Test 9 najlepších zubných pást: Recenzie & Ako vybrať

Najlepšie zubné pasty Popri technike umývania zubov a kvalitnej zubnej kefke, si tretinu úspechu môže pripísať správna voľba zubnej pasty. Zloženie zubnej pasty dokáže priaznivo pôsobiť na obnovu zubnej skloviny, chrániť pred zubným kazom, pomôcť s krvácajúcimi ďasnami, zmierniť citlivosť zubov a odhalených krčkov, či osviežiť váš dych. Toľko úloh však nezastane jedna zubná pasta, preto sme pre vás vybrali najlepšie zubné pasty, ktoré sa tešia veľkej obľúbenosti u spotrebiteľov a každá z nich je svojím účinkom a zložením jedinečná.

Hoci sme vytvorili rebríček s recenziami zubných pást, nemôžeme tvrdiť, že zubná pasta na prvom mieste, bude pre vás jednotkou, ak vás trápia zapálené ďasná alebo chcete krásny biely úsmev. Preto si starostlivo prejdite jednotlivé tipy a veríme, že tu svojho favorita objavíte. Existuje veľa druhov zubných pást, ktorých zloženie je navrhnuté tak, aby riešili konkrétny problém zubov alebo ústnej dutiny. Ak sa neviete zorientovať v zložení uvádzanom na obaloch a nepoznáte ppm F, RDA ani SLS, pozývame vás.

Najlepšie zubné pasty na trhu

 Produkt HodnotenieCena (od) 
#1Elmex Caries Protection
Klasická zubná pasta5 out of 5 stars (5 / 5)2,75 € Čítať recenzie
#2Elmex detská zubná pasta
Detská zubná pasta4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)2,62 € Čítať recenzie
#3Elmex Sensitive pre citlivé zuby
Pre citlivé zuby4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)2,85 € Čítať recenzie
#4Swissdent Extreme bieliaca zubná pasta
Bieliaca zubná pasta4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)15,10 € Čítať recenzie
#5Lacalut Aktiv
Najlepšia pasta na paradentózu4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)2,55 € Čítať recenzie
#6Herbadent bylinná zubná pasta s fluorom
bylinná zubná pasta4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)6,5 € Čítať recenzie
#7Sensodyne Repair Protect Whitening
Alternatíva pre citlivé zuby4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)4,84 € Čítať recenzie
#8Ecodenta čierna bieliaca zubná pasta
Čierna bieliaca zubná pasta4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)3,9 € Čítať recenzie
#9Meridol na podráždené ďasná
Na podráždené ďasná4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)2,71 € Čítať recenzie
Recenzie TOP 9 zubných pást

#1 Elmex Caries Protection (od 2,75 €)

Najlepšia klasická zubná pasta. Vysoký obsah fluoridov


 Recenzia Elmex Caries Protection  Ak chcete predchádzať zvýšenému riziku vzniku zubného kazu a podporiť štruktúru zubnej skloviny, veľmi účinne sa osvedčila zubná pasta Elmex Caries Protection. Množstvo fluoridov v tejto zubnej paste je až na hodnote 1400 ppm F, pričom ide o vysoko účinnú látku olaflur s obsahom aminfluoridov, ktorá na sklovine vytvára ochrannú vrstvu.

Olaflur priľne k zubnej sklovine, začne uvoľňovať fluoridové ióny po povrchu zubov a s každým umytím zubov prispieva k prenikaniu minerálov do zubnej skloviny a postupnej remineralizácii. Pasta má navyše aj výnimočné antibakteriálne vlastnosti, najmä voči baktériám zubného povlaku, ktoré stoja za rozvojom zápalu ďasien.

Čo sa nám páči

 • Ochrana pred zubným kazom
 • Ochrana a spevňovanie zubnej skloviny
 • Antibakteriálne vlastnosti
 • Kvalitná fluoridová zubná pasta – vysoký obsah fluoridov (až 1400 ppm F)
 • Osviežuje dych
 • Priaznivá cena

Čo sa nám nepáči

NAŠE HODNOTENIE: 5 out of 5 stars (5 / 5)CENA: od 2,75 €
Prejsť do obchodu

#2 Elmex detská zubná pasta (od 2,62 €)

Najlepšia detská zubná pasta


 Recenzia Elmex detská zubná pasta  Rovnako populárna ako predchádzajúca zubná pasta pre dospelých je aj Elmex zubná detská pasta s patentovaným olaflurom s obsahom aminfluoridov do 500 ppm. Je určená pre deti od 0 – 6 rokov. Aktívne chráni krehkú mliečnu sklovinu pred zubným kazom a stratou dôležitých minerálov.

Na zube vytvára vrstvu fluoridu vápenatého, ktorý zuby spevňuje a zvyšuje ich odolnosť voči pôsobeniu kyselín. Má príjemnú chuť, bez výrazných ovocných aróm a sladidiel, ktoré sú charakteristické najmä pre menej účinné detské pasty a spôsobujú, že deti skonzumujú viac pasty, ako je povolené. Podľa recenzií sú deti s touto pastou spokojné a čo je hlavné – zúbky sú chránené.

Čo sa nám páči

 • Eliminuje tvorbu kazu
 • Chráni a posilňuje krehkú sklovinu mliečnych zubov
 • Príjemná chuť
 • Optimálna hodnota aminfluoridov pre deti od 0 – 6 rokov

Čo sa nám nepáči

NAŠE HODNOTENIE: 5 out of 5 stars (5 / 5)CENA: od 2,62 €
Prejsť do obchodu

#3 Elmex Sensitive pre citlivé zuby (od 2,85 €)

Najlepšia zubná pasta pre citlivé zuby


 Recenzia Elmex Sensitive pre citlivé zuby  Pri obnažených zubných krčkoch a zuboch citlivých na rôzne teplotné podnety je podľa názoru spotrebiteľov najlepšou voľbou zubná pasta Elmex Sensitive. Obsahuje vysoko účinný aminfluorid (1400 ppm), ktorý pomáha vytvárať ochrannú vrstvu na zubovine (dentíne), čím sa zároveň aj znižuje bolestivosť zubov a zabraňuje sa vzniku kazov na citlivej odhalenej časti zubu.

Takéto zuby potrebujú jemné a šetrné čistenie, ktoré by ste mali podporiť používaním mäkkej kefky a zubnej pasty s nízkym obsahom abrazív. Brúsna schopnosť abrazív by totiž mohla poškodiť mäkký zubný krčok. Preto vás isto poteší, že Elmex sensitive vykazuje extra nízku abrazivitu – RDA 30.

Čo sa nám páči

 • Znižuje citlivosť zubov a chráni odhalené zubné krčky
 • Vytvára ochrannú vrstvu na dentíne -amnifluorid 1400 ppm
 • Nízky obsah abrazív
 • Výborný pomer cena/účinok

Čo sa nám nepáči

 • Nevhodná pre deti do 7 rokov
NAŠE HODNOTENIE: 4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)CENA: od 2,85 €
Prejsť do obchodu

#4 Swissdent Extreme bieliaca zubná pasta (od 15,10 €)

Najlepšia bieliaca zubná pasta


 Recenzia Swissdent Extreme bieliaca zubná pasta  Test zubných pást sa nezaobíde ani bez bieliacej pasty Swissdent Extreme, ktorá vyniká výnimočne nízkou abrazivitou. Tá sa pri bieliacich pastách pohybuje v rozpätí 100 – 200 RDA a práve abrazíva sa postarajú o to, že potravinové pigmentácie a povlak sú z vašich zubov doslova z brúsené.

V tomto prípade sú však abrazíva na hodnote 40 RDA a o bieliaci efekt sa stará dvojitá dávka prírodných enzýmov s kalcium peroxidom, doplnené o sódu bikarbónu, ktoré vzájomných pôsobením eliminujú pigmentácie. Tie sa na zuboch zachytávajú pri častom pití vína, kávy alebo pri fajčení. Navyše obsahuje prírodný koenzým Q10 a vitamín E, ktoré sa starajú o zdravie ďasien. Hodnota fluoridov je 1140 ppm. Neobsahuje SLS – nepení, zato má však príjemnú mentolovú chuť a na niekoľko hodín osviežuje dych.

I napriek vyššej cene patrí medzi najpredávanejšie zubné pasty a podľa recenzií spotrebiteľov sú zuby skutočne belšie už po pár použitiach.

Čo sa nám páči

 • Skutočný prirodzený bieliaci účinok
 • Nízka miera abrazivity – nebrúsi ani citlivé zuby
 • Vysoká predajnosť + spokojnosť spotrebiteľov
 • Osviežuje dych
 • Chráni ďasná

Čo sa nám nepáči

 • Vysoká cena
NAŠE HODNOTENIE: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)CENA: od 15,10 €
Prejsť do obchodu

#5 Lacalut Aktiv (od 2,55 €)

Najlepšia pasta na paradentózu


 Recenzia Lacalut Aktiv  Overená, obľúbená a účinná – taká je Lacalut Aktiv, ktorej miesto v našich recenziach zubných pást patrí právom. Ochorenie ďasien, paradentóza, je druhým najčastejším problémom v ústnej dutine, po zubnom kaze. Krvácajúce a ustupujúce ďasná, hromadiaci sa zubný povlak, množenie baktérií a páchnuci dych výrazne znižujú komfort života a sebavedomie človeka. I napriek nízkej cene je táto zubná pasta už dlhé roky spoľahlivým riešením, ako toto ochorenie ďasien držať pod kontrolou.

Lacalut Aktiv obsahuje alumínium laktát, ktorý má adstringentné účinky – sťahuje ďasná a zmierňuje krvácanie. Okrem toho obsahuje aj protizápalové látky a látky rozbíjajúce zubný povlak, ktoré navyše na zube vytvárajú ochrannú vrstvu zabraňujúcu spätnému usadzovaniu povlaku. Obsah fluoridov je nadštandardný – 1360 ppm F, takže okrem vyššie spomínaných účinkov, chráni zuby pred vznikom zubného kazu a vyživuje zubnú sklovinu.

Čo sa nám páči

 • Adstringentné (sťahujúce) účinky – zmierňuje krvácanie
 • Rozrušuje zubný povlak
 • Pôsobí dezinfekčne a antibakteriálne
 • Vysoký obsah fluoridov posilňuje sklovinu
 • Výborná cena
 • Veľká obľúbenosť

Čo sa nám nepáči

 • Nevhodná pre deti do 7 rokov
NAŠE HODNOTENIE: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)CENA: od 2,55 €
Prejsť do obchodu

#6 Herbadent bylinná zubná pasta s fluorom (od 6,5 €)

Najlepšia bylinná pasta. Prírodné zloženie


 Recenzia Herbadent bylinná zubná pasta s fluorom  Herbadent bylinná zubná pasta s fluórom má formu gélu a obsahuje klinicky overenú zmes extraktov a silíc zo 7 liečivých rastlín: repík, harmanček, šalvia, nátržník, mätová, feniklová a klinčeková silicu. Priaznivo vplýva na zdravie ďasien a silou prírodných látok bojuje proti paradentóze.

Neobsahuje SLS, jej súčasťou sú prírodné penidlá. O odstránenie zubného povlaku sa starajú jemné abrazívne zložky. Navyše je v hojnej miere vylepšená o fluoridy (1450 ppm), ktoré prispievajú k ochrane a uceleniu zubnej skloviny a znižujú riziko tvorby zubného kazu a povlaku.

Čo sa nám páči

 • Zaujímavé prírodné zloženie
 • Protizápalové účinky – zlepšenie stavu ďasien
 • Vyšší obsah fluoridov
 • Bez SLS

Čo sa nám nepáči

 • Vyššia cena
NAŠE HODNOTENIE: 4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)CENA: od 6,5 €
Prejsť do obchodu

#7 Sensodyne Repair Protect Whitening (od 4,84 €)

Alternatíva vhodná pre citlivé zuby


 Recenzia Sensodyne Repair Protect Whitening  Overená značka Sensodyne sa pri svojej výrobe zamerala na hygienu ústnej dutiny s citlivými zubami. Zuby s odhalenými krčkami, poškodenou sklovinou alebo citlivo reagujúce na teplotné rozdiely, je pre odhalenie dentínu náročne vybieliť. Väčšina bieliacich pást totiž obsahuje také množstvo abrazívnych zložiek, ktoré by citlivým zubom uškodili. Sensodyne Repair Protect Whitening je však určená na prirodzené bielenie citlivých zubov.

Na akom princípe funguje? Obsahuje klinicky overenú technológiu NOVAMIN – komplex minerálov s vysokým obsahom vápnika vytvára prirodzenú zaceľujúcu vrstvu na oslabených zuboch a tak zabraňuje prenikaniu dráždivých podnetov do hlbokých štruktúr zubov. Vysoká hodnota fluoridov (1450 ppm) má účinok ako prevencia pred zubným kazom. Miera abrazivity je nízka, zubná pasta neobsahuje SLS a podľa hodnotenia spotrebiteľov má príjemnú mätovú chuť a reálne bieliace účinky, aj napriek nízkej cene.

Čo sa nám páči

 • Ideálna pre citlivé zuby
 • Nízky obsah abrazív
 • Neobsahuje SLS
 • Pomer cena/kvalita
 • Prirodzený bieliaci účinok

Čo sa nám nepáči

 • Nevhodná pre deti do 12 rokov
NAŠE HODNOTENIE: 4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)CENA: od 4,84 €
Prejsť do obchodu

#8 Ecodenta čierna bieliaca zubná pasta (od 3,9 €)

Zaujímavá voľba určená na bielenie zubov. Vysoká predajnosť v e-shopoch a internetových lekárňach.


 Recenzia Ecodenta čierna bieliaca zubná pasta  Recenzie zubných pást doplníme aj o jednu z najpredávanejších zubných pást a “Produkt roku 2017” podľa portálu Heureka.sk – čiernou bieliacou zubnou pastou Ecodenta. Ide o zaujímavú čiernu pastu s obsahom čierneho uhlia a zeleného čaju.

Vďaka uhliu je pasta netradične čierna a má zaujímavé bieliace účinky, ktoré potvrdzuje i množstvo spokojných spotrebiteľov. Na rozdiel od konkurencie v kategórii čiernych zubných pást je cenovo podstatne menej náročná, a preto isto stojí za vyskúšanie, ak chcete zažiť zmenu pri dennej rutine umývania zubov. Výťažky zo zeleného čaju ničia baktérie v ústnej dutine. Isto vás poteší, že príjemná mentolová chuť a svieži dych v ústach pretrvávajú ešte niekoľko hodín po umytí zubov

Čo sa nám páči

 • Na 93% prírodný produkt
 • Výborný bieliaci účinok
 • Príjemná mentolová chuť
 • Vhodná aj pre ľudí s alergiou na fluór
 • Dobrá cena

Čo sa nám nepáči

 • V ústach sa rýchlejšie rozpúšťa
 • Pre viditeľné výsledky vyžaduje pravidelné používanie
NAŠE HODNOTENIE: 4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)CENA: od 3,9 €
Prejsť do obchodu

#9 Meridol na podráždené ďasná (od 2,71 €)

Kvalitná zubná pasta na podráždené ďasná


 Recenzia Meridol na podráždené ďasná  V teste zubných pást vám na záver predstavíme ďalšiu účinnú pastu v boji proti podráždeným ďasnám. Meridol na podráždené ďasná má gélovú formu a zloženie podporujúce jej antibakteriálne a protizápalové účinky. Už pri prvých náznakoch krvácania ďasien by ste mali zasiahnuť. Táto zubná pasta zmierňuje začervenanie, opuch či bolestivosť ďasien a podporuje ich regeneráciu.

Jej účinok však nekončí pri spevnení ďasien a znížení krvácania. Účinne, no zároveň šetrne odstraňuje zubný povlak (hodnota abrazív – 75 RDA) a pre obsah fluoridov (až 1400 ppm) posilňuje zubnú sklovinu a prispieva k ochrane pred zubným kazom.

Čo sa nám páči

 • Regeneruje, spevňuje a ozdravuje ďasná
 • Zmierňuje krvácanie ďasien
 • Šetrne odstraňuje zubný povlak
 • Chráni pred zubným kazom

Čo sa nám nepáči

 • -/li>
NAŠE HODNOTENIE: 4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)CENA: od 2,71 €
Prejsť do obchodu

Ako vybrať zubnú pastu?

Mnoho ľudí považuje zubnú pastu iba za doplnok k zubnej kefke. Čistenie zubov so zubnou pastou je však nielen príjemnejšie a rýchlejšie, pri správnej voľbe dokáže v mnohých prípadoch uľahčiť cestu ku krásnemu a zdravého úsmevu. Ako správne vybrať zubnú pastu pre deti? Ako vybrať najlepšiu zubnú pastu, ak vás trápia krvácajúce ďasná? Chcete krásny žiarivý úsmev a ešte neviete, akým spôsobom fungujú bieliace zubné pasty?

Náš nasledujúci sprievodca zubnými pastami vám prezradí zaujímavé informácie o zložení a účinkoch zubných pást a ich delení podľa typu problému, ktorý vás z času na čas môže potrápiť.

Hlavné účinné zložky v zubných pastách

 • Zlúčeniny fluoridov – zvyšujú odolnosť zubnej skloviny pred vplyvom kyselín a slúžia ako prevencia pred vznikom zubného kazu. V detských zubných pastách na mliečny chrup sa vyskytuje do 400 ppm F, v zubných pastách na zmiešaný chrup pre deti do 7 rokov býva približne 750 ppm F a bežné zubné pasty pre trvalý chrup (deti od 8 rokov a dospelí) obsahujú 1000 – 1500 ppm F. Pre veľmi poškodenú sklovinu sa používajú terapeutické zubné pasty s obsahom fluoridov vyšším ako 1800 ppm.
 • Abrazíva – mechanicky odstraňujú povrchový zubný plak a pigmentácie usadené na zube. Ich hodnota môže byť od 0 – 200 RDA. Čím vyššie RDA, tým je brúsna schopnosť zubnej pasty silnejšia. Pri poškodenej sklovine a citlivých zuboch však treba hľadať zubnú pastu s čo najnižšou hodnotou RDA – menej ako 60 RDA. Abrazíva spôsobujú takýmto zubom postupné a trvalé poškodenie. V bežných pastách nájdete hodnotu 70 RDA. Bieliace pasty majú obsah abrazív najvyšší – viac ako 100 RDA.
 • Látky s adstringentným účinkom – zastavujú krvácanie ďasien, sťahujú a spevňujú ďasná.
 • Látky s protizápalovým účinkom – napr. harmanček, šalvia, eucalyptus pôsobia hojivo a antibakteriálne, podporujú liečbu zápalov v ústnej dutine.
 • Bieliace látky – peroxid vodíka, abrazíva alebo látky enzymatického bielenia
 • Látky obmedzujúce tvorbu zubného kameňa alebo aj zubného plaku
 • Látky pôsobiace proti zlému dychu, tzv. halitóze
 • ďalej: penidlá (napr. SLS), konzervačné látky, zvláčňovadlá, sladidlá, farbivá, arómy a sladidlá, a i..

Zubná pasta veľkosti hrášku pri každodennom rituáli tak zrazu nadobúda úplne iný rozmer, ako ste možno doteraz tušili. Ak neviete, akú zubnú pastu kúpiť, aby ste pre zdravie svojich zubov a ústnej dutiny urobili najlepší krok, nechajte sa inšpirovať nasledovným delením.

Zubné pasty pre deti

Špeciálnu kategóriu tvoria zubné pasty pre deti, kde sa veľký ohľad berie na kvalitu zloženia, obsah fluoridov a abrazív. Odhaduje sa, že deti v škôlkarskom veku zhltnú až 60% zubnej pasty, pričom veľké dávky fluoridu nie sú pre ich organizmus bezpečné.

Na čisto mliečny chrup postačuje zubná pasta s obsahom do max. 400 ppm fluoridov, ideálne vo forme aminfluoridov. Zmiešaný chrup detí vo veku 5 – 7 rokov potrebuje o niečo vyššiu dávku – cca do 750 ppm fluoridov. Deti od sedem rokov vyššie s prevahou trvalých zubov potrebujú pre zníženie kazivosti zubov a remineralizáciu skloviny zubné pasty s obsahom fluoridov vyšším ako 1000 ppm (max. však 1500 ppm). Abrazíva by nemali byť vyššie ako 60 RDA.

Zubné pasty na ochranu pred zubným kazom

Fluorid pomáha ochrániť zuby pred kyselinami, ktoré by mohli poškodiť zuby, najmä ich sklovinu, a vytvoriť tak priestor pre šírenie zubného kazu. Kazivosť zubov pomáhajú znížiť okrem fluoridov a aminfluoridov aj vápnik a zložky neutralizujúce pH v ústnej dutine. V bežných zubných pastách, tzv. kozmetických, určených na denné používanie, sa nachádza max. do 1500 ppm fluoridov. V terapeutických zubných pastách, ktoré sa môžu používať iba príležitostne (napr. 1 krát týždenne) a na odporučenie lekára je koncentrácia fluoridov vyššia – 1800 – 2500 ppm.

Zubné pasty na citlivé zuby

Problémom citlivých zubov je ich zvýšená citlivosť na horúce, studené a sladké podnety a tiež i citlivosť na mechanické dráždenie. Odhalené dentínové kanáliky je potrebné za pomoci zubnej pasty remineralizovať a spevniť zubnú sklovinu, preto hľadajte produkty určené na tento problém, zväčša s vyšším obsahom fluoridov, vápnika a látok spôsobujúcich znecitlivenie. Nevhodné sú zubné pasty s vysokým obsahom abrazívnych látok, ktoré citlivosť zubov zhoršujú, preto pri výbere hľadajte hodnotu max. do 40 RDA.

Zubné pasty proti parodontitíde a zapaľovaniu ďasien

Ľudia, ktorých trápia boľavé, zapálené a krvácajúce ďasná by tento problém nemali podceňovať. Po porade so zubárom alebo dentálnym hygienikom sa dozviete, že budete potrebovať zubnú pastu obsahujúcu látky s adstringetným účinkom – teda také, ktoré krvácajúce ďasná sťahujú a majú regeneračný účinok.

Poškodené ďasná podporujú hojné množenie škodlivých baktérií v ústnej dutine, ktoré stoja za vznikom zápalových ložísk. Na zastavenie zápalu voľte zubnú pastu z obsahom prírodných enzýmov, vitamínov a rastlinných extraktov, ktoré proces hojenia urýchlia. Pasty s vysokým obsahom abrazív (RDA) nie sú vhodné ani v tomto prípade.

Bieliace zubné pasty

Dosiahnuť biele zuby je možné aj v pohodlí domova. Avšak iba v prípade, ak sú vaše zuby a ďasná zdravé a sklovina nie je poškodená. Bieliace zubné pasty využívajú na bielenie mechanické látky – abrazívne častice vo vyššom množstve (100 – 150 RDA). Účinne odstraňujú zubný povlak, zvyšky potravy a nápojov a potravinové pigmentácie (káva, čaje, červené víno, fajčenie).

Ďalším riešením sú pasty s obsahom peroxidov, avšak pri maximálnej koncentrácii 0,1 %. S vyššou koncentráciou peroxidu na bielenie zubov pracujú iba v zubných ambulanciách. Dobrá bieliaca pasta by však okrem rozjasneného úsmevu, mala dokázať aj posilňovať a reparovať sklovinu.

Netypické problémy a ich riešenie

 • Afty – pri opakovaných infekciách v ústnej dutine je potrebné vybrať zubnú pastu, ktorá neobsahuje penidlá: SLS -sodium lauryl sulfát, SCS – sodium coco sulfát.
 • Užívanie homeopatík – vyhnite sa zubným pastám s obsahom mentolovej arómy.
 • Alergia na fluór – hoci sú fluoridy v zubných pastách prospešné pre posilnenie skloviny, ak trpíte alergiou na fluór, siahnite po prírodných zubných pastách bez obsahu fluoridov.

Čítajte tiež:

5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

Pridajte váš názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin