Najlepšie snowboardy: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie snowboardyPredstavujeme tipy na najlepšie snowboardy, ktoré majú podľa pozitívnych hodnotení potenciál presvedčiť svojimi kvalitami. Pri výbere snowboardu to nemusí byť práve prechádzka ružovou záhradou. Záleží od vašich schopností, prostredia, štýlu jazdy a samozrejme aj od nárokov. Nasledujúci sprievodca výberom je určený predovšetkým pre snowboardistov, ktorí kupujú svoj prvý alebo druhý snowboard. Predstaví vám základné typy, členenia a všetky kľúčové parametre. Pokročilí snowboardisti už isto vedia, v akých “vodách” sa pohybovať, aby si svoju jazdu dokázali naplno užívať.

V prvom rade – snowboard nevyberajte podľa vzhľadu. Prednosť by mali dostať fyzické dispozície (váha, výška, veľkosť nohy jazdca) v spojení so skúsenosťami jazdca. Snowboardista začiatočník by sa nemal orientovať v ponuke štýlovo vyhranených typov. Najlepšou voľbou bude snowboard s univerzálnymi parametrami, ktorý neskôr (po zlepšení schopností) už smelo vymeníte za dosku, ktorá bude perfektne sedieť vášmu štýlu aj vyprofilovanému terénu.

Pri zostavovaní nasledujúceho rebríčka sme prešli dostupné testy a recenzie snowboardov. Ponuka je široká a isto je dobré mať po ruke pomôcku, ktorá váš výber zacieli smerom k zaujímavým a overeným konštrukciám. Ako teda vybrať snowboard na zjazdovku, do hlbokého snehu či na rampu?

Najlepšie snowboardy podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Head FUSION

Schopnosti: začiatočník až stredne pokročilý
Terén: zjazdovka, park
Typ: All Mountain
Prehnutie: Camber Rocker
⭐ 100 %195 € Čítať recenzie
#2Nitro Prime Screen

Schopnosti: rekreačný jazdec (muž)
Terén: do každého terénu
Typ: All Mountain
Prehnutie: Flat
⭐ 100 %157 € Čítať recenzie
#3TRANS LTD FLATROCKER

Schopnosti: rekreačný jazdec (muž)
Terén: -
Typ: All Mountain
Prehnutie: Flat rocker
⭐ 98 %160 € Čítať recenzie
#4Robla Stare

Schopnosti: rekreačný jazdec (žena)
Terén: aj pre tvrdší a agresívnejší povrch
Typ: All Mountain
Prehnutie: Camber
⭐ 96 %69 € Čítať recenzie
#5Gravity MADBALL

Schopnosti: rekreačný jazdec (muž)
Terén: zjazdovka, snowpark
Typ: All Mountain
Prehnutie: Camber Rocker
⭐ 94 %147 € Čítať recenzie
#6Burton Ripcord

Schopnosti: rekreačný jazdec (muž)
Terén: do každého terénu
Typ: All Mountain
Prehnutie: Flat Top
⭐ 94 %270 € Čítať recenzie

Ako vybrať snowboard

Či už sa chystáte kúpiť svoj prvý alebo piaty snowboard, základné kroky hľadania správneho snowboardu zostávajú pre jazdcu vždy rovnaké: správne zvoliť minimálnu šírku, vybrať dĺžku podľa výšky a štýlu jazdy a aspoň orientačne mať predstavu o tom, na akom teréne plánujete jazdiť. Zvyšné vlastnosti snowboardov dokážu voľbu zacieliť k takému snowboardu, ktorý posunie vašu jazdu na úplne novú úroveň. O čom sa oplatí mať prehľad? Ktoré znalosti a delenia sa vám zídu?

ako vybrať snowboard

Akú dĺžku snowboardu zvoliť?

Pri výbere správnej dĺžky snowboardu berte do úvahy svoju výšku aj váhu. Začnime teda dĺžkou, kde je určenie pomerne jednoznačné. Prvé snowboardy si jazdci vyberali tak, že ich postavili pred seba na tzv. chvost (zadnú časť). Ak im snowboard hornou časťou siahal do oblasti medzi bradu a nos, považoval sa snowboard za akurátny. Ďalšou možnosťou, najmä, ak si snowboard objednávate online je odpočítať z výšky 10 cm. Ak meriate 180 cm, rozhliadnite sa v ponuke snowboardov s dĺžkou 170 cm.

Je takéto zrovnanie s výškou jazdca postačujúce? Vo všeobecnosti ním nič nepokazíte, no ak sa pozrieme na rôzne štýly jazdy, môže už aj pár centimetrov naviac pokaziť radosť z jazdy.

 • Pre freestyle snowboarding sa odporúčajú dosky o niečo kratšie. Čím viac prudkých skokov a zvratov v smeroch, tým lepšie sa ovláda kratší snowboard.
 • Naopak – rýchli jazdci na svahoch (freeride) si vyberú dlhšiu dosku, dokonca až vo svojej výške, ktorá je vo vysokých rýchlostiach mimoriadne stabilná.

Hmotnosť jazdca vs. snowboard

V prípade snowboardov sa môžete stretnúť s tzv. hmotnostnou toleranciou (rozpätie, ktoré určuje minimálnu a maximálnu hmotnosť jazdca). Vezmime si príklad: snowboard je vhodný pre jazdca s váhou 60 – 80 kg. Čo sa stane, ak si tento snowboard kúpi človek, ktorý je ľahší, alebo naopak ťažší?

 • V prvom prípade (jazdec s nižšou hmotnosťou) nastanú problémy s ovládateľnosťou snowboardu. Dostať dosku do oblúka dá zabrať.
 • V druhom prípade (jazdec s vyššou hmotnosťou) sa doska bude nadmerne zabárať do snehu a často sa jej bude zasekávať hrana. Okrem toho hrozí aj rýchlejšie poškodenie alebo preťaženie snowboardu.

Dodržať hmotnostné určenie je dôležité pre ovládnutie dosky. Iba v takom prípade vám môže ukázať svoje schopnosti v plnej paráde.

Aká šírka snowboardu je vhodná?

Aby toho nebolo málo, okrem dĺžky a hmotnostnej tolerancie snowboardu je dôležité zamerať sa aj na jeho šírku. Je zrejmé, že ak máte nohu veľkosti 37 budete sa orientovať v odlišnej ponuke ako človek s nohou veľkosti 43. Snowboardista by sa totiž prstami ani pätami nemal dotýkať zjadzovky. Ak nechcete brúsiť prstami svah, zamerajte sa v popise snowboardu aj na túto informáciu. Skúsení jazdci odporúčajú, aby nebol presah chodidla v snowboardových topánkach na doske väčší ako 2 – 3 cm.

Základné typy snowboardov

Kým prvé tri parametre úzko súviseli s fyzickými dispozíciami jazdcu, ďalšie už majú čo dočinenia s terénom a štýlom jazdy. Aké sú základné typy snowboardov?

⏩ All Mountain snowboardy

Ide o prevedenie, ktoré nesie prívlastok aj ako univerzálne. Tieto snowboardy sa hodia takmer do všetkých podmienok – na upravené zjadzovky, prašan, aj do snoboardparku. Vynikajú svojou všetrannosťou a sú vhodné najmä pre začiatočníkov, ktorí ešte len hľadajú, v akom teréne sa im bude jazdiť najlepšie.

⏩ Freestyle snowboardy

Tento typ snowboardov je ako stvorený pre snowboardové parky, kde si jazdci užívajú výhybky, zmeny smeru a rôzne triky. Sú kratšie než all mountain a môžu mať aj asymetrický tvar. Nie sú vhodné na dlhú jazdu a aj pri udržaní stablity pri zjadze vo vysokej rýchlosti vykazujú horšie vlastnosti.

⏩ Freeride snowboardy

Ide o snowboardy určené do neupraveného voľného terénu. Vhodné pre dobrodruhov, ktorí chcú tráviť veľa času mimo upravených zjazdoviek a zároveň už majú dostatočné skúsenosti, aby v takomto prostredí dokázali aj dosku ovládať. Najčastejšie majú smerový tvar. Dobre držia stabilitu aj pri rezaní oblúkov vo vysokých rýchlostiach.

⏩ Powder snowboardy

Snowboardy určené do prašanu – jemného sypkého snehu. Je pre ne typický tvar so širším “nosom”, zužujúci sa do užšieho “chvosta”.

⏩ Splitboardy

Špecifický typ snowboardov, ktorý je určený pre backcountry aktivity. Tvoria ho dve časti, ktoré sa dajú pozdĺžne rozpojiť – na dve “krátke” lyže. Keď si vyšľapete na svah, môžete tieto časti spojiť a spustiť sa z kopca.

 

Prehnutie snowboardu: Camber, rocker, flat?

Keď položíte snowboard na rovinu, môžete zboku pozorovať rôzne tvary a prehnutia. Na niektorých doskách sa stred nedotýka snehu, na iných je zase stred oproti okrajom úplne rovný. Inde sa snowboard nedotýka snehu v oblasti viazania a nadobúda tvar dvojvlny. Ako sa tvar (prehnutie) snowboardu podpisuje na dynamike a vhodnosti snowboardu vzhľadom k typu terénu?

 • Rocker – Stredová časť sa dotýka snehu, okraje dosky sa výraznejšie odkláňajú od povrchu (tvar kolísky). Vďaka tomuto tvaru sa s nimi ľahšie začínajú oblúky (nezasekávajú sa v snehu) a sú populárne najmä u začínajúcich snowboardistov.
 • Camber – Alebo aj negatívne prehnutie dosky, pri ktorom stred dosky nie je v kontakte so snehom. Tento tvar je vhodný pre skúsených jazdcov, ktorí už dokážu snowboard ovládať a vyžadujú od neho rýchlosť a spoľahlivé reakcie v zákrutách. Vhodné na tvrdé zjadzovky.
 • Flat – Rovná doska, pri ktorej je celá sklznica v kontakte so snehom, iba krajné časti sú mierne zvýšené (označované aj ako doska s takmer nulovým prehnutím). Zaisťuje stabilitu v každom teréne, dokonca aj v hlbokom snehu. Vyžaduje dostatočné skúsenosti jazdca.
 • Camber / Rocker – Alebo aj hybridné dosky, pri ktorých dochádza ku kontaktu dosky so snehom v troch miestach. Časť pod viazaním každej nohy je zvýšená (dvojvlna). Dá sa s nimi výborne zvládať prašan aj tvrdá zjazdovka. Vhodné pre väčšinu jazdcov.

Dámske, pánske, detské snowboardy: V čom sa odlišujú?

Dlhé roky to v snowboardovom svete vyzeralo tak, že výrobcovia iba zmenšili pánsky model a dali mu potlač s peknou ružovou grafikou. Až na základe nespokojnosti a hromadiacich sťažností sa začali navrhovať snowboardy, ktoré sú určené presne pre fyzické schopnosti žien.

Ženy sú totiž v priemere nielen nižšie, ľahšie, ale aj ťažisko ich tela je posunuté. Dámske snowboardy sú preto vo väčšine prípadov užšie, majú o niečo menšie prehnutie, aj mäkšie ohyby. Dobre premyslené úpravy sa tak postarali o to, aby doska aj pod nohami ženy dokázala výborne prenášať energiu a v snowboardingu tak môžu konkurovať aj pánom.

Ako vybrať detský snowboard? Pokúste sa radosť z tohto zimného športu dieťaťu nepokaziť “rozumnou” kúpou. To znamená, že sa vyhnete dlhšiemu snowboardu – na pár sezón dopredu. Ak totiž kúpite zbytočne dlhú dosku (s myšlienkou, že dieťa dorastie), môže sa pre dieťa stať nezvládnuteľná a spomaliť rozvoj jeho schopností.

Krátky slovník pojmov

 • Flex (tuhosť) – Flexia snowboardu nie je v celom snowboardovom priemysle štandardizovaná, takže „stredný“ flex sa môže u jednotlivých značiek líšiť. Škála tuhosti zvyčajne nadobúda hodnoty od 1 do 10, pričom 1 je najjemnejšia a 10 najtuhšia doska. Mäkký flex je vhodný pre začiatočníkov a jazdcov s nižšou hmotnosťou tela (ľahko sa s nimi zatáča). Tuhé dosky sú zase výborné pre jazdcov, ktorí berú zákruty vo vysokej rýchlosti bez ohrozenia stability.
 • Efektívna hrana – Okrajová časť, ktorá sa počas zjazdu skutočne dotýka snehu alebo ľadu. Efektívna hrana je vždy kratšia ako dĺžka snowboardu.
 • Sklznica – Ide o tú časť snowboardu, ktorá je pri jazde permanentne v kontakte so snehom.
 • Inserty – Závity, s pomocou ktorých pripevníte viazanie o snowboard. Pri snowboardoch pre ženy sú bližšie k stredu.

Ceny snowboardov

Každý jazdec sa snaží dostať za svoje peniaze ten najlepší snowboard. Okrem vyššie uvedených vlastností a delení vstupujú do hry aj ďalšie parametre, v ktorých sa výborne orientujú skutoční machri. Sledujú typ dreva použitého v jadre, typ laminátov, kvalitu prevedenia hrán aj to, ako sú všetky tieto prvky vzájomne spojené v doske. Vedia totiž, že majú vplyv jazdné vlastnosti a životnosť snowboardu. Kvalitné materiály a pokrokový dizajn však stoja peniaze. Ak máte v pláne jazdiť na snowboarde viac sezón, vždy stojí za to minúť trochu viac za kvalitu a odolnosť.

✅ Snowboardy do 150 eur

Základná kategória, v ktorej nájdete detské, juniorské a dámske snowboardy strednej kvality. Sú vhodné predovšetkým pre začiatočníkov, ktorí sa s týmto športom ešte len zoznamujú. Nájdete tu značky ako Gravity a Beany.

✅ Snowboardy do 300 eur

V cene od 150 do 300 eur nájdete aktuálne najpredávanejšie snowboardy – dámske aj pánske. Sú vhodné pre rekreačných snowboardistov, ktorí sa vyberú na upravenú zjazdovku. Okrem all mountain modelov tu však už nájdete aj zopár modelov na freeride a freestyle jazdu. V predajnosti vedú značky Gravity, Head, Nitro, Burton, Raven.

✅ Snowboardy od 300 eur

Najširšia ponuka, najväčšie možnosti a pokročilé technológie. Ak ste už snowboardingu prepadli a chcete skúšať svoje možnosti, predchádzajúce kategórie vám nebudú stačiť. Práve v tejto kategórii nájdete to najlepšie, čo overené značky ponúkajú. Od univerzálnych modelov, cez špecifické typy, vrátane čoraz obľúbenejší splitboardov vo výnimočnom dizajne. Osloviť vás môže ponuka zn. Nitro, Burton, Rossignol.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Head FUSION

Schopnosti: začiatočník až stredne pokročilý
Terén: zjazdovka, park
Typ: All Mountain
Prehnutie: Camber Rocker
⭐ 100 %195 € Čítať recenzie
#2Nitro Prime Screen

Schopnosti: rekreačný jazdec (muž)
Terén: do každého terénu
Typ: All Mountain
Prehnutie: Flat
⭐ 100 %157 € Čítať recenzie
#3TRANS LTD FLATROCKER

Schopnosti: rekreačný jazdec (muž)
Terén: -
Typ: All Mountain
Prehnutie: Flat rocker
⭐ 98 %160 € Čítať recenzie
#4Robla Stare

Schopnosti: rekreačný jazdec (žena)
Terén: aj pre tvrdší a agresívnejší povrch
Typ: All Mountain
Prehnutie: Camber
⭐ 96 %69 € Čítať recenzie
#5Gravity MADBALL

Schopnosti: rekreačný jazdec (muž)
Terén: zjazdovka, snowpark
Typ: All Mountain
Prehnutie: Camber Rocker
⭐ 94 %147 € Čítať recenzie
#6Burton Ripcord

Schopnosti: rekreačný jazdec (muž)
Terén: do každého terénu
Typ: All Mountain
Prehnutie: Flat Top
⭐ 94 %270 € Čítať recenzie
Veríme, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového snowboardu. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ďalším váhajúcim nájsť ten najlepší snowboard.

Zdroje:

Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin