Najlepšie rakety na stolný tenis: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov


Stolný tenis patrí k najpopulárnejším športom po celom svete. Na jeho hranie nevyhnutne potrebujete stôl, loptičku a vhodné rakety. Kým v počiatkoch pingpongu to boli tenké drevené dosky, dnes sa na prevedenie stolnotenisových rakiet kladú podstatne vyššie požiadavky – najmä od skúsených hráčov. Aké sú najlepšie rakety na stolný tenis a na aké detaily prihliadať?

To najdôležitejšie o tom, ako vybrať raketu na stolný tenis, sa dozviete z nasledujúcich riadkoch. Hoci stovky rakiet od rôznych výrobcov vyzerajú veľmi podobne, rozdiel v použitých materiáloch a podávanom výkone býva zásadný. Rozhodujúcim faktorom je vaša hráčska úroveň, technika či štýl hry. Ak patríte k aktívnym hráčom, je zrejmé, že sa neuspokojíte s pingpongovou raketou za pár eur, u ktorej odhalíte nedostatky už po prvých podaniach. Povieme si preto viac o rozdieloch medzi pingpongovými raketami, ich zložení a určení. Pozreli sme sa tiež na niekoľko overených predajcov, testy a recenzie rakiet na pingpong. Stali sa základom pre nasledujúci rebríček, v ktorom nájdete zaujímavé tipy na veľmi dobre hodnotené pingpongové rakety od známych a overených výrobcov.

Najlepšie rakety na stolný tenis podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Butterfly, Boll Gold 5 stars

+ Raketa s hmotnosťou 200 g
+ Konkávne držadlo
+ Spokojné recenzie – príjemne sa drží a dobre sa s ňou hrá
od 27 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Butterfly Zhang Jike

+ Perfektne spracované ofenzívne drevo
+ Vyváženosť tempa a kontroly
+ Nízka hmotnosť – 85 g
od 49 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3Donic CarboTec 7000

+ Pre náročných hráčov, ktorí vyznávajú útočnú hru
+ Telo rakety je vyrobené z karbonových vlákien
+ Na univerzálne použitie aj útočnú hru
od 82 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#4PONGORI TTR 500 5* Allround

+ Vhodná pre pravidelných hráčov stolného tenisu
+ Umožňuje presné odpaly a kontrolu nad loptičkou
+ Dobrá cena
od 20 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Joola Carbon Pro

+ Vysoko kvalitná, profesionálna raketa
+ Vyrobená z piatich vrstiev dreva
+ Výborné herné vlastnosti + nízka hmotnosť
od 37 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Butterfly Ovtcharov

+ Ideálna pre mierne pokročilých hráčov
+ Vhodná pre univerzálnu hru
+ Veľmi príjemné držadlo
od 28 €
⭐ 94 % Čítať recenzie

Ako vybrať raketu na stolný tenis

Stolný tenis, známy ako pingpong, si získal priazeň mnohých generácií. Podobá sa na zmenšenú verziu tenisu a v tom sa ukrýva aj jeho čaro. Namiesto veľkého kurtu vám na hru postačí pingpongový stôl, ktorý môže byť v herni, na chodbe, v garáži, klubovni, či kdekoľvek, kde sa preň dá nájsť dostatok priestoru. Nečudo, že kedysi bola výbava na stolný tenis súčasťou každej chaty, chalupy a telocvične. Je to šport, pri ktorom sa výborne zabavia malí aj veľkí, začiatočníci aj skúsení hráči. Aby ste si mohli hru skutočne užiť, potrebujete istú výbavu. Okrem stola so sieťkou k pingpongu neodmysliteľne patria i loptičky a rakety. S kvalitnou pingpongovou raketou získate nad loptičkou kontrolu, usmerníte jej pohyb, rozhodnete o rýchlosti. A práve to sú skvelé predpoklady na výherné výmeny a skutočnú radosť z hry…

Prečo hrať stolný tenis?

Skôr, ako sa bližšie pozrieme na výber stolnotenisovej rakety, nezaškodí krátka motivácia

 • Stolný tenis je dostupná športová hra, ktorá preniesla atraktívny tenis na stôl.
 • Ide o dynamickú hru, ktorá patrí medzi najrýchlejšie na svete.
 • Stolný tenis cibrí rýchlosť reakcií, presnosť pohybov, má skvelý vplyv na koordináciu ruky a zraku.
 • Hoci ide o aktívny šport/hru, nespôsobuje nadmerné zaťaženie kĺbov, ako je tomu pri iných športoch.
 • Zlepšuje rýchlostno-vytrvalostné schopnosti aktívnych hráčov a pomáha zlepšovať strategické myslenie.
 • Je výborným prostriedkom na socializáciu pre rôzne vekové skupiny.

Dôležité otázky pred kúpou rakety na stolný tenis

Medzi raketami na stolný tenis sú zásadné rozdiely, ktoré sú však známe iba tým, ktorí sa mu už dlhšie a intenzívnejšie venujú. Ak so stolným tenisom iba začínate alebo chcete svoju výbavy vylepšiť, položte si nasledujúce jednoduché otázky. Odpovede na ne vám pomôžu vyselektovať isté kategórie a zamerať pozornosť správnym smerom.

Ste v stolnom tenise začiatočník, pokročilý hráč alebo profesionál?

V popisoch stolnotenisových rakiet sa často uvádza odporúčacie určeniepre deti, pre začiatočníkov a rekreačných hráčov, pre pokročilých hráčov, pre profesionálov, … Určenie vypovedá o rýchlosti, tuhosti rakety, schopnosti kontrolovať loptičku a ďalších dôležitých herných vlastnostiach. Rakety na stolný tenis určené pre začínajúcich hráčov nepodávajú taký výkon ako profesionálne modely, ani nereflektujú vycibrenú hráčsku techniku.

Je váš herný štýl ofenzívny, defenzívny alebo všestranný?

Ak sa viete zaradiť podľa herného štýlu, zrejme budete mať za sebou pár rokov klubového hrania. Ak nie, určite siahnite po rakete vytvorenej na všestranný/univerzálny herný štýl (tzv. all-around), s ktorou si dobre poradíte pri útokoch aj obrane a umožnia vám postupné zlepšovanie.

Rakety na stolný tenis vytvorené na defenzívny (obranný) herný štýl sú pomalšie, no výborne ovládateľné. Zväčša sú aj ťažšie a z mäkších materiálov, aby dokázali energiu loptičky pohltiť a spomaliť tak hru.

Rakety na ofenzívny (útočný) herný štýl sú vytvorené na extra rýchle podávanie a tvrdé zakončenia, ktoré prekvapia súpera. Siahajú po nich najmä pokročilí hráči. Vyrobené sú z moderných odľahčených materiálov s výnimočnou pevnosťou.

Uprednostňujete hotové riešenie, alebo si chcete stolnotenisovú raketu zlepiť podľa svojich potrieb?

Prvé riešenie odporúčame začínajúcim a stredne pokročilým hráčom. Raketa na stolný tenis je hotová a okamžite pripravená na hru. Pokročilí a profesionálni hráči už majú jasno v tom, čo od rakety očakávajú a aké jej vlastnosti by sa dali zlepšiť. Raketu si zostavujú z dreva a poťahov na mieru, čo znamená, že sú v danej oblasti dlho a vedia sa zorientovať vo vlastnostiach dostupných komponentov a materiálov.

Z čoho sa skladá raketa na stolný tenis?

Raketa na stolný tenis pozostáva z rukoväte a hracej plochy.

Hracia plocha je najčastejšie vyrobená z dreva, viacerých vrstiev rôznych druhov dreva alebo moderných kompozitných materiálov, ktoré predurčujú jej pevnosť, tuhosť, citlivosť aj celkovú odolnosť. V súčasnosti sa do dreva pridávajú rôzne látky, ktoré vylepšujú jeho vlastnosti a zvyšujú celkovú životnosť rakety. Nezriedka sa stretnete aj s karbónovou alebo kevlarovou výstuhou.

Na hracej ploche (označovaná aj ako čepeľ) je z oboch strán aplikovaný poťah, ktorý má veľký vplyv na úder rakety a výrazne môže loptičku pri odraze spomaliť alebo zrýchliť. Dôležitým údajom je hrúbka poťahu a materiál poťahu.

Pozornosť si zaslúžia tiež rukoväte na stolnotenisových raketách. Ich tvar nie je jednotný. Tvar má zásadný vplyv na pohodlie pri držaní aj na prenos energie pri úderoch.

Hotová alebo lepená raketa na stolný tenis?

Hotové rakety na stolný tenis nevyžadujú žiadne úpravy. Bezprostredne po rozbalení sa s nimi môžete pustiť do hry. Vyhovujú deťom, rekreačným a stredne pokročilým hráčom. Súčasťou rakety je všetko podstatné pre jej fungovanie.

S rastúcimi skúsenosťami a vyprofilovaním herného štýlu možno natrafíte na limity či „nedostatky“ hotových rakiet. Jednoducho – bude čoraz ťažšie nájsť raketu, ktorá by vám vyhovovala pri plnom hernom nasadení. Vtedy prichádzajú na scénu lepené rakety na stolný tenis – či presnejšie komponenty na ich zostavenie. Spojením dreva a vybraného poťahu na mieru raketu skompletizujete do finálnej podoby. Takéto riešenie vyhovuje pokročilým a profesionálnym hráčom, ktorí sa výborne orientujú vo vlastnostiach dostupných materiálov a rukami im už prešlo veľa rozmanitých rakiet.

Celodrevené alebo kompozitné rakety na stolný tenis?

Pri výbere rakety na stolný tenis sa stretnete s rôznymi materiálmi, ktoré sú použité v základe rakiet a majú zásadný vplyv na údery do loptičky a celkovú životnosť rakiet.

Kedysi boli rakety takmer výhradne drevené. Dnes sú naďalej na trhu dostupné, no už ide o spojenie niekoľkých vrstiev z rôznych druhov dreva pre dosiahnutie optimálnej hmotnosti, sily a pevnosti. Vyhovujú rekreačným hráčom, keďže často ide o rakety ťažšie, ktoré pohlcujú energiu loptičky a dovoľujú hru spomaliť.

Pokročilým a profesionálnym hráčom viac zapasujú stolnotenisové rakety z kompozitných materiálov (obohatené o karbón, kevlar, sklené vlákna, …). Rakety sú ľahšie, rýchlejšie manévrovateľné, tuhšie a dokážete s nimi vyvinúť výnimočnú údernú silu či dostať loptičku do vysokej rotácie. To oceníte hlavne pri rýchlej hre a prudkých zakončeniach, ktoré často rozhodujú o víťazovi hry.

Základné typy poťahov na pingpongových raketách

Poťahy sú nevyhnutnou súčasťou rakiet na stolný tenis. Sú priamo zodpovedné za interakciu s loptičkami. Ich hrúbka i použitý materiál majú vplyv na to, akým spôsobom sa loptička od hracej plochy rakety odrazí – či získa rotáciu, rýchlosť a tiež to, ako ju budete mať pod kontrolou. Hrubšie poťahy spôsobujú väčšie trenie aj väčší kontakt medzi loptičkou a raketou, tenké poťahy sú zase lepšie v prenose energie, ktorá sa zmení na rýchlosť. Okrem hrúbky poťahu stojí za zváženie tiež samotné prevedenie.

 • Softové poťahy – Majú hladký pogumovaný povrch a smerom dovnútra smerujú vrúbky, vďaka čomu je podklad mäkký. Vyrábajú sa v rozličných hrúbkach, sú vhodné na rôzne štýly hry a patria medzi najobľúbenejšie voľby.
 • Sendvičové poťahy – Sú vhodné na univerzálny herný štýl. Krátke vrúbky smerujú von a pohlcujú rotáciu, čo znamená aj isté spomalenie hry. Vhodné skôr na obranný štýl hry.
 • Trávnaté poťahy – Vrchný povrch je vrúbkovaný (s vrúbkami na konci oslabenými), čo znamená, že ide o spomaľujúce poťahy. Využívajú ich hráči s obranným štýlom, ktorí potrebujú spomaliť rýchloletiace a rotujúce loptičky od protihráča.

Na raketách sa často kombinujú dva druhy poťahov – napríklad jedna strana softový poťah, druhá strana trávnatý/sendvičový poťah.

raketa na stolný tenis

Tvar rukoväte

Rukoväť je významnou časťou rakety a zaslúži si vašu pozornosť, nakoľko priamo súvisí s obratnosťou a pohodlím ruky pri hre. Niektoré tvary rukovätí sú perfektné na rýchle preklápanie na zmenu strán, na iných oceníte vyššiu mieru pohodlia.

Výber je čisto individuálny a záleží od vašich preferencií. Rukoväť môže byť jednoduchá a rovná, konkávna s miernym rozšírením smerom ku koncu alebo anatomická, na ktorej je badať tvarové prispôsobenie pre prsty a úchop ruky.

Hmotnosť pingpongovej rakety

Ako je to s hmotnosťou rakiet určených na stolný tenis? Opäť vysoko individuálne. Rakety ťažšie ako 200 g zvyčajne poskytujú hráčom väčšiu silu a stabilitu, zatiaľ čo rakety ľahšie ako 200 g sú ako stvorené na rýchle a presné údery pre hráčov, ktorí už majú odohraté dlhé roky a potrebujú svižné neunavené zápästie na dlhé aj agresívne výmeny.

Technické parametre – rýchlosť, rotácia, kontrola

V popisoch stolnotenisových rakiet nájdete okrem váhy aj tri ďalšie údaje – rýchlosť, rotáciu (spin) a kontrolu. Sú uvedené číselnou hodnotou, pričom čím vyššie číslo, tým lepšie vlastnosti v danom technickom parametre. Avšak, naprieč všetkými výrobcami nie je toto hodnotenie zjednotené, čo znamená, že by ste mali porovnávať iba rakety od jedného výrobcu medzi sebou. Ak by ste porovnávali stolnotenisové rakety od dvoch výrobcov, aj tá s nižšími hodnotami môže byť paradoxne o niečo silnejšia/rýchlejšia/lepšia.

Ceny rakiet na stolný tenis

Koľko zaplatíte za kvalitnú raketu na stolný tenis? Cena odráža predovšetkým určenie a kvalitu materiálov. Na intenzívny tréning či klubové súťaže voľte drahší model od renomovaného výrobcu. Na občasné hranie v garáži či na záhrade zrejme vystačíte so základným alebo priemerným modelom. Pre rýchlejšiu orientáciu sme širokú ponuku rozdelili do troch nasledujúcich kategórií.

Pingpongové rakety do 20 eur

Ide o rakety na stolný tenis, ktoré sú určené pre začiatočníkov a rekreačných hráčov. Tie najlacnejšie za pár eur sa nepostarajú o váš hráčsky progres, ani sa s nimi pravdepodobne nebude dobre hrať. To však začiatočníci často nevedia rozpoznať a nezdary pripisujú svojej neskúsenosti. Ak si chcete užiť hru a zábavu s priateľmi či rodinou, zadovážte si na úvod rakety v cene minimálne 7 – 8 € za kus.

Pingpongové rakety od 20 do 60 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie rakety na ping pong, osloví pomerom cena/výkon. Ide prevažne o značkové rakety na univerzálny herný štýl, ktoré disponujú vyššou kvalitou spracovania, sú vytvorené z moderných materiálov a vydržia aj dlhé výmeny vo vyššom tempe. Najlepšie rakety na stolný tenis v tejto cenovej relácii sprevádzajú výborné recenzie a dobrá predajnosť.

Pingpongové rakety od 60 eur

Chystáte sa na stolnotenisový turnaj? Je pre vás stolný tenis perfektným spôsobom, ako sa odreagovať a zašportovať si? Potom si nenechajte ujsť obrovský výber kvalitne skonštruovaných rakiet, ktoré zaujmú aj náročných a pokročilých hráčov. Nájdete tu kvalitné stolnotenisové rakety na rôzne herné štýly – univerzálny, obranný aj útočný. Najmodernejšie materiály, výnimočná odolnosť aj výkon.

Najlepšie značky rakiet na stolný tenis

 • Butterfly – Japonská značka Butterfly prináša kvalitné pingpongové vybavenie pre amatérskych aj profesionálnych hráčov. Inovatívne výrobné postupy, výborný pomer cena/kvalita.
 • Donic – Aj tradičná nemecká značka Donic ponúka veľmi kvalitnú výbavu pre stolný tenis. V spolupráci so špičkovými svetovými hráčmi neustále vyvíja nové produkty.
 • Stiga – Výnimočné materiály, unikátne tvary a línie, to najlepšie pre moderné stratégie stolného tenisu. Pingpongové pálky, ktoré zaujmú aj najnáročnejších..
 • Joola – Fanúšikov po celom svete si tiež získala i nemecká značka Joola. V širokom portfóliu nájdete pálky v rozmanitom určení aj prevedení. Od cenovo dostupných so solídnymi kvalitami až po drahšie modely v prémiovom spracovaní.
 • Karakal – Belgická značka Karakal má na svojom konte vydarené štandardné turnajové rakety na stolný tenis za veľmi priaznivú cenu.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Butterfly, Boll Gold 5 stars

+ Raketa s hmotnosťou 200 g
+ Konkávne držadlo
+ Spokojné recenzie – príjemne sa drží a dobre sa s ňou hrá
od 27 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Butterfly Zhang Jike

+ Perfektne spracované ofenzívne drevo
+ Vyváženosť tempa a kontroly
+ Nízka hmotnosť – 85 g
od 49 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3Donic CarboTec 7000

+ Pre náročných hráčov, ktorí vyznávajú útočnú hru
+ Telo rakety je vyrobené z karbonových vlákien
+ Na univerzálne použitie aj útočnú hru
od 82 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#4PONGORI TTR 500 5* Allround

+ Vhodná pre pravidelných hráčov stolného tenisu
+ Umožňuje presné odpaly a kontrolu nad loptičkou
+ Dobrá cena
od 20 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Joola Carbon Pro

+ Vysoko kvalitná, profesionálna raketa
+ Vyrobená z piatich vrstiev dreva
+ Výborné herné vlastnosti + nízka hmotnosť
od 37 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Butterfly Ovtcharov

+ Ideálna pre mierne pokročilých hráčov
+ Vhodná pre univerzálnu hru
+ Veľmi príjemné držadlo
od 28 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
5/5 - (2 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin