklá, zorníky, priezory. V princípe to môžeme považovať za rovnaký prvok. Na výrobu “skiel” sa totiž najčastejšie používa plast alebo polykarbonátové sklo, preto ich pomenovanie “sklá” nevystihuje práve najpresnejšie. Tieto materiály sú však zvolené pre bezpečnosť cyklistu, aby sa pri páde nerozbili a neohrozili oči cyklistu.

Na lacných cyklistických okuliaroch sú prítomné priezory z obyčajného plastu. Môžu poskytovať základnú UV ochranu, ďalšie ochranné prvky nie sú prítomné. To, či sa budú okuliare pri jazde zahmlievať, závisí od riešenia odvetrávania. Sú vhodné pre príležitostných cyklistov a menej náročných podmienok.

Ak hľadáte vyššiu kvalitu, siahnite po priezoroch z polykarbonátového skla. Sú odolnejšie a obvykle opatrené ochrannými vrstvami, vďaka ktorým je nosenie okuliarov výrazne pohodlnejšie. Hodia sa aj na jazdy cez lesný terén, keďže lepšie odolajú škrabancom a dlho vyzerajú ako nové.

❓ Otázka: Aké sú to polarizované priezory?

Polarizačné okuliare sú vhodné na šoférovanie, turistiku v horách, zimné športy, pobyt pri vode, beh a taktiež cyklistiku. Polarizované (alebo antireflexné) priezory totiž zabezpečujú lepšie videnie v prostredí plnom odleskov a to tak, že neprepustia odrazené svetlo. Najčastejšie sa slnko odráža od betónu, mokrej vozovky, vodných hladín, piesku, snehu, ale aj od skál v horách. Môže tak nepríjemne oslepovať z nečakaných smerov aj pri jazde na bicykli.

❓ Otázka: Nosím dioptrické okuliare – existuje nejaké praktické riešenie?

Áno, siahnite po cyklistických okuliaroch s dioptrickým klipom alebo po ráme, do ktorého sa zmestia celé dioptrické okuliare. Ich šošovky potom budú prekryté zorníkmi z cyklistických okuliarov. Dbajte však na to, aby ste mali zachované čo najširšie zorné pole a vnímali cestu aj po stranách.

Akú farbu zorníkov zvoliť?

Sivé, hnedé, lesklé, žlté, oranžové, číre priezory. Aj na dvoch kolesách sa to hemží farbami a ako to už pri okuliaroch určených na šport býva zvykom, farba zorníkov / skiel má svoj účel a zásadný vplyv na viditeľnosť pri jazde.

 • Tmavé priezory (sivé a čierne) majú najlepšie využitie pri cyklistike za jasného slnečného dňa. Najviac ich obľubujú príležitostní cyklisti, ktorí si na výlet po okolí vyberajú pekné počasie. Podobné vlastnosti majú aj atraktívne dúhové zrkadlové priezory. Svetelná priepustnosť skiel je cca od 8 – 40 %. Do pološera, zamračeného dňa a pri stmievaní nie sú vhodné.
 • Žlté/oranžové/ružové priezory sú vhodné na cyklistiku v zhoršených svetelných podmienkach (hmla, búrkové mračná, súmrak). Zlepšujú viditeľnosť detailov prostredia. Svetelná priepustnosť skiel je od 43 – 80 %.
 • Jemne zafarbené/číre priezory sú vhodné napríklad na jazdu mestom, po tme alebo v daždi. Nespôsobujú žiadne skreslenie prostredia, no sú bez UV filtra a ďalších špeciálnych úprav. Spoľahlivo však chránia pred hmyzom, prachom a kamienkami. Svetelná priepustnosť skiel je na hodnote od 80 – 100 %.

❓ Otázka: Pre koho sú vhodné cyklistické okuliare s vymeniteľnými sklami?

Pre náročných cyklistov, ktorí radi jazdia – takpovediac – od svitu do zotmenia. Základným princípom je vlastniť niekoľko párov kompatibilných skiel s rôznym zafarbením. Tmavé (hnedé/sivé) použijete počas slnečného počasia, žlté/oranžové v zamračenom počasí a šere, úplne priehľadné sklá vtedy, ak potrebujete iba ochranu pred muškami a prachom. Tieto vymeniteľné páry si so sebou ponesiete v púzdre. Čas potrebný na výmenu záleží od spracovania rámu (a často aj ceny). Niekde sa mechanicky zacvaknú, inde sa prichytávajú o systém s magnetmi.

❓ Otázka: Aké sklá zvoliť, ak jazdím v rôznych svetelných podmienkach – cez deň aj za šera?

Dobrou voľbou budú cyklistické okuliare s fotochromatickými sklami. Ide o vylepšenie, vďaka ktorému sa farba okuliarov mení, v závislosti od množstva svetla (UV žiarenia) v okolitom prostredí. Zmena prebehne za niekoľko desiatok sekúnd automaticky, bez nutnosti výmeny skiel. V svetlom prostredí zorníky stmavnú, v tmavšom prostredí blednú.

cyklisti vybavenie

Prevedenie rámu okuliarov

Rám cyklistických okuliarov bude mať veľký vplyv na váš pocit pri bicyklovaní. Okuliare musia sadnúť ako uliate a podľa možností poskytovať vysokú mieru prispôsobiteľnosti (úprava časti nad nosom, dĺžky bočníc). Netreba zabúdať ani kompatibilitu s cykloprilbou. Zorné pole by pre zachovanie orientácie v priestore malo byť čo najširšie. Je to pomerne veľa kľúčových úloh, no súčasný výber je naklonený rozmanitým požiadavkám na prevedenie.

K dispozícii sú preto celorámové okuliare, bezrámové okuliare aj okuliare s poloobrubou (hornou alebo dolnou). Posledný menovaný typ patrí v tejto kategórii k najobľúbenejším. Poskytuje optimálnu pevnosť okuliarov, a zároveň priebežné odvetrávanie a predsa len o niečo širší rozhľad.

Praktické funkcie a vlastnosti cyklistických okuliarov

 • UV ochrana zraku – Jedna z hlavných úloh cyklistických okuliarov. Nemusí však byť prítomná na okuliaroch s čírymi sklami.
 • Hydrofóbna úprava – Vďaka nej na povrchu nedochádza k usadzovaniu potu či vodných kvapiek, čím sa eliminuje nepríjemné rozmazávanie a potreba častého čistenia. Spolu s ňou je často prítomná aj oleofóbna úprava, ktorá zabezpečuje vyššiu odolnosť voči olejom a mastnote.
 • Ochrana skiel proti zahmlievaniu (Anti-Fog) – Je riešená tvarom rámu alebo vhodne umiestnenými ventilačnými otvormi.
 • Vymeniteľné priezory (sklá) – Jednoduchým úkonom môžete tmavé sklá vymeniť za žlté, oranžové alebo úplne číre – vždy podľa aktuálnych svetelných podmienok.
 • Nastaviteľné opierky nosa / Prispôsobiteľný nosný grip – Cyklistické okuliare tak lepšie sadnú, viete si nastaviť, či majú tesne priliehať alebo byť od tváre voľnejšie. Ak sú na okuliaroch opierky (sedielka) pevné, môže sa stať, že okuliare tlačia a spôsobujú nepríjemný pocit pri nosení, alebo naopak – nadmerne sa zošmykujú.
 • Kompatibilita s cyklistickou prilbou – Jedným zo spôsobov, ako zistiť kompatibilitu s cyklistickou prilbou, je vybrať sa s prilbou priamo do športového obchodu a skúšať okuliare s nasadenou prilbou. Druhou možnosťou je vybrať cyklistické okuliare rovnakej značky ako je prilba, kde je veľká pravdepodobnosť, že k žiadnej kolízii prvkov nedôjde.
 • Pevné púzdro – Táto zdanlivo podceňovaná výbava už zachránila množstvo cyklistických okuliarov, ktoré by sa inak iba povaľovali pohodené vo batohu. V praktickom pevnom púzdre sú cyklistické okuliare chránené pred poškodením skiel aj celkovým zničením.

Ceny cyklistických okuliarov

V segmente cyklistiky sú prítomné priepastné cenové rozdiely. Kúpite bicykel za 300 €, no tiež aj desaťkrát drahší. Cyklistika ako šport dokáže zaujať široké davy, ktoré sa jej venujú s rôznym zainteresovaním. To znamená aj odlišné nároky na kvalitu cyklistického vybavenia. Na trhu sú k dostaniu stovky rozmanitých cyklistických okuliarov. Pokúsili sme sa ich všeobecno rozdeliť do troch cenových kategórií – nízka cena, pomer cena/kvalita, top prevedenie.

✅ Cyklistické okuliare do 40 eur

V cene do 40 eur nájdete športovo ladené cyklistické okuliare, ktoré oslovia začínajúcich alebo rekreačných cyklistov. Nemusia mať práve najnovšie vychytávky, no ak sa vyberiete do ponuky známych značiek, nájdete niekoľko schopných základných modelov, ktoré nesklamú. Spokojné recenzie a predajnosť sprevádzajú cyklistické okuliare od značiek Force a Uvex.

✅ Cyklistické okuliare od 40 do 80 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie cyklistické okuliare od výrobcov s dobrým menom – napríklad od Uvex, Bliz, Force, R2, Alpina. Pomer cena / kvalita presvedčí už aj pokročilejších cyklistov, ktorí si tu môžu nájsť svojho nového favorita. Ponúkajú prepracovanejšie prevedenie, vyšší komfort pri nosení a prispôsobiteľnosť.

✅ Cyklistické okuliare od 80 eur

Ak na dvoch kolesách trávite každú voľnú chvíľu a svoju výbavu obnovujete smerom k prémiovým značkám, potom si nenechajte ujsť špičkovo skonštruované cyklistické okuliare, po ktorých siahajú aj profesionáli. Obľúbené sú napríklad modely od značiek Oakley, POC, Scott.

Najlepšie značky cyklistických okuliarov

 • POC – Exkluzívne cyklistické vybavenie od švédskej značky POC osloví svojím prevedením aj náročných cyklistov.
 • Oakley – Nadčasový dizajn a najmodernejšie technológie sú synonymami pre americkú značku Oakley. Širšia ponuka cyklistických okuliarov osloví aj v tomto prípade vášnivých cyklistov, ktorí hľadajú špičkovú výbavu.
 • Adidas – Edícia cyklistických okuliarov Adidas Sport zaujme dizajnom, extra nízkou hmotnosťou, flexibilnými rámom a výbornou prispôsobiteľnosťou.
 • Uvex – Veľmi obľúbený sortiment cyklistických okuliarov v rôznych cenových reláciách. Výborná predajnosť aj recenzie. Na svojho favorita tu natrafia začínajúci a rekreační jazdci, rovnako tak aj profi cyklisti.
 • RockRider – Ak radi nakupujete v Decathlone, neprehliadnite ponuku cyklistických okuliarov Rockrider. Slušná stredná trieda v univerzálnom dizajne.
 • Bollé – Prémiová značka Bollé je známa najmä priaznivcom zimných športov. Nezaháľa však ani v segmente cyklistiky. Prináša prvotriednu kvalitu, výbornú ochranu zraku, široké zorné pole a vyššiu odolnosť voči poškodeniu okuliarov.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Oakley Flight Jacket

Dlhodobo skvele hodnotené
✔️ Okuliare s aerodynamikou pre cyklistiku a beh
✔️ Zorníky maximalizujú kontrast a zlepšujú viditeľnosť
✔️ Vysoká odolnosť voči nárazom
✔️ Dodávané v pevnom puzdre
📌 od 151 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2POC Devour

Prémiová kvalita
✔️ Plne nastaviteľné ramienka a nosná časť
✔️ Úplná ochrana pred UV žiarením
✔️ Výnimočné zorné pole, maximalizovaná periféria
✔️ Povrchové ošetrenie šošoviek pre vyššiu odolnosť
📌 od 219 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Adidas Sport SP0029-H

Kvalitne hodnotené v Nemecku
✔️ Flexibilný rám s prispôsobiteľnými gumenými koncovkami
✔️ Rýchlo vymeniteľné šošovky
✔️ Protizahmlievací vetrací systém - hodia sa na akýkoľvek šport
✔️ Vymeniteľný pásik na zachytávanie potu
📌 od 188 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4uvex sportstyle 804

Cena / výkon
✔️ Multišportové okuliare
✔️ Bezrámová konštrukcia = neobmedzovaný výhľad
✔️ Nastaviteľný nosník aj ramienka
✔️ Odolné voči zahmlievaniu,100% ochrana pred UVA, UVB a UVC
📌 od 81 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5uvex sportstyle 204

Najlacnejšie
✔️ Veľmi ľahké a pohodlné vďaka mäkkým ramienkam
✔️ Vhodné do slnečného počasia
✔️ 100% ochrana pred UVA, UVB a UVC žiarením
✔️ Pre mužov aj ženy
📌 od 30 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6XC ROCKRIDER

Fotochromatické
✔️ Zachytávajú 100 % UV žiarenia
✔️ Farebne sa prispôsobujú podľa svetla
✔️ Sklá z vysoko odolného polykarbonátu
✔️ Poskytujú ochranu pred blatom, prachom a vegetáciou
📌 od 35 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#7ST 100 ROCKRIDER

Najpredávanejšie v Decathlone
✔️ Pre príležitostných cyklistov do slnečného počasia
✔️ 100 % ochrana pred UV žiarením
✔️ Odolné polykarbonátové sklá
📌 od 5 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
5/5 - (2 votes)
0 Zdieľanie

BLACK FRIDAY 2023 JE TU! Pozri sa na veľký zoznam 50+ obchodov s produktmi so zľavouZobraziť obchody
+
0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin