Najlepšie aróma difúzery: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

Najlepšie aróma difuzéry

Účinok vzácnych esenciálnych olejov má zaujímavé využitie – od navodenia príjemnej atmosféry, prevoňanie príbytku, až po upokojenie pred spánkom. Esenciálne oleje sa však musia rozptýliť na malé čiastočky do ovzdušia. Vďaka tomu lepšie prenikajú bunkami tela a môžete naplno využívať ich potenciál. O to sa môže postarať aróma difúzer. Aké vlastnosti majú najlepšie aróma difúzery? Vybrali sa sme sa tentokrát na potulky cestou prírodnej medicíny, kde vám priblížime hlavné benefity aromaterapie či prínos esenciálnych olejov. Pozornosť však budeme venovať najmä aróma difúzerom a ich prevedeniam.

Ako vybrať aróma difuzér? Má toto malé zaujímavé zariadenie nejaké špecifiká, ktoré treba zohľadniť? Môže sa používať aj ako zvlhčovač vzduchu? Všetko dôležité si povieme v našom sprievodcovi. Čo nenájdete u nás, to doplnia zaujímavé užívateľské recenzie aróma difuzérov.

Najlepšie aróma difuzéry podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Nature7 ALADDIN DF12AL
Typ: ultrazvukový
Pre priestor: do 20 m2
Objem zásobníka: 80 ml
Podsvietenie: áno
Príkon: 12 W
⭐ 100 %44 € Čítať recenzie
#2Stadler Form Julia Titanium
Typ: ultrazvukový
Pre priestor: do 50 m2
Objem zásobníka: 200 ml
Podsvietenie: áno
Príkon: 14 W
⭐ 100 %69 € Čítať recenzie
#3Airbi MAGIC
Typ: ultrazvukový
Pre priestor: -
Objem zásobníka: 400 ml
Podsvietenie: áno
Príkon: 12 W
⭐ 98 %40 € Čítať recenzie
#4Sixtol aróma difuzér Vulcan
Typ: ultrazvukové
Pre priestor: -
Objem zásobníka: 350 ml
Podsvietenie: áno
Napájanie: elektricka zásuvka
⭐ 96 %23 € Čítať recenzie
#5DoTERRA Petal Diffuser
Typ: -
Pre priestor: do 30 m2
Objem zásobníka: 150 ml
Podsvietenie: áno
Príkon: -
⭐ 94 %52 € Čítať recenzie
#6Stadler Form Mia
Typ: ultrazvukový
Pre priestor: do 30 m2
Objem zásobníka: 100 ml
Podsvietenie: nie
Príkon: 7,2 W
⭐ 94 %29 € Čítať recenzie
#7Nobilis Tilia Aroma difuzér
Typ: ultrazvukový
Pre priestor: do 30 m2
Objem zásobníka: 100 ml
Podsvietenie: áno
Napájanie: -
⭐ 92 %37 € Čítať recenzie

Ako vybrať aróma difuzér

Ak sa rozhodujete, aký aróma difuzér kúpiť, prezrite si najskôr všetky možnosti, ktoré súčasný trh ponúka. Existujú malé základné difuzéry za pár eur (jednoduché odparovače), ale aj pokročilé elektrické difuzéry s viacerými komfortnými funkciami vo výbave. Každý, kto sa chce venovať aromaterapii, by si mal starostlivo naštudovať pravidlá používania esenciálnych olejov, aby z nich mal skutočný úžitok. Táto alternatívna metóda, ktorá funguje už tisícky rokov prináša najmä v posledných rokoch konečne aj vedecké výsledky, ktoré hovoria v jej prospech. Poďte spoločne s nami objaviť čaro esencií. To všetko za asistencie kvalitného aróma difuzéra, ktorý dovolí naplno využiť ich výnimočné vlastnosti.

esenciálne oleje

Čo je aromaterapia?

Aromaterapia patrí do prírodnej medicíny a na liečbu rôznych ochorení využíva silu koncentrovaných esenciálnych olejov. Tie sa získavajú z rôznych častí rastlín, predovšetkým z lupeňov, stoniek a listov. V súčasnosti je známych viac ako 350 000 druhov rastlín a z nich takmer 18 000 nesie aromatické vlastnosti, pričom v aromaterapii sa ich využíva zatiaľ iba približne 400. Ide o veľké neprebádané možnosti, v ktorých sa môže ukrývať liečivý potenciál. Vo vedeckých výskumoch bol potvrdený priaznivý vplyv pri liečbe psychických ochorení, problémoch so spánkom, bolestiach hlavy, ochoreniach tráviaceho traktu či problémoch s imunitou.

Výhody a prínos esenciálnych olejov

Esenciálne oleje predstavujú „prírodné zlato“, ktoré je najmä v súčasnej dobe plnej umelých materiálov a znečistenia prostredia, neoceniteľné. Kontakt s prírodou je u mnohých ľudí minimálny a čím viac času trávime v uzatvorených priestoroch, tým viac riskujeme rozvoj civilizačných ochorení. Dýchame nekvalitný vzduch plný chemikálií, baktérií a ťažkých kovov. Príroda má schopnosť samočistenia, preto po prechádzke lesom cítime nabití energiou. Je nám lepšie po fyzickej aj psychickej stránke. S pomocou aróma difuzéra dokážete silu prírody vniesť aj do svojho domova alebo na pracovisko.

Aromatické látky v esenciálnych olejoch prenikajú do ľudského tela rôznymi spôsobmi – vdychovaním, cez pľúcne alveoly, cez pokožku a sliznice, pri podávaní ústne aj cez steny tráviaceho traktu. Dostávajú sa priamo do krvi a odtadiaľ do celého tela. Na rozdiel od syntetických liečiv, sú po čase vylúčené a nezanechávajú za sebou žiadne stopy. Aké výhody a vlastnosti sa esenciálnym olejom pripisujú?

 • Čistia vzduch – majú priznané antiseptické, antibakteriálne a antivirotické účinky. Najmä v období viróz tak dokážete predísť šíreniu z jedného chorého člena rodiny na ďalších.
 • Odstraňujú nepríjemný zápach v domácnosti / na pracovisku.
 • Pozitívne pôsobia na myseľ a odbúravajú stres.
 • Pomáhajú pri problémoch so spánkom.
 • Niektoré éterické oleje môžu byť nápomocné pri konkrétnych ochoreniach, napr: citrónová aróma pri vysokom krvnom tlaku, aróma mäty pri tráviacich ťažkostiach, eukalyptová aróma pri prechladnutí, aróma ruže pri bolestiach hlavy, aróma feniklu pri obličkových problémoch,…

Čo je aróma difuzér?

Aróma difuzér je zariadenie (alebo aj pomôcka, bytový doplnok), ktorého hlavnou úlohou je zabezpečiť difúziu – teda rozptyl esenciálnych olejov na molekuly, aby sa spojili so vzduchom a mohli ľahšie prenikať do ľudského tela. Ponuka v e-shopoch je až prekvapivo bohatá, preto si postupne prejdeme aj jednotlivé druhy, aby ste vedeli vybrať aróma difuzér, ktorý vám bude najviac vyhovovať.

ako vybrať aróma difuzér

Podľa akých kritérií vybrať difuzér?

 1. Aká veľká je miestnosť, kde bude difuzér umiestnený?
 2. Chcete jednoduché prevedenie (nízka cena), alebo si radi priplatíte za automaticky a bezpečný elektrický difuzér?
 3. Ako dlho má difuzér pracovať na jedno naplnenie nádobky?
 4. Sú pre vás dôležité aj doplnkové funkcie pre vytvorenie atmosféry? Napríklad svetelná terapia, prehrávanie hudby?

Druhy aróma difuzérov

Tyčinkový difuzér

Ide o základné prevedenie, ktoré funguje na prirodzenom odparovaní tekutiny naliatej do misky, alebo sklenej nádobky. Má skôr charakter osviežovača vzduchu a funguje len veľmi pozvoľna. Základ tvorí odparovacia miska, fľaštička alebo váza. Drevené tyčinky postupne nasávajú olej a šíria do prostredia arómu. Okrem toho, že môžete meniť počet tyčiniek, žiadnu inú reguláciu aromaterapie v tomto prípade nemáte.

Tepelný aróma difuzér – vonná lampa

Na odparovanie využíva teplo. Ide o keramickú aromalampu, kde do spodnej časti umiestnite kahanec a do misky nalejete olej. Prchavé zlúčeniny éterických olejov sa uvoľňujú pomocou tepla a ich vlastnosti sa zohrievaním môžu mierne zmeniť, stratiť na kvalite alebo dokonca spôsobiť zdravotné ťažkosti. Kvalitu vzduchu zhoršuje aj pálenie kahanca. Výhodou je nízka cena, nehlučný chod, nevýhodou riziko popálenia pri prevrhnutí, aj narušenie liečivých účinkov olejov.

Rozprašovací aróma difuzér

Ak potrebujete silnú koncentráciu esenciálnych olejov vo vzduchu, siahnite po rozprašovacom modele. Éterický olej nie je s ničím riedený, ani zahrievaný teplom. Jeho vlastnosti ani kvalita sa nemenia. Veľmi jemný rozprašovač vytiahne olej z ampulky a rozstrekne ho do ovzdušia. Menej skúsení používatelia nemusia odhadnúť správnu mieru a frekvenciu rozprašovania, výsledkom môžu byť bolesti hlavy a vysoká spotreba éterických olejov.

Odparovací aróma difuzér

Vo svojom jadre ukrýva ventilátor. Jemná bavlnená handrička nasiakne éterickým olejom a vzduch z ventilátora z nej uvoľňuje aromatické látky do vzduchu. Ide o pomerne lacné, tiché a prenosné riešenie (aj na cesty alebo do auta). Nevýhodou je však nerovnomerné využívanie oleja na handričke + pre každý éterický olej by ste mali mať inú handričku.

Ultrazvukový aróma difuzér

Aktuálne najpredávanejšie aróma difuzéry nesú prívlastok ultrazvukové. Pracujú s vibráciami. Do vody v nádobke pridáte pár kvapiek esenciálneho oleja. Vďaka vysokej frekvencii vzniká jemná hmla. Esenciálny olej nie je zohrievaný, jeho kvalita sa teda nemení. Vodná para zároveň zvlhčuje ovzdušie, čo oceníte najmä počas zimných mesiacov, kedy má mnoho domácností problémy so suchým, vyhriatym vzduchom. Množstvo modelov tohto typu disponuje viacerými šikovnými funkciami a výborným dizajnom, a aj preto im patrí prvé miesto v popularite.

Aká je charakteristika elektrických aróma difuzérov?

Medzi elektrické aróma difuzéry patria ultrazvukový, odparovací a rozprašovací – všetky tie, ktoré je potrebné napojiť do elektrickej siete. Niektoré z nich môžu fungovať aj na dobíjateľné batérie, preto ich ľahko premiestnite z jedného miesta na druhý. Na rozdiel od bežných vonných lámp alebo tyčinkových difuzérov ponúkajú aj čosi navyše – dokážete regulovať intenzitu šírenia arómy, viete nastaviť dĺžku ich chodu, niektoré dokonca ponúkajú aj príjemnú svetelnú terapiu a ultrazvukovú fungujú aj aj zvlhčovač zvuku.

Prečo kúpiť elektrický aróma difuzér?

Skúsenosti s aróma difuzérmi tohto typu sú viac ako pozitívne.

 • Majú svoje využitie v domácnosti, v kancelárii, ale aj v kozmetických salónoch a wellness centrách.
 • Vytvárajú veľmi príjemnú atmosféru a harmóniu.
 • Sú dokonalým bytovým doplnkom – potešia oko, no zároveň majú pozitívny vplyv aj na psychické a telesné zdravie.
 • Výborne sa hodia nielen do obývacích častí a spálne, svoje využitie majú aj v detskej izbe – príjemné svetlo dieťa upokojí a vhodne zvolený éterický olej navodí atmosféru pre spánok, alebo pomôže pri liečbe infektov dýchacích ciest, ktoré malé deti často trápia.

Zvyk našich starých mám – naparovanie nad hrncom – naberá v spojení s difuzérom na éterické oleje úplne nový, praktický rozmer.

čo je aromaterapia

Základné parametre a vlastnosti aróma difuzérov

V nasledujúcich odsekoch sa zamierame predovšetkým na vlastnosti elektrických aróma difuzérov, ktoré sa výborne predávajú najmä pre zaujímavé možnosti regulácie a tiež aj optimálne šírenie arómy do prostredia.

Materiál

Vyzerajú ako milé vázičky alebo bytové dekorácie. Nesnažia sa príliš pútať pozornosť výraznými farbami. Najčastejšie ich nájdete v príjemných tlmených odtieňoch a prírodných motívoch, ktoré zapadnú k štýlu zariadenia. Vonkajší obal – telo aróma difuzéra – je najčastejšie z plastu, dreva alebo keramiky. Plastové sú najčastejšie. Niektoré dokonca na nerozoznanie imitujú drevo. Keramické sú krásne, no musíte dávať pozor na to, aby sa vám pri manipulácii nerobili.

Pokrytie – veľkosť miestnosti

Pri výbere zohľadnite veľkosť miestnosti vzhľadom k “výkonu” difuzéra. Tento údaj sa udáva v metroch štvorcových. Začína na hodnote približne 15 m2 (vhodný pre spálne a detské izby) a môže presiahnuť až hodnotu 50 m2 (ideálny pre spojený priestor obývačky a kuchyne.)

Veľkosť zásobníka

Táto veľkosť sa líši v závislosti od typu. Kým do odparovacích dávate iba pár mililitrov éterického oleja, v ultrazvukovom môžete natrafiť aj na 500 ml-ový zásobník. Tento zásobník je však určený na vodu, do ktorej sa pridáva pár kvapiek oleja. V popisoch hľadajte aj časový údaj – hovorí o tom, ako dlho vydrží aróma difuzér vytvárať arómu na jedno naplnenie nádobky.

Napájanie

Elektrické aróma difuzéry sú napájané do siete cez adaptér. Ich príkon je nízky, približne 8 – 15 W, preto sa vôbec nemusíte obávať, že by sa pričinili o vysoké účty za elektrinu. Existujú modely, ktoré sú na batérie, dokonca aj verzie do auta, ktoré sa môžu zapojiť cez autozásuvku a zapasujú do priestoru na pohár, a tiež aj prenosné aróma difuzéry s USB portom, ktoré je možné zapojiť do počítača alebo notebooku, a jednoducho položiť na pracovný stôl.

Hlučnosť

Jeden z dôležitých parametrov, ktorý by ste nemali prehliadnuť je hlučnosť. Najmä, ak chcete aróma difuzér pravidelne používať. Aróma difuzér by vás nemal rušiť ani rozptyľovať, dokonca ani počas spánku. Ak je však vybavený ventilátorom alebo produkuje vibrácie, s miernym šumom treba počítať. Do hodnoty 25 dB, ide o veľmi tiché zariadenie a “hluk” možno prirovnať šepotu, ktorý nijak neobťažuje.

Funkcie elektrických aróma difuzérov

To, čo láka mnohých spotrebiteľov ku kúpe elektrických aróma difuzérov, nájdete v nasledujúcich bodoch:

 • Automatické vypnutie – difuzér sa automaticky vypne po tom, ako sa objem zásobníku vyčerpá.
 • Časovač – na výber máte z niekoľkých časov, počas ktorých je difuzér aktívny, napr. 1 h, 2 h, a 4 h.
 • Nastavenie intenzity – z 2 – 3 režimov volíte intenzitu rozširovania arómy. Na deň môžete zvoliť silnú, počas noci zase jemnú.
 • Farebné LED svetlo – upokojujúca svetelná terapia patrí k vyhľadávaným funkciám.
 • Zvlhčovanie vzduchu – výhodou ultrazvukových aróma difuzérov je praktické zvlhčovanie vzduchu. Nemá síce také možnosti nastavenia ako štandardný zvlhčovač vzduchu, určite je však prínosom najmä počas vykurovacej sezóny.
 • Oddelené zásobníky – najlepšie aróma difuzéry ponúkajú aj čosi naviac. Potrebujete cez deň arómu, ktorá vás nabudí k aktivite, no večer zase arómu pre pokojný spánok? Potom sa rozhliadnite po modeloch s 2 oddelenými nádobami. Objem jednotlivých nádob síce o niečo menší, no jednoducho prepnete z jednej vône na druhú.

Cena aróma difuzérov

Koľko ste ochotní zaplatiť za aróma difuzér? Nasledujúce cenové kategórie vám priblížia hlavné rozdiely

✅Aróma difuzéry do 30 €

Za túto cenu nájdete najmä tyčinkové difuzéry a vonné lampy. Ide teda o prirodzené odparovanie alebo tepelné odparovanie bez možnosti regulácie. Ceny začínajú už od 3 € a zvyšujú sa s kvalitou esenciálnej náplne, ktorá je v cene.

✅Aróma difuzéry od 30 – 60 €

Od približne 30 € si už môžete kúpiť elektrický aróma difuzér. Ponuka je bohatá – nielen na prevedenia a vzhľad, rozdielnosti sa nájdu aj vo funkciách. Pri pohľade do porovnávačov môžeme jednoznačne usúdiť, že ide o kategóriu najpredávanejších aróma difuzérov s veľmi dobrým hodnotením.

✅Aróma difuzéry od 60 €

Ak hľadáte luxusné dizajnové prevedenie, výnimočnú kvalitu materiálov a všetky zaujímavé funkcie, poobzerajte sa po difuzéroch drahších ako 60 €. Je to skutočná pastva pre zmysly – či už v tradičnom, romantickom, vintage alebo ultra modernom prevedení.

Najlepšie značky aróma difuzérov

V e-shopov nájdete viac ako 1000 rôznych aróma difuzerov. Ktoré značky ponúkajú dobrý pomer cena/výkon? Pozrime sa na záver na najlepšie hodnotených výrobcov, ktorým sa darí nielen u spotrebiteľov, ale aj v testoch aróma difuzérov.

 • StadlerForm – Špičková značka, ktorá má na zreteli kvalitu vzduchu, sa špecializuje na kvalitné čističky a zvlhčovače vzduchu. V jej ponuke nájdete aj niekoľko kvalitných aróma difuzérov v modernom dizajne.
 • Airbi – Decentné a elegantné aróma difuzéry značky Airbi ponúkajú dobrý výkon rozprašovania, príjemnú svetelnú terapiu a viac ako lákavú cenu.
 • Sunis – Zaujímavé drevené, ale aj moderné dekory aróma difuzérov značky Sunis sú u Slovákov momentálne najobľúbenejšie. Ponuka je široká, cena prijateľná – nájdete v nej svojho favorita.
 • Aromacare – Krásne spracované ultrazvukové aróma difuzéry s funkčnou výbavou by ste nemali prehliadnuť.
 • Soehnle – Síce ponuka aróma difuzérov Soehnle nie je tak široká, zaujať môže výbornými výsledkami. Vysoká predajnosť v zahraničí, najmä v Nemecku a kvalitné materiály (napr. sklo a bambus).
 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Nature7 ALADDIN DF12AL
Typ: ultrazvukový
Pre priestor: do 20 m2
Objem zásobníka: 80 ml
Podsvietenie: áno
Príkon: 12 W
⭐ 100 %44 € Čítať recenzie
#2Stadler Form Julia Titanium
Typ: ultrazvukový
Pre priestor: do 50 m2
Objem zásobníka: 200 ml
Podsvietenie: áno
Príkon: 14 W
⭐ 100 %69 € Čítať recenzie
#3Airbi MAGIC
Typ: ultrazvukový
Pre priestor: -
Objem zásobníka: 400 ml
Podsvietenie: áno
Príkon: 12 W
⭐ 98 %40 € Čítať recenzie
#4Sixtol aróma difuzér Vulcan
Typ: ultrazvukové
Pre priestor: -
Objem zásobníka: 350 ml
Podsvietenie: áno
Napájanie: elektricka zásuvka
⭐ 96 %23 € Čítať recenzie
#5DoTERRA Petal Diffuser
Typ: -
Pre priestor: do 30 m2
Objem zásobníka: 150 ml
Podsvietenie: áno
Príkon: -
⭐ 94 %52 € Čítať recenzie
#6Stadler Form Mia
Typ: ultrazvukový
Pre priestor: do 30 m2
Objem zásobníka: 100 ml
Podsvietenie: nie
Príkon: 7,2 W
⭐ 94 %29 € Čítať recenzie
#7Nobilis Tilia Aroma difuzér
Typ: ultrazvukový
Pre priestor: do 30 m2
Objem zásobníka: 100 ml
Podsvietenie: áno
Napájanie: -
⭐ 92 %37 € Čítať recenzie
5/5 - (3 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin