Test 12 najlepších automatických práčok: Recenzie & Ako vybrať

Najlepšič automatické práčky Bez modernej automatickej práčky si dnes nevieme predstaviť bežné fungovanie domácnosti. Ako si však vybrať tú najlepšiu práčku a ktoré kritéria sú pre vás dôležité? Energeticky úsporná, s predným alebo horným plnením, s veľkým bubnom pre celú rodinu, či ovládaná smartfónom? Kvalitné práčky prinášajú nielen úsporu financií a krásne čistú bielizeň, ale v sebe navyše skrývajú rad zaujímavých doplnkových funkcií, ktoré pranie oblečenia úžasným spôsobom uľahčujú.

Chcete si kúpiť modernú automatickú práčku? Aby ste nestrácali čas, prinášame vám recenzie 12 najlepších práčok a veríme, že vám rozhodovanie uľahčíme. V našom rebríčku kraľuje práčka Samsung WW90K6414QW s výbornými parametrami, ktoré uspokoja aj tých najnáročnejších. Predstavíme si najpredávanejšiu práčku Whirlpool AWO/C 6304 a nezabudneme ani na víťaza českého dTestu – Bosch WAT24360BY.

Chcete vedieť, ktorá práčka v sebe spája kvalitu a výhodnú cenu?

8 najlepších práčok s horným plnením

 ProduktHodnotenieCena (od) 
#1Samsung WW90K6414QW
5 out of 5 stars (5 / 5)499 € Čítať recenzie
#2AEG ProSteam L7FBE68SC
5 out of 5 stars (5 / 5)569 € Čítať recenzie
#3AEG ProSense L6FBG68SC
5 out of 5 stars (5 / 5)489 € Čítať recenzie
#4LG FW60J6WN0
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)369 € Čítať recenzie
#5Electrolux EWS 1477 FDW
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)479 € Čítať recenzie
#6Bosch WAT24360BY
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)379 € Čítať recenzie
#7Beko WMY 61283 CS PTLB2
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)359 € Čítať recenzie
#8Whirlpool AWO/C 6304
4.4 out of 5 stars (4,4 / 5)219 € Čítať recenzie

#1 Samsung WW90K6414QW (od 499 €)

Najkvalitnejšia práčka, s ktorou už pranie nebude nudnou domácou povinnosťou

 VÍŤAZ   Recenzia Samsung WW90K6414QW  Práčka Samsung WW90K6414QW je v súčasnosti jednoznačne najlepšou práčkou s množstvom moderných technológií. S energetickou triedou A+++ a s ročnou odhadovanou spotrebou 130kWh sa radí k maximálne úsporným práčkam na trhu. Veľkosť jej bubna s kapacitou až 9 kilogramov umožňuje oprať veľké množstvo bielizne naraz a šetriť nielen vodu, ale aj váš čas.

Práčka Samsung z radu AddWash vyniká unikátnym systémom otvárania predných dvierok. Hlavné dvierka majú extra veľký priemer (36 cm) a je v nich vstavaný špeciálny otvor, vďaka ktorému môžete zabudnuté kúsky bielizne do práčky vložiť aj počas prania.

Samsung WW90K6414QW obsahuje tichý invertorový bubon, ktorý sa na rozdiel od remeňových bubnov neopotrebováva (záruka 10 rokov). S funkciami Smart Control a Smart check máte práčku pod dozorom, aj keď nie ste doma. A navyše technológia Eco Bubble vytvára aktívnu pena, ktorá preniká hlbšie do tkanín aj pri nízkych teplotách a šetríte tak energiu, aj svoju bielizeň.

Video

Pozrite sa na predstavenie funkci AddWash (vkladanie zabudnutej bielizne počas prania)

Čo sa nám páči

 • energetická trieda A+++
 • invertorový motor
 • tichý chod – 53dB (hlučnosť mierneho dažďa)
 • veľký bubon na 9 kg bielizne
 • možnosť vkladať bielizeň aj počas prania
 • prepojenie so smartfónom
 • 14 pracích programov
 • krásny dizajn

Čo sa nám nepáči

 • výrobca uvádza hĺbku iba 55 cm, ale s vypuklými prednými dvierkami je to až 62 cm – môže nastať problém pri stiesnenom priestore v kúpeľni

NAŠE HODNOTENIE: 5 out of 5 stars (5 / 5)CENA: od 499 €

Prejsť do obchodu

#2 AEG ProSteam L7FBE68SC (od 569 €)

Tichá, moderná a kvalitná práčka s funkciami, ktoré vám ušetria veľa času.

 DOPORUČUJEME   Recenzia AEG ProSteam L7FBE68SC  Potrebujete vyzerať každý deň tip top, ale nechcete tomu obetovať dlhé hodiny prania a žehlenia? Práčka AEG ProSteam L7FBE68SC prináša ďalšie spôsoby, ako starostlivosť o bielizeň uľahčiť a právom jej patrí druhé miesto v našej recenzii najlepších práčok.

Zaujala nás hlavne technológiou ProSense – práčka odváži množstvo bielizne a prispôsobí mu dĺžku a teplotu prania. Navyše, nová technológia ProSteam posúva pranie na iný rozmer. Prací cyklus je zakončený parou, ktorá až o 30% znižuje krčivosť vášho oblečenia a tak chráni tkaniny pred použitím žehličky.

Jej ostatné parametre ju zaraďujú medzi najkvalitnejšie práčky na trhuenergetická trieda A+++, úsporný motor ÖKOInvertor s 10 ročnou predĺženou zárukou, vysoká účinnosť odstreďovania – 1600 otáčok/min., široký výber nastaviteľných programov a rôznych kombinácií vrátane špeciálneho programu Eco TimeSaver, ktorý dokáže ušetriť ako energie, tak aj čas potrebný na pranie.

Čo sa nám páči

 • inteligentná práčka – parný program, skrátenie dĺžky prania
 • energetická trieda A+++
 • extra tichý chod (51 dB)
 • veľký bubon, veľké dvierka
 • jednoduché ovládanie – LCD displej v čestine
 • účinné odstreďovanie

Čo sa nám nepáči

 • dotykové prvky displeja niekedy nereagujú na prvý krát
 • je hlbšia ako uvádzaných 50 cm, s vypuklými časťami cca 58 cm

NAŠE HODNOTENIE: 5 out of 5 stars (5 / 5)CENA: od 569 €

Prejsť do obchodu

#3 AEG ProSense L6FBG68SC (od 489 €)

Práčka, ktorá sa dokonale postará o vaše oblečenie a s funkciami Eco a TimeSave vždy perie podľa vás a pritom energeticky úsporne.

 Recenzia AEG ProSense L6FBG68SC  Nezáleží na tom, či potrebujete oprať dve tričká alebo máte pred sebou kopu špinavej bielizne. Práčka AEG ProSense L6FBG68SC vyhodnotí množstvo bielizne, odváži ho a prispôsobí čas trvania programu tak, aby šetrila energiu, spotrebovanú vodu aj vašu bielizeň. Práčka patrí do energetickej triedy A+++, s ročnou odhadovanou spotrebou 160 kWh.

Zaraďuje sa medzi práčky s najnižšou hlučnosťou prania (iba 51 dB). Pri maximálnom odstreďovaní (1600 ot./min.) sa hlučnosť zvyšuje na 75 dB. Zabudovaný prehľadný LCD displej v češtine uľahčuje ovládanie a vďaka veľkému bubnu je obľúbenou rodinnou práčkou. Špeciálne navrhnutý bubon ProTex vo vysokej miere chráni štruktúru tkanín pri odstreďovaní. Výrobca poskytuje 10 ročnú záruku na spoľahlivý invertorový motor.

Čo sa nám páči

 • energetická trieda A+++
 • funkcia ProSense
 • jednoduché a prehľadné ovládanie
 • kapacita až 8 kg na jedno pranie
 • tichý chod – môže byť pustená aj v noci

Čo sa nám nepáči

 • hlučnejší zámok dvierok práčky pri otváraní a zatváraní
 • dlhé trvanie programu Bavlna – viac ako 3-4 hodiny (funkciou TimeSave sa však dá optimálne skrátiť)

NAŠE HODNOTENIE: 5 out of 5 stars (5 / 5)CENA: od 489 €

Prejsť do obchodu

#4 LG FW60J6WN0 (od 369 €)

Jedna z najobľúbenejších práčok na trhu s výborným pomerom cena / kvalita

 Recenzia LG FW60J6WN0  Našli sme zlatý stred medzi najlepšími práčkami s predným plnením. Pri práčke LG FW60J6WN0 dostanete aj za menej peňazí veľmi slušne vybavenú práčku – energetická trieda A+++, kvalitný tichý invertorový motor (najlepší na trhu) a bubon na 6,5 kg bielizne.

Stisknutím tlačidla Start/Pauza môžete kedykoľvek pridať zabudnutú bielizeň, dvierka sa dajú otvoriť už po 3 sekundách. S technológiou 6 motion Direct Drive bubon práčky vykonáva 6 rôznych druhov pohybov pre optimalizáciu prania rôznych druhov tkanín. Zvyšuje tak účinnosť pracieho cyklu a šetrí vašu bielizeň.

S použitím smartfónu cez funkciu NFC Tag On dokážete sťahovať nové pracie cykly podľa vašich potrieb. Databáza cyklov je pravidelne aktualizovaná a na výber je viac ako 20 pracích programov, mimo tých, ktoré sú stálou súčasťou nastavenia práčky. Štandardom je inteligentný systém prania Fuzzy Logic.

Čo sa nám páči

 • energetická trieda A+++
 • pomer cena / kvalita
 • tichý chod
 • šetrné pohyby bubna
 • záruka 10 rokov na invertorový motor
 • hĺbka iba 45 cm

Čo sa nám nepáči

 • účinnosť odstreďovania v porovnaní s konkurenciou iba 1000 ot./min.

NAŠE HODNOTENIE: 4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)CENA: od 369 €

Prejsť do obchodu

#5 Electrolux EWS 1477 FDW (od 479 €)

Tradičná overená značka v modernom prevedení s množstvom spokojných užívateľov. Perfektná do malých kúpeľní (45 cm).

 Recenzia Electrolux EWS 1477 FDW  S práčkou Electrolux EWS 1477 FDW získate do domácnosti pomocníka, ktorý sa od vás bude učiť. Práčka si totiž pomocou funkcie Moje Obľúbené / MyFavouritePlus do pamäte ukladá vaše obľúbené a často používané pracie cykly, ktoré máte potom dostupné na jedno stlačenie.

Technológia TimeManager posunula pranie smerom k potrebám zákazníka – vy rozhodnete o tom, koľko máte času a ako dlho bude prací cyklus trvať. Či to budú tri hodiny alebo iba jedna.

Samozrejmosťou tejto práčky s overenou značkou je tichý a spoľahlivý invertorový motor, energetická trieda A+++, slušná rýchlosť odstreďovania – až 1400ot./min. (bielizeň vyberáte takmer suchú) a kapacita bubna na 6,5 kg bielizne. Navyše práčka inteligentne prispôsobuje pracie cykly množstvu naloženej bielizne.

Video

Videorecenzie práčky od eshopu Okay

Čo sa nám páči

 • TimeManager – výborná vec, vy rozhoduje ako dlho bude práčka prať
 • jednoduché ovládanie / prehľadný LCD displej
 • Eco Ventil – kontrola úspory pracieho prášku
 • invertorový motor
 • tichý chod
 • hĺbka iba 45 cm – perfektná do malých kúpeľní

Čo sa nám nepáči

 • horší prístup k stabilizačným skrutkám
 • menej uchytávacích bodov na zachytenie hadice v zadnej časti
 • účinnosť odstreďovania B

NAŠE HODNOTENIE: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)CENA: od 479 €

Prejsť do obchodu

#6 Bosch WAT24360BY (od 379 €)

Jedna z najlepších práčok – víťaz testu (dTest 03/2016). Výborné funkcie a kvalitná nemecká technológia.

 Recenzia Bosch WAT24360BY  Práčka Bosch WAT24360BY, víťaz testu práčok, sa efektne prispôsobí vašim požiadavkám. Chcete skrátiť dobu prania o 50% alebo ušetriť energiu až o 60%? S funkciou VarioPerfect to pôjde jednoducho. Vďaka Re-Load viete kedykoľvek doplniť bielizeň do práčky i počas prania.

Výrobca stavil na patentovaný invertorový motor EcoSilence Drive a podporil ho špeciálnou štruktúrou bočných stien, ktoré eliminujú prenos vibrácii a práčku skvele stabilizujú. Motor je účinný a silný a chod práčky je tak tichý, že sa možno budete uisťovať, či skutočne perie.

Ku kvalite tejto práčky prispieva aj energetická trieda A+++, veľký šetrný bubon VarioDrum s kapacitou až na 8 kg a špeciálne programy určené pre alergikov.

Video

Videorecenzie práčky od eshopu Nay.sk

Čo sa nám páči

 • energetická trieda A+++
 • šetrný a veľký bubon
 • veľmi tichý chod a výborná stabilita
 • bohatý výber programov a ľahké ovládanie
 • invertorový motor s 10 ročnou zárukou

Čo sa nám nepáči

 • dotykový displej je citlivý aj na slabšie dotyky, pozor pri upratovaní
 • hĺbka práčky je 60 cm – obtiažny prechod úzkymi dverami

NAŠE HODNOTENIE: 4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)CENA: od 379 €

Prejsť do obchodu

#7 Beko WMY 61283 CS PTLB2 (od 359 €)

Výkonná práčka s množstvom zaujímavých funkcií poteší každého nenáročného užívateľa

 CENOVÝ TIP   Recenzia Beko WMY 61283 CS PTLB2  Ak nepotrebujete vo svojej novej práčke žiadne špeciálne SMART technológie a hľadáte dobrú cenu a skutočne využiteľné programy, potom práčka Beko WMY 61283 CS PTLB2 tieto kritéria spĺňa.

Prekvapil nás pomer cena / kvalita – práčka má bubon s kapacitou 6 kg, tichý invertorový motor a energetickú triedu A+++, čo je pri tejto cenovej kategórii zaujímavá kombinácia.

Vďaka programu Beko BabyProtect sa postará o dokonalé vypratie bielizne malých detí aj alergikov. Systém Optiball navyše zabezpečuje 100% využitie pracieho prostriedku.

Bubon dokáže bielizeň správne vyvážiť a rozložiť, čím sa eliminujú vibrácie pri odstreďovaní a práčka má tak skutočne tichý chod. Za zmienku stojí i funkcia PHR, ktorá vaše oblečenie zbaví od chlpov z domácich miláčikov.

Čo sa nám páči

 • energetická trieda A+++
 • stvorená pre potreby rodiny + výborná cena
 • invertorový motor s 10 ročnou zárukou
 • tichý chod
 • krátke programy

Čo sa nám nepáči

 • hlučné napúšťanie a vypúšťanie vody

NAŠE HODNOTENIE: 4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)CENA: od 359 €

Prejsť do obchodu

#8 Whirlpool AWO/C 6304 (od 219 €)

Najpredávanejšia práčka na trhu, ktorá v rokoch 2015 až 2017 získala ocenenie Produkt roku.

 CENOVÝ TIP   Recenzia Whirlpool AWO/C 6304  Práčka Whirlpool AWO/C 6304 sa do nášho rebríčka dostala kvôli vysokej predajnosti, množstvu spokojných zákazníkov, ale aj kvôli istému percentu tých nespokojných, ktorí „vychytali“ jej chybičky. Ak vás zaskočí pokazená práčka a na drahú práve nie je dosť financií, tak táto, pôvodom slovenská, môže milo prekvapiť.

Technológia 6.zmysel nastaví všetky parametre tak, aby ste dosiahli čo najlepší výsledok prania. Stačí iba zadať o akú tkaninu ide, zvyšok zariadi práčka. Rovnako tak prispôsobí spotrebu vody množstvu naloženej bielizne.

S programom Colours15 sa už nemusíte obávať, že sa vaše oblečenie zafarbí. K dispozícii je až 18 programov a EcoMonitor vás pri každom informuje o aktuálnej spotrebe energie.

K tomu všetkému patrí práčka do energetickej triedy A+++, s kapacitou bubna 6kg a odstreďovaním na max 1200ot./min..

Čo sa nám páči

 • Produkt roku 2017
 • jednoduché ovládanie
 • energetická trieda A+++
 • pestrý výber programov
 • pomer cena / kvalita
 • veľa spokojných zákazníkov

Čo sa nám nepáči

 • trochu hlučnejšia pri odstreďovaní
 • v tesniacej gume sa občas zachytávajú malé kusy bielizne
 • jednoduchý biely dizajn

NAŠE HODNOTENIE: 4.4 out of 5 stars (4,4 / 5)CENA: od 219 €

Prejsť do obchodu

4 najlepšie práčky s horným plnením

Pre úplnosť našej recenzie najlepších práčok nesmieme zabudnúť ani na práčky plnené zhora, ktoré oceníte hlavne vtedy, ak v kúpeľni rátate s každým centimetrom a predné otváranie by u vás nebolo možné.

 ProduktHodnotenieCena (od) 
#1AEG Lavamat 88560TL
5 out of 5 stars (5 / 5)454,20 € Čítať recenzie
#2Electrolux EWT1366HGW
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)399 € Čítať recenzie
#3Bosch WOT 24457BY
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)387 € Čítať recenzie
#4Candy CST 360L-S
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)239 € Čítať recenzie

#1 AEG Lavamat 88560TL (od 454,20 €)

Najúspornejšia zhora plnená práčka na trhu s množstvom zaujímavých funkcií.

 VÍŤAZ   DOPORUČUJEME   Recenzia AEG Lavamat 88560TL  Prvé miesto si práčka AEG Lavamat 88560TL získala u nás pre jej úspornosť. Je o 10% úspornejšia ako ostatné práčky v triede A+++. Technológia OptiSense prispôsobuje cyklus prania na minimálnu spotrebu energie aj vody.

S invertorovým motorom, kapacitou bubna 6kg, extra tichým chodom (iba 47dB) a účinným odstreďovaním (max 1600 ot./min.) výborne konkuruje aj modelom s predným plnením, ktoré sa umiestnili na prvých pozíciách.

Využitím špeciálnych parných programov znížite krčivosť oblečenia alebo ich môžete použiť na rýchle osvieženie oblečenia. Koncept bubna Protex chráni aj tie najjemnejšie tkaniny.

Prehľadný LCD displej a ovládanie v českom jazyku zase výrazne uľahčuje jej obsluhu.

Čo sa nám páči

 • energetická trieda A+++
 • invertorový motor
 • tichý chod
 • výborné odstreďovanie
 • šetrné a účinné pranie
 • parné programy

Čo sa nám nepáči

 • vyššia cena
 • iba dve nožičky sú nastaviteľné, zvyšné dve sú pevné

NAŠE HODNOTENIE: 5 out of 5 stars (5 / 5)CENA: od 454,20 €

Prejsť do obchodu

#2 Electrolux EWT1366HGW (od 399 €)

Zhora plnená práčka spoľahlivej značky Electrolux, ktorá ušetrí veľa vášho času. Finalista produkt roku 2017.

 Recenzia Electrolux EWT1366HGW  Ak už nechcete čakať, kedy sa skončí dlhý prací program a ak sa vám už ani nechce tráviť čas žehlením – táto práčka to jednoducho porieši za vás.

S technológiou TimeManager práve vy rozhodujete o tom, koľko bude prací program trvať – práčka Elektrolux EWT1366HGW sa prispôsobí vašim plánom. Tri parné programy ochránia vašu bielizeň pred pokrčením a dodajú je hladkosť a mäkkosť.

Hladké otváranie bubnu s kapacitou na 6 kg a veľký prehľadný displej uľahčujú bežnú manipuláciu. Kvalitný invertorový motor s 10 ročnou zárukou garantuje tichý chod počas prania i odstreďovania (max 1300ot./min.).

Oceňujeme aj jeho unikátny dávkovač pre práškový i gélový prací prostriedok.

Čo sa nám páči

 • energetická trieda A+++
 • invertorový motor
 • nepočuť ani odstreďovanie na vysokých otáčkach
 • parný systém
 • TimeManager
 • zaberá málo miesta

Čo sa nám nepáči

 • krátka dĺžka prívodnej hadice

NAŠE HODNOTENIE: 4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)CENA: od 439 €

Prejsť do obchodu

#3 Bosch WOT 24457BY (od 387 €)

Nemecká kvalita, špeciálne funkcie a nadštandardné programy v jednom.

 Recenzia Bosch WOT 24457BY  Ak potrebujete práčku úspornú, ľahko ovládateľnú, s veľkým bubnom a množstvom užitočných programov, ktorú navyše ľahko prostredníctvom koliesok premiestnite, riešením je nemecká Bosch WOT 24457BY.

Pri kvalite tejto značky je samozrejmosťou energetická trieda A+++, hospodárne pranie a množstevná automatika, ktorá šetrí ako energie, tak i čas zvoleného pracieho cyklu. Všetky tieto informácie zistíte z prehľadného LCD displeja.

Do práčky môžete kedykoľvek pridať zabudnutú bielizeň (funkcia Re-Load). O jednoduchú a bezpečnú manipuláciu sa stará jemná funkcia otvárania bubna SoftOpening. Výrobcovia mysleli aj na alergikov – špeciálny program AllergyPlus pracuje s vyššími teplotami pre zničenie škodlivých mikroorganizmov a pridáva extra plákanie.

Čo sa nám páči

 • energetická trieda A+++
 • program pre alergikov
 • prispôsobivé pracie cykly
 • viacero bezpečnostných prvkov
 • šírka iba 40 cm

Čo sa nám nepáči

 • pri najvyšších otáčkach (1200ot./min.) je hlučnejšia

NAŠE HODNOTENIE: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)CENA: od 387 €

Prejsť do obchodu

#4 Candy CST 360L-S (od 239 €)

Cenový tip z našej recenzie. Práčka s praktickými funkciami s najlepšou energetickou triedou A+++.

 CENOVÝ TIP   Recenzia Candy CST 360L-S  Pre nenáročných užívateľov je práčka Candy CST 360L-S ako stvorená. Jadrom je štandardný výkonný motor, bubon s kapacitou 6 kg a 14 základných programov. Navyše oceníte bezdotykové prepojenie práčky s vašim smartfónom prostredníctvom technológie SmartTouch (NFC), ktoré vám umožní práčku ovládať a sťahovať nové pracie cykly.

Zabudovaný Kg Detector zistí množstvo naloženej bielizne a práčka potom použije iba toľko vody a taký čas, aký na konkrétnu hmotnosť bielizne potrebuje. Široká škála programov pre rôzne druhy textílii vám poskytne istotu, že o vašu bielizeň bude šetrne postarané.

Čo sa nám páči

 • energetická trieda A+++
 • ovládanie pomocou hlasu
 • možnosť stiahnuť 40 Smart Touch programov
 • vhodná do malých kúpeľní
 • odložený štart o 3/ 6/ 9 hodín
 • pomer cena / funkcie

Čo sa nám nepáči

 • maximálne odstreďovanie 1000ot./min.
 • v manuáli nie je uvedený čas pracích programov

NAŠE HODNOTENIE: 4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)CENA: od 239 €

Prejsť do obchodu

Ako vybrať práčku

Už dlhé roky je automatická práčka súčasťou bežnej výbavy domácnosti. Dokáže pokoriť haldy špinavej bielizne a odbremeniť nás od úmorného ručného prania. S jej výsledkom sme väčšinou spokojní – netreba žiadne predpieranie, dodatočné žmýkanie. Bielizeň je čistá, voňavá a bez známok poškodenia. Ide o komfort, do ktorého sa skutočne oplatí investovať. Ak hľadáte novú práčku, prečítajte si nášho sprievodcu. Zistíte, aké možnosti moderné práčky ponúkajú, na čo pri výbere prihliadať a aj to, aké novinky, by ste v jej výbave možno nečakali.

Typy práčok

Vašim prvým rozhodnutím bude zvážiť, či je pre váš vhodnejšia práčka s predným alebo horným plnením. Každá má svoje plusy, ale aj menšie mínusy. Rozhoduje predovšetkým priestor a nároky na vzhľad či funkčnú vybavenosť.

Práčky s predným plnením tvoria dominantnú kategóriu a nájdete tu modely v rôznych cenových kategóriách – od lacnejších, až po úplne špičkové práčky s množstvom moderných technológii. Štandardne majú šírku okolo 60 cm a na hĺbku môžete voliť medzi 45 – 60 cm. V kúpeľni zaberú možno o niečo viac miesta, no máte možnosť vidieť cez priehľadné dvierka dnu, ich bubon je zvyčajne väčší a dokážete ich zosúladiť so sušičkou bielizne, vytvoriť zostavu a šetriť drahocenné centimetre.

Ak máte menší byt alebo menšiu kúpeľňu, isto oceníte práčky plnené zhora. Zvyčajne majú menšie rozmery (aj o niečo menší bubon) a bielizeň môžete doložiť kedykoľvek počas prania. Rátajte s tým, že nad práčkou budete potrebovať minimálne 50 cm na otvorenie dvierok a možnosť uložiť na práčku sušičku nie je technicky vôbec možná. Vhodné sú však pre starších ľudí, ktorí majú problém s ohybnosťou. Dlhé roky panoval názor, že vďaka dvom ložiskám, ktoré držia bubon, sú aj menej poruchové.

Vyberte dostatočnú kapacitu

Keď sa rozhodujete kúpiť novú práčku, prvá vlastnosť, ktorá zaujíma väčšinu spotrebiteľov je veľkosť bubna, vyjadrená v kilogramoch náplne – bielizne. Na trhu nájdete práčky s bubnami, ktorých kapacita je od 4 – 11 kg, v rodinách sú najviac obľúbené práčky s kapacitou na 5 – 8 kg bielizne. Rátajte s tým, že s rastúcim bubnom porastie aj spotreba vody a elektriny. Tak, ako nie je dobré “točiť práčku naprázdno”, neoplatí sa ju však ani preplňovať. Minimálne na výšku 10 – 15 cm ponechávajte priestor voľný – bielizeň sa nebude tlačiť ani krčiť, prací prášok sa lepšie rozpustí.

Základné parametre

Všetky dôležité údaje nájdete na energetickom štítku. Ten musí informovať spotrebiteľa o spotrebe energií, kapacite aj ďalších vlastnostiach. Čo nájdete na štítku práčky:

Energetický štítok práčky

 • Energetická trieda – väčšina moderných práčok sa pohybuje v energetických triedach od A po A+++. Ak často periete, vyberajte práčku s najlepšou energetickou triedou, ročne ušetrí veľa kilowatthodín (rozdiel medzi triedami je až 25 %, práčka s A++ teda spotrebuje o 25 % energie viac ako A+++).
 • Ročná spotreba elektrickej energie – uvádzaná v kWh*
 • Ročná spotreba vody – uvádzaná v litroch*
 • Kapacita bubna – uvádzaná v kilogramoch. Kapacita bubna však nie je rovnaká pre všetky materiály (rozdielna nasiakavosť). Táto hodnota zvyčajne platí pre bavlnu na istom programe. Kapacita bubna pre syntetické, vlnené alebo rôzne ďalšie materiály býva odlišná – nižšia. Preto pozorne čítajte etikety, zloženie bielizne a maximálne zaťaženie pre daný materiál pri danom programe (info v návode na používanie), aby ste bubon nepreťažovali.
 • Hlučnosť pri praní – uvádzaná v decibeloch. V súčasnosti klesla hlučnosť na optimálnych a nerušivých 50 – 60 dB. Pri odstreďovaní však vzrastá na 70 – 80 dB. Základom je práčku vhodne umiestniť a dbať na jej rovnováhu.
 • Hlučnosť pri odstreďovaní – uvádzaná v decibeloch
 • Účinnosť odstreďovania – trieda od A – G. Čím bližšie k A, tým je voda z bielizne lepšie odstredená a teda aj suchšia.

*Všetky údaje sú orientačné, prerátané pri praní bavlny na 60°C na istý počet cyklov.

Dôležité otáčky

Počet otáčok za minútu hovorí o sile a účinnosti odstreďovania. Otáčky sa pohybujú v intervale od 400 – 1500 ot./min. Čím vyššie otáčky, tým suchšiu bielizeň z práčky vyberiete. Ak využívate aj sušičku bielizne, ušetríte na sušení, keďže môžete zvoliť nižší stupeň aj kratší program.

Programová vybavenosť

Programová ponuka práčok je taká pestrá, že na bežného používateľa môže pôsobiť mierne chaoticky. Niekedy máte k dispozícii desiatky programov a navyše niekoľko individuálnych, ktoré si môžete nastaviť podľa seba. V skutočnosti však budete používať možno 4 – 5 základných programov a zvyšok zostane nevyužitý. Veľmi vhod však padnú čiastkové programy ako dodatočné plákanie a odstreďovanie, program pre alergikov a malé bábätká, program na pranie látkových tenisiek, program na prianie športového a outdoorového oblečenia, rýchly eko program alebo program, ktorý je extra šetrný a nahradí ručné pranie.

Práčka

Zaujímavé funkcie, moderné režimy a technológie

V nasledujúcich odsekoch si predstavíme možnosti, ktoré môžete nájsť v kvalitných práčkach od renomovaných výrobcov. NIektoré sú typické pre konkrétnu značky a ide o patentovanú technológiu, ďalšie sú štandardom, ktorý zjednodušuje používanie práčky a vo vysokej miere prispieva k ochrane bielizne pri praní a jej vysokej čistote.

Detská poistka
Pre malé deti sú otočné kolieska a vysvietený panel práčky veľkým lákadlom. Možnosť zablokovať ovládacie prvky je preto veľmi žiadaným prvkom každej modernej práčky.

Časovač / odložený štart
Do práčky stačí naložiť špinavú bielizeň, pridať prací prášok, aviváž a nastaviť o koľko hodín sa má práčka pustiť do práce. Túto možnosť využívajú najmä ženy, ktoré nemajú rady, ak po dopratí bielizeň leží dlho zatvorená v práčke. Preto si pranie naplánujú tak, aby cyklus končil v čase, kedy sa vracajú domov z práce.

Program podľa množstva náplne
Moderná technológia Fuzzy Logic (alebo inak aj 6. zmysel) dokáže rozpoznať množstvo vloženej bielizne a na základe toho prispôsobiť svoj chod, aby došlo k optimalizovaniu dĺžky prania aj spotreby elektriny a vody.

Invertorový motor
Najnovší bezuhlíkový motor s elekronickým riadením je súčasťou najmodernejších práčok z posledných rokov. Vyznačuje sa extra tichým chodom, vysokou úspornosťou a výbornou životnosťou. Výrobcovia dávajú na tento typ motora až 10-ročnú záruku.

Ochrana proti úniku vody
Ide o monitorovacie systémy a senzory, ktoré zabraňujú úniku vody z práčky alebo z prívodnej hadice a chránia tak vašu domácnosť pred vytopením. Nájdete ich pod označeniami ako AquaStop, AquaSafe, AquaControl, …

Parné funkcie
Úlohou horúcej pary v práčke je znížiť počet baktérií, alergénov a roztočov v bielizni, pokoriť aj tie najviac odolné škvrny a vyhladiť bielizeň s vysokým sklonom ku krčivosti. Ide o žiadaný prvok, typický pre práčky z vyššej kategórie.

Bezdrôtové technológie
Podpora Wi-Fi a NFC sa dostala aj k práčkam. Ako možno tieto technológie prakticky využívať? Prepojenie s Wi-Fi vám umožní sledovať chod práčky aj v čase, keď nie ste doma, resp. dokážete veľmi rýchlo diagnostikovať prípadnú chybu a kontaktovať odborný servis (tzv. Smart diagnostika). Podpora NFC umožňuje do práčky nahrávať nové programy – a to presne také, aké by mohli vyhovovať vašim požiadavkám.

Vstrekovanie vzduchu
Technológia EcoBubble je typická pre práčky značky Samsung. Do pracieho prostriedku je vstrekovaná nielen voda, ale aj vzduch, čím sa účinok pracieho prášku aktivuje na maximum. Vzniká nadýchaná bublinková pena, ktoré lepšie preniká do štruktúry tkanín a odstraňuje aj nezdolné škvrny. Toto dokáže už pri veľmi nízkych teplotách, výsledkom čoho je veľké šetrenie elektrickej energie, keďže môžete prať na omnoho nižších stupňoch ako doteraz.

Čo by vás mohlo ešte zaujímať?

Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere novej automatickej práčky. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepšej práčky na trhu.
0 Zdieľanie

Přidejte váš názor

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin