Najlepšie formy na bábovku: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

bábovka formaNa výbornú bábovku treba overený recept a kvalitnú formu, z ktorej sa upečená bábovka bez zaváhania vyklopí. Že práve takú formu potrebujete? Tu je niekoľko tipov na najlepšie formy na bábovky, ktoré svojimi vlastnosťami a prevedením zaujali kupujúcich.

Našu pozornosť sme zamerali na formy na bábovky, ktorých pomer cena/kvalita je z hľadiska využitia viac ako ideálny. Aby ste mali ucelený obraz o sortimente a možnostiach, v nasledujúcom sprievodcovi sa dozviete, ako vybrať formu na bábovku presne podľa svojich potrieb a na ktoré parametre najviac prihliadať. K dobrej kúpe si vezmite si na pomoc aj testy a recenzie foriem na bábovky, kde nájdete niekoľko favoritov – napríklad od značiek Tefal, Tescoma, Kaiser či Bonami Collection.

Najlepšie formy na bábovku podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#Bonami Selection Rosa

Náš víťaz, najlepšia forma na bábovku
+ Aktuálne veľmi trendy tvar
+ Vyrobená z hliníka
+ Ľahká a stabilná forma, ktorá odoláva teplotám až do 280 °C
+ Materiál veľmi dobre vedie teplo
+ Vnútorný povrch je nepriľnavý
od 20 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#Tefal Delibake J1640274 22 cm

Najlepšia od značky Tefal
+ Praktická a kvalitná forma na pečenie
+ Vyrobená z uhlíkovej ocele, vydrží až do teploty 230 °C
+ Vnútorný povrch ošetrený nepriľnavou vrstvou
+ Tradičný tvar bábovky
od 15 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#Tescoma DELÍCIA ø 24 cm, rozeta

Luxusný tvar bábovky
+ Vyrobená zo zliatiny ušľachtilých kovov
+ Prvotriedny antiadhézny povrch
+ Cesto prepeká rovnomerne, bez pripaľovania
+ Čistenie možné aj v umývačke riadu
od 44 €
⭐ 95 % Čítať recenzie
#Kaiser 2300646794 diamant

Bábovka v tvare diamantu
+ Krásny tvar hotovej bábovky
+ Pevný tvar formy – nedeformuje sa teplom
+ Nepriľnavý a odolný keramický povrch
+ Zo zdravotne nezávadných materiálov
+ Záruka až 10 rokov
od 36 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
#Kaiser Inspiration Twister 25 cm

Originálny tvar
+ Bábovka s poschodovým vzhľadom – spestrí aj sviatky
+ Vyrobená z liateho hliníka
+ Nepriľnavý keramický povrch
+ Tepelne odolná do 230 °C
+ Pečie rovnomerne
od 37 €
⭐ 90 % Čítať recenzie
#Orion Forma silikón bábovka

Najlepšia silikónová forma na bábovku
+ Nízka hmotnosť
+ Tradičný tvar aj veľkosť
+ Cesto sa v nej nelepí
+ Odolnosť voči teplotám od - 40 °C do + 220 °C
od 11 €
⭐ 87 % Čítať recenzie

Ako vybrať formu na bábovku

Bábovka je múčnik, ktorý netreba obzvlášť predstavovať. Je nenáročná na prípravu a môže chutiť zakaždým trochu inak. Mnohým z nás sa spája s príjemnými rodinnými chvíľami, oddychom či posedením v kruhu kamarátov. Na bábovku existuje veľa rozmanitých receptov a trúfneme si povedať, že podobný (a určite ešte väčší) je aj počet foriem na bábovku. Forma na bábovku už totiž nemá jednotný okrúhly tvar s decentnými vlnkami po obvode. Ak ste sa rozhodli, že je správny čas kúpiť novú formu na bábovku, poďte si urobiť prehľad o materiáloch, veľkostiach či tvaroch tejto ne/tradičnej kuchynskej výbavy.

Čo je bábovka?

Bábovka sa bez formy na bábovku upiecť nedá. Pre bábovku je totiž typický okrúhly tvar so zaujímavým krojením po obvode a otvorom v strede. Aká je história bábovky? Tento koláč je typický pre Slovensko, Česko, Poľsko, Rakúsko, Nemecko, Francúzsko či Taliansko. Raz nesie názov bábovka, inokedy je to babka, baba, bundt cake, baba au rhum, panettone, gugelhupf, … Najčastejšie sa pripravuje z treného cesta, ktoré obsahuje múku, mlieko a vajcia. Pridaním kakaa do polovice cesta a rovnomerným rozliatím do formy vznikne tradičná dvojfarebná bábovka. Spestria ju hrozienka, kandizované ovocie, kúsky čokolády, puding, kokos a rôzne druhy orechov. Jemnú bábovku si môžete upiecť kedykoľvek – vo všedný deň aj na slávnostnú príležitosť alebo na sviatky v roku.

Pre zaujímavosť:

 • Traduje sa, že bábovka dostala názov už v 17. storočí podľa tvaru sukne pôrodných báb.
 • Iné historické zdroje uvádzajú, že tvar bábovky evokuje pokrývku hlavy – turban.
 • Pôvodné formy na bábovku boli hlbšie. Otvor v strede formy umožňoval rovnomerné prepečenie cesta vo všetkých miestach.

tradičná bábovka

Formy na bábovku podľa materiálu

Veľkosť, tvar, materiál – to sú tri najdôležitejšie parametre pri formách na bábovky.

 • Veľkosť formy na bábovku najčastejšie závisí od počtu členov domácnosti.
 • Výber tvaru je vecou vkusu a estetického cítenia.
 • Od samotného materiálu závisí schopnosť viesť teplo, nároky na manipuláciu a vyklopenie bábovky, priľnavosť, čistenie a v neposlednom rade aj celková životnosť formy.

Materiálové možnosti sú rozmanité a každý výrobca deklaruje „tie najlepšie vlastnosti“. Je preto dobré dať na skúsenosti známych, prejsť dostupné recenzie a vybrať si po zvážení formu, s ktorou bude radosť pracovať.

Liatinová forma na bábovku

Tradičnú liatinovú formu na bábovku nájdete aj vo výbave starej mamy. Ťažká forma má zrejme už istú patinu, no naďalej disponuje schopnosťou výborne akumulovať a viesť teplo. Súčasné liatinové formy na bábovku potešia vizuálom milovníkov rustikálneho riadu. V krásnych farbách, tradičnom krojení a opatrené smaltovanou povrchovou úpravou majú plnohodnotný praktický účel a zanechajú aj estetický dojem. Liatina je zvyčajne vhodná do všetkých typov rúr. Čistenie v umývačke riadu sa neodporúča.

Oceľová forma na bábovku

Oceľové formy na bábovku patria medzi veľmi dobre predávané. Presvedčia úžitkovými vlastnosťami a pomerom cena/životnosť. Sú ľahšie aj cenovo dostupnejšie ako liatinové formy. K dostaniu v rôznych veľkostiach, tvaroch i úprave. Vyberajte formu z odolnej nehrdzavejúcej karbónovej ocele s nepriľnavou povrchovou úpravou a bude v nej radosť piecť dlhé roky. Priemerne odoláva teplotám do 240 °C. Pozor na poškriabanie kovovým kuchynským náčiním. Často vtedy dochádza k narušeniu nepriľnavej vrstvy.

Hliníková forma na bábovku

Hliník používaný na kuchynský riad nemal v minulosti dobrú povesť, no tie časy sú preč. Na formy sa používa zdravotne nezávadný liaty hliník. Ak si priplatíte za formu od renomovaného výrobcu, dostanete hliník vysokej kvality s perfektnou tepelnou vodivosťou. Hliníkové formy sú ľahšie, neraz s bohatým a detailným vzorom a zdobením. Nepriľnavý vnútorný povrch sa postará o bezproblémové vyklopenie bábovky. Nie sú vhodné do umývačky riadu. Maximálna teplota pečenia – do 230 °C.

Keramická forma na bábovku

Element elegancie do kuchyne so sebou prinášajú keramické formy na bábovku. Na pečenie báboviek sa používajú už od nepamäti. Sú tvarovo stabilné, po dizajnovej stránke spájajú punc luxusu a tradície. Keramika (aj porcelán) veľmi dobre akumulujú a vedú teplo. Dokonca ho aj dlho udržujú. Ak sa radi obklopujete peknými vecami, keramická forma na bábovku bude vašou novou obľúbenkyňou. Pozor na manipuláciu – pri náraze môže prasknúť. Vo väčšine prípadov treba formu zvnútra vymazať maslom a vysypať múkou. Teplota pečenia by nemala presiahnuť 200 °C.

Sklenená forma na bábovku

Chcete vidieť, ako bábovka v rúre utešene rastie? Áno, formy na bábovku sa vyrábajú aj z odolného borosilikátového skla, ktoré dokáže odolávať teplotám až do 300 °C. Bábovky v nich upečené majú tradičný vzhľad (oblúky a vlnky po obvode) – tvar bez veľkého experimentovania. Ich výsadou je nenáročné čistenie (aj v umývačke riadu) a odolnosť voči poškriabaniu od kuchynského riadu. Aj v tomto prípade však dávajte pozor na prípadný náraz, ktorý vedie k praskline až k rozbitiu. Vyklopenie bez komplikácií sa však podarí iba vtedy, ak formu pre pečením dôkladne vymažete a vysypete múkou.

Silikónová forma na bábovku

Silikónové formy na pečenie si za posledné odbobie získali kus pozornosti – v dobrom, no aj v zlom. Nie je sú všetky silikónové riady rovnakej kvality, preto je pri kúpe riadu z tohto materiálu veľmi dôležité prihliadať na zdravotnú nezávadnosť a teplotnú stálosť. Na rozdiel od tradičnejších materiálov, formy na bábovky z potravinársky nezávadného silikónu nemajú schopnosť akumulovať teplo a po naplnení nie sú pevné. Síce držia tvar, pri prenášaní naplnenej formy s cestom si musíte dávať väčší pozor, aby sa cesto nerozlialo. Farebná, veľkostná a tvarová rozmanitosť však prilákali množstvo kupujúcich. Údržba je prekvapivo jednoduchá (aj v umývačke riadu), vyklopenie expresne rýchle. Pozor na ostré kuchynské náčinie, ktoré by mohlo formu prederaviť. Silikónové formy znesú teploty cca do 220 °C.

malé bábovky

Formy na bábovku podľa veľkosti

Čím väčšia forma, tým viac cesta na bábovku budete potrebovať. Niekedy je náročné vopred odhadnúť, či je vo vašom overenom recepte dostatok cesta, aby po upečení vyplnil celú formu. Pri výbere sa preto zaujímajte o rozmery formy.

 • Klasické okrúhle formy na bábovku majú priemer 21 – 25 cm a v závislosti od výšky a tvaru je ich objem od 1,5 – 2,4 l. V tejto veľkosti nájdete najširší výber aj najpredávanejšie formy na bábovky na trhu vôbec. Ideálna rodinná veľkosť, s ktorou funguje väčšina receptov na bábovky.
 • Veľké formy s priemerom od 26 – 30 cm môžu nadobudnúť objem od 2,5 – 3 l. Bábovka sa potom pripravuje až z 1,5-násobného množstva cesta. Naplnená forma je ťažšia pri prenášaní (často býva pevná, nie silikónová) a bábovka sa pečie dlhšie.
 • Obľúbené sú aj menšie formy na bábovky s priemerom od 10 – 20 cm, do ktorých sa zmestí približne 0,6 – 1,4 l cesta. Zídu sa, ak chcete upiecť bábovku v menšej veľkosti – napríklad ako darček pre kamarátku, kolegyňu či viac kúskov na piknik, …
 • Samostatnú kategóriu tvorí plech s miniformami na bábovky (na 6 – 12 ks). Môžete si ho predstaviť ako plech na muffiny, akurát tvar jednotlivých kúskov je typicky „bábovkovský“ – hlbší, zdobený, krojený a s otvorom v strede pre každý kus. Po upečení sa plech otáča hore dnom, aby sa minibábovky vyklopili.

Formy na bábovky podľa tvaru/príležitosti

Klasický tvar bábovky je veľmi dobre známy. Okrúhla forma s otvorom v strede bude mať po celom obvode steny formované do oblúkov (rovných alebo zošikmených). Môže ísť o jednoduché oblúky/vlnky, aj komplikovanejšie geometrické línie. Vždy však s ohľadom na symetriu, rovnomernosť a estetickú stránku. Vyklopená bábovka totiž musí vyzerať lákavo. Takáto forma je zvyčajne univerzálne použiteľná počas celého roka – kedykoľvek máte chuť na jemnú bábovku. Čím jednoduchší vzor, o to menej je komplikované vyklopenie.

Okrem základnej formy na bábovku s oblúkmi pútajú pozornosť aj formy imitujúce diamant, ružu, malinu či pivóniu. Neraz tak má hotová bábovka moderný, romantický alebo rustikálny tvar.

Medzi kupujúcimi sú obľúbené aj formy na bábovky v tvare srdca (na Valentína, Deň matiek, …), formy na bábovky v tvare hviezdy, vločky a sviatočného venca (na Vianoce), medzi deťmi vedie forma na bábovku v tvare hradu či motýľa. Samostatnú podkategóriu tvoria formy na veľkonočného barančeka a veľkonočného zajaca.

Ako vybrať formu na bábovku? Základné kroky na zváženie – sumarizácia

 • Veľkosť: Zvoľte optimálnu veľkosť formy na bábovku (menšia s priemerom do 20 cm, stredná s priemerom do 25 cm, veľká s priemerom do 30 cm).
 • Tvar: Vyberte si tvar, ktorý je vám esteticky blízky (univerzálna oblúková forma, srdce, diamant, lotus, …).
 • Materiál: Materiál predurčuje akumuláciu a šírenie tepla, hmotnosť a celkovú životnosť formy. Do istej miery s ním súvisia aj nároky na čistenie a manipuláciu. Niektoré materiály sú prirodzene menej priľnavé alebo umožňujú čistenie v umývačke riadu.
 • Maximálna teplota: Dôležitá je teplota, v ktorej môže byť forma používaná. Kvalitná forma na bábovku by mala s prehľadom zvládať teploty aspoň do 200 °C.
 • Vylepšenia: Čím väčšia bábovka, tým by mala byť forma pevnejšia, aby udržala objemné cesto. Vo výbave veľkých foriem na bábovku bývajú prítomné aj postranné rukoväte na bezpečnejšie prenášanie.

Ceny foriem na bábovku

Koľko zaplatíte za kvalitnú formu na bábovku? Pre rýchlejšiu orientáciu sme širokú ponuku rozdelili do troch nasledujúcich kategórií.

Formy na bábovky do 15 eur

Ide predovšetkým o bábovky v tradičnom tvare vyrobené z ocele alebo silikónu. Niektoré majú štandardnú veľkosť s priemerom cca 21 – 25 cm, ďalšie sú veľkostne menšie. Nájdete medzi nimi menej vydarené, no aj celkom schopné formy, s ktorými bude pečenie bábovky príjemne jednoduché. Dôležité je vybrať produkt vyrobený zo zdravotne nezávadných materiálov, ktorý si svoje vlastnosti uchová aj pri teplotnej záťaži okolo 200 °C.

Formy na bábovky od 15 do 30 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie formy na bábovku, zaujme rozmanitosťou. Nájdete tu formy v rôznych tvaroch, veľkostiach a vylepšeniach. Najčastejšie ide o formy zo silikónu, skla a karbónovej ocele, ktorej vnútorný povrch je ošetrený nepriľnavou vrstvou.

Formy na bábovky od 30 eur

Hľadáte formu, ktorá vytvorí bábovku s jedinečným vzhľadom? Krásne formy v neopozeraných tvaroch a z prémiových materiáloch nájdete v ponuke predajcov v cene od 30 eur a viac. Sú keramické, liatinové alebo z liateho hliníka. Vynikajú odolnosťou, stálosťou tvaru a potešia aj dlhou životnosťou (často je záruka na formu až 10 rokov).

Obľúbené značky foriem na bábovku

V nasledujúcom zozname nájdete značky, ktoré majú na svojom konte obľúbené formy na bábovky rôznych veľkosti, tvarov aj materiálového prevedenia. Je z čoho vyberať!

 • Bonami Selection – Obľúbený predajca má priamo pod svojou značkou krásne formy na bábovky vyrobené z liateho hliníka. Atraktívne tvary, luxusný „zlatý“ vzhľad.
 • Tefal – Ak máte radi značku Tefal, neprehliadnite cenovo dostupnú formu na bábovku Delibake vyrobenú z ocele, s nepriľnavým povrchom a odolnosťou do 230 °C.
 • Tescoma – Krásne formy v tradičnom aj neopozeranom tvare nájdete v ponuke značky Tescoma. Z ocele, zo zliatiny ušľachtilých kovov, z keramiky aj zo silikónu. Výborné úžitkové vlastnosti.
 • Kaiser – Nemecký výrobca profesionálnych pomôcok na pečenie nenechal nič na náhodu a s formami na bábovky prichádza osloviť aj náročných kupujúcich. Jedinečné tvary (diamand, twister, kvety) a kvalitné spracovanie.
 • Orion – V ponuke známeho veľkoobchodu s domácimi potrebami nájdete formy na bábovky, pre ktoré je typická dobrá cenová dostupnosť, rozmanité tvary, veľkosti a materiály.
 • Banquet – Formy na bábovku značky Banquet majú atraktívny rustikálny vizuál a zaujímavé tvary. Z liateho hliníka – odolné a ľahké. S vnútorným nepriľnavým povrchom, obľúbené u kupujúcich.
 • Nordic Ware – Popredný výrobca kvalitného riadu zaujme najnáročnejších. Formy na bábovky Nordic Ware sú vyrobené z vysokokvalitného liateho hliníka a v exkluzívnych elegantných tvaroch ako stvorené na sviatočné chvíle. Vyššia cena, prémiová kvalita, dlhá životnosť.

Tip na záver: Ako vyklopiť bábovku z formy?

Bábovka hrnčeková, šťavnatá, jogurtová, dvojfarebná, tvarohová, banánová, kokosová,s makom, s orechmi, pistáciami, hrozienkami – toľko možností snáď neponúka žiadny tradičný múčnik. A hoci s jedným receptom funguje forma bez zaváhania, s druhým sa objaví malá, no celkom zásadná chybička – bábovku zrazu nejde z formy vyklopiť. Čo robiť, ak nechcete, aby sa bábovka pri vyklápaní z formy potrhala?

Po dopečení vyberte bábovku z rúry a ešte 10 minút ju ponechajte vo forme. Následne na formu položte tanier alebo vhodný podnos a formu aj s upečenou bábovkou otočte. V ideálnom prípade bábovka pozvoľna klesne na podnos, no ak sa tak neudeje, pomôžte jej mokrou studenou utierku. Utierku namočenú do studenej vody (vyžmýchanú) preložte cez bábovkovú formu. Pár minútové zachladenie formy by malo spôsobiť, že sa bábovka od formy bez potrhania odlepí a forma z nej ľahko odnímete.

 ProduktInfoHodnotenie 
#Bonami Selection Rosa

Náš víťaz, najlepšia forma na bábovku
+ Aktuálne veľmi trendy tvar
+ Vyrobená z hliníka
+ Ľahká a stabilná forma, ktorá odoláva teplotám až do 280 °C
+ Materiál veľmi dobre vedie teplo
+ Vnútorný povrch je nepriľnavý
od 20 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#Tefal Delibake J1640274 22 cm

Najlepšia od značky Tefal
+ Praktická a kvalitná forma na pečenie
+ Vyrobená z uhlíkovej ocele, vydrží až do teploty 230 °C
+ Vnútorný povrch ošetrený nepriľnavou vrstvou
+ Tradičný tvar bábovky
od 15 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#Tescoma DELÍCIA ø 24 cm, rozeta

Luxusný tvar bábovky
+ Vyrobená zo zliatiny ušľachtilých kovov
+ Prvotriedny antiadhézny povrch
+ Cesto prepeká rovnomerne, bez pripaľovania
+ Čistenie možné aj v umývačke riadu
od 44 €
⭐ 95 % Čítať recenzie
#Kaiser 2300646794 diamant

Bábovka v tvare diamantu
+ Krásny tvar hotovej bábovky
+ Pevný tvar formy – nedeformuje sa teplom
+ Nepriľnavý a odolný keramický povrch
+ Zo zdravotne nezávadných materiálov
+ Záruka až 10 rokov
od 36 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
#Kaiser Inspiration Twister 25 cm

Originálny tvar
+ Bábovka s poschodovým vzhľadom – spestrí aj sviatky
+ Vyrobená z liateho hliníka
+ Nepriľnavý keramický povrch
+ Tepelne odolná do 230 °C
+ Pečie rovnomerne
od 37 €
⭐ 90 % Čítať recenzie
#Orion Forma silikón bábovka

Najlepšia silikónová forma na bábovku
+ Nízka hmotnosť
+ Tradičný tvar aj veľkosť
+ Cesto sa v nej nelepí
+ Odolnosť voči teplotám od - 40 °C do + 220 °C
od 11 €
⭐ 87 % Čítať recenzie
4.9/5 - (15 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin