Najlepšie topánky do vody: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

topánky do vodyAk sa chystáte na dovolenku k vode, nenechajte si ujsť nasledujúce tipy na najlepšie topánky do vody. Aj s ich pomocou môže byť váš pohyb po pláži, kamienkoch, po brehu jazera či mora istejší a bezpečnejší. Eliminujú riziko pošmyknutia a ochránia chodidlá pred úrazom, porezaním či pichnutím.

Ako vybrať topánky do vody? V čom sa odlišujú od turistickej a voľnočasovej obuvi? A ktorým parametrom venovať pozornosť, ak chcete, aby dokázali vyhovieť vašim potrebám? V kategórii obuvi do vody totiž panuje značná rozmanitosť. Kým niektoré modely sú lacné a vhodné na nenáročné voľnočasové používanie pri vode, drahšie modely vám spoľahlivo poslúžia aj v náročnejších podmienkach alebo pri akčných vodných športoch. Obuv do vody nezaberie v batohu či kufri veľa miesta, preto je jeden padnúci pár dobrým rozhodnutím.

Základný prehľad o možnostiach a prevedení sa dozviete z nášho sprievodcu výberom. Ak sa pri kúpe radi oboznamujete aj s názormi iných, nenechajte si ujsť ani dostupné testy a recenzie topánok do vody. Boli nám inšpiráciou pri zostavovaní nasledujúceho rebríčka s modelmi, ktoré sprevádzajú pozitívne hodnotenia a patria k veľmi dobre predávaným.

Najlepšie topánky do vody podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#Aquashoes 120 Subea (Decathlon)

Najlepšie topánky do vody pre väčšinu ľudí
✔️ Podrážka so vzorkou 5 mm bráni šmyku
✔️ Prevedenie uľahčuje odvádzanie vody a sušenie
✔️ Elastický materiál na priehlavku
✔️ Pomer cena/využiteľnosť
📌 od 13 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#Topánky do vody inSPORTline Nugal

✔️ Členitá podrážka s dôrazom na ochranu prstov
✔️ Priedušný vrch pre cirkuláciu vzduchu
✔️ Rýchlosťahovací šnurovací systém
✔️ Nemenia vlastnosti pri kontakte s vodou
📌 od 23 €
⭐ 97 % Čítať recenzie
#Aquashoes 100 Subea (Decathlon)

Najlepšie topánky do vody pre deti
✔️ Podrážka so vzorkou 4 mm bráni šmyku
✔️ Pružný zvršok umožňuje ľahké a rýchle obúvanie
✔️ Rýchle odvádzanie vody a sušenie
✔️ Dobrá cena, obľúbený produkt
📌 od 9 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#AQUOS BESSO

Topánky do vody proti ježkom
✔️ Unisex obuv vhodná do vody aj na súš
✔️ Odnímateľná stielka
✔️ Priedušný zvršok a otvory v podrážke pre cirkuláciu
✔️ Vhodné aj na paddleboard a vodné športy
📌 od 14 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
#Elements Gear RIVER 5.0

Neoprénové topánky do vody
✔️ Vhodné pre všetky vodné športy
✔️ Vyrobené z 5mm neoprénu s výstuhami na priehlavku a päte
✔️ Oderuvzdorné výstuhy na priehlavku a päte
✔️ Kvalitné spracovanie
📌 od 43 €
⭐ 90 % Čítať recenzie
#Agama ROCK nízké 3,5 mm

✔️ Nízke topánky z 3,5 mm neoprénu
✔️ Vďaka pružnosti sa veľmi dobre obúvajú
✔️ Stredne mäkká protišmyková podrážka
✔️ Pre všetky druhy vodných športov
📌 od 35 €
⭐ 87 % Čítať recenzie

Ako vybrať topánky do vody

Pred letom a dovolenkou sa neraz nakupuje celá výbava, vďaka ktorej prežijeme chvíle oddychu vo vytúženej pohode. Ak ste doteraz na pláž brali nanajvýš gumené šľapky, urobte tento rok zmenu a zadovážte si kvalitné topánky do vody. Uvidíte a ucítite tú zmenu! Ak s kúpou obuvi tohto typu nemáte žiadne skúsenosti, to najdôležitejšie sa dozviete z nasledujúcich riadkov.

Prečo si zaobstarať topánky do vody

Topánky do vody sú navrhnuté tak, aby zjednodušili a spríjemnili pobyt pri a vo vode. Niektoré majú rekreačné prevedenie, iné výborné poslúžia pri náročných vodáckych športoch. Na pláži pri mori, na brehu rieky či jazera, ale aj pri kontakte s dnom mora sú totiž odhalené bosé chodidlá vystavené viacerým rizikám – od nepríjemného pocitu chôdze naboso po rozpálených kamienkoch rôznych tvarov, až po porezanie sa o ostrý kameň, odpadky na dne alebo kontakt s hviezdicou, koralmi či morskými ježkami.

Chôdza naboso pri vode a vo vode si tak vyžaduje značnú mieru opatrnosti, ktorá môže uberať z bezprostredného pocitu relaxu či zábavy. A práve pre tieto dôvody vznikla samostatná kategória obuvi – topánky do vody. Majú poskytovať pohodlie, lepšiu stabilitu a vyššiu mieru bezpečnosti pri pohybe vo vode.

Aké sú funkcie topánok do vody?

Od topánok do vody sa očakáva viac ako od letných žabiek či sandálov. Disponujú funkčnými vlastnosťami, aby obmedzili riziká, ktorým sú chodidlá vo vode vystavené. Čo patrí k ich prednostiam?

 • Ochrana pred poranením nôh – Ide o jednu z hlavných funkcií topánok do vody. Podrážka topánok do vody by vás mala ochrániť pred horúcimi a ostrými predmetmi. Pevnosť, odolnosť a hrúbka podrážky sa líšia v závislosti od určenia.
 • Nižšie riziko pošmyknutia – Spodná strana podrážky je zvyčajne navrhnutá tak, aby obmedzila riziko pošmyknutia na mokrých kameňoch.
 • Zachovanie trakcie – Na klzkom povrchu býva každý jeden krok s neistým výsledkom. Topánky do vody by vám však mali poskytnúť záber, akokeby sa pohybujete po súši.
 • Stabilizácia chodidiel – Nechcete sa vracať z dovolenky s vyvrtnutým členkom? Aby ste sa vyhli neočakávanému skĺznutiu, investujte do topánok do vody, ktoré vaše nohy pohodlne obopnú a vylepšia stabilitu aj v neistom teréne.
 • Lepšia tepelná izolácia – Ak sa s vášňou venujete vodným športom, isto viete, že nie vždy je voda dostatočne teplá. Vhodné topánky do vody sa postarajú o príjemný teplotný komfort. Nohy zostanú v teple a váš krvný obeh bude fungovať tak, ako má.

nohy piesok

Aké vlastnosti by mali mať topánky do vody?

Chcete byť s výberom spokojní niekoľko sezón? Dajte si záležať na tom, mali vaše nové topánky do vody nasledujúce vlastnosti.

 • Správna veľkosť – Každé topánky (obyčajné aj so špeciálnym určením) by mali sadnúť. Nesmú byť veľké, ani príliš malé. Iba tak sa vyhnete nepríjemným otlakom a odreninám.
 • Nízka hmotnosť – Obuv do vody by nemala obťažovať nadmernou hmotnosťou. Koniec koncov, v mnohých modeloch môžete plávať aj sa potápať.
 • Priľnavosť a protišmykovosť – Topánky do vody zjednodušujú pohyb v klzkom a mokrom prostredí.
 • Rýchloschnúce vlastnosti – Je vhodné, ak po prechode na súš z topánok tohto druhu voda okamžite odtečie a behom krátkej chvíle obuv preschne. Nohy by v lete nemali zostávať v mokrých topánkach. Zaparia sa.
 • Prevedenie, ktorého životnosť neohrozí voda – Bežné topánky dlhodobý kontakt s vodou zvyčajne ohrozí (povolia lepené spoje, rozmočia sa niektoré vrstvy, …). Topánky do vody sú vytvorené tak, aby bol pre ne aj dlhší kontakt s vodou bezproblémový.
 • Odolnosť voči morskej soli – Vďaka použitým materiálom a ich úprave dokážu odolávať aj soli obsiahnutej vo vode.
 • Pohodlnosť pre nohy – V ideálnom prípade by ste topánky do vody na nohe nemali ani cítiť. To znamená, že nie sú príliš tesné v oblasti prstov, nestláčajú nárt, ani nerežú členok lemovaním. Rýchle obúvanie a vyzúvanie je vítaným bonusom.

Kde sa dá obuv do vody využívať?

Obuv do vody sa využíva najmä v súvislosti s pobytom pri vode alebo vo vode, a teda: na pláži piesčitej aj kamenistej, pri kráčaní v jazere, na okraji mora, na rôzne druhy vodných športov (kanoistika, rafting, paddleboarding, surfovanie, jachting), ako náhrada za plutvy pri šnorchlovaní, na divokú vodu, potápanie… Niektoré modely sú natoľko dizajnovo trendy, že po krátkom preschnutí sa v nich dá vybrať aj do blízkeho bufetu alebo sa prejsť po promenáde pri pláži.

Aká obuv nie je do vody vhodná?

Úrazy dolných končatín, ktoré sa udiali vo vode, často súvisia so žiadnou alebo nevhodnou obuvou.

Za nevhodné sú považované bežné letné šľapky a žabky. Nie sú okolo nohy istené, prsty nie sú chránené a ich podrážka býva rovná, vo vode až šmykľavá. Už po niekoľkých prejdených metroch vám môžu odplávať.

Ideálom nie sú ani sandále s remienkom okolo členka či obľúbená oblá gumená obuv s plnou prednou časťou. Flexibilita ich podrážky je nižšia.

S tenkými plátenkami či letnými teniskami síce do vody môžete vstúpiť, no otázne, ako dopadnú samotné topánky a či sa v nich budete cítiť naozaj pohodlne. Nebývajú vodeodolné ani protišmykové, ani z rýchloschnúcich materiálov.

Najčastejšie používané materiály

Pri topánkach do vody je zásadná funkčnosť materiálov.

Podrážka disponuje protišmykovosť, pružnosťou, dostatočnou odolnosťou a je navrhnutá tak, aby zachovala optimálnu trakciu. Od zvršku topánok sa zase očakáva rýchle preschnutie, výborná cirkulácia vzduchu, mäkkosť a poddajnosť. Hlavnú úlohu preto zohrávajú moderné syntetické materiály – sieťovina, guma, elastan, PVC, neoprén. Prírodné materiály nie sú využívané. Napríklad v neprospech bavlny hovorí nasiakavosť, oťažievanie a dlhé schnutie.

Topánky do vody podľa typu podrážky

 • Obuv do vody s mäkkou podrážkou – Topánky tohto typu sú vhodné na pohyb po pláži, kde vaše chodidlá ochránia pred horúcim pieskom, mušľami a prípadnými nečakanými odpadkami v piesku. Zostávajú pri chôdzi veľmi pohodlné. Zídu sa tiež pri plážových a vodných športoch, kde je pre udržanie stability dôležitá ohybnosť chodidla.
 • Obuv do vody s tvrdou podrážkou – Ak sa chystáte prebrodiť rieku, preskúmať zátoku so skalnatým dnom alebo idete na miesta s kamenistou plážou, stavte na obuv s tvrdšou podrážkou. Ochráni vás pred otlačením o kamene, nepríjemnými zraneniami a nedovolí, aby sa chodidlá na hrboľatom dne dostávali do neprirodzených polôh.

Topánky do vody podľa nositeľa

 • Obuv do vody pre deti – Topánky do vody pre deti zaujmú hravými a trendy vzormi. Sú pohodlné, rýchloschnúce, mäkké, netlačia a je fajn, ak disponujú zapínaním cez nárt, aby ste ich šírku mohli prispôsobiť menšiemu detskému chodidlu. Nekupujte topánky do vody väčšie, ako je aktuálna veľkosť nohy vášho dieťaťa. Ak nebudú sedieť presne, radosť z pohybu sa nedostaví. Na budúci rok už môžu byť tak či tak malé.
 • Obuv do vody dámska – Dámske topánky do vody sa od pánskych líšia širokým výberom farieb a vzorov. Rešpektujú anatómiu ženského chodidla, čo znamená, že bývajú užšie v časti prstov a sú vybavené veľmi pohodlným mäkčeným lemom.
 • Obuv do vody pánska – Pánske topánky do vody majú dynamický a športovejší dizajn. Okrem neutrálnych čiernych a šedých topánok však natrafíte aj na farebne pútavejšie prevedenia, s ktorými sa v dave na pláži okamžite odlíšite. Ich parametre vyhovujú anatómii mužského chodidla a z pohľadu odolnosti zvládnu aj vyššiu hmotnosť používateľa.

kitesurfing

Detaily, ktoré si zaslúžia pozornosť

 • Tvar prednej časti – Pri topánkach do vody máte na výber štandardnú špičku pre všetky prsty spolu, ďalej špičku, pri ktorej je palec osamote a zvyšné prsty spolu alebo riešenie pre náročných vodákov – jedinečné prstové topánky, kde má každý prst vlastný „priestor“.
 • Spôsob zapínania/fixovania – Obľúbené sú topánky do vody, ktoré jednoducho a rýchlo obujete aj vyzujete. Nemajú zapínanie, no ich súčasťou je dostatočné pružný a mäkký lem. Niektoré modely však majú šnurovanie na rýchlouťahovanie cez klip alebo uťahovacie remienky so suchým zipsom.
 • Výška strihu – Prevažnú časť ponuky tvoria topánky do vody s nízkym strihom, teda tesne pod členok. Je dôležité, aby topánky tohto strihu aj správne sadli a nezasahovali do členku. Sú vhodné na letné trávenie času pri vode. Na náročnejšie aktivity vo vode sa výborne osvedčili vyššie strihy nad členok ponášajúce sa na čižmy.

Ako vybrať veľkosť topánok do vody?

Pri kúpe topánok online sa neraz kupujúci netrafia do správnej veľkosti. Nestačí spoliehať sa iba na veľkosť bežných topánok, ktoré práve nosíte. Výrobcovia topánok majú vlastné veľkostné tabuľky a už pol centimetra naviac alebo menej rozhodne o vašej celkovej ne/spokojnosti. Vždy sa preto snažte o čo najpresnejšie stanovenie aktuálnej veľkosti nohy a odmeraný údaj porovnajte s veľkostnými tabuľkami konkrétnej značky, u ktorej ste si topánky do vody vyhliadli. Ako zistiť presnú dĺžku chodidla? Celkom jednoducho!

Vezmite si čistý papier a ceruzku alebo pero. Položte papier tesne vedľa steny na podlahu a postavte sa na papier tak, aby sa vaša päta opierala o stenu. Prsty nedržte zohnuté, úplne ich uvoľnite. Teraz obkreslite chodidlo a zmerajte pravítkom dĺžku chodidla od okraja päty po miesto, kde bol najdlhší prst vášho chodidla. Zmeranú dĺžku porovnajte s tabuľkovými hodnotami, kde zistíte konkrétnu veľkosť.

Ceny topánok do vody

Koľko zaplatíte za kvalitnú obuv do vody? Pre rýchlejšiu orientáciu sme dostupnú ponuku rozdelili do troch nasledujúcich kategórií. Cena najčastejšie súvisí s úrovňou odolnosti a samotným určením. Za topánky do vody vhodné do náročnejších podmienok alebo pre dynamické vodné športy sa zvyčajne platí viac.

Topánky do vody do 10 eur

V cene do 10 eur nájdete široký výber pestrofarebných topánok do vody pre deti. Sú určené najmä na oddychový pobyt pri vode a v jej blízkosti a na letné šantenie, čomu zodpovedá aj ich ľahká a priedušná konštrukcia. Vybavené môžu byť suchým zipsom alebo pohodlným sťahovaním, aby na detské chodidlá lepšie sadli. Niekoľko dámskych a pánskych modelov zaujme jednoduchým a funkčným prevedením. Vhodné na pláž či pokojnejšie vodné športy.

Topánky do vody od 10 do 30 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie topánky do vody, zaujme pomerom cena/kvalita, rozmanitosťou aj dizajnom. V ponuke sú nízke strihy pod členok aj vyššie strihy pre akčných vodákov. Kvalita použitých materiálov a komfort pri nosení stúpa priamoúmerne s cenou. Ak pri vode trávite viac času ako dva dovolenkové týždne v roku, z výbavy v lepšej kvalite budete mať radosť a aj vaše nohy utŕžia výrazne menej zranení.

Topánky do vody od 30 eur

Potrpíte si na kvalitnej značkovej výbave, v ktorej sa spájajú moderné materiály a technológie? Potom si nenechajte ujsť výber prémiových topánok do vody, ktoré výborne poslúžia aj v náročných podmienkach a pri intenzívnejšom používaní. K dostaniu sú vyššie potápačské neoprénové topánky, prstové topánky do vody aj obuv do vody v exkluzívnom dizajne.

Najlepšie značky topánok do vody

 • Subea (Decathlon) – Sortiment značky Subea je zameraný prevažne na vodné športy. U predajcu Decathlon nájdete širší výber obuvi do vody pre dámy, pánov aj deti. Svieže farby, pohodlné strihy a dobrá funkčnosť.
 • Aquos – Plavky, plavecké čiapky a okuliare a ďalšie výbavu k vode, vrátane obuvi do vody nájdete v ponuke značky Aquos. Obľúbený je unisex model Besso ideálny na paddleboard aj vodné športy.
 • Elements Gear – Obľúbená česká značka zaujme milovníkov pobytu pri vode aj náročných vodákov a športovcov. Neoprénové ponožky a neoprénové topánky ponúkajú veľmi dobrý pomer cena/kvalita.
 • Agama – Nadšencom potápania a otužovania netreba značku Agama obzvlášť predstavovať. Neoprénové kraťasy, rukavice, čiapky dopĺňajú aj športové neoprénové topánky do vody, ktoré sú ako stvorené pre všetky druhy vodných športov.
 • Hiko – Overený český výrobca športového oblečenia a doplnkov s viac ako 30-ročnou tradíciou zaujme portfóliom športového funkčného oblečenia a obuvi. Neoprénové topánky do vody majú strihy rôznej výšky, vynikajú pružnosťou, funkčnosťou a stabilitou aj v šmykľavom a nerovnom teréne.
 • Insportline – Obuv do vody v príjemnom dizajne a za dobrú cenu. Rýchloschnúce topánky v unisex prevedení. Priedušná konštrukcia s odtokom vody, pútko na päte a prispôsobivá podrážka.
 • Aquaspeed – Dizajnovo a strihovo atraktívnu ponuku topánok do vody nájdete u značky Aquaspeed. Zaujmú však aj dobrým pomerom cena/kvalita, unisex prevedením či všestranným využitím pri aktivitách vo vode aj pri vode.
 ProduktInfoHodnotenie 
#Aquashoes 120 Subea (Decathlon)

Najlepšie topánky do vody pre väčšinu ľudí
✔️ Podrážka so vzorkou 5 mm bráni šmyku
✔️ Prevedenie uľahčuje odvádzanie vody a sušenie
✔️ Elastický materiál na priehlavku
✔️ Pomer cena/využiteľnosť
📌 od 13 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#Topánky do vody inSPORTline Nugal

✔️ Členitá podrážka s dôrazom na ochranu prstov
✔️ Priedušný vrch pre cirkuláciu vzduchu
✔️ Rýchlosťahovací šnurovací systém
✔️ Nemenia vlastnosti pri kontakte s vodou
📌 od 23 €
⭐ 97 % Čítať recenzie
#Aquashoes 100 Subea (Decathlon)

Najlepšie topánky do vody pre deti
✔️ Podrážka so vzorkou 4 mm bráni šmyku
✔️ Pružný zvršok umožňuje ľahké a rýchle obúvanie
✔️ Rýchle odvádzanie vody a sušenie
✔️ Dobrá cena, obľúbený produkt
📌 od 9 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#AQUOS BESSO

Topánky do vody proti ježkom
✔️ Unisex obuv vhodná do vody aj na súš
✔️ Odnímateľná stielka
✔️ Priedušný zvršok a otvory v podrážke pre cirkuláciu
✔️ Vhodné aj na paddleboard a vodné športy
📌 od 14 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
#Elements Gear RIVER 5.0

Neoprénové topánky do vody
✔️ Vhodné pre všetky vodné športy
✔️ Vyrobené z 5mm neoprénu s výstuhami na priehlavku a päte
✔️ Oderuvzdorné výstuhy na priehlavku a päte
✔️ Kvalitné spracovanie
📌 od 43 €
⭐ 90 % Čítať recenzie
#Agama ROCK nízké 3,5 mm

✔️ Nízke topánky z 3,5 mm neoprénu
✔️ Vďaka pružnosti sa veľmi dobre obúvajú
✔️ Stredne mäkká protišmyková podrážka
✔️ Pre všetky druhy vodných športov
📌 od 35 €
⭐ 87 % Čítať recenzie
4.9/5 - (21 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin