Ako zvlhčiť vzduch v miestnosti? Tipy, ako zbaviť suchého vzduchu rýchlo a účinne

Suchý vzduch doma, ale aj v práci môže spôsobiť celý rad zdravotných problémov. Viete, aký vzduch dýchate? Ak hľadáte spôsoby, ako účinne zvlhčiť vzduch v miestnosti, prinášame vám celú zbierku overených rád a tipov, ako túto situáciu rýchlo vyriešiť.

ako zvlhčiť vzduch

Pri obyčajnom nádychu vzduchu nedokážeme určiť jeho vlhkosť. Takáto výbava našej dýchacej sústave chýba, ale za to na seba nenechá dlho čakať celý rad príznakov, ktoré súvisia práve s tým, že sme dlhodobo vystavení pôsobeniu suchého vzduchu. Aj na oko útulný domov alebo pracovisko môže byť príčinou vašich opakujúcich sa zdravotných problémov. O to horšie znášajú suchý vzduch bábätká a deti. Vyrieši to mokrý uterák cez radiátor alebo treba nájsť chce sofistikovanejší nápad?

Suchý vzduch hrozí v zime aj v lete

Suchý vzduch nás potrápi najmä počas zimných mesiacov, kedy je hlavná vykurovacia sezóna a pred chladným vzduchom sa schovávame do tepla príbytkov. Často stáva, že vlhkosť vzduchu v miestnostiach klesne aj pod 30 % a spôsobuje zaujímavý paradox. Čím je vlhkosť vzduchu nižšia, o to viac vnímame teplotu prostredia ako chladnejšiu a naše kroky prirodzene vedú k termostatu, kde teplotu ešte viac zvýšime. Z tohto pohľadu má zvlhčovanie vzduchu aj zaujímavý šetriaci efekt. Je podstatne menej energeticky náročné dostať vlhkosť vzduchu na optimálnu hodnotu, ako vykúriť miestnosti o ďalší 1-2 °C naviac, ktoré nášmu komfortu a zdraviu aj tak neprospejú.

S nízkou vlhkosťou vzduchu musia niekedy bojovať obyvatelia panelových a podkrovných bytov, ktoré sa počas leta nadmieru prehrievajú. Rovnako tak sa nám horšie dýcha aj vtedy, ak je počasie niekoľko dní po sebe veľmi teplé a veterné.

Aká je ideálna vlhkosť vzduchu?

Ideálna vlhkosť vzduchu v interiéri sa pohybuje v intervale od 40-55 %. Informáciu o vlhkosti v miestnosti vám dokáže poskytnúť vlhkomer, ešte lepšie je však zadovážiť si meteostanicu, ktorá vám poskytne celý rad zaujímavých údajov a je zároveň aj príjemným vizuálnym spestrením interiéru. Meria teplotu a vlhkosť vo vnútri aj vonku, zobrazuje čas aj počasie na najbližšie dni a niektoré kvalitnejšie meteostanice sú vybavené budíkom, rádiobudíkom či dokonca otočnou WiFi kamerou, ktorá dokáže monitorovať dianie vo vašej domácnosti.

⭐ Náš tip – Domáci test vlhkosti vzduchu: Vezmite 3-4 kocky ľadu a vložte ich do vyššieho pohára. Pohár umiestnite do miestnosti, v ktorej chcete zistiť vlhkosť vzduchu (pozor, nie do kúpeľne ani kuchyne, kde je vlhkosť vzduchu prirodzene vyššia). Miestnosť opustite a vráťte sa po 3 minútach. Ak budú vonkajšie steny pohára orosené kvapôčkami vody, vlhkosť vzduchu je v poriadku. Ak bude pohár suchý, aj vzduch v miestnosti je suchý.

Vráťme sa však teraz naspäť k rizikám, ktorých spúšťačom môže byť práve suchý vzduch.

Príznaky, ktoré hovoria jasnou rečou

Ťažko sa vám dýcha? Trápia vás opakovane ochorenia dýchacích ciest? Suchý vzduch je veľkým nepriateľom slizníc. Ak sa dlhodobo vyskytujete v priestoroch so zníženou vlhkosťou, vytvárate ideálne podmienky pre rýchle rozmnožovanie baktérií a vírusov, pretože oslabené sliznice strácajú svoju prirodzenú ochrannú funkciu. Najčastejšie sa objavuje nádcha, kašeľ, opuchy slizníc, zvýšená sekrécia hlienu, ale aj sťažené dýchanie (najmä u alergikov a astmatikov). V ohrození je taktiež zrak. Suchý vzduch môže sposobiť syndróm suchého oka, zápaly spojiviek a rohovky, svrbenie a pálenie očí aj zhoršené videnie. Senzitívnejší ľudia trpia bolesťami hlavy a poruchami spánku. Ženy na sebe pozorujú zhoršenie kvality pokožky, zvýraznenie vrások a zvýšenú spotrebu balzamov na pery na večne popraskané pery.

U bábätiek a detí môže môže dlhšie vystavenie suchému vzduchu prerásť až do problémov s imunitou. Objavujú sa opakované infekcie horných (a neskôr aj dolných) dýchacích ciest, dusivý kašeľ, ich tenšia pokožka je náchylná na rýchle presušenie, čo môže vyústiť až do komplikovaných ekzémov.

💡 Viete o tom, že dlhodobo suchý vzduch spôsobuje aj rozsušenie nábytku, drevených podláh a hudobných nástrojov?

Ako zvlhčiť vzduch bábätku

Základné pravidlo: Majte vlhkosť pod kontrolou! Ako na to?

V niektorých bytoch alebo kanceláriách stačí, aby ste pobudli pár hodín a začnete kýchať alebo kašľať. Tieto signály netreba ignorovať, ale rázne proti nim zakročiť. Zozbierali sme pre váš množstvo užitočných tipov, ktoré fungujú a vašou úlohou je vybrať si taký, ktorý bude ponúkať najlepší výsledok.

Ako zvlhčiť vzduch v zime?

 • Čerstvo vypratú bielizeň rozostrite na izbový sušiak.
 • Varte vodu v otvorenom hrnci. Môžete pridať aj aromatické bylinky (mäta, tymián) alebo pár kvapiek esenciálneho oleja, ktorý uľahčí dýchanie a prevonia celú domácnosť (napr. eukalyptový olej).
 • Overenou klasikou sú mokré uteráky prehodené na noc cez radiátor. Ak sa chcete vyhnúť hrdzaveniu radiátorov, je lepšie dať na radiátor ešte suchý uterák, alebo uteráky prehodiť cez stoličku, resp. použiť menší sušiak na radiátor. Ak máte podlahové vykurovanie, položte na zem hrniec s vodou
 • Po sprchovaní / kúpaní nechajte kúpeľňu otvorenú dokorán.
 • Zaobstarajte si akvárium alebo dostatok izbových rastlín – sú prirodzeným zdrojom vlhkosti.
 • Starou klasikou sú keramické odparovače na radiátor. V súčasnosti už dostali veľmi pekný dizajn a vôbec neprekážajú. Myslite však na každodennú výmenu vody, inak sa začne po okrajoch rýchlo vyzrážavať vodný kameň a ani odparovanie niekoľkodňovej vody nie je práve hygienické.
 • Vetrajte krátko, ale o to viac intenzívne. Stačí, ak 2-3 krát denne otvoríte okná na dome/byte na 5 minút tak, aby vznikol prievan. Vzduch sa rýchlo vymení bez toho, že by klesla teplota nábytku alebo výhrevných telies.

Ako zvlhčiť vzduch v lete?

V zime máte možností ako zvlhčiť vzduch viacero, ale prirodzené odparovanie vám môže pomôcť aj počas horúcich dní.

 • Nastriekajte rozprašovačom čistú vodu na záclony a nechajte pootvorené okno.
 • Namočte kus tenšej bavlnenej látky do vody, prehoďte cez stoličku a na látku nasmerujte zapnutý ventilátor.
 • Rozmiestnite po domácnosti plytké širšie misky s vodou.
 • Zaobstarajte si zelené izbové rastliny s väčšími listami.

suchý vzduch tipy

Ako zvlhčiť vzduch bábätku?

Čo robiť pre zdravie bábätka? Ako predchádzať ochoreniam dýchacích ciest, resp. ako ich priebeh skrátiť? Najmenšie detičky sú veľmi háklivé na presušený vzduch. Spoznáte to najmä podľa zvýšeného sekrétu z nosa, sťaženému dýchaniu cez upchatý nos (prekrvené a opuchnuté sliznice) a dráždeniu na dusivý kašeľ.

💙 Ak je váš drobček chorý, podložte matrac v postieľke na jednej strane do mierne šikmej plochy (uľahčíte mu tak dýchanie a zabránite zatekaniu hlienov nižšie). Nedávajte mu pod hlavu vankúš! Cez okraje postieľky preložte mokré uteráky alebo látkové plienky. Na podlahu môžete položiť aj hrniec s teplou vodou a pár kvapkami eukalyptového oleja. Toto základné opatrenie vám môže pomôcť prekonať najhoršie noci ochorenia.

Do budúcna je však určite lepšie ustrážiť vlhkosť vzduchu na optimálnej hodnote, ako riskovať vlastné zdravie.

Kvalitný zvlhčovač vzduchu: Ako správne vybrať?

Zvlhčovače vzduchu, odvlhčovače vzduchu, čističky vzduchu, ale aj ionizátory… Dnes už doslova na pár klikov v e-shope dokážete rýchlo vyriešiť problémy s kvalitou ovzdušia vo svojej domácnosti. Siahajú po nich nielen rodičia malých detí, ale aj majitelia chlpatých miláčikov, astmatici, alergici a každý, kto chce eliminovať škodlivé faktory vzduchu, ktorý dýchame. A žiaľ, nie je ich málo. V krátkosti vám priblížime základné možnosti, aké v ponuke zvlhčovačov nájdete.

Pri výbere zvlhčovača myslite najmä na:

 • Aká veľká je miestnosť, v ktorej bude zvlhčovač umiestnený? Pri väčšine zvlhčovačov nájdete odporúčanú plochu (m2) alebo objem (m3) miestnosti. V zásade platí, že jeden zvlhčovač dokáže zvlhčiť vzduch iba v jednej zatvorenej miestnosti.
 • Aká veľká je nádržka na vodu? Tento parameter hovorí najmä o tom, ako často budete vodu dolievať, ale aj aký veľký a ťažký bude zvlhčovač.
 • Chcete zvlhčovač uvádzať do chodu vy (napr. na hodinu pred spaním) alebo hľadáte prístroj, ktorý je vybavený vlhkomerom, sám kontroluje kvalitu vzduchu a zapína sa akonáhle klesne vlhkosť vzduchu pod nastavenú hodnotu?
 • Chcete do prístroja pridávať aj éterické oleje?
 • Aká je hlučnosť zvlhčovača? (Pre lepší obraz sledujte recenzie zvlhčovačov, ktoré vám poskytnú skutočný obraz.)

Typy zvlhčovačov

 • Ultrazvukový zvlhčovač – Vysokofrekvenčný zvukový oscilátor zmení vodu na mikrokvapôčkovú hmlu, ktorá rýchlo prenikne do ovzdušia v izbe.
 • Parný zvlhčovač – Tenký film vody prichádza do kontaktu s výhrevnou “doštičkou”, kde sa zmení na paru, zmieša sa so vzduchom a v prijateľnej teplote je vlhký vzduch vyfúknutý do priestoru.
 • Studený zvlhčovač – Suchý vzduch je pravidelne prehnaný cez zvlhčovací filter, čím sa zvyšuje jeho vlhkosť.
 ProduktHodnotenieCena (od) 
#1Dyson AM10
5 out of 5 stars (5 / 5)519 € Čítať recenzie
#2Philips HU4803/01
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)118,90 € Čítať recenzie
#3STADLER FORM OSKAR
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)104 € Čítať recenzie
#4Hyundai HUM 770
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)57,90 € Čítať recenzie
#5Bo Jungle HUMI-PURIFIER
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)100,20 € Čítať recenzie
#6Airbi Airwasher AWE-25PTOH
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)257 € Čítať recenzie
#7Hyundai HUM 282
4.4 out of 5 stars (4,4 / 5)26,90 € Čítať recenzie

📌Kým niektoré druhy zvlhčovačov lákajú svojou cenou, iné zase tichým, automatickým chodom a nízkou spotrebou. Ďalšie môžu rušiť vaše domáce zvieratá, iné zase nie je vhodné umiestniť do blízkosti malých detí. Pre čo najlepšie výsledky je dobré zorientovať sa v ponuke a nájsť zvlhčovač, ktorý vám bude najlepšie vyhovovať. Viac zaujímavostí sa môžete dočítať aj v našom článku: Recenzie 7 najlepších zvlhčovačov vzduchu (+ návod, ako vybrať)

Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin