Ako namiešať betón? Dôležitý je pomer prísad

Betón patrí k jednoznačne najdôležitejším stavebným materiálom našej éry. Je považovaný za moderné a efektívne surovinu s vynikajúcimi vlastnosťami. Stále častejšie sa používa nielen v stavebníctve, ale napríklad aj v umení. V dnešnom článku sa preto pozrieme na to, ako si betón pripraviť a namiešať svojpomocne.

Výhody betonu

Veľkomestám sa niekedy – trochu hanlivo – hovorí aj ako betónové džungle. Táto prezývka dobre demonštruje súčasnú obľubu betónu, ktorý je síce mnohými zatracovaný, ale nemožno mu uprieť mnohé výhody. Najmä je to obrovská pevnosť v tlaku a mechanická odolnosť, ktorou sa môže porovnávať s prírodným kameňom. Rovnako tak dobre je na tom aj celková životnosť betónu a konštrukcií z neho. Betón má navyše rovnaké vlastnosti na vzduchu aj pod vodou a je tiež aj žiaruvzdorný, čo znižuje riziko požiarov.

ako namiešať betón

Miešanie betónu je stavbárskou alchýmiou

V betóne vznikajú a prebiehajú pri výrobe chemické procesy, pri ktorých betón tuhne a získava svoje výsledné vlastnosti. Dôležitým procesom je kryštalizácia, pri ktorej betón tuhne. Začne prebiehať asi hodinu po namiešaní zmesi a nie je možné ju zastaviť. Kryštalizácia je však rýchlejšia pri vysokej okolitej teplote. Betón tiež nesmie v tejto fáze prejsť mrazom, inak nikdy nedosiahne želateľné vlastnosti.

  • Prácu s betónom je teda potrebné si správne načasovať a dopriať tomuto materiálu čas na zrenie. To za vhodných podmienok prebieha cca 1 mesiac, než betón dosiahne úplnej pevnosti. Spravidla je ale možné pracovať s ním už skôr, cca po týždni je možné ho aj zaťažiť, pretože už by mal byť na viac ako 2/3 svojej konečnej pevnosti.
  • Dôležitá je aj teplota okolia. Ideálne je betónovať pri príjemných teplotách okolo 15 – 25 °C. Tieto teploty sú nielen priaznivé pre náročnú fyzickú prácu, ale práve vtedy má betón dobré podmienky pre správne dozrievanie. Príliš vysoké teploty vedú k rýchlemu tuhnutiu, ešte problematickejšie sú – ako už sme povedali – príliš nízke teploty.
  • Pred príliš rýchlym vysúšaním treba betón chrániť. Používajú sa plachty alebo kartónová ochrana, ktoré chránia konštrukciu pred pálčivým slnkom alebo intenzívnym vetrom. Počas horúčeho leta je betón potrebné pravidelne kropiť vodou.

Čo patrí do betónu?

Základnou zložkou je cement, voda a kamenivo. Do betónu sa môžu pri príprave pridávať i rôzne prísady a prímesi. Ide o rôzne chemické látky alebo suroviny, ktoré sa pridávajú do vody či kameniva, tvoria však len minimálnu časť celkovej hmotnosti. Tieto prísady majú za úlohu zlepšiť alebo upraviť vlastnosti betónu. Ide napríklad o:

  • zrýchľovače alebo spomaľovače tuhnutia, zmäkčovadlá, ktoré zlepšujú spracovateľnosť, farbivá, protimrazové prísady a pod.

Prísady a prímesi sa pri domácom a svojpomocnom miešanie betónu používajú len pomerne zriedka. Bežné sú skôr pri realizácii väčších stavieb pod rukami odborníkov, kde je v hre aj rýchlosť výstavby.

Domáca výroba betónu: Ingrediencie

Ak si chcete doma vyrobiť betón, budete potrebovať predovšetkým nasledujúce suroviny:

  • kamenivo – používa sa štrk o frakcii 4-16 cm
  • piesok – vhodná je frakcia 0-4 mm
  • portlandský cement
  • voda v potrebnom množstve

Správny pomer pre vytvorenie betónu

Dosiahnutie správneho pomeru zložiek je pre vytvorenie kvalitného betónu s požadovanými vlastnosťami kľúčovým predpokladom. Akési základné pravidlo pre kutilov operuje s nasledujúcimi pomermi:

  • 1 diel cementu, 2 diely piesku, 3 diely kameniva

Tretinu piesku je pritom možné nahradiť ešte kamenivom (vhodná frakcia je 4-8 cm) a výsledný betón bude kvalitnejší. Ďalším variantom je kombinácia cement a štrkopiesok. Tu môže byť pomer nasledovný:

  • 1 diel cementu na 3, 4 alebo 5 dielov štrkopiesku (niekedy sa odporúča aj viac dielov štrkopiesku)

Všeobecne platí, že použitie štrkopiesku nie je pre kvalitu betónu tak dobré ako predchádzajúca kombinácia.

Miešanie betónu a tekutiny

Miešanie betónu vyžaduje, rovnako ako dosiahnutie správneho zloženia, trojicu predpokladov – znalosti, skúsenosti a tiež vhodné podmienky. Betón môžete miešať v klasickej miešačke alebo aj vedre, oceľovom fúriku alebo inej vhodnej nádobe podľa možností a vašich potrieb. Použiť možno aj elektrický miešač alebo miešať ručne.

Pri miešaní v miešačke začnite tým, že na spodok nalejete vodu, následne prihadzujte tri alebo štyri lopaty kameniva. Nasleduje celá dávka cementu. Je nutné všetko dôkladne premiešať. Betón sa v miešačke mieša okolo 10 minút, v improvizovaných podmienkach aj dvakrát dlhšie. Vodu a štrk treba pridávať, kým nedosiahnete požadovanú konzistenciu. S vodou je však potrebné skôr šetriť, inak sa zhoršujú vlastnosti betónu. Betón by sa mal prevaľovať a po vyklopení vytvoriť kužeľ. Pre dosiahnutie lepších vlastností je vhodné použiť plastifikátor alebo lyžicu bežného saponátu (na množtvo cca 2 fúrikov betónu).

Tipy na obľúbené hobby miešačky betónu:

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1SCHEPPACH MIX 180

Najpredávanejšia
Príkon: 800 W
Napätie: 230 V
Hmotnosť: 68 kg
Objem bubna: 180 l
⭐ 100 %385 € Čítať recenzie
#2Hecht 2141

Príkon: 650 W
Napätie: 230 V
Hmotnosť: 51,5 kg
Objem bubna: 160 l
⭐ 100 %330 € Čítať recenzie
#3Güde GBM 160

Príkon: 800 W
Napätie: 230 V
Hmotnosť: 70 kg
Objem bubna: 160 l
⭐ 98 %437 € Čítať recenzie
#4HECHT 2117

Príkon: 500 W
Napätie: 230 V
Hmotnosť: 49,5 kg
Objem bubna: 120 l
⭐ 96 %264 € Čítať recenzie
#5Strend Pro CMX12

Príkon: 550 W
Napätie: 230 V
Hmotnosť: 50 kg
Objem bubna: 120 l
⭐ 94 %249 € Čítať recenzie

Betón vs. kameň

Vlastnosti betónu sú svojím spôsobom podobné ako v prípade kameňa, ktorý sa používal po celý starovek a stredovek miesto neho. Existujú však dôvody, ktoré spôsobili, že kameň bol pri realizácii stavieb nahradený betónom. Tým hlavným je zrejme tvárnosť a spracovateľnosť.
Zaobchádzať s kameňmi, premiestňovať ich a opracovávať vyžaduje ohromné ľudské zdroje, čas a veľa práce. Betón je naproti tomu úplne nenáročný a pár murárov mu dokáže dať presne taký tvar, ako potrebujú. Navyše si ho možno namiešať priamo na stavbe, miesto prepravovanie z trebárs aj veľmi vzdialených dolov ako je tomu v prípade kamenia. Betón je navyše zložený z ekonomických a dobre dostupných surovín.

liatie betónu

Nevýhody betónu

Tento materiál má však aj svoje nevýhody. Patrí medzi ne relatívne veľmi zlá izolácia – a to ako tepelná, tak i zvuková. Tá spôsobuje, že sa betónové stavby v lete ľahko rozpaľujú a v zime naopak neudržia teplo. Každý, kto býva v paneláku, toto veľmi dobre vie. Rovnako tak vie, že v paneláku je všetko počuť. Zvuk sa po betónovej konštrukcii hladko nesie. Preto je nevyhnutné, aby tieto stavby opatrili kvalitnými, špeciálnymi izoláciami.

Ďalšou nevýhodou betónu je napríklad náročnosť rekonštrukcií a opráv alebo slabšia pevnosť v ťahu na väčších plochách, ktorá vedie k tomu, že konštrukcie sú obvykle kombináciou betónu a vystuženého železa (železobetón).

Beton, malta a omietka

Tieto stavebné materiály sa používajú na rôzne účely a majú tiež inú konzistenciu, ale jedného spoločného menovateľa. Tým je cement. Cement je totiž základná a najčastejšia prísada do betónu, malty a omietkových mált.

Pravdaže existujú aj varianty ako vápenna malta, používané predovšetkým v minulosti, alebo asfaltové betóny. My sa však v praktickej časti zameriavame práve na cementový variant betónu, ktorý je pri svojpomocných stavebných prácach jednoznačne najpraktickejšou možnosťou.

Historické okienko

Cementový betón sa zvyčajne považuje za typicky moderný materiál. Nie každý si preto uvedomuje alebo vie, že tento stavebný materiál je známy už po tisícročia. Dnes už máme doklady o použití betónu Rimanmi, a to ešte pred naším letopočtom. Rimania používali prírodný cement sopečného pôvodu zvaný puzolán, ale používali aj cement bližšie tomu súčasnému (portlandský). Kvalitný rímsky betón bol však poslaný do zabudnutia spolu s rímskou ríšou. Napriek tomu sa aj v stredoveku sa (avšak skôr zriedkavo) objavujú spojivá a stavebné materiály, ktoré by sme mohli označiť za malty a betóny. Renesancia betónu potom začala svoj život v polovici 18. storočia, kedy John Smeaton znovu použil portlandský cement.

Portlandský cement

Portlandský cement je dodnes najbežnejšie používanou prímesou do betónov a mált. Vyrába sa pálením vápenca s ílom či pieskom, k čomu sa pridáva aj sadrovec.

5/5 - (3 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin