Ako zazimovať bazén? Detailný postup krok za krokom

Aj keď si to len ťažko priznávame, letná sezóna je definitívne za nami a spolu s ňou aj kúpanie v bazéne na vlastnej záhrade. Ak chceme, aby nám bazén bez poškodení vydržal aj do budúceho roku, vyžaduje starostlivé zazimovanie. Ako bazén zazimovať, na čo nezabudnúť a ako bazén čo najlepšie ochrániť pred mínusovými teplotami?

ako zazimovať bazén
Na úvod začnime tým najdôležitejším:

 • Aký typ bazéna máte?
 • Ide o nadzemný bazén, ktorý môžete poskladať a odložiť na suché miesto bez mrazu?
 • Alebo ide o nadzemný bazén s pevnou konštrukciou, kde by vám už demontáž zabrala veľa času?

Majitelia zapustených bazénov na výber nemajú. Bazénu musia pred zimou venovať dôkladnú pozornosť, inak mráz napácha na ich drahej investícii vážne škody. Už je vám zrejme jasné, že zazimovanie bazéna závisí od jeho konštrukcie aj materiálu, z akého je vyrobený. Pre všetky alternatívy však existuje niekoľko základných krokov, o ktorých bude reč v nasledujúcich riadkoch.

Zazimovanie bazéna – 1. krok – Odstráňte nečistoty z vody aj bazéna

Preventívne môžete začať už rovno po kúpacej sezóne a to tak, že ochránite voľnú vodnú plochu pred hlavnými mechanickými nečistotami. Zároveň sa pokúsite pravidelnou filtráciou a dopĺňaním chémie udržať vodu bez zakalenia, rias a akýchkoľvek neduchov, voči ktorým ste úspešne bojovali počas leta.

Ak máte väčší bazén, môžete vodu v dobrom stave uchovať do ďalšieho roka a ušetriť tak tisíce litrov vody. S kompletným zazimovaním bazéna sa však ponáhľať nemusíte. Aby ste nás správne pochopili – ak by ste bazén zazimovali predčasne, napríklad v septembri, teplota vody by ešte mohla podporiť bujnenie rias a zbytočne by ste preplatili na vysokých dávkach bazénovej chémie.

Odborníci na zazimovávanie bazénov čakajú na tú správnu teplotu, t.j. vtedy, keď teplota vody klesne 10 až 12 °C (približne v termíne od konca októbra do začiatku decembra, záleží od lokality). Nižšie ustálené teploty už totiž neprospievajú ani množeniu mikroorganizmov vo vode.

 • Pomocou sieťky a teleskopickej tyče pozbierajte všetky plávajúce nečistoty na povrchu.
 • Očistite tiež aj steny bazéna a dno, všetky kúty, schodíky a kritické miesta, kde sa nahromadil neporiadok a mastný povlak. Môžete to urobiť manuálne alebo pomocou bazénového vysávača. Základné bazénové vysávače využívajú silu filtračného systému, na ktorý sa napájajú. Existujú však už aj automatické roboty, ktoré sa podobne ako robotické vysávače v domácnosti, budú pohybovať v algoritmoch po dne bazéna. V najlepšom prípade dokážu priľnúť aj k jeho stenám a neúnavne pracovať.
 • Po odstránení hlavných nečistôt je na rade dôkladné očistenie pieskovej filtrácie. Môžete ho vykonať manuálnym preplachom alebo využiť funkciu spätného preplachu (otočením páky šesťcestného ventilu).

Zazimovanie bazéna – 2. krok – Optimálna výška hladiny a chemická úprava vody

Keď už vo vode neplávajú listy, mŕtvy hmyz a filtrácia je očistená od neporiadku, prichádza na rad chemické čistenie.

 • Nadávkujte bazénovú chémiu tak, aby sa pH vody pohybovalo v rozpätí 7 – 7,4 a hodnota chlóru od 0,3 – 0,5 mg. Pustite filtráciu na plný výkon.
 • Následne vypustite vodu minimálne 15 cm pod ústie skimmera, trysiek, dýz aj protiprúdu. Voda v bazéne nesmie siahať nad ich úroveň, čo však môžu rýchlo zmeniť niekoľkodňové novembrové intenzívne dažde, alebo hustejšia vrstva snehu, ktorý sa pri oteplení náhle roztopí. Všetky hadice a trubice vedúce bazénu prefúknite tlakovým vzduchom a kde je to možné, použite dobre tesniace záslepky.
 • Toto však platí najmä v prípade, ak máte pevne zabudovanú filtráciu v bezprostrednej blízkosti bazéna. Ak je bazén nadzemný a filtrácia je mobilná, stačí znížiť hladinu vodu cca 10 cm pod najnižší výpust, filtráciu demontovať, nechať preschnúť všetky hadice a uložiť na suchom mieste. Ak však máte možnosť odpojiť motor a filtráciu aj pri zapustenom bazéne, určite im prospeje uloženie na suchom mieste bez mrazu.
 • Ak ste na začiatku sezóny bazén postavili s tým, že môže zostať vonku aj počas zimy, túto informáciu si pre istotu ešte raz skontrolujte u výrobcu alebo v inštalačnom návode. Určite však nenechávajte bazén prázdny. Pod vplyvom spodných vôd a topiaceho sa snehu by mohlo dôjsť k deformáciám bazénu.
 • Nezabudnite odpojiť všetky elektrické rozvody vedúce k bazénu!

Líši sa zazimovanie bazénu so slanou vodou od toho, v ktorom je obyčajná voda?

Vo väčšine krokov nie, no má svoje špecifiká. Spolu s odpojením filtrácie nezabudnite odpojiť aj zariadenie na elektrolýzu slanej vody (elektrolyzér). Opatrne na použitie zazimovačov bazénov s obsahom kovov, najmä medi. Meď by mohla po spustení bazéna v novej sezóne niektoré citlivé komponenty vážne poškodiť.

Majitelia bazénov so slanou vodou však majú jednu zásadnú výhodu naviac. Slaná voda má nižší bod tuhnutia, preto si môžete nechať zazimovanie aj na poslednú chvíľu – pred vypuknutím prvých mrazov.

čistenie bazéna

Zazimovanie bazéna – 3. krok – Zabráňte následkom mrazov

Po základnom ošetrení vody môžete aplikovať aj tekutý zazimovací prostriedok (tzv. zazimovač bazéna). Má svojich priaznivcov, no zároveň aj odporcov. Takýto prípravok zabraňuje usadzovaniu tvrdých vápenatých usadenín (vápnika a horčíka), množeniu baktérií, rias a ďalších mikroorganizmov, a zjednoduší tak čistenie bazéna na jar. Z vody v bazéne sa odbúra postupne sám akonáhle sú teploty vzduchu na jar stabilne vyššie ako 22 – 25 °C. Aké sú jeho negatíva? Niektoré menej kvalitné zloženia zazimovačov sa z vody odbúravajú veľmi dlho, aj viac ako 4 týždne a voda po nich dlhodobo pení. Pred zimou preto zvážte, aký druh chemikálie bude najvhodnejší.

To najdôležitejšie má však pevnú podobu. Ide o umiestnenie tzv. zimných dilatačných plavákov na voľnú hladinu vody, ktoré zabránia vytvoreniu súvislej vrstvy ľadu. Ak chcete šikovne ušetriť, použitie na zazimovanie bazéna pet fľašky, ktoré rovnako efektívne zabránia rozpínaniu ľadu.

Zazimovanie bazéna – 4. krok – Zakryť alebo nezakryť bazén?

Ak váš bazén nemá pevné zastrešenie, prekrytie vhodnou zimnou krycou plachtou je na mieste. Po všetkých stranách by mala presahovať minimálne 0,5 metra a zároveň by mala mať istiace prvky, ktorými ju zabezpečíte proti odfúknutiu, alebo prepadnutiu do bazéna pod ťarchou snehu.

Môžete sa stretnúť aj s názorom, že bazén by sa na zimu nemal ničím prekrývať. Záleží od konkrétnej konštrukcie, značky a odporúčaní výrobcu. Hrozí totiž riziko, že pod plachtu vlezie hlodavec, ktorý sa vo vode utopí, a aj napriek vaše snahe budete vodu na jar tak či tak vypúšťať.

Zazimovanie PVC nadzemných bazénov

Ak ste mali na dvore jednoduchú samonosnú konštrukciu PVC bazéna s nafukovacou obručou, zazimovanie vám síce zaberie jedno poobedie, no cez zimu sa o svoj bazén nemusíte strachovať.

 • Steny bazéna očistite ešte s napustenou vodou, pretože ak najskôr vypustíte vodu, budete mať k nim ťažší prístup.
 • Po vypustení vody odpojte všetky hadice, prechody, filtračné zariadenie aj skimmer.
 • Filtráciu dôkladne prepláchnite, nechajte uschnúť a odložte na suché miesto bez mínusových teplôt.
 • PVC bazén nechajte preschnúť od všetkej zostatkovej vody, nezabudnite dôkladne vyfúknuť vzduch z obruče.
 • Pri skladaní sa pokúste vyhnúť “ostrým” zlomom. Je lepšie, ak bazén zrolujete zatočením. Ak urobíte na bazéne pri skladaní výrazné zlomy, môžu na ňom pri dlhodobom uskladnení vzniknúť preklady, ktoré sa len tak ľahko nenarovnajú.
 • Bazén po zložení tiež patrí na suché miesto s teplotou od 5 – 25 °C, ideálne aj bez prístupu mačiek, psov, či hlodavcov.

Tipy na kvalitné nadzemné bazény

Mal váš bazén tento rok za sebou svoju poslednú sezónu? Objavilo sa na ňom viacero nedostatkov, trhlín, alebo vám už nevyhovuje veľkostne? Potom odporúčame tieto kvalitné nadzemné bazény, kde nájdete preverené modely od známych značiek. Ceny bazénov na jeseň môžu byť vo výpredaji nižšie, ako tie, ktoré sú uvedené v tabuľke.

 ProduktRozmeryHodnotenieCena (od) 
#1Bestway Steel Pro Frame
366 x 122 cm
366 x 100 cm
305 x 76 cm
5 out of 5 stars (5 / 5)272 € Čítať recenzie
#2Marimex Florida
366 x 122 cm
305 x 91 cm
+ filtrácia
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)254,90 € Čítať recenzie
#3Bestway Power Steel
Deluxe Rattan

488 x 122 cm
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)513,27 € Čítať recenzie
#4Marimex Orlando
366 x 91 cm4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)195,90 € Čítať recenzie
#5Marimex Tampa
366 x 91 cm
305 x 76 cm
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)79,90 € Čítať recenzie
#6Intex Easy set
305 x 76 cm
396 x 84 cm
4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)58 € Čítať recenzie

Mohlo by vás zaujímať:

Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin