Najlepšie aviváže: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie aviváže
Ak hľadáte spôsob, ako svojej bielizni prinavrátiť mäkkosť, zbaviť ju statickej elektriny, uľahčiť si žehlenie a popritom ju aj krásne prevoňať, nepremeškajte naše tipy na najlepšie aviváže, ktoré si u spotrebiteľov získali výborné hodnotenia.

Používanie aviváže berú mnohí z nás ako automatickú súčasť pracieho cyklu. V práčkach je vyhradený priestor pre nadávkovanie aviváže, aj samotný prací cyklus je nastavený tak, aby aviváž vo vhodnej chvíli “pustil do obehu”. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, aké by bolo vaše oblečenie bez použitia aviváže v pracom cykle? Čo je pre vás zásadné pri výbere aviváže? Cena, vôňa, zloženie, účinky alebo značka aviváže?

V nasledujúcom sprievodcovi sa bližšie pozrieme na to, čo od aviváže očakávať, ako urobiť čo možno najvýhodnejší nákup, ale aj kedy aviváž nepoužívať. Povieme si viac o jej hlavných funkciách a neukrátime vás ani o výber najpopulárnejších produktov. Tie nájdete v nasledujúcom rebríčku. Pri jeho zostavovaní nám pomohli testy a recenzie aviváží. Aviváže od značiek Coccolino, Tesori, Silan či Lenor patria medzi najobľúbenejšie. V ich ponuke nájdete množstvo parfumácií, stačí si vybrať tú, ktorá vám je najviac sympatická.

Najlepšie aviváže podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1 Coccolino Honeysuckle & Sandalwood

Najlepšia aviváž podľa nás
✔️ Vôňa santalového dreva a vanilky / 58 pracích dávok
✔️ Zjednodušuje žehlenie
✔️ Zanecháva mäkkú a nadýchanú bielizeň
📌 od 3,05 € / 1450 ml
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Lenor Spring Awakening

Výborné recenzie
✔️ Svieža vôňa jarných kvetín, pačuli a bieleho cédra / 58 pracích dávok
✔️ Znižuje krčivosť a uľahčuje žehlenie
✔️ Ochrana pred starnutím vlákien
📌 od 3,30 € / 1800 ml
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3 ECOVER aviváž Gardénia vanilka

Ďalší tip na vyskúšanie
✔️ Vôňa gardénie a vanilky / 25 pracích dávok
✔️ Vhodné pre osoby s citlivou pokožkou
✔️ Na prírodnej báze, ekologický výrobok
📌 od 3,10 € / 750 ml
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Silan Supreme Romance Pink

Obľúbená
✔️ Vôňa krémových ruží, santalového dreva a pižma / 48 pracích dávok
✔️ Bielizeň zanecháva hebkú, zmäkčenú, bez statickej elektriny
✔️ Luxusná vôňa vyvinutá francúzskymi parfumérmi
📌 od 2,90 € / 1200 ml
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Tesori D' Oriente Ayurveda

Jedna z najpredávanejších aviváží
✔️ Luxusná vôňa Ayurvédy s jemnými citrusovými tónmi / 30 pracích dávok
✔️ krémová receptúra ​​bez farbív
✔️ Výborné recenzie
📌 od 2,50 € / 750 ml
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Chicco Baby Sensitive 0+ Sweet Talcum

Vhodná pre bábätká
✔️ Krásne osviežuje a zjemňuje detské oblečenie / 30 pracích dávok
✔️ Hypoalergénna, neobsahuje farbivá
✔️ Dermatologicky testovaná na citlivú pokožku
📌 od 2,60 € / 750 ml
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať aviváž na pranie

Pôvodným účelom aviváže bolo oživenie bielizne (z francúzskeho slova avivage = oživiť, rozjasniť). Súčasné aviváže upravujú a zjemňujú bielizeň, aby bola príjemnejšia na nosenie. To znamená, že ju zbavia nežiaduceho škriabania a elektrizovania. Pridaným bonusom naviac je zaujímavá parfumácia a podstatne jednoduchšie žehlenie. Ako aviváž funguje? Čo robí s textíliami? A ako aviváž správne používať?

Čo je aviváž a ako funguje?

Aviváž je prostriedok, ktorý sa pridáva do prania za rôznymi účelmi. Často aj automaticky, bez poznania jej skutočného účinku. Špeciálne zloženie aviváže funguje podobne ako kondicionér – aviváž obalí a uhladí vlákna textílií, čím zmierni ich hrubosť. Bielizeň je potom mäkšia, na dotyk jemnejšia, menej sa krčí, neškriabe, neelektrizuje a naviac – zvyčajne aj veľmi príjemne vonia.

To však neznamená, že sa má do prania pridávať vo veľkom, nekontrolovanom množstve. Má totiž aj svoju “temnejšiu” stránku. Nadmerné množstvo aviváže môže znížiť savosť textílií (čo poznať hlavne na uterákoch), čiastočne zabrzdiť vymývanie pracieho prášku z bielizne a urýchliť zanášanie práčky. Ak plánujete bielizeň z práčky preložiť do sušičky, bude celý proces sušenia trvať dlhšie, keďže aviváž zadržuje vlhkosť vo vláknach. Uvoľňovanie aviváže navyše spôsobuje aj postupné zanášanie filtrov, preto sa neodporúča používať aviváž, ak máte v úmysle využiť na presušenie sušičku.

Netreba mať však obavy. Ak stavíte na kvalitnú aviváž a budete sa riadiť dávkovaním, ktoré je uvedené na balení, môžete očakávať, že…

 • Oblečenie bude mäkšie, pri nosení jemnejšie, čo ocenia napríklad aj ľudia s pokožkou náchylnou na podráždenie.
 • Bielizeň si dlhšie uchová pôvodné farby. Farba sa z uhladených vlákien totiž vymýva omnoho pomalšie.
 • Proces žehlenia bude podstatne kratší, pretože bielizeň nebude nadmerne pokrčená (dokonca sa žehleniu môžete vyhnúť aj úplne).
 • Bielizeň bude krásne prevoňaná. Špeciálne zloženie dokáže zabezpečiť aj dlhotrvajúce, postupné uvoľňovanie vône počas niekoľkých dní až týždňov.

Na čo sa zamerať pri výbere aviváže?

Veľkosť balenia vs. dávkovanie

Ako je možné, že veľké balenie aviváže jednej značky je lacnejšie ako polovičné balenie od iného výrobcu? Skôr, ako siahnete po aviváži v akcii, starostlivo si skontrolujte, na aký počet pracích dávok by mal daný objem aviváže v balení vystačiť. Často sa totiž stáva, že na prvý pohľad cenovo výhodná veľká aviváž má dávkovanie raz tak veľké, ako menšia, no za to koncentrovanejšia aviváž.

Vhodnosť pre citlivú pokožku

Ak máte doma malé bábätko alebo člena rodiny, ktorého trápi kožné ochorenie, potom zamerajte svoju pozornosť na aviváže vhodné aj pre ľudí s citlivou pokožkou. Nájdete ich označené ako “sensitive”. Ak sa k tomu pridá aj “dermatologicky testované” a “hypoalergénne zloženie”, máte istotu, že výrobca vyvinul veľa úsilia, aby jeho prostriedky nespôsobovali podráždenie pokožky alebo alergickú reakciu.

Obľúbená vôňa

Viete o tom, že najčastejšie vyberáme aviváž práve podľa vône? Nasledujúcim kritériom je pomer cena / balenie a odporúčania známych. Medzi najobľúbenejšie patria vône čistoty, jemných kvetov, vanilky, no veľmi populárne sú aj výraznejšie parfumácie s obsahom bergamotu, citrusov, pižma či santalového dreva, doplnené o netradičné orientálny tóny. Vôňa aviváže je rovnako individuálnou záležitosťou, ako vôňa parfumu. Ak nájdete takú, ktoré plne vyhovuje vašim čuchovým bunkám, následne sa presvedčte, či jej výdrž na bielizni aj zodpovedá vaším predstavám.

Ekologický aspekt

Nie je žiadnym tajomstvom, že prevažná časť ponuky aviváži obsahuje syntetické chemické látky a umelé parfumácie. Po použití aviváže s nimi prichádza do kontaktu pokožka človeka, no spolu s vodou z práčky sa zvyšky aviváže dostávajú aj do odpadových vôd. Ak máte v sebe silnejšieho ekologického ducha, máme pre vás dobrú správu – na trhu nájdete zaujímavú ponuku ekologických aviváží s nízkou úrovňou toxicity a zároveň vysokou úrovňou odbúrateľnosti v životnom prostredí. Sú šetrné nielen k citlivej pokožke, ale aj k životnému prostrediu. Pôvodcom parfumácie sú prírodné esenciálne oleje.

Čo zvážiť pri používaní aviváže?

 • Dávkovanie – Pred prvým použitím skontrolujte na zadnej strane dávkovanie aviváže. Zvyčajne sa ako orientačný dávkovač používa vrchnák z aviváže. Pomocou znázornených ikon tak ľahko nadávkujete vhodné množstvo – od jemného osvieženia až po výraznejšie parfumovanie a zmäkčenie. Pamätajte, že nadmerné množstvo aviváže bielizni viac uškodí, ako prospeje.
 • Druh textilu, materiál – Pri používaní aviváže sa môžete riadiť základnou poučkou: Ak chcete, aby daný materiál výborne sal vlhkosť, rýchlo presychal alebo odvádzal pot, potom nepoužívajte do prania aviváž. Aviváž obaľuje a uhladzuje vlákna, no pritom znižuje ich savosť. To znamená, že sa oplatí vynechať aviváž napríklad pri praní uterákov, osušiek, posteľnej bielizne, dojčenského oblečenia či detských látkových plienok. Samostatnou kategóriou je športové oblečenie z funkčných a elastických materiálov, kde môže aviváž dokonca spôsobiť postupné znefunkčnenie materiálu (stratia na priedušnosti).
 • Sušenie bielizne – Aviváž oblečenie zmäkčí, vyhladí, no čiastočne sa pričiní aj o dlhšie udržanie vlhkosti vo vláknach, čo znamená, že oblečenie bude o niečo dlhšie schnúť. V dobrom počasí, pri bežnom sušení na slnku, tento rozdiel sotva postrehnete. Iné to už bude v prípade, ak sa rozhodnete pre sušenie bielizne v sušičke. Proces sušenia sa pre uzamknutú vodu v textíliách značne predĺži, čo znamená aj vyššiu energetickú náročnosť. Okrem toho, aviváž sa so sušičkou nekamaráti (spôsobuje zanášanie kľúčových filtrov a senzorov). Poznáme však niekoľko spôsobov, ako prevoňať bielizeň v sušičke – a to aj bez použitia aviváže.

Ceny aviváží

V cene aviváže sa odráža predovšetkým veľkosť balenia, resp. počet pracích dávok. Nápadne lacná aviváž môže voňať len jeden krát – a to pri dávkovaní do práčky. Preto stavte skôr na overené, známe značky s dobrými recenziami.

✅ Aviváže do 4 eur

Najobľúbenejšie a zároveň aj najpredávanejšie aviváže si navzájom konkurujú cenou a bohatým výberom z rozmanitých aróm. Ide o aviváže, ktoré sú dostupné v supermarketoch aj drogériách a často patria k akciovému sortimentu. Veľkosti balenia cca od 0,75 – 1,8 l, počet pracích dávok približne od 30 – 70.

✅ Aviváže od 4 do 8 eur

Ak si už svojho favorita spomedzi aviváži nájdete, nič vám nebráni siahnuť po väčšom, cenovo výhodnejšom balení. Aj keď je pravdou, že s veľkým balením sa ťažšie manipuluje a hrozí riziko rozliatia alebo rozšafnejšieho dávkovania. V tejto cene nájdete viackusové akciové balenia či väčšie 3 – 4 litrové balenia, ktoré vystačia na 90 – 120 pracích dávok. Okrem toho môžete natrafiť aj na ponuku koncentrovaných aviváži alebo aviváži s ekologickým zložením, či zložením špeciálne šetrným k citlivej pokožke.

✅ Aviváže od 8 eur

Počuli ste už o parfumoch do prania? Takéto vysokokoncentrované parfumované prostriedky sa síce nesprávajú ako pravá aviváž (nezmäkčujú ani neuhladzujú vlákna), zanechávajú však na bielizni intenzívnu a trvácnu vôňu parfumu. Originál aviváže v tejto cene – to sú predovšetkým veľké a viaclitrové balenia, dokonca aj v “bandaskách”.

Najlepšie značky aviváží

 • Coccolino – Široký výber aviváží v jemných aj intenzívnych a skutočne zaujímavých vôňach. Vytvorené tak, aby pomáhali zachovať pôvodnú štruktúru a pružnosť vlákien.
 • Lenor – Sofistikované, príťažlivé a odolné vône aviváži Lenor patria k stáliciam s dobrými recenziami. Postarajú sa nielen o podmanivú vôňu, ale aj jemnosť, a podporujú tak ľahšie žehlenie.
 • Tesori – V online priestore aktuálne populárne aviváže, ktoré si najvyššie hodnotenia získali pre krásne vône, ktoré ste doteraz možno v ponuke nenašli. Zloženie Tesori aviváží uvoľňuje tkanivá a uľahčuje žehlenie.
 • Silan – Ďalšia značka aviváži, ktorú netreba špeciálne predstavovať. Kvetinové, svieže aj luxusné vône. Dobrý pomer cena / balenie (počet pracích dávok).
 • Ecover – Ekologické aviváže Ecover sú vyrobené na prírodnej báze. O arómu sa starajú prírodné esenciálne oleje. Vhodné aj pre ľudí s citlivou pokožkou. Podpora zodpovedného domáceho prania.
 • Chicco – Aviváž vhodná aj pre bábätkovské oblečenie. Hypoalergénne zloženie, bez farbív, dermatologicky testované. So „zápach odstraňujúcou“ technológiou – zanecháva oblečenie čisté a príjemne navoňané.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1 Coccolino Honeysuckle & Sandalwood

Najlepšia aviváž podľa nás
✔️ Vôňa santalového dreva a vanilky / 58 pracích dávok
✔️ Zjednodušuje žehlenie
✔️ Zanecháva mäkkú a nadýchanú bielizeň
📌 od 3,05 € / 1450 ml
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Lenor Spring Awakening

Výborné recenzie
✔️ Svieža vôňa jarných kvetín, pačuli a bieleho cédra / 58 pracích dávok
✔️ Znižuje krčivosť a uľahčuje žehlenie
✔️ Ochrana pred starnutím vlákien
📌 od 3,30 € / 1800 ml
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3 ECOVER aviváž Gardénia vanilka

Ďalší tip na vyskúšanie
✔️ Vôňa gardénie a vanilky / 25 pracích dávok
✔️ Vhodné pre osoby s citlivou pokožkou
✔️ Na prírodnej báze, ekologický výrobok
📌 od 3,10 € / 750 ml
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Silan Supreme Romance Pink

Obľúbená
✔️ Vôňa krémových ruží, santalového dreva a pižma / 48 pracích dávok
✔️ Bielizeň zanecháva hebkú, zmäkčenú, bez statickej elektriny
✔️ Luxusná vôňa vyvinutá francúzskymi parfumérmi
📌 od 2,90 € / 1200 ml
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Tesori D' Oriente Ayurveda

Jedna z najpredávanejších aviváží
✔️ Luxusná vôňa Ayurvédy s jemnými citrusovými tónmi / 30 pracích dávok
✔️ krémová receptúra ​​bez farbív
✔️ Výborné recenzie
📌 od 2,50 € / 750 ml
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Chicco Baby Sensitive 0+ Sweet Talcum

Vhodná pre bábätká
✔️ Krásne osviežuje a zjemňuje detské oblečenie / 30 pracích dávok
✔️ Hypoalergénna, neobsahuje farbivá
✔️ Dermatologicky testovaná na citlivú pokožku
📌 od 2,60 € / 750 ml
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin