Najlepšie pulzné oxymetre: TOP 5 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie pulzné oxymetre
Záujem o domáce meranie okysličenia krvi niekoľkonásobne vzrástol. Dokonca do takej miery, že na zopár mesiacov boli pulzné oxymetre opakované vypredané. Situácia sa stabilizovala a dnes už môžeme, aj na základe množstva užívateľských hodnotení a skúseností, predstaviť tipy na najlepšie pulzné oxymetre na domáce a osobné používanie.

Tak, ako udomácnilo meranie tlaku a počítanie prejdených krokov za deň prostredníctvom šikovných prístrojov, ani zisťovanie okysličenia krvi nám už nie je vzdialené. Poznať hodnotu saturácie krvi kyslíkom je nesmierne dôležité pre ľudí, ktorých trápi ochorenie pľúc, ale aj pre športovcov, horolezcov, potápačov, či dokonca pilotov a letušky. Potreba mať pravidelný prehľad o zastúpení kyslíka krvi vzrástla s vypuknutím pandémie Covid-19. Aj to je jedno z ochorení, ktoré má za následok veľmi nízku hladinu kyslíka v krvi.

Nasledujúci sprievodca výberom vás postupne prevedie všetkými kľúčovými krokmi výberu. Povieme si viac o tom, ako pulzný oxymeter funguje, aké základné typy sú na trhu k dostaniu a pre koho sú určené. Komu sa oplatí pulzný oxymeter zadovážiť, či na aké funkcie a výbavu sa zamerať. To najdôležitejšie – presnosť nameraných hodnôt s čo najmenšími odchýlkami – by vám mal ponúknuť prémiový i základný model od overeného výrobcu. V prípade tohto typu osobnej pomôcky sa totiž veľké chyby neodpúšťajú. Do pozornosti preto dávame testy a recenzie pulzných oxymetrov, ktoré vám verne sprostredkujú názory odborníkov aj bežných používateľov a môžu mať veľký vplyv na vaše finálne rozhodnutie.

Najlepšie pulzné oxymetre podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Contec CMS50D

Obľúbený
✔️ OLED farebný displej
✔️ Jednoduché používanie
✔️ Ovládanie jedným tlačidlom
📌 od 20 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Beurer PO35

Najlepšie hodnotený
✔️ Jednoduchý na používanie
✔️ Displej so 4 formátmi zobrazenia
✔️ Záruka 5 rokov
📌 od 46 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3Microlife Oximeter Pulzný OXY 300

Cena / kvalita
✔️ Presné a spoľahlivé zariadenie
✔️ Ľahký a prenosný
✔️ 6 režimov zobrazovania
📌 od 45 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4Creative PC60A

Pokroková technológia
✔️ Vodotesný a nárazuvzdorný
✔️ Presné merania
✔️ Systém na odstránenie nepresností z pohybu
📌 od 26 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5MEDISANA Pulzný oxymeter PM A10

Predáva Lidl.sk
✔️ Spokojné recenzie
✔️ 10 nastaviteľných stupňov jasu
✔️ 7 režimov zobrazovania
📌 od 22 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie

Ako vybrať pulzný oxymeter

Ako vybrať pulzný oxymeter, s ktorým budete po všetkých stránkach spokojní? Dá sa predpokladať, že ide o vašu prvú kúpu tohto prístroja, preto sa pokúsime naplniť nasledujúce riadky zaujímavými informáciami, radami a tipmi, aby ste sa dokázali s prehľadom zorientovať.

Životne dôležitý prenos kyslíka v krvi

Každým nádychom sa do pľúc dostáva kyslík, ktorý v pľúcnych vlásočniciach okysličí krv. Kyslík sa okamžite naviaže na červené krvné farbivo hemoglobín a prostredníctvom srdca a krvného obehu sa dostáva do všetkých orgánov a tkanív. Zásobovanie organizmu okysličenou krvou je nevyhnutné pre prežitie.

Aby organizmus dlhodobo správne fungoval nasýtenie krvi kyslíkom SpO2 (saturácia krvi) by nemalo klesnúť pod 95 % (u seniorov pod 93 %). Ak je hladina nasýtenia krvi kyslíkom nižšia ako 95 %, začínajú sa objavovať prvé zdravotné komplikácie (zvýšený tep, bolesti hlavy, únava, vyčerpanie, závraty a častá slabosť), pri hodnote SpO2 nižšej ako 90 % je už nevyhnutné kontaktovať lekára / záchrannú službu.

Čo je pulzný oxymeter a ako funguje?

Kým donedávna prebiehalo meranie okysličenia krvi takmer výhradne v ambulanciách, v súčasnosti už máte možnosť neinvazívneho a pohodlného merania aj v domácom prostredí.

Pulzný oxymeter je prístroj, ktorý dokáže monitorovať saturáciu krvi kyslíkom (hodnotu SpO2) na prvý pohľad úplne jednoducho. Do útlej “krabičky” so senzormi stačí vložiť prst a behom chvíľky poznáte výsledok. Nestratíte ani kvapku krvi.

V závislosti od prevedenia a veľkosti zmeria pulzný oxymeter hladinu okysličenia z prstu, ušného lalôčiku, zápästia, či chodidla. V rovnakom čase sníma ďalšiu dôležitú hodnotu – tepovú frekvenciu. Pri klesajúcej saturácii kyslíkom sa totiž srdce snaží krv rýchlejšie pumpovať, čo znamená aj nebezpečne sa zvyšujúci tep.

Pulzný oxymeter využíva na meranie červené a infračervené svetlo. Ide o dva druhy svetla s rozličnou vlnovou dĺžkou. Červené svetlo lepšie absorbuje neokysličený hemoglobín, Infračervené svetlo je zase lepšie pohlcované okysličeným hemoglobínom. Tieto dve rozdielne svetlá presvietia kožu a tkanivá a na základe toho, koľko z nich sa dostane k senzorom, dokáže oxymeter vyhodnotiť aktuálnu saturáciu krvi kyslíkom, ktorá sa vyjadruje v percentách.

pulzný oxymeter ako funguje

Kedy je vhodné používať pulzný oxymeter?

Nedostatočné okysličenie krvi môže byť následkom viacerých ochorení. Najčastejšie ide o chronickú obštrukčnú chorobu pľúc (CHOCHP), pneumóniu, astmu, rakovinu pľúc, vážne kardiovaskulárne choroby, anémiu či ochorenie Covid-19. Práve v súvislosti s týmito ochoreniami sa domáci monitoring okysličenia krvi považuje sa efektívny a vysoko preventívny spôsob, ako predísť život ohrozujúcemu stavu, pri ktorom zlyháva respiračná sústava (hodnota SpO2 nižšia ako 80 %).

Pulzný oxymeter nájdete aj vo výbave vrcholových športovcov, potápačov či horolezcov. Svoje stabilné miesto by mal mať v osobnej lekárničke pilotov a letušiek.

Základné typy pulzných oxymetrov

Dopyt po pulzných oxymetroch bol isté obdobie vyšší ako ponuka. V súčasnosti je situácia stabilizovaná, preto sa nemusíte pri výbere obmedzovať typom, veľkosťou alebo sa vrhnúť na predražený nákup profi prístroja, ktorý naplno nevyužijete. Aké prevedenia pulzných oxymetrov sú k dispozícii?

Prstový pulzný oxymeter

V súčasnosti ide o najvyhľadávanejší a najpredávanejší typ pulzného oxymetra na domáce použitie. Jeho hlavnými prednosťami sú malé rozmery, rýchlosť merania (výsledok za pár sekúnd), jednoduché používanie a pomerne dobrá prehľadnosť aj pre menej technicky zdatné zdatné osoby a seniorov.

Veľkým lákadlom je cenová dostupnosť. Pri výbere sledujte recenzie vyhliadnutých pulzných oxymetrov – v hre je presnosť merania, čitateľnosť displeja a ďalšia výbava, ktorá vám po čase môže chýbať (napríklad úložisko na merania, alarm, nastaviteľný jas displeja). Niektoré prstové modely prst silnejšie zovrú, preto nie sú vhodné na dlhší monitoring. Iné (a zvyčajne drahšie) sú navrhnuté tak, aby dokázali bezpečne monitorovať okysličenie krvi počas dlhšieho obdobia. Vo všeobecnosti sú navrhované ako univerzálne, no treba počítať s tým, že ak máte veľké prsty, alebo naopak – ak chcete okysličenie krvi zmerať u dieťaťa, výsledky môžu byť skreslené.

Zápästný pulzný oxymeter

Ak uvažujete o tom, že potrebujete mať vo výbave pulzný oxymeter na nepretržitý monitoring (deň / noc, pravidelné meranie), potom zamerajte svoju pozornosť na zápästný pulzný oxymeter. Tvorí ho manžeta s meracím prístrojom a displejom. Na merací prístroj sa cez kábel napája sonda, ktorá sa nasadzuje na prst.

Ide o pomôcku, ktorá má väčšie rozmery a pokročilejšie schopnosti. Meria okysličenie krvi, tepovú frekvenciu, perfúzny index. Oxymeter na zápästie je vybavený batériou s dlhou výdržou, internou pamäťou, umožňuje dlhodobý monitoring, spustí alarm vo chvíli, keď hodnoty saturácie klesnú pod rizikovú hodnotu. Práve posledná funkcia ich predurčuje na použitie počas spánku, kedy sa o svojho chorého blízkeho obávate a chcete mať istotu, že mu včas privoláte pomoc.

Stolný pulzný oxymeter

V ambulanciách najčastejšie vidíte stolné pulzné oxymetre. Ide o väčšie prístroje s pokročilým vyhodnocovaním nameraných údajov (nielen číselne, ale aj prostredníctvom grafov a kriviek).

Ako už napovedá samotný názov, svoje stabilné miesto majú na stole, skadial sú sieťovo napájané, alebo je zdrojom pre ich chod akumulátor (prenosný pulzný oxymeter potom môže lekár so sebou brať na výjazd). Súčasťou balenia býva prstová sonda v rôznych veľkostiach – pre dospelých, deti a kojencov. Ide o profesionálnu výbavu, ktorej cena sa rádovo pohybuje v stovkách eur, čomu zodpovedá aj vysoká presnosť meraní.

Nositeľná smart elektronika

Funkcia merania okysličenia krvi sa dostala do osobnej nositeľnej smart elektroniky. Fitness náramky s oxymetrom a smart hodinky s oxymetrom už nie sú v ponuke predajcov ničím nezvyčajným. Otázne je, či sa od elektroniky, ktorá zvláda veľké množstvo iných meraní, dá práve na meranie saturácie kyslíkom spoľahnúť. Je táto funkcia presná, alebo iba lákadlo “do počtu”?

Jednoznačnú odpoveď nepoznáme. Poznáme však postup, ako sa presvedčiť o kvalitách tohto senzora. Ak chcete mať istotu, že vám vaše smart hodinky poskytujú aspoň ako-tak presné údaje, porovnajte merania s kvalitným pulzným oxymetrom. Ak sa inteligentné hodinky alebo náramok mýlia o +/- 2 %, ešte stále poskytujú vcelku postačujúcu informáciu, aby ste mali počas dňa kedykoľvek a nenápadne prehľad o stave vašich pľúc.

pulzný oxymeter

Pulzný oxymeter a merané hodnoty: Rozsah a presnosť

Poďme k hlavnej úlohe pulzných oxymetrov. Aké hodnoty dokážu namerať? Čomu v popise produktov venovať patričnú pozornosť.

Saturácia krvi kyslíkom (SpO2)

Zjednodušene – saturácia krvi hovorí o tom, aká je koncentrácia kyslíka v percentuálnom vyjadrení.

 • Ideálna hodnota SpO2 na pulznom oxymetri je od 95 – 99 %. Vtedy možno hovoriť o zdravom okysličení organizmu a všetkým orgány a tkanivá môžu fungovať normálne, bez obmedzovania.
 • Avšak, už pri hodnote SpO2 od 90 – 94 % sa hovorí o zníženej saturácii krvi a je dôležité zvýšiť obozretnosť.
 • Hodnota SpO2 od 80 – 89 % poukazuje na kritický stav a ohrozenie života. Je nevyhnutné kontaktovať záchrannú službu.
 • V priebehu niekoľkých desiatok minút môže hodnota SpO2 klesnúť pod 80 %, kedy už dochádza k strate vedomia a kolapsovému stavu.

Pri výbere pulzného oxymetra sledujte dva údaje – rozsah merania SpO2 a odchýlku merania SpO2:

 • Rozsah merania SpO2 je priemerne 70 – 99 % (100 %). Širší interval nie je potrebný, nakoľko už pri saturácii nižšej ako 90 % je dôležité kontaktovať lekára.
 • Odchýlka merania SpO2 je priemerne 1 – 3 %, pričom presnosť merania môže byť rozdelené do pásiem. Prístroj napríklad presnejšie meria v pásme od 80 – 99 % (odchýlka 2 %), v pásme od 70 – 79 % “menej” presne (odchýlka 3 %).

Meranie tepovej frekvencie (PRbpm)

Čím menej okysličeného hemoglobínu, tým je srdcový tep vyšší a srdce sa preťažuje. Pulzné oxymetre sú vzhľadom na použité senzory schopné v rovnakom čase zistiť aj tepovú frekvenciu (údery za minútu – beats per minute – bpm). Srdcová frekvencia je v oxymetroch označená symbolom PRbpm.

U zdravého človeka sa za normálnu tepovú frekvenciu považuje 60 – 90 bpm. Priemerná tepová frekvencia u mužov je 70 – 75 bpm, u žien 75 – 80 bpm. Športovci majú tepovú frekvenciu 50 – 60 bpm.

Aj v tomto prípade by vás mali zaujímať dva údaje – rozsah merania tepovej frekvencie a odchýlka merania tepovej frekvencie.

 • Rozsah merania tepovej frekvencie začína na 0 (alebo 30) a končí na hodnote 230 (alebo 240, 250 ). Napríklad 30 – 240 PRbpm.
 • Odchýlka merania tepovej frekvencie je priemerne na hodnote 1 – 2 %.

Displej a jeho prevedenie

Informácie, ktoré senzory zaznamenajú, sú zobrazované na malom displeji. Ak má prístroj slúžiť predovšetkým starším ľuďom, dajte si záležať na dobre čitateľnom displeji s veľkými základnými údajmi, ideálne aj s možnosťou nastavenia jasu displeja.

Niektoré oxymetre majú prednastavených niekoľko zobrazení displeja, aby ste si mohli zobrazované údaje nastaviť v takom smere, aby boli ľahko čitateľné priamo z prsta.

Napájanie pulzného oxymetra

Napájanie pulzných oxymetrov nie je komplikované. Najčastejšie ide o tužkové batérie (AA), mikrotužkové batérie (AAA) alebo akumulátor dobíjateľný cez kábel USB.

Stolové pulzné oxymetre môžu disponovať aj sieťovým napájaním cez kábel.

Doplnkové funkcie a výbava

Nasledujúce funkcie a výbava nie sú súčasťou každého oxymetra, ich prítomnosť sa však premieta do ceny.

 • Meranie perfúzneho indexu – Perfúzny index (PI) sa používa na hodnotenie prietoku periférnej krvi.
 • Pamäť (úložisko na merané hodnoty) – Do pamäte sa ukladajú namerané hodnoty saturácie krvi kyslíkom a tepovej frekvencie. Ich prenos sa uskutočňuje cez USB priamo do počítača alebo prostredníctvom Bluetooth technológie.
 • Nastaviteľný jas displeja – Zlepšuje čitateľnosť displeja v rôznych svetelných podmienkach.
 • Rôzne formáty displeja – Niekoľko rozličných zobrazení údajov na displeji, aby ste mohli oxymeter pohodlne používať na ľavej alebo pravej ruke.
 • Automatické vypnutie – Po meraní sa oxymeter automaticky vypne, vďaka čomu šetrí energiu v batérii.
 • Indikátor stavu batérie – Zobrazuje informácie o zostávajúcej kapacite batérie.
 • Monitoring + alarm – Obe funkcie sú prítomné v oxymetroch určených na kontinuálne merania (aj počas noci). Po prekročení kritických hodnôt sa ozve zvyukový signál.

Ceny pulzných oxymetrov

Koľko zaplatíte za kvalitný pulzný oxymeter? Pre rýchlejšiu orientáciu sme pripravili tri cenové kategórie, v ktorých nájdete stručný prehľad všeobecných vlastností.

✅ Pulzné oxymetre do 25 eur

Základné prstové pulzné oxymetre určené na pohodlné a rýchle domáce meranie. Nájdete tu aj niekoľko dobre hodnotených produktov. Svoju pozornosť zamerajte na oxymetre s dobre čitateľným displejom, ktoré podľa recenzií vykazujú dostatočnú presnosť.

✅ Pulzné oxymetre od 25 do 50 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie pulzné oxymetre od renomovaných výrobcov, akými sú Microlife, Beurer, Contec. Naďalej ide o kompaktné prístroje určené na osobné použitie. Pribúda možnosť výberu z niekoľkých zobrazení displeja, nastaviteľný jas, zvýšená odolnosť prevedenia.

✅ Pulzné oxymetre od 50 eur

Spoľahlivé a vysoko presné pulzné oxymetre v rôznych typoch – prstové, zápästné aj stolné. Širšie možnosti monitoringu, v závislosti od obsahu balenia (napríklad sondy rôznych veľkostí). Niektoré modely sú vhodné aj na dlhodobé monitorovanie dlhodobo chorých (počas spánku). Funkcia alarmu, pamäť na merania, prenos dát cez USB / Bluetooth, zvýšená odolnosť konštrukcie

Najlepšie značky pulzných oxymetrov

 • Contec – Japonský výrobca Contec má na svojom konte niekoľko cenovo dostupných, aj drahších modelov. Bez ohľadu na cenu môžete očakávať presnosť meraní.
 • Beurer – Nemecký výrobca Beurer si získal na našom trhu stabilné miesto už s množstvom prístrojov, ktoré sú určené pre starostlivosť o krásu a zdravie. Inak na tom nie sú ani pulzné oxymetre Beurer, ktoré sprevádzajú tisíce spokojných zahraničných recenzií.
 • Medisana – Obľúbený výrobca pomôcok pre zdravie a krásu tela ponúka niekoľko spoľahlivých prstových oxymetrov s dobre čitateľným displejom.
 • Microlife – Ak chcete mať istotu dobrého nákupu, pozrite si ponuku významnej značky Microlife. Zaoberá sa výrobou diagnostických zdravotníckych pomôcok v mnohých oblastiach. Oxymetre Microlife sú dostupné v kamenných aj online lekárňach.

Ako správne merať pulzným oxymetrom?

Na presnosť merania pulzným oxymetrom má okrem kvality prevedenia samotného prístroja veľký vplyv aj samotný spôsob používania. Ako merať oxymetrom v domácom prostredí?

 • Počas merania nebuďte v pohybe. Pohodlne sa usaďte a ruku so sondou na prste položte na stôl alebo do lona. Počas merania môžete aj ležať. Dôležité je, aby bola ruka na pevnej podložke. Meranie oxymetrom trvá iba niekoľko sekúnd, preto tento čas zotrvajte bez pohnutia.
 • Pozor na skrehnuté a studené prsty – sú slabo prekrvené, čo bude mať veľký vplyv aj na výsledok merania. Ak máte často studené ruky (a najmä končeky prstov), pred meraním ich ponorte do teplej vody a pri sušení rozmasírujte uterákom. Podporíte tak krvný obeh.
 • Meranie nevykonávajte na prste s nalakovaným nechtom, s umelým nechtom, zjazveným tkanivom (staršia rezná rana), na opuchnutom alebo zažltnutom nechte.
 • Pokožka pred meraním nesmie byť mokrá ani vlhká.
 • Väčšina prstových sond vyhovuje “priemerne” veľkému prstu. Ak chcete merať saturáciu krvi kyslíkom dieťaťu, výsledky môžu byť nepresné. Rovnako tak aj v prípade, ak máte hrubé a široké prsty.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Contec CMS50D

Obľúbený
✔️ OLED farebný displej
✔️ Jednoduché používanie
✔️ Ovládanie jedným tlačidlom
📌 od 20 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Beurer PO35

Najlepšie hodnotený
✔️ Jednoduchý na používanie
✔️ Displej so 4 formátmi zobrazenia
✔️ Záruka 5 rokov
📌 od 46 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3Microlife Oximeter Pulzný OXY 300

Cena / kvalita
✔️ Presné a spoľahlivé zariadenie
✔️ Ľahký a prenosný
✔️ 6 režimov zobrazovania
📌 od 45 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4Creative PC60A

Pokroková technológia
✔️ Vodotesný a nárazuvzdorný
✔️ Presné merania
✔️ Systém na odstránenie nepresností z pohybu
📌 od 26 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5MEDISANA Pulzný oxymeter PM A10

Predáva Lidl.sk
✔️ Spokojné recenzie
✔️ 10 nastaviteľných stupňov jasu
✔️ 7 režimov zobrazovania
📌 od 22 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
5/5 - (2 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin