3D plánovač kuchyne – Kde si navrhnúť vizualizáciu kuchyne zdarma a online?

Kuchyňa – srdce každej domácnosti. Isto nám dáte za pravdu, že na zariaďovanie alebo rekonštrukciu kuchyne treba v rozpočte rátať s vyššou položkou. Základom je dôraz na rozvrhnutie kuchynskej linky pre maximálne využitie a funkčnosť priestoru. Ako si naplánovať kuchyňu? Na čo nezabudnúť? Vyskúšajte 3D plánovače kuchýň, ktoré vaše predstavy pretavia nielen do zaujímavej 3D vizualizácie, zároveň vám priblížia, koľko bude nová kuchyňa stáť.

ako naplánovať kuchyňu

Kde si nechať urobiť projekt a návrh kuchyne?

Zariadenie kuchyne si vyžaduje starostlivé plánovanie. Či už ste majiteľmi veľkej kuchyne s dostatkom priestoru pre kuchyňu do tvaru „U“ a ostrovčekom, kuchyne, ktorá je spojená s obývačkou, alebo chcete využiť každý centimeter v malej panelákovej kuchyni, rozvrhnutie kľúčových prvkov a ich umiestnenie je tak trochu malá veda. Vopred treba myslieť na otváranie skriniek, množstvo úložného a odkladacieho priestoru, prítomnosť elektrických zásuviek pre spotrebiče, umiestnenie drezu poblíž rúr s prívodom vody aj rúrou na odpad, výšku pracovnej dosky, výšku horných skriniek, pracovné zóny, … Nová kuchyňa bude súčasťou vášho bývania dlhé roky, preto je na mieste mať nároky na jej prevedenie.

Už nemusíte navštíviť kuchynské štúdium, kde ste strávili čas vysvetľovaním svojej predstavy a rozpočtu. Návrh kuchyne online sa stáva čoraz rozšírenejšou “funkcionalitou”, ktorú ponúkajú veľkí predajcovia so sortimentom nábytku. Zadarmo a bez tlačenia do rýchlej kúpy môžete v šikovných grafických programoch ukladať skrinky do poradia, voliť si farbu predných plôch aj pracovnej dosky, pracovať s voľne stojacimi aj vstavanými spotrebičmi. A to všetko z pohodlia obývačky, hoci aj večer pri sledovaní televízie.

Na úvod zadávate tvar a rozmery vašej kuchyne, môžete umiestniť okno, dvere či vykurovacie teleso. Ak budete pri zadávaní základných parametrov dôslední, je len malé riziko, že by niektorý prvok prečnieval alebo sa nedal otvoriť. Môžete tiež meniť farebnosť, dopĺňať dekorácie, meniť kompozíciu. Zároveň tiež uvidíte predpokladanú cenu “projektu” a predídete sklamaniu, že vaša vysnívaná kuchyňa je vysoko nad rozpočtom.

Zhodnotili sme štyri plánovače kuchýň, kde si vizualizáciu vašej kuchyne môžete urobiť zdarma. Ako sa s týmito plánovačmi pracovalo? Čo vám môžu ponúknuť?

1.3D plánovač kuchýň SIKO

plánovač kuchyne SIKO

3D plánovač kuchýň SIKO prináša zaujímavé možnosti a ponúka rôzne štýly. V prvom kroku vyberáte jeden z predvolených štýlov (moderný, bezúchytkový, rustikálny, provence, škandinávska …) a skúšajte rôzne farebné kombinácie pre dekor dvierok, korpusu, obkladu aj pracovnej dosky. V ďalšom si môžete vybrať rozmiestnenie a druh spotrebičov (veľkosť chladničky, rúra pod varnou doskou vs. vstavaná do vysokej skrinky, …).

V treťom kroku prichádza na rad pôdorys miestnosti. Dajte si záležať na tom, aby ste boli na centimetre presní. Musíte osadiť okná, dvere, prekážky (komín, stĺp, polopriečky). V online plánovači sa síce dá pekne pohybovať dopredu a dozadu, ušetrí vám čas, ak si všetko pomeriate jedenkrát a správne. Po osadení týchto prvkov do pôdorysu si zvolíte preferovaný tvar kuchyne (do “L”, “U” rovná kuchyňa, 2 rovnobežné pracovné plochy na protiľahlých stranách). Následne vám plánovač podľa tvaru kuchyne automaticky (a zároveň vhodne) rozmiestni spotrebiče. Určite sa nestane, aby boli vedľa seba varná doska a chladnička. Nič vám však nebráni spotrebiče presúvať. Kliknete na tlačidlo a už iba čakáte na svoju vizualizáciu. Ak vás návrh presvedčí, stačí iba kontaktovať kuchynských odborníkov a dohodnúť si stretnutie, kde doladíte detaily.

Video

 • Zaujímavé vizuálne spracovanie v 3D aj s rotáciou
 • Dekory a farby môžete meniť aj pri výslednej vizualizácii
 • Nákupný zoznam + orientačná cena
 • Možnosť uložiť si návrh
 • Jednoduché a intuitívne používanie
Zobraziť plánovač

2.Möbelix kuchynský plánovač

mobelix plánovač kuchyne

Výborná grafika, krásne farby aj textúry dreva, zaujímavé kombinácie. Predajca Möbelix prináša zaujímavý kuchynský plánovač, ktorý pracuje s jeho najpopulárnejšími kuchynskými zostavami. Síce si v ňom na rozdiel od iných nemôžete nastaviť presne rozmery miestnosti, ani zvoliť skrinky, získavate farebne veľmi realistické zobrazenie kuchyne v štýle, aký sa vám páči. Čo to znamená?

V kuchynskom plánovači si zvolíte predplánovanú kuchyňu, jej tvar s rozmermi a následne volíte dekor/farbu horných, dolných skriniek, korpusu, pracovnej dosky, podlahy aj stien. Túto fázu máte “vyklikanú” za pár sekúnd a čo je najlepšie – stále môžete skúšať nové kombinácie. Čo už plánovač nezohľadňuje, je umiestnenie dverí, okna a ďalších prvkov kuchyne.

Následne si môžete dohodnúť bezplatné a nezáväzné poradenstvo. Ešte predtým si však môžete stiahnuť predbežný plán inštalácie, kde máte aj rozmery skriniek, a teda už vopred budete vedieť, ktoré prvky pri konzultácii ponechať alebo zmeniť. Môžete si tiež zvoliť, či máte záujem o základný alebo prémiový balík spotrebičov. V cene kuchyne je zvyčajne zarátané aj zameranie kuchyne, montáž a inštalačný servis.

Predajca Möbelix prináša zaujímavý kuchynský plánovač, ktorý pracuje s jeho najpopulárnejšími kuchynskými zostavami.

 • Verné zobrazenie kuchýň / dekorov / detailov / farieb
 • V kalkulácii ceny sú zahrnuté aj spotrebiče
 • Konfigurátor je nenáročný na používanie. Nezaťažuje výkon počítača. Funguje veľmi rýchlo.
 • Zvolenú kuchyňu si môžete zaradiť medzi obľúbené a nájdete ju na 1 kliknutie.
Zobraziť plánovač

3.Plánovač kuchýň IKEA

plánovač kuchyne IKEA

“Podrobný plánovač kuchýň (verzia pre stolný počítač).” Takto označené tlačidlo sme našli na stránke IKEA.com s lokalizáciou pre Slovensko. Následne sme sa dostali do už na prvý pohľad zaujímavo spracovaného prostredia “kitchenplanner”, kde sa začína rozvrhnutím miestnosti. V tomto prípade kuchyne, no rovnako tak si obľúbeným IKEA nábytkom môžete zariadiť aj jedáleň a pracovňu.

Zvolíte veľkosť a tvar miestnosti, kde sa posúvaním (pomocou kurzoru myši alebo cez touchpad) pohybujete po milimetroch! Výborná presnosť. Vyberiete prevedenie dlažby, stien a všetky rozmery. Prvotné nastavenia môžete uzamknúť, aby sa vám počas presúvania vybavenia náhodou neposunuli základné prvky. Ďalej už nastupuje fáza, v ktorej strávite aj dlhší čas, pretože si môžete presne zvoliť prevedenie skriniek a ich umiestnenie. Toto plánovanie odporúčame pre náročných. V závere tu okrem 3D vizualizácie nájdete aj ceny všetkých použitých prvkov a celkovú cenovú kalkuláciu, ktorú si môžete stiahnuť alebo uložiť na stránke IKEA.

Video

Ak si už dlhšie pozeráte kuchyne IKEA a máte medzi nimi svojho favorita, vyskúšajte si aj interaktívny plánovač kuchýň. K dispozícii máte rovnú kuchynskú zostavu a kuchyňu to tvaru “L”. V tomto rýchlo reagujúcom plánovači vyskladáte rôzne farebné kombinácie horných a dolných skriniek, spotrebiče, pracovnú dosku a tvar a veľkosť drezu a iné detaily. Aby ste mali všetko na jednom mieste, neprehliadnite ani ďalšie plánovacie pomôcky – plánovač pracovnej dosky a návrh jedálenskej zostavy.

 • Veľmi podrobný a detailný 3D plánovač (zaberie viac času)
 • Možnosť uložiť si návrh
 • Ďalšie interaktívne plánovače k dispozícii
 • Cenová kalkulácia
Zobraziť plánovač

4.Roomsketcher.com

roomsketcher planner

Chystáte sa zariadiť svoje nové bývanie a hľadáte inšpiráciu, ako čo najlepšie využiť priestor? Potom pri plánovaní zariadenia vyskúšajte aj webovú stránku RoomSketcher.com, ktorá umožňuje vybrať a umiestniť zariadenie pre celú domácnosť. Na výber máte stovky možností a ešte viac ich kombinácii.

Aby ste tento online plánovač zadarmo mohli používať, musíte si na stránke najskôr vytvoriť bezplatné konto. Následne je vašou úlohou načrtnúť pôdorys. Môže ísť o detailný pôdorys jednej miestnosti, ale aj celého bytu. Plánovač sa ovláda pomocou kurzoru presúvaním, ktoré je pomerne citlivé, takže každý prvok sa vám pri dostatočnej trpezlivosti podarí osadiť na správne miesto.

Ide o projekt, ktorý je v anglickom jazyku. V našich podmienkach slúži skôr ako inšpirácia pre nadšencov dizajnu a zariaďovania. Za vyššiu funkcionalitu (konto VIP a PRO), ktorá napríklad ponúka aj precízne LIVE 3D náhľady, sa už platí ročné členstvo. Zároveň je dobré vedieť, že hoci si môžete rozvrhnúť zariadenie všetkých miestností, ak sa vám výsledok zapáči, pasujúci nábytok si už musíte v našich obchodoch pohľadať sami.

Video

 • Zaujímavý komplexný plánovač
 • V anglickom jazyku, no zrozumiteľný aj podľa ikoniek
 • Obľúbený u dizajnérov
Zobraziť plánovač

Na čo si dať pozor pri plánovaní kuchyne?

S pomocou plánovačov kuchyne sa môžete dostať k zaujímavému vizuálnemu spracovaniu. Nenechávajte však všetko na náhodné rozloženie. Plne funkčná kuchyňa, v ktorej bude radosť variť je zostavená tak, aby prácu uľahčovala a nemuseli ste v nej nachodiť kroky navyše.

✅ Zvážte rozloženie hlavných zón

Predstavte si, že chcete pripraviť zemiakové pyré. Zemiaky vyberiete zo skrinky, očistíte na doske, umyjete pod tečúcou vodou, nakrájate, vložíte do hrnca, uvaríte a na záver pridáte mlieko, maslo soľ a popučíte. V približne tomto poradí si môžete v kuchyni rozvrhnúť aj základné zóny. Nie každá kuchyňa však poskytuje priestor pre všetky zóny. Vždy sa však snažte základné zóny úložiť do línie za sebou, alebo do trojuholníka.

 • Vo všeobecnosti sa odporúča začať umiestnením chladničky, ideálne v dostatočnej vzdialenosti od radiátora v kuchyni. V blízkosti chladničky sa tiež môžu nachádzať vyššie potravinové skrinky. Ide o zónu určenú na skladovanie potravín.
 • Hneď vedľa nej umiestnite menšiu odkladaciu plochu, kde môžete potraviny vyložiť. Táto zóna slúži na prípravu potravín. Najčastejšie ide o jednu, či dve spodné skrinky, v ktorých môžete mať uložené misky, sitká, dosky na krájanie, … Taktiež môže byť vo vnútri integrovaný kôš na odpadky.
 • Ďalšou zónou je umývacia časť. Jej základnou súčasťou je drez s vodovodnou batériou, čoraz častejšie aj umývačka riadu.
 • Nasleduje pracovná plocha na čistú prípravu, kde očistené a umyté potraviny vložíte do hrnca, pekáča alebo na plech. Opäť ide o spodnú skrinku, ktorá v sebe ukrýva hrnce, panvice, plechy, zásuvku s množstvom kuchynského náradia.
 • Šup s hrncom na varnú dosku alebo s plechom do rúry. Varná doska a rúra už nemusia byť prepojené. Čoraz častejšie sa rúra umiestňuje vyššie, do vysokej skrinky. Takéto riešenie je nielen vizuálne atraktívne, zároveň je aj praktické. Nemusíte sa k plechu zohýbať a zároveň máte istotu, že malé deti k rúre nedosiahnu.
 • Je vhodné, ak aj na opačnej strane varnej zóny máte k dispozícii ďalšiu odkladaciu zónu, kde už môžete postaviť hotové jedlá, pripravené na servírovanie. Trendom väčších rodinných kuchýň je stredový ostrovček, na ktorý sa presúva celá varná plocha (varná doska, sporák, štýlový priestorový digestor), v spojení so servírovacou plochou a sedením.

✅ Umiestnite spotrebiče na vhodné miesta

Výberu vhodných spotrebičov do kuchyne sme venovali už veľa času. Preto, ak hľadáte inšpiráciu na kvalitné produkty, pozývame vás navštíviť kategórie Veľké spotrebiče, Malé spotrebiče, Kuchyňa.

Platí, že spotrebiče, ktoré produkujú teplo (sporák, rúra, umývačka riadu), by sa nemali nachádzať v bezprostrednej blízkosti chladničky. Chladnička potom spotrebováva podstatne viac energie, aby zabezpečila ideálnu teplotu pre vložené potraviny. Taktiež by chladnička nemala byť postavená vedľa výhrevného telesa, ani oproti oknu, kde ju môžu zohrievať slnečné lúče.

Umývačku riadu sa snažte umiestniť čo najbližšie k prívodu vody a odtoku odpadových vôd. Ušetríte nielen na prepojovacích materiáloch, zároveň máte istotu, že prepojenie bude správne vyspádované.

✅ Nepodceňte výškové usporiadanie

Kuchynskú výbavu dennodennej potreby uložte na miesta, na ktoré dosiahnete bez toho, že by ste sa museli postaviť na špičky. Ak meriate od 155 do 190 cm, väčšina vopred skonštruovaných kuchynských liniek vám bude svojím rozložením vyhovovať. Minimálne nebudete mať problém s ich využívaním.

Pre nižšie a vyššie postavy je však už toto štandardné prevedenie v niektorých prvkoch nevyhovujúce. Nižší človek nedosiahne do horných skriniek bez schodíkov, vysoký človek sa musí hrbiť nad pracovnou doskou, ktorá býva vo výške cca 83 – 85 cm.

Zvážte v takom prípade realizáciu kuchynskej linky na mieru, ktorá môže plne vyhovovať vaším potrebám. Pamätajte však na to, že ak sa svoj dom, či byt raz rozhodnete predať, špecifické prevedenie kuchynskej linky môže spôsobiť pri predaji miernu komplikáciu.

✅ Pracujte so svetlom (denným aj umelým)

Je drez pod oknom vhodným riešením? Ak chcete využívať dostatok denného svetla, potom áno. Myslite však na typ a umiestnenie vodovodnej batérie. Kuchynské okno sa musí dať otvoriť. O niečo komplikovanejší je kvôli drezu aj prístup k oknu, ak ho chcete umyť. Už vopred zvážte umelé osvetlenie kuchynskej linky. Základom je mať dostatok svetla na zónach, kde potraviny spracúvate.

✅ Hľadajte materiály trvácne a s jednoduchou údržbou

Kvalitná kuchynská linka môže poslúžiť desaťročia. Ak stavíte na nadčasové prevedenie, neohrozia ju ani rýchlo sa meniace trendy. Základom sú kvalitné materiály (masív, drevo, nerez, kameň) s dlhou životnosťou. Investujte viac do pracovnej dosky a riešenia zásteny. Hoci sú menšie obkladačky efektné, ich čistenie je pracnejšie. Kameňom úrazu sa niekedy stávajú aj na prvý pohľad neviditeľné, no dôležité prvky – pánty, prvky otvárania, push systémy.

Zobraziť 3D plánovač SIKO Zobraziť Möbelix kuchynský plánovač
Zobraziť plánovač kuchýň IKEA Zobraziť plánovač RoomSketcher
5/5 - (5 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin