Ako vyčistiť zámkovú dlažbu? Zbavte sa rýchlo buriny, machu aj olejov

Ako vyčistiť zámkovú dlažbu od oleja, mastnoty, buriny, či machu? Ak vás trápi niektorý z týchto problémov, zosumarizovali sme pre vás rady a tipy, ako dlažbe opäť prinavrátiť jej pekný vzhľad.

⭐⭐⭐⭐⭐

Zámková dlažba má v okolí domov a na záhradách svoje čaro. Je k dispozícii v rôznych tvarových aj farebných verziách, vytvára stabilné pochôdzkové trasy, chodníky aj miesta pre státie automobilov. Na rozdiel od súvislej betónovej plochy je príjemným estetickým spestrením prostredia s výbornou životnosťou, no na údržbu je náročnejšia. Ak sa zanedbá základná starostlivosť, už po pár rokoch získa nepeknú patinu, ktorá vám pridá nejednu vrásku na čele. Najčastejšie problémy, ktoré so zámkovou dlažbou súvisia, sú : prerastanie buriny, pokrytie machom, škvrny od oleja, syntetických farieb, lepidiel, ale strata farby. Ako zámkovú dlažbu vyčistiť, odstrániť fľaky na dlažbe a oživiť jej farbu?

ako vyčistiť zámkovú dlažbu

Čo sa dočítate?

Postupne vám predstavíme niekoľko zaujímavých možností, ako zvládnuť čistenie zámkovej dlažby – ekologickým aj mechanickým spôsobom, ale rovnako tak priblížime aj zásady čistenia vysokotlakovým čističom, ktorý sa pri starostlivosti o záhradu a okolie domu môže stať šikovným pomocníkom.

Na dlažby a betónové plochy existujú aj rôzne chemické čističe, s ktorými dosiahnete tiež dobré výsledky. Veríme, že s nasledujúcim návodom zvládnete údržbu zámkovej dlažby s minimálnym úsilím, za čo najkratší čas, ale najmä – s výborným výsledkom.

✅ Čo je zámková dlažba a aké sú jej vlastnosti?

Zámková dlažba je vyrobená z betónu, ktorý je zhutnený vibráciami. Výsledkom tohto procesu je dlažba s vyššou pevnosťou, odolnosťou voči mechanickej záťaži aj nepriazni počasia. Úpravou a pravidelnou starostlivosťou sa znižuje pórovitosť dlažby, dokáže tak lepšie odolávať vode aj olejnatým tekutinám, je menej náchylná na machy, huby a lišajníky. Na rozdiel od betónovej plochy je pomerne jednoducho opraviteľná. Stačí vymeniť najviac postihnuté miesta. Pri odbornej pokládke je riziko klesania a vzniku preliačením minimálne.

Hoci názov priamo evokuje, že pri výrobe zámkovej dlažby bola hlavnou inšpiráciou dlažba na nádvorí v zámkoch, v prípade súčasných dlažieb je princípom vytváranie “zámku”. Špecifický typ dlaždíc umožňoval pri pokládke pod uhlom 45° uzamknutie, ktoré zabránilo postupnému odsunutiu do strán, čím bola celej ploche dodaná stabilita a súdržnosť na dlhé roky.

ako zbaviť dlažbu buriny

✅ Ako vyčistiť zámkovú dlažbu od buriny?

Jedným z častých neduhov, s ktorým si poradíte azda najľahšie je prerastanie trávy a buriny do špár. Korene postupne vytláčajú špárovacie piesky a kedysi úhľadná plocha sa mení na džungľu, ktorá by si možno zaslúžila z času na čas aj pokosiť.

  • Najväčšie rastliny vyrežte nožíkom alebo špeciálnou škrabkou na škáry. Dajte si záležať na tom, aby ste odstránili čo najviac rastlín aj s koreňmi.
  • Aby ste zabránili ich opätovnému návratu, môžete do vyčistených špár naliať roztok ocot + voda v pomere 1:1.
  • Overenou metódou je aj polievanie vytrvalej buriny silným soľným roztokom. Rastliny postupne ožltnú a viac nebudú mať silu na rast.
  • Pomerne rýchlym a účinným spôsobom, ako sa zbaviť dlažbu buriny, ale aj machu a dlhoročných škvŕn je použitie bielidla s aktívnym kyslíkom. Predáva sa v práškovej aj tekutej forme a riedi sa teplou vodou (existuje aj eko verzia). Po nariedení zmes po malých dávkach nalievajte na dlažbu a roztierajte kartáčom s rúčkou. Po chvíli pôsobenia opláchnite z plochy. Pozor, nie smerom k trávniku či záhonom! Bielidlo vytiahne špinu z dlažby a zároveň spáli aj zostávajúce korene v škárach.
  • Ak bojujete s burinou, ktorá vytvára rozsiahly koreňový systém, zrejme sa budete musieť obrniť trpezlivosťou a zvolený postup aplikovať na viac krát.

✅ Ako vyčistiť zámkovú dlažbu od machu?

Stopnúť šírenie machu vyžaduje precízny postup. Najskôr začnite mechanicky – vrstvy machu rozrušte hustými hrabľami alebo kartáčom a následne na odtrhnutie od povrchovej vrstvy dlažby použite prúd vody pod tlakom (ideálne pomocou vysokotlakového čističa).

Tým však snaha nekončí. Mach a lišajníky sú silnými nepriateľmi. Na to, aby sa vrátili im stačí dostatok vlahy, časť dlažby v tieni a niekoľko preživších výtrusov, ktoré zvyčajne nejde odstrániť z bočných strán dlaždíc. Tu pomôže najmä pravidelné zalievanie horúcou vodou alebo špeciálne odstraňovače machov, zelených usadenín, rias a siníc (používajú sa nielen na dlažby ale aj ploty, pergoly a múriky).

Náš tip: HG527 Odstraňovač zelených povlakov a machov

čistenie dlažby

✅ Ako vyčistiť zámkovú dlažbu od oleja a mastnoty?

Olej kvapkajúci z auta je nielen problémom pre automechanika, rovnako tak aj pre odstavnú plochu, na ktorej auto zaparkujete. Olejové škvrny na dlažbe môžu vznikať aj pri grilovačke. Ako si s nimi poradiť?

Ak dlažba nie je už dlhšiu dobu impregnovaná, olejové tekutiny pomerne rýchlo vsakujú do hlbších štruktúr. Preto sa snažte olejovú škvrnu odstrániť akonáhle vznikne – najlepšie horúcou vodou so saponátom. Tento postup je však účinný iba zriedkavo a nemusí priniesť uspokojivý výsledok.

Pokiaľ je olejová mapa staršia a väčšia, pre perfektný výsledok zájdite k odborníkom, ktorí použijú profesionálny tlakový čistič spolu s účinným chemickým odmasťovacím prípravkom. Ešte predtým však vyskúšajte tipy, ktoré sa opakovali v diskusiách na internete:

  • Olejové a mastné škvrny z dlažby môžete odstrániť aj pomocou odstraňovača mastnoty na sporáky a rúru!
  • Oplatí sa aplikovať aj prípravok dobre známy automechanikom, ktorý slúži na odmastenie motorových častí automobilu (Arva).

Náš tip: HG470 absorbovač olejových a mastných škvŕn

✅ Ako vyčistiť zámkovú dlažbu od malty?

Po stavebných prácach vás môže nemilo prekvapiť malá pohroma v podobe zaschnutého cementu, vápna alebo aj iných stavebných hmôt. Tieto materiály začnú po zaschnutí preukazovať svoje silné tmeliace účinky a ak bola povrchová vrstva dlažby nasiakavá, malá katastrofa s následkami je na svete.

Odstraňovanie „malty“ zo zámkovej dlažby patrí k najnáročnejším procesom. Ak sa vám aj podarí rozrušiť  a odstrániť vrchnú vrstvu, pod ňou sa môže ukrývať trvalá pamiatka v podobe bledých fľakov. Môžete vyskúšať odstraňovač cementových povlakov, vždy však treba vyberať takú chémiu, ktorá je určená pre použitie na zámkovú dlažbu. Ak si na tento krok netrúfate, zverte odstraňovanie cementu do rúk odborníkov.

✅ Kedy použiť na zámkovú dlažbu vysokotlakový čistič? Aký bude výsledok?

Na odstraňovanie usadených zemitých vrstiev, machov a dlhé roky “zájdenej” špiny môžete použiť aj šikovný viacúčelový vysokotlakový čistič. Okolo domu má v hlavnej sezóne svoje bohaté využitie – či už na čistenie dlažby, terasy, bazéna, záhradného nábytku, auta, motocyklov, bicyklov aj odkvapového systému.

 ProduktInfoHodnotenieCena (od) 
#1Kärcher K 5 Premium
Smart Control

Max prietok: 500 l/h
Max tlak: 145 bar
Dĺžka kábla: 5 m
Dĺžka hadice: 10 m
Príkon: 2100 W
5 out of 5 stars (5 / 5)360 € Čítať recenzie
#2Riwall REPW 150 SET
Max prietok: 468 l/h
Max tlak: 150 bar
Dĺžka kábla: 5 m
Dĺžka hadice: 5 m
Príkon: 2000 W
5 out of 5 stars (5 / 5)145 € Čítať recenzie
#3Michelin MPX25EHDSP
Max prietok: 500 l/h
Max tlak: 170 bar
Dĺžka kábla: - m
Dĺžka hadice: 8 m
Príkon: - W
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)200 € Čítať recenzie
#4Riwall REPW 120 SET
Max prietok: 432 l/h
Max tlak: 120 bar
Dĺžka kábla: 5 m
Dĺžka hadice: 5 m
Príkon: 1500 W
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)80 € Čítať recenzie
#5Kärcher K 7 Premium
Smart Control Car & Home

Max prietok: 600 l/h
Max tlak: 180 bar
Dĺžka kábla: - m
Dĺžka hadice: 10 m
Príkon: 3000 W
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)550 € Čítať recenzie
#6Kärcher K3 Power
Control Car and Home

Max prietok: 380 l/h
Max tlak: 120 bar
Dĺžka kábla: 5 m
Dĺžka hadice: 7 m
Príkon: 1600 W
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)170 € Čítať recenzie

Užívatelia s nimi majú dobré skúsenosti, no skôr ako sa pustíte do horlivej práce, prezrite si niekoľko online videí a nájdite v recenziách model s vhodnými nástavcami a redukciami. Základom je získať dobrý cit do ruky, aby ste si neopatrnou manipuláciou nepoškodili dlažbu. Pri čistení “wapkou” sa vyplavuje kremičitý piesok zo škár (po údržbe treba doplniť) a v niektorých prípadoch hrozí aj poškodenie povrchu. Najmä, ak je vysokotlakové čistenie vykonávané príliš často a pod nesprávnym uhlom. Aj na dovtedy hladkej dlažbe sa môžu objaviť ryhy. Niekedy však stačí odpozerať finty skúsenejších a riziko je minimálne.

💙 Najlepšie vysokotlakové čističe – recenzie, hodnotenie a sprievodca výberom 💙

✅ Oplatí sa impregnovať zámkovú dlažbu?

Po akomkoľvek čistení odporúčame, aby ste dlažbu ošetrili fungicídnym náterom, ktorý slúži ako prvá ochrana pred machmi, lišajníkmi a hubami. Krokom číslo dva by mal byť impregnačný náter, ktorý má štyri dôležité úlohy. Jednak efektívne odpudzuje vodu a oleje (hydrofobizácia) a zároveň aj spevňuje štruktúru dlaždíc, čím zvyšuje ich odolnosť. Okrem toho sa postará o zlepšenie vzhľady zámkovej dlažby a obnoví jej prirodzenú farbu.

Naše tipy:

Hoci takéto ošetrenie nepatrí pri plošnej aplikácii k najlacnejším, jeho trvanlivosť je niekoľko rokov. Zakonzervujete tak stav dlažby a ušetríte si veľa času aj energie, ktorú by ste venovali opakujúcim sa problémom.

 Najlepší čas na impregnáciu dlažby: Ideálny čas na impregnáciu zámkovej dlažby je priamo po osadení alebo po veľkej údržbe, kedy došlo k očisteniu povrchovej časti dlaždíc.

✅ Ako vyzerá profesionálne čistenie dlažby?

Ak údržbe vonkajšej dlažby nevenujeme pravidelnú starostlivosť, bude to stáť veľa úsilia dať ju naspäť do formy. Renovácia staršej zanedbanej dlažby zvyčajne vyžaduje pomoc od profesionálov, ktorí majú vo výbave ako silnú techniku, tak aj to správne “know-how”, ako kombinovať účinné čistiace a impregnačné prostriedky.

⭐⭐⭐⭐⭐

Máte svoje overené postupy? Dajte nám do komentárov vedieť. Každý dobrý tip sa počíta…

3.2/5 - (169 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin