Ako vyčistiť bazén po zime a ako ho udržovať v lete?

Jedným z hlavných predpokladov pre príjemné domáce kúpanie aj počas tohto leta je čistý bazén s hygienicky nezávadnou vodou. Ak budete poznať správne postupy, starostlivosť o bazén dokážete stlačiť na minimálny čas. Základom je však dodržať všetky dôležité kroky a vašu domácu dovolenku pri bazéne neohrozia žiadne nepríjemnosti. Dali sme dohromady užitočné rady a tipy, ako vyčistiť bazén po zime, aj ako sa starať o bazén v lete. 3 – 2 – 1, bazénový reštart začína!

ako vyčistiť bazén po zime

Ako vyčistiť bazén po zime?

 

Najskôr sa odpichnime od východiskovej situácie, ktorú nám jednoducho zmapujú základné otázky:

 • Máte pevný (nadzemný alebo zapustený bazén), z ktorého ste vodu cez zimu nevypúšťali?
 • Máte pevný (nadzemný alebo zapustený bazén), ktorý zostal na zimu prázdny, iba chránený krytom / fóliou?
 • Bazén ste na zimu uskladnili na suché miesto bez mínusových teplôt?

1. Zbavte sa hlavných nečistôt

Po odňatí krytu skontrolujte, aká je miera znečistenia vody. V niektorých prípadoch, pri silnom znečistení, si nepomôžete inak ako vypustením (odčerpaním) špinavej, zakalenej vody.

Niektoré bazény musia zostať napustené aj počas zimy, inak by vplyvom teplotných výkyvov dochádzalo k deformáciám izolácie. Časť vody sa však vypúšťa – vo všeobecnosti je to cca 5 cm pod úroveň najnižšieho odtoku pri zastrešených bazénoch a cca 10 – 15 cm pod úroveň odtoku pri otvorených bazénoch. Platí základné pravidlo, že voda by nemala zostávať v potrubiach, kde by pri mrazoch mohlo dôjsť k jej rozpínaniu a potrhaniu dôležitých (a aj drahých) komponentov. Ak ste pred zazimovaním použili dostatočné opatrenia na udržanie jej dobrého stavu (špeciálny zazimovací roztok), voda má potenciál zostať čistá až do jari.

Po zložení krytu očistite povrch vody od hlavných mechanických nečistôt (listy, mŕtvy hmyz). S tým vám pomôže najmä bazénová sieťka. Ak máte bazénový vysávač, dajte mu prvú tohtoročnú hlavnú úlohu – povysávať z dna usadeniny a kal. Na detailné očistenie stien a dna bazény používajte čistiace prípravky na bazén, ktoré si poradia s mastnotou a vápenatými usadeninami. Ak je to možné, nechajte prípravky pôsobiť na povrchoch a zotrite ich handričkou tak, aby nestiekli do vody. K dostaniu sú aj gélové čističe, ktoré držia na mieste a nestekajú po stenách bazéna do vody. Tak či onak je však v neskoršej fáze precízna filtrácia vody nevyhnutnosťou.

Ak bol bazén prázdny, môžete sa do čistenia stien a dna pustiť s plným odhodlaním. Neujde vám žiadny nedostatok, ktorý by sa inak ukrýval v špárach a kútoch pod hladinou vody. Po prvotnom hrubom očistení prichádza na rad zapojenie filtrácie.

📌 Dôležité: Urobte dôkladnú kontrolu celistvosti povrchu všetkých stien bazéna. Pri objavení trhlín, prasklín alebo pri deformáciách, či narušení stabilizačných prvkov bazéna sa snažte vykonať nápravu. Niekedy stačí použiť špeciálnu záplatu, inokedy budete potrebovať odbornú pomoc.

ako sa starať o bazén

2. Zapojte filtráciu a príslušenstvo

Skôr, ako vodu do bazéna doplníte, resp. nanovo napustíte, musíte opätovne spojazdniť filtračný systém a pripojiť ďalšie príslušenstvo (solárny ohrev, tepelné čerpadlo, dávkovače bazénovej chémie). Ako prvé skontrolujte filtračnú jednotku. Ak máte kartušovú filtráciu, vyberte z nej filter (kotúč so skladaným „papierom“), očistite ho a umyte pod prúdom tečúcej vody. Pri pieskovej filtrácii treba starý a špinavý piesok vymeniť za nový (približne raz za 2-3 roky). Ak sa vám filtračná jednotka už na pohľad nepozdáva, pristúpte k výmene prvkov, ktoré vykazujú znaky opotrebovania (najmä kartuša, piesok, popraskané hadičky).

Ak by ste pred kúpacou sezónou prehliadli nedostatky, filtrácia vody v bazéne by bola málo účinná, čo by sa prejavilo jednak na zvýšených nákladoch za filtrovanie (spotreba elektriny), zároveň aj na vyššej spotrebe bazénovej chémie a na zlej kvalite vody.

Ďalším krokom je dotiahnutie spojov. Pracujte radšej pomaly a spoje doťahujte ručne, ako by ste mali strhnúť závity. Všetky prvky filtračného systému a prepojovacie hadice k bazénu treba starostlivo utesniť. Po napustení vodou by sa prípadné pretekanie vody riešilo iba odpúšťaním vody a na to už treba kus trpezlivosti.

Náš tip: Viac informácii v našom článku: Najlepšie bazénové filtrácie + návod, ako vybrať

3. Dopustite vodu

Po úspešnom pokorení výziev z predchádzajúcich bodov nastupuje vytúžená fáza napustenia priezračnej čírej vody a očakávanie teplých dní, kedy sa konečne zohreje na príjemnú „kúpaciu“ teplotu. Majitelia bazénov však vedia, že tento stav nemusí potrvať dlho a už po niekoľkých dňoch sa kvalita vody môže v závislosti od viacerých faktorov začať rýchlo zhoršovať.

📌 Ako zabezpečiť správnu kvalitu vody? Ako dezinfikovať vodu v bazéne? Ako sa vyhnúť premnoženiu rias, zakaleniu a ďalším problémom, ktoré sa objavujú pri zanedbaní starostlivosti o vodu v bazéne? O tom už bude nasledujúca časť nášho radcu, čítajte ďalej…

Tipy na najlepšie bazény pre túto letnú sezónu

 ProduktRozmeryHodnotenieCena (od) 
#1Bestway Steel Pro Frame
366 x 122 cm
366 x 100 cm
305 x 76 cm
5 out of 5 stars (5 / 5)272 € Čítať recenzie
#2Marimex Florida
366 x 122 cm
305 x 91 cm
+ filtrácia
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)254,90 € Čítať recenzie
#3Bestway Power Steel
Deluxe Rattan

488 x 122 cm
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)513,27 € Čítať recenzie
#4Marimex Orlando
366 x 91 cm4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)195,90 € Čítať recenzie
#5Marimex Tampa
366 x 91 cm
305 x 76 cm
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)79,90 € Čítať recenzie
#6Intex Easy set
305 x 76 cm
396 x 84 cm
4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)58 € Čítať recenzie

Ako sa starať o bazén v lete?

Veľmi úzko spolu súvisí kvalita vody a čistota stien a dna v bazéne. Ak už máte skúsenosti s čistením bazéna a udržiavaním zdravotne nezávadnej vody, dáte nám za pravdu, že pomerne rýchlo sa pri zanedbaní môže objaviť kal, riasy alebo mazľavý povlak na stenách.

Pred zahájením sezóny spustite filtráciu na 24 hodín.

Užitočným pomocníkom je bazénový vysávač. Aj tá najúčinnejšia filtrácia je totiž krátka na usadeniny v rohoch a špárach na stenách. Najčastejšie ide o šmykľavý povlak prachových a peľových zrniek, ale aj buniek pokožky a zvyškov hmyzu. Práve s týmto povlakom vám pomôže mechanický, poloautomatický alebo robotický bazénový vysávač. Kým mechanický model vyžaduje vašu asistenciu a využíva saciu silu filtrácie, robotický dokáže pracovať sám a má vlastný filtračný systém aj zbernú nádobku. Pri práci sa pohybuje po stenách a dne podľa nastavených algoritmov a vy sa nemusíte o nič starať.

✅ Už isto tušíte, že bazén nestačí iba postaviť a napustiť vodou. Filtrácia totiž nedokáže udržať dobrú kvalitu vody. Na to už potrebujete bazénovú chémiu, ktorej používanie sa niekedy laikom zdá ako alchýmia pre pokročilých. Nejde však o náročné aktivity, ktoré vyžadujú vašu prítomnosť tak, ako čistenie bazéne. Pri používaní bazénovej chémie stačí poznať správne čísla, pomery a dávkovanie. Čo je dobré si zapamätať?

Správna hodnota pH

Dosiahnuť hodnotu pH vody v intervale od 7,1 do 7,4 je nesmierne dôležité pre vaše zdravie aj pre udržanie dlhej životnosti bazéna bez rizika jeho poškodenia. Prečo je tomu tak?

 • Ak má voda pH vyššie ako 7,5 môže spôsobiť pálenie očí, podráždenie pokožky a slizníc. Vedľajším efektom je aj mliečny zákal vody (vyzrážanie vápnika) a nižšia účinnosť chlórových prípravkov.
 • Voda s pH nižším ako 7,0 môže zapríčiniť predčasnú koróziu kovových častí bazéna, zakalenie vody alebo blednutie použitých materiálov.

K tomu, aby ste dosiahli správnu hodnotu pH, potrebujete prípravok určený na úpravu pH smerom nahor alebo nadol (ide o dva produkty s označením pH+ a pH-). Keďže pH nie je možné presne stanoviť iba pohľadom na vodnú hladinu, dôležitým ukazovateľom sú pH testery – prúžky, s pomocou ktorých rýchlo zistíte aktuálne pH bazénovej vody.

📌 Ako často kontrolovať pH vody? V hlavnej kúpacej sezóne minimálne 2 krát za týždeň.

priezračná voda

Dezinfekcia vody v bazéne

Po bazénovej filtrácii je priebežná dezinfekcia vody jednou z najdôležitejších aktivít, ktorú môžete v prospech krištáľovo čistej vody vykonať. Aj keď ste možno odporcami chémie ako takej, voda v bazéne je v skutočnosti vystavená veľkej záťaži. Sama obsahuje minerály, kovy, ale aj baktérie. Pôsobením vonkajšieho prostredia (nečistoty, prach, zem, teplo, dážď), ale aj prítomnosťou ľudí vo vode (milióny baktérií na pokožke, kozmetické prípravky), sa mení jej zloženie a nanešťastie – nikdy nie smerom k lepšej kvality a vyššej hygienickosti vody.

Najrozšírenejším a aj cenovo najdostupnejším riešením je použitie chlórovej dezinfekcie – či už v podobe dávkovania tekutého prípravku alebo vo forme tabliet. Účinnou látkou je chlórnan sodný, nazývaný aj aktívny chlór. Pri styku s vodou sa rozkladá na aktívny kyslík a kuchynskú soľ. Aktívny kyslík dokáže svojou silou zneškodňovať vírusy, plesne aj baktérie. Po hlavnej aktivite jeho množstvo vo vode klesá a zostáva iba kuchynská soľ, ktorej prítomnosť vo vode je úplne bezpečná. Niektoré chlórové prípravky umožňujú kúpanie už po 30 minútach od aplikácie, u iných je najlepšie nadávkovať dezinfekciu na noc a do bazéna vstúpiť až na druhý deň.

Ako často používať dezinfekciu do vody v bazéne?

Voľný chlór by sa mal v bazénovej vode udržiavať v intervale od 0,3 – 0,6 mg/l (táto hodnota sa zisťuje testovacími prúžkami). Na každom obale chlórovej dezinfekcie nájdete presné pomery. Uvádza sa počet tabliet/mililitrov dezinfekcie na litre vody. Pred prvým kúpaním sa aplikuje „šoková“ dezinfekcia, ktorá je približne dvojnásobne silnejšia, ako bežná udržiavacia dávka. Následne sa v dňoch trvalého slnečného svitu, kedy je denná teplota vyššia ako 25 °C, odporúča vykonať dezinfekciu každý deň. Ak sa nekúpete, no chcete udržať správnu koncentráciu voľného chlóru, aplikujte dezinfekciu každé 2 až 3 dni.

Pri správnej starostlivosti o vodu v bazéne predídete mnohým problémom. Voda zostane jasná, priezračná a tiež aj v dobrom hygienickom štandarde. Radosť z domáceho kúpania si užijete naplno.

📌 Máte alergiu na chlór alebo je vaša pokožka citlivá? Na trhu sú k dostaniu aj bezchlórové dezinfekčné prípravky, ktoré fungujú na báze aktívneho kyslíka.

relax pri bazéne

Konkrétne problémy – Rýchle riešenia

⏩ Voda v bazéne je zelená

Zelená voda v bazéne je jasným znamením, že došlo k premnoženiu vodných rias. Váš bazén potrebuje rýchly zásah, inak zostane celý zelený – nielen voda, ale aj steny a dno. Jedným z prvých znakov, že voda môže zozelenieť je tvorba slizkého povlaku na stenách bazéna. Stačí pár teplých dní a voda príde definitívne o svoju farbu. Čo urobiť?

 • Zmerajte hodnotu pH a a uveďte ju to optimálnej hodnoty 7 – 7,4.
 • Použite algicídny prípravok (odstraňovač rias) v dávkovaní podľa odporúčania na obale. Pustite filtráciu. Ak algicíd do 24 hodín zaberie, voda odzelenie, no mŕtve riasy budú naďalej vo vode.
 • Použite vločkovač. Urýchli vyzrážanie mechanických nečistôt (mŕtvych rias), ktoré klesnú na dno. V tejto fáze nezapínajte filtráciu po dobu minimálne 12 hodín.
 • Skôr, ako filtráciu pustíte, povysávajte zhluky nečistôt z dna bazéna pomocou bazénového vysávača. Pozor však, nemalo by ísť o vysávač, ktorý využíva ťah filtrácie. Pozbierané nečistoty by mali putovať do zvlášť zbernej nádoby / mimo bazén (aj s vodou).
 • Dopustite vodu, skontrolujte pH, aplikujte dávku dezinfekcie. A je hotovo 😉

⏩ Voda v bazéne je mliečna

Príčinou je zvyčajne vyššie pH vody alebo prítomnosť tak malých nečistôt, s ktorými si vaša bazénová filtrácia nedokáže poradiť. Ako na to?

 • Prvý krok je zásadný: Upravte pH vody na hodnotu od 7 – 7,4. Spustite filtráciu a pár hodín čakajte na zlepšenie stavu.
 • Ak problém naďalej pretrváva, použitie vločkovač alebo prejasňovač. Vďaka nim sa aj mikroskopické nečistoty vo vode pospájajú do väčších zhlukov, oťažejú a klesnú na dno. Tu ich môžete vyčistiť s pomocou bazénového vysávača alebo odfiltrovať filtráciou na plný výkon.

⏩ Voda v bazéne je hnedá

Voda pravdepodobne obsahuje veľa železa. Ide o pomerne častý jav, najmä ak ste bazén plnil vodou zo studne. Kovové minerály totiž reagujú s chlórom a výsledkom je zhnednutie vody.

 • Najskôr upravte pH vody na hodnotu 7 – 7,4.
 • Následne pridajte špeciálny prípravok, ktorý dokáže znižovať koncentráciu prebytočných minerálov a pustite filtráciu.
 • Po približne 24 hodinách pridajte do vody vločkovač. Filtráciu v tejto fáze nepoužívajte.
 • Na druhý deň povysávajte dno a pustite filtráciu naplno, kým sa voda nerozjasní.

⏩ Voda v bazéne je mazľavá/mastná

Chodíte sa kúpať s make-upom alebo krátko po aplikácii opaľovacieho prípravku? Mazľavá voda je spôsobená väčším výskytom mechanických nečistôt v spojení s chemickým zložením kozmetiky.

Otázkou však zostáva, prečo si s nečistotami neporadila filtrácia? Ako prvé teda skontrolujte filtračný systém, ktorý môže byť upchatý ešte pred vstupom alebo došlo k nahromadeniu nečistôt v kartuši / v piesku.

Tipy na najobľúbenejšie bazénové vysávače

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
Automatické bazénové vysávače
#1MAYTRONICS Dolphin E20

 Odporúča homeandsmart.de 
Rozmery bazéna: dĺžka do 12 m
Objem prefiltrovanej vody: 15 m3/hod.
Dĺžka kábla: 15 m
Počet motorov: 2 pohony
Prevádzková teplota: 18 - 32 °C
5 out of 5 stars (5 / 5)998 € Čítať recenzie
#2MAYTRONICS Dolphin E10

Rozmery bazéna: dĺžka do 8 m
Objem prefiltrovanej vody: 15 m3/hod.
Dĺžka kábla: 12 m
Počet motorov: 2 pohony
Prevádzková teplota: 18 - 32 °C
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)658 € Čítať recenzie
#3Cyclonx RC4100

Rozmery bazéna: max 12 x 6 m
Objem prefiltrovanej vody: 16 m3/hod.
Dĺžka kábla: 18 m
Počet motorov: 2 pohony
Prevádzková teplota: - °C
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)1140 € Čítať recenzie
#4Dolphin SPRING

Rozmery bazéna: max 7 m dĺžky
Objem prefiltrovanej vody: 17 m3/hod.
Dĺžka kábla: 15 m
Počet motorov: 1 pohony
Prevádzková teplota: 18 až 32 °C
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)618 € Čítať recenzie
Poloautomatické bazénové vysávače
#1Marimex ProStar Vac Trendy

Odporúčaný prietok filtrácie: 3,8 - 5 m3/hod.
Dĺžka hadice: 9,6 m
Pre bazén s hĺbkou: 0,8 - 1, 8 m
5 out of 5 stars (5 / 5)99,90 € Čítať recenzie
#2Zodiac Kontiki 2

Odporúčaný prietok filtrácie: 5 - 7 m3/hod.
Dĺžka hadice: 8 m
Pre bazén s hĺbkou: - m
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)129 € Čítať recenzie
Ručné bazénové vysávače
#1Marimex Star Vac
Prevedenie: s napojením na filtráciu od 2 m3/hod
Teleskopická tyč: 1,5 m
Dĺžka hadice: 2 x 2,5 m
5 out of 5 stars (5 / 5)39,90 € Čítať recenzie
#2Marimex Star Vac AKU

 Najlepší pre nadzemné bazény 
Prevedenie: akumulátorové, vlastná filtrácia
Teleskopická tyč: 2,39 m
Dĺžka hadice: nemá
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)89,90 € Čítať recenzie

Máte svoje overené postupy a metódy, ako sa čo najdlhšie tešiť z čistej a priezračnej vody v bazéne? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie. Každá skúsenosť a dobrá rada sa počíta!

Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin