Ako správne maľovať? Maľovanie stien, stropu i celého bytu bude hračkou

Ako správne maľovať, aby práca išla od ruky a s výsledkom ste boli spokojní? Aj keď nepatríte k profesionálnym maliarom, vo svojej domácnosti si jednoducho poradíte. Ak sa navyše vybavíte aj kvalitnou farbou na steny, už po pár dňoch snahy dodáte izbe novú atmosféru a pocit čistoty.

ako správne maľovať steny

Maľovanie stien je z času na času povinnou jazdou. Nejde len o to, že sa nám pôvodná farba zunovala. Novým náterom získame krajšie aj zdravšie bývanie a zbavíme sa plesní, škvŕn či prasklín. Potrebujete vymaľovať byt? Obývačku, kuchyňu, vstupnú chodbu alebo detskú izbu? Neviete, kde nájsť jednoduchý postup, ako maľovať steny? Pripravili sme praktického sprievodcu, ktorý vám prostredníctvom tipov predstaví spôsoby, ako na to ísť hravo, rýchlo a podľa odporúčaní odborníkov.

Ako vymaľovať izbu?

1. Dôkladná príprava na maľovanie izieb začína v obchode

Výber vhodnej farby netreba nechať na náhodu. Rovnako sa nenechajte zlákať ani nízkou cenou. Bežne sú v domácnostiach na stenách rôzne druhy podkladu (minerálne aj sadrové omietky alebo sadrokartón). Nevhodne zvolená farba môže mať vysokú nasiakavosť a zlé krycie schopnosti. Vo výsledku musíte urobiť niekoľko náterov navyše, aby ste dosiahli želaný efekt. Preto starostlivo čítajte popisy a odporúčania na baleniach farebných náterových hmôt.

Nezabudnite ani na to, aké nároky sú kladené na stenu v miestnosti. Čo to znamená? Iná náterová hmota je vhodná do kuchyne, kde je vyššie riziko mastných škvŕn. V takom prípade sa vám bude hodiť umývateľná farba. Podobné kritériá môžete mať aj pre farbu do detskej izby, vstupnej haly. Do kúpeľne sa vám môže hodiť farba s protiplesňovou úpravou.

Ak máte problémy s vlhnutím stien, hľadajte vysokú paropriepustnosť. Farebný náter, ktorý by stene nedovolil dýchať, sa skôr či neskôr začne olupovať. Najpredávanejšie farby s dobrým pomerom cena/kvalita vynikajú najmä oteruvzdornosť – nepúšťajú farebný pigment, ak po nich prejdete rukou alebo sa o stenu opriete – sú vhodné do obývačky, na chodbu aj do spálne.

Okrem farby budete potrebovať:

  • fólie na zakrytie nábytku, okien a dverí
  • lepenky a kartóny na podlahu
  • štetce a valčeky na maľovanie
  • maliarske papierové pásky
  • penetračný náter na zjednotenie povrchu (podľa potreby)

2. Príprava izby na maľovanie

  • Nábytok premiestnite do stredu miestnosti a zakryte, aby nedošlo k zašpineniu od farby. Ak máte možnosť, vysťahujte ľahšie kusy z maľovanej miestnosti.
  • Steny zbavte prachu a pavučín. Povysávajte všetky nečistoty, ponaháňajte pavúkov a zhodnoťte, v akom stave je starý náter. Podlahy zakryte lepenkou alebo hrubou fóliou, okrajové podlahové lišty oblepte papierovou páskou. Rovnako tak prikryte aj parapety, okná a rámy okien, radiátor, nezabudnite ani vypínače. Zamaskujte všetko, čo nemá zostať zafarbené.
  • Ak viete, že na stene sú už minimálne 4 vrstvy rôznych náterových hmôt, pravdepodobne budete musieť pristúpiť k ich zoškrabaniu. Preveďte jednoduchý test. Do rozprašovača dajte čistú vodu a nastriekajte ju na stenu. Povrch, ktorý sa po navlhčení zvlní, musíte zoškrabať. Nový náter by už podklad neuniesol a vaša práca by bola zbytočná.
  • Všetky ryhy, špáry, nerovnosti a praskliny zatmeľte sadrou, špeciálnou stierkou alebo tmelom. Počkajte, kým všetky opravované miesta vyschnú. Opatrne ich prebrúste, aby sa rovnomerne zjednotili so zvyšným povrchom. Steny aj podlahu zbavte vzniknutých nečistôt a prachu.
  • Ak chcete znížiť nasiakavosť steny a vylepšiť vlastnosti podkladu, nezanedbajte nanesenie penetračného náteru pred maľovaním. Pôsobí ako spojivo starších, už príliš preschnutých vrstiev, ktoré by po nanesení novej farby na stenu, mohli povoliť. Zároveň zlepšuje priľnavosť vrchnej farby. Síce ide o pracné postupy, ak sa obrníte trpezlivosťou, samotné nanášanie farby už pôjde úplne hladko a bez problémov.

ako malovať izbu

3. Začínajte stropom

Ako maľovať strop? Postupujte smerom od okna do stredu miestnosti. Okno počas maľovania nenechávajte otvorené, inak bude farba rýchlo schnúť a stratíte prehľad o miestach, ktoré ste už premaľovali. Pracujte rýchlo, v rovnomerných ťahoch. Odporúčame používať valček a teleskopickú tyč. Maľovanie stropu z rebríka je obtiažne, trvá dlhšie a máte menší prehľad o namaľovanej ploche.

4. Od detailov k veľkým plochám

Pri maľovaní stien sa najviac oplatí tzv. “rámovanie”. Najskôr namaľujte rohy, detaily okolo okna, radiátora, vypínačov, deliaci pás medzi bielym stropom a stenami. Vytvorte si priestor, kde sa môžete s valčekom/štetcom rozbehnúť bez obáv, že vyjdete do častí, kde hlavná farba miestnosti nie je vítaná.

Ako vymaľovať steny bez šmúh? Najobľúbenejším postupom maľovania stien je rovnomerné nanášanie farby do tvaru písmena W. Zakaždým, keď jedno “W” namaľujete, plynulo sa posuniete o niekoľko centimetrov smerom vyššie/nižšie. Valček nemusíte dvíhať, líniu neprerušujete a zabránite tak stekaniu farby. Namaľujte celú stenu, až potom prejdite na ďalšiu.

5. Pri opakovaní náteru sa neponáhľajte

Pri maľovaní izieb nevystačíte s jedným náterom. Ak chcete, aby bol pigment nového náteru výrazný a bez stôp po starej farbe, musíte naniesť minimálne 2 vrstvy. Prvý náter je zvyčajne redší, ďalší náter už hustejší. Vynikne tak jeho krycia schopnosť. Kvalitné farby na steny schnú rýchlo a ak prvý nater aplikujete ráno, večer už vidíte predbežný výsledok. Nesnažte sa maľovanie izby urýchliť. Počkajte, kým prvá vrstva dokonale uschne a prepojí sa s podkladom.

6. Nezabudnite na dokončovacie práce

Páči sa vám nová farba na stenách? Potom už môžete postupne odstrániť všetky materiály, ktoré ste používali na zakrývanie. Začnite od maliarskej pásky – môže sa totiž stať, že po jej odlepení strhnete aj kúsok farby alebo nájdete nenamaľované miesta. Detaily opravte, odstráňte krycie igelity, fólie, kartóny a hurá do zariaďovania.

Kedy je správny čas na maľovanie?

Na maľovanie izieb je najlepšie denné svetlo, kedy presne uvidíte farbu odtieňa bez skreslenia umelým svetlom. Aj z tohto dôvodu sa najčastejšie izby maľujú na jar a cez leto. (A možno aj kvôli tomu, že počas leta majú ľudia viac času na “aktívne” strávenú dovolenku pri domácich prácach.) Dnes už však pri silnom osvetlení nie je problém maľovať ani cez zimu. Farby schnú rýchlo, no dajte pozor, aby ste priestor neuzatvorili. Hromadiaca sa vlhkosť bude brániť rovnomernému vyschnutiu. Dajte si preto záležať na dôkladnom vetraní a ak to bude potrebné, používajte aj ventilátory a ohrievače.

Maľovanie sadrokartónu – aké pravidlá dodržiavať?

Sadrokartón patrí medzi mimoriadne obľúbené materiály, ktoré sa hojne objavujú v novostavbách aj pri rekonštrukciách domácnosti. Aj keď ide o hladký materiál, pri maľovaní môžete naraziť na niekoľko problémov.

  • Všetky spoje musia byť kvalitne spojené a zatmelené, zbrúsené v rovine so samotným sadrokartónom. Ak povrch nebude rovný, po maľovke sa objavia všetky prehliadnuté nedostatky.
  • Farba chytá odlišne na sadrokartón (papier) a na tmelené pásy, preto je nevyhnutný penetračný náter, ktorého hlavnou úlohou je povrch zjednotiť, aby náterová hmota “nasiakala” rovnomerne. Veľké rozdiely by boli najmä v sýtosti odtieňu.
  • Pri farbení sa držte odporúčaní výrobcu. Nemiešajte produkty od dvoch rozličných značiek. Zvyčajne je prvou vrstvou náterová hmota riedená s penetráciou a až následne idú 2 – 3 vrstvy náterovej hmoty (farby) s riedením max do 10 %.
  • Pozornosť venujte aj výberu valčeka – mal by byť hladký s krátkym vlasom.

ako malovať obývačku

Inšpirácie a nápady na maľovanie stien

Ak už viete, ako postupovať, pozrite sa spoločne s nami na niekoľko metód, podľa ktorých správne zvolíte farbu pre konkrétnu miestnosť. Teória používania farieb pracuje s rôznymi aspektami – najmä veľkosťou izby, je svetelnosťou, orientáciou a časom, ktorý v nej trávite. Výber vhodnej farby dokáže navodiť tú pravú atmosféru a zo štyroch stien vytvoriť miesto, kde sa budete cítiť veľmi dobre.

Na akú svetovú stranu je izba orientovaná?

  • V izbách orientovaných s oknom na sever je prevaha chladného svetla – na stenách by mali prevládať svetlejšie teplé odtiene (žltá, lososová, jantárová), ktoré jej “chlad” vyvážia aj počas zamračených dní.
  • Naopak – izby s oknom orientovaným na juh sú počas dňa najviac zaliate slnkom. Teplé tóny farieb sa stávajú ešte intenzívnejšími a najmä počas leta si v nich aj pre vyššiu izbovú teplotu neoddýchnete. Nič nepokazíte, ak stavíte na chladnejší tlmený odtieň (modrá, tyrkysová), alebo neutrálne matné farby (šedá, béžová).
  • Izby s orientáciou na východ sú plné slnka v ranných a doobedňajších hodinách. Výborne sem pasujú odtiene modrej a zelenej, ktoré sa vďaka slnku ešte zvýraznia.
  • Izby s orientáciou na západ si zase užívajú najmä silnejšie popoludňajšie slnko. Doobeda môžete bojovať s pocitom chladu a nedostatkom svetla. Využite kombinácie farieb – 3 steny voľte v svetlejšom odtieni a štvrtú stenu, na ktorú cez okno dopadá poobede svetlo, namaľujte sýtym chladným odtieňom.

Ste v miestnosti väčšinou cez deň alebo podvečer a v noci?

Izby, v ktorých trávite čas počas dňa, by mali žiť farbami, ktoré navodzujú aktivitu a cítite sa vďaka nim energickejšie. Práve preto v kuchyniach dominovali žlté a zelené farby na stenách. Hoci sú aktuálne trendy naklonené k nadčasovým prírodným odtieňom šedej, béžovej, bielej a čiernej, minimálne na detailoch si doprajte trochu energickosti.

Naopak, v miestnostiach, kde si chcete oddýchnuť, zrelaxovať a vypnúť zmysly, voľte chladnejšie odtiene modrej a fialovej. Hodia sa nielen do spálne, ale aj do obývačky. Ak sa rozhodnete pre chladný odtieň, vyberajte žiarovky, ktoré vytvárajú pocit teplého svetla. Studené svetlo totiž umocňuje chlad a cez zimné mesiace by vám bolo v izbe zima.

ako malovať spálňu

Aké sú rozmery miestnosti?

V krátkosti zosumarizujeme základné pravidlá:

  • Malá miestnosť – Vyhnite sa sýtym výrazným farbám. Voľte jemnejšie tóny teplých odtieňov alebo bielu farbu, ktorá jej dodá aj dostatok svetelnosti.
  • Veľká miestnosť – Vo výbere farby nie ste obmedzovaní. Ak je však izba príliš dlhá a chcete ju opticky skrátiť, na najvzdialenejšiu stenu použite tmavú farbu.
  • Vysoký strop – Nič sa nestane, ak bude prechod medzi stenou výrazný – z bielej do tmavej farby.
  • Nízky strop – Výrazný prechod medzi stropom a tmavými stenami uberie opticky ďalšie centimetre z výšky miestnosti a môžete sa cítiť skľučujúco. Stavte na jemné svetlé prechody.

Najlepšie farby na stenu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1HET Disperzná vysoko
biela farba KLASIK 15 kg + 3 kg



Druh: disperzná, oteruvzdorná
Výdatnosť: 7 - 11 m2 / kg
Množstvo: 15 kg (+3 kg)
[usr 5 text="true" tooltip="true"]24,30 € Čítať recenzie
#2Dulux SUPER matt

Druh: akrylátová, umývateľná
Výdatnosť: 14 m2 / l
Množstvo: 3 l
[usr 5 text="true" tooltip="true"]15,25 € Čítať recenzie
#3JUB Jupol Classic15 L / 24kg

Druh: biela maliarska farba
Výdatnosť: 10 - 11 m2 / l
Množstvo: 24 kg/ 15 l
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]29,50 € Čítať recenzie
#4Flügger Dekso 5

Druh: matná, akrylátová
Výdatnosť: 10 m2 / liter
Množstvo: 0,75 l, 3,0 l, 10,0 l
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]10 € Čítať recenzie
#5Esmal Exclusive 25kg

Druh: oteruvzdorná
Výdatnosť: 9 m2 / kg
Množstvo: 25 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]35,50 € Čítať recenzie
#6Primalex Plus

Druh: oteruvzdorná
Výdatnosť: 15 m2 / kg
Množstvo: 15 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]24,50 € Čítať recenzie

5/5 - (3 votes)
1 Zdieľanie

1 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin1