Najlepšie kočíky do lietadla: TOP 6 modelov podľa recenzií a testov

najlepšie kočíky do lietadla
Hľadáte najlepší kočík do lietadla? Aké parametre musí spĺňať? A ako prebieha odbavenie kočíka na letisku? Ak sa potrebujete pred cestovaním a dovolenkou rýchlo zorientovať, pripravili sme pre vás rebríček, v ktorom nájdete kvalitné kočíky do lietadla, pri ktorých nemusíte mať obavy, že by vás nechali v štichu.

Nejde pritom o žiadne kočíky “iba do počtu” a na pár letných týždňov. Z bohatej ponuky kočíkov vhodných do lietadla sme na základe testov a recenzií kočíkov do lietadla vybrali overené modely od známych a obľúbených značiek – Babyzen, Doona, ZOPA, Maxi-cosi, Joolz, Hamilton. Pôsobia štýlovo, moderne a majú všetko, čo sa od pohodlného a bezpečného kočíka vyžaduje. S radosťou ich preto budete používať na samotnej dovolenke aj doma.

Už samotné čakanie na letisku môže byť pre malé dieťatko veľmi zdĺhavé, preto potrebuje známe miesto, v ktorom si kedykoľvek oddýchne a upokojí sa. Dobrou správou je, že rodiny s malými deťmi majú pri odbavení na letisku prednosť a aj skôr prejdú kontrolami. Čo ďalej s kočíkom? Odovzdať kočík do podpalubného úložného priestoru lietadla, nechať v ňom dieťa až do samotného nástupu alebo si kočík vziať na palubu ako príručnú batožinu? Pripravili sme komplet poradcu, v ktorom nájdete odpovede na najčastejšie otázky súvisiace s kočíkom v lietadle. Nebudú chýbať ani rady, ako cestovať s kočíkom lietadlom, aby sa vaša dovolenka stala vytúženým oddychom bez komplikácií.

Najlepšie kočíky do lietadla podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1BABYZEN YOYO²

Náš víťaz, celosvetovo obľúbený model
✔️ Unikátny skladací systém jednou rukou
✔️ Uznávaný každou aerolinkou
✔️ Dostupný ako športový aj kombinovaný
✔️ Neskôr sa dá výborne predať (vyhľadávaný na bazároch)
📌 od 429 € za kočík od 6+ / od 619 € za kombinovaný kočík 0+ a 6+
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Doona Plus 2v1

Autosedačka schválená TUV pre používanie na palube lietadla
✔️ S integrovaným mobilným riešením
✔️ Autosedačka novej generácie (kategória 0+), ktorá sa premení na kočík
✔️ Ideálne riešenie pre rodičov, ktorí od útleho veku cestujú s dieťaťom
✔️ Homologovaná pre cestu lietadlom - pohodlne prejde uličkou v lietadle
📌 od 440 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3ZOPA IQ

Spĺňa podmienky kabínovej batožiny
✔️ Po zložení zaberá iba minimum miesta
✔️ Dlhé využitie - pre deti od 6 mesiacov do 15 kg
✔️ Taška na prenos je v cene kočíka
✔️ Hmotnosť iba 5,57 kg
✔️ Polohovanie chrbtovej opierky + strieška so slnečnou clonou
📌 od 112 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#4MAXI-COSI Lara 2

✔️ Jednoručný skladací systém, kompaktné rozmery - vhodný do lietadla, vlaku
✔️ Hmotnosť iba 6,3 kg
✔️ S extra polstrovaním a priedušným poťahom + popruh na prenášanie
✔️ Výborné polohovanie
✔️ Ľahká a odolná konštrukcia kočíka + nosnosť až 22 kg
📌 od 244 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#5JOOLZ Aer

✔️ Kvalitné materiály, prémiové spracovanie
✔️ Rozkladanie a skladanie jednou rukou v priebehu okamihu
✔️ Priestranná sedacia časť pre deti až do 18 kg
✔️ Hmotnosť iba 6,1 kg
✔️ Vojde sa do rozmerov príručnej batožiny
📌 od 449 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Hamilton R1

✔️ Vybavený automatickým skladacím systémom
✔️ Cabin friendly – pre cestovanie v lietadle + prepravná taška v cene
✔️ Výborne nastaviteľné - opierka chrbta aj nôh
✔️ Vrátane veľkej predĺženej striešky a odpruženia 4 kolies
✔️ Nosnosť až 20 kg
📌 od 239 €
⭐ 92 % Čítať recenzie

Ako vybrať kočík do lietadla? Ako prebieha odbavenie na letisku?

Možnosť vziať si do lietadla kočík (dokonca aj na palubu) je pre mnohých cestujúcich rodičov najmenších detí veľkým benefitom. Na trhu za posledné roky pribudli desiatky modelov kočíkov, ktoré sú ľahké, skladajú sa jednou rukou a po zložení nadobúdajú rozmery, s ktorými bez problémov prejdú cez všetky dôležité stanoviská na letisku, vrátane prechodu cez röntgenový rám. Okrem toho, že vám poradíme, na aký kočík zamerať pozornosť vzhľadom k rozmerom a potrebám dieťaťa, nájdete v nasledujúcich riadkoch tiež rady a tipy, ako cestovať s kočíkom a na čo myslieť vopred, aby všetko prešlo bez problémov.

letisko

Aký typ kočíka je vhodný do lietadla?

Dlhé letiskové chodby a často ešte dlhšie čakanie…Táto predstava dáva zabrať dospelým ľuďom, nie ešte najmenším detičkám, pre ktoré ide o neznáme prostredie plné cudzích tvárí a hluku. Pre bábätká a deti vo veku do 3 rokov je kočík bezpečným útočiskom, kde si môžu oddýchnuť a pospať. Rovnakým spôsobom kočík využijete aj na mieste, kam cestujete. Dostanete sa ďalej a vaše presuny v zahraničí budú s malým dieťaťom omnoho rýchlejšie. Aký typ kočíka do lietadla vybrať?

Dôležité je, aby mal kočík skladaciu konštrukciu a bol po zložení čo možno najkompaktnejší. Najčastejšie preto narazíte na golfové kočíky a zjednodušené športové kočíky s vylepšeným skladacím mechanizmom. Zaujímavosťou pre deti v dojčenskom veku sú autosedačky so špeciálnym integrovaným podvozkom, ktoré sa behom pár sekúnd zmenia na kočík.

Okrem toho, že sa pri výbere kočíka do lietadla budete snažiť vyhovieť podmienkam prepravnej spoločnosti, je dôležité myslieť na pohodlie a bezpečnosť vášho dieťaťa. Je viac ako pravdepodobné, že tento kočík budete používať počas vašej dovolenky a aj v čase, keď sa vrátite domov. Do hry teda vstupuje polohovateľnosť, manévrovateľnosť v ťažšom teréne, dostatok úložného priestoru a ochrana pred slnkom.

Hmotnosť a rozmery kočíka do lietadla

S hmotnosťou kočíka do lietadla si nemusíte robiť vrásky a hľadať výhradne čo najľahší kus. Väčšina prepravných spoločností na hmotnosť kočíka nepozerá a kočík vám prepraví zadarmo (u niektorých aeroliniek sa platí menší poplatok). S váhou kočíka však úzko súvisia jeho rozmery a robustnosť konštrukcie. Aj z tohto dôvodu kočíky vážia približne 5 – 7 kg, čo je praktické v situácii, ak sa dá kočík zložiť a zbaliť do batoha – a následne odniesť na chrbte rodiča.

Podstatne zásadnejšie sú rozmery kočíka po zložení. Ak má kočík prejsť cez röntgenové kontrolné rámy, nemali by jeho rozmery na výšku presiahnuť 25 cm a na dĺžku 92 cm. Ak ho chcete naviac so sebou zobrať na palubu lietadla, mal by mať po zložení parametre príručnej batožiny, čo znamená rozmery približne 55 × 30 × 25 cm a hmotnosť maximálne 7 kg. Áno, niektoré kočíky majú natoľko premyslený skladací mechanizmus, že dajú zložiť do ultrakompaktného “balíčka”, ktorý máte pri sebe kedykoľvek potrebujete.

dieťa dovolenka

Čo ďalšie zohľadniť pri výbere kočíka do lietadla?

Kočík do lietadla je naďalej kočíkom pre vaše dieťa. Pamätáte, čomu ste venovali pozornosť pred kúpou kočíka na “bežné” denné používanie a prechádzky po okolí? S veľkou pravdepodobnosťou išlo o nasledujúce body.

Vek dieťaťa a priestrannosť kočíka

Kupujete kočík pre niekoľkomesačné dieťa alebo pre sediace a chodiace batoľa? V závislosti od toho sa budete rozhodovať medzi vaničkou, športovým sedákom a kombinovaným riešením. Ak chcete kočík využiť čo najdlhšie, dobrou voľbou sú modely, ktoré s vaším dieťaťom pár rokov porastú a dajú sa prispôsobiť.

Nosnosť kočíka

Ide o štandardnú hodnotu – teda nosnosť do 15 kg, ktorá postačuje väčšine detí vo veku do 3 rokov. V ojedinelých prípadoch je nosnosť až do 20 kg / 22 kg a tomu zodpovedá aj o niečo priestrannejšie sedenie.

Skladací mechanizmus

Skladací mechanizmus by mal byť v prípade cestovných kočíkov čo najjednoduchší. Ovládateľný jednou rukou a behom niekoľkých sekúnd. Oceníte to pri nástupe do lietadla, do taxíka aj vlaku či autobusu.

Polohovateľnosť

Dieťa potrebuje svoje pohodlie, inak bude aj v tom najlepšom kočíku určenom do lietadla nervózne. Myslite preto na dostatočnú mieru polohovania chrbtovej a nožnej opierky. Niektoré kočíky nemajú plne polohovaciu chrbtovú časť. Na krátky odpočinok na letisku však nemusí ísť dieťa do úplného ľahu. Postačí väčší záklon.

Úložné časti

Tento parameter nepatrí práve k top hodnotám. Počítajte s menším úložným priestorom, cca na 2 – 5 kg. Pred naložením do lietadla by mali byť úložné časti kočíka prázdne (inak ho možno ani nezložíte do malej placky).

Kolesá a odpruženie

Pri kolesách nemusíte povoliť zo svojich nárokov. Hoci nepôjde o robustné nafukovacie kolesá do náročného terénu, aj kolesá na kočíku do lietadla (a neskôr na vaše dovolenky a rýchle presuny), by mali byť otočné s možnosťou aretácie a predovšetkým – výborne odpružené.

Strieška a jej prevedenie

Ak sa chystáte cestovať na dovolenky k moru, vyberajte kočík, ktorého strieška je veľká a nastaviteľná (XXL strieška, strieška s predĺžením), aby poskytovala dieťaťu dostatočnú ochranu pred slnkom. Ak stavíte na materiály s UV ochranou, kočík si dlho udrží svoju farebnosť a tkaniny sa neoslabia.

Ďalšie dôležité vlastnosti

Neprehliadnite informácie o nastaviteľnosti rukoväte vzhľadom k vašej výške, kvalite a prevedení bŕzd, prítomnosti 5-bodového bezpečnostného zapínania či riešení ventilácie kočíka. Súčasťou výbavy môže byť prepravný obal / taška v cene. Zistite si tiež dostupnosť ďalších užitočných doplnkov ku kočíku (sieťka proti hmyzu, pláštenka, širšie madlo, …).

Ako prebieha odbavenie kočíka na letisku?

Ak je dieťatko nervózne a uplakané, je dobré mať kočík pri sebe čo najdlhšie – až do samotného nástupu do lietadla. Dobrou správou je, že túto možnosť máte na letisku k dispozícii. Pri odbavovaní batožiny nahlásite, že máte so sebou kočík (buggy), ktorý sa skladá z jednej alebo dvoch častí. Ak má kočík dve časti (korba + podvozok), každá dostane svoj vlastný štítok. Naďalej sa tak môžete po priestoroch letiska pohybovať s kočíkom.

Tesne pred nástupom do lietadla kočík zložíte, bezpečne ho zabalíte a odovzdáte personálu leteckej spoločnosti, ktorá ho odloží do batožinového podpalubného priestoru. Druhou možnosťou je vziať si kočík v prepravnej taške priamo na palubu lietadla – ako príručnú batožinu (ak spĺňa predpísané rozmery a je iba z jedného kusu). Nejde to ale s každou leteckou spoločnosťou. Lowcost prepravcovia vo všeobecnosti kočíky na palubu ani nepúšťajú. Tieto podmienky si preto zisťujte dopredu.

Ak už nechcete mať na starosti kočík a vaše dieťa je pokojné aj v nosiči, odovzdajte kočík už priamo na letisku pri odbavovaní batožiny. Prejde bezpečnostnou kontrolou a uskladní sa v batožinovom priestore rovnako ako ďalšie kufre. Po pristáti sa k vám potom kočík vráti na páse s ostatnou batožinou. Častokrát vychádzajú kočíky ako prvé, aby vám bol ten váš okamžite k dispozícii. V prípade, že sa tak nestane, hľadajte ho na špeciálnom páse určenom pre nadrozmernú batožinu. Závisí to od toho, aké rozmery kočík nadobudol po zbalení.

Na čo si dať pozor pri cestovaní s kočíkom lietadlom?

 • Kočík môže byť poškodený / poškriabaný. Ak ste si vyhliadli drahší kočík, dajte si záležať na tom, aby do batožinového priestoru vstupoval dôkladne zložený, zaistený a zabalený. Čo robiť, ak ste pri odchode obal zabudli doma? Na letisku vám kočík zabalia aspoň do hrubšej fólie, čo zníži riziko škrabancov.
 • Kočík na palubu do lietadla nesmie presiahnuť isté rozmery a musí byť z jedného kusa. Vo všeobecnosti by mal mať zložený kočík rozmery kabínovej batožiny.
 • Pri lete s prestupmi vám nik kočík z batožinového priestoru nevytiahne. Pribaľte si preto pre dieťatko šatku alebo nosič, aby ste čas čakania zvládli v pohode.
 • Ak cestuje viac rodín s kočíkmi, nemusia sa všetky zmestiť do úložných priestorov na palube lietadla. Počítajte preto aj s alternatívou, že sa kočík ocitne v batožinovom priestore – bez vášho dohľadu.
 • Kočík zložený z dvoch častí musí byť označený dvoma štítkami. Informujte o tom letiskovú kontrolu.
 • Dieťa do dovŕšenia dvoch rokov sa prepravuje v lone osoby staršej ako 16 rokov (nemá vlastné sedadlo). Mali by ste mať však zadarmo nárok na jeden kus batožiny, ktorý je určený na prepravu dojčaťa (napríklad detský kočík). O presných podmienkach sa vždy vopred informujte u leteckého prepravcu.

Špeciálny kočík do lietadla – áno alebo nie?

Musí byť vôbec kočík do lietadla iný ako bežné golfky alebo odľahčený šporťák? Aj toto je otázka, ktorá rodičov pred cestovaním zaujímajú. Závisí od vašich nárokov a od frekvencie cestovania. Pre svetobežníkov, ktorí si užívajú návštevy cudziny aj s malým dieťaťom, je kvalitný kočík do lietadla (do auta, taxíka, metra, vlaku) „must have“ a skvelý parťák na rýchle presuny. Bez problémov sa totiž zmestí do odkladacích priestorov, úzkych uličiek a po zložení ho jednoducho odnesiete na ramene alebo chrbte.

Ak je toto však vaša jediná dovolenka lietadlom za rok, vyberte si kočík, ktorý neskôr využijete napríklad na prechádzky po meste a bude mať plnohodnotné využitie, kým z neho dieťa nevyrastie. Jeho kompaktnosť totiž oceníte aj pri odkladaní do kufra auta, pri nastupovaní do výťahov či v úzkych uličkách nákupného centra.

Ceny kočíkov do lietadla

Kočík do lietadla nepatrí tak úplne k bežnej výbave rodiny s malými deťmi. Ak však často cestujete, nebudete sa príliš zamýšľať nad štandardnými kočíkmi, ktoré majú niekedy problém zmestiť sa do kufra auta. Skôr si vašu pozornosť získajú kočíky odľahčené, s premysleným skladaním, no pritom dostatočne pohodlné, aby poslúžili svojmu účelu.

✅ Kočíky do lietadla do 200 eur

V tejto cene natrafíte na kočíky, ktoré sa v mnohých prvkoch neodlišujú od “bežných” športových alebo golfových kočíkov. Z toho vyplýva ich obľúbenosť a výborná predajnosť, keďže sa s nimi môžete vybrať nielen na dovolenku, ale aj do mesta a na prechádzku po okolí domu. V niektorých bodoch môže ísť o kompromisné riešenie (napríklad kratšia strieška, kratšia opierka na nohy), určite sa však dajú vytipovať dobre vybavené modely, ktoré môžete využívať pravidelne.

✅ Kočíky do lietadla od 200 do 400 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie kočíky do lietadla. Mnohé modely disponujú odľahčenou konštrukciou, ktorú zložíte v priebehu pár sekúnd jednou rukou. Môže ísť napríklad o kočíky pre deti od narodenia, neskôr s možnosťou prestavania na verziu od 6 mesiacov. K ich prednostiam tiež patrí vyššie pohodlie (príjemné materiály a polstrovanie) a viacstupňové polohovanie.

✅ Kočíky do lietadla od 400 eur

Aj v segmente kočíkov do lietadla nájdete unikátne konštrukcie, ktoré potešia najnáročnejších rodičov. Takou je napríklad inovatívna autosedačka s integrovaným kočíkovým podvozkom a výsuvnou rukoväťou, ktorá sa dá prepravovať v lietadle. Pri častých presunoch taxíkom v zahraničných metropolách tak máte istotu, že vaše dieťa bude v bezpečí a chránené. Okrem toho môžete natrafiť na kočíky od prémiových značiek vyrobené z prvotriednych materiálov, s vyššou nosnosťou a optimálnymi rozmermi, s ktorými sa poľahky zmestia do priestorov vyhradených pre príručnú batožinu.

Najlepšie značky kočíkov do lietadla

 • Babyzen – Vylepšené kočíky do lietadla Babyzen YOYO² ponúkajú zosilnený podvozok, nezávislé odpruženie 4 kolies, vysokú mieru komfortu a praktickosti. Hmotnosť cca 6,5 kg, nosnosť až 22 kg.
 • Doona – Doona Plus je celosvetovo prvá detská autosedačka s plne integrovaným mobilným riešením (premena na kočík), vhodná pre deti už od narodenia.
 • ZOPA – Kočíky ZOPA ponúkajú veľmi dobrý pomer cena/kvalita. Modely určené do lietadla sú všestranne využiteľné, ľahké a praktické vo všetkých smeroch.
 • Maxi-Cosi – Kočíky do lietadla od Maxi Cosi lákajú na nadštandardné možnosti polohovania, nosnosť až 22 kg a príjemné polstrovanie. Zložíte ich jednou rukou v priebehu pár sekúnd.
 • Joolz – Prémiová značka kočíkov má na svojom konte štýlové a kvalitne spracované kočíky, ktoré potešia aj náročných rodičov. Konštrukcia zložená jednou rukou, extra nízka hmotnosť a rozmery po zložení ako príručná batožina.
 • Hamilton – Kočíky do lietadla od značky Hamilton oslovia v mnohých parametroch. Sú konštruované ako Cabin Friendly, majú vyššiu nosnosť, výborné kolesá a predĺženú striešku, ktorá poskytne spoľahlivú ochranu pred slnkom.
 • Inglesina – Obľúbená značka kočíkov Inglesina má na svojom konte niekoľko vydarených ultraľahkých a ultrakompaktných kočíkov, ktoré sú vhodné aj na palubu lietadla vo forme príručnej batožiny. Oceňujeme extra predĺženú UV striešku.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1BABYZEN YOYO²

Náš víťaz, celosvetovo obľúbený model
✔️ Unikátny skladací systém jednou rukou
✔️ Uznávaný každou aerolinkou
✔️ Dostupný ako športový aj kombinovaný
✔️ Neskôr sa dá výborne predať (vyhľadávaný na bazároch)
📌 od 429 € za kočík od 6+ / od 619 € za kombinovaný kočík 0+ a 6+
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Doona Plus 2v1

Autosedačka schválená TUV pre používanie na palube lietadla
✔️ S integrovaným mobilným riešením
✔️ Autosedačka novej generácie (kategória 0+), ktorá sa premení na kočík
✔️ Ideálne riešenie pre rodičov, ktorí od útleho veku cestujú s dieťaťom
✔️ Homologovaná pre cestu lietadlom - pohodlne prejde uličkou v lietadle
📌 od 440 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3ZOPA IQ

Spĺňa podmienky kabínovej batožiny
✔️ Po zložení zaberá iba minimum miesta
✔️ Dlhé využitie - pre deti od 6 mesiacov do 15 kg
✔️ Taška na prenos je v cene kočíka
✔️ Hmotnosť iba 5,57 kg
✔️ Polohovanie chrbtovej opierky + strieška so slnečnou clonou
📌 od 112 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#4MAXI-COSI Lara 2

✔️ Jednoručný skladací systém, kompaktné rozmery - vhodný do lietadla, vlaku
✔️ Hmotnosť iba 6,3 kg
✔️ S extra polstrovaním a priedušným poťahom + popruh na prenášanie
✔️ Výborné polohovanie
✔️ Ľahká a odolná konštrukcia kočíka + nosnosť až 22 kg
📌 od 244 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#5JOOLZ Aer

✔️ Kvalitné materiály, prémiové spracovanie
✔️ Rozkladanie a skladanie jednou rukou v priebehu okamihu
✔️ Priestranná sedacia časť pre deti až do 18 kg
✔️ Hmotnosť iba 6,1 kg
✔️ Vojde sa do rozmerov príručnej batožiny
📌 od 449 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Hamilton R1

✔️ Vybavený automatickým skladacím systémom
✔️ Cabin friendly – pre cestovanie v lietadle + prepravná taška v cene
✔️ Výborne nastaviteľné - opierka chrbta aj nôh
✔️ Vrátane veľkej predĺženej striešky a odpruženia 4 kolies
✔️ Nosnosť až 20 kg
📌 od 239 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin