12 tipov, ako ochladiť vzduch v byte a miestnosti

Aké bude toto leto? Ak sa budeme držať posledných rokov, tak nás opäť čaká dusné a teplé počasie, kedy sa teplota vyšplhá aj cez 35 °C. Každý z nás hľadá pred horúčavou útočisko, no istotu chladivého pohodlia nemáme ani vo vlastných bytoch. Predovšetkým slnečné panelákové byty sa cez leto menia na nedobrovoľné sauny. Ako ochladiť vzduch v byte či dome, aby ste si mohli aspoň doma oddýchnuť a pokojne vyspať? Dali sme dohromady slušnú zbierku nápadov a tipov, ako ochladiť byt aj bez klimatizácie.

ako ochladiť byt

Základné pravidlá, ako správne ochladiť byt

…alebo aj, ako si do vnútra nevpustiť ešte viac tepla. To je totiž počas horúcich letných dní jeden z najdôležitejších faktorov. Často si sami nevedomky vpúšťame dnu prehriaty vzduch a prichádzame tak o optimálnu mikroklímu v našich príbytkoch. Nič však nie je stratené a tento rok cez leto môžete boj so stúpajúcimi teplotami vyhrať ako jasný víťaz.

✅ Okná zastierajte rozumne

Začnite hneď od rána, pred odchodom do práce. Okná orientované na východ a juh ponechajte zatiahnuté. Odporúča sa mať okná opatrené žalúziami alebo roletami. Najčastejšie na panelákových oknách nájdete tenké medziokenné žalúzie. Všimnite si tvar každej lamelky – sú mierne zaoblené. Ak ich oblou stranou natočíte smerom k slnku, budú spoľahlivejšie odrážať svetlo a teda aj znižovať prehrievanie miestnosti. Zároveň v takejto pozícii prepúšťajú dnu viac svetla, akokeby ich natočíte opačne – oblúkom dnu. Ak máte doma psa alebo mačku, nebude v byte po tme.

❌ Jednoznačne zľou voľbou sú ťažké a tmavé závesy. Hoci poskytujú perfektné zatemnenie miestnosti, závesy na okná, ktoré vystavíte za oknom slnku sa zohrievajú, a zvyšujú tak aj teplotu v miestnosti.

✅ Vetrajte iba večer a skoro ráno

Cítite to teplo, ktoré sála z horúceho asfaltu a betónových panelov? Ak budete vetrať počas najväčšieho tepla, takúto zosilnenú horúčavu si pustíte aj do bytu. Počkajte, kým rozhorúčené plochy nevychladnú. Na túto dobu si naplánujte aj vetranie. Okná otvorte dokorán pred spánkom a potom skoro ráno.

💡 Náš tip: Pootvárajte aj dvere na skriniach a kuchynských skrinkách. Najmä, ak sú postavené priamo oproti oknu, hromadí sa v nich cez deň teplo, čo nemusí prospievať ani uskladneným potravinám a predmetom.

✅ Minimalizujte používanie náročných spotrebičov

Dobre urobíte, ak z elektrickej siete vypojíte všetky spotrebiče a elektroniku, ktoré momentálne nepoužívate. Niektoré majú standby režimy, o ktorých možno ani netušíte. Nielenže majú trvalý odber energie (hoci minimálny), samotné zariadenie alebo jeho káble produkujú okolo seba teplo.

Pozor aj na hromadenie tepla a vlhkosti v miestnostiach, kde máte umývačku riadu a sušičku oblečenia. Snažte sa minimalizovať žehlenie.

💡 Náš tip: V lete je najmä v panelákových kúpeľniach veľmi teplo a vlhko, čo môžete využiť tak, že tam ponecháte oblečenie zavesené, aby sa vyhladilo v pokrčených švoch úplne prirodzene, dokonca aj cez noc.

teplo v byte

✅ V okolí okien rozvešajte mokré plachty

Výborný a efektívny tip, ako si spríjemniť horúce letné dni! Navyše si vyčarujete takmer egyptskú dovolenkovú atmosféru, kde sú mokré plachty a osušky tradičným spôsobom, ako bojovať proti neznesiteľnému teplu (dokonca sa mokrou plachtou na noc aj zakrývajú!). Stačí, ak do okna zavesíte plachtu namočenú do mokrej vody (dobre poslúži aj osuška alebo hustejšia záclona). Takéto prekrytie môžete zrealizovať aj na šnúrach na bielizeň, ktoré máte na balkóne. Dnu vám bude tak prúdiť chladnejši vlhký vzduch a doma sa budete cítiť omnoho príjemnejšie.

✅ Správne nastavte ventilátor

Ventilátor predstavuje účinný prostriedok ako si doma vytvoriť aspoň mierny osviežujúci prievan. Ak už ventilátor vlastníte, poradíme vám niekoľko šikovných nápadov, vďaka ktorým bude jeho účinok ešte viac zosilnený:

 • Nikdy nepostavte ventilátor v blízkosti okna alebo balkónových/terasových dvier. Ventilátor totiž rozoháňa pred seba vzduch, ktorý stiahol zo zadnej strany, to znamená, že by do miestnosti hnal teplý vzduch z vonkajšieho prostredia.
 • Naopak, ak chcete teplý vzduch z izby vyhnať (napr. z kuchyne po dovarení), zapnite ventilátor na plný výkon a nasmerujte ho na otvorené okno. Výkonný ventilátor teplý vzduch rýchlo vytiahne von.
 • Na sušiak na bielizeň rozložte plachty namočené do studenej vody. Položte za ne ventilátor a nastavte ho na otáčanie do strán. Uvidíte, ako už za pár minút klesne teplota v miestnosti o pár stupňov. Ideálne riešenie najmä počas noci, keď chcete mať v spálni chladnejší vzduch a zároveň ste citlivejší na prievan z ventilátoru.
 • Overeným trikom je aj miska s kockami ľadu alebo zachladená fľaša s vodou. Ak ich postavíte pred ventilátor, vzduch priamo pred ventilátorom bude na pocit chladnejší.

💡 Výber z najlepších ventilátorov na našom trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
ŠPIČKOVÉ VENTILÁTORY
#1VÍŤAZ HAUS & GARTEN 2019
(1,4) - veľmi dobré

Dyson AM07


Príkon: 56 W
Počet rýchlostí: 10
Priemer: 19 cm
Výška: 101 cm
Diaľkové ovládanie: áno
⭐ 100 %330 € Čítať recenzie
#2HAUS & GARTEN 2018 (1,7)
Klarstein Airflex 360°

Príkon: 65 W
Počet rýchlostí: 3
Priemer: 30 cm
Výška: 116 cm
Diaľkové ovládanie: áno
⭐ 100 %126 € Čítať recenzie
#3Najlepší stojanový ventilátor
Klarstein Skyscraper 3G

Príkon: 50 W
Počet rýchlostí: 3
Priemer: 24 cm
Výška: 92 cm
Diaľkové ovládanie: áno
⭐ 98 %86 € Čítať recenzie
#4Niekoľko nemeckých ocenení
Klarstein Silent Storm

Príkon: 35 W
Počet rýchlostí: 12
Priemer: 41 cm
Výška: 121-137 cm
Diaľkové ovládanie: áno
⭐ 96 %100 € Čítať recenzie
#5Veľký priemer
ROWENTA VU 6410

Príkon: 60 W
Počet rýchlostí: 4
Priemer: 40 cm
Výška: 113-144 cm
Diaľkové ovládanie: áno
⭐ 94 %135 € Čítať recenzie
#6Najlepší stropný ventilátor
Klarstein Bolero

Príkon: 55 W
Počet rýchlostí: 3
Priemer: 134 cm
Výška: 38 cm
Diaľkové ovládanie: áno
⭐ 94 %150 € Čítať recenzie
VENTILÁTORY DO 50 EUR
#1Najlepší lacný ventilátor
Klarstein Summerjam

Príkon: 50 W
Počet rýchlostí: 3
Priemer: 41 cm
Výška: 108-128 cm
Diaľkové ovládanie: áno
⭐ 100 %50 € Čítať recenzie
#2Ďalší na zváženie
AEG VL 5668 S

Príkon: 45 W
Počet rýchlostí: 3
Priemer: 40 cm
Výška: 125 cm
Diaľkové ovládanie: áno
⭐ 98 %46 € Čítať recenzie
#3Najpredávanejší
Sencor SFN 4047WH

Príkon: 50 W
Počet rýchlostí: 3
Priemer: 40 cm
Výška: 103-126 cm
Diaľkové ovládanie: nie
⭐ 96 %22 € Čítať recenzie
#4Lacný stolový ventilátor
Orava SF-13

Príkon: 30 W
Počet rýchlostí: 3
Priemer: 30 cm
Výška: - cm
Diaľkové ovládanie: nie
⭐ 94 %17 € Čítať recenzie

ventilátor

✅ Odložte koberce, deky aj prehozy

Všetky tieto textílie a tkaniny majú za úlohu vytvárať útulný a hrejivý domov. A hoci ich máme radi, práve koberce s vysokým vlasom a efektné prehozy nás môžu čiastočne oberať o teplotný komfort. Skúste dočasne odložiť všetky koberce a behúne a užívajte si chlad od podlahy. Z pohovky odložte preč husté prehozy aj vankúše z plyšu či umelej kožušiny. Zároveň si tak uľahčíte umývanie podláh a znížite prašnosť v byte.

✅ Varenie znížte na minimum

Ako variť cez leto? Prirodzene inklinujeme k ľahším jedlám, ktoré nie sú pre trávenie záťažou. Prehriaty organizmus sa totiž len ťažko vyrovnáva s mastnými a kalorickými jedlami, ktoré znamenajú nápor pre tráviace procesy a orgány tráviacej sústavy. Rovnako tak by sme mali pristupovať aj k vareniu a minimalizovať čas strávený v kuchyni. Zdĺhavé, viachodinové varenie a vypekanie dokáže teplotu v kuchyni zvýšiť aj o 3-4 stupne, ktoré sa postupne „rozlejú“ do ďalších miestností. Stavte na množstvo ovocia, zeleniny, miešaných šalátov a na prípravu nenáročné minútky z mäsa.

📌 Chystá sa u vás rodinná oslava alebo stretnutie s priateľmi? Premiestnite sa do záhrady. K perfektnej grilovačke sa hodí kvalitný plynový gril alebo gril na drevo. Ak vlastnú záhradu nemáte, isto si zamilujete menší, no za to praktický kontaktný gril (zapájanie do elektriny), s ktorým si čarovnú atmosféru vyčarujete aj na balkóne alebo terase

📌 Ako v lete zavárať úrodu? Ide o častý problém gazdiniek, ktoré chcú spracovať plody zo záhrady, no doslova sami seba varia „vo vlastnej šťave“ pri horúcom hrnci. Na zaváranie zvyčajne používame veľký objemný hrniec, postavený cez niekoľko horákov na sporáku, alebo zavaráme v rúre. Čo tak túto sezónu zvládnuť s pomocou zaváracieho hrnca? Ide o elektrický hrniec, ktorý môžete postaviť prakticky kdekoľvek, na dosah elektrickej zásuvky alebo predlžovačky. Zmestí sa do neho priemerne 14 kusov 7 dcl pohárov, má reguláciu teploty aj časovač a ušetrí vás od stúpajúcej teploty v interiéri pri opakovanom zaváraní.

✅ Umývanie podlahy na mokro? Jednoznačne ÁNO

Ak ste doteraz mali vo zvyku umývať podlahu tak, že ste sa snažili ju utrieť takmer do sucha, pre ochladenie vzduchu a celkovej pocitovej teploty môžete vyskúšať aj umývanie na mokro a studenou vodou. Pridaním pár kvapiek sviežej esencie (napr. citrusovej, ananásovej, eukalyptovej, mätovej), potešíte aj noštek a možno vám podarí odplašiť aj otravných komárov.

✅ Záchrana v podobe zelených rastlín

Ak ste sa odhodlali zbaviť niektorých huňatých a mäkkých doplnkov, možno vám doma bude niečo chýbať. Prázdne miesto však nevyplňte ďalšími lapačmi prachu, miesto toho si zadovážte zelenolisté a veľkolisté rastliny. Zvyčajne nie sú náročné na starostlivosť a vyžadujú len pravidelné polievanie a občasne prihnojenie. Dodajú vášmu bývaniu nový rozmer, život a pri pohľade na zelenú záplavu sa budete cítiť lepšie.

Izbové rastliny sa starajú o prirodzené zvlhčenie vzduchu a niektoré z nich majú dokonca aj vlastnosť prirodzenej čističky vzduchu – napríklad: nefrolepka (známa aj ako bytové „papradie“), aglaonémy, bytové palmy, fikus, potosovec, antúria, dracéna, sansevieria (svokrin jazyk), lopatkovce, …

ako ochladiť vzduch bez klimatizácie

✅ Pripravte svoju posteľ na leto

Prišli ste spolu s tropickými nocami o pokojný spánok? Pre ľudské telo je najlepšie, ak je teplota v miestnosti od 17-20 °C. Výnimku tvoria iba chorí ľudia alebo najmenšie deti, ktorým vyhovuje teplota okolo 22°C. Ak máte cez leto prehriatu spálňu a teplota nechce klesnúť pod 25 °C ani v noci, už po pár nociach sa o slovo prihlási únava, chronické bolesti a celková nervozita. Teplotu pod 20 °C totiž ľudské telo potrebuje k tomu, aby sa počas noci mohlo bez ťažkostí zregenerovať. Spánok v teplej spálni je tak pre telo veľkou záťažou – neoddýchne si mozog, rozladí sa metabolizmus a ani svaly sa pri celonočnom prehadzovaní a budení neuvoľnia.

Ako schladiť vzduch v spálni a dobre sa vyspať?

 • Pred spánkom nejedzte ťažké ani korenisté jedlá, ktoré môžu zvyšovať potenie. Jedzte naposledy minimálne 2-3 hodiny pred spánkom, nepite kávu ani koefínové (kolové) nápoje. Pozor aj na večerný pohárik vína, ktorý môže spolu s vyššou teplotou rozladiť organizmus a spôsobiť časté močenie.
 • Doprajte si studené obklady – na preklaktia, predkolenia, aj na čelo a spánky.
 • Pyžamo alebo posteľnú plachtu vložte na pár minút zachladiť do mrazničky.
 • Otvorte po zotmení okno a nechajte vzduch v miestnosti úplne vymeniť.
 • Pred ventilátor rozložte plachtu namočenú do studenej vody. Teplota v spálni za pár minút klesne o niekoľko stupňov a bude sa vám výborne zaspávať.
 • Plyšové, froté a syntetické obliečky vymeňte za kvalitné savé a chladivé materiály, ako je bavlna alebo satén.
 • Ráno po zobudení neprekrývajte matrac perinou alebo prehozom. Dovoľte mu, aby sa prirodzene presušil a nehromadila sa v ňom vlhkosť, pot a spolu s tým aj dávka posteľových roztočov.

Dnes už na trhu nájdete matrace so zimnou a letnou stranou. Zimná strana príjemne hreje, letná strana je priedušnejšia a prirodzene chladivá. Niekedy je základ iba v prevedení matracového poťahu, inokedy sa výrobcovia pohrajú aj so samotnými vrstvami matraca.

📌 Kedy je správny čas na nový matrac? Poradíme, ako vybrať kvalitný matrac podľa vašich potrieb

 

✅ Dbajte o svoju pohodu a dostatočný pitný režim

Hoci sa väčšina z nás teší na leto, čas pri vode a strávený na vytúžených dovolenkách, už po niekoľkých horúcich tropických dňoch priznávame porážku a utekáme na miesta, ktoré nám poskytujú aspoň trochu príjemného tieňa a chladu. Prechádzky lesom či blízkym hájom a parkom môžu byť presne tou terapiou, ktoré vaše rozhorúčené telo potrebuje.

Doma sa častejšie sprchujte vlažnou vodou. Nemusíte zakaždým používať mydlo a telové mlieko, stačí krátke 2-minútové osvieženie, ktoré vás reštartuje. Pri sušení netreba byť vôbec dôkladní. Nechajte pokožku mokrú – odparovaním sa bude prirodzene chladiť.

A to najdôležitejšie – nepodceňujte pitný režim. Ak počas dňa cítite smäd, váš organizmus sa už trápi nedostatkom tekutín. Vždy je lepšie piť tekutiny v pravidelných intervaloch počas dňa. Udržíte tak svoj výkon, sústredenie aj koncentráciu. Predítete bolestiam hlavy, únave a dezorientácii. Stretli sme sa dokonca aj „nápadom“, že kto nepije, ten sa nepotí. Avšak ohrozená je termoregulácia, prehratie a dehydratácia môžu viesť iba ku kolapsu. Najlepším zdrojom pitného režimu je čistá voda. Pre osvieženie môžete pridať citrón, limetku, bazové kvety, medovku, mätu, alebo jahody a maliny.

✅ Rozumná investícia – kvalitná mobilná klimatizácia

Ak všetky predchádzajúce postupy, ako ochladiť byt, zlyhali a po niekoľkých letných sezónach ste zistili, že váš slnečný byt sa mení na horúce peklo, riešením môže byť aj mobilná klimatizácia. Nevyžaduje žiadny konštrukčný zásah do budovy ani trvalé umiestnenie. Počas dňa ju môžete presúvať medzi obývačkou, detskou izbou a spálňou. Spoľahlivo vychladí izby štandardnej veľkosti. Pracuje potichu a môže poskytovať aj ďalšie užitočné funkcie navyše – napr. odvlhčovač, ventilátor, či dokonca režim kúrenia.

💡 Výber aktuálne najobľúbenejších mobilných klimatizácii so spoľahlivým výkonom

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+
+ Energetická úspora – trieda A+, jedna z najúspornejších na trhu
+ Automatický režim reguluje výkon podľa aktuálnej teploty v miestnosti
+ Veľmi tichý chod
od 640 €
Chladiaci výkon: až 2,9 kW
Pre miestnosť: do 38 m²
Hlučnosť: 37 dB
Rozmery (VxŠxH): 76,5 x 49 x 42,5 cm
Hlavné funkcie: chladenie, odvlhčovanie
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Klarstein Metrobreeze 9
+ Zariadenie 3 v 1 – klimatizácia, ventilátor a odvlhčovač
+ Energetická trieda A – úsporná a ekologická
+ Jednoduché ovládanie, moderný dizajn
od 360 €
Chladiaci výkon: 2,6 kW
Pre miestnosť: od 26 do 44 m²
Hlučnosť: do 62 dB
Rozmery (VxŠxH): 83 x 43 x 38 cm
Hlavné funkcie: chladenie, odvlhčovanie, ventilácia
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3Siguro AC-F180W Breeze 12
+ Chladí, odvlhčuje a je možné ju využiť aj ako klasický ventilátor
+ Úsporná prevádzka – spadá do energetickej triedy A
+ Tri spôsoby ovládania a dokonalý prehľad o nastavenej teplote
od 350 €
Chladiaci výkon: 3,5 kW
Pre miestnosť: od 18 do 25 m²
Hlučnosť: do 65 dB
Rozmery (VxŠxH): 76,2 x 47 x 35,3 cm
Hlavné funkcie: chladenie, odvlhčovanie, ventilácia
⭐ 96 % Čítať recenzie
#4Electrolux EXP26U338CW
+ Klimatizácia vzduch ochladzuje, ventiluje aj odvlhčuje
+ Úsporná prevádzka – energetická trieda A
+ Vyniká stabilnou a tichou prevádzkou
od 370 €
Chladiaci výkon: 2,6 kW
Pre miestnosť: do 40 m²
Hlučnosť: do 64 dB
Rozmery (VxŠxH): 71 x 47,6 x 38,5 cm
Hlavné funkcie: chladenie, odvlhčovanie, ventilácia
⭐ 94 % Čítať recenzie
#5Klarstein New Breeze ECO
+ Štyri rôzne režimy - Auto, Chladenie, Sucho (odvlhčovanie) a Ventilátor
+ Výkonná, štýlová a úsporná
+ Jednoduché ovládanie, zaujímavé funkcie
od 430 €
Chladiaci výkon: 2,9 kW
Pre miestnosť: od 29 do 49 m²
Hlučnosť: do 64 dB
Rozmery (VxŠxH): 82 x 39 x 40,5 cm
Hlavné funkcie: chladenie, odvlhčovanie, ventilácia
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Klarstein Kraftwerk Smart 12K
+ Výkonná klimatizácia s ventiláciou v 3 výkonových stupňoch a odvlhčovačom vzduchu
+ Dá sa ovládať veľmi pohodlne zo smartfónu
+ Množstvo ďalších praktických funkcií, moderný dizajn
od 420 €
Chladiaci výkon: 3,4 kW
Pre miestnosť: od 35 do 59 m²
Hlučnosť: do 65 dB
Rozmery (VxŠxH): 82,2 x 38 x 35,5 cm
Hlavné funkcie: chladenie, vysušenie, ventilácia
⭐ 92 % Čítať recenzie
#7Sinclair AMC-14P
+ Vysokovýkonná a flexibilná – dokáže chladiť aj kúriť
+ Interiérová aj vonkajšia prevádzka
+ Disponuje funkciou automatického výparníku kondenzátu
od 590 €
Chladiaci výkon: 4,0 kW
Pre miestnosť: do 48 m²
Hlučnosť: do 65 dB
Rozmery (VxŠxH): 77,8 x 30 x 50,5 cm
Hlavné funkcie: chladenie, kúrenie, odvlhčovanie
⭐ 90 % Čítať recenzie

Ak potrebujete zistiť, aký je rozdiel medzi mobilnou klimatizáciou a ochladzovačom vzduchu, či ak chcete vedieť, ako vyrátať vhodný chladiaci výkon vzhľadom k veľkosti miestnosti, potom odporúčame aj nášho sprievodcu Test 7 najlepších mobilných klimatizácií: Recenzie & Ako vybrať.

5/5 - (1 vote)
1 Zdieľanie

1 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin1