Najlepšie sedacie súpravy: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

sedacia súprava v obývačkeAké vlastnosti a prevedenie majú najlepšie sedacie súpravy? Výber je široký a vyžaduje si dostatok času na rozmyslenie. Sedacia súprava je totiž tým najvýraznejším prvkom obývačky a neraz predstavuje vyššiu investíciu, od ktorej sa očakáva dlhá životnosť.

Ak stojíte pred kúpou novej sedačky, nasledujúci sprievodca výberom vám príde vhod. Pripravili sme ho tak, aby ste sa zoznámili s množstvom možností, ktoré prináša bohatá kategória sedacích súprav. Kvalitná sedacia súprava je totiž miestom oddychu, zábavy, relaxu, ale aj spoločenského diania. Môže byť ukážkou vášho vkusu a tiež miestom, na ktoré sa budete tešiť po celom dni v práci. Práve preto by ste mali starostlivo zvážiť umiestnenie sedacej súpravy, jej rozmery, počet miest na sedenie, kvalitu použitých materiálov, doplnkovú výbavu, dizajn a v neposlednom rade aj nároky na údržbu.

Na výber sedacej súpravy sa dá pozerať z mnohých uhlov a čo kupujúci, to iné nároky na prevedenie. Využite preto možnosť osobnej skúsenosti s vyhliadnutým modelom v showroome alebo sa zamerajte na dostupné testy a recenzie sedačiek do obývačky, ktoré vás nasmerujú k výrobcom a predajcom s dobrým menom. Niekoľko atraktívnych a dobre hodnotených modelov sa dostalo napríklad aj do nasledujúceho rebríčka…

Najlepšie sedacie súpravy podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#Rohová rozkladacia sedacia súprava PAUL

+ Drevená konštrukcia
+ Kvalitný poťah v rôznych farbách
+ Odolnosť poťahu voči vyblednutiu
+ Výplň – kvalitná PUR pena a odpruženie Bonell
+ S dvoma úložnými priestormi
od 442 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#Sedacia súprava, SEGORIA LUX

+ Elegantná a nadčasová sedacia súprava
+ Univerzálne prevedenie – roh s umiestnením vľavo aj roh vpravo
+ 5 polohovacích opierok hlavy, 6 stupňov polôh
+ S úložným priestorom
+ Rozkladacia – plocha lôžka 130 × 200 cm
od 999 €
⭐ 99 % Čítať recenzie
#Veľká Sedačka V Tvare U Madera

+ Moderná a výnimočne pohodlná
+ Robustný poťah z tkanej látky
+ Integrovaná výsuvná lavica = premena na lôžko
+ Nastaviteľné opierky hlavy
+ Dostupná aj v obrátenom prevedení
od 1199 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
# Rohová sedačka s rozkladom a úložným priestorom
Atlanta P


+ Rozkladacia súprava s úložným priestorom
+ Nadčasový, robustne pôsobiaci dizajn
+ Šestica sklápacích záhlavkov
+ Výplň - kvalitná HR pena a bonellové pružiny
+ Dostupná v ľavom alebo pravom prevedení
od 798 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
#Kožená sedacia súprava s rozkladom
Sara 3R+2+1


+ Dominantná sedacia súprava
+ Z kvalitnej a odolnej talianskej hovädzej kože
+ Výplň z vysokopružnej HR peny
+ Trojsedačka je rozkladacia na lôžko
+ Farebné prevedenie na výber z veľkého množstva odtieňov
od 2012 €
⭐ 90 % Čítať recenzie
#Rohová sedačka látka / drevo Dekorhome

+ Silný rám z dreva a MDF
+ Dostupná v trendy farbách, vrátane žiarivých
+ Variabilná konštrukcia - ľavé aj pravé prevedenie podľa potreby
+ Kvalitný látkový poťah
+ Priaznivá cena
od 402 €
⭐ 88 % Čítať recenzie

Ako vybrať sedaciu súpravu

Poďme k tomu najdôležitejšiemu: Ako vybrať sedaciu súpravu a čomu venovať najviac pozornosti?

Skôr, ako zablúdite do obchodu so sedačkami alebo navštívite eshop, premyslite si tieto body:

 • Kde bude sedačka umiestnená a koľko miesta pre ňu môžete vyhradiť?
 • Koľko miest na sedenie má minimálne poskytnúť? Koľko členov má vaša rodina a aké početné bývajú návštevy?
 • Aký tvar sedačky preferujete?
 • Aký je váš obľúbený interiérový štýl? Moderný, vintage, industriálny, provensálsky, škandinávsky, … ?
 • Chcete, aby bola sedacia súprava komfortne mäkká s množstvom podušiek alebo preferujete tvrdšie sedáky pre jednoduché vstávanie a vyššie formované opierky chrbta?
 • Máte záujem o sedaciu súpravu s funkciou naviac? Napríklad rozkladanie na lôžko, polohovanie, elektrický výsuv, úložný priestor, …?
 • Aký poťahový materiál vám vyhovuje? Bude nová sedačka čeliť riziku častejšieho zašpinenia?

Máte spísané orientačné odpovede? Ste na dobrej ceste k sedačke, ktorá perfektne zapadne do obývačky aj vašich predstáv. Ak ešte váhate, neprehliadnite nasledujúce tipy a delenia.

Umiestnenie sedacej súpravy

Sedacia súprava má v obývačke dominantné miesto. Jej veľkosť a rozloženie sa odvíjajú od dispozície a výmery tohto priestoru. Premyslite si, či máte záujem o sedaciu súpravu pri stene, alebo umiestnenú voľne v priestore, ak to nadštandardná dispozícia umožňuje. Najmä v novostavbách, kde denný priestor tvorí spojená obývačka, kuchyňa a jedáleň, sa sedacia súprava využíva na vyčlenenie jednotlivých zón. Avšak, nie každému vyhovuje voľný prechodový priestor za chrbtom pri sedení na sedačke.

K jednotlivým miestam na sedenie by mal byť pohodlný prístup, bez náročného obchádzania či pocitu stiesnenia. Myslite na veľkosť konferenčného stolíka. V prázdnom priestore pomôžu napríklad kartóny na podlahe, s ktorými môžete nasimulovať rozmery a pozíciu hlavných kusov nábytku, vrátane sedačky. Neodporúča sa sedaciu súpravu umiestňovať priamo pri zdroj tepla ani k oknu, aby nelákala malé deti preliezť na okenný parapet.

Počet miest na sedenie

Na sedačke sa sedí, no pomerne často aj leží. Ak by si sedačku kupoval človek žijúci sám, zrejme by siahol po rovnej, minimálne trojmiestnej sedačke, aby si mohol užiť jej pohodlie pri sledovaní filmov aj poležiačky. Vždy je preto lepšie počítať s dvomi až tromi miestami na sedenie naviac, ako je stabilný počet členov domácnosti. Komfort sedenia tak ocenia aj vaši hostia. Ak výmera obývačky nedovoľuje sedaciu súpravu väčších rozmerov, vyriešte doplnkové sedenie pre hostí stabilnými taburetmi.

Tvar sedacej súpravy

Jedným zo zásadných rozhodovacích kritérií je tvar sedacej súpravy. Kým niektoré možnosti znamenajú stabilné umiestnenie v obývačke, pri iných môžete časti sedačky presúvať a meniť tak celé rozmiestnenie nábytku v obývačke.

Rovná sedacia súprava

Rovné sedacie súpravy predstavujú základné riešenie a sú vhodné pre tých, ktorí preferujú jednoduchosť, no podľa potreby aj variabilitu. Najčastejšie ide o dvoj- alebo trojmiestnu pohovku/gauč a dve kreslá. Obľúbená je tiež rovná sedacia súprava 3 + 2 + 1, teda trojmiestna sedačka, dvojmiestna sedačka a kreslo. Menšie, samostatné časti sedacej súpravy sa dajú natočiť rôznym smerom. Nároky na priestor sú o čosi väčšie v porovnaní s rohovými sedačkami.

Rohová sedacia súprava / Sedacia súprava do tvaru L

Veľmi bohatú kategóriu sedačiek tvoria rohové sedacie súpravy, známe ako sedačky do tvaru L. Dlhšia časť je doplnená postrannou, ktorá je zvyčajne kratšia. Poľahky sa zmenia na priestranné lôžko na príležitostné spanie. Pri kúpe je dôležité správne určiť „roh“. Ak máte záujem o pravú rohovú sedačku, pri pohľade na dlhšiu časť bude kratšia časť vpravo. Na ľavej rohovej sedačke je kratšia časť zase vľavo. Trendom sú rohové sedačky s variabilnou inštaláciou bočného dielu, čo znamená roh môže byť vľavo aj vpravo. K rohovej sedačke bývajú dostupné aj jednoduché taburety. Výborne k nim tiež ladí samostatné kreslo typu ušiak.

Sedacia súprava do tvaru U

Moderné, rodinné, s úložným priestorom, možnosťou polohovania a často s rozkladacou plochou na lôžko. Sedacie súpravy do tvaru U zdobia priestranné obývačky a ponúkajú dostatok miesta na oddych po sediačky aj v ľahu. Je zrejmé, že nie sú vhodné do menších obývačiek, ktoré takmer okamžite vyplnia a pôsobia v nich mohutne.

moderná obývačka

Náš tip: Pri rozhodovaní o veľkosti a tvare sedacej súpravy zohľadnite spôsob, akým sa sedačka dostane do vášho bytu či domu. Najmä majitelia bytov musia riešiť prechody cez schodisko, jazdu výťahom, ale aj užšie zárubne a menej manipulačného priestoru. V takom prípade pozor na sedačky, ktorých konštrukcia je pevná – bez odnímateľných prvkov a možnosti rozloženia. Niekedy sa o krízu postará už masívna opierka… Ak sú presuny väčších kusov nábytku výzvou, stavte na modulárnu sedaciu súpravu, ktorá sa dá rozdeliť na niekoľko častí a zložiť na mieste určenia.

Dizajn sedacej súpravy

Pre každý obľúbený interiérový štýl bývania sú dostupné sedacie súpravy. Niektoré majú jednoduché a čisté línie a výborne tak zapadnú do moderného a industriálneho štýlu. Ďalšie krásne dotvoria škandinávsky, provensálsky alebo retro štýl. Dôležitý je nielen celkový dizajn, ale aj farebnosť. Sedacie súpravy vo výraznej farbe alebo s kontrastom dvoch odlišných odtieňov sa zvyknú skôr opozerať. Je preto dobré voliť neutrálne, nadčasové farby, ktoré pre zmenu jednoducho oživíte dekami, vankúšmi alebo zaujímavými prehozmi.

Komfort sedenia na sedacej súprave

Niektoré sedacie súpravy sú umiestnené v komerčných a reprezentatívnych priestoroch, iné majú rodinný charakter a ich úlohou je ponúknuť pohodlie na sedenie, ležanie a vydržať skákanie detí. V hre je niekoľko parametrov – predovšetkým hĺbka a výška sedu, prevedenie operadiel a tvrdosť/mäkkosť sedačky.

 • Hĺbka sedu – Hĺbka sedu určuje vertikálnu robustnosť sedačky. Najčastejšie ide o hĺbku 50 – 60 cm, ktorá je pohodlná na sedenie. Obľúbené sú však aj sedačky s hlbším sedom, ktoré sú oceníte pri dlhšom ležaní.
 • Výška sedu od zeme – Sedacie súpravy majú rôznu výšku sedu. Z nižšie položených sa ťažšie vstáva, no prípadný pád menej bolí. Preto sa orientujte podľa veku členov domácnosti. Tam, kde sú malé deti, je lepšie zvoliť širšiu a nižšie položenú sedačku. Ak máte problémy s kĺbmi a vstávaním, voľte vyššie položený sed. Priemerná výška sedu je 40 – 45 cm.
 • Prevedenie operadiel pre chrbát a ruky – Máte radšej pevné a vyššie opierky chrbta alebo sa vám páčia sedačky s variabilnými poduškami a vankúšmi? Z pohľadu odolnosti je lepšie siahnuť po pevných opierkach pre chrbát a krk s možnosťou polohovania a prispôsobenia. Najmä lacné sedacie súpravy s vankúšovou chrbtovou časťou časom trpia deformovaním.
 • Tvrdosť sedačky – Z mäkkej sedacej súpravy sa horšie vstáva. Tvrdšia sedačka poskytuje lepšiu a stabilnejšiu oporu, no spočiatku býva sedenie menej pohodlné. Výplňový materiál však v oboch prípadoch musí byť dostatočne kvalitný na to, aby neprišiel o svoju pôvodnú tuhosť už po niekoľkých mesiacoch používania.

Poťahový materiál

Čo treba vedieť pri výbere poťahového materiálu na sedaciu súpravu? V prvom rade sa zamerajte na jeho odolnosť voči mechanickému namáhaniu a oderu. Čím vyššia gramáž, tým je látka hrubšia, pevnejšia a vykazuje aj dlhšiu životnosť.

Ak tušíte, že nová sedačka príde časom do kontaktu s tekutinami rôzneho druhu, vyberajte poťah so špeciálnou povrchovou úpravou, ktorá do istej miery zabezpečí rezistenciu voči vode alebo aspoň na istú dobu spomalí nasiakavosť do vlákien. Pri okamžitom zakročení je riziko škvŕn minimálne. Nemenej dôležitým kritériom je pocit z poťahu na dotyk a samotná farba. Svetlé poťahy sú náchylnejšie na zašpinenie, na tmavých je zase vidno prach a časom môžu strácať z farebnej intenzity.

Koža, ekokoža alebo poťahová látka?

Kožené sedacie súpravy sú elegantné, autentické, no aj cenovo náročnejšie. Pri pravidelnej impregnácii si udržia krásu po dlhé roky a nároky na údržbu sú minimálne. Kožený poťah sa veľmi dobre prispôsobuje ľudskému telu, čo zvyšuje samotný komfort používania.

Ekokožu tvoria dve vrstvy – polyuretánová vrchná vrstva s dostatočnou pevnosťou dostupná v mnohých odtieňoch a bavlnený úplet v spodnej vrstve. Sú cenovo výhodnejšie ako kožené sedačky a naďalej si zachovávajú elegantný vzhľad. Pri čistení vystačíte s mydlovou vodou a mäkkou handričkou. Od kvality ekokože však závisí jej trvácnosť. Po rokoch používania sa najviac namáhané miesta môžu zodrať.

Poťahové látky na sedacie súpravy majú rôznu štruktúru, farby aj vzoru. Pôsobia moderne a často sú prvou voľbou do súčasných interiérov. Pri výbere budete stáť pred bohatým vzorkovníkom. Okrem farby si však všímajte hodnotu Martindale testu, ktorý hovorí o tom, ako je poťahová látka odolná voči poškodeniu. Látky, ktoré v teste Martindale dosiahnu hodnoty pod 10000 sú vhodné na dekoratívne účely. Pre potreby bežnej domácnosti sú vhodné poťahy, ktoré v tomto teste dosiahli hodnotu aspoň 20000. Do komerčných priestorov (hotely, vstupné haly), kde je predpoklad vyššej intenzity používania sú vhodné poťahy, ktoré v tomto teste získali hodnotu 30000 a viac. Dobrou správou je, že najlepšie sedacie súpravy sú obalené do poťahových látok, ktoré niekoľkonásobne prekračujú hodnotu pre komerčné potreby.

Výplňový materiál

„Naša sedačka sa po roku používania presedela.“ Áno, toto je jeden z častých nedostatkov, ktoré sa nedajú odhaliť ani pri vyskúšaní sedačky v showroome. Na výplň sedacích súprav sa používajú penové materiály rôznej hrúbky, hustoty aj kvality. Najčastejšie ide polyuretánovú penu, pamäťovú penu, latex, pružiny alebo spojenie týchto materiálov. Každý výrobca má vlastné kombinácie a úroveň tuhosti materiálov, preto je dobré sa v prípade záujmu informovať o ich kvalitách a možnostiach pre čo najtrvácnejší výsledok. Vankúše bývajú plnené dutým vláknom, kačacím alebo husím perím.

Užitočná výbava a vyhľadávané prevedenie

Máte predstavu o veľkosti, tvare a štýle novej sedacej súpravy? Potom je čas premyslieť detaily a doplnkovú výbavu. Výrobcovia myslia na všestranné využitie a potreby budúcich majiteľov pri každodennom používaní.

 • Rozkladacia sedačka – Možnosť rozložiť sedačku na pohodlné lôžko patrí k vyhľadávaným vylepšeniam. Rozkladací mechanizmus má rozmanité podoby a náročnosť. Kvalita lôžka môže byť vhodná na občasné prespanie pre návštevu, no na trhu sú aj sedacie súpravy vhodné na každodenné spanie.
 • Polohovateľná sedačka – Na sedačke môžu byť polohovateľné chrbtové a hlavové opierky, zaujímavou voľbou sú aj sedačky s polohovaním v časti nôh. Okrem mechanického polohovania sú dostupné aj prémiovo vybavené sedačky s elektrickým výsuvom.
 • Sedačka s úložným priestorom – K praktickému úložnému priestoru sa dostanete po odklopení jednej časti sedačky. Je to šikovný a pomerne solídny priestor pre deky, vankúše a iné predmety, ktoré potrebujete pred návštevou rýchlo upratať.
 • Sedacia súprava na nožičkách – Sedačka na nožičkách má punc elegancie a v interiéri pôsobí ľahšie a „vzdušnejšie“ ako sedačka s pevnými hranami po celom obvode. Je to však miesto, v ktorom sa stratí veľa drobných vecí (hračky, ovládače či jedlo) a po sedačkou na podlahe sa budú hromadiť aj nečistoty a prach. Pre jednoduché upratovanie je preto ideálne, ak sa pod sedačku zmestí vysávač.
 • Sedačka s barom – Široká bočná opierka sedacej súpravy môže ukrývať tajnú skrýšu v podobe baru na nápoje.
 • Sedačka s LED osvetlením a USB – Súčasťou sedacích súprav sú aj vylepšenia na vytvorenie atmosféry. Jedným z nich je obvodové LED osvetlenie s možnosťou regulácie intenzity či farby. Príjemným doplnkom v dobe smart zariadení môže byť možnosť USB pripojenia. V takom prípade si aj sedacia súprava zarezervuje jednu elektrickú zásuvku.

Ceny sedacích súprav

Koľko zaplatíte za kvalitnú sedaciu súpravu do U alebo L? Pre rýchlejšiu orientáciu sme širokú ponuku rozdelili do troch orientačných cenových kategórií.

Sedacie súpravy do 800 eur

V cene do 800 eur nájdete stovky rozmanitých sedacích súprav, ktoré zaujmú univerzálnym vzhľadom a pohodlím. Najčastejšie ide o sedačky do tvaru L – pravý roh, ľavý roh alebo s variabilnou možnosťou umiestnenia. Niektoré sedačky sú pevné, v ďalších sa ukrýva úložný priestor aj rozkladací mechanizmus. Nečakajte však exkluzívne materiály, pokročilé vylepšenia či jedinečný štýl. To, čo by ste za svoje peniaze mali dostať, je dostatočne odolný poťah a výplň, ktorá sa len tak „nevysedí“.

Sedacie súpravy od 800 do 1600 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie sedacie súpravy, presvedčí pomerom cena/kvalita. Vyberať budete z tisícov rozmanitých konštrukcií, nehovoriac o atraktívnych vzorkovníkoch farieb. Nájdete tu krásnu sedačku do reprezentatívnej kancelárie, aj obrovskú a veľmi pohodlnú rodinnú sedaciu súpravu, na ktorú sa zmestia aj vaši hostia. Veľkým lákadlom sú polohovacie časti, vysokodolné poťahové látky a výplň, ktorá drží tvar aj po rokoch

Sedacie súpravy od 1600 eur

Máte zálusk na luxusnú sedaciu súpravu, ktorá sa len tak neopozerá? Považujete sa za človeka, pre ktorého je interiérový dizajn a dokonale premyslené prvky, záľubou a vášňou? Krásne a kvalitné sedacie súpravy od renomovaných výrobcov s vyššou cenovkou ponúknu všetko naraz – štýl, dizajn, prémiové materiály, jedinečné tvary aj odolnú konštrukciu.

Obľúbení predajcovia sedacích súprav

Ak chcete kúpiť sedačku online, je na mieste vybrať predajcu, ktorý ponúka sortiment od overených výrobcov a zabezpečí vám dopravu priamo až k dverám domu či bytu. Kde nájdete zaujímavý a bohatý výber?

 • Kondela – Slovenský predajca nábytku a bytových doplnkov má v portfóliu stovky sedačiek a sedacích súprav v rôznych prevedeniach a cenách. Pravidelné akcie a výrazné zľavy. Pri náhľade na produkty v e-shope zaujme 360°-ový pohľad/otáčanie.
 • Nabbi – Ak ste sa pustili do zariaďovania útulného domova, zrejme ste už postrehli ponuku obľúbeného predajcu Nabbi, v ktorom je predávaný sortiment spĺňajúci prísne západoeurópske normy kvality. Výber zo sedacích súprav je nadštandardne široký, pokrývajúci všetky cenové kategórie aj interiérové štýly.
 • Dekorhome – V modernom e-shope s kvalitným nábytkom si na svoje prídu aj nadšenci exkluzívneho prevedenia. K obľúbeným patria výrazné sedacie súpravy do tvaru L a rozmerné sedačky do tvaru U.
 • Moebelix – Online obchodný dom Moebelix a kamenné predajne lákajú na stovky sedacích súprav v tradičnom, modernom, nadčasovom aj retro štýle. Na e-shope sú prehľadne rozdelené do kategórií: rohové sedačky, sedačky do U, leňošky, pohovky a gauče, rozkladacie sedačky a plánovateľné sedačky.
 • SIGNAL Nábytok – Zaujímavý výber sedačiek od lacných až po niekoľkotisícové ponúka e-shop SIGNAL nábytok, po novom SG Nábytok. Jednou z výhod je doprava zadarmo bez ohľadu na výšku objednávky a pomoc s odnesením nábytku.
 ProduktInfoHodnotenie 
#Rohová rozkladacia sedacia súprava PAUL

+ Drevená konštrukcia
+ Kvalitný poťah v rôznych farbách
+ Odolnosť poťahu voči vyblednutiu
+ Výplň – kvalitná PUR pena a odpruženie Bonell
+ S dvoma úložnými priestormi
od 442 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#Sedacia súprava, SEGORIA LUX

+ Elegantná a nadčasová sedacia súprava
+ Univerzálne prevedenie – roh s umiestnením vľavo aj roh vpravo
+ 5 polohovacích opierok hlavy, 6 stupňov polôh
+ S úložným priestorom
+ Rozkladacia – plocha lôžka 130 × 200 cm
od 999 €
⭐ 99 % Čítať recenzie
#Veľká Sedačka V Tvare U Madera

+ Moderná a výnimočne pohodlná
+ Robustný poťah z tkanej látky
+ Integrovaná výsuvná lavica = premena na lôžko
+ Nastaviteľné opierky hlavy
+ Dostupná aj v obrátenom prevedení
od 1199 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
# Rohová sedačka s rozkladom a úložným priestorom
Atlanta P


+ Rozkladacia súprava s úložným priestorom
+ Nadčasový, robustne pôsobiaci dizajn
+ Šestica sklápacích záhlavkov
+ Výplň - kvalitná HR pena a bonellové pružiny
+ Dostupná v ľavom alebo pravom prevedení
od 798 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
#Kožená sedacia súprava s rozkladom
Sara 3R+2+1


+ Dominantná sedacia súprava
+ Z kvalitnej a odolnej talianskej hovädzej kože
+ Výplň z vysokopružnej HR peny
+ Trojsedačka je rozkladacia na lôžko
+ Farebné prevedenie na výber z veľkého množstva odtieňov
od 2012 €
⭐ 90 % Čítať recenzie
#Rohová sedačka látka / drevo Dekorhome

+ Silný rám z dreva a MDF
+ Dostupná v trendy farbách, vrátane žiarivých
+ Variabilná konštrukcia - ľavé aj pravé prevedenie podľa potreby
+ Kvalitný látkový poťah
+ Priaznivá cena
od 402 €
⭐ 88 % Čítať recenzie

Pozrieť tiež: Ako vybrať leňošku? + Tipy na najlepšie leňošky

4.9/5 - (10 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin