Ako vyčistiť práčku od vodného kameňa, zápachu a nečistôt?

 Práčka má v každej domácnosti nezastupiteľné miesto. Očakávame od nej výborné výsledky – čistú a voňavú bielizeň bez škvŕn a zápachu. Na to, aby spoľahlivo fungovala, však potrebuje z času na čas aj vašu menšiu výpomoc. Predstavíme vám účinné tipy a metódy, ako vyčistiť práčku – od jej hlavných častí, až po detaily, ktoré ste doteraz možno prehliadali. Výsledkom bude nielen hygienicky čistejšia bielizeň, zároveň máte možnosť jednoducho predĺžiť životnosť a funkčnosť práčky.

ako vyčistiť práčku

Prečo sa oplatí pravidelne čistiť práčku?

Hoci majú moderné práčky prívlastok “automatické”, nedokážu sa automaticky zbaviť všetkých nečistôt. Hromadí sa v nich vlhkosť, zvyšky pracieho prášku a aviváže, nečistoty z oblečenia (vlasy, srsť, piesok, rozmočené papierové obrúsky). Navyše, z teplej vody sa vyzrážavajú minerály horčíka a vápnika, z ktorých sa vytvára dobre známy vodný kameň. Rôzne plaky a slizké povlaky sú miestom, v ktorých sa množia plesne, baktérie a šíri sa z nich nepríjemný zápach. Najmä, ak dlhodobo periete iba na nízkych teplotách (menej ako 40°C).

Hoci sa bubon zdá na prvý pohľad čistý a krásne lesklý, do nádrže na vodu, v ktorej je uložený nevidíme. Je tam množstvo tesnení, hadičiek aj výhrevné teleso, okolo ktorých sa nečistoty zachytávajú.

Pravidelnou údržbou práčky docielite nielen jej výbornú funkčnosť a dlhšiu životnosť, ale predovšetkým aj čistejšiu a voňavejšiu bielizeň a nižšiu spotrebu elektrickej energie. Ktorým častiam práčky sa venovať?

 • Gumové tesnenie dverí práčky
 • Dávkovač pracieho prášku a aviváže
 • Odtokový filter
 • Vodný filter
 • Bubon práčky
 • Výhrevné teleso
 • Hadice na odvod vody

Nemajte obavy – nejde o nič komplikované, ani časovo náročné. Niektoré úkony je najlepšie urobiť po každom pracom cykle, iné v intervale raz za 1 – 6 mesiacov. Záleží totiž od niekoľkých faktorov:

 • vyťaženosť práčky počas týždňa (počet pracích cyklov)
 • tvrdosť vody, ktorú používa
 • maximálna teplota pracích programov – cyklus na 90 °C zabíja väčšinu mikroorganizmov
 • pokročilosť výbavynajlepšie práčky na trhu už majú medzi svojimi základnými funkciami aj automatické odvápňovanie (jedna dôležitá úloha zo zoznamu odpadá).

Postupne, bod po bode prejdeme základné postupy, ktoré vám ukážu, ako vyčistiť práčku od usadenín aj zápachu.

1. Gumové tesnenie na otvore dvierok

Toto miesto dokáže byť zdrojom plesní aj zápachu. Zvyčajne sa v ňom zachytávajú mechanické nečistoty, dokonca aj piesok, vreckovky a drobné mince. Drží sa v ňom vlhkosť, ktorú by ste ideálne po každom praní, mali odstrániť.

Stačí k tomu málo – vziať mäkkú handričku alebo vlhčený obrúsok a gumové tesnenie práčky vyčistiť. Nezabudnite na záhyby. Ak je špina staršia a odoláva, môžete pri drhnutí použiť aj starú zubnú kefku. Pozor na agresívne čistiace prostriedky a veľkú silu. Základom je gumové tesnenie vyčistiť, ale neprasknúť.

2. Dávkovač pracieho prášku a aviváže

V dávkovači sa hromadia zvyšky pracieho prášku a aviváže. Pravidelne odstraňujte vrstvy povlaku. Niektoré dávkovače vyberiete z práčky jednoduchým potiahnutím, na iných treba zatlačiť pár bodov, aby ste ho z otvoru vytiahli. Na vyčistenie stačí použiť teplú vodu a bežný saponát.

Veľkú pozornosť si však zaslúži aj priestor, do ktorého dávkovač/násypku vkladáte. Pri pohľade zblízka môžete spozorovať vápenaté usadeniny v hornej časti a v mieste výpustu do práčky. Najlepšie sa ich zbavíte pomocou prípravku, ktorý je určený na rozpúšťanie vápenatých usadenín (napr. nastriekať a nechať pôsobiť) a za asistencie starej zubnej kefky.

Často sa totiž stáva, že cez dávkovač sa do práčky nedostane všetok prášok a dokonca aj aviváž zostane “ignorovaná”. Spotrebitelia venujú pozornosť dávkovaču, no nepozrú do útrob práčky, kde by mohli odhaliť vodný kameň, ktorý prúd vody smeruje inak, ako k čistiacim prostriedkom.

Náš tip: Ak chcete zamedziť zápachu, zatuchnutiu a tvorbe plesní, nechajte práčku po každom praní pootvorenú cez dvierka aj dávkovač.

3. Údržba filtrov

Ak ste sa niekedy zaoberali konštrukciou práčky, pravdepodobne ste natrafili na 2 základné filtre – vodný a odtokový.

Vodný filter sa môže nachádzať v mieste napájania prívodnej hadice na vodu do práčky. Pred vyčistením musíte zastaviť prívod vody, opatrne odpojiť hadicu, odpojiť filter a opláchnuť ho. Jeho úloha spočíva v zachytávaní mechanických nečistôt, ktoré by sa do práčky mohli dostať z potrubia. Niektoré si poradia aj s odvápnením a tvrdú vodu zmäkčia. Tento úkon zvyčajne stačí vykonať raz za rok, alebo ak spozorujete problémy s prítokom vody.

Odtokový filter sa nachádza v dolnej časti práčky z dostupnej strany. Po otvorení krytu treba povoliť plastovú zátku v určenom smere a filter opatrne vybrať. Je tu isté množstvo vody, preto si pripravte savú handru alebo nízky starý plech, ktorý pod úroveň otvoru podložíte. Na odtokovom filtri sa zachytávajú pevné nečistoty. Ak by sa dostali do odtokovej hadice alebo neskôr potrubia, mohli by spôsobiť komplikované upchatie. Odtokový filter máte vyčistený raz dva.

4. Bubon práčky

Najčastejšie venujeme pozornosť čistote bubna. Práve ten je najviac vystavený kontaktu s vodou aj textíliami, no málokedy sa dajú problémy spozorovať voľným okom. Bubon je krásne lesklý a nevykazuje žiadne znaky, ktoré by mohli naznačovať jeho znečistenie. Všetko “nekalé” sa odohráva v jeho bezprostrednom okolí. Je osadený do nádrže, do ktorej sa napúšťa a následne aj ohrieva voda. Vytvára sa tu vrstva vodného kameňa, ktorý sa hromadí v spojoch, v okolí skrutiek, na výhrevnom telese, aj v okolí napúšťacích a vypúšťacích vývodov.

Práčka a vodný kameň je kapitola sama o sebe, ktorá dáva používateľom zabrať azda najviac. Odporúča sa pravidelne, aspoň raz za mesiac vyprať várku bielizne na 90 °C (kuchynské utierky, osušky).

Existujú čističe práčky, ktoré sú priamo určené na tento účel – majú formu prášku alebo koncentrovanej tablety (niekedy aj gél). Ich úlohou je rozpustiť/rozbiť vápenaté usadeniny pri spustení pracieho cyklu na teplote 60°C / 90 °C s prázdnym bubnom. Niektoré z nich majú posilnené hygienické a dezinfekčné účinky, a tak pôsobia viacúčelovo. Najobľúbenejšie nájdete v ponuke značiek Savo, Sanytol, Frosh Eco.

Najpredávanejšie čističe do práčky

 ProduktHodnotenieCena (od) 
#1SANYTOL Dezinfekcia čistič práčky 250 ml

 Dezinfekcia 
5 out of 5 stars (5 / 5)3,49 € Čítať recenzie
#2SAVO čistič práčky Citrón 2 × 250 ml

 Usadené nečistoty, vodný kameň, zápach 
5 out of 5 stars (5 / 5)3,49 € Čítať recenzie
#3XAVAX na práčky 0,25 l

 Odstraňuje nečistoty a
pach
 

4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)6,19 € Čítať recenzie
#4FROSCH EKO Hygienický čistič práčky

 Odstránenie vodného kameňa a zápachu 
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)5,70 € Čítať recenzie
#5DR. BECKMANN Čistič práčky s aktívnym uhlím

 Nečistoty, vodný kameň a usadeniny 
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)3,89 € Čítať recenzie
#6CALGON gel 1,5 l

 Zmäkčovač vody, chráni práčku a predlžuje jej životnosť 
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)9,70 € Čítať recenzie

Ako odstrániť zápach z práčky

Domáce tipy, ako vyčistiť práčku

Ako podomácky vyčistiť práčku od vodného kameňa? Nasledujúce tipy sú veľmi dobre známe a aj často využívané. Prečistia najmä bubon, ale aj dávkovač a odtokovú hadicu. Hoci si pred nimi výrobcovia zakrývajú oči a píšu do návodov varovania o používaní octu alebo kyseliny citrónovej (napr. zničenie gumených častí), ani to im neubralo z popularity. Fungujú, sú lacné a pri dodržaní správnych pomerov riedenia nie je riziko poškodenia veľké. Je na vašom zvážení, pre aké riešenie sa rozhodnete a čomu dáte prednosť.

Čistenie práčky octom

Ocot je lacná a bežne dostupná pomôcka z kuchyne. Množstvo voľte v závislosti od miery znečistenia alebo zvážte, ako dlho ste práčku nečistili. Čím dlhšie, o to viac octu môžete použiť (približne od 0,2 – 1 l octu). Zvoľte dlhý program (2 hodiny a viac) a nastavte teplotu na minimálne 60 °C. Do bubna nič nevkladajte.

Pri takomto čistení sa do práčky hodí aj sóda bikarbóna (jedlá sóda). ¼ šálky sódy bikarbóny rozmiešajte s ¼ šálky vody. Vzniknutú zmes rovnomerne rozlejte do dávkovača na prací prášok a aviváž. V rámci jedného pracieho cyklu “na prázdno” prečistíte väčšinu útrob práčky.

Čistenie práčky kyselinou citrónovou

Ak sa obávate použitia octu, vyskúšajte na čistenie práčky o niečo slabšiu kyselinu citrónovú. Zvyčajne vystačíte so 4 sáčkami alebo s obsahom jedného téglika (cca 80 gramov). Kyselinu citrónovú nasypte do dávkovača v práčke a zapnite dlhší program na vyššej teplote. Opäť bez bielizne.

Čistenie práčky kryštalickou sódou

Kryštalická, alebo aj kryštálová sóda, sa bežne predáva v balení 1 kg, nestojí viac ako 1 – 1,50 € a jej využitie má pri praní zaujímavý potenciál. Používa sa na predmáčanie silne znečistených odevov (pracovné montérky), posilňuje účinok pracieho prášku, zmäkčuje vodu a zabraňuje tvorbe vodného kameňa. Postup je trošku zdĺhavejší, no za to výsledok nesklame.

 • V 1 l horúcej vody nechajte rozpustiť 1 kg kryštalickej sódy.
 • Do bubna prázdnej práčky nalejte 3l čistej vody a následne dolejte rozpustenú sódu. Pozor, ak má vaša práčka v úvode každého pracieho cyklu naprogramovaný odťah zvyškovej vody, nechajte ju najskôr vykonať túto akciu (cca 10 – 15 sekúnd), cyklus prerušte, a až potom vlejte 3 l vody + rozpustenú kryštalickú sódu.
 • Cyklus by mal trvať min. 2 hodiny, nastavený na teplotu min. 60°C.
 • Po skončení vlejte do bubna 1 l octu a cyklus zopakujte.

Po týchto procesoch je práčka čistá, bez zápachu a zbavená väčšiny vápenatých usadenín.

Práčka a vodný kameň

Pýtate sa, ako môže vodný kameň ohroziť činnosť práčky? Skutočne zásadne, až s dosahom na jej životnosť.

Životnosť práčky sa vplyvom vodného kameňa môže znížiť až o tretinu. Vodný kameň nie je len neestetický, môže za sebou zanechávať podobnú spúšť ako v rýchlovarných kanviciach a kávovaroch (čítajte: “Ako odvápniť kávovar”). Ak sa horečnaté a vápenaté uhličitany vyzrážajú na povrchu vyhrievaceho telesa (špirály), má teleso pre súvislú vrstvu usadenín čoraz väčší problém zohriať vodu na požadovanú teplotu. Prehrieva sa nad povolené hodnoty a zlyháva. Ide o jednu z najčastejších vád, ktoré sa na práčkach objavujú – a pri troche kritiky – ste za ňu zodpovední aj vy.

práčka vodný kameň

Čo robiť, keď práčka smrdí a bielizeň nevonia?

Na záver sme pripravili pár tipov, ako odstrániť zápach z práčky:

 1. Vykonajte údržbu vo všetkých častiach práčky, o ktorých bolo písané vyššie (bubon, gumové tesnenie, dávkovač, filter).
 2. Pozor na lákavé programy, ktoré perú rýchlo a pri nízkych teplotách. Iba málokedy je z nich bielizeň dokonale čistá a voňavá. Nie všetky pracie prášky a gély sa rozpúšťajú pri teplote 30 °C a nižšej. Zostávajú sa hromadiť v útrobách práčky bez účinku.
 3. Pozor na nevypustenú kalnú vodu alebo vodu, ktorá zostáva v previse odtokovej hadice. Zápach z práčky je častý najmä vtedy, ak odvod nie je riešený priamo do kanalizácie, ale ohyb hadice prekladáte cez hranu umývadla alebo vane. Väčšina práčok ma v úvode cyklu odťah zbytkovej vody. Pravidelne čistite práčku na vysokých teplotách a všetku usadený kal hadice odstráňte.
 4. Striedajte cykly a ich teplotu (samozrejme – vhodne k druhu vloženej bielizne). Dlhodobé používanie jedného programu práčke neprospieva.
 5. Ak sa zápachu z práčky nedá dlhodobo zbaviť, problém môže byť “nerozpustiteľný” – v útrobách uviaznutá ponožka, silonková ponožka, menšia spodná bielizeň. Preto, ak zavoláte opravára, pripravte sa aj na možné prekvapenie.

Bonus navyše: Ako na nadýchanú a voňavú bielizeň?

Opatrne s množstvom pracieho prášku a aviváže. Väčšia dávka automaticky neznamená lepší výsledok. Veľa čistiacich prípravkov doslova utlačí textíliu, ktorá nadobudne aj nepekný farebný odtieň. Zbadáte to najmä na drsných osuškách a svetroch. Pozorne sa držte dávkovania. Predovšetkým, ak si kúpite koncentrovaný prací prášok, kde napríklad vystačíte s polovičnou dávkou, než pri klasickom.

Náš tip: Chcete mäkké a nadýchané osušky? Pridajte do bubna pred fázou pláchania ½ – 1 šálku octu. Ocot osušky a uteráky zmäkčí, nadýcha a obnoví ich farebnosť. Zápachu sa nemusíte obávať. Pláchaním sa stratí.

 ProduktHodnotenieCena (od) 
#1SANYTOL Dezinfekcia čistič práčky 250 ml

 Dezinfekcia 
5 out of 5 stars (5 / 5)3,49 € Čítať recenzie
#2SAVO čistič práčky Citrón 2 × 250 ml

 Usadené nečistoty, vodný kameň, zápach 
5 out of 5 stars (5 / 5)3,49 € Čítať recenzie
#3XAVAX na práčky 0,25 l

 Odstraňuje nečistoty a
pach
 

4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)6,19 € Čítať recenzie
#4FROSCH EKO Hygienický čistič práčky

 Odstránenie vodného kameňa a zápachu 
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)5,70 € Čítať recenzie
#5DR. BECKMANN Čistič práčky s aktívnym uhlím

 Nečistoty, vodný kameň a usadeniny 
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)3,89 € Čítať recenzie
#6CALGON gel 1,5 l

 Zmäkčovač vody, chráni práčku a predlžuje jej životnosť 
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)9,70 € Čítať recenzie
5/5 - (6 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin