Najlepšie lyžiarske nohavice: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie lyžiarske nohavicePlné svahy hovoria jasnou rečou – obľúbenosť lyžovania každým rokom rastie. Šport, ktorý láka svojou ladnosťou, no zároveň aj akčnosťou a dynamikou, však vyžaduje nevyhnutnú výbavu. Súčasťou lyžiarskeho oblečenia by mali byť okrem iného aj dobre padnúce a odolné nohavice. Ak sa vám ponuka v obchodoch zdá v mnohých ohľadoch rovnaká, prinášame tipy na najlepšie lyžiarske nohavice, ktoré si u kupujúcich získali pozornosť pre dobrý pomer cena/kvalita.

Pri výbere vhodných lyžiarskych nohavíc je potrebné zvážiť frekvenciu a štýl lyžovania. Je totiž rozdiel, ak ste rekreačný, menej náročný lyžiar, ktorý stojí na lyžiach pár dní v roku a iné je, ak patríte k aktívnym lyžiarom s pokročilými lyžiarskymi schopnosťami. Tým vás však nenabádame k tomu, aby ste na sebe za každú cenu šetrili. Predsa len – je dobré, ak si lyžiarske nohavice udržia svoju úroveň a nejde len o bežné “šuštiaky”. V zimnom prostredí, či už upravenom alebo ťažšom teréne, predovšetkým potrebujete, aby bolo vaše oblečenie nielen pohodlné, odolné, ale aj funkčné.

To v prípade lyžiarskych nohavíc znamená hneď niekoľko dôležitých faktorov – nepremokavosť, priedušnosť , vetruvzdornosť, tepelnú izoláciu. Viac o dôležitých vlastnostiach lyžiarskych nohavíc sa dočítate v nasledujúcom sprievodcovi výberom. Prešli sme dostupné testy a recenzie lyžiarskych nohavíc a na základe zhodnotenia sme pripravili aj nasledujúci rebríček so zaujímavými modelmi v rôznych cenových reláciách.

Najlepšie lyžiarske nohavice podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1WEDZE 180 Decathlon pánské

✔️ Nastaviteľná dĺžka nohavice
✔️ Vonkajší materiál s vodoodpudivou úpravou
✔️ Odnímateľné traky
5 out of 5 stars (5 / 5)30 € Čítať recenzie
#2180 WEDZE Decathlon dámské

✔️ Nastaviteľná dĺžka nohavíc pomocou patentného gombíka
✔️ Vonkajší materiál s vodoodpudivou úpravou
✔️ Veľkosť nastaviteľná pomocou suchých zipsov
5 out of 5 stars (5 / 5)33 € Čítať recenzie
#3ALPINE PRO AMID 3

✔️ Výborné na lyže, aj na snowboard
✔️ Nepremokavý, priedušný, vetru odolný, pružný materiál
✔️ Anatomicky tvarované kolená
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)52 € Čítať recenzie
#4Rossignol HERO SKI PANT

✔️ Všitý klin v rozkroku pre plný rozsah pohybu
✔️ Udrží v teple za všetkých podmienok, za mokra aj za sucha
✔️ Úprava DWR odolná voči vode
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)250 € Čítať recenzie
#5Dámske lyžiarske nohavice 4F

✔️ Vodeodolné švy a hydrofóbna impregnácia materiálu
✔️ Profilované kolená
✔️ Ventilačná zóna umiestnená na vnútornej strane nohavíc
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)85 € Čítať recenzie
#6Salomon STANCE PANT M

✔️ S priedušnou nepremokavou membránou
✔️ Plne utesnené švy
✔️ Úprava DWR odolná voči vode
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)104 € Čítať recenzie
#7Pánske lyžiarske nohavice 4F

✔️ S trakami a s priedušnou membránou
✔️ Vodeodolné švy a hydrofóbna impregnácia materiálu
✔️ Ventilačná zóna umiestnená na vnútornej strane nohavíc
4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)100 € Čítať recenzie

Ako vybrať lyžiarske nohavice

Nielen dobrá lyžiarska bunda, dobre sadnúca a bezpečná lyžiarska prilba, ale aj lyžiarske nohavice sú nevyhnutným základom pre lyžovanie. Lyžovanie, hoci sa ho dokáže naučiť takmer každý z nás, patrí k športom, ktoré potrebujú isté prvky výbavy, bez ktorých to jednoducho nejde, alebo nie je ono. Nehovoriac o lyžiach, lyžiarkach a lyžiarskych paliciach, …

Výbava lyžiara sa aj pri kúpe priemerne kvalitných kúskov hravo vyšplhá cez stovky eur. Preto je veľmi dôležité si voľbu lyžiarskej výbavy dobre premyslieť a nakupovať s perspektívou na niekoľko lyžiarskych sezón dopredu. Ak sa rozhodnete správne, bude vám to na svahu nielen ladiť, ale zároveň sa budete pri lyžovaní cítiť komfortne a budete ochránení pred vrtochmi počasia. Lyžiarske nohavice, ich vlastnosti, delenie do cenových kategórii podľa kvality, najlepšie značky – to všetko nájdete v nasledujúcom prehľade.

ako vybrať lyžiarske nohavice

Nepremokavosť vrchného materiálu

Začnime jedným z najdôležitejších kritérií, ktoré vo všeobecnosti vypovedá o kvalite a využiteľnosti zimného a outdoor oblečenia – a to je jeho nepremokavosť. Na svahu sa môžete stretnúť s rôznymi poveternostnými podmienkami – od sypkého prašanu, až po výdatné zrážky. Zostať v suchu je pre spokojnú lyžovačku základ úspechu. V súvislosti s nepremokavosťou sa najčastejšie hovorí o vodnom stĺpci. Uvádza sa v milimetroch a menej znalým môže spôsobiť menšie aj väčšie váhanie.

V laboratórnych podmienkach vystavia danú textíliu stĺpcu vody s istou výškou a meria sa, od akého vodného stĺpca začne textília vodu prepúšťať. V závislosti od toho sa určuje aj nepremokavosť oblečenie a jeho vhodnosť do vonkajšieho prostredia r rôznych poveternostných podmienok. Ako vybrať lyžiarske nohavice podľa vodného stĺpca?

 • Vodný stĺpec od 2000 – 3000 mm – Základná úroveň nepremokavého oblečenia. Materiál vhodný do dobrého počasia s malým rizikom výdatných zrážok. Prevedenie postačuje pre občasných a rekreačných lyžiarov.
 • Vodný stĺpec od 5000 – 8000 mm – S týmto vodným stĺpcom je navrhovaná prevažná väčšina dostupných lyžiarskych nohavíc. Svojím prevedením vyhovujú bežným podmienkam na upravených svahoch. Poskytujú dostatočnú ochranu pred vodou aj pri dlhšie strávenom čase na svahu. Vhodné aj pre aktívnych lyžiarov.
 • Vodný stĺpec od 8000 mm a viac – Lyžiarske nohavice s vodným stĺpcom od 8000 mm a viac sú vhodné pre športových lyžiarov, do horšieho terénu aj menej priaznivých poveternostných podmienok. Vyššia úroveň ochrany pred vlhkosťou, za ktorú si však priplatíte.

Okrem vodného stĺpca sa zaujímajte aj o spôsob ochrany švov a zipsov. Práve tieto miesta môže predstavovať slabiny aj inak dobre padnúcich lyžiarskych nohavíc. Ak sa voda dostane cez zips, v mokrých nohaviciach sa nebudete cítiť dobre. Pátrajte preto po informácii, si sú švy podlepené a zipsy nepremokavé.

Priedušnosť lyžiarskych nohavíc

Vlhkosť by sa z vonkajšieho prostredia nemala dostať k pokožke, no zároveň by sa vlhkosť z potu nemala hromadiť ani priamo na tele. Lyžovanie je aktívny šport a je známe, že človek sa potí celotelovo a dokonca vypotí niekoľko litrov vody denne. Ak by ste si na seba obliekli nepriedušný materiál, už o niekoľko minút budete čeliť nepríjemnému spoteniu. Výrobcovia sa preto snažia v zimnom oblečení spojiť častokrát nemožné – vysokú nepremokavosť v spojení so spoľahlivo fungujúcou priedušnosťou.

Pri lyžiarskom oblečení (a teda aj nohaviciach) sa priedušnosť uvádza v gramoch na meter štvorcový za 24 hodín. Hovorí teda o tom, koľko gramov vlhkosti materiál prepustí z povrchu s plochou 1 meter štvorcový za uvedenú dobu.

Priedušnosť voľte podľa svojich individuálnych potrieb. Je totiž rozdiel, ak sa necháte vyviesť vlekom a ležérne zídete dolu a iné nároky na výkon (a s tým spojené potenie) podáva bežkár, či zjazdár.

 • Rekreačný lyžiar sa môže orientovať v ponuke lyžiarskych nohavíc s priedušnosťou okolo 3000-5000 g/m2/24 h.
 • Skúsený a aktívny lyžiar by mal siahnuť po priedušnosti od 9000 g/m2/24 h a viac.

📌 Ak vás zaujíma bližšie členenie a označenia, pozrite si nášho sprievodcu Najlepšie lyžiarske bundy + Návod, ako správne vybrať, kde sme sa priedušnosti venovali detailnejšie.

Čo sú ventingy?

Okrem priedušnosti materiálu sa v popise produktu môžete stretnúť aj s pojmom ventingy. Ide o odvetrávacie otvory (ventilačný systém) na bundách (v podpazuší) a na lyžiarskych nohaviciach (v časti rozkroku, vnútornej strany stehien alebo po bokoch). Ich pootvorením (najčastejšie odzipsovaním) môžete v krátkej prestávke počas lyžovania “vypustiť” paru a vlhkosť hromadiacu sa pod oblečením.

Membrána alebo záter?

Spoľahlivo spojiť nepremokavosť a priedušnosť materiálu vyžaduje od výrobcov lyžiarskeho oblečenia snahu siahnuť po kvalitných materiáloch. Čím je materiál prémiovejší, o to viac sa podieľa na komforte lyžiara, no zároveň vplýva aj na výslednú cenu nohavíc. Na výber máte z dvoch možností – záter, ktorý nájdete aj na lacnejších nohaviciach a membránu, ktorá sa spája s kvalitnejšími kusmi.

 • Záter – Ide o špeciálnu vrstvu, ktorá sa nanáša priamo na materiál. Má zabrániť presakovaniu vody k telu, no zároveň umožniť odparovanie telesnej vlhkosti. Nie vždy však dokáže záter fungovať spoľahlivo. Záleží od výrobcu.
 • Membrána – Funkčne aj kvalitatívne lepšie riešenie. Membrána vyniká vysokým vodným stĺpcom a optimálnou priedušnosťou. Ide o samostatnú vrstvu, ktorá sa vkladá medzi vrchnú vrstvu a podšívku, alebo je spojená s vonkajšou vrstvou prostredníctvom laminácie.

Tepelná izolácia a odolnosť voči vetru

Sú lepšie hrubé zimné nohavice alebo vystačíte s tenkými lyžiarskymi nohavicami? Chcete byť na svahu za snehuliaka alebo hľadáte prevedenie, ktoré má štýl a neobmedzí vás v pohybe? Tenké lyžiarske nohavice môžu klamať svojím prevedením. Pri porovnaní s hrubšími lyžiarskymi nohavicami dokážu totiž poskytnúť rovnaký teplotný komfort. Dôvodom je kvalita použitých materiálov.

Najčastejšie sa ako výplň používa fleece a mikrofleece. Z hľadiska tepelnej izolácie im nemožno nič vytknúť. Pozor však na kvalitu vrchného materiálu a jeho vetruvzdornosť. Ak ste pri športe aktívny a pohybujete aj v prostredí s vyššou veternosťou, dbajte nielen na kvalitu a hrúbky výplne, ale aj na zvýšenú odolnosť voči vetru. Tá sa na vrchných materiáloch realizuje prostredníctvom špeciálnych membrán.

lyžiarske nohavice materiál

Prvky zvyšujúce pohodlie a bezpečnosť

Voľné alebo priliehavé lyžiarske nohavice? V prípade druhého typu si dajte záležať na tom, aby mali materiály v sebe prímes elastických vlákien, aby sa vám dobre hýbalo. Okrem toho sa však môžete zamerať aj na zopár funkčných vylepšení, vďaka ktorým si lyžovanie užijete tak, ako sa patrí.

 • Prepojenie nohavíc s lyžiarskou bundou – Ak sa rozhodnete pre lyžiarsku bundu a nohavice jednej značky (a edície), môže byť vybavené pútkami na vzájomné prepojenie.
 • Zvýšený pás / Zvýšený sed – Ak vám vadí chlad od krížov, dbajte na to, aby mali vaše nové lyžiarske nohavice zvýšený pás.
 • Zateplené vrecká – Praktický spôsob, ako si zahriať skrehnuté ruky.
 • Reflexné prvky – Základné bezpečnostné prvky, ktoré zvýšia vašu viditeľnosť v teréne.
 • Protisnehová manžeta – Zabraňuje vniknutiu snehu pod nohavice.
 • Šírkovo regulovateľný pás – Najčastejšie pomocou suchého zipsu. Je lepšie kúpiť o kúsok väčšie nohavice (predsa len lyžovačka prichádza po vianočných sviatkoch)
 • Zipsy na rozšírenie obvodu v dolnej časti – Sú praktické pri obúvaní lyžiarok.

Ceny lyžiarskych nohavíc

Cena je pri lyžiarskych nohaviciach v mnohých prípadoch odrazom ich kvality. Natrafíte aj na lacnejšie modely od menej známych výrobcov, no za kvalitu a dobré meno značky si zvyčajne priplatíte. Na koľko vás vyjdú kvalitné lyžiarske nohavice?

✅ Lyžiarske nohavice do 40 eur

V základnej cenovej kategórii nájdete výber nohavíc od menej známych značiek. Nemusí ísť hneď o zlú kvalitu. Nohavice si za daných podmienok svoju úlohu splnia dobre. Čo to znamená? Ak ste začínajúci alebo sviatočný lyžiar, ktorý sa pohybuje po upravených zjazdovkách v dobrom počasí, s ich vlastnosťami budete spokojní. Počítajte však s tým, že ak vám zastihne zlé počasie, vodeodolnosť a vetruvzdornosť lyžiarskych nohavíc nemusia byť postačujúce.

✅ Lyžiarske nohavice do 80 eur

Strednú cenovú kategóriu ovládli najpredávanejšie lyžiarske nohavice – dámske aj pánske. Kvalita použitých materiálov a inovácii je vyššia a stíha tempu aktívnych, pokročilejších lyžiarov. Široký výber, zaujímavé dizajny aj viacero užitočných doplnkových prvkov.

✅ Lyžiarske nohavice od 80 eur

Na svahu trávite veľa času a zakladáte si na kvalite? Ak patríte k náročným lyžiarom, prvé dve kategórie vás neoslovia. Na svoje si však prídete v bohatom výbere lyžiarskych nohavíc v cene od 80 eur a viac. Špičkové materiály a membrány sa snúbia s množstvom komfortných aj bezpečnostných prvkov.

Najlepšie značky lyžiarskych nohavíc

 • Wedze (Decathlon) – Cenovo dostupné a veľmi dobre predávané modely lyžiarskych nohavíc vhodné pre rekreačných a pokročilých lyžiarov.
 • Alpine Pro – Česká outdoorová značka si už dávnejšie našla svojich skalných priaznivcov. V jej ponuke si kompletné lyžiarske oblečenie nájdu muži, ženy aj deti.
 • Rossignol – Fit Relax, Fit Classical a Slim Fit. V týchto troch edíciách lyžiarskych nohavíc si nájde svoj perfektne padnúci strih aj náročný lyžiar. Prémiové modely kombinujú to najlepšie, čo z hľadiska materiálov a komfortu na trhu nájdete.
 • Salomon – Francúzska spoločnosť zaoberajúca sa výrobou športových potrieb a oblečenia vás môže presvedčiť optimálnym pomerom cena/kvalita. Jednoduchý, dobre kombinovateľný štýl so zaujímavými technickými detailami.
 • Columbia – Celosvetovo známa značka má vo svojom portfóliu outdoorové oblečenie na rôzne druhy športov, doplnené o obuv špičkovej kvality.
 • Loap – Česká značka s vlastným tímom návrhárov a technológov prináša cenovo dostupné lyžiarske oblečenie vyhovujúce podmienkam a počasiu aj v našich horách.
 • Horsefeathers – Ďalšia česká značka kladie veľký dôraz na dizajn, vkusnosť a kvalitu výrobkov. Väčšina modelov s vami bude stíhať aj pri maximálnom výkone v náročnejších podmienkach. Kvalitné podlepenie kritických švov a zosilnené zipsy.
 • Northfinder – Zaujímavou alternatívou na zváženie môžu byť aj lyžiarske nohavice od slovenskej značky Northfinder. Odolný materiál vás spoľahlivo udrží v teple aj v suchu. Sú doplnené o množstvo praktických detailov a podľa hodnotení s vami vydržia aj niekoľko zimných sezón.
 • 4F – Poľská značka si pomaly a isto razí cestu aj na slovenské svahy. Širší výber kompletného lyžiarskeho oblečenia za priaznivé ceny.
 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1WEDZE 180 Decathlon pánské

✔️ Nastaviteľná dĺžka nohavice
✔️ Vonkajší materiál s vodoodpudivou úpravou
✔️ Odnímateľné traky
5 out of 5 stars (5 / 5)30 € Čítať recenzie
#2180 WEDZE Decathlon dámské

✔️ Nastaviteľná dĺžka nohavíc pomocou patentného gombíka
✔️ Vonkajší materiál s vodoodpudivou úpravou
✔️ Veľkosť nastaviteľná pomocou suchých zipsov
5 out of 5 stars (5 / 5)33 € Čítať recenzie
#3ALPINE PRO AMID 3

✔️ Výborné na lyže, aj na snowboard
✔️ Nepremokavý, priedušný, vetru odolný, pružný materiál
✔️ Anatomicky tvarované kolená
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)52 € Čítať recenzie
#4Rossignol HERO SKI PANT

✔️ Všitý klin v rozkroku pre plný rozsah pohybu
✔️ Udrží v teple za všetkých podmienok, za mokra aj za sucha
✔️ Úprava DWR odolná voči vode
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)250 € Čítať recenzie
#5Dámske lyžiarske nohavice 4F

✔️ Vodeodolné švy a hydrofóbna impregnácia materiálu
✔️ Profilované kolená
✔️ Ventilačná zóna umiestnená na vnútornej strane nohavíc
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)85 € Čítať recenzie
#6Salomon STANCE PANT M

✔️ S priedušnou nepremokavou membránou
✔️ Plne utesnené švy
✔️ Úprava DWR odolná voči vode
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)104 € Čítať recenzie
#7Pánske lyžiarske nohavice 4F

✔️ S trakami a s priedušnou membránou
✔️ Vodeodolné švy a hydrofóbna impregnácia materiálu
✔️ Ventilačná zóna umiestnená na vnútornej strane nohavíc
4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)100 € Čítať recenzie
Veríme, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nových lyžiarskych nohavíc. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ďalším váhajúcim nájsť ten najlepšie lyžiarske nohavice.
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin