Test 5 najlepších chemických WC: Recenzie & Ako vybrať

Najlepšie chemické WC

Hoci mnoho ľudí pozerá na chemické WC cez prsty a považujú ho za okrajovú záležitosť, v skutočnosti ide o veľmi šikovné zariadenie, ktoré dokáže bez problémov poriešiť základné ľudské potreby aj v iných ako štandardných podmienkach. Funguje bezpečne, hygienicky, bez zápachu, a ak máte chatu bez toalety, alebo ak ste nadšenci kempovania, kočovných výletov v obytnom prívese / karavane, môže byť chemické WC správnou voľbou. Zamerali sme sa na desiatky modelov, ktoré súčasný trh ponúka a vybrali pre vás tipy na najlepšie chemické WC.

Zhodnotili sme ich nielen z hľadiska ceny, ale aj kvality použitých materiálov a ich životnosti, objemov splachovacích a odpadových nádob, nosnosti a jednoduchosti na používanie. Nápomocné nám boli užívateľské recenzie chemických WC, kde sme zistili, aké nároky môže mať budúci užívateľ v prípade ak šetrí v aute každý centimeter, alebo ak hľadá chemické WC pre osobu so zníženou pohyblivosťou alebo seniora. Ako funguje chemické WC? V akých cenách sa pohybuje? V našom sprievodcovi výberom nájdete všetky odpovede, ktoré vás zaujímajú.

Najlepšie chemické WC na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1THETFORD Porta Potti Qube 365

 Najpredávanejšie chemické WC 
Typ: prenosné WC
Odpadová nádoba: 21 l
Splachovacia nádoba: 15 l
Výška: 408 mm
5 out of 5 stars (5 / 5)67,20 € Čítať recenzie
#2THETFORD Porta Potti Qube 165

 Vysoké hodnotenie v recenziách 
Typ: prenosné WC
Odpadová nádoba: 21 l
Splachovacia nádoba: 15 l
Výška: 408 mm
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)54,50 € Čítať recenzie
#3THETFORD Porta Potti Excellence

 Luxusné 
Typ: prenosné WC
Odpadová nádoba: 21 l
Splachovacia nádoba: 15 l
Výška: 443 mm
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)159,90 € Čítať recenzie
#4CAMPINGAZ Portable Toilet 20l

 Pomer cena / kvalita 
Typ: prenosné WC
Odpadová nádoba: 20 l
Splachovacia nádoba: 16 l
Výška: 410 mm
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)78,40 € Čítať recenzie
#5HAPPY GREEN 50CHH00120

 Spokojné hodnotenia 
Typ: prenosné WC
Odpadová nádoba: 20 l
Splachovacia nádoba: 14 l
Výška: 415 mm
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)68 € Čítať recenzie

Ako vybrať chemické WC

Rozhodujete sa o tom, aké chemické WC kúpiť na chatu alebo záhradu a potrebujete mať pri výbere jasno? Ak ste sa ešte s týmto zariadením nedostali do kontaktu, jednou z prvých úloh bude pochopiť základný princíp, ako chemické WC funguje a čo si pod výrazom “chemický rozklad odpadu” predstaviť. Najdôležitejšie je pre vás rozhodnúť sa o veľkosti chemického WC a s tým súvisiacim komfortom, ktoré poskytuje.

Ako chemické WC funguje?

Princíp je v zásade jednoduchý – chemické WC je prenosné zariadenie, ktoré pozostáva z dvoch hlavných častí – nádoby na čistú vodu a nádoby na odpad. Kým na klasickom pevnom WC je nádoba s vodou zvyčajne umiestnená za chrbtom, chemické WC má nádobu s vodou v základnom tele. Zvyčajne tvorí základňu, na ktorej počas používania sedíte. Nádoba s vodou sa napája na nádobu s odpadom, do ktorej ste pred používaním dali pár litrov čistej vody a chemickú kazetu/kapsulu, ktoré sa postará rozloženie odpadu na tekutinu. Jednoduchým zatiahnutím páčky a spláchnutím sa odpad dostane do spodnej časti, kde sa jeho konzistencia bezpečne a nezávadne zmení. Enzýmy a baktérie spolu s pôsobením CO2 a vody naštartujú chemické reakcie a rozložia fekálie na tekutinu.

Ak máte kvalitné chemické WC a dodržiavate intervaly výmeny a čistenia, nemusíte sa obávať zápachu ani množiacich sa baktérii. Ak je odpadová nádoba plná, vylejete do kanalizácie, v lepšom prípade je odpad úplne ekologický a pre prírodné prostredie nezávadný, takže s pokojným svedomím kdekoľvek. Odpad nepredstavuje pre životné prostredie žiadnu záťaž.

Video

Zabudované alebo prenosné chemické WC?

V e-shopoch sa môžete stretnúť s rozmanitými modelmi, ktorých účel je síce rovnaký, líšia sa konštrukčne. Do karavanov, obytných prívesov alebo na chatu sa hodí zabudované chemické WC. Vyprázdňovanie odpadovej nádoby sa deje buď manuálne, alebo máte možnosť zapojiť odpadovú nádobu do odtoku. K jej vyprázdneniu dôjde po jej naplnení. V niektorých prípadoch chýba splachovacia nádoba, zabudované chemické WC sa napája priamo na centrálnu vodnú nádrž.

Medzi spotrebiteľmi je však omnoho obľúbenejšie prenosné chemické WC, ktoré môžete podľa potreby používať kdekoľvek – či už na chalupe, pri stanovaní, v rekreačných objektoch, na stavbe, na dlhých výletoch autom, alebo aj ako nenahraditeľnú pomôcku pre imobilných ľudí a seniorov, ktorí majú ťažkosti s chôdzou.

Veľkosť splachovacej a odpadovej nádoby

Vo všeobecnosti platí, že nádoba na čistú vodu je menšia ako nádoba na odpad, a to približne o štvrtinu až tretinu. Ak máte nádobu na odpad s objemom na 21 l, nádoba na vodu má napríklad 15 l. Do nádoby na odpad toho totiž pôjde viac, ako len čistá voda zo splachovacej nádoby. Na väčšie objemy od uvedených už pravdepodobne nenatrafíte. Ak sú totiž plné, je s nimi náročnejšie manipulovať, naberajú na váhe. Najkvalitnejšie chemické WC majú v odpadovej nádobe integrované transportné kolieska.

Ako vybrať chemické WC podľa veľkosti?

Podľa čoho vyberať objem spomínaných zásobníkov? Ak prejdete ponuku predajcov, isto postrehnete, že čím je ich objem vyšší, tým nadobúda chemické WC aj vyššie rozmery. To sa na jednej strane môže hodiť, pretože sedenie na vyššom chemickom WC je pohodlné, podobne ako na štandardnom WC (výška okolo 42 – 50 cm). V kufri auta však menej miesta zaberá chemické WC s menšími zásobníkmi, a ak vám ide o ušetrenie centimetrov, zvolíte kompaktnú verziu (výška 30 – 35 cm).

Pri výbere veľkosti chemického WC rozhoduje:

 • cena – väčšie WC = vyššia cena
 • častosť používania – ak ide o občasnú záchranu v poslednej chvíli, oželiete aj nízke sedenie, ak plánujete chemické WC používať pravidelne, napr počas pobytu v kempe, voľte vyššie prevedenie s vyššou nosnosťou.
 • pohodlie pri sedení – seniori a ľudia s horšou pohyblivosťou môže mať veľké problémy s hlbokým sedom na nízkom chemickom WC
 • frekvencia čistenia a dopĺňania vody – kompaktná verzia vyžaduje časté výmeny.
 • priestorové možnosti v batožine – vyššie chemické WC môže v kufri auta prekážať.

Hmotnosť a nosnosť

Hmotnosť prázdneho chemického WC nie je nijako obťažujúca – podľa veľkosti vážia cca od 3 – 6 kg. Čomu však treba venovať pozornosť, je nosnosť chemického WC. Štandardne natrafíte na nosnosť 100 – 110 kg. Najlepšie chemické WC sú konštrukčne nadimenzované tak, aby ponúkali nosnosť, ktorá vysoko prevyšuje základnú hodnotu – 200 kg aj viac.

Spôsob splachovania

Splachovací mechanizmus je na chemickom WC v úrovni sedacej časti, vľavo alebo vpravo. Na lacnejších verziách prevláda tzv. “mechový” mechanizmus – stláčate plastovú harmoniku, ktorou sa vyženie čistá voda do misy. Vyžaduje silu a častým používaním sa tento mechanizmus môže poškodiť. Lepšou možnosťou je piestové splachovanie, ktoré je prítomné v drahších modeloch – stačí potiahnuť piest a uvoľní sa dostatočné množstvo vody. V zabudovaných chemických WC môžete natrafiť aj na elektronické splachovanie, ide však rádovo o zariadenie za stovky eur.

Dostupnosť náhradného príslušenstva

Platí základná zásada – nekupujte si chemické WC od výrobcu, ktorý nedokáže zabezpečiť servis a nemá v ponuke náhradné diely a príslušenstvo. Na trhu je niekoľko overených a spoľahlivých značiek, u ktorých si môžete byť istí, že aj po pár rokoch budú mať v ponuke presne sediace tesnenie, pružinku, či dokonca niektorý zo zásobníkov. Podstatnou súčasťou chemického WC sú náplne, ktoré sa starajú o bezpečný rozklad odpadu. Renomované značky majú v ponuke svoje vlastné produkty, vrátane špeciálneho, ľahko rozložiteľného toaletného papiera.

chemicke wc

Cena chemických WC

Chemické WC do 50 €

Táto kategória ponúka niekoľko lacných, menej známych modelov, ktorá sa iba ponášajú na WC alebo ide dokonca o uzatvárateľné “vedro”.

Chemické WC do 100 €

V súčasnosti najpredávanejšie chemické WC do karavanu a na výlety od renomovaných značiek nájdete práve v cenovej kategórii od 50 – 100 €. Najčastejšie ide o prenosné chemické WC – sú preto vhodné na cestovanie, na chalupu, pre imobilného človeka. Disponujú rozlične veľkými zásobníkmi (až do objemu 20 l) a už aj v tejto kategórii nie je problém natrafiť na piestové splachovanie, indikátor plnosti a komfortné výšky posedu.

Chemické WC od 100 € a viac

Ak hľadáte toaletu, ktorá zvláda aj vyššiu záťaž a častejšie používanie, musíte pátrať vo vyššej cenovej relácii, kde sú zvyčajne dobre vybavené modely s vysokou nosnosťou, či už v prevedení ako prenosné mobilné WC alebo zabudované chemické WC. Zabudované chemické WC ponúka nadštandard v podobe elektronického splachovania alebo možnosť zapojenia do hlavného odtoku. V kategórii objavíte aj mobilné WC v tvare “búdky”, ktoré bežne vidíte na väčších staveniskách alebo festivaloch.

Najlepšie značky chemických WC

Hľadáte kvalitu? Potrebujete mať istotu dostupného servisu a náhradného príslušenstva? Potom odporúčame, aby ste sa zamerali na nasledujúce značky, ktoré získavajú dobré hodnotenie nielen v testoch chemických WC, ale predovšetkým od spokojných používateľov.

 • Thetford – aktuálna špička na trhu má viac ako 30 rôznych modelov v rôznych cenách. Na výrobu používajú kvalitné materiály s dlhou životnosťou a všetky typy sú navrhnuté tak, aby ponúkali maximálny komfort. Na našom trhu sa tešia vysokej predajnosti, o čom svedčí aj množstvo spokojných recenzií, s hodnoteniami od 90 – 99% ako “perfektný produkt”.
 • Campingaz – produkty tejto značky sú dominantné v oblasti kempovania a voľného času tráveného v prírode. Preto v jej ponuke nájdete aj kvalitné chemické WC s antimikrobiálnou zložkou v záchodovej mise a doske.
 • Rulyt – pravdepodobne natrafíte na solídne veľké chemické WC s odpadovým zásobníkom na 20 l za prijateľnú cenu.
 • Vetro-Plus – chemické WC, ktoré môže presvedčiť priaznivým pomer cena/kvalita, jednoduchým čistením a spevnenou konštrukciou.
 • Dometic – šikovné prevedenie, moderný dizajn a maximálny hygienický komfort – vlastnosti, ktorým zodpovedá aj o niečo vyššia cena.

Najčastejšie kladené otázky

Akú podobu má rozkladová chémia?

Chémia, ktorá sa stará o hygienický rozklad odpadu, má najčastejšie formu tekutiny alebo gélu, ktorý sa v istých pomeroch (podľa návodu) riedi s menším objemom čistej vody. Môžete tiež natrafiť na praktické kapsule alebo tablety. Ich úlohou je spustiť v odpadovom zásobníku chemickú reakciu, ekologicky rozložiť odpad, zničiť baktérie, zastaviť tvorbu výparov, obmedziť pachy a udržovať životnosť plastových častí WC v dobrom stave.

Aký toaletný papier používať pri chemickom WC?

Toaletný papier pre chemické WC je špeciálne zmäkčený a predovšetkým ľahko rozložiteľný. Cena jednej štandardne veľkej rolky je približne 0,80 – 1,5 €. Lepšiu cenu získate pri nákupe väčšieho balenia.

Ako často meniť chémiu v odpadovej nádobe?

Je dôležité riadiť sa podľa pravidiel na používanie, ktoré sú uvedené na konkrétnom druhu náplne. Platí, že v lete sa intervaly skracujú a pod vplyvom vyššej teploty sa prebiehajúce chemické reakcie urýchľujú a vyčerpávajú (výmena každé 3 – 4 dni). V zime je interval výmeny dlhší – cca každých 10 – 14 dní. Ak je však chemické WC pravidelne používané, je isté, že k výmene dôjde aj skôr – po každom vyprázdnení odpadovej nádoby.

Kde najlepšie využijete chemické wc?

 • Kdekoľvek, kde potrebujete riešiť prirodzené ľudské potreby komfortne a pohodlne.
 • Veľmi obľúbené sú u nadšencov cestovania, majiteľov karavanov a prívesov.
 • Využitie nájdu aj na chatách alebo záhradkách pod horou, ďaleko od bežnej civilizácie a vybavenosti.
 • Ak staviate dom, viete týmto spôsobom dočasne poriešiť chýbajúce WC.
 • Ak sa staráte o človeka s postihnutím alebo seniora, ktorý má ťažkosti s chôdzou, stane sa pre vás chemické WC nenahraditeľným pomocníkom.

Je dôležité, aby malo chemické WC indikátor naplnenia odpadovej nádoby?

Hoci ide o zaujímavý spôsob, ako mať kontrolu nad množstvom obsahu v odpadovom zásobníku, ide predsa len o prvok, za ktorý si niečo málo musíte priplatiť. Pri splachovaní vidíte čiastočne aj do spodnej nádoby, a tak jednoducho bežným pohľadom odhadnete, na koľko je naplnená.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1THETFORD Porta Potti Qube 365

 Najpredávanejšie chemické WC 
Typ: prenosné WC
Odpadová nádoba: 21 l
Splachovacia nádoba: 15 l
Výška: 408 mm
5 out of 5 stars (5 / 5)67,20 € Čítať recenzie
#2THETFORD Porta Potti Qube 165

 Vysoké hodnotenie v recenziách 
Typ: prenosné WC
Odpadová nádoba: 21 l
Splachovacia nádoba: 15 l
Výška: 408 mm
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)54,50 € Čítať recenzie
#3THETFORD Porta Potti Excellence

 Luxusné 
Typ: prenosné WC
Odpadová nádoba: 21 l
Splachovacia nádoba: 15 l
Výška: 443 mm
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)159,90 € Čítať recenzie
#4CAMPINGAZ Portable Toilet 20l

 Pomer cena / kvalita 
Typ: prenosné WC
Odpadová nádoba: 20 l
Splachovacia nádoba: 16 l
Výška: 410 mm
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)78,40 € Čítať recenzie
#5HAPPY GREEN 50CHH00120

 Spokojné hodnotenia 
Typ: prenosné WC
Odpadová nádoba: 20 l
Splachovacia nádoba: 14 l
Výška: 415 mm
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)68 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového chemického záchodu. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších chemických WC na trhu.
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin