Ako vybrať najlepší pingpongový stôl? TOP produkty podľa recenzií

najlepšie pingpongové stolyTiež si spomínate na školské výlety, kde sa vždy v areáli našiel aspoň jeden pingpongový stôl, pri ktorom ste netrpezlivo čakali, kým prídete na rad? Stolný tenis patrí k mimoriadne obľúbeným športovým aktivitám, ktorý baví mladých aj starších. Ak hľadáte tipy na najlepšie pingpongové stoly, ste na správnej adrese.

Stolný tenis môžete hrať na profesionálnej i rekreačnej úrovni. Nie je náročný na zvládnutie techniky, stačí odhodlanie začať a postupne sa zlepšovať. V mnohých rodinách predstavuje vyhľadávanú aktivitu, nielen v zápasoch medzi súrodencami a rodičmi, ale aj pri väčších rodinných stretnutiach. Samotný šport vyžaduje základnú výbavu, ktorá zahŕňa tri nevyhnutné súčasti – kvalitný pingpongový stôl, rakety a loptičky na stolný tenis. A práve o tom, podľa akých kritérií si stôl na stolný tenis kúpiť, budú nasledujúce odseky nášho sprievodcu.

Prevedieme vás cez dôležité parametre, overené materiály, normy, zameriame sa na umiestnenie pingpongového stola a jeho skladnosť. Vytipovali sme niekoľko obľúbených výrobcov pingpongových stolov. Keďže nejde o výbavu za pár eur, je dobré myslieť do budúcna a zvážiť viacero aspektov výberu a perspektívu využívania pingpongového stolu. Pri sumarizovaní sme sa venovali aj testom a recenziám pingpongových stolov. Dali sme si za úlohu vybrať a zoradiť do rebríčka zaujímavé produkty, ktoré uspokoja náročných používateľov, ale tiež také, ktoré nezvalcujú rodinný rozpočet, no poskytnú primeranú kvalitu za dobrú cenu.

Najlepšie pingpongové stoly podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Veľmi dobré recenzie
Sponeta S1-12i
Použitie: vnútorné
Hrúbka dosky: 19 mm
Skladací: áno
Hmotnosť: 67 kg
Rozmery: 274 × 152,5 × 76 cm
⭐ 100 %249 € Čítať recenzie
#2Dobrý pomer cena/kvalita
SPONETA S3-46i
Použitie: vnútorné
Hrúbka dosky: 19 mm
Skladací: áno
Hmotnosť: 75 kg
Rozmery: 274 × 152,5 × 76 cm
⭐ 100 %289 € Čítať recenzie
#3Pre stredne pokročilých a pokročilých hráčov
STIGA Performance Indoor CS
Použitie: vnútorné
Hrúbka dosky: 19 mm
Skladací: áno
Hmotnosť: 95 kg
Rozmery: 274 × 152,5 × 76 cm
⭐ 98 %716 € Čítať recenzie
#4Stabilný rám s pevným profilom
inSPORTline Balis
Použitie: vnútorné
Hrúbka dosky: 15 mm
Skladací: nie
Hmotnosť: 64 kg
Rozmery: 274 × 152,5 × 76 cm
⭐ 96 %299 € Čítať recenzie
#5Vysoká kvalita prevedenia – pre náročných
Joola Transport
Použitie: vnútorné
Hrúbka dosky: 19 mm
Skladací: áno
Hmotnosť: 98 kg
Rozmery: 274 × 152.5 × 76 cm
⭐ 94 %579 € Čítať recenzie
#6Dobrá cena
SPONETA S1-72i
Použitie: vnútorné
Hrúbka dosky: 19 mm
Skladací: áno
Hmotnosť: 67 kg
Rozmery: 274 × 152,5 × 76 cm
⭐ 94 %236 € Čítať recenzie

Ako vybrať pingpongový stôl

Pingpongový stôl si môžete kúpiť na doma (napr. do nevyužívanej garáže, veľkej podpivničenej miestnosti) či do športového klubu, kde sa stretávate spoločne so svojimi kamarátmi a partiou. Jedinou podmienkou mať dostatok stabilného miesta pre stôl a pre bezpečný pohyb hráčov. Pre stoly na stolný tenis platia z hľadiska rozmerov isté pravidlá a väčšina modelov dostupných na našom trhu sa ich aj drží. Stolný tenis je medzinárodne uznávaným športom s presne stanovenými podmienkami a medzi nimi sú i požiadavky na prevedenie stola. Nemá teda význam pátrať po rozmerovo menších či väčších stoloch. Dĺžka, šírka a výška hracej plochy majú predpísané rozmery, aby každý stôl, či už ten, ktorý máte v pivnici alebo klube, predstavoval univerzálnu hraciu plochu.

Hoci s rozmermi je to pri pingpongových stoloch istota, v iných vlastnostiach sa už stoly model za modelom od seba odlišujú. V hre je kvalita materiálov, povrchová úprava odrazovej plochy, jej hrúbka, spevnenie rámovej konštrukcie, či prítomnosť skladacieho mechanizmu. Poďme sa spoločne pozrieť, z akých možností máte na výber.

ako vybrať pingpongový stôl

Chcem začať hrať stolný tenis: Čo k tomu potrebujem?

Stolný tenis sa ako prvý uchytil vo Veľkej Británii v 19. storočí, kam prišiel pravdepodobne z Číny. Jeho názov ,„Ping Pong“, popisuje typický zvuk loptičky po hracej ploche. Postupne sa z Veľkej Británie dostal do ďalších európskych krajín a Spojených štátov. Po niekoľkých rokoch poloprofesionálnych turnajov a hľadaní jednotných pravidiel sa v roku 1926 stal medzinárodne uznávanou súťažou, kedy bola založená aj Medzinárodná federácia stolného tenisu (ITTF). Nadobudol na nevídanej atraktivite a stolnotenistov utešene pribúdalo.

K hraniu stolného tenisu potrebujete predovšetkým základnú výbavu: stôl na stolný tenis, rakety, pingpongové loptičky, bezpečný priestor s rovnou, nešmykľavou podlahou a protihráča. Hráč musí mať nielen isté fyzické predpoklady, ale tiež mať dobrý postreh, odhad a chuť naučiť sa triky, vďaka ktorým môže prekvapovať. Hra je príjemným spestrením pre malých, veľkých, a dokonca aj aktívnych seniorov. Na rozdiel od tenisu alebo squashu nemusíte chodiť do športového areálu a neskoršie náklady na stolnotenisovú výbavu a jej prípadné opotrebovanie sú podstatne menej finančne náročné.

Pingpongový stôl vonkajší alebo vnútorný?

Prvým kritériom pri výbere pingpongového stola je miesto jeho dlhodobého umiestnenia. Už cena tejto športovej výbavy napovedá, že nie každý model je schopný odolávať vonkajšiemu prostrediu. Práve preto nájdete v popisoch dôležitú informáciu – a to, či je stôl určený na outdoor alebo indoor použitie.

Vnútorný pingpongový stôl

Je spravidla o niečo lacnejší, pretože jeho povrchová úprava a celkové prevedenie nemusí odolávať prudkým zmenám vlhkosti a teploty. Ide o stoly určené na umiestnenie do temperovaných miestností, kde počas roka nemrzne, ani nedochádza k zvyšovaniu vlhkosti. Sú prispôsobené výhradne na hranie v interiéri.

Vonkajší pingpongový stôl

Vonkajší stôl na stolný tenis je už navrhnutý s ohľadom na vrtochy počasia a môže byť umiestnený v exteriéri. Poradí si so zvýšenou vlhkosťou, súčasťou náterov je UV ochrana, vďaka ktorej si materiál udržuje dobré vlastnosti aj pri dlhodobom vystavení na slnku (nekrehne, neolupuje sa, nepraská). Zároveň sa kladie dôraz na spoľahlivú antireflexnú vrstvu (aby hracia plocha hráčov neoslepovala) a optimálnu mobilitu (napr. ak idete z chaty domov a chcete stôl uchrániť pred zlodejmi).

Kde umiestniť pingpongový stôl?

Po tom, ako sa rozhodnete, či chcete mať pingpongový stôl vonku alebo vnútri, prichádza na rad veľkosť priestoru a vhodná podlaha / dlažba.

Oficiálne sa pre hranie stolného tenisu vyžaduje plocha až 10 x 5 m s výškou 3,5 m. Takýto priestor nie je v rodinných domoch bežne k dispozícii, preto sa snažte pre stôl nájsť také miesto, kde bude mať každý z hráčov dostatok miesta na pohyb a zároveň mu nehrozí zakopnutie o prekážku, náraz do nábytku alebo poličiek.

Podlaha musí byť perfektne rovná. Nesmie byť klzká, lesklá, ani svetlá. IITF v oficiálnych pravidlách nepovoľuje kamenný, tehlový, betónový ani keramický povrch. V domácich podmienkach sa však zariaďte predovšetkým tak, aby sa vám pri hre a rýchlych pohyboch nešmýkalo. Hrany pingpongového stola dokážu byť dosť tvrdé a ostré. Jednou z prvých volieb býva preto klasická drevená podlaha, ale tiež aj podlahy z PVC s vyššou hrúbkou.

Skladací alebo pevný mechanizmus?

Máte doma alebo na záhrade dostatok miesta na trvalé umiestnenie stola? Stoly, pri ktorých sa počíta s trvalým umiestnením sú zvyčajne pevnej konštrukcie, čomu zodpovedá ich vyššia hmotnosť, odolnosť a spolu s tým aj vyššia cena. Ak hľadáte stôl, ktorý vyberiete z garáže iba počas hlavnej sezóny, alebo ho v domácej posilňovni rozložíte iba príležitostne, rozhliadnite sa v ponuke skladacích pingpongových stolov. Sú to menej robustné, ľahšie stoly, opatrené transportnými kolieskami (alebo pojazd s brzdami) pre uľahčenie presunov. Skladajú sa „na polovicu“ k sebe, v niektorých prípadoch dokonca môžete vyklopiť jednu polovicu kolmo na druhú a využiť ju pri sólo hre (odraz loptičky od dreveného „spoluhráča“).

vnútorný pingpongový stôl

Hracia plocha na stolný tenis a jej parametre

Predpísané rozmery

Pingpongový stôl má presne dané rozmery. Jeho dĺžka je 274 cm, šírka 152 cm a výška hracej plochy je 76 cm. Pomocou sieťky je hracia plocha rozdelená na polovice. Výška sieťky je 15,25 cm. Na hracej ploche nájdete obvodové biele čiary o hrúbke 2 cm. Hracia plocha je však prispôsobená aj pre štvorhru, preto je každá polovica ešte predelená tenkou bielou čiarou o hrúbke 3 mm.

Hrúbka a materiál hracej plochy

Hrúbka hracej plochy závisí od použitého materiálu. Ide o jednu z podstatných vlastnosti, ktorú by ste mali voliť v závislosti od predpokladaného využitia stola. Ak ide totiž o pingpongový stôl na občasne nenáročné používanie, nemusíte preplatiť stovky eur navyše. Iné je to, ak sa chystáte spoločne kúpiť pingpongový stôl do klubovne, kde je už predpoklad na denné a opakované používanie. Vtedy sa už pre vašu spokojnosť oplatí investovať do hrubšej a odolnejšej hracej plochy.

Platí teda, že čím je hlavná doska hrubšia, o to profesionálnejšie využitie môže pingpongový stôl ponúkať.

Zvyčajne natrafíte na drevené hracie plochy (alebo drevotrieskové) s hrúbkou od 15 mm (najlepšie pingpongové stoly majú hrúbku 22 až 25 mm a sú označené logom IITF), čoraz častejšie sa však objavujú aj zosilnené viacvrstvové plastové dosky s hrúbkou iba cca 5-6 mm, alebo ide o kombináciu viacerých vrstiev laminátu doplnené o špeciálnu úpravou hliníkovou vrstvou s antireflexnými vlastnosťami.

Bez ohľadu na materiál, základom spokojnosti je dobrý odraz pingpongovej loptičky. Dá sa zmerať aj v domácich podmienkach. Ak loptičku spustíte voľným pádom z výšky 30 cm, loptička by sa mala naspäť odraziť do výšky 23 cm.

Farba hracej plochy

Podobne ako s rozmermi, ani s farbou sa neexperimentuje. Pingpongový stôl je modrej alebo zelenej farby. Spolu s farbou sa dôraz kladie i na jeho matné prevedenie.

Zvýšená odolnosť

Kvalitná hracia plocha disponuje odolnosťou voči poškriabaniu (pri manipulácii, presunoch i hre) a preliačeniu (napr. pri hode rakety o plochu). Pri umiestnení vonku sa požaduje navyše aj UV ochrana a ochrana proti vlhkosti. Akékoľvek poškodenie hracej plochy znižuje kvalitu hry – prasklina alebo preliačina mení predpokladaný odraz loptičky, loptička sa nedokáže dostatočne odraziť, do praskliny zatečie voda a doska napučí, atď.

Materiál rámovej konštrukcie

Samotná konštrukcia stola (rám, na ktorom je hracia plocha osadená) vo veľkej miere rozhoduje o stabilite stola.

 • Lacnejšie modely majú ľahší, skladací rám, bez horizontálneho spevnenia. Nie sú určené na tvrdé zaobchádzanie a príliš akčnú hru.
 • Drahšie stoly disponujú silným a hrubším rámom (môže ísť o pevnú i skladaciu konštrukciu). Bonusom navyše je horizontálne spevnenie, ktoré stolu dodáva stabilitu navyše. Takto vybavený stôl už zvládne aj intenzívne používanie.
 • V klubovniach a športoviskách nájdete najmä pevné konštrukcie zo zváraných pozinkovaných profilov, vďaka ktorým sú pingpongové stoly mimoriadne odolné. Ide však už o drahšie a podstatne ťažšie prevedenie, vhodné na pravidelný tréning stolnotenistov.

Hmotnosť pingpongového stola

Hmotnosť tohto typu stola sa pohybuje v rozpätí od cca 50 do 100 kg. Vyššia hmotnosť sa viaže k robustnejšej konštrukcii.

Praktická výbava

 • Sieťka – Deliaca sieťka je nevyhnutnou súčasťou pre správnu hru, no samotná sieťka nemusí byť v balení k stolu (vždy sa vopred informujte). Sieťka sa k stolu prichytáva pomocou rýchloupínacích klipov, alebo je súčasťou stola pevný držiak, na ktorom je napnutá a nemusíte ju odňať ani pri skladaní stola.
 • Držiak / Taška na loptičky a rakety – Ak chcete mať loptičky a rakety vždy po ruke, zaobstarajte si šikovné vrecko, alebo plastový držiak na túto športovú výbavu. Môže byť súčasťou základného balenia, no výborne vám poslúži i starší malý ruksak, ktorý zavesíte na bočnú stranu.
 • Skrutkovacie adaptéry na aretáciu nôh stola – Nájdete ich najmä pri outdoor pingpongových stoloch stoloch, u ktorých je predpoklad, že ich z času na čas presuniete aj na trávnik. S ich pomocou mierne vyvážite nohy stola a na hracej ploche dosiahnete rovinu.
 • Transportné kolieska / Pojazd)– Užitočná výbava skladacích pingpongových stolov, ktorá uľahčuje presuny stola vážiaceho desiatky kíl.

Ceny pingpongových stolov

Pravdepodobne rátate s tým, že stôl na stolný tenis nie je lacnou záležitosťou. Pri dobrej investícii však môže poslúžiť aj ďalším generáciám. Navyše, ak sa oň budete starať, neutŕži žiadne výrazné opotrebovanie. Pre lepší prehľad v cenách sme ponuku na našom trhu rozdelili do 3 základných cenových kategórií.

Pingpongové stoly do 250 €

Solídny výber obľúbených pingpongových stolov s umiestnením v interiéri. Vhodné na občasné, rodinné používanie. Kvalita materiálov zodpovedá cene. Isto vás poteší dobrá skladnosť a aj nižšia hmotnosť.

Pingpongové stoly do 500 €

V cene od 250-500 € nájdete viacero aktuálne najpredávanejších pingpongových stolov, ktoré sprevádzajú spokojné recenzie. Už na prvý pohľad sú viditeľné rozdiely v robustnosti a vybavenosti. Ide o stoly, ktoré zvládnu častejšie používanie a intenzívny domáci tréning. Okrem skladacích konštrukcií, tu nájdete aj pevné modely. Vhodné na vnútorné, ale tiež i vonkajšie využitie (záleží od prevedenia).

Pingpongové stoly od 500 €

Na záver nastupuje kategória, ktorá poteší náročných spotrebiteľov / hráčov. Tieto stoly vynikajú kvalitou materiálov a výbavy. Sú vhodné na časté a intenzívne používanie. Disponujú robustnejšou zosilnenou konštrukciou, preto treba očakávať aj vyššiu hmotnosť.

Najlepšie značky pingpongových stolov

Ak sa chcete vo svojej voľbe utvrdiť, odporúčame testy stolov na stolný tenis, v ktorých nájdete oceňovaných a preverených značiek. V ich ponuke nájdete stoly, ktoré presvedčia cenou aj kvalitou.

 • Sponeta – Tradičná nemecká firma Sponeta sa už viac ako 60 rokov venuje výrobe pingpongových stolov. Našincov oslovili najmä cenovo dostupné modely pre domáce a rekreačné využitie s cenou do 300 €, no nezaháľajú ani špičkové modely s cenovkou vyššou ako 1000 €, na ktorých sú použité tie najlepšie materiály.
 • Stiga – Švédky výrobca Stiga má na svojom konte výborne hodnotené stoly na stolný tenis s typicky modrou hracou plochou a dôrazom na stabilitu konštrukcie.
 • Cornilleau – Populárne pingpongové stole od francúzskeho výrobcu sa aj napriek vyššej cene dostali vysoko do rebríčkov predajnosti. Veľmi dobrá kvalita prevedenia.
 • Joola – Nemecká značka s viac ako 70-ročnou tradíciou vyrobila ako prvá stoly na stolný tenis, ako ich poznáme v dnešnej podobe. Bohaté skúsenosti sa premenili do najkvalitnejších pingpongových stolov na našom trhu vôbec. Vhodné pre náročných.
 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Veľmi dobré recenzie
Sponeta S1-12i
Použitie: vnútorné
Hrúbka dosky: 19 mm
Skladací: áno
Hmotnosť: 67 kg
Rozmery: 274 × 152,5 × 76 cm
⭐ 100 %249 € Čítať recenzie
#2Dobrý pomer cena/kvalita
SPONETA S3-46i
Použitie: vnútorné
Hrúbka dosky: 19 mm
Skladací: áno
Hmotnosť: 75 kg
Rozmery: 274 × 152,5 × 76 cm
⭐ 100 %289 € Čítať recenzie
#3Pre stredne pokročilých a pokročilých hráčov
STIGA Performance Indoor CS
Použitie: vnútorné
Hrúbka dosky: 19 mm
Skladací: áno
Hmotnosť: 95 kg
Rozmery: 274 × 152,5 × 76 cm
⭐ 98 %716 € Čítať recenzie
#4Stabilný rám s pevným profilom
inSPORTline Balis
Použitie: vnútorné
Hrúbka dosky: 15 mm
Skladací: nie
Hmotnosť: 64 kg
Rozmery: 274 × 152,5 × 76 cm
⭐ 96 %299 € Čítať recenzie
#5Vysoká kvalita prevedenia – pre náročných
Joola Transport
Použitie: vnútorné
Hrúbka dosky: 19 mm
Skladací: áno
Hmotnosť: 98 kg
Rozmery: 274 × 152.5 × 76 cm
⭐ 94 %579 € Čítať recenzie
#6Dobrá cena
SPONETA S1-72i
Použitie: vnútorné
Hrúbka dosky: 19 mm
Skladací: áno
Hmotnosť: 67 kg
Rozmery: 274 × 152,5 × 76 cm
⭐ 94 %236 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového stola na stolný tenis. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným vybrať najlepší pingpongový stôl pre pravú rodinnú zábavu.
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin