Ako vyčistiť špinavú rúru? Pripáleniny a mastnota nebudú mať šancu

Ak sa vo vašej domácnosti používa na pečenie rúra, nevyhnete sa raz za čas jej čisteniu. Aj keď je najlepšie udržiavať ju priebežne v čistote, nie vždy sa nájde toľko času, aby sme rúru po každom dopečení dali do poriadku. Ako vyčistiť rúru, aby ste nepoškodili jej materiál a zároveň nestrávili pri odstraňovaní pripálenín dlhé hodiny? Dali sme dohromady všetky overené tipy a babské rady, ako si s čistením tohto mimoriadne obľúbeného kuchynského spotrebiča poradiť bez veľkého úsilia a s výborným výsledkom.

ako vyčistiť rúru

Bez ohľadu na to, či sa u vás rúra používa jedenkrát týždenne alebo každý deň, jej pravidelná údržba by mala byť samozrejmosťou. Môžu v nej zostávať mastné fľaky od mäsa, výpeku, vytečené a pripálené kúsky cesta, zemiakov aj cestovín. Kým niektoré dokážeme zotrieť handričkou a teplou vodou so saponátom, na iné musíme použiť aj fyzickú silu. A práve v tomto momente, keď sa na náš škerí väčšia čierna pripálenina a svetlo v rúre už takmer nie vidieť, je na mieste rýchlo zakročiť a mať po ruke všetky šikovné návody na čistenie rúry.

Myslite na prevenciu

Dokonca aj v prípade rúry je lepšie predísť príliš zanedbanému stavu a hrubým vrstvám spečených pripálenín. Treba pamätať na to, že steny rúry sa pri každom pečení zohrievajú a nečistoty ešte viac pripaľujú. Nehody pri pečení sa predvídať nedajú, a preto je vždy lepšie zakročiť hneď po tom, ako rúra mierne vychladne a nehrozí riziko popálenia.

Čomu sa pri čistení rúry vyhnúť?

Aj keď je vnútro rúry kovové, rozhodne neznesie tvrdé zaobchádzanie – žiadne kovové špachtle, drôtenky, ani zoškrabovanie pripálenín nožom. Pozor aj na silné chemické prípravky, ktoré môžu nielen znehodnotiť materiál rúry a jej okolie (podlahu, dvierka na skrinkách), veľkým rizikom je podráždenie až poleptanie očí, pokožky a slizníc.

Ako fungujú čističe na rúru z obchodu

Jedným z overených spôsobov, ako si poradiť s čistením rúry je zakúpiť si špeciálny čistič určený na pripáleniny a mastnotu v rúre. Viacero druhov nájdete v supermarketoch a drogériách, stačí len vybrať ten správny. Najčastejšie má podobu roztoku, ktorý aplikujete na steny rúry pomocou rozprašovača alebo ide o aktívnu penu, ktorú nastriekate na plochu a necháte pôsobiť. Môže ísť o čisto chemické agresívne zloženie, ktoré funguje už za niekoľko minút, no natrafiť môžete aj na čoraz obľúbenejšie ekologické prostriedky, šetrné k vám i životnému prostrediu. Pri odstraňovaní nečistôt sú síce účinné, no treba sa pripraviť na to, že im to trvá o niečo dlhšie (napríklad sa nechávajú pôsobiť cez noc).

ako odstrániť mastnotu v rúre

Ako na to?

 • Skôr ako sa pustíte do čistenia, zaobstarajte si ochranné rukavice, zakryte podlahu pod rúrou starými novinami alebo fóliou a kvôli chemickým výparom pootvorte okno.
 • Vždy postupujte podľa návodu na obale výrobku. V niektorých prípadoch sa čistič aplikuje na studené steny, inokedy musíte rúru zohriať na cca 40 – 50 °C, aby sa účinok naplno prejavil.
 • Dajte si pozor na to, aby ste čistič neaplikovali cez otvory na horkovzdušný ventilátor.
 • Či už musí roztok / pena pôsobiť 5 alebo 20 minút, na záver musíte rúru dôkladne vyčistiť vodou a hubkou / handričkou od zvyškov čističu, aby ste pri najbližšom pečení mali istotu, že žiadne jeho zvyšky nedostanú k pripravovanému pokrmu.

Tipy na najlepšie čističe na rúru

 ProduktHodnotenieCena (od) 
#1DR. BECKMANN Aktívny gélový čistič na rúry
[usr 5 text="true" tooltip="true"]4,60 € Čítať recenzie
#2Miele pre rúry na pečenie
[usr 5 text="true" tooltip="true"]12 € Čítať recenzie
#3CIF Oven & Grill Cleaner
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]4,99 € Čítať recenzie
#4CIF Ultra Power Rúra & Gril
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]3,10 € Čítať recenzie

Jednoduché, šikovné a lacné postupy, ako vyčistiť rúru bez námahy

Ak chcete rúru očistiť bez akekoľvek chémie, stačí otvoriť kuchynskú skrinku, v ktorej sa ukrývajú malé zázraky – soľ, ocot, citrón, sóda bikarbóna aj prášok do pečiva. Sú lacné, ekologické a na použitie bezpečné. Stačí vedieť správne pomery a aplikovanie.

⏩ Ako vyčistiť rúru sódou bikarbónou a octom?

Sóda bikarbóna alebo aj jedlá sóda sa pri čistení rúry osvedčila mnohým gazdinkám. Základom je vytvoriť si pastičku zmiešaním s vodou. Pastička nesmie byť príliš krémová ani stekajúca. Nasaďte si rukavice a začnite s nanášaním na znečistené miesta. Pasta totiž pri nanášaní do seba vťahuje aj špinu, preto by ste bez rukavíc mali na konci ruky čierne. Použite na steny rúry, sklo. Pozor však nie na ventilátor a výhrevné telesá.

Aký pomer je správny? Nasypte jedlú sódu do polovice hrnčeka a dolievajte po lyžiciach vodu, kým nevznikne jemná “brúsna” pasta.

Nechajte pôsobiť 1 – 2 hodiny, ideálne však cez celú noc. Ráno nalejte do rozprašovača ocot a nastriekajte. Ocot v spojení so sódou bikarbónou mierne zašumí a začne peniť. Rýchlo zotrite vlhkou handričkou a s výsledkom budete skutočne spokojní.

⏩ Ako vyčistiť rúru citrónom?

Na čerstvé pripáleniny a mastnotu výborne funguje citrón. Vezmite zapekaciu misku alebo menší plech, nalejte do nej horúcu vodu a do vody vytlačte šťavu z citróna. Ak pridáte do citrónovej vody aj vytlačený citrón, už za pár minút bude vaša domácnosť prevoňaná sviežou arómou. Rúru zapnite na 160 – 180 °C, vložte zapekaciu misku a nechajte citrónovú vodu odparovať. Postupne rozpustí paru a uvoľní aj čerstvé pripáleniny. Po tom, ako rúra mierne vychladne, zotrite ešte teplé nečistoty handričkou. Takýmto spôsobom veľmi dobre očistíte aj mikrovlnnú rúru.

⏩ Trio z kuchyne: soľ + citrón + sóda bikarbóna

Zmiešajte v menšej miske soľ so sódou bikarbónou a vytlačte do tejto sypkej zmesi šťavu z citróna. Vytvoríte tak pastu, ktorá sa ľahko nanáša na pripáleniny a mastnotu. Nechajte ju niekoľko hodín pôsobiť a následne vnútrajšok rúry umyte vlažnou vodou.

⏩ Na rúru pomôže aj ocot + prášok do pečiva

Nasledujúci postup je v mnohom podobný “citrónovému naparovaniu”. Miesto citrónu však použite 250 ml octu na jeden liter vody. Octovú vodu nalejte do pekáča, vložte do rúry a rúru zapnite na 150 °C. Nechajte naparovať – vďaka octu sa štruktúra mastnoty rýchlo rozbije.

Ak sa vám už bude zdať, že všetky nečistoty povolili, rúru vypnite. Do ešte teplej octovej vody pridajte 4 kypriace prášky (cca 50 g – bude to šumieť) a steny rúry touto zmesou rýchlo poumývajte. Na záver očistite aj čistou vodou.

čistenie rúry rady

⏩ Na sklo rúry použite prášok do pečiva

Aby toho nebolo málo, môžete vyskúšať aj túto kombináciu: 1 kypriaci prášok + 1 lyžičku soli + 1 dcl octu. Spolu zmiešajte, počkajte kým zmes došumí a očistite ňou zafŕkané sklo na rúre. Všetko nečistoty budú miznúť expresne rýchlo.

⏩ Ako vyčistiť mriežku z rúry?

Kde zobrať toľko trpezlivosti, aby bola mriežka v rúre lesklá, čistá a hladká – ako nová? Samotné odstraňovanie odolných pripálenín nepôjde hladko. Určite neodporúčame, aby ste sa na ňu vrhli drôtenkou. Silným trením ľahko poškodíte povrchovú úpravu roštu a onedlho sa môže objaviť aj hrdza. Chce to trik, ktorý aj podľa rôznych diskusných fór na nete zaberá na jednotku.

✅ Pripravte si jeden starší uterák, 1 menšiu šálku pracieho prášku, 1 zavárací pohár, starú zubnú kefku.

 1. Uterák rozostrite do vane a položte naň rošt. Začnite napúšťať horúcu vodu, dokým v nej nebude ponorený rošt.
 2. Do zaváracieho pohára presypte prací prášok, zalejte teplou vodou, zatvorte a hrkaním prášok rozmiešajte.
 3. Okamžite nalejte na rošt a rošt nechajte na mieste minimálne 4 hodiny.
 4. Následne stačí dočistiť starou zubnou kefkou.
 5. Všetky pripáleniny pôjdu dolu úplne hladko. Dôkladne opláchnite pod tečúcou vodou, umyte saponátom na riad a opäť opláchnite. Perfektný výsledok zaručený.

Ako funguje samočistenie rúry?

Nebaví vás čistenie rúry a vaša kuchyňa by si už zaslúžila novší model? Rúry s funkciou samočistenia predstavujú v tejto kategórii kuchynských spotrebičov najvyššiu kvalitu. Disponujú zaujímavými technológiami, ktoré si v krátkosti predstavíme.

 • Samočistenie rúry pyrolýzou: Stlačením jedného tlačidla sa teplota v rúre zvýši na 500 °C a všetky pripáleniny sa spália na prach. Po vychladnutí stačí rúru otvoriť a nečistoty vymiesť metličkou. Rovnako tak môžete očistiť aj panvice a pekáče, ktoré túto teplotu znesú bez rizika poškodenia materiálov alebo niektorých komponentov.
 • Samočistenie rúry katalýzou: Povrch takejto rúry je z pórovitého materiálu, ktorý dokáže vstrebávať mastnotu aj ďalšie nečistoty. Už pri teplote vyššej ako 200 °C nečistoty zoxidujú a premenia sa na vodnú paru.

Tipy na najlepšie rúry : TOP kvalita aj vysoká obľúbenosť

 Produkt HodnotenieCena (od) 
#1Bosch HBG 6764B1
Objem: 71 l
Trieda: A+
Samočistenie: Áno
Programy: 13
Príkon: 3650 W
Teplotní sonda navíc
⭐ 100 %940 € Čítať recenzie
#2Bosch HBG635NS1
Objem: 71 l
Trieda: A+
Samočistenie: Áno
Programy: 13
Príkon: 3650 W
⭐ 100 %520 € Čítať recenzie
#3Mora VT 537 AX nerez
Objem: 71 l
Trieda: A
Samočistenie: Áno
Programy: 11
Príkon: 3300 W
⭐ 100 %225 € Čítať recenzie
#4BOSCH HBA534ES0
Objem: 71 l
Trieda: A
Samočistenie: Áno
Programy: -
Príkon: 3400 W
⭐ 98 %300 € Čítať recenzie
#5Gorenje BO 637E21XG
Objem: 71 l
Trieda: A
Samočistenie: Áno
Programy: 9
Príkon: 2700 W
⭐ 98 %210 € Čítať recenzie
#6Electrolux EOD5C71X
Objem: 72 l
Trieda: A
Samočistenie: Áno
Programy: 9
Príkon: 3000 W
⭐ 96 %460 € Čítať recenzie
#7Siemens HB 23AB520
Objem: 67 l
Trieda: A
Samočistenie: Nie
Programy: 5
Príkon: 3500 W
⭐ 94 %500 € Čítať recenzie
#8Gorenje Retro BO7732CLI
Objem: 71 l
Trieda: A
Samočistenie: Áno
Programy: 8
Príkon: 3300 W
⭐ 94 %450 € Čítať recenzie
#9Electrolux EZB3400AOX
Objem: 60 l
Trieda: A
Samočistenie: Nie
Programy: 8
Príkon: 2500 W
⭐ 92 %220 € Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin