Najlepšie maliarske valčeky: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie maliarske valčekyBlíži sa čas na obnovenie maľovky? Chcete steny svojho bývania vynoviť novou trendy farbou? Dávno sú preč časy, kedy sa po dome premával maliar a deti obdivne pozorovali, ako kráča s rebríkom. Kvalitné farby na steny v spojení so štetcami a valčekmi na maľovanie nám umožňujú vynoviť a zrekonštruovať bývanie aj svojpomocne. Nedávno sme sa venovali výberu farieb na stenu, teraz prichádza na rad nemenej dôležitá úloha – Ako vybrať najlepší maliarsky valček?

Na úvod je dobré vedieť, že hoci maliarske valčeky vyzerajú na prvý pohľad veľmi podobne, líšia sa nielen veľkosťou. V závislosti od dĺžky vlasu a použitého materiálu ich môžeme používať na rôzne povrchy a naberať do ich štruktúry rozličné nátery. Kým niektoré valčeky sú svojím prevedením vhodné na hladké, menej porézne povrchy, iné si poradia aj s vyplnením výrazne pórovitého a drsného povrchu. Ďalšia dilema súvisí so zložením náteru. Jedna skupina valčekov výborne spolupracuje s latexovými či akrylátovými farbami. Ďalšie sú už natoľko univerzálne, že ich nezaskočia ani moridlá, lepy a antikorózne farby. Všetko záleží od materiálu vlákien a určenia maliarskeho valčeka.

Náš sprievodca výberom vám priblíži základné informácie a rozdiely, s ktorými by ste sa pri výbere maliarskeho valčeka mohli stretnúť. Určite ste už totiž počuli o tom, ako farba z valčeka steká, fŕka a aj napriek nemalému úsiliu nedokázal valček vytvárať súvislú rovnomernú vrstvu náteru. Prešli sme recenzie maliarskych valčekov a pripravili rebríček zaujímavých produktov, kde nájdete valčeky na maľovanie s výbornými hodnoteniami od užívateľov. Majú potenciál vašu prácu uľahčiť a postarať sa o výsledok, s ktorým budete spokojní.

Najlepšie maliarske valčeky na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Maliarsky valček Top Shop

Šírka valčeka: -
Dĺžka vlákna: -
Zásobník: áno
5 out of 5 stars (5 / 5)25 € Čítať recenzie
#2Valček maliarsky Handi-Roller

Šírka valčeka: 23 cm
Dĺžka vlákna: 19 mm
Zásobník: áno, 550 ml
5 out of 5 stars (5 / 5)38 € Čítať recenzie
#3Wagner Dynatec Roller

Šírka valčeka: 23 cm
Dĺžka vlákna: 12 mm
Zásobník: áno, 500 ml
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)37 € Čítať recenzie
#4Fieldmann FDMV 1501

Šírka valčeka: -
Dĺžka vlákna: -
Zásobník: áno, 540 ml
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)27 € Čítať recenzie
#5Wagner Turbo Roll 550

Šírka valčeka: 23 cm
Dĺžka vlákna: 20 mm
Zásobník: áno, 550 ml
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)52 € Čítať recenzie
#6Maliarska súprava VESTAN

Šírka valčeka: 18/25 cm
Dĺžka vlákna: 22 mm
Zásobník: nie
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)2 € Čítať recenzie

Ako vybrať maliarsky valček

Ak sa chystáte vymaľovať dom či byt, maliarsky valček bude pravdepodobne jednou z vašich prvých volieb. Práca so štetcom prináša viac úskalí, vyžaduje viac času, energie a výsledok nemusí byť taký, ako by ste si želali. Maliarske valčeky v tomto pohľade hobby maľovanie stien krásne zjednodušili. Farbu nanášajú v celých ťahoch, s rovnomerným krytím a s vhodnými pomôckami dosiahnete aj na ťažšie dostupné miesta. Určite ste však už počuli aj o skúsenostiach, kedy farba z valčeka stekala, striekala, valček nedokázal farbu nabrať (ale ani stene odovzdať). Niektoré dokonca za sebou zanechávali stopy v podobe chumáčov a chlpov. Všetko je otázka dobrej voľby a teraz sme tu od toho, aby sme ju zvládli s prehľadom.

Čo nájdete v nasledujúcich riadkoch? Priblížíme vám, ako vybrať maliarsky valček podľa veľkosti, materiálu vlákien aj dĺžky vlákien. Všeobecné informácie sme doplnili aj o cenové kategórie a zoznam výrobcov, u ktorých v ponuke nájdete valčeky vo vyššom štandarde, než sú základné druhy v kamenných predajniach.

Výhody maliarskeho valčeka

 • Maľovanie s valčekom šetrí váš čas. Práca pribúda rýchlo a rovnomerne.
 • Aj keď ste amatér, môžete dosiahnuť viac ako dobrý výsledok.
 • Maľovanie s valčekom je menej fyzicky náročné.
 • Po valčeku zostáva menej neporiadku. Zbytočne neplytvá, preto ušetríte aj na farbe.

Ako vybrať maliarsky valček

Veľkosť / Šírka maliarskeho valčeka

Ak je reč o veľkosti valčeka, máme na mysli predovšetkým jeho šírku. Šírka valčeka predznamenáva jeho záber na jeden ťah. Širší valček dokáže nabrať viac farby a jedným ťahom pokryť väčšiu plochu. Predovšetkým, ak máte možnosť “rozbehnúť sa” a žiadna prekážka nestojí v ceste. Ak sú pred vami menšie členité plochy, využijete obratnejší a užší valček, ktorý je vhodný na detailnú prácu (napr. okolo okien, radiátorov, zárubní, …). Ako sa delia maliarske valčeky podľa veľkosti?

 • Veľké maliarske valčeky – šírka od 18 do cca 45 cm – sú určené na veľké voľné plochy, práca s nimi pribúda veľmi rýchlo. Vhodné pre interiérové aj fasádne nátery. Na detailnú prácu nie sú vhodné.
 • Stredné maliarske valčeky – šírka od 10 do 18 cm – sú vhodné pre aplikovanie bežných interiérových náterov. Majú optimálnu veľkosť a pracuje sa s nimi dobre na stredných aj menších plochách.
 • Malé maliarske valčeky – šírka do 10 cm – tieto valčeky sú široké takmer ako maliarske štetce a podobná je aj ich úloha. Výborne sa s nimi pracuje na menších plochách, v rohoch, kútoch, pre vytvorenie farebných predelov (strop vs. stena). Na rozdiel od štetcov nezanechávajú za sebou viditeľné šmuhy ani pásy.

Dĺžka vlákna podľa typu povrchu

Niektoré valčeky majú vlákna nízke, husté a kompaktné, iné pripomínajú načechranú ovečku. V čom sú rozdiely?

 • Valčeky s dlhým vláknom – od 18 do 22 mm – sú určené pre hrubozrnné omietky. Ide o štruktúry stien, ktoré sú škárovité, porézne, menej rovnomerné, preto je dôležité, aby vlákna valčeka odovzdali farbu aj do hlbších miest už po jednom pritlačení. Samotné vlákna viac farby nasajú a dokážu aj viac farby odovzdať. Z hľadiska starostlivosti potrebujú dôkladné čistenie, sušenie a šetrné uskladnenie, aby sa štruktúra vlákien nepoškodila.
 • Valčeky s krátkym vláknom – od 4 do 13 mm – sú určené na hladké alebo jemnozrnné povrchy (steny v interiéri, drevo, kov, sadrokartón). Valčeky nasávajú menej farby. Farba z nich nekvapká ani nesteká, nedochádza k plytvaniu farbou (veľká šanca, že dosiahnete výdatnosť, aká je uvedená na balení farby). Ľahko sa udržujú v čistote a majú dobrú životnosť.

Materiál vlákien

To, z akého materiálu sú vlákna vyrobené, sa premieta do ceny valčeka aj jeho využitia s jednotlivými druhmi povrchov a náterov.

 • Polyamidové valčeky – Aktuálne najobľúbenejšia voľba. Tieto maliarske valčeky sa vyznačujú dlhou životnosťou, ľahkou údržbou a vysokou výdatnosťou pri nanášaní. Oceníte ich predovšetkým na väčších plochách. V závislosti od dĺžky vlákna sú vhodné na hladké aj hrubé povrchy. Dobre spolupracujú s latexovými, disperznými, antikoróznymi farbami, aj moridlami.
 • Polyakrylové valčeky – Ich prednosti sú podobné vyššie spomenutému typu. Výborné vlastnosti preukazujú pri natieraní stien v interiéroch. Štruktúra im umožňuje spoľahlivo odovzdať farbu aj v rohoch. Niekedy vyžadujú vyšší tlak, aby náter odovzdávali rovnomerne. Sú vhodné na použitie s disperznými a latexovými farbami. Poradia si aj s lepidlami (napr. pri tapetovaní).
 • Valčeky z prírodného materiálu – Vyššia kvalita, ktorá je v súčasnosti na ústupe v predajnosti. Najčastejšie sa takéto valčeky vyrábajú z vlny a s dlhším vlasom. Majú výbornú nasiakavosť, aj schopnosť odovzdať farbu povrchu (dokonca aj drsnému povrchu). Sú však drahšie a na údržbu náročnejšie ako syntetické materiály.
 • Valčeky z mikrovlákna – Svojimi vlastnosťami sa veľmi ponášajú na populárne polyamidové valčeky. Sú mäkké (dostanú sa do rohov a kútov), cenovo dostupnejšie, no zároveň majú tieto vlákna aj kratšiu životnosť.
 • Penové valčeky – Okrajová voľba, ak vám neprekáža, že vytvoríte náter so štruktúrou. Penové valčeky totiž zanechávajú za sebou malé bublinky, ktoré praskajú. Na týchto miestach potom nie je náter rovnako hrubý, ako na zvyšku povrchu. Ich absorpčná schopnosť nemusí byť ideálna. Hodia sa na nanášanie vodeodolných farieb.
 • Polystyrénové valčeky – Svoje využitie nájdu predovšetkým na väčších hladkých plochách v interiéri (jemné omietky, sadrokartón). Sú lacné, neoplývajú dlhou životnosťou.

Rúčka maliarskeho valčeka

Nielen maliarsky valček, ale aj rúčka valčeka je dôležitým prvkom. Základom je nízka hmotnosť a dobrá ergonómia. Musí do ruky padnúť a zároveň vás nesmie ani predčasne unaviť. Zároveň rozlišujte, či máte k dispozícii rúčku bez ložísk (sú určené pre valčeky s malou dierkou na tyčku), alebo rúčku s ložiskami po bokoch (pre dutý maliarsky valček s väčším otvorom).

Pre rúčku bez ložiska sa používajú valčeky so stredovým plastovým spevnením. Kovovú tyčku iba nasuniete do valčeka a môžete pracovať. Na rúčku, ktorá má ložiská po okrajoch, sa navlieka valček bez stredového spevnenia. Toto sa môže pri maľovaní prejaviť ako veľká nevýhoda, pretože sa valček pri silnejšom tlaku začne deformovať a nerovnomerne prenesie farbu na stenu.

Video

Ceny maliarskych valčekov

Popri cenách farieb na stenu sa cena maliarskeho valčeka nezdá nijako premrštená. Je to nevyhnutnosť, ktorá k maľovaniu jednoducho patrí. Môžete sa rozhodnúť pre lacné maliarske valčeky, ktoré vám nanajvýš vydržia na jedno či dve maľovania, alebo zainvestovať do drahšej výbavy, ktorá vám pri správnej údržbe, čistení a skladovaní vydrží omnoho dlhšie.

✅ Maliarske valčeky do 5 eur

V tejto cene nájdete základné maliarske valčeky, ktoré môžu (ale aj nemusia) mať isté nedostatky. Prevažná väčšina z nich je určená na interiérové použitie, teda na menej porézne povrchy. Materiálom vlákien býva jemná pena, polyester, či mikrovlákno. Môžu mať podobu náhrad, čo znamená, že vhodnú, pasujúcu rúčku už vo výbave máte.

✅ Maliarske valčeky do 20 eur

Praktická sada – maliarsky valček + rúčka – práve tento typ dominuje v cenovej kategórii od 5 – 10 eur. Nájdete tu najpredávanejšie maliarske valčeky rôznych rozmerov a veľkostí, zo všestranného polyamidu aj vlny. V závislosti od hustoty a dĺžky vlasu sú vhodné nielen pre interiérové steny, ale aj na aplikáciu fasádnych náterov, či renovácie vonkajších stien s poréznou, drsnou štruktúrou.

✅ Maliarske valčeky od 20 eur

Aké vlastnosti naviac ponúkajú maliarske valčeky v cene od 20 eur? Pri vyššej investícii si môžete zaobstarať buď komplet sadu (2-3 valčeky rôznych veľkosti, rúčky, mriežka, špachtlička, štetec) alebo zaujímavé prevedenie maliarskeho valčeka s telekospickou rúčkou (tyčou) so zásobníkom na farbu. Zásobovanie farbou môže fungovať mechanicky (stlačením piestu) alebo, v prípade profi riešení, je súčasťou valčeka výkonný batériový pohon, vďaka ktorému je farba distribuovaná rovnomerne a vy už nemusíte strácať čas opakovaným namáčaním valčeka do vedra s farbou.

ako maľovať valčekom

Najlepšie značky maliarskych valčekov

Ktorí výrobcovia majú vo svojej ponuke zaujímavé maliarske valčeky?

 • Wagner – Kvalitné valčeky so zásobníkom, s ktorými zvládnete maľovanie od stropu až po najužšie štrbiny. Vyššia cena, no prevedenie s perspektívou dlhšej životnosti. Teleskopické rukoväte a samonasávacie technológie. V ponuke nájdete obľúbené edície maliarskych valčekov Dynatec a HandiRoller.
 • Fieldmann – Obľúbené maliarske valčeky v kompletnej výbave – vrátane teleskopickej tyče, s nádržkou na farbu a nekvapkajúcim valčekom.
 • Dulux – Pomerne široká ponuka klasických valčekov v solídnej kvalite a za veľmi priaznivé ceny už do 4 – 5 eur.
 • TopShop – Maliarsky valček Paint Racer sprevádza masívne reklamné promo a zrejme ste ho už v televízii zahliadli. Podľa skúseností používateľov sa s ním pracuje ľahko, farbu nanáša rovnomerne a samotné maľovanie ide rýchlo.

Najčastejšie kladené otázky – FAQ

Čo pripraviť na maľovanie izieb?

Výberom farby a maliarskeho valčeka to začína. Okrem premiestnenia nábytku vás čakajú aj ďalšie detailné práce. Nezabudnite preto nakúpiť tmely, sadru, krycie pásky, fólie a kartóny, ktorými zakryjete podlahu, aby ste mali čo najmenej starostí s umývaním a upratovaním. Ak chcete vedieť:

 • kedy je ten správny čas (ročné obdobie) na maľovanie izby,
 • ako zvoliť odtieň farby podľa veľkosti izby, jej orientácie a určenia,
 • a ako zvládnuť maľovanie stien na jednotku,

potom nepremeškajte ani náš obsiahly návod Ako maľovať steny, kde nájdete množstvo overených rád a tipov.

Ako používať maliarsky valček?

 • Skôr ako začnete s maľovaním, namočte valček na niekoľko hodín do vody a potom ho poriadne vyžmýkajte. Zvýši sa tak jeho nasiakavosť.
  Zaobstarajte si plastovú mriežku. Valčekom totiž po každom nabratí musíte po mriežke prejsť, aby prebytočná farba stiekla naspäť do vedra s farbou.
 • Okrem zakrývania a odkladania vecí sa zamerajte aj na čistotu stien. Prehliadnuté pavučiny v rohoch alebo väčšia vrstva prachu na výčnelkoch môžu spôsobiť zašpinenie náteru. Aj keď máte ten najlepší maliarsky valček a kvalitnú farbu, čerstvú maľovku budú po zaschnutí zdobiť nepekné šmuhy.
 • Pri prvom kontakte so stenou najskôr zatlačte (predídete tak kvapkaniu) a následne v rovnomerných ťahoch farbu roztierajte do strán.
 • Skúsení maliari odporúčajú začínať stropom. Máte tak istotu, že si čerstvú farebnú maľovku stien nezafŕkate bielou farbou, ktorou sa zvyčajne natiera strop.
 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Maliarsky valček Top Shop

Šírka valčeka: -
Dĺžka vlákna: -
Zásobník: áno
5 out of 5 stars (5 / 5)25 € Čítať recenzie
#2Valček maliarsky Handi-Roller

Šírka valčeka: 23 cm
Dĺžka vlákna: 19 mm
Zásobník: áno, 550 ml
5 out of 5 stars (5 / 5)38 € Čítať recenzie
#3Wagner Dynatec Roller

Šírka valčeka: 23 cm
Dĺžka vlákna: 12 mm
Zásobník: áno, 500 ml
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)37 € Čítať recenzie
#4Fieldmann FDMV 1501

Šírka valčeka: -
Dĺžka vlákna: -
Zásobník: áno, 540 ml
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)27 € Čítať recenzie
#5Wagner Turbo Roll 550

Šírka valčeka: 23 cm
Dĺžka vlákna: 20 mm
Zásobník: áno, 550 ml
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)52 € Čítať recenzie
#6Maliarska súprava VESTAN

Šírka valčeka: 18/25 cm
Dĺžka vlákna: 22 mm
Zásobník: nie
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)2 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového maliarskeho valčeka. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným vybrať najlepší maliarsky valček na trhu.
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin