Najlepšie Soda Streamy: TOP 5 produktov podľa recenzií a testov

Najlepšie výrobníky sódy

Domáci výrobník sódy hlási svoje znovuzrodenie a zrovna v ideálnom období, kedy sa kladie čoraz väčší dôraz na zníženie spotreby plastov. Ak už máte dosť nosenia ťažkých fliaš bublinkových nápojov, ak chcete ušetriť a mať perfektný dohľad nad kvalitou toho, čo pijete, máme pre vás niekoľko tipov na najlepšie sodastreamy, aké na našom trhu nájdete.

Prečo práve značka SodaStream? Za dlhé roky svojho pôsobenia sa synonymom pre kvalitné výrobníky sódy. Lákajú zaujímavým vizuálom, jednoducho sa ovládajú a máte istotu, že s náhradnými bombičkami CO2 nebude žiadny problém. Dokonca vám ich cenovo výhodne znovu naplnia na viac ako 650 miestach na Slovensku. Bez nich sa totiž žiadny sódovkovač neobíde. Bonusom tohto výrobcu je aj bohatý výber sirupov a príchutí, vďaka ktorým bude výsledok vždy na jednotku.

Dostupné používateľské recenzie výrobníkov sódy vám náš výber potvrdia. Modely značky SodaStream patria medzi najpredávanejšie, nájdete medzi nimi Produkt roku 2018 podľa portálu Heureka.sk, víťaza českého dTestu a tiež aj víťaza nemeckého ETM TestMagazin. Ktorá voľba z hľadiska prevedenia, použitých materiálov a objemu fľaše bude pre vás tá najlepšia?

Najlepšie sodastreamy podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Sodastream Spirit One Touch

 3 stupne perlivosti 
Spôsob sýtenia: elektronicky
Materiál fľaše: plast
Objem fľaše: 1 l
Spôsob uchytenia fľaše: zacvaknutie
[usr 5 text="true" tooltip="true"]100 € Čítať recenzie
#2SodaStream Spirit

 Automatické uchytenie fľaše 
Spôsob sýtenia: mechanicky
Materiál fľaše: plast
Objem fľaše: 1 l
Spôsob uchytenia fľaše: zacvaknutie
[usr 5 text="true" tooltip="true"]90 € Čítať recenzie
#3SodaStream Jet

 Rokmi overený model 
Spôsob sýtenia: mechanicky
Materiál fľaše: plast
Objem fľaše: 0,9 l
Spôsob uchytenia fľaše: na závit
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]80 € Čítať recenzie
#4SodaStream Crystal

 Sklenená fľaša 
Spôsob sýtenia: mechanicky
Materiál fľaše: sklo
Objem fľaše: 0,7 l
Spôsob uchytenia fľaše: zacvaknutie
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]105 € Čítať recenzie
#5Orion AquaDream

 Alternatíva 
Spôsob sýtenia: mechanicky
Materiál fľaše: plast
Objem fľaše: 1,1 l
Spôsob uchytenia fľaše: zacvaknutie
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]55 € Čítať recenzie
EXTRA
#SodaStream náhradná bombička CO2

Výdatnosť: až 70 l,
vymeniteľná za 6 - 8€
[usr 5 text="true" tooltip="true"]29 € Čítať recenzie

Ako vybrať výrobník sódy

Pamätáte si aj vy na klasické fľaše obmotané drôtom so špeciálnym ventilom a uzáverom? Vtedy stálo naplnenie bombičky na jeden liter sódy 5 Sk, ak ste potrebovali novú bombičku, zaplatili ste 10 korún. Doba aj praktickosť prevedenia sódovníkov pokročila a dnes už nemusíte mať zásuvku plnú bombičiek. Ako výrobník na sódu funguje? Ak sa rozhodujete, aký výrobník sódy kúpiť, prejdite si nasledujúce riadky, aby ste získali čo najviac informácií o možnostiach, ktoré sú v obchodoch k dostaniu.

ako vybrať výrobnik sódy

Ako funguje sodastream?

Pre kvalitné sodastream prístroje je typický ich jednoduchý princíp. Do uzavretej nádoby s vodou je vháňaný potravinársky oxid uhličitý a z obyčajnej vody sa za pás sekúnd stane voda sýtená – perlivá. Súčasťou prístroja je nevyhnutne bombička, v ktorej je plyn CO2 natlakovaný a pripravený na použitie a sýtenie vody podľa potreby. Vo väčšine moderných výrobníkov sódy máte možnosť regulovať intenzitu nasýtenia CO2 – od jemnej, cez strednú, až po vysokú intenzitu. Preto nemusíte mať žiadnu obavu, že by boli bublinky príliš ostré a škriabali vám hrdlo alebo boli nevhodné pre deti.

Prečo sa oplatí kúpiť výrobník sódy?

 • Ročne ušetríte desiatky eur. Ak máte vo zvyku pravidelne kupovať minerálne alebo stolové perlivé vody, cena za liter je sa pohybuje od 0,30 € vyššie. Jeden liter perlivej vody z domáceho výrobníka sódy vyjde približne 0,09 €, čo je dokonca menej, ako tomu bolo v rokoch minulých (1 liter za 5 Sk). Navyše výdatnosť jednej náhradnej bombičky Co2 vystačí na 60 – 80 litrov vody a jej cena je viac ako prijateľná – približne 6€.
 • Nemusíte viac nosiť ťažké fľaše s vodou, ani viac pri nákupoch nezaberajú polovicu kufra v aute.
 • Produkcia plastu vo vašej domácnosti sa významne zníži – domáci výrobník sódy predstavuje ekologické riešenie.
 • Rozhodujete o intenzite nasýtenia – od jemne, až po silne perlivú vodu.
 • S pomocou rôznych príchutí a sirupov si viete doma pohodlne pripraviť rozmanité osviežujúce nápoje a ozvláštniť svoj pitný režim.

Typy výrobníkov sódy

Medzi najpredávanejšie výrobníky sódy patria domáce verzie – majú menšie rozmery a zmestí sa do nich fľaša s objemom od 0,7 – 1 l. Ich dizajn je zvyčajne zvládnutý na jednotku a na kuchynskej linke sa po estetickej stránke vynímajú. Potešia oko a svojím výsledkom aj chuťové poháriky. Lákajú priaznivou cenou a širokým výberom. Na výber máte výrobníky sódy, do ktorých fľašku skrutkujete, zasuniete jedným pohybom, alebo samostatný retro model, do ktorého sa vkladá bombička s kapacitou CO2 na jeden liter vody. Menšou nevýhodou domácich výrobníkov sódy môže byť použitie plastov a nižšia odolnosť pri vysokej frekvencii používania.

Menej známe sú komerčné výrobníky sódy, ktoré majú v obľube najmä majitelia barov, reštaurácií, no niektoré nájdete aj v jedálňach. Ide o priestorovo väčšie zariadenia, ktoré dokážu naraz vyprodukovať väčšie množstvo sýtenej vody. Ich konštrukcia je stabilnejšia, kombinuje kov a plast. Poradia si s pravidelným používaním, čomu zodpovedá aj podstatne vyššia cena, ako pri bežných modeloch určených pre domácnosť.

Vyberajte podľa dôležitých parametrov

Sklo alebo plast? Bombička na jedno použitie alebo s objemom plynu na desiatky fliaš? Pozrite sa spolu s nami bližšie na možnosti, ktoré v e-shopoch a kamenných obchodoch objavíte.

Veľkosť fľaše

Fľaša pri domácich výrobníkoch sódy má objem približne od 0,5 – 1 l. Ak je vás doma viac a sýtené vody máte v obľube, nevyberajte najlacnejší sodastream na trhu. Aby sa vám dobre používal a pokryl potreby členov domácnosti, hľadajte väčšiu fľašu s jednoduchým spôsobom upevnenia. Pátrajte po optimálnej cene za náhradnú bombičku, ideálne s vyššou kapacitou plynu, aby sa vám neminula za jeden víkend.

Materiál fľaše

Druhý krok výberu zohľadňuje materiál fľaše. Vedie plastové prevedenie, ktoré je praktické najmä z pohľadu odolnosti a nerozbitnosti. Nemusíte sa obávať, že fľaša bude zdravotne závadná – na výrobu plastových fliaš sa používa kvalitný BPA free materiál. Miernou nevýhodou je však komplikovanejšie čistenie, predovšetkým, ak sa rozhodnete pripravovať si perlivú vodu s domáci sirupmi alebo šťavami z ovocia. Ovocné kyseliny a prírodné farbivá môže spôsobiť postupné sfarbenie fľaše do žlta až hneda.

Sklenené fľaše predstavujú výborné riešenie nielen pre odporcov plastu. Vyzerajú elegantne, štýlovo, nemusíte sa obávať vypúšťania škodlivín ani po rokoch používania. Samozrejme v prípade, ak sa vám ju dovtedy nepodarí rozbiť. Keďže sklo je predsa len o niečo hrubšie ako plast, vnútorný objem sklenených fliaš býva o niečo menší.

Spôsob uchytenia fľaše

Moderné sodastreamy tvorí základňa, v ktorej je osadená bombička. Do základne vkladáte fľašu. Aby nedošlo k úniku CO2 alebo vytečeniu vody z fľaše, musí byť systém pripevnenia do základne dôkladný. Najčastejšie natrafíte na fľaše, ktoré do základne zatočíte na závit, ďalšie sa uchytávajú jednoduchým zasunutím.

Výdatnosť bombičky CO2

Pri prevedení bombičky uvažujte ekonomicky aj ekologicky. Stále na trhu objavíte jednorazové kovové bombičky na 1 liter sýtenej vody, určené do klasických sifónových fliaš. Síce stoja pár centov, určite nepredstavujú praktické riešenie. Vymeniteľné bombičky CO2 ponúkajú možnosť opätovného plnenia a kapacitu na 60 – 120 l perlivej vody (v závislosti od značky). Liter vody vychádza v prepočte lacnejšie ako pri jednorazových bombičkách a môžete si naplno užívať pohodlnú prípravu bez obmedzení. Pamätajte na zásadnú požiadavku – aj náhradná bombička musí byť kompatibilná a do prístroja pasovať.

Mechanický alebo elektrický sodastream?

Záleží od vašich preferencií a tiež aj od sumy, ktorú chcete do sódovníka investovať. Mechanický sodastream je lacnejší a musíte ho ovládať ručne – nastaviť intenzitu sýtenia stláčaním sýtiaceho tlačidla a fľaša sa inštaluje naskrutkovaním. Výhodou je použitie kdekoľvek bez obmedzení – doma, na chate, pri cestovaní. Na druhej strane je elektrický sodastream (buď na zapojenie do elektrickej siete alebo na batérie), ktorý má vo výbave automatické uchytenie fľaše a 3 prednastavené stupne sýtenia vody, odlíšené farebnými LED indikátormi. Láka vysokým pohodlím pri domácom používaní, prepracovaným dizajnom, no jeho cena je o niekoľko desiatok eur vyššia.

Funkcie a doplnková výbava

Pri obsluhe výrobníka sódy môžete požadovať komfort aj bezpečnosť pri manipulácii. Už dávno to nie je iba “obyčajná fľaša”. Zaujímavé funkcie aj príslušenstvo sa stali jeho neoddeliteľnou súčasťou.

 • Regulácia intenzity nasýtenia – Túto funkciu nájdete vo všetkých moderných sodastreamoch. Už jedným tlačidlom nastavíte intenzitu perlivého nápoja. Najčastejšie máte k dispozícii 3 stupne : nízky, stredný a vysoký. Niekto má rád ostrú sódovku, ďalší zase jemne perlivú. Takto zvolíte sýtenie, aké vám najviac vyhovuje. Navyše, pri nižšom stupni sýtenia, vám bombička vydrží podstatne dlhšie.
 • Uzáver s tesnením – Zabraňuje úniku plynu z bombičky alebo ide o uzáver, ktorý zabraňuje vyprchaniu nasýtenia z pripravenej perlivej vody.
 • Pretlakový ventil – Bezpečnostný prvok, ktorý v momente, kedy by došlo k nadmernému presýteniu CO2, prepustí prebytočný plyn.
 • Sirupy – značkový výrobca si dáva záležať na kompletnej výbave, preto napr. v ponuke SodaStream nájdete desiatky rôznych sirupov a príchutí. Ak si dávate záležať na kvalite, na výber máte aj prírodné sirupy bez umelých farbív, prísad a konzervantov. Svojej rodine tak dávate len to najlepšie.

Cena výrobníkov sódy

Cena takýchto prístrojov priamoúmerne súvisí s ich veľkosťou a výbavou.

 • Za cenu do 30 € pravdepodobne kúpite retro sifónovú fľašu na jednorazové kovové bombičky. Časom možno zapadne prachom, pretože nebudete spokojní s výsledkom (príliš ostrá voda) ani so vzhľadom.
 • Za dvojnásobnú cenu, približne od 50 – 60 € si už viete zadovážiť kvalitný výrobník sódy s mechanickým sýtením. Nestačí však vlastniť iba na pohľad pekný prístroj. Hľadajte výrobcov, pri ktorých máte istotu vymeniteľných bombičiek. Bez nich to totiž jednoducho nepôjde.
 • Ak hľadáte dizajn na jednotku, trvanlivejšie materiály a výborné možnosti nastavenia aj ovládania, neváhajte pátrať aj medzi výrobníkmi sódy drahšími ako 60 €. Okrem mechanických modelov, je tu aj niekoľko elektrických a tiež aj stroje na komerčné používanie s vysokým výkonom.

Najlepšie značky výrobníkov sódy

Prešli sme stovky recenzií výrobníkov sódy, porovnali predajnosť aj hodnotenia a jednoznačne vedie značka SodaStream. O obchodoch objavíte aj niekoľko modelov od značiek Eta, Orion, Tescoma, Limo Bar, najbohatšie zastúpenie a najväčšiu rozmanitosť však ponúka táto overená tradičná značka, ktorá vznikla viac ako pred 100 rokmi v Londýne. Čo naviac ponúka? Čím si našincov tak získala?

 • Výrobníky sódy značky SodaStream sú dizajnovo aj technologicky rozmanité. Nájdete tu cenovo dostupné mechanické sodastreamy aj moderné elektrické modely.
 • Dostupnosť vymeniteľných bombičiek CO2 po celom Slovensku na viac ako 650 miestach.
 • Úspechy v testoch sodastreamovSodaStream Spirit víťaz dTestu 07/2017, víťaz Reddot Award; SodaStream Jet White – najpredávanejší model, Produkt roku 2018 podľa portálu heureka.sk; SodaStream Crystal 2.0 – víťaz nemeckého ETM TestMagazin 05/2018.
 • Rozličné farby – ľahko vyberiete prevedenie, ktoré do vašej kuchyne perfektne zapasuje.
 • Plastové fľaše zo zdravotne nezávadných plastov + čoraz viac vyhľadávané sklenené fľaše
 • Možnosť dokúpenia sirupov, náhradnej bombičky, aj ďalších fliaš v rôznych farbách, vzoroch.

Aké modelové línie Sodastream na našom trhu ponúka?

 • SodaStream Jet – Obľúbený výrobník sódy fungujúci na mechanickom sýtení vody. Skrutkovacia plastová fľaša s objemom 0,9 l. Bombička na 60 – 80 l v cene.
 • SodaStream Jet Premium – Limitovaná edícia prešla zmenou farieb do pútavého metalického dizajnu. Bombička na 60 – 80 l v cene + 2 x 300 ml pohár v cene.
 • SodaStream Spirit – Elegantný výrobník sódy ocenený za dizajn. Automatické uchytenie fľaše. V cene plastová fľaša s objemom 0,9 l a bombička na 60 – 80 l perlivej vody. Extra tichý chod.
 • SodaStream Spirit One Touch – Vylepšený model riadený elektronikou. 3 prednastavené stupne sýtenia + automatické uchytenie fľaše. Spevnené dno, v cene bombička na 60 – 80 l.
 • SodaStream Crystal – Prémiové, kvalitné prevedenie. Mechanický princíp sýtenia. V cene sklenená fľaška s objemom na 0,7 l sódy a bombička na 60 – 80 l.

Najčastejšie kladené otázky

Ako dlho vydrží bombička do SodaStreamu?

Jedna originálna bombička CO2 vystačí na prípravu 60 – 80 l perlivej vody. Pri nízkej intenzite sýtenia aj na viac litrov. Cena za liter sýtenej vody je približne 0,09 – 0,13 €.

Kde zoženiem novú bombičku do SodaStreamu a koľko stojí jej výmena?

Plné bombičky nie je problém zohnať – sú dostupné v kamenných predajniach, supermarketoch aj maloobchodných prevádzkach. Prakticky všade tam, kde sa dá kúpiť aj samotný výrobník sódy SodaStream. V základnej výbave je jedna bombička s kapacitou na 60 – 80 l vody. Po jej vyprázdnení ju stačí priniesť na jedno zo 650 miest na SR, kde vám bombičku vymenia (predajne sú označené nálepkou). Cena výmeny “prázdny kus za plný kus” stojí približne 6 – 8 €.

Ak chcete mať istotu, že sa vám CO2 v bombičke neminie počas rodinnej oslavy, môžete si dokúpiť aj náhradnú bombičku za cenu približne 22 €. Rovnako ako originál bombička, aj túto môžete u autorizovaných predajcov kedykoľvek vymeniť za plnú bombičku.

Sirupy do SodaStreamu – aké druhy sa dajú kúpiť?

Sirupy Sodastream sú navrhnuté v konzistencii, ktorá je najvhodnejšia pre perlivú vodu. V sýtenej vode sa správajú inak ako bežné sirupy. V ponuke nájdete desiatky rôznych príchutí – Fruits s ovocným cukrom, Zeros s nízkym obsahom cukru, Plus s pridanými vitamínmi, prirodzené ovocné príchute, príchute koly a čaju a príchute energetických nápojov s obsahom kofeínu. Príchuť sa leje do fľaše až po nasýtení čistej vody.

Ako dlho držať tlačidlo a sýtiť vodu v SodaStreame?

Skúsenosti pri používaní SodaStream-u sú rôzne, záleží predovšetkým od typu a vybavenosti. Počet stlačení nasycovacieho tlačidla určuje intenzitu nasýtenia. Jedno stisnutie – jemné sýtenie, dve stisnutia – stredné, 3 krát a viac pre silné sýtenie vody. V prípade elektrických sodastreamov rovno zvolíte režim sýtenia a ikonka sa rozsvieti na prístroji.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Sodastream Spirit One Touch

 3 stupne perlivosti 
Spôsob sýtenia: elektronicky
Materiál fľaše: plast
Objem fľaše: 1 l
Spôsob uchytenia fľaše: zacvaknutie
[usr 5 text="true" tooltip="true"]100 € Čítať recenzie
#2SodaStream Spirit

 Automatické uchytenie fľaše 
Spôsob sýtenia: mechanicky
Materiál fľaše: plast
Objem fľaše: 1 l
Spôsob uchytenia fľaše: zacvaknutie
[usr 5 text="true" tooltip="true"]90 € Čítať recenzie
#3SodaStream Jet

 Rokmi overený model 
Spôsob sýtenia: mechanicky
Materiál fľaše: plast
Objem fľaše: 0,9 l
Spôsob uchytenia fľaše: na závit
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]80 € Čítať recenzie
#4SodaStream Crystal

 Sklenená fľaša 
Spôsob sýtenia: mechanicky
Materiál fľaše: sklo
Objem fľaše: 0,7 l
Spôsob uchytenia fľaše: zacvaknutie
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]105 € Čítať recenzie
#5Orion AquaDream

 Alternatíva 
Spôsob sýtenia: mechanicky
Materiál fľaše: plast
Objem fľaše: 1,1 l
Spôsob uchytenia fľaše: zacvaknutie
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]55 € Čítať recenzie
EXTRA
#SodaStream náhradná bombička CO2

Výdatnosť: až 70 l,
vymeniteľná za 6 - 8€
[usr 5 text="true" tooltip="true"]29 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového výrobníka sódy. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších sodastreamov z dostupnej ponuky na trhu.
5/5 - (4 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin