Čo je to NFC? Funkcia, ktorá vám umožní platiť mobilom a nielen to

NFC technológia konečne dospela do štádia, kedy môžeme naplno využívať jej potenciál. Od platenia mobilom, cez odomknutie dverí, načítanie menu v reštaurácii až po popisovanie krabíc pri sťahovaní. Pravdepodobne ste už o NFC počuli, ale až teraz zaujala vašu pozornosť. Poďme sa teda bližšie pozrieť na to, čo je NFC, ako funguje a kde všade sa dá použiť. Jednoduché využívanie ju predurčuje k tomu stať sa vašou novou obľúbenou bezdrôtovou technológiou.

čo je nfc

Čo je NFC?

NFC je skratkou z anglického Near Field Communication, teda vo voľnom preklade – komunikácia na krátke vzdialenosti. Umožňuje bezdrôtovú komunikáciu medzi dvomi elektronickými zariadeniami na krátke vzdialenosti. Uvádza sa relatívne krátka vzdialenosť – iba približne 4 – 10 cm, v niektorých zdrojoch nájdete informáciu až 20 cm. Tesná blízkosť dvoch zariadení však zvyšuje rýchlosť odosielaných a prijímaných informácií, čo je napríklad pri platení mobilom alebo odomykaní dvier veľkou výhodou.

Na prvý pohľad sa zdá, že ide o konkurenta Bluetooth a infračervenej technológie, princíp prenosu je úplne odlišný a s ním sa líšia aj výhody a nevýhody, ktoré NFC ponúka. To najlepšie – NFC nepotrebuje na prenos dát žiadne internetové pripojenie, žiadne párovanie zariadení, dokáže aktivovať aj pasívne “spiace” NFC tagy, ktoré majú často podobu nenápadnej nálepky a je oveľa účinnejšie ako iné bezdrôtové technológie.

Pohľad do minulosti: História NFC

Korene NFC siahajú až technológii RFID – rádiofrekvenčnej identifikačnej technológii, ktorá bola patentovaná už v roku 1983. Od dvadsať rokov neskôr, v roku 2003, bola NFC technológia schválená ako norma ISO / IEC a tiež aj ako ECMA. Obe technológie využívajú na prenos informácii podobný princíp – elektromagnetickú indukciu. Tento spôsob je zároveň najväčšou výsadou NFC v porovnaní s Bluetooth. Aktívne zariadenie totiž dokáže indukovať prúd aj v pasívnom prvku (prebudiť ho) a nadviazať s ním komunikáciu. O tom viac v sekcii “Ako funguje NFC”.

Prvým priekopníkom vo svete mobilov bola spoločnosť Nokia, ktorá v roku 2010 ako prvá integrovala do telefónu Nokia C7 podporu pre čítanie NFC. Rozvoj tejto technológie nabral na obrátkach a dnes je bežnou a – musíme poznamenať, že aj – čoraz častejšie využívanou funkcionalitou prémiových smartfónov a postupne preniká aj do mobilov strednej triedy. Služby ako Google Pay (v telefónoch s OS Android) a Apple Pay (v iPhonoch) sú už aj v našich končinách pravidelne využívané. Menia totiž smartfóny na plnohodnotné peňaženky a čo naviac, hovorí sa o tom, že v takejto digitálnej forme raz budeme nosiť aj svoje osobné identifikačné karty.

Prémiové mobilné telefóny

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
1.Samsung Galaxy S21 Ultra 5G

Displej: 6.8" AMOLED 3200 × 1440 px
RAM: 16 GB
Interná pamäť: 512 GB
Predný / Zadný fotoaparát: 40 Mpx / 108 + 10 + 12 Mpx
Batéria: 5000 mAh
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1430 € Čítať recenzie
2.iPhone 12 128GB

Displej: 6.1" OLED 2532 × 1170 px
RAM: - GB
Interná pamäť: 128 GB
Predný / Zadný fotoaparát: 12 Mpx / 12 + 12 Mpx
Batéria: 2815 mAh
[usr 5 text="true" tooltip="true"]950 € Čítať recenzie
3.iPhone 12 PRO

Displej: 6.1" OLED 2532 × 1170 px
RAM: - GB
Interná pamäť: 128 GB
Predný / Zadný fotoaparát: 12 Mpx / 12 + 12 +12 Mpx
Batéria: 2815 mAh
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1150 € Čítať recenzie
4.Samsung Galaxy Note 20

Displej: 6.7" AMOLED 2400 × 1080 px
RAM: 8 GB
Interná pamäť: 256 GB
Predný / Zadný fotoaparát: 10 Mpx / 12 + 64 + 12 Mpx
Batéria: 4300 mAh
[usr 5 text="true" tooltip="true"]850 € Čítať recenzie
5.OnePlus 8 Pro

Displej: 6.78" AMOLED 3168 × 1440 px
RAM: 8 GB
Interná pamäť: 128 GB
Predný / Zadný fotoaparát: 16 Mpx / 48+8+48+5 Mpx
Batéria: 4510 mAh
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]770 € Čítať recenzie
6.Google Pixel 5 5G

Displej: 6" OLED 2340×1080 px
RAM: 8 GB
Max. veľkosť pamäť. karty: 128 GB
Predný / Zadný fotoaparát: 8 Mpx / 12.2 + 16 Mpx
Batéria: 4000 mAh
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]730 € Čítať recenzie

Ako funguje NFC?

Zariadenia, ktoré NFC technológiu podporujú, musia spĺňať isté špecifikácie, aby medzi sebou mohli komunikovať. V praxi to znamená prítomnosť NFC čipu, ktorý obsahuje cievku. NFC technológia funguje na báze elektromagnetickej indukcie. Medzi dvomi zariadeniami, ktoré sú v tesnej blízkosti vzniká pole, cez ktoré sa šíria elektromagnetické vlny určitej frekvencie. Rozlišujú sa dva módy: pasívne NFC a aktívne NFC.

⏩ Aktívne NFC

Ak má zariadenie aktívny modul NFC, môže informácie/dáta odosielať aj prijímať, má totiž vlastný zdroj energie a dokáže vytvárať vlastné elektromagnetické pole. Typickým príkladom sú mobily s NFC, smart hodinky s NFC, tablety s NFC.

⏩ Pasívne NFC

Na rozdiel od prechádzajúceho módu, “zariadenie” dokáže informáciu iba vysielať, teda odoslať a aj to iba v prípade, ak je v blízkosti pasívneho čipu zariadenie, ktoré obsahuje aktívne NFC. Pasívny čip z neho vezme energiu a až následne môže začať komunikovať s aktívnym zariadením. Nemá vlastný zdroj energie. Pasívne NFC môže byť súčasťou letákov, plagátov, vizitiek, štítku na obojku psa, v čítačke na vstupe do práce či internátu, tagov/štítkov umiestnených vo vašom aute či domácnosti. Krátka informácia/pokyn, ktorý v sebe nesú, sa aktivuje až po priložení modernej elektroniky s aktívnou NFC funkciou.

Dôležité technické informácie

 • K tomu, aby mohol NFC prenos fungovať je nevyhnutné dodržať blízke pracovné pásmo oboch zariadení (vzdialenosť max. do 10 cm, pre bezpečnosť).
 • NFC využíva k prenosu dát špecifické frekvenčné pásmo 13,56 Hz.
 • Údaje sa prenášajú rýchlosťou 106, 212, 424 a 848 kbit/s. Rýchlosti sú už dostatočné nielen na preposlanie krátkych pokynov či kontaktných údajov, ale aj obrázkov a hudby.
 • Na vzájomné prepojenie nie je potrebný žiadny párovací kód. Čipy potrebujú iba minimálne množstvo energie. Pasívne čipy dokáže aktivovať už miniatúrny aktívny NFC čip vo vašom telefóne.

nfc využitie

Čo sú NFC tagy?

NFC tagy alebo aj štítky si môžete predstaviť ako nálepky s charakteristickým logom. Sú zhotovené v pasívnom móde, čo znamená, že nemajú vlastné napájanie, ale za to sú nositeľom informácie (pokynov), ktoré sa dozviete, ak k nim priložíte zariadenie s aktívnym NFC módom. Môžu byť kdekoľvek – na pracovisku, doma, v aute, na plagáte, ktorý niekto nalepil na stĺp, či dokonca na krabiciach odložených v pivnici. Nemáte ešte jasno, aké je ich praktické využitie?

Predstavte si, že vojdete do auta, odložíte si telefón do stojana s NFC tagom. Telefón si prečíta informáciu z tagu a sám zvýši jas, vypne wifi, zapne dátový net, spustí navigáciu. Druhý príklad – prídete do reštaurácie a na stole nájdete nalepený tag označený ako “Menu podniku”. Priložíte k nálepke mobil a v telefóne sa vám zobrazí aktuálne menu. V telefóne síce potrebujete mať inštalovanú appku so zameraním na NFC Tag writer/reader, v dnešnej dobe množstva aplikácii sú už bežne dostupné, a dokonca aj v slovenskom jazyku.

Nielen NFC platby! Aké je využitie NFC v praxi?

NFC je v našom prostredí známe ako rýchla a bezpečná bezdotyková platba mobilom. V závislosti od typu a značky telefónu môžete využívať platobný systém Apple Pay a Google Pay. Je zrejmé, že túto možnosť musí zároveň podporovať aj vaša banka.

Google Pay aj Apple Pay podporuje väčšina bánk na Slovensku: ČSOB, VÚB, Poštová banka, mBank, TatraBanka, Unicredit Bank, 365.bank, Fio banka, J&T BANKA, Slovenská sporiteľňa, … (aktuálne k 08/2020).

A čo ďalšie?

 • NFC sa uchytilo pri využívaní elektronických cestovných lístkov.
 • Umožňuje vám čítať vizitky a importovať kontakty, ktoré sa rýchlo a prakticky uložia do vášho telefónu.
 • NFC tag môže zmeniť nastavenia vášho telefónu už v priebehu okamihu. Napríklad si nalepíte NFC tag do auta, ktorý spustí navigáciu, alebo NFC tag do zádveria. Po jeho prečítaní telefón automaticky stíši hlasitosť a zapne vibrácie, ak nechcete byť doma rušený vyzváňaním.
 • V dvoch smart zariadeniach s NFC dokážete krátkym priložením zapnúť Bluetooth. Napr. medzi mobilom a bezdrôtovými slúchadlami. Žiadne zdĺhavé párovanie a vyhľadávanie. Podobne sa môžete spojiť aj s bezdrôtovými reproduktormi a soundbarom. Táto audiotechnika však musí obsahovať NFC technológiu.
 • S NFC v telefóne si môžete otvoriť dvere – ak sú vybavené uzamykacím systémom s NFC. Tento systém sa nachádza v moderných administratívnych budovách.
 • Pomocou NFC si môžete prečítať prečítať menu v reštaurácii, získať doplnkové informácie o spotrebičoch vystavených v obchode, a množstvo ďalších informácii, ktoré ste možno doteraz prehliadali. NFC využívajú aj moderné spotrebiče na smart diagnostiku. Ak priložíte telefón k práčke, odošle vám do mobilu info o prípadnej chybe.

ako funguje nfc

NFC a Bluetooth: Porovnanie, rozdiely a vzájomná kooperácia

Obe technológie uľahčujú náš život a umožňujú nám bezdrôtovú výmenu dát. NFC v dnešnej podobe je mladšia technológia ako Bluetooth, hoci vychádza zo staršieho patentu pre RFID. Niektorí nedajú dopustiť na pravidelné využívanie Bluetooth medzi elektronikou v práci či domácnosti, no aj technológia NFC im dokáže poskytnúť veľký úžitok. Čím by vás mohla osloviť?

Začnime párovaním zariadení. Pri Bluetooth môže párovanie dvoch zariadení prebehnúť za niekoľko sekúnd, niekoľko minút, no občas aj vôbec. Najmä, ak majú zariadenia z neznámych príčin zrazu zlý deň a nebavia sa spolu. Pri NFC nie je žiadne párovanie potrebné a vzájomná komunikácia prebehne za menej ako desatinu sekundy. Nič nemusíte manuálne párovať. Práve preto je tento spôsob čoraz obľúbenejší pri platbách mobilom, ale aj v smart domácnostiach.

Pozrime sa na spotrebu energie. NFC je nenáročné na energiu. Práve preto vznikli pasívne NFC čipy, ktoré dokáže aktivovať púho-púha prítomnosť vášho mobilu a okamžite ste v obraze. Dokonca to nepocítite ani na úbytku percent batérie. Bluetooth v tomto porovnaní stojí tak trochu smutne v kúte. Všetci vieme, že zapnutý Bluetooth v telefóne je žrútom energie.

Nemôže byť všetko dokonalé. Nastupuje tretí faktor – vzájomná vzdialenosť zariadení. Pri NFC dochádza k prenosu informácií iba na krátku vzdialenosť (do 10 cm). Dosah s Bluetooth sa už rádovo pohybuje aj v niekoľkých desiatkach metrov, no opäť za cenu vyššej spotreby energie.

Kto je víťaz?

 • NFC ukazuje svoje kvality pri prenose menších súborov na krátke vzdialenosti (bezdotykové platby mobilom či smart hodinkami, vstup do budovy cez prístupovú kartu, lístok v MHD).
 • Bluetooth je zase neprekonateľný v bezdrôtovom prenose väčších súborov aj na dlhšie vzdialenosti.

Vzhľadom na prítomnosť Bluetooth technológie vo väčšine elektroniky a už aj v moderných spotrebičoch, je výhodou aj výborná konektivita.

Spolupráca, ktorá poteší

Ak sledujete novinky, isto vám táto zaujímavosť neunikla. Viete o tom, že pri spárovaní dvoch Bluetooth zariadení môžete celý proces zredukovať cez NFC? Stačí, ak sa Bluetooth reproduktory s NFC dotknú zadnej strany telefónu s NFC. Okamžite sa NFC postará o to, že v oboch zapne Bluetooth. Hudbu tak prenášate stabilne, bezdrôtovo a už po jednom dotyku. Bez toho, že museli Bluetooh zapínať manuálne.

NFC vs. QR?

Snímanie QR kódov (Quick Response, čiernobele “mozaikové” štvorce) si niektorí obľúbili, iní ich vnímajú ako nepraktický spôsob, ako sa dostať k informáciám naviac. Telefón cez fotoaparát zosníma QR kód a cez aplikáciu sa dostanete k detailnejším informáciám. Znie to síce jednoducho, no jeden zádrhel to má – QR vyžaduje pripojenie k internetu, pretože vo väčšine prípadov sú údaje (text, čísla, doplnková fotogaléria k článku) umiestnené na webovej stránke.

Pohľad do budúcnosti: Kam sa technológia NFC môže dostať?

Predpovede sú optimistické a veria v široké využívanie NFC. NFC v mobile alebo v smart hodinkách bude využívané ako digitálna peňaženka, kľúčenka aj “dokladovka”, ktorá by obsahovala všetky osobné dokumenty vrátane občianskeho aj vodičského preukazu. Dokonca sa môžete iba s hodinkami alebo telefónom dostať do auta, ak je vybavené keyless kľučkou. Hovorí sa aj o možnosti naštartovať auto cez NFC.

Čo znie ako maximálne uľahčenie od množstva osobných vecí a nevyhnutností, ktoré teraz plnia naše vrecká alebo kabelky, sa obmedzí na jedno elektronické zariadenie. Čo sa však stane, ak sa telefón vybije, rozbije, stratí, …? Bezpečnosť používania NFC „vo veľkom“ a v reálnych situáciách preverí čas. Vývojári určite s niečím zaujímavým prídu!

Prémiové mobilné telefóny

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
1.Samsung Galaxy S21 Ultra 5G

Displej: 6.8" AMOLED 3200 × 1440 px
RAM: 16 GB
Interná pamäť: 512 GB
Predný / Zadný fotoaparát: 40 Mpx / 108 + 10 + 12 Mpx
Batéria: 5000 mAh
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1430 € Čítať recenzie
2.iPhone 12 128GB

Displej: 6.1" OLED 2532 × 1170 px
RAM: - GB
Interná pamäť: 128 GB
Predný / Zadný fotoaparát: 12 Mpx / 12 + 12 Mpx
Batéria: 2815 mAh
[usr 5 text="true" tooltip="true"]950 € Čítať recenzie
3.iPhone 12 PRO

Displej: 6.1" OLED 2532 × 1170 px
RAM: - GB
Interná pamäť: 128 GB
Predný / Zadný fotoaparát: 12 Mpx / 12 + 12 +12 Mpx
Batéria: 2815 mAh
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1150 € Čítať recenzie
4.Samsung Galaxy Note 20

Displej: 6.7" AMOLED 2400 × 1080 px
RAM: 8 GB
Interná pamäť: 256 GB
Predný / Zadný fotoaparát: 10 Mpx / 12 + 64 + 12 Mpx
Batéria: 4300 mAh
[usr 5 text="true" tooltip="true"]850 € Čítať recenzie
5.OnePlus 8 Pro

Displej: 6.78" AMOLED 3168 × 1440 px
RAM: 8 GB
Interná pamäť: 128 GB
Predný / Zadný fotoaparát: 16 Mpx / 48+8+48+5 Mpx
Batéria: 4510 mAh
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]770 € Čítať recenzie
6.Google Pixel 5 5G

Displej: 6" OLED 2340×1080 px
RAM: 8 GB
Max. veľkosť pamäť. karty: 128 GB
Predný / Zadný fotoaparát: 8 Mpx / 12.2 + 16 Mpx
Batéria: 4000 mAh
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]730 € Čítať recenzie

Zdroje:

Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin