Najlepšie posteľné obliečky na leto: Aký materiál a prevedenie vybrať?

Hľadáte najlepšie obliečky na leto, v ktorých bude radosť oddychovať? Ak sa počas horúcich letných nocí nervózne prehadzujete, je vám teplo a nemôžete zaspať, vedzte, že vinníkom môžu byť aj posteľné obliečky, nielen otravný komár. Ideálna posteľná bielizeň je chladivá, priedušná a výborne odvádza pot. Na aké materiály sa zamerať?

V posteli strávime minimálne tretinu svojho života, preto by bezprostrednému prostrediu a materiálom mali venovať čo najviac pozornosti. Tak, ako si vyberáme pohodlnú pohovku, kancelársku stoličku, nenechajme na náhodu ani prvky tvoriace posteľ. Dôležitá je veľkosť postele, plocha lôžka, kvalita matracu a roštu, umiestnenie postele v spálni, a samozrejme aj materiály, ktorými sa počas spánku obklopujeme. Nikto z nás za do postele nevyberie v hryzavom pyžame. Hľadáme najmä mäkkosť a pohodlnosť. Od posteľných obliečok však už chceme čosi naviac. Zvyčajne ich totiž vyberáme podľa vzhľadu, farby a motívu. Ak máte vyhliadnuté niekoľko krásnych obliečok s fotopotlačou kvetov, rýchlo skontrolujte zloženie. Niektoré obliečky, hoci na prvý pohľad nádherné, vám dobrú službu pre kvalitný spánok neurobia.

Najlepšie posteľné obliečky na leto

 ProduktInfoHodnoteniaCena (od) 
#1Matějovský
Damaškové obliečky Lolita

✅ 100% bavlna damašek
✅ Veľmi elegantné
✅ Vysoká kvalita
[usr 5 text="true" tooltip="true"]59 € Čítať recenzie
#2Matějovský
Saténové obliečky Palace

✅ 100% bavlnený satén
✅ Romantický florálny vzor
✅ Luxusné a pohodlné
[usr 5 text="true" tooltip="true"]59 € Čítať recenzie
#3Veba Damaškové obliečky
✅ 100% bavlna damašek
✅ Luxusný hodvábny povrch
✅ Dlhá životnosť
[usr 5 text="true" tooltip="true"]55 € Čítať recenzie
#4Kvalitex
Saténové obliečky Luxury Collection

✅ 100% bavlnený satén
✅ Zvýšená pevnosť materiálu
✅ Farba: biela
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]44 € Čítať recenzie
#5Saténové obliečky
Luxury Collection

✅ 100% bavlnený satén
✅ Veľmi pevná väzba
✅ Vyrobené v Českej republike
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]35 € Čítať recenzie
#64Home
Saténové obliečky Cik Cak

✅ 100% bavlnený satén
✅ Príjemne mäkké a hebké
✅ Dobrá cena
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]16 € Čítať recenzie

Podľa akých kritérií vybrať posteľné obliečky?

✔️ Páčia sa mi nové posteľné obliečky?

V prvom rade vyberajte podľa svojho vlastného vkusu. Niekto sa cíti príjemne v jemných kvetovaných obliečkach, ďalší preferuje tmavé farby s výrazným geometrickým vzorom. Nemusíte sa riadiť módnym diktátom, ide o váš vkus a spokojnosť. Dôležité je aj zladenie s interiérom spálne.

✔️ Hľadám nekrčivý materiál alebo mi neprekáža žehliť ich?

Posteľné obliečky zaberajú v spálni jednu z najväčších vodorovných plôch. Preto je na mieste mať nároky na ich úhľadnosť. Niektoré materiály sú prirodzene viac krčivé, ďalšie vyzerajú dobre aj po niekoľkých nociach. Potreba žehliť obliečky po praní záleží od materiálu, z ktorého boli vyrobené, aj od jeho úpravy. Bavlnené obliečky sa dobre vyžehlia, ak je v nich ešte malé percento vlhkosti po opratí. Mikroplyšové a krepové obliečky (+ saténové obliečky s nežehlivou úpravou) nemusíte žehliť vôbec. Ak si dáte záležať na rovnomernom rozvesení flanelových obliečok, tiež sa vyhnete státiu za žehliacou doskou. Nie všetky z menovaných sú však vhodným materiálom na leto!

✔️ Zostanú farby po opratí stále rovnako žiarivé?

Stálosť materiálu a jeho farebnosť sa pri pohľade na pekné balenie nedá vopred odhadnúť. Aj veľmi príjemný materiál môže zrazu pri jednom sušení na slnku vyblednúť. Ak pátrate po kvalitných a stálych farbách, hľadajte atestáciu a certifikáciu materiálu. Kvalitní výrobcovia pracujúci s textilom si dávajú záležať, aby k nim mali potenciálni kupujúci prístup. Ak sa k týmto informáciám neviete dopátrať, vezmite si na pomoc užívateľské recenzie posteľných obliečok.

✔️ Majú byť hrejivé alebo chladivé?

Niektoré materiály obliečok sú vhodné na použitie počas zimných mesiacov. Napríklad flanel má vyšší vlas, ktorý navodzuje takmer okamžite fantastický pocit tepla. Vo flanelových obliečkach by ste však zrejme nechceli stráviť tropickú noc. Počas leta sa tak k najobľúbenejším materiálom radí 100 % bavlna, bavlnený satén a tiež aj bambus. Viac o informácii o materiáloch už prinášajú nasledujúce odseky, kde nájdete ich výhody aj vhodnosť pre dané ročné obdobie.

Posteľné obliečky – najobľúbenejšie materiály a ich vlastnosti

Nasledujúca desiatka materiálov sa najčastejšie používa na výrobu posteľnej bielizne. Poradie, v akom sú uložené, je zároveň aj akýmsi rebríčkom, ktorý vyjadruje vhodnosť materiálu na teplé letné noci. Hoci ide o naše subjektívne zhodnotenie, v redakcii sme sa zhodli, že najlepšie sa cez leto cítime v obliečkach z bavlny, bavlneného saténu a damašku. Na konci rebríčka nájdete zase materiály, ktoré sú hrejivé, ako stvorené na dlhé zimné noci.

1. Bavlnené posteľné obliečky

Bavlnené obliečky sú neprekonateľnou klasikou, ktorá si drží svoju stabilnú pozíciu aj pri narastajúcej konkurencii. Príjemný, trvácny a farebne stály materiál dokáže prežiť aj desiatky rokov, ak sa oň dobre postaráte. Ak máte radi kvalitu, siahnite po bavlne s vyššou gramážou. K jej nesporným prednostiam patrí výborné odvádzanie vlhkosti a priedušnosť. Nedráždi pokožku, a aj preto je bavlna vhodná pre ľudí s citlivou pokožkou a kožnými problémami. Nie nadarmo je 100 %tná bavlna voľbou číslo 1 u bábätiek. Jediným mínusom je nutnosť žehlenia.

 • Kvalitný materiál s vysokou odolnosťou
 • Farebná aj tvarová stálosť
 • Priedušnosť a dobré odvádzanie potu
 • Hypoalergénny materiál ideálny na leto

2. Obliečky z bavlneného saténu

Saténové obliečky sú ako stvorené na leto. Avšak skontrolujte, či sa skutočne jedná o kvalitný bavlnený satén a nie jeho syntetickú náhradu. Bavlnený satén je totiž vyrobený zo 100 % bavlny a aj do týchto obliečok sa prenášajú všetky benefity vymenované v odseku vyššie. Materiál je však upravený tak, aby bol na dotyk mäkký, hebký a na pohľad lesklý. V lete tak navodzuje žiadaný efekt chladu. Patrí k materiálom s dlhou životnosťou a je k dostaniu aj v nekrčivej úprave. Špeciálna povrchová úprava si však vyžaduje citlivejšie pranie. Zvyčajne sa saténová posteľná bielizeň perie vyvrátená naruby, v jemných pracích prostriedkoch a pri nižších teplotách.

 • Výnimočná hebkosť a jemnosť
 • Vďaka lesku dostáva spálňa nádych luxusu
 • Príjemne chladivý materiál vhodný na leto
 • Bavlnený satén má všetky vlastnosti kvalitnej bavlny

3. Damaškové posteľné obliečky

Na damaškovej textílii sa vynímajú nádherné reliéfne vzory. V spálni pôsobia tieto jednofarebné obliečky elegantne a dodávajú jej atraktívny žiarivý punc luxusu. Damašek vzniká mercerovaním čistej bavlny v soľnom roztoku. Názov získal podľa sýrskeho mesta Damask, ktoré bolo hlavným centrom najkvalitnejších textílii svojej doby. V niektorých rodinách sa kvalitné damaškové obliečky dedia z generácie na generáciu. Nevyžadujú komplikovanú starostlivosť, odmenia vás nadštandardným vzhľadom a veľmi príjemným pocitom na dotyk.

 • Elegantný lesklý materiál s ornamentovými a kvetovanými vpletanými vzormi
 • Extra vysoká životnosť
 • Nenáročnosť na údržbu, celoročné použitie
 • Obliečky vhodné aj pre náročných

4. Bambusové posteľné obliečky

Bambus je veľmi populárnym materiálom na osuškách, uterákoch aj ponožkách. Vyniká vysokou savosťou, priedušnosťou a ide o ďalší ekologický prírodný materiál, ktorý navodzuje pri kontakte s pokožkou príjemný pocit. V spojení s bavlnou vznikajú chladivé obliečky na leto, ktoré dobre odvádzajú vlhkosť, sú priedušné, stálofarebné a moderné.

 • Prírodný materiál príjemný na dotyk
 • V tele chladia, v zime hrejú
 • Vhodné pre alergikov a ľudí s citlivou pokožkou
 • Trvácne a stálofarebné obliečky s jednoduchou údržbou

5. Viskózové posteľné obliečky

Podobné vlastnosti ako bambusové obliečky má viskózová posteľná bielizeň. Viskóza sa získava regeneráciou celulózy, kde je najčastejšie vstupnou surovinou bukové drevo. Ak sa viskóza skombinuje s bavlnou, nejde o žiadny čiastočne syntetický materiál, ako si mylne mnoho ľudí myslí. Posteľné obliečky z tohto materiálu majú niekoľko príťažlivých vlastností – majú vysoké absorpčné vlastnosti, sú stálofarebné a majú minimálne nároky na údržbu. Dokonca ich nemusíte ani žehliť. Pri rozhodovaní vás tiež môže presvedčiť ich jemný lesk, ktorý dodá vašej posteli nezameniteľnú atmosféru.

 • Prírodný vysokoabsorpčný materiál
 • Obliečky nenáročné na údržbu
 • Jemný lesk
 • Príjemne mäkké na dotyk

6. Krepové posteľné obliečky

Zo 100 % bavlny sa vyrábajú aj krepové obliečky, ktoré sú charakteristické rovnomerným pokrčeným vzhľadom. Táto úprava je zároveň aj ich výsadou. Krepové nariasenie drží svoj tvar a ani po praní nemusíte obliečky žehliť. V prípade krepu je to dokonca nevítaná aktivita. Pri kontakte s pokožkou ide o mimoriadne vzdušný materiál, pretože v porovnaní s inými hladkými materiálmi neprilieha celou dotykovou plochou.

 • Obliečky vyrobené z overenej klasiky – bavlny
 • Natrvalo nariasená štruktúra, ktorá drží tvar
 • Bez nutnosti žehliť
 • Vzdušné a ľahké

7. Obliečky z polybavlny

Polybavlna je relatívne novinkou na trhu, ktorá láka najmä nízkou cenou. Ide o kombináciu bavlny (35%) a polyesteru (65%). Materiál je vo výsledku veľmi ľahký, rýchlo schne a nepotrebuje žehlenie. Tento typ obliečok nesie povrchovú úpravu nazývanú “peach skin” (broskyňová koža) – na dotyk pôsobí veľmi príjemne a hebko, no môže navodzovať hrejivý pocit.

 • Ľahký, rýchloschnúci materiál
 • Na dotyk príjemne hebký
 • Dobrá trvácnosť farieb

8. Obliečky z mikrovlákna

Mikrovlákno je tak trochu kontroverzný syntetický materiál (100 % polyester). Jedna skupina ľudí ho doslova vyhľadáva, ďalšia sa desí predstavy, že by si mali ľahnúť do postele s mikrovláknovými obliečkami. Mikrovlákno je extra ľahké, preschne do niekoľkých minút, nemusí sa žehliť a uchováva si perfektnú farebnosť aj po mnohých praniach. Mnohí výrobcovia uvádzajú, že má výborné termoregulačné vlastnosti – cez zimu hreje a v lete chladí, no treba dať hlavne na vlastnú skúsenosť a pocit.

 • Extra rýchloschnúci materiál
 • Nízka hmotnosť a malé rozmery po zložení – vhodné do batožiny
 • Farby trvalo výrazné

9. Mikroplyšové posteľné obliečky

Mikroplyš je “chlpatá” verzia mikrovlákna. Tiež ide o 100 % odľahčený polyester, no už na prvý pohľad vidíte, že jeho štruktúra je ako povrch jemného plyšového macíka. Koniec koncov, z mikroplyšu sa vyrábajú deky aj župany. Tento hebký materiál má rovnaké vlastnosti ako mikrovlákno – rýchlo schne, zásadne sa nežehlí a má krásne sýte farby. Pre vysokú hrejivosť je vhodnou voľbou na chladné zimné noci. Bonus naviac – tento materiál nemajú v obľube roztoče, preto ho vyhľadávajú aj alergici.

 • Jemný, plyšový a hrejivý materiál
 • Rýchloschnúci
 • Vysoká trvácnosť farieb
 • Vhodný aj pre alergikov

10. Flanelové posteľné obliečky

Posledné v našom zozname sú už tradičné flanelové posteľné obliečky – voľba číslo 1 na zimné mesiace. Flanel je vyrobený z husto tkanej bavlny a upravený špeciálnou metódou česania. Ide o prírodný materiál, ktorý navodzuje ten pravý hrejivý pocit už od prvých sekúnd pod perinou. Pozor však na pranie – dodržujte všetky odporúčania týkajúce sa starostlivosti. Niektoré menej kvalitné flanelové obliečky totiž rýchlo stratia svoju farebnosť.

 • Ideálny materiál na zimné mesiace
 • Vysoká hrejivosť
 • Hebké obliečky s vyšším vlasom
 ProduktInfoHodnoteniaCena (od) 
#1Matějovský
Damaškové obliečky Lolita

✅ 100% bavlna damašek
✅ Veľmi elegantné
✅ Vysoká kvalita
[usr 5 text="true" tooltip="true"]59 € Čítať recenzie
#2Matějovský
Saténové obliečky Palace

✅ 100% bavlnený satén
✅ Romantický florálny vzor
✅ Luxusné a pohodlné
[usr 5 text="true" tooltip="true"]59 € Čítať recenzie
#3Veba Damaškové obliečky
✅ 100% bavlna damašek
✅ Luxusný hodvábny povrch
✅ Dlhá životnosť
[usr 5 text="true" tooltip="true"]55 € Čítať recenzie
#4Kvalitex
Saténové obliečky Luxury Collection

✅ 100% bavlnený satén
✅ Zvýšená pevnosť materiálu
✅ Farba: biela
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]44 € Čítať recenzie
#5Saténové obliečky
Luxury Collection

✅ 100% bavlnený satén
✅ Veľmi pevná väzba
✅ Vyrobené v Českej republike
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]35 € Čítať recenzie
#64Home
Saténové obliečky Cik Cak

✅ 100% bavlnený satén
✅ Príjemne mäkké a hebké
✅ Dobrá cena
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]16 € Čítať recenzie

Záverom: Aké obliečky kúpiť na horúce letné noci?

V prehľade hlavných materiálov ste si možno našli svojho favorita. Určite neprehliadnite ani tipy z tabuľky. Ide o posteľné obliečky, ktoré sa tešia množstvu pozitívnych ohlasov.

Prírodné uhladené materiály sú na leto vhodnejšie ako ich syntetické náprotivky. Pamätajte, že počas sparnej noci oceníte posteľnú bielizeň, ktorá dýcha, je priedušná a dobre odvádza pot. Moderné úpravy zase prinášajú do starostlivosti o posteľnú bielizeň vítanú nenáročnosť, preto vám nebude prekážať ani častejšie pranie. Zbytočne sa nekrčia a dlhé roky si držia tvar aj farebnosť.

Ak váhate nad farbami a univerzálnosť nábytku vám umožňuje farebné experimenty, výbornou voľbou sú odtiene zelenej a modrej farby, ktoré prirodzene evokujú chlad. Modrá a tyrkysová farba navodí prímorskú atmosféru, so zelenou sa aj v snoch vyberiete na potulky do džungle či hôr.

 

5/5 - (3 votes)
1 Zdieľanie

1 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin1