Ako vybrať najlepšie sérum s vitamínom C? TOP produkty podľa recenzií

serum vitamin C 1

Najlepšie séra s vitamínom C dokážu pleti pomôcť v mnohých smeroch. V súčasnosti sa vitamín C v niektorej z jeho foriem zaradil medzi najväčšie trendy v kozmetických produktoch. A kým niektoré trendy sú len nafúknutou bublinou, v prípade kvalitného produktu s vitamínom C sa na prvé viditeľné výsledky môžete v zrkadle pozerať už po niekoľkých dňoch aplikácie.

Základné otázky znejú jasne:

 • Čo od séra s vitamínom C očakávať?
 • Aké sú jeho účinky?
 • Pre aký typ pleti a problémy pleti je sérum s vitamínom C určené?

Vitamín C vníma väčšina z nás ako silný antioxidant, ktorý je nevyhnutný pre normálne fungovanie imunitného systému. Okrem toho má však viditeľné rozjasňujúce a antiagingové vlastnosti aj pri povrchovej aplikácii na pokožku. Poďte sa s ním bližšie zoznámiť, aby ste pri výbere séra s vitamínom C mohli postupovať s prehľadom.

Pri zavádzaní nového kozmetického produktu do dennej rutiny vždy postupujte opatrne a voľte produkt od overenej kozmetickej značky. Ak hľadáte rýchle tipy, pozrite si náš rebríček, do ktorého sa dostali veľmi dobre hodnotené séra s vitamínom C. Určite neprehliadnite ani dostupné testy a recenze sér s vitamínom C, v ktorých nájdete cenné dojmy z používania od desiatok používateľov.

Najlepšie séra s vitamínom C podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Ordinary Ascorbyl Glucoside Solution sérum


+ Na rozjasnenie pleti, zníženie známok starnutia a pre zosvetlenie pigmentových škvŕn
+ Spokojné recenzie, priaznivá cena
+ Veľmi príjemná a ľahká textúra séra
od 15 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Collistar Pure Actives Vitamin C + Alpha-Arbutin

+ Pleťové sérum s rozjasňujúcim a antioxidačným účinkom
+ Vhodné aj pre citlivú pleť od 20 rokov veku
+ Ľahká a hydratačná textúra
od 25 €
⭐ 97 % Čítať recenzie
#3Klairs Freshly Juiced hydratačné pleťové sérum s vitamínom C

+ Hydratačné pleťové sérum s vitamínom C
+ Revitalizuje pleť a udržuje ju v rovnováhe
+ Plné prírodných ingrediencií, ktoré nedráždia
od 29 €
⭐ 95 % Čítať recenzie
#4Eucerin Hyaluron - Filler Vitamin C booster

+ Rýchlo sa vstrebávajúce sérum, ktoré pleť posilňuje a vyhladzuje
+ Svieža a žiarivejšia pleť už za 7 dní
+ Pomáha vypĺňať vrásky zvnútra
od 11 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#5Purito Pure Vitamin C Serum

+ Intenzívne protivráskové sérum s vitamínom C
+ Zlepšuje pružnosť pleti
+ Pleť intenzívne hydratuje
od 27 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
#6Medik8 C-Tetra Super antioxidačné sérum

+ Rozjasňuje pleť a chráni ju pred voľnými radikálmi
+ Vyrovnáva textúru pleti
+ Zanecháva pleť jemnú a hladkú
od 59 €
⭐ 90 % Čítať recenzie
#7La Roche-Posay Pure Vitamin C10 sérum

+ Zanecháva pleť prejasnenú a žiariacu
+ Poskytuje pleti intenzívnu hydratáciu a zjemnenie
+ Ľahká, rýchlo sa vstrebávajúca textúra
od 39 €
⭐ 87 % Čítať recenzie

Ako vybrať sérum s vitamínom C

Vitamín C, celým menom kyselina askorbová alebo kyselina L-askorbová, možno označiť za najpopulárnejší vitamín, po ktorom siahame najmä v chrípkovom a jesennom období s cieľom posilniť imunitu. Vo svete kozmetiky je označovaný za najsilnejší dostupný antioxidant, ktorý pomáha udržiavať pleť hladkú, rovnomernú a pôsobí proti prejavom starnutia pleti. Aj odborníci ho považujú za veľmi dobrú prísadu, ktorá má pri správnej aplikácii na pleť viditeľne prospešné účinky. Ako vybrať sérum s vitamínom C? Čomu pri kúpe venovať najviac pozornosti? A čo od vitamínu C v kozmetických produktoch očakávať?

Vitamín C a jeho účinky na pleť

Vitamínu C sa pripisuje množstvo prospešných účinkov. Je potrebný na správne fungovanie imunitného, energetického a nervového systému. Je dokázané, že má schopnosť chrániť bunky pred oxidačným stresom a voľnými radikálmi. Ľudské telo nedokáže vitamín C vyrobiť ani nevytvára jeho zásoby, preto by sme ho mali v dostatočnej miere prijímať v strave. Najčastejšie sa za jeho zdroj označujú citrusové plody, no bohaté zastúpenie má tiež v paprike, jahodách, kapuste, brokolici, keli, šípkach, kivi a v bobuľovom ovocí.

Vitamín C presvedčil pri vnútornom užívaní a taktiež i pri aplikácii na pokožku. V súvislosti s jeho účinkami sa dá hovoriť o komplexnejšom pôsobení a eliminácii viacerých nedostatkov.

Ako môže vitamín C pomôcť pokožke?

 • Ochrana pokožky pred poškodením — Smog, prach, cigaretový dym, chemikálie v ovzduší a UV žiarenie podporujú vznik voľných radikálov v pokožke, ktoré zapríčiňujú poškodenie kožných buniek. Vitamín C ako antioxidant pomáha chrániť kožné bunky pred účinkami voľných radikálov.
 • Účinok proti starnutiu pleti – Voľné radikály spôsobujú predčasné starnutie pokožky. Vitamín C nielenže pokožku chráni pred účinkom voľných radikálov, zároveň podporuje tvorbu kolagénu v pokožke. Je dobre známe, že bez dostatku kolagénu vznikajú v pokožke jemné línie až hlboké vrásky. Používaním séra s vitamínom C bude pleť vyzerať mladistvejšie.
 • Zmierňovanie hyperpigmentácie – O vitamíne C v kozmetike sa vie, že pomáha vyrovnávať tón pleti blednutím slnečných škvŕn či iných tmavých škvŕn na koži. Funguje to na princípe spomalenia tvorby melanínu v pokožke, čo znamená, že hyperpigmentácia na koži sa pravidelným používaním stáva bledšou a pleť pôsobí jasnejšie.
 • Urýchlenie hojenia rán – Je vaša pleť náchylná na vznik drobných jazvičiek po každom akné alebo povrchovom poranení? Potrebujete dostatok vitamínu C zvnútra a zvonka. Okrem toho, že sa podieľa na tvorbe kolagénu, podporuje aj tvorbu ďalších látok, ktoré sú zodpovedné za zdravý rast spojivového tkaniva a kože.
 • Zjemnenie a vyhladenie pleti – Pri pravidelnej aplikácii kozmetiky s obsahom vitamínu C môžete pozorovať, ako sa póry na pleti zmenšujú. Spolu s podporou tvorbu kolagénu tak aj unavená pleť začne vyzerať jemnejšie, hladšie a mladistvejšie.

Pre koho je sérum s vitamínom C vhodné?

Sérum s vitamínom C je vhodné pre ľudí, ktorí chcú eliminovať prejavy ochabnutosti pleti, vrásky, hyperpigmentáciu, zjednotiť nedokonalosti a získať pleť viditeľne krajšiu a rozjasnenejšiu. Hoci sa zdá, že produkty s vitamínom C zaujmú najmä ľudí v zrelom veku, opak je pravdou a dnes po kozmetike z tejto kategórie siahajú už aj mladí ľudia tesne po dovŕšení dvadsiatky. Kozmetika s vitamínom C tiež zaznamenala veľký úspech v kórejskej skincare rutine.

V akých prípadoch sérum s vitamínom C nepoužívať?

Vitamín C v kozmetike má pomerne vysoký bezpečnostný profil a u väčšiny ľudí nespôsobuje žiadne negatívne vedľajšie účinky. Pravdou však je, že záleží od konkrétneho kozmetického produktu a od koncentrácie vitamínu C. Opatrne najmä pri produktoch s koncentráciou vitamínu C vyššou ako 20 %. Objaviť sa môže suchosť, svrbenie a začervenanie pokožky – a to najmä u ľudí s citlivou pokožkou. Pri negatívnej reakcii pokožky nikdy nepokračujte v ďalšej aplikácii.

Niekedy však postačí siahnuť po produkte s nižšou koncentráciou vitamínu C (napríklad 7 – 10 %) a bez rizika nežiaducich prejavov si užijete výhody, ktoré prináša aplikácia vitamínu C na pokožku.

sérum kozmetika

Na čo sa zamerať pri výbere séra s vitamínom C?

Vybrať si sérum s vitamínom C nebude také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Aj v tomto segmente je trh bohatý na rozmanité kozmetické produkty od známych či menej známych značiek. Pri kúpe sa však oplatí sledovať tri nasledujúce znaky.

Správne ingrediencie

Na obaloch krémov a sér s vitamínom C síce nájdete označenie „vitamín C“, v zložení by ste ho doslovne hľadali iba márne. Vitamín C v kozmetike je dostupný v rôznych formách a derivátoch. Najčastejšie ide o kyselinu L-askorbovú (Ascorbic acid, L-ascorbic acid – LAA), polypeptid kyseliny L-askorbovej (Ascorbic Acid Polypeptide), askorbyl fosfát horečnatý (Magnesium Ascorbyl Phosphate – MAP), askorbyl fosfát sodný (Sodium Ascorbyl Phosphate – SAP) či kyselinu etyl-askorbová (Ethyl Ascorbic Acid).

Vhodná koncentrácia

Vyberajte sérum, ktoré nie je príliš silné, ani príliš slabé. Väčšina sér obsahuje 10 – 20 % koncentráciu vitamínu C. Menej ako 10 % zvyčajne prináša slabé alebo iba mierne účinky na pleť, viac ako 20 % zvyšuje riziko podráždenia pokožky.

Tmavá fľaška

Kozmetické formy vitamínu C bývajú nestabilné a pri vystavení slnku, teplu a vzduchu dochádza z degradácii až k znehodnoteniu kozmetického produktu. Účinok produktu s „rozpadnutou“ formou vitamínu C má na pleť nulový účinok. Spoznáte to podľa zmeny farby séra – stmavne (zo svetlého sa stane oranžové až hnedé). Vyberte si preto sérum s pumpičkovým balením (obmedziť prístup vzduchu) a v tmavšej/neprehliadnej nádobe na oddialenie poškodenia séra.

S čím sa vitamín C v kozmetike kombinuje?

Vitamínu C sa pripisuje niekoľko kľúčových úloh. Jeho účinok je veľkým lákadlom, avšak v spojení s ďalšími zložkami, môžete dosiahnuť ešte lepšie výsledky pre hydratáciu pokožky, boj proti vráskam, rozjasnenie pleti, boj proti voľným radikálom či posilnenie ochrany pred UV žiarením.

 • Vitamín C + vitamín E – Tieto antioxidanty poskytujú pokožke ochranu pred rôznymi typmi UV žiarenia, takže pri zmiešaní sér s vitamínom C a E (alebo produktov, ktoré tieto živiny obsahujú) získate širšie spektrum ochrany pred UV žiarením a výraznejšiu neutralizáciu voľných radikálov.
 • Vitamín C + kyselina hyalurónová – Kyselina hyalurónová priaznivo pôsobí na zadržiavanie vlhkosti v pokožke. Pomáha zlepšiť jej elasticitu a pružnosť. Obmedzuje podráždenie a vysušovanie, ktoré by mohol zapríčiniť vitamín C. Takto nakombinované produkty sú potom dobre znášané aj u ľudí s citlivou pokožkou.
 • Vitamín C + kyselina ferulová – Kyselina ferulová sa kombinuje s vitamínom C, aby mu poskytla vyššiu stabilitu pri skladovaní. Obe látky fungujú ako antioxidanty.
 • Vitamín C + ceramidy – Ceramidy sú lipidy, ktoré sa prirodzene vyskytujú v pokožke a pomáhajú ju udržiavať hydratovanú, vypnutú a zdravú. Nerušia účinky vitamínu C, navzájom sa dopĺňajú.
 • Vitamín C + peptidy – Použitím peptidov s kozmetickou formou vitamínu C sa posilnia ich vzájomné účinky pri podpore tvorby kolagénu. Peptidy tiež zlepšujú elasticitu kože a redukujú vznik vyrážok a akné.

A s čím vitamín C nekombinovať? Ak vitamín C skombinujete s nasledujúcimi zložkami, hrozí vyššie riziko podráždenia alebo prípadnej destabilizácie vitamínu C. Patrí sem najmä retinol, kyselina salicylová, benzoylperoxid, alfahydroxy a betahydroxy kyseliny (AHA, BHA).

pomaranče vitamín C

Ako sérum s vitamínom C aplikovať?

Základné pravidlo znie celkom jednoducho – pri aplikácii vždy postupujte podľa odporúčaní od výrobcu, ktoré by ste mali nájsť na balení kozmetického produktu. Niektoré séra s vitamínom C sú určené na rannú aplikáciu, iné na nočnú aplikáciu, pri ďalších sa môžete rozhodnúť podľa toho, kedy máte viac času venovať sa precíznejšej starostlivosti o pleť.

Pri aplikácii séra s vitamínom C na noc je dôležité mať pleť dôkladne vyčistenú pleť. Sérum sa potom lepšie vstrebáva a v pokožke dlhšie účinkuje. Veľké výhody sa však spájajú aj dennou aplikáciou séra s vitamínom C. Poskytne totiž vrstvu ochranu pred voľnými radikálmi, znečistením z okolitého prostredia a tiež pôsobí synergicky s SPF krémom. Aj z tohto dôvodu sú mnohé séra vyrobené ako rýchlo sa vstrebávajúce produkty, ktoré umožňujú aplikáciu ďalších kozmetických produktov.

Ako skladovať sérum s vitamínom C?

 • Niekedy sa odporúča skladovať sérum s vitamín C v chladničke. Pred aplikáciou ho vyberte na pár minút von, aby sa zahrialo na izbovú teplotu.
 • Ak sérum nemusí byť v chladničke, voľte tmavé a chladnejšie miesto, napríklad v kúpeľňovej skrinke. Parapet kúpeľňového okna nie je dobrá pozícia.
 • Po každom použití fľašku dôkladne uzatvorte, aby ste obmedzili riziko rýchlej oxidácie.
 • Pri správnom uskladnení vydrží vitamín C v tmavej fľaške až 6 mesiacov. Ak začne páchnuť, zmení sa jeho štruktúra alebo stmavne, viac ho nepoužívajte. Nikdy nepoužívajte ani sérum, ktoré bolo už dávnejšie otvorené ale ste ho z nejakých príčin na dlhšie prestali používať.

Ceny sér s vitamínom C

Koľko zaplatíte za kvalitné sérum s vitamínom C? Pre rýchlejšiu orientáciu sme širokú ponuku rozdelili do troch nasledujúcich kategórií.

Séra s vitamínom C do 20 eur

Ide prevažne o objemovo menšie balenia sér s nižšou koncentráciou vitamínu C. Výsledok môže pri dlhodobom používaní milo prekvapiť, no treba počítať aj s tým, že sa pozitívne účinky nemusia vôbec dostaviť. Rozhodujúcim faktorom je značka a kvalita použitých zložiek. Viac ako inokedy venujte čas recenziám sér a pátrajte po pozitívnych hodnoteniach.

Séra s vitamínom C od 20 do 40 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie séra s vitamínom C, zaujme pomerom cena/kvalita. Ide o produkty o známych kozmetických značiek, ktoré investujú do vývoja kvalitných produktov. Koncentrácia vitamínu C býva vyššia, čo sa prejaví na rýchlejšom nástupe viditeľného účinku (napríklad zmiernenie hyperpigmentácie, rozjasnenie pleti, zníženie známok starnutia).

Séra s vitamínom C od 40 eur

Ak pri starostlivosti o pleť uprednostňujete luxusnú kozmetiku, nenechajte si ujsť ponuku sér s vitamínom C od prémiových značiek. Výber však nebude jednoduchý, stále tu nájdete desiatky produktov, ktoré poskytujú skvelú antioxidačnú ochranu, vypnutie pokožky a korekciu jemných vrások. Vyvinuté pod dohľadom celých tímov odborníkov.

Obľúbené značky sér s vitamínom C

V nasledujúcom zozname nájdete značky, ktoré majú na svojom konte obľúbené séra s vitamínom C.

 • Ordinary – Milovníci kozmetiky vedia, že značka Ordinary nie je reprezentantom klasickej kozmetiky. Značka sa špecializuje na aktívne látky, samostatne predávané v jednotlivých produktoch. K dostaniu je produkt obsahujúci čistý vitamín C a Alpha Arbutin, ktoré sú rozpustené v bezvodnej báze pre dosiahnutie ideálnej stability.
 • Collistar – Kvalitná talianska kozmetika s dlhoročnou tradíciou má na svojom konte obľúbené rozjasňujúce pleťové sérum s vitamínom C s príjemne ľahko textúrou, vhodné aj pre citlivú pleť od 20 rokov veku.
 • Dear, Klairs – Na jednoduché a efektívne zloženia výrobkov a základnú, no pritom fungujúcu starostlivosť o pokožku chce kupujúcich prilákať čoraz obľúbenejšia značka Dear, Klairs. Hydratačné pleťové sérum s vitamínom C (vitamin drop) obsahuje koncentrovaný čistý vitamín C, ktorý revitalizuje, udržiava a mení pokožku k lepšiemu.
 • Eucerin – Prelomové inovácie v dermatokozmetickej starostlivosť o pleť sa spájajú práve so značkou Eucerin. Eucerin HYALURON-FILLER Vitamin C booster obsahuje 10% čistý vitamín C doplnený o nízkomolekulárnu kyselinu hyalurónovú. Veľmi spokojné recenzie.
 • Medik8 – Britská kozmetická značka sa zameriava na riešenie hlavných problémov pleti – akné, začervenania, pigmentácie či suchá pleť. Antioxidačné sérum s vitamínom C a vitamínom E zlepšuje vzhľad pokožky, posilňuje ochranu pred UV žiarením a poskytuje protizápalové a utišujúce vlastnosti.
 • La Roche-Posay – Francúzska značka dermatokozmetiky La Roche-Posay spolupracuje s dermatológmi po celom svete, výsledkom čoho sú celé rady kvalitnej kozmetiky určené na rôzne problémy pleti. Rozjasňujúce protivráskové sérum s vitamínom C sa teší záujmu aj sprevádza ho množstvo pozitívnych hodnotení. Zanecháva pleť peknú, rozjasnenú, veľmi rýchlo sa vstrebáva.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Ordinary Ascorbyl Glucoside Solution sérum


+ Na rozjasnenie pleti, zníženie známok starnutia a pre zosvetlenie pigmentových škvŕn
+ Spokojné recenzie, priaznivá cena
+ Veľmi príjemná a ľahká textúra séra
od 15 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Collistar Pure Actives Vitamin C + Alpha-Arbutin

+ Pleťové sérum s rozjasňujúcim a antioxidačným účinkom
+ Vhodné aj pre citlivú pleť od 20 rokov veku
+ Ľahká a hydratačná textúra
od 25 €
⭐ 97 % Čítať recenzie
#3Klairs Freshly Juiced hydratačné pleťové sérum s vitamínom C

+ Hydratačné pleťové sérum s vitamínom C
+ Revitalizuje pleť a udržuje ju v rovnováhe
+ Plné prírodných ingrediencií, ktoré nedráždia
od 29 €
⭐ 95 % Čítať recenzie
#4Eucerin Hyaluron - Filler Vitamin C booster

+ Rýchlo sa vstrebávajúce sérum, ktoré pleť posilňuje a vyhladzuje
+ Svieža a žiarivejšia pleť už za 7 dní
+ Pomáha vypĺňať vrásky zvnútra
od 11 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#5Purito Pure Vitamin C Serum

+ Intenzívne protivráskové sérum s vitamínom C
+ Zlepšuje pružnosť pleti
+ Pleť intenzívne hydratuje
od 27 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
#6Medik8 C-Tetra Super antioxidačné sérum

+ Rozjasňuje pleť a chráni ju pred voľnými radikálmi
+ Vyrovnáva textúru pleti
+ Zanecháva pleť jemnú a hladkú
od 59 €
⭐ 90 % Čítať recenzie
#7La Roche-Posay Pure Vitamin C10 sérum

+ Zanecháva pleť prejasnenú a žiariacu
+ Poskytuje pleti intenzívnu hydratáciu a zjemnenie
+ Ľahká, rýchlo sa vstrebávajúca textúra
od 39 €
⭐ 87 % Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin