Najlepšie biokrby: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

Najlepšie biokrby Ak vám dispozičné riešenie domu alebo finančné možnosti nepovoľujú výstavbu krbu s komínom, nezúfajte. Dokonca aj vtedy, ak bývate v panelákovom byte, môžete sa počas zimných mesiacov tešiť zo skutočného plápolajúceho ohňa. Počuli ste už o biokrboch? Aké vlastnosti majú najlepšie biokrby? Pripravili sme niekoľko tipov a priblížime vám všetky konštrukčné možnosti aj princíp fungovania.

Čo je biokrb a ako funguje? Aké palivo sa v ňom používa? Aká náročná je samotná inštalácia? Príjemné teplo domova už od nepamäti dotvára oheň. Nie každý z nás má priestor vybudovať dominantný krb s odťahom do komína. Hoci biokrb nepredstavuje hlavné výhrevné teleso v miestnosti, horí v ňom skutočný oheň a sála príjemné teplo. Na trhu v súčasnosti objavíte široký výber – biokrby sa od seba líšia nielen vonkajším vzhľadom a umiestnením, ale aj samotným výkonom.

Všetko dôležité sa dozviete v sprievodcovi. Biokrb má totiž výborné využitie nielen v bytoch a rodinných domoch, dotvára hrejivú atmosféru vo vstupných halách, kanceláriách a oddychových priestoroch. Je nenáročný na údržbu, neprodukuje žiadny popol ani sadze a pri dodržaní bezpečnostných odporúčaní, je nízko aj riziko popálenia ani požiaru. Časť svojej pozornosti si zaslúžia užívateľské recenzie biokrbov, kde sa dozviete cenné informácie o reálnej spotrebe bioliehu a spolu s tým si vytvoríte obraz o finančnej náročnosti používania tohto estetického bytového doplnku.

Najlepšie biokrby podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Kratki Golf

Typ: závesný
Rozmery (š x v x h): 64,8 x 37,4 x 15 cm
Objem zásobníka: 0,4 l
Hmotnosť: 5 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]69 € Čítať recenzie
#2Kratki Misa

Typ: voľne stojaci
Rozmery (š x v x h): 71,7 x 17 x 40 cm
Objem zásobníka: 1,2 l
Hmotnosť: 8,2 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]59 € Čítať recenzie
#3Kratki Delta 2

Typ: závesný
Rozmery (š x v x h): 90 x 40 x 15 cm
Objem zásobníka: 1 l
Hmotnosť: 10 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]109 € Čítať recenzie
#4OneConcept Phantasma Tower

Typ: voľne stojaci
Rozmery (š x v x h): 54 × 65 × 42 cm
Objem zásobníka: 600 ml
Hmotnosť: 15,8 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]159 € Čítať recenzie
#5Klarstein Phantasma Cube

Typ: voľne stojaci
Rozmery (š x v x h): 50 x 50 x 25 cm
Objem zásobníka: 1,3 l
Hmotnosť: 10 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]220 € Čítať recenzie
#6OneConcept Phantasma Glassy

Typ: voľne stojaci
Rozmery (š x v x h): 50 x 50 x 25 cm
Objem zásobníka: 1,3 l
Hmotnosť: 10 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]150 € Čítať recenzie

Ako vybrať biokrb

Biokrb predstavuje ideálne riešenie pre každého, kto chce zútulniť svoju domácu atmosféru plápolajúcim ohňom. Nepotrebujete riešiť výstavbu komína, odťah spalín, ani sa zaoberať zvýšenou prašnosťou od popola. Ako palivo sa používa kvalitný tekutý lieh – bioalkohol, ktorý vzniká kvasením z prírodných surovín (z biomasy). Dizajnový kúsok v podobe kvalitného biokrbu tak prinesie do vašej domácnosti tradičný pocit tepla, po ktorom ste možno už dlhé roky túžili. O tom, aké možnosti a typy biokrbov náš trh ponúka, aké je ich využitie a koľko v skutočnosti “žerú” v praxi sa viac dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Čo je biokrb?

Biokrb alebo aj bezkomínový krb (krb na bioleh, či ekokrb) je vnímaný ako druh doplnkového vykurovacieho telesa s dôrazom na vysokú estetickosť.

Výrobcovia sa snažia prevedením ulahodiť každému používateľovi, preto okrem moderných a strohých modelov, natrafíte aj na tradičnejšie prevedenie. Biokrby môžu byť voľne stojace (prenosné), závesné aj zabudovateľné. Ich palivom je biolieh (96 %-tný bio-alkohol), ktorý sa v odporúčanom množstve naleje do biokrbu a zapáli. Oplatí sa sledovať výhrevnosť a veľkosť horákov. Tieto parametre určujú výhrevnosť krbu a tiež aj spotrebu paliva pri horení.

Na aké palivo biokrb funguje?

Palivom biokrbov je biolieh. Vyrába sa z rastlín, ktoré obsahujú sacharidy a škroby (kukurica, zemiaky, cukrová repa, obilie). Z rastlinnej biomasy vzniká technológiou kvasenia bioetanol. Upraví sa tak, aby po zapálení horel realistickým žltým plameňom. Pri horení nevznikajú žiadne škodlivé látky, popol ani splodiny. Uvoľňuje sa iba voda a oxid uhličitý – látky, ktoré človek prirodzene vydychuje.

ako vybrať biokrb

Spoznajte výhody a nevýhody biokrbov

Aby sme vás pozitívne naladili, zhodnotíme si najskôr prínos a výhody biokrbov.

 • Nepotrebujú žiadny komín, preto odpadá starosť s komplikovanou a finančne náročnou rekonštrukciou.
 • Vo svojej podstate ide o samostatné zariadenia, ktoré nie sú závislé od iného druhu energie. Z tohto hľadiska hravo porazia aj elektrické krby, ktoré v prípade výpadku elektrického prúdu nevytvárajú efekt ohňa ani nehrejú.
 • Nekladú žiadne architektonické obmedzenia. Hodia sa do starších rodinných domov aj novostavieb, dokonca aj do panelákových bytov. Ich elegantný a pútavý dizajn ich predurčuje aj na použitie v hoteloch, v kaviarňach či reštauráciách. Na ich inštaláciu nepotrebujete žiadne povolenie.
 • Horenie neprodukuje zápach, popol ani dym. Z ohniska “neskáču” iskry, ani sadze. Nemusíte bojovať so zvýšenou prašnosťou v interiéri ani s hromadiacimi sa alergénmi.
 • Voľne stojace biokrby môžete kedykoľvek premiestniť.
 • Používanie je veľmi jednoduché a rýchle. Oheň dokážete rýchlo založiť, aj v priebehu pár sekúnd zahasiť. Nároky na údržbu sú minimálne.
 • Oheň je živý a teplo skutočné. Už v priebehu krátkej chvíle vytvoria v miestnosti podobnú atmosféru ako klasický krb alebo kachle.

Poďme teraz pozrieť na opačnú stranu barikády. Je totiž dobré vopred poznať, čo od biokrbu očakávať a aké nevýhody sa môžu pretaviť do používania.

 • Biokrb nemožno považovať za primárne vykurovacie teleso. Slúži predovšetkým ako dekorácia.
 • Teplo, ktoré biokrb produkuje, je lokálne – nedá sa šíriť do iných miestností.
 • Miestnosť, v ktorej je bio krb umiestnený, musíte pravidelne vetrať – zvyšuje sa v nej množstvo oxidu uhličitého.
 • Rešpektujte maximálny čas používania, ktorý uvádza výrobca v návode na používanie – cca rádovo niekoľko hodín.
 • Biolieh nepatrí k najlacnejším palivám. Jedna hodina horenia môže spotrebovať biolieh za 0,3 – 1 €, závislosti od počtu a výkonu horákov.

Je používanie biokrbu bezpečné?

Máte rešpekt pred používaním horľavej tekutiny vo svojej domácnosti? Pri dodržaní všetkých zásad bezpečného používania nie je biolieh nijak nebezpečný. Horením vzniká oxid uhličitý a voda, nie vo väčšom množstve, ako pri vydychovaní. Miestnosť, v ktorej biokrbe používate, by však mala byť dobre vetrateľná. To neznamená, že musíte mať okno otvorené dokorán počas celej doby horenia bioetanolu! Stačí nárazovo iba pár minút, no za to intenzívnejšie. Tým, že vzniká aj voda, nie je vzduch v miestnosti natoľko presušený, ako pri klasickom horení dreva.

V závislosti od prevedenia, rešpektujte aj správne zásady umiestnenia – napríklad vzdialenosť od ostatného nábytku, minimalizovanie horľavých materiálov, obloženie nehorľavým materiálom,…

Typy biokrbov podľa umiestnenia

Kam môžete biokrb umiestniť? Okrem dobrej vetrateľnosti miestnosti, si krb na biolieh nekladie žiadne špecifické nároky. Výber na trhu je široký a sme si istí, že nájdete prevedenie, ktoré presne zapadne do vášho vkusu. Z hľadiska umiestnenia a inštalácie rozlišujeme 4 typy konštrukcií biokrbov.

Voľne stojace biokrby

Nevyžadujú žiadny zásah do steny a môžete ich premiestňovať z izby do izby, dokonca aj von na terasu. Hodia sa predovšetkým do domácnosti, kde nie ste limitovaní stiesneným priestorom a nehrozí kolízia malého dieťaťa alebo zvieraťa s biokrbom. Pri prenášaní buďte opatrní – nikdy nepresúvajte biokrb s horiacim palivom!

Závesné biokrby

Predstavujú veľmi obľúbené prevedenie, ktoré je efektné štýlové a navyše využíva priestor na prázdnej stene, podobne ako obraz. Nevyžadujú žiadny priestor na podlahe a aj z hľadiska používania sú bezpečnejšie.

Vstavané biokrby

Ak máte osadenie biokrbu dokonale premyslené, neváhajte investovať do kvalitného vstavaného prevedenia. Pripravte sa však na to, že sa nezaobídete bez menších stavebných zásahov do steny a dajte pozor na to, aby bol okolitý materiál nehorľavý.

Rohové biokrby

Hitom posledných rokov sa stali predovšetkým rohové krby, ktoré patria k finančne náročnejším a vyžadujú odborné osadenie. Vyberajte dôkladne, tak aby ste zvolili model, ktorý bude perfektne ladiť s ostatným zariadením. Výhodou je viditeľnosť z viacerých miestností – napríklad zo vstupnej haly, kuchyne aj z obývačky.

skúsenosti s biokrbom

Výkon a výhrevnosť

Oheň, ktorý v biokrbe vzniká, je skutočne živý a dá sa na ňom popáliť. Niektorí ľudia si totiž myslia že ide o studený oheň. V popise produktov sa preto často uvádza aj výkon, alebo inak výhrevnosť biokrbu. Uvádza sa vo wattoch alebo kilowattoch a najčastejšie sa nachádza v rozmedzí od 1 do 4 kW. V priemerne veľkej miestnosti dokáže biokrb zvýšiť teplotu za hodinu o cca 1°C. Nesmie sa však používať viac ako dve až päť hodín v závislosti od konštrukcie. Teplo, ktoré vyprodukuje, sa hodí na občasné prikurovanie a vytváranie príjemnej atmosféry hrejivého domova, najmä počas zimných mesiacov.

Materiálové prevedenie

Na materiáloch by sa nemalo šetriť. Najčastejšie sa kombinuje kov alebo oceľ spolu s ohňovzdorným sklom. Najkvalitnejšie biokrby ponúkajú aj dvojplášťové prevedenie, ktoré je garanciou vysokej bezpečnosti, izolácie a životnosti.

Dizajnové prevedenie

Medzi najpredávanejšie krby na biolieh patria tie, ktoré sa nápadne ponášajú na čiernu lesklú televíziu. Vedie závesné prevedenie, ktoré sa hodí predovšetkým do moderných domácností a vyznačuje sa jednoduchou údržbou.

Nie je však problém natrafiť ani na tradičné verzie, rustikálne, minimalistické alebo napodobeniny murovaných krbov. Výnimočným prvkom vášho interiéru môže byť aj biokrb vstavaný do steny, ktorý je podobne ako akvárium, priehľadný a viditeľný minimálne z dvoch miestností.

Regulácia horenia

Ovládanie biokrbu je jednoduché, podobne ako jeho konštrukcia. Jeho základ tvorí vanička, plášť a horák. Do vaničky nalejete biolieh a z bočnej strany zapálite zapaľovačom. Pri väčšine modelov sa dá intenzita ohňa jednoducho regulovať. Rozhodujete nielen o veľkosti plameňa, ale zároveň aj o rýchlosti, s akou sa spotrebúva biolieh. Pri nižšom výkone je používanie biokrbu ekonomické a finančne menej náročné. Ak sa však vrátite premrznutí z ulice, už za pár minút pookrejete pri príjemnom a skutočnom ohni.

Cena biokrbov

Nielen prevedenie a umiestnenie rozhoduje o cene biokrbu. V hre je aj jeho výkon a životnosť použitých materiálov. Hravo nájdete biokrb za 60 eur, no takisto natrafíte aj na modely presahujúce cenu niekoľkých tisícok. Ako však uvažujete ekonomicky a prihliadate na skutočnosť, že biokrb nemá potenciál stať sa hlavným výhrevným zdrojom, určite si prevedenie podľa svojho vkusu nájdete aj v rozumnej cenovej relácii.

Biokrby do 100 eur

Na základný biokrb nemusíte šetriť niekoľko mesiacov. V cene do 100 € viete kúpiť biokrb najmä voľne stojaci, no nájde sa aj niekoľko obľúbených závesných kúskov. Neočakávajte extra výkon. Ich úloha je predovšetkým estetická. Sú bytovým doplnkom v pravom význame slova.

Biokrby do 400 eur

V cene od 100 – 400 € si už na svoje príde aj náročnejší kupujúci. Výber je skutočne pestrý a popri elegantných verziách, nechýbajú ani dizajnové a menej tradičné spracovania.

Biokrby od 400 eur

Pokiaľ chcete biokrb výraznejší, kvalitnejší, pútajúci už na prvý pohľad, rozhliadnite sa v ponuke drahších biokrbov. Natrafíte na široký výber vstavaných a rohových modelov. Ich výkon aj kvalita spracovania je na vyššej úrovni.

Najlepšie značky biokrbov

Ktorí výrobcovia sa umiestňujú na popredných miestach v testoch biokrbov? Ktoré značky si získali svojich priaznivcov pre dobrý pomer cena kvalita? Pre rýchlejšiu orientáciu sme pre vás pripravili krátky zoznam overených značiek, ktoré sa do vývoja a výroby biokrbov aj skutočne rozumejú.

 • Kratki – Poľský výrobca má v ponuke hneď niekoľko žhavých adeptov, ktorí zaujmú pozornosť. Moderné aj v tradičnom “krbovom” vzhľade s obložením, voľne stojace, závesné aj vstavané. Široký výber z viac ako 90 modelov dáva jasne najavo, že značka Kratki vie, ako na to.
 • Radius Design Cologne – Nemecká firma má vo svojom portfóliu množstvo moderných bytových doplnkov a dekorácií. Medzi nimi aj takmer 70 biokrbov v elegantných čistých líniách. Dominujú najmä voľne stojace solitéry a závesné biokrby. Cenovka najlacnejších začína na približne 400 €.
 • Tristar – Ak nemáte skúsenosti s biokrbom a hľadáte cenovo nenáročný model, ktorý nezaťaží váš rozpočet, potom neprehliadnite ani ponuku značky Tristar. Menší výber základných modelov za nízku cenu.

Najčastejšie kladené otázky

Prečo sa nemôže biokrb používať dlhšie ako niekoľko hodín?

Vždy rešpektujte údaje, ktoré nájdete v návode na používanie. Záleží totiž od odolnosti konštrukcie vášho biokrbu a kvality použitých materiálov. Je rozdiel, ak kúpite biokrb za 70 eur a za niekoľko tisíc eur. Lacný model môžete používať maximálne dve hodiny, v drahšom môže oheň horieť aj osem hodín. Pri prekročení odporučenej dĺžky používania hrozí riziko vypálenia biokrbu. V takomto prípade vám nebude uznaná reklamácia.

Ako často vetrať?

Mnohí potenciálni záujemcovia sa obávajú vysokej hladiny CO2 v ovzduší. Je pravdou, že vysoká koncentrácia oxidu uhličitého je nebezpečná predovšetkým v uzavretých miestnostiach, bez prístupu čerstvého vzduchu (napríklad vínna pivnica). Bežný bytový priestor s oknom, ktoré sa dá otvoriť, vyvetráte už za pár minút. Množstvo CO2, ktoré vyprodukuje biokrb za hodinu, sa prirovnáva k dvom zapnutým varičom na plynovom sporáku.

Koľko stojí prevádzka biokrbu?

Liter bioliehu kúpite približne za 3 až 5 eur. V závislosti od výkonu biokrbu a počtu horákov vydrží horieť 3 až 10 hodín. Hodina horenia bioliehu pri slabšom výkone vychádza na 0,30 – 0,50 €. Pri výkone okolo 4 kW sa už spotrebuje palivo v cene približne 1 – 1,5 €.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Kratki Golf

Typ: závesný
Rozmery (š x v x h): 64,8 x 37,4 x 15 cm
Objem zásobníka: 0,4 l
Hmotnosť: 5 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]69 € Čítať recenzie
#2Kratki Misa

Typ: voľne stojaci
Rozmery (š x v x h): 71,7 x 17 x 40 cm
Objem zásobníka: 1,2 l
Hmotnosť: 8,2 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]59 € Čítať recenzie
#3Kratki Delta 2

Typ: závesný
Rozmery (š x v x h): 90 x 40 x 15 cm
Objem zásobníka: 1 l
Hmotnosť: 10 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]109 € Čítať recenzie
#4OneConcept Phantasma Tower

Typ: voľne stojaci
Rozmery (š x v x h): 54 × 65 × 42 cm
Objem zásobníka: 600 ml
Hmotnosť: 15,8 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]159 € Čítať recenzie
#5Klarstein Phantasma Cube

Typ: voľne stojaci
Rozmery (š x v x h): 50 x 50 x 25 cm
Objem zásobníka: 1,3 l
Hmotnosť: 10 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]220 € Čítať recenzie
#6OneConcept Phantasma Glassy

Typ: voľne stojaci
Rozmery (š x v x h): 50 x 50 x 25 cm
Objem zásobníka: 1,3 l
Hmotnosť: 10 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]150 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového biokrbu. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších biokrbov na trhu.
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin