Ako ohriať vodu v bazéne? 4 najlepšie spôsoby – ich výhody a nevýhody

Máte na záhrade bazén? Potom vás určite bude zaujímať, ako ohriať vodu v bazéne – rýchlo a o niekoľko stupňov. Hoci sú slovenské letá z roka na rok teplejšie, sprevádza ich nestabilné, rozmarné počasie, ktoré už mnohým prekazilo plánované chvíle oddychu. Náhla prietrž mračien a prudké schladenie aj o viac ako o 10 °C znamenajú, že s kúpaním v pohodlí domáceho bazéna sa musíte na pár dní rozlúčiť. Alebo aj nie? V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme spôsoby, ako vyriešiť ohrev bazénu – svojpomocne, za pomoci solárnej aj elektrickej energie, či tepelného čerpadla. Niektoré možnosti zbierajú teplo pasívne, iné teplo vytvárajú aktívne. O ich finančných nárokoch, prevádzke a reálnom využití počas sezóny si povieme tie najdôležitejšie informácie.

ako ohriať vodu v bazéne

Vlastný bazén na záhrade už dávno nie je vecou prestíže. Drahšie zapustené bazény dostali konkurenciu v podobe lacnejších nadzemných bazénov v rôznych tvaroch, veľkostiach aj materiálových prevedeniach. Čo však majú všetky bazény (súkromné aj verejné) spoločné, je dôraz na kvalitu a hygienickosť vody a dosiahnutie optimálnej teploty vody. Téme, ako sa starať o bazén počas leta, sme sa už venovali, dokonca sme si predstavili aj postup, ako zazimovať bazén, aby bez poškodení vydržal do ďalšej sezóny. Na začiatok si však zodpovedzme jednu kľúčovú otázku: Aká je správna teplota vody v bazéne?

Správna teplota vody v bazéne

Odporúčaná teplota vody v bazéne sa pohybuje v intervale od 25 do 28 °C, pričom horná hranica je vhodná pre deti. V bazénoch s menšou kapacitou sa voda na túto teplotu zohreje už počas niekoľkých dní, kedy sa teplota vzduchu vyšplhá nad 30 °C. Väčšie bazény sa ohrievajú o niečo dlhšie. Kúpacia sezóna tak v našich podmienkach začína približne od polovice júna a s “vynútenými” prestávkami vydrží takmer až do polovice septembra.

Niekoľkodňový pokles teplôt vzduchu a dokonca aj postupne sa predlžujúce noci však spôsobujú, že voda v bazéne vychladne na teplotu, ktorá nie je príjemná na kúpanie. Ak si chcete predĺžiť kúpaciu sezónu, potom sa oplatí mať v zálohe riešenie, ktoré sa spoľahlivo postará o spoľahlivý prísun teplej vody. S ich pomocou sa môžete kúpať od jari až do konca jesene!

Solárny ohrev bazéna – základné možnosti

Začnime veľmi populárnym riešením, ktoré je ako stvorené pre väčšinu nadzemných bazénov menšej a strednej veľkosti. Prevádzkovo bezplatne, iba využitím solárnej energie (t.j. energie zo slnka) dokážu solárne plachty, trubkové ohrevy aj pyramídy prispieť k zvýšeniu teploty vody v bazéne o 3 až 5 stupňov. Jedinou podmienkou úspešného zohrievania je slnečné počasie. Princíp je veľmi jednoduchý a šikovný domáci majster si solárny ohrev bazéna dokáže zmajstrovať aj svojpomocne.

Solárne plachty na bazén

Solárne plachty na bazén predstavujú základné riešenie, ktoré vás vyjde nanajvýš na pár desiatok eur (ceny môžu byť však aj vyššie, ak je plocha bazénu veľká). Plachta je položená priamo na hladinu vody, alebo prekrýva okraje bazéna. Je tmavej, zvyčajne čiernej farby, pokrytá bublinkami a pod vplyvom slnečného žiarenia sa zohrieva. Naakumulované teplo potom priamo odovzdáva vode. Zároveň má podobnú funkciu ako krycia plachta – chráni vodu pred mechanickým znečistením, hmyzom, či trusom od vtákov.

Účinnosť ohrievania vody však závisí od pôsobenia slnka. Počas chladnejších a zamračených dní funguje viac menej iba ako bežná ochranná plachta. Kameňom úrazu môže byť komplikovaná manipulácia. Pre udržanie jej životnosti by sa solárna plachta nemala ťahať cez okraj bazéna, ani po zemi. V ideálnom prípade je bazén vybavený navijakom plachty.

Solárne ohrevy bazénov

Pod týmto univerzálnym označením môžete nájsť v online ponuke obchodov ohrevy rôznych tvarov a materiálov – od solárnych pyramíd, po prepracované flexibilné solárne panely.

 • Solárny ohrev môže mať tvar obdĺžnika tmavej farby, ktorý sa voľne položí na rovinu, alebo na plochu s miernym sklonom, kde je cez deň svieti najviac svetla. Jeho rozmery začínajú na približne 120 × 120 cm. Prepojí sa priamo na filtráciu a voda tak pomaly cirkuluje nielen cez filter, ale aj solárny ohrev, kde sa nahrieva. Počítajte s tým, že vedľa bazéna zaberá isté miesto.
 • O niečo lepšie z hľadiska priestoru sú na tom solárne pyramídy. Tvorí ich pyramídovo usporiadaný návin tmavej hadice, ktorá sa napojí na filtračný okruh. Následne voda pyramídou pozvoľna preteká a zohrieva sa. Ak máte väčší bazén, môžete dokonca niekoľko pyramíd uložiť za sebou.
 • Ďalšou možnosťou sú solárne panely alebo trubkový solárny systém. Ich rozmery sú väčšie, rovnako tak dokážu vyprodukovať aj viac teplej vody. K dostaniu sú konštrukcie vodorovné, zvislé, oblúkové aj flexibilné (ohybné). Niektoré solárne panely majú funkciu naviac – môžu fungovať ako čiastočná zástena pre poskytnutie súkromia alebo strieška / domček.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1MARIMEX Solárny ohrev Slim 3000

✔️ čierne absorbčné plasty o celkovej ploche 0,7 m2
✔️ vytvára skleníkový efekt pre vyššiu účinnosť
✔️ výborné recenzie aj predajnosť
📌 od 129 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2INTEX Solárny ohrev flexi 120x120 cm

✔️ vhodný ku kartušovej filtrácii
✔️ na vodorovnú zem či mierne naklonenú
✔️ dobrý pomer cena / veľkosť
📌 od 27 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3MARIMEX 10741086 Slim Flexi

✔️ na pripojenie ku kartušovej aj pieskovej filtrácii s prietokom max. 7,5 m3/hod
✔️ na vodorovnú zem či mierne naklonenú
✔️ dobrý pomer cena / veľkosť
📌 od 27 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Solárna modrá plachta pre bazény

✔️ vhodná pre všetky bazény s priemerom hladiny 3,6 m
✔️ zamedzuje odparovaniu vody, chemických prostriedkov a ochladzovaniu vody
📌 od 39 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5MARIMEX - Solárny ohrev Pyramida Sun

✔️ dokáže ohriať vodu až o 6 stupňov
✔️ určená pre nadzemné aj zapustené bazény do objemu 6 m3
✔️ vhodná aj pre menšie záhrady
📌 od 85 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Čo pri výbere solárneho ohrevu sledovať?

 • Zaujímajte sa o rozmery, aby ste mali pre solárny ohrev dostatok slnečného miesta.
 • Zistite si informáciu o tom, na aký objem vody je solárny ohrev vhodný (napríklad pre bazén s objemom 6 m3, ale aj 30 m3).
 • Sledujte, aký priemer majú mať hadice, na ktoré sa dá ohrev napojiť. To vám ušetrí zdĺhavé prepájanie cez rôzne redukcie, ktoré môžu koniec koncov ohroziť plynulé prúdenie vody a zvyšovať tlak na niektoré komponenty.
 • Hľadajte kvalitné materiály, ktoré sú odolné voči vyšším teplotám, chlóru, soli, korózii, či zanášaniu vápenatými usadeninami.

leto kúpanie v bazéne

Elektrický ohrev bazéna

Vysokú účinnosť ohrevu dokáže zabezpečiť elektrický ohrev bazéna. Ide o elektrické zariadenie fungujúce na podobnom princípe ako elektrický prietokový ohrievač vody, ktorý možno máte v kúpeľni alebo kuchyni. Využíva prevod elektrickej energie na energiu tepelnú, čo znamená vyššie nároky na spotrebu elektriny. Teplotu vody tak dokáže zvýšiť na takú hodnotu, ako sa vám zažiada. Jeho príkon sa rádovo pohybuje v tisícoch wattov, v závislosti od toho, na aký objem vody je elektrický ohrev určený.

Napríklad model s príkonom 3000 W je určený pre bazény s objemom do 10 m3, model s príkonom 9000 W už zohreje vodu aj vo veľkom bazéne s objemom 30 m3. Časté používanie elektrického ohrevu sa tak prirodzene premietne do vyšších účtov a práve neekomonický chod je najväčšou nevýhodou tohto typu doplnkového ohrevu.

Tieto zariadenia sú konštruované s termostatom (do teploty 40 °C), tepelnou poistkou, dôrazom na bezpečnosť obsluhy a 100 % tesnosť. Hoci sú prístroje chránené napäťovou ochranou, počas doby, kedy je voda v bazéne prečerpávaná a aktívne zohrievaná, by v ňom nemal byť žiadny človek.

Ohrev bazéna tepelným čerpadlom

Z hľadiska výbornej efektivity vychádza ako víťaz tepelné čerpadlo. Jeho prevádzka nenavýši spotrebu o desiatky kilowattov, pretože pomerne zaujímavým spôsobom využíva energiu, ktorá je v našom bezprostrednom okolí prakticky nepovšimnutá. Tepelné čerpadlo odoberá teplo z okolitého vzduchu (áno, aj keď má teplotu iba 27 °C) a cez tepelný výmenník ho transformuje na vyššiu teplotnú úroveň. Približne 75 % energie na ohrev vody tak má svoj pôvod v nízkoteplotnom zdroji, zvyšných 25 % je elektrická energia potrebná na samotný chod čerpadla. Nie nadarmo sa tepelné čerpadlá s veľkým úspechom využívajú aj ako zdroj lacnej a ekologickej energie v moderných pasívnych domoch.

Treba sa však pripraviť na vyššiu počiatočnú investíciu, ktorá v prípade tepelných čerpadiel pre bazény začína približne na sume 500 – 600 €. Je to teda riešenie vhodné ako ohrev pre veľké zapustené bazény. Pri kúpe tepelného čerpadla sa riaďte najmä objemom vody v bazéne.

Aj keď si možno na samotnú inštaláciu budete musieť zavolať odborníka, následné používanie je jednoduché a údržba nenáročná. Veľkosťou prednosťou tepelného čerpadla je schopnosť zohrievať vodu aj bez priameho slnečného žiarenia, čo znamená, že vaša kúpacia sezóna môže začať už na jar a končiť v októbri.

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Marimex Premium 5000

✔️ určené pre bazény s objemom 22 m
✔️ odporúčaný prietok: 2,2 m3 / h
✔️ efektívny ohrev vody aj bez slnečného žiarenia
✔️ jednoduchá obsluha a nenáročná údržba
📌 od 909 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Marimex Premium 3500

✔️ určené pre bazény s objemom 10-15 m3
✔️ odporúčaný prietok: 1,5 - 2,0 m3/h
✔️ efektívny ohrev vody aj bez slnečného žiarenia
✔️ jednoduchá obsluha a nenáročná údržba
📌 od 559 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Marimex Premium 8000

✔️ určené pre bazény s objemom 35 m3
✔️ odporúčaný prietok: 3,5 m3 / h
✔️ efektívny ohrev vody aj bez slnečného žiarenia
✔️ jednoduchá obsluha a nenáročná údržba
📌 od 1279 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ohrev bazéna – dá sa to aj svojpomocne!

 • Potrebujete niekoľko desiatok metrov čiernej flexibilnej hadice a tmavý drevený rám obdĺžnikového tvaru s dnom, napríklad s rozmermi 80 × 150 cm (väčšia „zásuvka“).
 • Dno rámu a jeho bočné steny vysteľte hrubou čiernou fóliou. Na jej napnutie použitie sponkovačku alebo malé klince.
 • Do rámu potom uložte čiernu hadicu ako hada. Pomocou klincov vytýčte trasu pre hadicu (pozor, neprejdite klincami skrz hadicu).
 • Vznikne tak systém, ktorý na jednej strane prepojíte s filtráciou, na druhej priamo s vývodom do bazéna. Čierna farba všetkých prvkov priťahuje a akumuluje teplo.
 • Po zostavení spustite filtráciu na pomalý prietok tak, aby sa voda pretekajúca cez hadice mohla pomaly zohrievať.
 • Ak chcete účinok zosilniť, umiestnite cez rám obyčajný napnutý igelit (používaný na fóliovník), ktorý bude teplo okolo čiernych hadíc prudko akumulovať a nedovolí mu uniknúť.

pohoda pri bazéne

4.7/5 - (7 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin