10 tipov, ako správne prať: Všetko užitočné o praní pohromade

Každému z nás sa pri praní aspoň raz stalo, že s prekvapením pozeral na to, čo vyšlo z práčky. Biela bola šedou, pánske tielka sa zafarbili na ružovo alebo sa jemný svetrík praním zničil. Ako správne prať, aby ste chránili svoju bielizeň a dosiahli čo najlepší výsledok? S automatickým práčkami môže byť pranie úplne jednoduché, aby však naplno ukázali svoje pracie schopnosti, mali by sme si osvojiť niekoľko základných pravidiel.

⭐⭐⭐⭐⭐

Ako správne prať

✅ 1. Ako správne triediť bielizeň?

Základom je triediť bielizeň podľa farby.

  • Čierna, tmavá šedá, tmavá modrá a tmavá fialová znesú spoločné pranie bez rizika, že by svojimi tmavými pigmentami zafarbili bledšie látky.
  • Pastelové odtiene ružovej, modrej, zelenej, ale aj oranžovej a žltej môžete prať spolu ako farebné oblečenie.
  • Špeciálnu starostlivosť si zaslúži biele prádlo, ktoré by sa podľa možnosti vždy malo prať osobitne.
  • Niektoré výrazné farby (najčastejšie červená a modrá), môžu pri prvých praniach púšťať veľa farbiva do teplej vody, preto patria medzi rizikové a je vhodné ich niekoľkokrát preprať ručne.

Triedenie podľa farby však nie je jediným kritériom. Druhým krokom by malo byť zohľadnenie typu materiálu. Jemné biele hodvábne blúzky nebudete prať s hrubým pleteným svetrom. Či už je to bavlna, vlna, syntetika, hodváb alebo funkčná bielizeň, každý typ tkaniny by sa mal prať zvlášť. Málokto z nás však starostlivo číta všetky štítky, preto perieme pohromade syntetiku aj bavlnu. Pre dobrý výsledok prania to však môže byť na škodu.

Už samotné programy práčky (napr. program pre pranie bavlny, program pre pranie syntetiky), majú prednastavené optimálne teploty pre daný materiál a dokonca aj otáčky, pri ktorých dôjde k najlepšiemu odstredeniu zvyškovej vody, no zároveň sa textílie nadmerne neničia. Viete o tom, že pri praní funkčnej bielizne a nepremokavých búnd by ste nemali používať aviváž? Viac o tejto výnimke sa dozviete nižšie.

✅ 2. Prací prášok, prací gél alebo kapsule?

Za posledné roky vedú v predajnosti najmä pracie gély. Rozdiel medzi účinkom pracieho gélu a pracieho prášku však môže byť veľký. Pravidelné používanie pracieho gélu na biele prádlo môže spôsobiť jeho zašednutie. Prací gél totiž neobsahuje aktívny kyslík. Ten je súčasťou iba pracích práškov, preto je pri používaní prášku biela skutočne žiarivo bielou.

Ak máte vo zvyku prať na nižších teplotách, môže sa stať, že prášok sa dostatočne nerozpustí a teda ani várku bielizne nevyperie. V takom prípade je skutočne lepšie siahnuť po pracom géli alebo rozpustných kapsuliach, ktoré majú veľmi dobré účinky aj pri nižších teplotách. Vidíte, nie je to vôbec také jednoduché rozhodnúť sa, čo do bubna práčky pridať, však? Pomôcť môže nasledujúca krátka sumarizácia:

  • Na bielu a bledú bielizeň používajte prací prášok. Aktívny kyslík bielu farbu krásne rozžiari a rýchlejšie si poradí aj odolnými škvrnami.
  • Na farebné a tmavé oblečenie sa hodia pracie gély a kapsule. Sú plne rozpustné už aj pri nižších teplotách prania. Nezanechávajú fľaky na oblečení.

Recenzie najlepších pracích práškov a gélov

ako triediť prádlo

✅ 3. Ako dávkovať prací prášok?

Ideálne podľa odporúčania na balení prášku, či gélu. V ponuke totiž nájdete aj koncentrované pracie prostriedky, kde už párkilové balenie vystačí na 60 praní, pretože do zásobníka dávate omnoho menšie množstvo, ako ste mali vo zvyku pri klasických práškoch.

  • Bude bielizeň čistejšia, ak dám viac pracieho prášku/gélu? Dávať viac pracieho prášku je zbytočné. Iba riskujete, že sa dostatočne nevyplácha zo štruktúry textílii a vašu pokožku bude dráždiť.
  • Čo sa stane, ak dám menej pracieho prášku? Možno ušetríte na pracom prášku/géli, ktorý vám takto vydrží dlhšie, no riskujete postupné zašednutie bielej a fádne farby na farebnom oblečení.

✅ 4. Ako plniť práčku?

Všimli ste si už v návode k používaniu práčky, že iba niektoré pracie programy umožňujú na plno využívať kapacitu bubna? Ako mi raz jeden technik povedal: „To nie je preto, že by práčka zrazu utiahla iba 2 kg bielizne miesto 6 kíl. Program je, čo sa týka času aj množstva vody, nastavený tak, aby dobre opral iba 2 kilá bielizne. Ak naplníte plný bubon, oblečenie nebude vypraté dobre!“ Ak teda máte na svojej práčke rýchle 30-minútové programy na málo znečistenú bielizeň, skontrolujte, na aké množstvo náplne je tento program prednastavený. Samotný prací prostriedok totiž nie je všemocný, dôležité je aj dodržiavanie plnenia práčky.

  • Čo sa stane, ak práčku preplníme? Bielizeň nebude dobre vypratá a zároveň riskujete predčasné opotrebovávanie mechanických častí práčky. Problém môže nastať pri odstreďovaní, kedy jednoducho práčka nedokáže dosiahnuť nastavené otáčky, pretože bubon je príliš ťažký.
  • Čo sa stane, ak do práčky dáme málo bielizne? Veci budú síce čisté, ale na úkor vysokej spotreby energie a aj vody. Zároveň pozor – práčky, ktoré sú vybavené inteligentnými senzormi vyvažovania náplne, môžu mať s menším množstvom problém a zacyklia sa v istej minúte, pretože sa im nepodarí vyvážiť bubon.

✅ 5. Na akej teplote prať?

Bez ohľadu na odporúčania na štítkoch oblečenia, sa najčastejšie používa teplota 40°C (na bežne znečistené oblečenie) a teplota 60°C (na uteráky a posteľnú bielizeň).

Obávate sa, že oblečenie nebude pri nízkych teplotách dostatočne čisté? Pracie cykly v moderných práčkach sú navrhnuté tak, aby maximalizovali svoju účinnosť a zároveň, zloženie pracích práškov je už úplne iné v porovnaní s tým, aké používali naše mamy, preto si už aj pri nízkych teplotách poradia zo škvrnami. Ak chcete účinok pracieho prášku posilniť, pridajte mydlové vločky (alebo aj kúsok starého nastrúhaného mydla).

Ak ide o citlivú tkaninu, maximálnu odporúčanú teplotu prania starostlivo skontrolujte na štítku. Jemné vlákno totiž môže vysoká teplota vody v spojení s vyšším otáčkami odstreďovania úplne zničiť.

ako sa zbaviť škvŕn

✅ 6. Ako prať oblečenie pre deti a alergikov?

Špeciálnu starostlivosť o bielizeň si zaslúžia naši najmenší. Ich pokožka je jemná, tenká a náchylná na rýchle podráždenie. Na trhu nájdete veľa šetrných pracích prostriedkov, ktorých zloženie je prispôsobené tak, aby vyhovovalo aj pokožke bábätiek. Okrem prania však v tomto prípade venujte pozornosť aj žehleniu. Žehličkou odstránite z oblečenia množstvo baktérií. Podobnú službu urobí aj obľúbený parný režim v práčke, ktorý je zvyčajne vo výbave kvalitnejších práčok.

U alergikov a ekzematikov je situácia podobná. Vždy voľte radšej šetrný („bábätkovský“) alebo ekologický prášok. Používajte parný režim v práčke alebo sušte oblečenie v sušičke bielizne. Sušenie na slnku je v hlavnej peľovej sezóne maximálne nevhodné. Všetky alergény naskáču na čisté veci aj obliečky.

Najlepšie sety práčky a sušičky

✅ 7. Ako sa zbaviť škvŕn na oblečení?

Základné pravidlo – škvrnu sa vždy snažte odstrániť hneď, ako vznikne. Teda s výnimkou blata a žuvačky, ktoré je lepšie nechať zatvrdnúť (zamraziť) a až potom mechanicky zoškriabať.

  • Na škvrny od kávy, kakaa a ovocných džúsov pomáha namočiť blúzku rýchlo do teplej silno slanej vody a potom preprať.
  • Fľaku od červeného vína alebo krvi sa zbavíte tak, že miesto bude najskôr drhnúť pastou zo soli a potom šťavou z citróna.
  • Odolné škvrny od trávy pomôže odstrániť citrónová šťava (pozor nepoužívajte na riflovinu) alebo zubná pasta.
  • Rovnako tak aj na fľaky od čučoriedok alebo cvikle môžete použiť šťavu z citróna alebo kašičku z kyseliny citrónovej.

Ak budete mať v domácnosti overený univerzálny čistič na škvrny, pomerne rýchlo sa zbavíte každého znečistenia. Do práčky pridajte k prášku aj nastrúhané mydlo a škvrny nebudú mať šancu.

✅ 8. Čo robiť, ak čerstvo vypraté prádlo zapácha?

Pravidelné pranie na nízkych teplotách sa môže negatívne odraziť na kvalite prania. Prečo je tomu tak? Vo zvyškoch usadeného gélu a nerozpusteného pracieho prášku sa hromadia nečistoty, prach a rôzne alergény, ktoré vytvárajú nevábny mazľavý povlak okolo dôležitých častí práčky. Sem patrí najmä gumové tesnenie na bubne, odtoková hadica, upchaté filtre alebo zanedbaný zásobník. Čo robiť, ak bielizeň po vypratí zapácha?

Pred ďalším praním venujte pozornosť samotnej práčke. Zapnite prázdnu práčku na dlhší cyklus (min. 90 minút) s teplotou 90°C. Po prvotnom odčerpávaní prebytočnej vody (prvé sekundy pracieho cyklu), stlačte pauzu a do bubna vlejte 1 liter octu (ak by ste ho naliali na úvod, práčka ho odčerpá). Opätovne uveďte práčku do chodu a nechajte ocot, nech robí svoju prácu. Spolu s horúcou vodou efektívne rozbije mastné a mazľavé nánosy a dokonca aj vápenaté usadeniny. Na záver vyčistite zásobník, handričkou dôkladne utrite tesnenie bubna a pustite skrátený program doplnkového pláchania a odstreďovania. Zbytky octu a uvoľnených nečistôt sa z práčky krásne uvoľnia do odtečú do odtoku.

…A hlavne – bielizeň nenechávajte v práčke ďalšie dve hodiny po skončení prania. 😉

Viac rád, ako sa starať o práčku? Potom odporúčame náš článok: Ako vyčistiť práčku od vodného kameňa, zápachu a nečistôt.

✅ 9. Môže tvrdá voda zhoršovať kvalitu prania?

Áno, bielizeň môže byť kvôli tvrdej vode (ktorá je na väčšine územia Slovenska) zle vypraná. Tvrdá vody predstavuje tiež riziko aj pre výhrevné teleso práčky, ktoré sa zanáša vodným kameňom, čím sa znižuje jeho efektivita ohrevu vody.

K tomu, aby bola voda zohriata na nastavenú teplotu, sa musí pre nánosy „špirála“ zahrievať viac, čo ju môže po istej dobe úplne znefunkčniť. Pridávajte do každého prania trochu sódy na pranie, ktorá dokáže zmäkčovať vodu.

✅ 10. Operú programy s nízkou spotrebou vody bielizeň dostatočne?

V niektorých práčkach sa môžete stretnúť so zaujímavými úspornými programami. Niektoré skracujú čas prania o polovicu (vhodné najmä na pranie mierne znečistenej bielizne, napr. 1 deň noseného trička a mikiny), iné sľubujú, že znížia nároky na spotrebu vody aj o polovicu.

Dokáže menšie množstvo vody oprať bielizeň, aby bola hygienicky čistá? Rozhodujúcim faktorom je množstvo bielizne. Určite nemôžete naplniť plný bubon, inak sa bude oblečenie doslova kúpať vo vlastnej špine a nečistoty preniknú späť do tkaniny. Takéto programy sú zvyčajne prispôsobené na tretinové až polovičné zaplnenie bubna práčky, napr. na 2 – 4 kg.

Aké sú najmenej poruchové značky práčok podľa odborníkov?

✅ Bonus navyše: Kedy nepoužívať aviváž?

Aviváž zvykneme používať najmä pre jej príjemnú vôňu, zmäkčovacie a protikrčivé účinky. Sú však textílie, ktorým narobí používanie aviváže viac škody ako osohu. Ide najmä o funkčné oblečenie, outdoorové oblečenie, bundy a ďalšie odevy z nepremokavého materiálu. Špeciálne ochranné vrstvy dokáže aviváž definitívne poškodiť a oblečenie si potom nedokáže plniť svoj účel. Aviváž neprospieva ani uterákom. Utlačí ich vlákno (uterák je aj na pohľad spľasnutý) a stráca schopnosť nasávať do seba vodu.

5/5 - (1 vote)
1 Zdieľanie

1 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin1