Najlepšie štuple do uší: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie štuple do uší
Viete o tom, že sluch je aktívny už 4 mesiace pred narodením? Ide o zmysel, ktorý je nevyhnutný pre správne fungovanie mozgu, vývin reči a sociálne interakcie. No aj napriek tomu, že má obrovský prínos, je počas života pravidelne vystavený negatívnym vplyvom, ktoré ho môžu nezvratne poškodiť. Stačí pritom tak málo! Mať po ruke najlepšie štuple do uší a v správnej chvíli vyhrať boj nad rušivým hlukom.

Sluch je po zraku druhým najdôležitejším zmyslom. Umožňuje nám kontakt so svetom a ostatnými ľuďmi, uľahčuje orientáciu v priestore a v živote. V práci, doma a na cestách sme vystavení rôznym zvukom a úrovni hluku. Odborníci sa nedokážu presne zhodnúť, aká hranica hluku je pre sluch nebezpečná. Najčastejšie sa však uvádza hlučnosť 85 dB a viac, ktorú možno prirovnať k zvukom rušnej premávky, kriku, alebo chodu benzínovej kosačky, či staršieho vysávača.

O účinkoch hluku na sluch rozhoduje viacero faktorov, vrátane fyziologických rozdielov, prekonaných ušných zápalov a času, počas ktorého na nás hluk intenzívne pôsobí. Čím dlhšie však nepríjemnému hluku čelíme, tým vyššie je riziko poškodenia sluchu a ďalších zdravotných nepríjemnosti.

V nasledujúcom sprievodcovi výberom sa preto bližšie pozrieme na to, ako sluch chrániť a ako vybrať štuple do uší z pohľadu činnosti (na spanie, do lietadla, do hlučného prostredia, na motorku, či do vody) a z pohľadu materiálu, životnosti a ceny. Aj v tejto oblasti nájdete výrobky, ktoré oslovia svojou inovatívnosťou a prevedením. Výber je široký (od pár centov po desiatky eur), preto odporúčame prezrieť si testy a recenzie štupľov do uší, ktoré vás môžu nasmerovať k produktom presne podľa vašich potrieb.

Najlepšie štuple do uší podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Mack's Pillow Soft® White

Do vody, na spanie aj do lietadla
✔️ Veľmi pohodlné silikónové štuple do uší
✔️ Vhodné na spanie, cestovanie a zároveň slúžia ako ochrana uší pred vodou
✔️ Jeden pár vydrží 5 použití
✔️ SNR 24 dB
📌 od 1,20 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Alpine SleepSoft

Najlepšie štuple do uší na spanie
✔️ Extra pohodlné vďaka mäkkému AlpineThermoShape™ materiálu
✔️ Nová minigrip úchytka pre lepšie vysunutie
✔️ Špeciálny filter tlmí všetky škodlivé zvuky
✔️ Znovu použiteľné
✔️ SNR 25 dB
📌 od 13,50 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3Alpine FlyFit

Najlepšie štuple do uší do lietadla
✔️ Vyrovnávajú tlak v ušiach
✔️ Pohlcujú nepríjemné zvuky z motorov a hluku v kabíne
✔️ Znovu použiteľné
✔️ V praktickom puzdre
✔️ SNR 17 dB
📌 od 13,50 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4Alpine MotoSafe Pro

Najlepšie štuple do uší na motorku
✔️ Perfektne sedia, výnimočné mäkký a príjemný materiál, znovu použiteľné
✔️ Bez pocitu izolácie
✔️ Žiadne zvonenie v ušiach, ani hluk vetra pod helmou
✔️ Bežnú premávku aj hovorenú reč počujete, nie ste odrezaní od sveta
✔️ SNR 20 dB
📌 od 24 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5Alpine SwimSafe

Najlepšie štuple do uší do vody
✔️ Zabraňujú preniknutiu vodu do uší
✔️ Ochrana pred ušnými infekciami
✔️ Výnimočne príjemný materiál, znovu použiteľné štuple
✔️ Umožňujú dobre počuteľnú konverzáciu s ľuďmi
✔️ SNR 10 dB
📌 od 13,50 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#63M™ EAR™ Classic

Základné penové štuple do uší
✔️ Vhodné aj na celodenné nosenie
✔️ Pohodlné
✔️ Odolné voči vlhkosti
✔️ Vhodné do prostredia s vysokou teplotou
✔️ SNR 28 dB
📌 od 0,30 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie

Ako vybrať štuple do uší

ako vybrať štuple do ušíOchrana sluchu pred hlukom sa netýka iba pracovísk s vyššou hlučnosťou. Dennodenne môžete byť vystavení rôznym nepríjemným zvukom, ktoré potrápia vaše uši.

Napríklad – zvýšte opatrnosť, ak každý deň prechádzate okolo staveniska, bývate blízko železničnej stanice, rušnej cesty alebo hlučného nočného baru. Ani chrápajúci partner, ktorý vás už dlhodobo oberá o pokojný spánok, vašej fyzickej a psychickej pohode nepridá. Dokonca počúvanie hudby zo slúchadiel môže zapríčiniť postupné poškodenie sluchu, na čo upozorňuje aj samotný telefón pri prekročení bezpečnej hlasitosti.

Na čo sa pri výbere štupľov do uší zamerať? V prvom rade zvážte činnosť, pri ktorej budú používané. Niektoré štuple do uší sú najlepšie na spanie, iné vám pomôžu pri ceste lietadlom, na motorke alebo pri plávaní. O ich vlastnostiach a prevedení si viac povieme v nasledujúcich riadkoch.

Štuple do uší na rôzne situácie / aktivity

Ste poľovník? Plavec? Hudobník? Chodíte na hlučné koncerty? Trpíte opakovanými infekciami uší? Počas spánku sa zobudíte aj na najmenšie rušivé zvuky?

Ponuka štupľov do uší je natoľko rozmanitá, že si dokážete vybrať prevedenie vytvorené presne na riešenie svojho problému. Medzi jednotlivými druhmi sú rozdiely z hľadiska funkčnosti, útlmu hluku, priepustnosti iných zvukov a celkového pohodlia. Preto je dobré vedieť, že jeden pár dobre padnúcich štupľov nemusí byť riešením na všetky rozmanité situácie.

Štuple do uší proti chrápaniu / na spanie

Štuple do uší na spanie sú vyrobené z ohľadom na pohodlie. Sú mäkšie, pružnejšie a bez straty pohodlia ich môžete mať v ušiach celú noc. Neucítite ich, ani vtedy, keď ležíte na boku. Siahnite po nich vtedy, ak spíte s chrápajúcim partnerom, bývate v rušnejšej štvrti (hluční susedia, štekajúci pes, blízko klubu, krčmy, vlakovej stanice), na internáte alebo ak sa chcete dobre vyspať na cestách.

Výborne tlmia hluk ulice a chrápanie. Práve chrápanie môže dosahovať hlučnosť až 100 dB a je veľkým rizikom pre sluch a samotnú kvalitu spánku.

Štuple do uší proti hluku

Ak viete, že sa chystáte do prostredia so zvýšenou hlučnosťou, majte po ruke protihlukové štuple do uší. Využijete ich nielen na rušnej stavbe, pri práci s motorovými záhradnými strojmi, ale aj na veľkých hudobných a športových akciách.

Ide predovšetkým základné penové štuple za pár desiatok centov, ktoré však poskytujú vysokú mieru útlmu hluku – a to až v desiatkach decibelov. Takéto základné prevedenie poslúži na niekoľko použití. Balenie niekoľkých párov je cenovo ešte výhodnejšie.

Štuple do uší do lietadla

Hlavnou úlohou tohto typu štupľov je eliminovať hluk motorov lietadla a vyrovnávať tlak, aby ste pri vzlete a pristávaní netrpeli nevoľnosťou. Využijete ich aj pri cestovaní vo vlaku a autobuse.

Ich súčasťou môžu byť špeciálne filtre, vďaka ktorým budete počuť ľudské hlasy, a tak bez problémov komunikovať s okolím.

Štuple do uší na hlasnú hudbu

Ak máte radi živé koncerty, festivaly, alebo dokonca patríte k hudobníkom, isto ste sa už stretli s nepríjemným pískaním, šumom a zaľahnutím v ušiach na druhý deň po hudobnej udalosti. Hladina hluku môže dosahovať až 120 dB! Práve u hudobníkov je sluch najviac ohrozený a je dôležité, aby správnou ochranou prechádzali jeho poškodeniu. Na štuple do uší pre muzikantov sa kladú vysoké požiadavky, preto je aj cena podstatne vyššia (niekoľko desiatok eur).

Na jednej strane je ich úlohou potlačiť hluk a šumy, na druhej zachovať výbornú a čistú kvalitu zvuku bez skreslenia. S pomocou rôznych akustických filtrov dokážu zvuk účinne prečistiť. Zvyčajne ide o štuple s dlhou životnosťou, znovu použiteľné, extra pohodlné, vyrobené z najmodernejších materiálov s vysokou prispôsobiteľnosťou.

Štuple do uší na motorku

Pre jazdu na motorke je typickým hluk z motora a hluk z vetra. Čím vyššou rýchlosťou motorkár ide, tým je prúdenie vzduchu okolo motorkárskej helmy hlučnejšie a môže presiahnuť až 100 dB. Sluch motorkára však pre bezpečnosť pri jazde nesmie byť úplne izolovaní.

Štuple do uší na jazdu motorkou sú preto navrhnuté tak, aby dokázali účinne tlmiť hluk stroja a vetra, no zároveň vás ponechajú bdelých a zorientovaných v premávke. Počujete blížiace sa vozidlo aj ľudskú reč. Väčšina ponuky štupľov do uší tohto typu sa radí k drahším. Vyrobené z prémiových materiálov, určené na opakované použitie.

Štuple do uší na strieľanie

Špecifickou kategóriou sú tzv. strelecké štuple do uší. Využijú ich policajti, vojaci a poľovníci, predovšetkým pre tréningu streľby na strelnici. Účinne tlmia bežný hluk a impulzívny hluk z výstrelov nad hladinou 85 dB.

Najobľúbenejšie sú štuple s dvojitou úrovňou ochrany, napríklad pomocou uzatvárateľného „čiapkového“ filtra. Pri otvorenom filtri počujete konverzáciu kolegov, uzatvorený filter zabezpečí dvoj- až trojnásobné vyššiu blokáciu hluku z prostredia.

Štuple do uší na plávanie

Ochrana sluchu nezahŕňa iba ochranu pred hlukom. Voda v ušiach je nielen nepríjemným pocitom, zároveň sa zvyšuje riziko ušných infekcií a opakujúcich sa zápalov. Ak chcete týmto problémom predísť, zaobstarajte si kvalitné štuple do uší do vody.

Miera útlmu hluku je nižšia, no ich úlohou je predovšetkým v maximálnej miere zabrániť vniknutiu vody do ucha a pritom v ušiach neprekážať, ani netlačiť.

Základné pomôcky na ochranu uší

Hoci je reč predovšetkým o štupľoch, máte niekoľko možností, ako utlmiť hluk z prostredia a chrániť svoj sluch:

 • Štuple do uší – Najčastejšie sa vyrábajú z peny, resp. pamäťovej peny. Majú valcový alebo kužeľový tvar. Ide o základné a lacné riešenie, avšak proti hluku sú výnimočne účinné. Síce nemajú dlhú životnosť (niektoré sú jednorazové, ďalšie môžete opakovane použiť 5 krát), poskytujú najlepšiu kombináciu pohodlia a ochrany. Pred zavedením do ucha štupeľ stlačte a zrolujte. V jednej ruke držte zúžený štupeľ, druhou rukou zľahka povytiahnite ušnicu smerom hore a mierne dozadu. Vložte štupeľ do ucha a nechajte ho prispôsobiť sa tvarom vášho ucha.
 • Zátky do uší – V základnom princípe ide o vylepšený “koncept” štupľov. Zátky do ucha majú špecifický stupňovitý tvar, ktorý je na jednej strane úzky a smerom von sa postupne kónicky rozširujú. Sú vyrobené z moderných, flexibilných materiálov a ich veľkou prednosťou je dlhá životnosť. Pri dôkladnej starostlivosti sú znova použiteľné až do opotrebovania. Kým základný štupel do ucha kúpite za 0,30 centov, zátky môžu byť aj 30-násobne drahšie (9 eur a viac). Pri výbere preto dajte na dobré užívateľské hodnotenia, aby ste sa rozhodli pre zátky s vysokou mierou prispôsobiteľnosti a s vlastnosťami, aké požadujete (špeciálne filtre, podľa aktivity).
 • Vonkajšie chrániče sluchu – Nápadne sa ponášajú na súčasné bezdrôtové slúchadlá. Tvoria ich dve “mušle” s mäkčenými penovými okrajmi a hlavový, dĺžkovo prispôsobiteľný most. Ich úlohou je dokonale utesniť okolie ušníc. Nič nevkladáte priamo do ucha. Hluk môže byť znížený priemerne o 5 – 35 dB (tzv. tlmiaci účinok). Čím vyššia cena, tým lepšie útlmové schopnosti. Niektoré moderné chrániče sluchu sú najnovšie vybavené aj integrovaným mikrofónom, slúchadlami a Bluetooth technológiou. Bez zloženia z uší tak z nich môžete dokonca aj telefonovať.

chrániče sluchu

Najčastejšie používané materiály

 • Polyuretánová pena (PU) – Ide o klasický a rokmi overený materiál. Z mäkkej, tvarovateľnej a prispôsobiteľnej peny sa vyrábajú cenovo dostupné štuple do uší s veľmi dobrými tlmiacimi účinkami. K dostaniu sú štuple rôznych farieb, no predovšetkým veľkostí. Ich aplikácia vyžaduje trochu cviku. Nesadnú však každému a v uchu môžu spôsobovať mierny tlak. Po niekoľkých použitiach sa s aktuálnym párom musíte rozlúčiť. Pena sa totiž postupne zanáša ušným mazom a odumretými kožnými bunkami.
 • Plast – Z pomyselnej druhej strany “barikády” sú plastové štuple do uší, s dlhou, až niekoľkomesačnou životnosťou. Môžu mať tvar zátky s vrúbkami po obvode, ich súčasťou bývajú aj akustické filtre. Jednoducho sa udržujú v čistote, no treba počítať s tým, že ich tlmiace účinky sú o niečo nižšie ako v prípade penových štupľov.
 • Teplom tvarovateľný silikón a vosk – Najväčšou prednosťou týchto materiálov je ich prispôsobiteľnosť pod vplyvom prirodzeného telesného tepla v uchu. Nevkladajú sa hlboko do ušného kanálika. Štupel zo silikónu / vosku priľne k vstupu do ucha, je výnimočné pohodlný a netlačí ani počas spánku. Miera útlmu je však opäť nižšia ako u penových.
 • Kov – Jadrom kovových štupľov do uší je hliníkové alebo titánové telo, ktoré je obalené mäkčeným plastom, napríklad v podobe vymeniteľných “vankúšikov”. Paradoxne je kov dobrým vodičom vibrácií (a teda aj zvukov), preto je dôležité, aby bola kovová časť štupľa vo vašom uchu izolovaná plastom. Následne sa štuple zmenia na vysoko účinné a naviac aj trvácne. Ako jedny z mála tlmia zvuk nízkych frekvencií.

Redukcia hluku v decibeloch / Tlmiaci účinok

Pred kúpou štupľov do uší sa zaujímajte nielen o veľkosť, materiál, počet použití jedného páru, ale aj o jednu číselnú hodnotu, ktorá vypovedá o tlmiacom účinku štupľov.

V popise produktov ju môžete nájsť pod označením SNR (Signal to Noise Ratio). Vyjadrená je v decibeloch, priemerne z intervalu od 15 do 35 dB. Čím viac, tým je útlm vyšší. Táto hodnota sa odpočítava od hluku prostredia, v ktorom sa pohybujete. Ak ste v prostredí s hlučnosťou 90 dB a zaobstaráte si štuple s SNR 25 dB, vaše uši budú registrovať hlučnosť iba 65 dB.

Ceny štupľov do uší

V súvislosti s cenou štupľov do uší najviac vystupuje životnosť jedného páru a počet párov v jednom balení. Ak sa budete pozerať na ceny jednotlivých ochranných prostriedkov, vždy sa pozerajte na ich prínos, využitie a trvácnosť. Tak získate najlepší obraz o svojej investícii.

✅ Štuple do uší do 3 eur

Najlacnejšie štuple do uší stoja sotva niekoľko centov, no pre ochranu sluchu pred hlukom môžu byť nenahraditeľnou pomôckou. Preto ich určite nezatracujte. Ak si vyberiete vhodnú veľkosť a prevedenie z kvalitnej, formovateľnej peny, v ušiach ich budete cítiť iba minimálne. Síce nemajú žiadne špeciálne vlastnosti naviac, svoju hlavnú úlohu zvládajú. (útlm aj viac ako 30 dB). Pri častejšom používaní odporúčame cenovo výhodnejšie väčšie balenia.

✅ Štuple do uší od 3 do 10 eur

V tejto cene už natrafíte aj na štuple so špecifickým určením (na spanie, na plávanie, do lietadla). Okrem štupľov na niekoľko použití, tu objavíte aj trvácnejšie páry so životnosťou na niekoľko mesiacov. Ku klasickým štupľom sa pridávajú stupňovité zátky aj jednoduchšie oblúkové chrániče sluchu.

✅ Štuple do uší od 10 eur

Ak je váš sluch pravidelne vystavený vyššiemu hluku, budete určite uvažovať o riešení, na ktoré sa môžete v každej situácii spoľahnúť. Hudobníci, strelci, motorkári potrebujú pri svojich aktivitách ochranu sluchu, ktorá účinne tlmí hluk, no za použitia špeciálnych filtrov dokážu jasne a čisto počuť zvuk, ktorý potrebujú. Špičkové štuple do uší sú vyrobené z prémiových materiálov a spĺňajú kritérií náročných.

Najlepšie značky štupľov do uší

 • Alpine – Tento renomovaný výrobca má na konte štuple do uší na rozmanité aktivity s dôrazom na pokročilú ochranu sluchu a znovupoužiteľnosť (na motorku, na spanie, pre hudobníkov, pre deti, proti hluku). Obľúbené a veľmi dobre hodnotené.
 • 3M – Tím vedcov a výskumných pracovníkov má zásluhu na zaujímavej ponuke prostriedkov na ochranu sluchu. Najpopulárnejšie sú vonkajšie oblúkové chrániče a veľké balenia komfortných štupľov, ktorých zásadnou prednosťou je vysoký útlm.
 • Mack´s – Štuple do uší tejto značky majú viacero predností. Mimoriadne populárne sú pre pohodlnosť a použitie kvalitných materiálov. V širokej ponuke nájdete štuple do uší do vody, na spanie alebo s maximálnym utlmením.
 • Ohropax – Úspešná nemecká značka vyrába tvarovateľné silikónové a voskové štuple do uší. Vysoké užívateľské hodnotenia za pohodlnosť a výbornú prispôsobiteľnosť.
 • Howard – Značka je dlhodobo považovaná za lídra vo vývoji produktov na ochranu sluchu. Vyhľadávané najmä do pracovného prostredia s vysokou hlučnosťou a na streľbu. Prednosťou je vysoký útlm, aj viac ako 35 dB.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Mack's Pillow Soft® White

Do vody, na spanie aj do lietadla
✔️ Veľmi pohodlné silikónové štuple do uší
✔️ Vhodné na spanie, cestovanie a zároveň slúžia ako ochrana uší pred vodou
✔️ Jeden pár vydrží 5 použití
✔️ SNR 24 dB
📌 od 1,20 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Alpine SleepSoft

Najlepšie štuple do uší na spanie
✔️ Extra pohodlné vďaka mäkkému AlpineThermoShape™ materiálu
✔️ Nová minigrip úchytka pre lepšie vysunutie
✔️ Špeciálny filter tlmí všetky škodlivé zvuky
✔️ Znovu použiteľné
✔️ SNR 25 dB
📌 od 13,50 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3Alpine FlyFit

Najlepšie štuple do uší do lietadla
✔️ Vyrovnávajú tlak v ušiach
✔️ Pohlcujú nepríjemné zvuky z motorov a hluku v kabíne
✔️ Znovu použiteľné
✔️ V praktickom puzdre
✔️ SNR 17 dB
📌 od 13,50 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4Alpine MotoSafe Pro

Najlepšie štuple do uší na motorku
✔️ Perfektne sedia, výnimočné mäkký a príjemný materiál, znovu použiteľné
✔️ Bez pocitu izolácie
✔️ Žiadne zvonenie v ušiach, ani hluk vetra pod helmou
✔️ Bežnú premávku aj hovorenú reč počujete, nie ste odrezaní od sveta
✔️ SNR 20 dB
📌 od 24 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5Alpine SwimSafe

Najlepšie štuple do uší do vody
✔️ Zabraňujú preniknutiu vodu do uší
✔️ Ochrana pred ušnými infekciami
✔️ Výnimočne príjemný materiál, znovu použiteľné štuple
✔️ Umožňujú dobre počuteľnú konverzáciu s ľuďmi
✔️ SNR 10 dB
📌 od 13,50 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#63M™ EAR™ Classic

Základné penové štuple do uší
✔️ Vhodné aj na celodenné nosenie
✔️ Pohodlné
✔️ Odolné voči vlhkosti
✔️ Vhodné do prostredia s vysokou teplotou
✔️ SNR 28 dB
📌 od 0,30 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie

Zdroje:

Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin