Staňte sa lovcom pokladov! Poradíme vám, kam vyraziť s detektorom kovov

Mnohé miesta Česka sú dodnes opradené tajomstvom a pýšia sa zaujímavou históriou. Objavovať ich môžete po turistických alebo cyklistických trasách, ale ponúka sa vám ešte jeden variant – vypraviť sa po vlastnej ose za pokladom. Tak popadnite detektor kovov a premeňte sa v novodobého lovca pokladov!

heureka.sk_Staňte sa lovcom pokladov! Poradíme vám, kam vyraziť s detektorom kovov_produkty

Hľadaniu pokladov predchádza príprava

Detektor kovov sa s trochou šikovnosti a trpezlivosti naučí v priebehu chvíle ovládať aj úplný začiatočník. Dôležitejšie, než samotný výber detektoru je často príprava, ktorá hľadaniu pokladov predchádza.

Dobre si vybrať lokalitu, ktorú sa vydáte preskúmať, zistiť, aké staré cesty a predovšetkým kadiaľ viedli – až vďaka tomu máte reálnu šancu, že sa domov nevrátite s prázdnou. Vašou povinnosťou je tiež uistiť sa, že s detektorom kovov neprehľadávate archeologické nálezisko. V takom okamihu sa už pohybujete na hrane zákona a prípadný nález máte povinnosť ohlásiť.

Černovírsky liečivý prameň

Kedysi osada na ľavom brehu Moravy je dnes mestskou časťou Olomouca a celkom iste stojí za celodenný výlet. Vydajte sa na prieskum Černovírskeho lesa, kde sa nachádzajú slatiny a unikátna parná vodáreň, ktorá je funkčná už od roku 1889.

V minulosti tu stála tiež vojenská strelnica, v blízkosti ktorej vznikol vojenský cintorín. Až sa sem vypravíte s detektorom kovov, nezabudnite si priniesť prázdnu fľašu – v Černovíre totiž vyviera prameň liečivej kyselky!

Keltská svätyňa bez Keltov

Les Ledéřov sa rozkladá medzi dvojicou prírodných parkov – Velkého Košíře a Terezského údolia. Zelená turistická značka vás cez jeden z parkov zavedie až k záhadnej lokalite so štvoruholníkovými valmi nazývané Keltské svätyne, a to aj napriek tomu, že sa o ich veku aj význame pochybuje.

Tunajšia úvozová cesta je s najväčšou pravdepodobnosťou pozostatkom starej kupeckej cesty vedúcej z Olomouca, na ktorej v rokoch 1645—1650 vzniklo opevnenie švédskych vojsk. Miesto je dosiaľ opradené mnohými tajomstvami a celkom iste stojí za preskúmanie! Veľký výber detektorov kovov nájdete na Heureka.sk.

Hostýnske vrchy plné partizánov

Hostýnske vrchy sú obľúbeným výletným miestom po celý rok – v zime ľudia mieria do lyžiarskych stredísk Tesák a Troják, v lete obdivujú prírodné aj historické pamiatky. Tunajšiu krajinu stojí za to preskúmať aj s detektorom kovov. Vaším cieľom by mala byť dedina Mikulůvka, ktorá sa nachádza v blízkosti slovenských hraníc a kedysi tadiaľto viedla časť obchodnej cesty zvanej Jantárový chodník. V priebehu druhej svetovej vojny sa v miestnych lesoch pohybovali skupiny partizánov, o čom dodnes svedčí partizánsky bunker v zráze na Oznicou.

Chceli by ste aj vy zažiť vzrušenie pri honbe za pokladom?

Ideálny detektor kovov pre začiatočníkov je vybavený digitálnym LCD displejom, na ktorom nájdete vyhodnotenie prípadného nálezu v podobe grafov, obrázkov alebo čísel. Na nález zároveň upozorní pomocou zvuku, ktorého tón a výška predstavuje blízkosť kovu.

Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin