Najlepšie lyžiarske rukavice: TOP 7 modelov podľa recenzií a testov

najlepšie lyžiarske rukaviceSpolu s prichádzajúcou zimnou sezónou sa mnohí z nás pustia do kontroly lyžiarskej výbavy. Lyžovanie je krásny šport, v našich končinách aj mimoriadne obľúbený, o čom svedčí rastúci počet rekreačných či aktívnych lyžiarov. K lyžovaniu však potrebujete výbavu, ktorá vám dovolí užívať si tento zimný šport. Už ste si mohli prečítať, ako vybrať zjazdové či bežecké lyže, lyžiarsku bundu, lyžiarky, okuliare aj lyžiarsku prilbu. Aby sme výstroj mali komplet, pozrime sa na najlepšie lyžiarske rukavice a možnosti, ktoré lyžiarom ponúkajú.

Výberu lyžiarskych rukavíc sa neprikladá až taká dôležitosť, ako je tomu u zvyšku výbavy. Ide však o nevyhnutnú ochranu rúk. Práve ruky pri lyžovaní aktívne používate, sú v pohybe a musia čeliť chladu, vetru aj snehu. Kvalitné lyžiarske rukavice by mali spĺňať viacero funkcií. Odolávajú vlhkosti, poskytujú príjemný teplotný komfort, ich nasadzovanie je jednoduché a aj po niekoľkých sezónach budú bez vážnych poškodení. V najlepšom prípade budú spracované tak, aby boli kompatibilné s lyžiarskymi palicami.

V nasledujúcom sprievodcovi sa preto dozviete všetky dôležité informácie o lyžiarskych rukaviciach. Zaujímať by vás malo prevedenie, materiál, membrána, priedušnosť, vhodnosť pre šport (lyže, snowboard, turistika), a i.. Aby ste získali ucelený obraz, prešli sme testy a recenzie lyžiarskych rukavíc a výsledkom je rebríček s modelmi, ktoré si získali u lyžiarov najlepšie hodnotenia. Veríme, že vám vaše rozhodovanie uľahčia a ukážu vám zaujímavé možnosti na zváženie.

Najlepšie lyžiarske rukavice na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Reusch FRANK GTX
Určenie: unisex
Materiál: 81 % polyester, 19 % polyuretán
Membrána: áno, GORE-TEX
[usr 5 text="true" tooltip="true"]40 € Čítať recenzie
#2WEDZE 500 (Decathlon)

Určenie: unisex
Materiál: 100% polyester
Membrána: áno
[usr 5 text="true" tooltip="true"]19 € Čítať recenzie
#3Roxy Victoria Mitt

Určenie: dámske
Materiál: 54% kozia koža, 42% polyamid, 3% polyuretán, 2% polyester
Membrána: áno, Hydro-Tex
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]40 € Čítať recenzie
#4Salomon Propeller Dry

Určenie: pánske
Materiál: vetruodolný materiál Windproof Softshell
Membrána: áno, Membrána AdvancedSkin Dry
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]70 € Čítať recenzie
#5Leki Griffin Tune S Boa

Určenie: unisex
Materiál: neoprén, Premium Goatskin a Softshell
Membrána: áno, Soft-Tex
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]148 € Čítať recenzie
#6Leki Shield 3D GTX Mitt

Určenie: unisex
Materiál: Softshell (92% Polyester, 8% Elastane), Neoprene (60% Rubber, 40% Polyester), G Grip (50% Polyester, 50% Polyerethane)
Membrána: áno. GoreTex
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]101 € Čítať recenzie
#7WEDZE 100 (Decathlon)

Cenový tip
Určenie: unisex
Materiál: 100% polyester
Membrána: áno
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]9 € Čítať recenzie

Ako vybrať lyžiarske rukavice

Ponuka lyžiarskych rukavíc je široká a ak nemáte skúsenosti, môžete nadobudnúť pocit, že sa pozeráte na množstvo veľmi podobných prevedení. Čierna strieda čiernu, občas šmrncnutá modrou, červenou či žltou. Rozdiel medzi lacnejšími a prémiovými modelmi je však obrovský. V hre je odolnosť, technológie a moderné materiály. Ak hľadáte pre seba to najlepšie a nechcete každý rok kupovať nový pár, pustite sa do čítania nasledujúcich odsekov.

Ako vybrať lyžiarske rukavice

Strih lyžiarskych rukavíc

Hneď na úvod je dôležité vybrať si vyhovujúce strihové prevedenie. Drvivú väčšinu ponuky ovládli základné strihy – palčiaky a prstové rukavice. K nim sa pridali aj novšie prevedenia, ktoré sa snažia vyplniť medzeru a poskytnúť lyžiarom viac možnosti a pohodlia presne podľa ich potrieb.

Palčiaky

Alebo aj palcové rukavice sú tradičným strihom, ktorý vyniká mimoriadnym tepelným pohodlím. Strih netreba zvlášť predstavovať. Iba palec má vlastné vyhradené miesto, ostatné prsty sú v jednej spoločnej časti. Treba počítať s tým, že obratnosť prstov bude o dosť nižšia a teda aj schopnosť manipulovať s predmetmi. Populárne sú najmä ako detské a dámske lyžiarske rukavice.

Prstové rukavice

Overená klasika, v ktorej máte naozaj široký výber možností. Môžete takmer bez obmedzení manipulovať s predmetmi, no rukavice nemusia byť pri zohýbaní prstov práve pohodlné a tiež strácate aj na teple. Tu už zohráva úlohu kvalita strihu a použitých materiálov.

Kombinované rukavice

Zaujímavý strih, ktorý má všitú tenšiu prstovú časť do palčiakového strihu. Ak chcete mať lepšiu pohyblivosť prstov, hornú vrstvu jednoducho odkloníte bokom. V prípade takto prevedených rukavíc však nemožno očakávať dokonalú teplotnú izoláciu a problémom môže byť aj prenikanie vlhkosti cez najtenšie miesta. Ak už takýto strih, potom v prevedení s kvalitnou membránou.

Trojprstové rukavice

Jeden z novších strihov, ktorý si môžete predstaviť ako klingonský pozdrav :-). Palec má svoju vlastnú časť a potom vždy dva a dva prsty. Ide o akýsi prechod medzi palčiakmi a prstovými rukavicami. Je v nich teplejšie ako v prstových, no zároveň sú ohybnejšie ako palčiakové. Ak ste s nimi nemali dočinenia, zrejme si budete prvé dni zvykať na netradičné rozloženie.

Ako vybrať správnu veľkosť lyžiarskych rukavíc?

Podobne, ako je tomu pri zvyšku lyžiarskej výbavy, aj rukavice by vám mali presne sadnúť. Rukavice, ktoré budete mať natesno, obmedzia váš pohyb a pri lyžovaní budú nepohodlné. Väčšie rukavice zase zhoršia obratnosť rúk a môžu sa zošmykovať.

obvod ruky veľkosť lyžiarskych rukavíc

Miesto, kde merať obvod dlane pri výbere lyžiarskych rukavíc

Veľkosť lyžiarskych rukavíc sa uvádza cez štandardné značenie, podobne ako pri oblečení, od XS po XXL. Používa sa tiež číselný rad, napr. od 7 – 11. Najdôležitejším údajom je obvod dlane. Meria sa obvod najširšej časti dlane, tesne pod miestom, kde začínajú prsty (viď obrázok).

Pri internetovom nákupe sa však môžete boriť nedostatkom informácii o vyhliadnutom produkte. Dozviete sa napríklad, že rukavice sú dostupné vo veľkosti 8, 9, 10, 11. Čo to však znamená, ak nemáte k dispozícii veľkostnú tabuľku?

Ak ide o lyžiarske rukavice od renomovaných výrobcov, nebude ťažké dostať sa k oficiálnej tabuľke, kde k obvodu dlane nájdete aj veľkosť. Nejde totiž o univerzálne rozdelenie, preto veľkosť 9 môže byť u jedného výrobcu aj o 2 cm menšia ako u druhého. Nasledujúce delenie v tabuľke preto berte ako orientačné:

Tabuľka: Veľkosť dámskych a pánskych lyžiarskych rukavíc

veľkosti lyžiarskych rukavíc

Nepremokavosť a priedušnosť lyžiarskych rukavíc

Tieto dve vlastnosti sú pri lyžiarskom oblečení kľúčové. Pri lyžovaní sa totiž pohybujete v chladnom prostredí, no zároveň ste aktívny, čo znamená, že sa spotíte. Lyžiarske rukavice musia byť nepremokavé, no zároveň schopné odvádzať vlhkosť od rúk smerom von. Ak totiž rukavice navlhnú, ruky vám veľmi rýchlo skrehnú a v horšom prípade, môžete mať problémy aj s citom v prstoch.

Pri lyžiarskych rukaviciach neplatí, že čím hrubšie, tým odolnejšie voči chladu a vlhkosti. Túto úlohu majú na starosti špeciálne zátery a membrány.

 • Záter nájdete na cenovo dostupnejších rukaviciach. Po čase môže jeho funkčnosť zlyhať, keďže vzhľadom k množstvu menších detailov, hrozí jeho poškodenie.
 • Podstatne lepšie sú na tom lyžiarske rukavice s membránou (akou je napr. Gore-Tex – trojvrstvový laminát zameraný na odolnosť, priedušnosť, vodeodolnosť a dlhú životnosť). Vlastnosti membrány dokážu zostať dlhodobo, aj pri intenzívnom používaní, na výbornej úrovni. Avšak táto kvalita je vykúpená vyššou cenou za pár rukavíc.

Druh výplne a výhrevnosť

Už viete, že potrebujete, aby rukavice odolávali vlhkosti, chladu a zároveň v nich ruky zostávali v suchu a nepotili sa. Netreba však prehliadnuť ani druh výplne. Okrem schopnosti udržať ruky v teple sa výplne odráža aj na mohutnosti a hmotnosti rukavíc.

 • Dlhšiu dobu patrilo k neprekonaným jemné kačacie páperie, ktoré malo (a aj doteraz má) výnimočne vysokú hrejivosť. Ak však zlyhá záter, páperie veľmi rýchlo navlhne a tiež rukavice dlhšie schnú.
 • Ako výplň sa tiež používa vlna. Má tiež výbornú hrejivosť, zároveň pohlcuje pachy a je antibakteriálna.
 • Konkurentom sa im však stali moderné umelé vlákna. Vďaka nim majú rukavice nižšiu hmotnosť, disponujú výbornou priedušnosťou, nedržia v sebe vlhkosť a ak aj dôjde k ich navlhnutiu, rýchlo preschnú. Stretnúť sa môžete s výplňami PrimaLoft a Thinsulate.
 • Ak sú premrznuté ruky vašou nočnou morou a na svahu ste celý deň, zaujímavú možnosť ponúkajú vyhrievané rukavice. Ich súčasťou sú integrované výhrevné “telieska” napájané batériami. Lepšie modely umožňujú regulovať intenzitu vyhrievania. Teplo dokážu poskytovať až po dobu 10 hodín.

Pre vyššiu bezpečnosť a komfort

Výrobcovia mysleli aj na detaily, vďaka ktorým si svoj nový pár lyžiarskych rukavíc rýchlo obľúbite. Aké doplnky môžu byť ich súčasťou?

 • Povrchová úprava v časti rukavíc, kde sú brušká prstov, je pokrytá vrstvou, ktorá umožňuje aj ovládanie dotykových telefónov (TouchScreen prevedenie).
 • Niektoré modely, určené na zjazdové lyžovanie a snowboard, majú vystuženú kĺbovú časť ako ochranu prstov pri páde alebo pri úderoch o slalomové bránky.
 • Na chrbtovej časti rukavíc sa už celkom bežne nachádza kúsok mikrovláknovej látky, s pomocou ktorého ľahko očistíte alebo odmlžíte lyžiarske okuliare.
 • Vyhľadávanou a mimoriadne praktickou vychytávkou je pútko umiestnené medzi palcom a ukazovákom. Ide o súčasť Trigger systému ku kompatibilným lyžiarskym paliciam (tento systém má patentovaný značka Leki). Rýchlym nakliknutím prepojíte rukavice s palicami. Pri silnom tlaku sa však palica odpojí, aby vám pri nebezpečnom páde palica nespôsobila ešte väčšie zranenie.

Video – Trigger systém

Ceny lyžiarskych rukavíc

Sú športy, ku ktorým vám stačí odhodlanie a minimálna výbava. Čo si budeme nahovárať – lyžovania sa k nim neradí. Či ste začiatočník, ktorý lyže prevetrá pár dní cez zimu, alebo aktívny lyžiar, ktorý za lyžovačkou prejde aj stovky kilometrov, potrebujete niekoľko dôležitých prvkov lyžiarskej výbavy. Rukavice k nim určite patria. To, koľko do nich investujete, závisí od vašich nárokov a tiež aj intenzity používania.

✅ Lyžiarske rukavice do 20 eur

V cene do 20 eur nájdete rukavice vhodné predovšetkým pre občasných, rekreačných lyžiarov. Určite sa vám zídu aj pri zimnej turistike. Poskytujú primerané teplo, no pri náročnom používaní môžu vypovedať funkciu termoregulácie. O vodeodolnosť a priedušnosť sa starajú zátery. Nájdete aj modely s membránou, no zrejme nepôjde o top kvalitu. Stavte na pohodlie, predĺženú ochranu v oblasti zápästia, touchscreen prevedenie brušiek prstov a s bežným používaním budete spokojní.

✅ Lyžiarske rukavice do 60 eur

V strednej cenovej kategórii nájdete aktuálne najpredávanejšie lyžiarske rukavice, medzi nimi aj výborne hodnotené a kvalitné lyžiarske rukavice s Gore-Tex membránou. Najviac pozornosti si ukradla značka Leki. Pomer cena / kvalita aj cena / životnosť je pre vyhovujúci pre väčšinu lyžiarov. Ide o investíciu, ktorá vám bez chybičky vydrží niekoľko rokov. Ponúkajú dostatočnú ochranu rúk pred chladom aj vlhkosťou a ich súčasťou je množstvo praktických vychytávok.

✅ Lyžiarske rukavice od 60 eur

Prémiové lyžiarske rukavice môžu byť podstatne drahšie aj ako lacnejšie lyže. Je dobre známe, že výbava pokročilých lyžiarov vyjde na stovky eur. Preto je na mieste očakávať špičkové vlastnosti a kvalitu. Svojich favoritov nájdete v ponuke značiek Leki, Salomon, Mammut, Fisher, ktorí do ich vývoja venujú nemalé úsilie a sú v priazni aj profi športovcov.

Najlepšie značky lyžiarskych rukavíc

Niečo sme už načali v predchádzajúcich odsekoch, teraz je na rade detailnejší opis ponuky najobľúbenejších výrobcov lyžiarskych rukavíc. Ako už asi tušíte, rukavice sú súčasťou ich bohatého portfólia lyžiarskej výbavy. Preto, ak sa chcete na svahu zladiť do detailov, nie je nič jednoduchšie, ako nakúpiť u jednej značky.

 • Leki – Tejto americkej značke verí aj množstvo profesionálnych lyžiarov. Viac ako 400 rôznych modelov naprieč všetkými cenovými kategóriami spája v sebe modernosť, vysokú úroveň ochrany a všetko, čo lyžiar pre svoje pohodlie potrebuje. Pravdou však je, že cena väčšiny modelov je vyššia ako 60 eur.
 • Reusch – Nemecká značka, ktorá je známa nielen fanúšikom lyžovania, ale aj futbalu. Patrí im jedno významné prvenstvo. V roku 1934 totiž Karl Reusch vyrobil ručne prvé zimné športové rukavice. V súčasnosti spájajú tradičné aj inovatívne materiály s veľmi teplou izolačnou technológiou.
 • Rossignol – O populárnej francúzskej značky počul azda každý, kto aspoň párkrát v živote stál na lyžiach. Sú ako stvorené pre stredne zdatných až náročných lyžiarov. Väčšie pohodlie zabezpečujú predtvarované prsty – pre väčšiu flexibilitu a priľnavosť na lyžiach.
 • Columbia – Celosvetovo známa značka outdoorového a športového oblečenia produkuje lyžiarske rukavice, ktoré sú zaujímavou alternatívou, ak hľadáte kvalitné lyžiarske rukavice s cenou do 50 eur.
 • Scott – Americký výrobca zimného vybavenia a športového oblečenia (a tiež aj bicyklov a motoristickej výbavy) nenecháva nič na náhodu. Svojim priaznivcom ponúka solídny výber rukavíc s overenou Gore-Tex membránou.
 • Atomic – Rakúsky výrobca lyžiarskeho vybavenia má komplexný záber, a síce ponuka lyžiarskych rukavíc tejto značky u nás nie je tak široká ako od konkurencie, fanúšik si svoje nájde.
 • Blizzard – Solídna ponuka cenovo dostupnejších lyžiarskych rukavíc je dobrou voľbou pre rekreačných lyžiarov.
 • North Face – Legendárna americká značka je špecialistom na outdoorovú výbavu do času aj nečasu. Väčšina modelov je plne kompatibilná na používanie s dotykovými displejmi.
 • Kilpi – Aj keď názov znie fínsky (kilpi = štít), ide o rýdzo českú značku, ktorá sa snaží získať pozornosť veľmi dobrým pomerom cena / kvalita a prevedením, ktoré plne korešponduje s podmienkami na našich horách.
 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Reusch FRANK GTX
Určenie: unisex
Materiál: 81 % polyester, 19 % polyuretán
Membrána: áno, GORE-TEX
[usr 5 text="true" tooltip="true"]40 € Čítať recenzie
#2WEDZE 500 (Decathlon)

Určenie: unisex
Materiál: 100% polyester
Membrána: áno
[usr 5 text="true" tooltip="true"]19 € Čítať recenzie
#3Roxy Victoria Mitt

Určenie: dámske
Materiál: 54% kozia koža, 42% polyamid, 3% polyuretán, 2% polyester
Membrána: áno, Hydro-Tex
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]40 € Čítať recenzie
#4Salomon Propeller Dry

Určenie: pánske
Materiál: vetruodolný materiál Windproof Softshell
Membrána: áno, Membrána AdvancedSkin Dry
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]70 € Čítať recenzie
#5Leki Griffin Tune S Boa

Určenie: unisex
Materiál: neoprén, Premium Goatskin a Softshell
Membrána: áno, Soft-Tex
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]148 € Čítať recenzie
#6Leki Shield 3D GTX Mitt

Určenie: unisex
Materiál: Softshell (92% Polyester, 8% Elastane), Neoprene (60% Rubber, 40% Polyester), G Grip (50% Polyester, 50% Polyerethane)
Membrána: áno. GoreTex
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]101 € Čítať recenzie
#7WEDZE 100 (Decathlon)

Cenový tip
Určenie: unisex
Materiál: 100% polyester
Membrána: áno
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]9 € Čítať recenzie
Veríme, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nových lyžiarskych rukavíc. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ďalším váhajúcim nájsť tie najlepšie lyžiarske rukavice.
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin