Najlepšie balančné podložky: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie balančné podložky
Rovnováha v živote je dôležité vo všetkých aspektoch. Ak ju chcete vylepšiť, zadovážte si na tréning balančnú podložku. Aké vlastnosti a prevedenie majú najlepšie balančné podložky na cvičenie? Ak chcete vylepšiť fyzickú rovnováhu a získať do výbavy skvelú cvičebnú pomôcku, pozrite si nasledujúce tipy, ktoré sprevádzajú pozitívne hodnotenia.

Balančné podložky sú na prvý pohľad jednoduché okrúhle “vankúšiky”, ktorých prínos musíte doslova zažiť na vlastnom tele. Vo veľkej miere sa využívajú pri rôznych typoch domácich tréningoch, aj tých, ktoré absolvujete pod vedením odborníka. S ich pomocou dokážete vylepšiť rovnováhu tela, jeho držanie a precvičiť pri inak bežnom tréningu ďalšie svaly. Ak na balančnej podložke stojíte, alebo sa o ňu opierate rukami či chrbtom, vaše svaly musia vynaložiť viac úsilia, aby sa udržali v danej pozícii. Do cvičenia sa tak zapája viac svalov a vo väčšej intenzite. Výsledkom je kvalitnejšie precvičenie a “väčší zásah” do svalových partií. Balančné podložky sú vhodné pre ženy, mužov a deti – skrátka pre všetkých bez ohľadu na vek. Dokonca sú mimoriadne obľúbené u ľudí, ktorí potrebujú zregenerovať po úraze. Fyzioteraputmi odporúčaná pomôcka sa tak teší čoraz väčšej pozornosti a možno už onedlho zavíta aj k vám domov.

Ako vybrať balančnú podložku, ktorá do cvičenia alebo rehabilitácie prinesie želaný účinok? Na aké parametre sa zamerať? V nasledujúcom sprievodcovi si viac povieme o rozdieloch medzi balančnými podložkami, ich parametroch a vlastnostiach. Pozreli sme sa na niekoľko overených predajcov a ich ponuku. Pri zostavovaní rebríčka nám pomohli recenzie balančných podložiek. Užívateľmi dobre hodnotené sú balančné podložky od značiek BOSU, Insportline, GymBeam, LifeFit, Master.

Najlepšie balančné podložky podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1BOSU Balance Trainer Profi

Víťaz, najlepšia balančná podložka
✔️ Vhodná pre domáce aj komerčné cvičenie
✔️ Vysoká kvalita spracovania
✔️ Nosnosť až 136 kg
✔️ Obojstranné prevedenie = široké využitie pri tréningoch
📌 od 195 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2inSPORTline Dome UNI

Univerzálna s expandérmi
✔️ Vyrobená z vysoko pevných materiálov
✔️ Maximálna nosnosť až 200 kg
✔️ Vhodná pre aeróbne a stabilizačné cvičenia
✔️ Základňa podložky z tvrdeného PVC
📌 od 69 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3inSPORTline Bumy BC500

Vhodná aj na sedenie
✔️ Ideálna na domáce použitie
✔️ Maximálna nosnosť 200 kg
✔️ Dobrá cena
✔️ Umožňuje strednú náročnosť cvičenia
📌 od 34 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4GymBeam Half Ball

Najlepší pomer cena/ výkon
✔️ Univerzálna cvičebná pomôcka, kt
✔️ Spodná strana spevnený plast
✔️ 2 odnímateľné expandéry
✔️ V balení s pumpou
📌 od 46 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5LifeFit Balance Ball 58cm

✔️ Vyrobená z vysoko pevnostných materiálov
✔️ Základňa z tvrdeného PP
✔️ Protišmyková úprava
✔️ Maximálna nosnosť 200 kg
📌 od 57 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6MASTER Dome Ball-Dynaso 58 cm

✔️ Všestranná domáca cvičebná pomôcka
✔️ S expandérmi a pumpou v balení
✔️ Maximálna nosnosť 200 kg
✔️ Obojstranné použitie
📌 od 69 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať balančnú podložku

Cvičenie v domácom prostredí nadobudlo za posledné roky nevídaný záujem. Mnohí z nás vlastnia základné cvičebné pomôcky, športové oblečenie a obuv, a dokonca aj rôzne trenažéry. Udržať sa vo forme, niečo schudnúť, vyrysovať svaly alebo iba zlepšiť ohybnosť – nech je už váš dôvod akýkoľvek, ak si doma radi zacvičíte, prínos balančnej podložky vás dostane už po prvom použití. Nepotrebuje komplikovanú montáž ani nastavenia, netreba príliš zvažovať ani intenzitu tréningu. To, čo by vás malo zaujímať, je predovšetkým veľkosť, nosnosť a typ balančnej podložky. Poďme však pekne po poriadku. Zoznámte sa s balančnou podložkou!

Čo je balančná podložka?

Balančná podložka je považovaná za cvičebnú a rehabilitačnú pomôcku. Má tvar polgule s pevnou základňou alebo ide o okrúhly, obojstranne vypuklý disk posiaty masážnymi bodmi. Na trhu nájdete nafukovacie aj pevné balančné podložky.

Pri cvičení môžete na balančnej podložke stáť a trénovať svoju stabilitu. Rovnako tak sa o ňu môžete aj obojručne opierať a do precvičovania planku tak vniesť nový rozmer. Svoje využitie nájde pri aerobiku, pilates, jóge, silových cvičeniach s vlastnou váhou. Pri pravidelnom začlenení do tréningu dokáže správne zvolená balančná podložka posilniť väčšiu skupinu svalov, vylepšiť rovnováhu a zvýšiť rozsah hybnosti.

Pri cvičení na balančnej podložke môžete na sebe pozorovať predovšetkým zlepšenie rovnováhy a koordinácie, precvičenie podstatne širšej skupiny svalov či lepšiu ohybnosť.

Výhody používania balančnej podložky

Skúste sa zamyslieť – koľko svalov musíte zapojiť do obyčajného zaväzovania šnúrok na topánkach? S pribúdajúcimi rokmi a zraneniami sa bezbolestný rozsah pohyblivosti znižuje. Zhoršuje sa koordinácia a objavujú sa mnohé chronické svalové a kĺbové bolesti. Tento scenár sa však nemusí naplniť. Kvalitná balančná podložka môže byť zaujímavým prostriedkom, ako vylepšiť svoje fyzické schopnosti v mnohých smeroch.

Aké benefity a výhody súvisia s trénovaním na balančnej podložke?

 • Lepšie držanie tela a koordinácia – Cvičenie s balančnou podložkou aktivuje dôležité brušné a chrbtové svaly. Ucítite aj tie, o ktorých prítomnosti ste doteraz netušili.
 • Vyšší rozsah pohyblivosti kĺbov – Státie na balančnej podložke a udržiavanie rovnováhy pomáha zlepšiť silu, pevnosť, ale zároveň aj mobilitu bedrových kĺbov, kolenných kĺbov a členkov.
 • Podpora pre spaľovanie tukov – Už jednoduché cviky sa s použitím balančnej podložky stávajú minimálne o úroveň náročnejšie. Do cvičenia sa zapája viac svalov = viac spálených kalórií za rovnaký čas.
 • Nižšie riziko zranenia – Schopnosť udržať rovnováhu pri bežnom pohybe a cvičení je základnou prevenciou pred úrazmi a pádmi. Svaly a kĺby sa posilnia, začnete si viac uvedomovať svoje telo v priestore.
 • Rýchlejšie hojenie a regenerácia – Balančná podložka je obľúbeným nástrojom fyzioterapeutických cvičení. Vhodná po úrazoch končatín, chrbta a panvy. Pravidelným cvičením môžete dobu rekonvalescencie skrátiť.
 • Prevencia pred chronickými bolesťami – Ak máte už dlhšie obdobie problémy s chrbtom, hornými či dolnými končatinami, pozrite si dostupné online videá s cvičeniami na balančnej podložke. Možno je to práve to, čo vaše telo pre zlepšenie stavu potrebuje.

Základné typy balančných podložiek

Balančné podložky s pevným dnom a vypuklou stranou

Aktuálne najobľúbenejšia verzia balančných dosiek, známa aj pod označením “bosu” alebo “bosa” (podľa najvyhľadávanejšieho výrobcu BOSU).

Typickým znakom je polguľový tvar. Na jednej strane je pevná okrúhla doska, druhá strana je gumová a nafukovacia. Tento typ podložky môžete používať z obidvoch strán a vždy iným spôsobom. Napríklad stáť na pevnej doske a udržovať balans na gumovej poľguli. Alebo podložku položiť pevnou doskou na zem a vyskúšať, ako ste na tom s rovnováhou pri státi na menej stabilnej “nafukovačke”.

Niektoré modely sú opatrené jemnými výstupkami, čo znamená, že pri státí sa aktívne stimulujú aj akupresúrne body. Spomedzi ostatných typov je tento typ podložiek najdrahší aj najväčší (priemer viac ako 50 cm). Myslite na to najmä v situácii, ak máte menej miesta na uskladnenie ďalšej výbavy.

Celogumové balančné podložky

Celogumové balančné podložky sú v priemere o niečo menšie a aj ich cena je nižšia. Nemajú na jednej strane pevnú dosku, dokonca nemusia mať ani rovinu. Ide o zaoblený “disk”, ktorý je po oboch stranách vypuklý. Na ich povrchu sa nachádza masážna štruktúra. Môžete ich nafúknuť alebo vyfúknuť do takej miery, ako pri cvičení práve potrebujete. Po vyfúknutí zaberajú minimum miesta.

Menšie podložky tohto typu sa výborne hodia napríklad na rehabilitáciu členkov, väčší model si obľúbite napríklad aj na aktívne sedenie. Skontrolujte si nosnosť vyhliadnutého modelu, môže byť nižšia.

Balančné dosky

Balančné dosky sú vyrobené z pevných materiálov – drevo alebo tvrdený plast – s protišmykovou úpravou. Majú tvar kruhu s menšou polguľou v strede, vďaka ktorej sa dá na doske balansovať a trénovať. Niektoré balančné dosky sú zase v prevedení krátkeho “skateboardu”, ktorý dopĺňa pevný valec s menším priemerom.

Svojím prevedením sú určené najmä pre skúsených cvičencov, keďže tréning na pevných balančných doskách je výrazne intenzívnejší.

Priemer a nosnosť balančnej podložky

Pri výbere balančnej podložky nemusíte zvažovať komplikované parametre a funkcie. Najdôležitejším faktorom výberu je samotný typ podložky a hneď za tým jej priemer a nosnosť.

Priemer (alebo veľkosť) balančnej podložky voľte podľa charakteru cvičenia a očakávaného účinku. Menšie podložky (vankúšik v tvare šošovky, rotačný kotúč, balančný masážny vankúš na sedenie) majú priemer od 15 – 40 cm. Väčšie “bosu” podložky s pevnou základňou, ktoré sú vhodné na všestranný tréning celého tela, majú priemer od 50 cm a viac.

S veľkosťou a kvalitou použitých materiálov úzko súvisí aj nosnosť balančnej podložky. Menšie balančné podložky disponujú nosnosťou 100 – 130 kg, čo je pre väčšinu používateľov dostačujúca hodnota. Drahšie a väčšie balančné podložky už zvládnu zaťaženie 150 – 200 kg – sú totiž stavané na intenzívnejšie cvičenie, ktoré preverí odolnosť každého centimetra štvorcového na podložke.

Najčastejšie používané materiály

Nafukovacie balančné podložky sú vyrobené z odolného plastu a gumy (podobne ako fitlopty). Pre balančné dosky je typickým materiálom tvrdený plast a drevo.

Príslušenstvo k balančným podložkám

Najpredávanejšie balančné podložky majú vo svojej výbave okrem stimulujúcich výstupkov aj držadlá – gumové expandéry. Sú navrhnuté tak, aby pomáhali precvičiť hornú časť tela. Zvyčajne ide o odnímateľné držadlá s mäkčenými penovými rukoväťami. Užitočnou súčasťou výbavy je pumpa na nafúkanie podložky.

Ceny balančných podložiek

Koľko zaplatíte za kvalitnú balančnú podložku? Do ceny sa premieta najmä typ a veľkosť tejto pomôcky.

✅ Balančné podložky do 40 eur

V cene do 40 eur nájdete najmä celogumové balančné podložky s menším priemerom. Vhodné sú ako pomôcka pri precvičovaní dolných končatín či ako podložka pri dlhotrvajúcom sedení (zmierňujú negatívne dopady sedenia a bolesti chrbta, zlepšujú koordináciu). Povrch je posiaty masážnymi výstupkami. Pre skúsených cvičencov sú vhodné aj okrúhle pevné balančné dosky a trickboardy.

✅ Balančné podložky do 80 eur

Kategória, v ktorej nájdete najpredávanejšie balančné podložky polguľovitého tvaru – s pevnou základňou a expandérmi. Sú obľúbené pri aeróbnych aj silových tréningoch. Ide o niečo väčšie podložky s vyššou nosnosťou.

✅ Balančné podložky od 80 eur

Ide o prevedenie, ktoré zvládne nielen vyššiu záťaž, ale aj intenzívne používanie. Veľmi obľúbené u profišportovcov, vhodné aj na komerčné používanie. V tejto cenovej relácii už nájdete originál bosu balančné podložky, balančné dosky v tvare „skateov“ a ďalšie zaujímavé tréningové zariadenia s vysokou kvalitou spracovania a patentovaným funkčným systémom.

Najlepšie značky balančných podložiek

 • BOSU – BOSU, alebo aj Both Side Up (využitie z oboch strán), to je značka, ktorá má v tomto segmente cveng. Tieto balančné pomôcky sú síce drahšie, ale ideálne aj pre intenzívny tréning rovnováhy a budovanie sily. Potešia aj náročných užívateľov.
 • inSPORTline – Zaujímavý výber typovo aj veľkostne rozmanitých balančných podložiek. Dobrá cena, ideálne na domáce precvičovanie.
 • GymBeam – Cenovo dostupnejšie balančné podložky, nafukovacie aj pevné. Dobre predávané.
 • LifeFit – Rotačné balančné disky, unikátne balančné podložky na sedenie a polguľové podložky s expandérmi lákajú nielen výraznými farbami, ale aj pomerom cena / kvalita.
 • Master – Výbava, s ktorou môžete pri domácom tréningu posilňovať presne tie oblasti, ktoré potrebujete.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1BOSU Balance Trainer Profi

Víťaz, najlepšia balančná podložka
✔️ Vhodná pre domáce aj komerčné cvičenie
✔️ Vysoká kvalita spracovania
✔️ Nosnosť až 136 kg
✔️ Obojstranné prevedenie = široké využitie pri tréningoch
📌 od 195 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2inSPORTline Dome UNI

Univerzálna s expandérmi
✔️ Vyrobená z vysoko pevných materiálov
✔️ Maximálna nosnosť až 200 kg
✔️ Vhodná pre aeróbne a stabilizačné cvičenia
✔️ Základňa podložky z tvrdeného PVC
📌 od 69 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3inSPORTline Bumy BC500

Vhodná aj na sedenie
✔️ Ideálna na domáce použitie
✔️ Maximálna nosnosť 200 kg
✔️ Dobrá cena
✔️ Umožňuje strednú náročnosť cvičenia
📌 od 34 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4GymBeam Half Ball

Najlepší pomer cena/ výkon
✔️ Univerzálna cvičebná pomôcka, kt
✔️ Spodná strana spevnený plast
✔️ 2 odnímateľné expandéry
✔️ V balení s pumpou
📌 od 46 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5LifeFit Balance Ball 58cm

✔️ Vyrobená z vysoko pevnostných materiálov
✔️ Základňa z tvrdeného PP
✔️ Protišmyková úprava
✔️ Maximálna nosnosť 200 kg
📌 od 57 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6MASTER Dome Ball-Dynaso 58 cm

✔️ Všestranná domáca cvičebná pomôcka
✔️ S expandérmi a pumpou v balení
✔️ Maximálna nosnosť 200 kg
✔️ Obojstranné použitie
📌 od 69 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
5/5 - (2 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin