Najlepšie bežecké lyže 2019/2020: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie bežky

Zabehnite si pre tie najlepšie bežky! To, čo sa môže na prvý pohľad zdať otázkou pár klikov v e-shope alebo ako jednoduchá návšteva športového obchodu, sa môže razom zmeniť na malú dilemu plnú otázok, ktorú vám radi pomôžeme vyriešiť. Pre nákupom si treba ujasniť niekoľko dôležitých náležitostí – medzi nimi využitie bežeckých lyží, povahu terénu aj výšku lyžiara.

Bežecké lyžovanie patrí medzi vyhľadávané a podľa nášho názoru aj krásne zimné športy. Iba máloktoré rekreačné, ale aj na výkon zamerané pohybové aktivity sa môžu pochváliť takým množstvom pozitív. Pomerne rýchlo však narazíte na bohatú ponuku a široký výber bežeckých lyží, pri ktorých sa oplatí zamerať na detaily, aby ste zo svojej investície neoľutovali ani cent. Od kvalitných bežeckých lyží totiž závisí vás budúci záujem, motivácia sa zlepšovať a čas, ktorý na snehu a v prírode strávite.

Náš sprievodca výberom prejde cez všetky dôležité body výberu. Už len samotné voskovanie stúpacej a sklzovej zóny bežiek je malou vedou. Priblížime vám základné členenia, štýl jazdy, zohľadníme tvrdosť, dĺžku aj šírku bežiek. Pre úplnosť vášho obrazu však nemusia stačiť iba základné informácie, preto neprehliadnite ani recenzie bežeckých lyží od reálnych používateľov. Ich cenné skúsenosti sa môžu hodiť a vašu voľbu umocniť alebo naopak vyvrátiť.

Najlepšie bežky na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Fischer SUPREME WAX +
CONTROL STEP IN IFPTyp: Bežecké lyže na klasiku s hladkou skĺznicou
5 out of 5 stars (5 / 5)189,99 € Čítať recenzie
#2Fischer SUPERLITE WAX + CONTROL

Typ: Bežecké lyže na klasiku
5 out of 5 stars (5 / 5)159,99 € Čítať recenzie
#3Fischer TWIN SKIN
PRO STIFF + CONTROL IFP


Typ: Bežecké lyže na klasiku so stúpacími pásikmi
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)269,99 € Čítať recenzie
#4Fischer ORBITER
+ CONTROL IFP


Typ: Bežecké lyže na klasiku s podporou stúpania
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)199,99 € Čítať recenzie
#5Peltonen NANOGRIP
FACILE NIS + PERFORM CL


Typ: Klasické bežecké lyže s podporou stúpania
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)179,99 € Čítať recenzie
#6Madshus MEGASONIC
INTELLIGRIP + NIS PERF CL


Typ: Klasické bežecké lyže
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)249,99 € Čítať recenzie
#7Rossignol XC TOUR 45
WAXLS+IFP


Typ: Klasické bežecké lyže
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)96,95 € Čítať recenzie

Ako vybrať bežecké lyže (bežky)

V predchádzajúcom rebríčku sme zoradili modely kvalitných bežeckých lyží, ktoré rozhodne stoja za pozornosť. Svojho favorita si tam nájde začiatočník aj pokročilý bežkár, ktorý potrebuje vylepšiť zimnú výbavu. Ak sa v tejto kategórii ešte len orientujete a nechcete sa dať nachytať na reči predajcu, venujte pár minút času nasledujúcim kapitolám.

Dozviete sa všetko dôležité o bežkách a ich prevedení, cenových reláciách aj výrobcoch, ktorí v tomto segmente patria medzi najvyhľadávanejších.

Čím vás môže bežecké lyžovanie presvedčiť?

Poďme na to najskôr motivačne. Ak už uvažujete o bežkovaní, zrejme poznáte jeho čaro…

✅ Bežkovanie predstavuje, podobne ako chôdza a beh, jeden z prirodzených pohybov, ktorý prospieva fyzickej kondícii, podporuje zdravie a šetrí kĺby.

✅ Trávite aktívny čas v krásnej zasneženej prírode.

✅ Celková výbava pre bežkára nie je tak finančne náročná ako pre zjazdového lyžiara. Rovnako tak ušetríte aj na lístkoch na vleky a lanovky. Ak bývate v časti Slovenska, kde je výdatná snehová pokrývka, stačí si vybehnúť do lesíka blízko za domom.

✅ Aj keď sa na prvý pohľad možno zdá, že najviac sa podporujú zjazdové lyžiarske strediská, parádne kondičné vychádzky a obdivovanie okolitej prírody sú užijete na dlhých trasách, ako sú Štrbské Pleso, Skalka, Kremnica, Slovenský raj, Chopok a dokonca aj okolie Bratislavy. Vrstva snehu nemusí byť taká výdatná ako pri zjazdovom lyžovaní.

ako vybrať bežky

Bežecké lyže podľa využitia / schopností lyžiara

Prvý krok výberu zohľadňuje vaše bežkárske ambície. Cena bežiek často odráža ich určenie. Lacnejšie sú vhodné na rekreačné použitie, drahšie prirodzene zase na závodné účely.

 • Rekreačné/Turistické bežky – Už z názvu je zrejmé, že sú vhodné na menej časté rekreačné použitie alebo pre začiatočníkov. Sú mäkšie, širšie a ich sklznica nepatrí k najrýchlejším. Ponúkajú primeranú stabilitu pri prvých neistých jazdách a dá sa nich dobre naučiť základnej technike.
 • Športové bežky – Sú určené pre lyžiarov s pokročilejšími skúsenosťami, ktorým už základné rekreačné bežky nestačia. Takéto lyže sú tvrdšie, rýchlejšie a disponujú odolnejšou sklznicou.
 • Závodné bežky – K poslednej kategórií sa prepracujú športovci, ktorí to s bežkovaním myslia na profesionálnej úrovni. Pre potreby pretekov musia byť bežky extra tvrdé, úzke a vybavené nadštandardne rýchlou sklznicou.

Bežecké lyže podľa techniky a štýlu jazdy

Isto ste postrehli dva základné štýly jazdy na bežkách. Tieto techniky sa bežne označujú ako klasická a korčuliarska technika. Nielen samotná technika jazdy má svoje špecifiká, ale v tomto prípade sa bežecké lyže sa odlišujú a prevedením.

Klasické bežecké lyže

Klasickú techniku si môžete predstaviť ako lyžovanie v stope po upravenej trati. Aby bola zachovaná plynulosť a dynamickosť pohybu pri odraze, majú výraznú špičku a ostrý vrchol. V oblasti viazania (tzv mazacia komora) je väčšie vyklenutie, čím získava lyža dobré technické podmienky pre zvládnutie odrazu. Dôležitým faktorom je tvrdosť lyží. Je lepšie, ak sú lyže tvrdšie, pretože v stope ľahšie prejdete do sklzu a budete rýchlejší. Problémy však môžu nastať pri komplikovanom zošliapnutí stredovej časti, preto sa pre začiatočníkov neodporúčajú príliš tvrdé lyže.

📌Ak zamýšľate jazdiť na klasických bežeckých lyžiach aj v neupravenom teréne, voľte širšie spevnené prevedenie. Nesú označenie aj ako “back country” bežecké lyže. Do jazdy vnášajú stabilitu a aj sa najviac ponášajú na pôvodnú verziu lyží, ktoré kedysi slúžili na urýchlenie prepravy cez zasnežené neupravené územia.
 • Odporúčaná dĺžka klasických bežiek: + 20 cm k výške lyžiara

Bežecké lyže na korčuľovanie / skate

Kým pri prvej technike idú obe nohy v dvoch paralelných stopách, na korčuliarsku techniku potrebujete zrovnanú plochu upravenú rolbou. Nie sú potrebné vyjazdené stopy. Pohyb, ktorý na lyžiach vykonávate sa nápadne ponáša na jazdu na in-line korčuliach. Táto technika je fyzicky náročnejšia a vyžaduje viac skúseností. Je energická, prináša do bežkovania pravého športového ducha, preto sa netreba čudovať, že má značnú skupinu prívržencoch.

📌Bežky na tento štýl by mali byť kratšie, aby sa dali lepšie ovládať. Majú nevýraznú špičku a v časti viazania pod nohou sú menej vyklenuté. Tvrdosť lyží sa volí stredná. Ak by boli tvrdé, lyžiar sa dostane do silného sklzu a lyže neovládne. Pri mäkkých lyžiach môže byť zase nadmerne brzdený.
 • Odporúčaná dĺžka bežiek na skate: + 5 cm k výške lyžiara

Kombinované bežecké lyže

Ak s bežkovaním začínate, je náročné vopred odhadnúť, akým smerom sa vyprofilujete a ktorá technika jazdy sa stane vašou srdcovkou. Výrobcovia preto nezaháľali a do svojej ponuky zaradili aj bežky, ktoré by si mali poradiť so zvládnutím oboch techník. Pravda je však taká, že iba máloktorým značkám sa podarí skonštruovať také prevedenie, ktoré by vynikalo v oboch narovnako. Treba sa pripraviť na isté kompromisy a skutočnosť, že ani pri jednom štýle jazde nedosiahnete také výsledky a progres ako na “čistokrvných” verziách.

📌Kombinované bežky sú vhodné pre nevyhraneného lyžiara. Hoci ušetríte peniaze aj priestor v batožine, nemôžete si dopriať na jednej prechádzke naraz 2 štýly jazdy. Môže za to mazanie stúpacím voskom, ktoré je potrebné pre klasické bežkovanie. Na takto upravených lyžiach je totiž náročné “korčuľovať”.
 • Odporúčaná dĺžka kombinovaných bežiek: + 10 až 15 cm k výške lyžiara

ako vybrať bežecké lyže

Základné parametre bežiek

Hoci sme už základné rozdiely naznačili už v kapitole vyššie, nezaškodí si ich prehľadne zosumarizovať a priblížiť hlavné rozdiely.

Dĺžka

Dĺžka bežiek je najviac ovplyvnená technikou jazdy a výškou lyžiara. Platí, že ak sú bežky dlhé, dokážete na nich ísť rýchlejšie, no môžete mať problémy s vytáčaním zákrut. Pri kratších bežkách sa zase viac “našľapete” a rýchlejšie unavíte.

 • Klasické bežky → dĺžka + 20 cm k výške lyžiara
 • Bežky na skate → dĺžka + 5 cm k výške lyžiara
 • Kombinované bežky → dĺžka + 10 až 15 cm k výške lyžiara

Šírka

Šírka bežiek rozhoduje o rýchlosti a stabilite. Úzke bežky sa hodia do upraveného terénu, dosahujú vyššiu rýchlosť, no sú menej stabilné, a tak vyžadujú zdatného jazdca. Širšie bežky si poradia aj na neupravenom teréne, sú stabilnejšie, no zase nesmiete očakávať, že vám dovolia pokoriť rekordy v rýchlosti.

Tvrdosť

Tvrdosť bežiek predstavuje azda najzáludnejší parameter, o ktorom sa vopred ťažko rozhoduje. Tvrdé lyže dokážu bez problémov prejsť do sklzu, jazda na nich je dynamická a rýchla. Mäkšie lyže sú zase viac pribrzďované a samotný odraz nemá dostatočnú energiu.

Úlohu totiž zohráva zošliapnutie stredovej časti bežky pri odraze. Ak je lyža príliš tuhá, neskúsený jazdec bude mať sťažené vykonanie odrazu. Ak je lyža príliš mäkká, stredovú časť zošliapne rýchlo, neodrazí sa a zostane v snehu zaborený. Nechajte si poradiť od odborníkov alebo si prečítajte dostupné recenzie bežiek, kde sa dozviete viac o ich praktickom použití.

Video

Ceny bežeckých lyží

Aj táto kategória športovej výbavy oplýva rozmanitosťou. Na bežecké lyže budete mať iné požiadavky, ak s bežkovaním začínate a do úplne iných cenových hladín sa vyberiete, ak už máte stovky kilometrov za sebou a chcete kúpiť kvalitný set bežiek s viazaním.

⏩ Bežecké lyže do 100 €

Už v cene do 100 € najdete viacero najpredávanejších bežiek, ktoré sa dajú zaradiť k základným modelom prestížnych značiek. Samozrejme to tieto značky dokážu aj lepšie, vyšli však v ústrety začiatočníkom a rekreačných bežkárom, ktorých nároky na prevedenie sú predsa len o niečo nižšie.

⏩ Bežecké lyže do 200 €

Stredná cenová kategória zase zláka jazdcov, ktorí potrebujú zmenu, lepšie parametre aj materiály a chcú sa v bežkovaní zlepšovať. Ide už o skutočne solídne spracované bežky s dobrým pomerom cena/výkon, ktoré potešia aj lyžiarov s amatérskymi športovými ambíciami.

⏩ Bežecké lyže od 200 €

Náročný bežkár nebude mať vôbec ľahkú úlohu. Aj poslednej cenovej kategórii nájdete stovky modelov, ktoré disponujú perfektnými vlastnosťami a sú vyrobené najmodernejšími postupmi pre skutočný pôžitok z jazdy.

Najlepšie značky bežiek

Ktoré značky ovládli testy bežiek a získali si priazeň Slovákov? Lyžovanie, či už zjazd alebo bežkovanie, patrí k našim najobľúbenejším zimným športom, preto sa netreba čudovať, že športové obchody a e-shopy praskajú vo švíkoch pre hromadiacu sa zimnú výbavu. Tým z nasledujúceho zoznamu sa oplatí venovať pozornosť. Ich ponuka vám isto zaujme.

 • Fischer – Špičková rakúska značka s extra širokým výberom na našom trhu. Na svoje si príde každý bežkár, bez rozdielu na náročnosť. Vysoké hodnotenia v odborných testoch.
 • Atomic – Jeden z najväčších producentov lyží rakúskeho pôvodu ponúka výborný pomer cena/kvalita a ulahodí aj športovým bežkárom.
 • Salomon – Ďalšia nadštandardne bohatá ponuka kvalitných bežeckých lyží od francúzskeho výrobcu spáda cenami prevažne do sumy 200 €.
 • Sporten – V ponuke českej značky nájdete cenovo dostupné a dobre vyladené bežky, v obľúbenosti vedú najmä back country modely.
 • Peltonen – Fínske, ručne vyrábané bežky uspokoja aj náročných jazdcov. Vynikajú extra pevnou konštrukciou pri zachovaní nízkej hmotnosti.

Najčastejšie kladené otázky

Klasická vs. korčuliarska technika – Ako správne mazať bežky?

Voskovanie bežiek je hotová veda.

 • Ak sa rozhodnete pre klasické bežkovanie potrebujete stúpacie (odrazové) vosky na stúpaciu zónu a tiež aj vosky na sklzovú časť. Stúpacia zóna je pod viazaním lyžiarky. Po jej zatlačení nohou, dôjde k tretiu medzi lyžou a snehom (ľadom), čo vám umožní odraziť sa. Zvyšok lyže (cca ⅔ ) tvoria sklzové časti okolo stredu smerom k okrajom a ako je už z názvu zrejmé, umožňujú kĺzavý pohyb. Mali by byť namazané takým voskom, ktorý minimalizuje trenie bežky o sneh.
 • Pri korčuliarskej technike je zvyčajne stúpacia zóna čo najkratšia a odporúča sa bežky mazať po celej dĺžke klzkým voskom.
 • Ak máte kúpené kombinované bežky, vždy ich musíte pripraviť na podmienky terénu a preferovanú techniku jazdy.

Aké by mali byť bežky pre začiatočníkov?

Začiatočníci si môžu zadovážiť bežky, ktorých stredová stúpacia časť je pokrytá šupinami (tzv. šupinové bežky). Rýchlejšie zvládnu odraz aj stúpanie a nemusia strácať čas náročnejším používaním dvojakých voskov. Takéto bežky sú však mierne brzdené a nedokážu dosiahnuť vysokú rýchlosť, preto nebudú vyhovovať pokročilým lyžiarom.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Fischer SUPREME WAX +
CONTROL STEP IN IFPTyp: Bežecké lyže na klasiku s hladkou skĺznicou
5 out of 5 stars (5 / 5)189,99 € Čítať recenzie
#2Fischer SUPERLITE WAX + CONTROL

Typ: Bežecké lyže na klasiku
5 out of 5 stars (5 / 5)159,99 € Čítať recenzie
#3Fischer TWIN SKIN
PRO STIFF + CONTROL IFP


Typ: Bežecké lyže na klasiku so stúpacími pásikmi
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)269,99 € Čítať recenzie
#4Fischer ORBITER
+ CONTROL IFP


Typ: Bežecké lyže na klasiku s podporou stúpania
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)199,99 € Čítať recenzie
#5Peltonen NANOGRIP
FACILE NIS + PERFORM CL


Typ: Klasické bežecké lyže s podporou stúpania
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)179,99 € Čítať recenzie
#6Madshus MEGASONIC
INTELLIGRIP + NIS PERF CL


Typ: Klasické bežecké lyže
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)249,99 € Čítať recenzie
#7Rossignol XC TOUR 45
WAXLS+IFP


Typ: Klasické bežecké lyže
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)96,95 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nových bežiek. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným vybrať najlepšie bežky na trhu.
5/5 - (3 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin