Najlepší gravel bicykle: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

najlepší gravel bike TOP 7

Aké vlastnosti by mal mať najlepší gravel bike? Je takýto typ bicykla a štýl jazdy pre vás ten pravý? Gravel bike predstavuje zaujímavý a dobre navrhnutý kompromis, ktorý cyklistu neobmedzuje vo voľbe terénu. U “štrkoletu” sa nedá úplne očakávať rýchlosť plnokrvných cesťákov, ani obratnosť originál crossových bicyklov, predsa len má svoje čaro a čoraz väčší zástup verných priaznivcov.

Hneď na úvod si zodpovieme najzákladnejšiu otázku – Čo je gravel bike? Gravel bike je univerzálne športové vybavenie, ktorého konštrukcia je navrhnutá pre maximálne pohodlie jazdca. Jeho popularita narastá práve pre širokú využiteľnosť. Umožňuje nasadiť kolesá s cestnými plášťami, no tým, že má širšiu prednú vidlicu a zadnú časť rámu, dovoľuje osadiť aj širšie plášte od 35-40 mm, ktoré využijete pri jazde na nespevnenej vozovke a mimo civilizáciu.

Pri pátraní po vhodnom adeptovi isto zablúdite aj medzi recenzie gravel bikeov a do zaujímavých diskusií. Všetkými desiatimi ich odporúčame. Výber bicykla totiž nie je párminutová záležitosť, a preto by ste mali poznať čo najviac pozitív, ale aj nedostatkov svojej potenciálnej voľby. Podľa čoho a ako vybrať gravel bike, ktorý vám bude vyhovovať? Náš sprievodca výberom vám priblíži základné kritéria výberu a rozdiely, ktoré konštrukcia a výbava gravel bicyklu prináša.

Najlepšie gravel bicykle na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1KELLYS SOOT 70 28"

 Skvelý pomer cena/výkon 
Materiál rámu: hliník
Brzdy: kotúčové
Radenie: 1 x 11 rýchlostí
5 out of 5 stars (5 / 5)1700 € Čítať recenzie
#2Sava Gravel Carbon G 1.1
Materiál rámu: karbón
Brzdy: kotúčové
Radenie: 18 rýchlostí
5 out of 5 stars (5 / 5)1020 € Čítať recenzie
#3ROMET NYK
Materiál rámu: karbón
Brzdy: kotúčové
Radenie: 11 rýchlostí
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)2150 € Čítať recenzie
#4KELLYS SOOT 50 28"

 Pre začiatočníkov 
Materiál rámu: hliník
Brzdy: kotúčové
Radenie: 20 rýchlostí
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)1500 € Čítať recenzie
#5Specialized Diverge Sport Carbon
Materiál rámu: karbón
Brzdy: kotúčové
Radenie: 11 rýchlostí
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)3500 € Čítať recenzie
#6Gravelový bicykel Triban RC520 kaki Shimano
Materiál rámu: hliník
Brzdy: kotúčové
Radenie: 11 rýchlostí
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)1030 € Čítať recenzie
#7Dámsky GRVL 120 TRIBAN
Materiál rámu: hliník
Brzdy: kotúčové
Radenie: 10 rýchlostí
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)700 € Čítať recenzie

Aké sú najlepšie gravel bikes na trhu?

 1. KELLYS SOOT 70 28″ – model 2022
 2. Sava Gravel Carbon G 1.1
 3. ROMET NYK
 4. KELLYS SOOT 50 28″ – model 2022
 5. Specialized Diverge Sport Carbon
 6. Gravelový bicykel Triban RC520 kaki Shimano
 7. Dámsky GRVL 120 TRIBAN

Ako vybrať gravel bike

„Gravel bike – bicykel, s ktorými môžete jazdiť tak, ako v danej chvíli chcete. Pohodlný, účinnejší, pripravený zvládnuť aj náročnejší terén.“

Gravel bike (u nás udomácnený aj ako štrkolet) má svoje korene v USA. Práve v tejto krajine je množstvo nepoužívaných štrkových a šotolinových ciest, ktoré pôvodne slúžili ako skratka pre hasičské autá. Jazda na cestnom bicykli po nich bola nepohodlná, crossový bicykel zase nebol stavaný na rýchlosť jazdy. “Skrížením” týchto dvoch typov vznikol gravel bike (gravel – štrk). Dosahuje primeranú rýchlosť a obratnosť aj pri jazde na štrkových, poľných a lesných cestách.

ako vybrať gravel bike

Gravel bike a jeho základné rysy

Segment súčasnej cyklistiky rastie enormnou rýchlosťou a renomovaní výrobcovia prichádzajú každý rok s novinkami a vylepšeniami, ktorými sa snažia presvedčiť budúcich zákazníkov. Popularita gravel bicyklov za posledné roky vzrástla až natoľko, že v predajnosti konkurujú klasickým cestným alebo horským bicyklom. Netreba sa vôbec diviť – ak sa na výlet vyberiete na štrkolete, nemusíte riešiť, po akom povrchu sa poveziete. Môžete zažiť skutočné dobrodružstvo, kde vám prechody medzi terénmi nebudú robiť problém.

Gravel bikey charakterizuje niekoľko rozdielov, vďaka ktorým ich dokážete v plejáde vystavených bicyklov v cykloshope rozlíšiť:

 • Väčšie množstvo upínacích skrutiek a úchytov – na stojany, blatníky, nosiče a praktickú výbavu na dlhšie cyklotúry.
 • Typickým znakom sú riadidlá s oblúkami.
 • O brzdenie sa starajú výhradne kotúčové brzdy. Ich účinnosť oceníte najmä v daždi a pri jazde cez blato.
 • Oceníte zvýšenú priechodnosť rámu. Štandardné ráfikové brzdy sú nahradené kotúčovými, čím získavate možnosť použiť úzke aj široké plášte.
 • Geometria je navrhnutá s ohľadom na pohodlie a dobré ovládanie. Celkový rázvor je dlhší a stabilita bicyklu v horších podmienkach je podstatne lepšia ako pri cestných modeloch.

bicykel na štrk

Pre koho je gravel bike ideálnym typom bicykla?

Pre každého, kto hľadá univerzálny bicykel pre jazdu cestou-necestou, svižný bicykel na dlhšie dochádzanie do práce, na cyklotúry a dlhšie výlety po štrkových a poľnohospodáskych cestách aj šotoline.

Poradí si so zlou kvalitou niektorých našich ciest a menej trpí nielen cyklista, no aj samotný bicykel. Ak máte v pláne gravel bike kúpiť, zvážte do budúcnosti 2 sady kolies (hladké plášte na asfalt a širšie so vzorom na štrk). Rýchla výmena vám umožní naplno využívať jeho jazdné vlastnosti v rôznych podmienkach.

Ďalšie možnosti:

 • Okrem gravel bikeov je na trhu aj jemu podobný – endurance bike – pohodlnejší cestný bicykel s kolesami do 32 mm. Lepšie možnosti zvládania štrkového terénu a zároveň aj primerane svižnú jazdu však ponúka práve gravel bike.
 • Ak chcete testovať maximálnu rýchlosť na cestách – vyberajte medzi cestnými bicyklami.
 • Ak si chcete užívať športovú jazdu – voľte crossový alebo trekingový bicykel.
 • Pre jazdu v náročnom teréne a pri prekonávaní väčších prekážok je stávkou na istotu MTB bike, ktorý je na šliapanie na ceste zbytočne ťažký.

Výbava pre gravel bike

Či už to bude dlho plánovaná cyklotúra alebo spontánny výlet za dobrodružstvom, gravel bike si zaslúži výbavu, ktorá vám môže v nečakaných chvíľach pomôcť. Kvalitný gravel bike je navrhnutý s množstvom úchytov, takže s jej upevnením žiadne obtiaže nebudú. Na čo sa oplatí myslieť?

Svetlá (predné aj zadné), rukavice, blatníky (podľa očakavánej povahy terénu a počasia), rukavice, brašne na rám aj nosiče, mapy (GPS), sadu na opravu/výmenu plášťa.

Video

Ceny gravel bicyklov

Ako sú na tom gravel bicykle s cenou? Dajú sa nájsť cenovo dostupné modely „na skúšku a zoznámenie“, alebo je skutočne na mieste mať svoje rozhodnutie dobre premyslené? Cena gravel bicyklov nie je najnižšia. Do ich výroby sa totiž pustili najmä overení výrobcovia, ktorí ich rovno prešpikovali kvalitnými prvkami a materiálmi – kotúčové brzdy, karbónové rámy, špeciálne navrhnutá geometria,…

Gravel bicykle do 800 €

Momentálne najlacnejší bicykel s prívlastkom gravel nájdete za 550 – 600 €. V cene do 800 € sa nenachádza veľa modelov a nemožno očakávať ani bohatú výbavu a rozmanitejšie použitie. Ak však cestujete do práce aj nespevnenou skratkou, alebo hľadáte bicykel na víkendové jazdy po okolí, svojho favorita tu nájdete.

Gravel bicykle do 2000 €

Najpredávanejšie gravel bicykle majú cenovku približne 1000 – 1500 €. Ide o solídne vybavené modely s veľmi dobrým pomerom cena/kvalita. Rozhodne nejde o bicykel “do zálohy” – svojmu majiteľovi prináša pravú radosť z jazdy a parádne vlastnosti ukazuje najmä pri jazde po štrku.

Gravel bicykle od 2000 €

Nie je problém natrafiť na gravel bike za 5000 €! O tom, že gravel bike kultúra je v rozmachu svedčia aj mnohé organizované cyklotúry a preteky, kde sa potenciál tohto typu bicykla preskúša hneď na niekoľkých povrchoch. Nároční spotrebitelia si prídu na svoje pri prvotriednych materiáloch a dokonale zvládnutej geometrii.

Najlepšie značky gravel bicyklov

Ak vás zaujíma, čo hovoria testy gravel bikeov od odborníkov a skutočných nadšencov, máme tipy na výrobcov, ktorých modely sa v lokálnych hodnoteniach objavujú najčastejšie.

 • Specialized – Jeden z najväčších priekopníkov horskej cyklistiky – americká značka Specialized má vo svojej ponuke viacero Adventure & Gravel bikes, ktoré momentálne predstavujú špičku v tejto kategórii. Interval ceny bicyklov je od 1000 – 10 000 €. Model Diverge Pro – víťaz testu RoadBike (89 bodov zo 100).
 • Rock Machine – Ak sa vám pozdáva produkcia českej značky Rock Machine, nahliadnite do ich ponuky bicyklov z edície GravelRide, ktoré začínajú na cene nižšej ako 800 €. Ideálne na objavovanie ciest a cestičiek mimo hlavných ťahov plných áut.
 • Author – Na trend gravel bike naskočila aj známa česká značka Author. Modely Ronin a Aqua ponúkajú výborné jazdné vlastnosti a nepremrštenú cenu. Výborné na športové využitie a a amatérske preteky.
 • Kross – Cenovo dostupnejšie poľské gravel bicykle s hliníkovým rámom s označením Kross Esker síce neporazia prestížne zámorské značky, ide však o zaujímavú alternatívu pre menej náročného cyklistu.
 • Kona – Gravel bicykle kanadskej značky Kona hľadajte pod názvom Kona Rove. Ide o šikovné cyklocrossové bicykle s cenovkou do 1000 €. Vhodné najmä pre začiatočníkov alebo príležitostných cyklistov.
 • Scott – Americká značka Scott má viac ako 60-ročnú tradíciu a za ten čas zaznamenala mnoho úspechov vo viacerých segmentoch športovej a outdoorovej výbavy. Edície Speedster gravel a Addict gravel predstavujú vyššiu kvalitu, vhodnú aj pre náročných jazdcov.

Najčastejšie kladené otázky

Má gravel bike aj nejaké nevýhody?

Hoci keď z predchádzajúceho opisu môže gravel bike znieť ako dokonalá a jednoznačná voľba – nie je to úplne tak a treba mať obraz ucelený.

 • Ak chcete jazdiť po spevnených cestách, jazda na gravel bicykli bude pomalšia aj náročnejšia. Spomaľuje ho geometria, plášte a predovšetkým vyššia váha. Kolegovi na cestnom bicykli nemusíte stíhať.
 • Ak plánujete gravel bike prednostne brať na zjazd cez lesné cestičky a pomedzi stromy, bude mu zase chýbať odpruženie a podstatne nižšia schopnosť zvládať extrémne podmienky.

Gravel bike chce jazdiť obratne na rôznych povrchoch. Tvorí medzistupeň, no bez toho, aby dosahoval špičkovú rýchlosť alebo perfektnú manévrovateľnosť. Za nás by sme ho určite odporučili pre každého, kto sa v bicyklovaní hľadá a potrebuje sa vyprofilovať. Alebo, ako sa často stáva, jednoducho úplne prepadne slobode, ktorú gravel bike ponúka a bude si užívať jazdu po asfalte aj štrku bez obmedzení.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1KELLYS SOOT 70 28"

 Skvelý pomer cena/výkon 
Materiál rámu: hliník
Brzdy: kotúčové
Radenie: 1 x 11 rýchlostí
5 out of 5 stars (5 / 5)1700 € Čítať recenzie
#2Sava Gravel Carbon G 1.1
Materiál rámu: karbón
Brzdy: kotúčové
Radenie: 18 rýchlostí
5 out of 5 stars (5 / 5)1020 € Čítať recenzie
#3ROMET NYK
Materiál rámu: karbón
Brzdy: kotúčové
Radenie: 11 rýchlostí
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)2150 € Čítať recenzie
#4KELLYS SOOT 50 28"

 Pre začiatočníkov 
Materiál rámu: hliník
Brzdy: kotúčové
Radenie: 20 rýchlostí
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)1500 € Čítať recenzie
#5Specialized Diverge Sport Carbon
Materiál rámu: karbón
Brzdy: kotúčové
Radenie: 11 rýchlostí
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)3500 € Čítať recenzie
#6Gravelový bicykel Triban RC520 kaki Shimano
Materiál rámu: hliník
Brzdy: kotúčové
Radenie: 11 rýchlostí
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)1030 € Čítať recenzie
#7Dámsky GRVL 120 TRIBAN
Materiál rámu: hliník
Brzdy: kotúčové
Radenie: 10 rýchlostí
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)700 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového gravel bike-u. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších gravel bicyklov na trhu.
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin