Najlepšie šampóny na mastné vlasy: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie šampóny na mastné vlasyČo funguje na mastné vlasy? Ak sa každý deň trápite s rýchlo sa mastiacimi vlasmi bez objemu, máme pre vás niekoľko užitočných tipov. Niektoré súvisia s odstránením zlozvykov a hľadaní príčiny. V ďalších vám zase poradíme, ako sa o vlasy správne starať a tiež aj to, aké sú najlepšie šampóny na mastné vlasy. Do nasledujúceho rebríčka sme vybrali produkty od renomovaných značiek, ktoré si od užívateľov získali veľmi dobré hodnotenia.

Na úvod je dobré vedieť, že pri každom vlasovom korienku sa nachádza mazová žliazka. Produkuje malé množstvo mazu, ktorého úloha je predovšetkým ochranná. Maz chráni vlasový korienok pred priamym slnečným žiarením, či stratou hydratácie, ktorá by mohla viesť k vypadnutiu vlasu alebo infekcii vlasového korienka. Činnosť mazových žliaz sa však pod vplyvom vnútorných aj vonkajších faktorov môže – obrazne povedané – zblázniť. Nadprodukcia mazu spôsobuje rýchle mastenie vlasov. Vlasy sú spľasnuté, lepia sa, strácajú na objeme a už na prvý pohľad vyzerajú nezdravo. Dokonca si niekto o vás môže pomyslieť, že umývanie vlasov zanedbávate! Len ťažko vysvetlíte, že ste si vlasy umývali ráno pred odchodom do práce, či školy. Je čas na zmenu, ktorá vlasom prinavráti ľahkosť a krásu!

V nasledujúcom sprievodcovi sa na problém mastiacich vlasov pozrieme všeobecne, z viacerých strán. Možno zistíte, že mastné vlasy má na svedomí spôsob, akým ich umývate, alebo je za tým skrytá hormonálna nerovnováha, ktorou vaše telo prechádza. Zhodnotili sme produkty, v ktorých sa ukrýva potenciál vyriešiť problém s mastnými vlasmi. Prešli sme dostupné testy a recenzie šampónov na vlasy, s pomocou ktorých sme sa dopátrali k overeným produktom s dobrými výsledkami. Ktorý vás najviac osloví?

Najlepšie šampóny na mastné vlasy podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Kérastase Specifique Bain Divalent Balancing

Náš víťaz
✔️ Reguluje produkciu mazových žliaz
✔️ Dodáva pocit hebkých a lesklých vlasov
✔️ Neobsahuje silikóny
✔️ Vhodný aj na suché a scitlivené dĺžky vlasov
✔️ Balenie: 250 ml
📌 od 17 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Klorane Ortie šampón zo žihľavy

Cena / kvalita
✔️ S výťažkom z BIO žihľavy
✔️ Na 85 % prírodné zloženie
✔️ Šetrná umývacia báza, zanecháva pokožku hlavy čistú a bez mazu
✔️ Dobré recenzie
✔️ Balenie: 400 ml
📌 od 15 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3 EUCERIN DermoCapillaire Gélový

Najlepší z lekárne
✔️ Jemné zloženie, nedráždi pokožku hlavy
✔️ Vhodný pre pacientov so seboroickou dermatitídou
✔️ Dodáva vlasom lesk a pružnosť
✔️ Balenie: 250 ml
📌 od 16 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Vichy Dercos Ultra Soothing Sensitive

Ďalší na zváženie - upokojujúci
✔️ Sampón pre svrbiacu vlasovú pokožku
✔️ Pre intenzívnu hydratáciu
✔️ Zlepšuje odolnosť vlasovej pokožky voči mechanickým, tepelným aj chemickým stresorom
✔️ Balenie: 200 ml
📌 od 15 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Alpecin Hair Energizer Aktiv Shampoo A2

Najlepší pre mužov
✔️ Posilňuje vlasové vlákna
✔️ Efektívne čistí pokožku hlavy
✔️ Regeneruje a vyživuje vlasy
✔️ Balenie: 250 ml
📌 od 6 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#6La Roche Posay Kerium

Najlepší proti lupinám na mastné vlasy
✔️ Reguluje tvorbu mazu
✔️ Odstraňuje nečistoty, lupiny a zamedzuje tvorbe nových lupín
✔️ Vlasy sú po umytí krásne a zdravo lesklé
✔️ Balenie: 250 ml
📌 od 14 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#7 Natura Siberica Volumizing and Balancing

Najlepší prírodný
✔️ Certifikovaný bio šampón s hydrolátom z arktickej maliny vlasy intenzívne čistí a posilňuje
✔️ Dlhotrvajúci pocit sviežosti
✔️ Vlasom dodáva prirodzený objem a ľahkosť
✔️ Balenie: 400 ml
📌 od 8 €
⭐ 92 % Čítať recenzie

Ako vybrať šampón na mastné vlasy

Istá miera mazu na vlasovej pokožke je prirodzená a dokonca zdravá. Vlas vyrastá z vlasového korienku, ktorý si musí zabezpečiť integritu, aby dokázal odolávať horúcemu vzduchu, UV žiareniu, mrazu, horúcej vode aj dráždivým chemickým látkam vo vlasovej kozmetike a farbách na vlasy. Iba tak môžu rásť silné vlasy, ktoré sú poddajné, nelámu sa, ani predčasne nevypadávajú.

Ak vás trápi problém s mastnými vlasmi, nevzdávajte sa, existuje hneď niekoľko riešení. To najdôležitejšie je neopakovať doterajšie chyby a urobiť aspoň minimálne zmeny v starostlivosti o vlasy. Už jeden kvalitný šampón na vlasy sa dokáže postarať o pozitívne zmeny.

ako vybrať šampón mastné na vlasy

Prečo sa vlasy mastia? Toto je 10 najčastejších dôvodov

1. Hormonálne zmeny

Zvýšená produkcia kožného mazu okolo vlasových folikulov môže byť spôsobená aj hormonálnou nerovnováhou. Najčastejšie sa spomína zvýšená hladina mužských hormónov androgénov, ktoré stimulujú mazové žliazky k vyššej aktivite. Problém s mastiacimi sa vlasmi preto potrápi mladých ľudí v období dospievania, ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu, aj ženy v menopauze. Často ide “ruka v ruke” s vyšším výskytom akné.

2. Stres

Dlhé obdobie v strese rozladí nielen psychiku, ale aj celé fungovanie ľudského tela. Hormóny sa búria, tráviace procesy nepracujú spoľahlivo. Objavujú sa nielen tráviace ťažkosti, ale aj zhoršené vstrebávanie kľúčových živín, vrátane, železa, zinku, či vitamínov skupiny B. Tie sú nevyhnutné pre silné vlasové korienky a rast vlasov. Dokonca aj mazové žliazky vyhodnotia, že s vami niečo nie je v poriadku a pre obranu zvýšia produkciu kožného mazu.

3. Kožné ochorenia

Mastné vlasy sa môžu vyskytovať aj popri mastných lupinách, ktoré sa považujú za kožné ochorenie. Zhluky odumretých kožných buniek v spojení s mazom priľnú ku pokožke hlavy. Sú viditeľné, majú špecifickú “arómu” a spôsobujú silný pocit svrbenia. Škriabaním hlavy sa však problém iba prehlbuje. K ďalším kožným ochoreniam, ktoré majú na svedomí mastiace sa vlasy, patria aj seboroická dermatitída, hydroseborea, lupienka, ekzém aj nadmerná dehydratácia vlasovej pokožky.

4. Genetické predispozície

Máte pocit, že mastné vlasy sú typickým znakom členov vašej rodiny? Možno sa nemýlite. Dokonca aj náchylnosť na rýchlo sa mastiace vlasy ste mohli spolu s peknými očami podediť po jednom zo svojich rodičov. Dá sa však tomuto nechcenému “dedičstvu” vzoprieť. Ak chcete vedieť ako, čítajte ďalej.

5. Zlá životospráva

Zloženie jedálnička sa dokáže veľmi rýchlo odraziť na kvalite pokožky aj vlasov. Ak v strave prevládajú nezdravé tuky, rafinované cukry a priemyselne spracované potraviny, zvyšuje sa riziko zápalu v tele a nedostatku kľúčových živín. Pamätajte, že vlasy sú na poslednom stupienku pri zásobovaní živinami. Ak sa hromadia ťažkosti s vlasovou pokožkou, je dobré vedieť, že za tým môže byť nedostatok vitamínov a minerálov. Doprajte si surovú zeleninu a ovocie, potraviny s vyšším obsahom omega-3 mastných kyselín a zinku.

pre objem vlasov

6. Pokrývky hlavy

Prečo sa v zime vlasy rýchlejšie mastia? Vlasová pokožka je počas zimy vystavená častým zmenám teplôt – od mínusových teplôt vonku, po komfortných viac ako 20 °C v interiéri. Ak si k tomu pridáte aj zapotenie pod čiapkou, napríklad pri lyžovaní, tieto extrémy sa môže prejaviť v podobe mastných, spľasnutých vlasov.

7. Nevhodná vlasová kozmetika a jej nedostatočné vymývanie z vlasov

Ak si priznáte, že sa možno o vlasy nestaráte tak, ako potrebujú, už po niekoľkých umytiach vhodným šampónom, môže byť váš problém s mastnými vlasmi minulosťou. Šampóny označené ako univerzálne vyhovujú menšiemu percentu ľudí, než by sa dalo predpokladať. Rovnako tak väčšia pena, neznamená aj čistejšie vlasy. Práve naopak, penidlá môžu vašu vlasovú pokožku dráždiť a tým provokovať mazové žliazky k veľkej produkcii mazu. Pozor aj na zaťažujúce laky, tužidlá a stylingové gély.

8. Zlá kefa / hrebeň a spôsob česania

Mastné vlasy vyžadujú starostlivé zaobchádzanie. Ak si vlasy posledné obdobie musíte umývať takmer každý deň, rovnako tak často ich ako mokré zrejme aj rozčesávate. Tu robia mnohí z nás veľa chýb. Mokré vlasy by sa nemali česať vôbec, pretože sú náchylnejšie na poškodenie a lámanie. Ak česať, potom iba pomaly, postupne a hrebeňom so širokými zubami, určite nie kefou. Hrebeňom sa nedotýkajte pokožky hlavy. Po umytí vlasov sú póry na pokožke hlavy otvorené a čiastočne je narušená aj lipidová ochrana. Akýkoľvek kontakt sú zúbakmi (hrotmi) hrebeňa môže byť dôvodom, prečo vás svrbí hlava, máte lupiny, alebo sa trápite s mastnými vlasmi. Po najbližšom umývaní vlasov sa pokúste česať iba vlasy po dĺžkach, bez dotyku s pokožkou.

9. Časté dotýkanie sa vlasov rukami

Okrem toho, že za mastnými vlasmi sa ukrýva viacero “interných” príčin, ďalšou z nich môže byť aj mastnota, ktorú si rukami prenesieme na vlasy. Ak máte vo zvyku hrať sa s vlasmi, opakovane si ich napravovať, prstami krútiť, pokúste sa tohto zlozvyku zbaviť a budete sa dlhšie tešiť zo vzdušných, nezaťažených vlasov.

10. Pleťová kozmetika

Ľudia s ofinami nám isto dajú za pravdu. Stačí, ak na tvár dajú viac krému, ktorý sa dlhšie vstrebáva a o pár minút sa s ofinou a vlasmi okolo tváre začnú diať divy. Mastnejšia pleťová kozmetika môže byť tiež dôvodom, prečo sú vlasy okolo tváre rýchlo mastné.

Aký by mal byť šampón na mastné vlasy?

Poďme k tomu najdôležitejšiemu, čo by ste o šampónoch na mastné vlasy mali vedieť.

  • V prvom rade – takýto šampón by mal mať na svojom obale jasne napísané svoje určenie – na mastné vlasy, na mastné vlasy s lupinami, …
  • Jeho zloženie by malo byť navrhnuté tak, aby reguloval tvorbu kožného mazu, bol k pokožke vlasov šetrný a vlasy zanechával dôkladne čisté. Ten najlepší šampón na mastné vlasy prinavráti rovnováhu vlasovej pokožke a pomôže obnoviť jej prirodzenú ochranu pred vonkajším prostredím.
  • Značky, ktoré sa špecializujú na kvalitnú vlasovú kozmetiku, vyrábajú šampóny s patentovaným zložením a s unikátnym zložením, hypoalergénne, bez obsahu toxických látok.
  • Dobré účinky na mastné vlasy majú aj prírodné extrakty zo žihľavy, prasličky, čajovníkového oleja, harmančeka. Zo žihľavy alebo harmančeku si môžete urobiť silnejší výluh, ktorý jemne vmasírujete do vlasovej pokožky a opláchnete vlažnou vodou.

Aká vlasová kozmetika nie je vhodná na mastné vlasy?

Vyhnite sa šampónom, ktoré obsahujú dráždivé látky. Zvyčajne ich nájdete v bežne dostupných, lacnejších šampónoch. Ide najmä o sulfáty, parabény a silikóny. Hoci nejde o látky zakázané, pre rýchlo sa mastiacu pokožku hlavy sú nevhodné a môžu váš stav zhoršovať.

  • Sulfáty spôsobujú vyššiu penivosť šampónu (a teda aj zdanlivý efekt lepšieho umytia), no môžu pokožku dráždiť.
  • Parabény sú konzervanty, ktoré predlžujú trvanlivosť kozmetiky, no už dlhšie sa hovorí o možnom karcinogénnom účinku a negatívnom vplyve na životné prostredie.
  • Silikóny zanechávajú vlasy hladké, lesklé a hebké. Sú však tak trochu “mačkou vo vreci”. Pri dlhšom používaní ukracujú vlasy o hydratáciu, spôsobujú krehnutie vlasov a spľasnutý efekt. Ani tá najlepšia farba na vlasy nechytí na vlasy, ktoré obaľuje neviditeľná vrstva silikónov zo šampónov.

Môžem na mastné vlasy používať kondicionér?

Vo všeobecnosti by sa kondicionér na mastné vlasy používať nemal. Vlasy každého z nás sú však jedinečné, a preto možno aj vy patríte k tým, ktorých trápia nielen mastné vlasy, ale zároveň aj suché končeky a lámavé vlasy. Ak sa nechcete vzdať používania kondicionéra, vyhliadnite si taký, ktorý jemné zloženie. Pri aplikácii sa nedotýkajte pokožky hlavy. Kondicionér naneste iba na koncové dĺžky vlasov a opláchnite.

Ceny šampónov na mastné vlasy

V cene za šampón sa odráža jeho zloženie, šetrnosť, účinnosť, veľkosť balenia, ale aj meno značky. Za kvalitný šampón na mastné vlasy z lekárne si priplatíte viac.

✅ Šampóny na mastné vlasy do 6 eur

V cene do 6 eur nájdete šampóny, ktoré sú bežne dostupné v drogériách a väčšinu z nich poznáte aj z reklamy. Aj lacný šampón na mastné vlasy vám môže pomôcť. Možno to však nebude ten prvý, ale vyjde až piaty pokus. Dobré hodnotenia si u spotrebiteľov získali šampóny na mastné vlasy od zn. Natura Siberica, Dr. Muller, Kallos, Revlon. Snažte sa vyhnúť tým, ktoré obsahujú dráždivé látky a orientujte sa aj podľa recenzií.

✅ Šampóny na mastné vlasy do 12 eur

V tejto kategórii nájdete aktuálne najpredávanejšie šampóny na mastné vlasy. Lákajú dobrým pomerom cena/kvalita. Predsa len, šampón za pár eur nie je problém prihodiť kedykoľvek k nákupu. O drahšom šampóne však už budete uvažovať o niečo dlhšie, a dokonca si preštudujete aj jeho účinok a zloženie. Spokojné recenzie sprevádzajú šampóny od zn. Ducray, Eucerin, Alpecin, La Roche Possay, L’Oréal Expert. Ide o vlasovú kozmetiku, na ktorú natrafíte predovšetkým v lekárňach a v e-shopoch.

✅ Šampóny na mastné vlasy od 12 eur

Vyskúšali ste už množstvo produktov, no žiadny vám nedokázal pomôcť s mastnými vlasmi na dlhšiu dobu? Potom dávame do pozornosti aj niekoľko značiek, v ktorých ponuke nájdete prémiové šampóny špeciálne navrhnuté tak, aby dokázali vlasovú pokožku dôkladne vyčistiť od mazu a obnoviť jej stratenú rovnováhu, napr. Vichy, Bioderma, Kérastase, Klorane.

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Kérastase Specifique Bain Divalent Balancing

Náš víťaz
✔️ Reguluje produkciu mazových žliaz
✔️ Dodáva pocit hebkých a lesklých vlasov
✔️ Neobsahuje silikóny
✔️ Vhodný aj na suché a scitlivené dĺžky vlasov
✔️ Balenie: 250 ml
📌 od 17 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Klorane Ortie šampón zo žihľavy

Cena / kvalita
✔️ S výťažkom z BIO žihľavy
✔️ Na 85 % prírodné zloženie
✔️ Šetrná umývacia báza, zanecháva pokožku hlavy čistú a bez mazu
✔️ Dobré recenzie
✔️ Balenie: 400 ml
📌 od 15 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3 EUCERIN DermoCapillaire Gélový

Najlepší z lekárne
✔️ Jemné zloženie, nedráždi pokožku hlavy
✔️ Vhodný pre pacientov so seboroickou dermatitídou
✔️ Dodáva vlasom lesk a pružnosť
✔️ Balenie: 250 ml
📌 od 16 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Vichy Dercos Ultra Soothing Sensitive

Ďalší na zváženie - upokojujúci
✔️ Sampón pre svrbiacu vlasovú pokožku
✔️ Pre intenzívnu hydratáciu
✔️ Zlepšuje odolnosť vlasovej pokožky voči mechanickým, tepelným aj chemickým stresorom
✔️ Balenie: 200 ml
📌 od 15 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Alpecin Hair Energizer Aktiv Shampoo A2

Najlepší pre mužov
✔️ Posilňuje vlasové vlákna
✔️ Efektívne čistí pokožku hlavy
✔️ Regeneruje a vyživuje vlasy
✔️ Balenie: 250 ml
📌 od 6 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#6La Roche Posay Kerium

Najlepší proti lupinám na mastné vlasy
✔️ Reguluje tvorbu mazu
✔️ Odstraňuje nečistoty, lupiny a zamedzuje tvorbe nových lupín
✔️ Vlasy sú po umytí krásne a zdravo lesklé
✔️ Balenie: 250 ml
📌 od 14 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#7 Natura Siberica Volumizing and Balancing

Najlepší prírodný
✔️ Certifikovaný bio šampón s hydrolátom z arktickej maliny vlasy intenzívne čistí a posilňuje
✔️ Dlhotrvajúci pocit sviežosti
✔️ Vlasom dodáva prirodzený objem a ľahkosť
✔️ Balenie: 400 ml
📌 od 8 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
5/5 - (2 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin