Najlepšie uteráky a osušky: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie uteráky a osušky
Ako vybrať tie najlepšie uteráky a osušky? Sú neodmysliteľnou súčasťou kúpeľne, a keďže s nimi prichádzame do kontaktu každý deň, oplatí sa venovať ich výberu dostatok času. Uteráky a osušky sú v priamom kontakte s pokožkou, preto je prirodzené od nich chcieť jemnosť, savosť, hebkosť, no aj hrejivosť. Každý uterák a či osuška vyzerá spočiatku lákavo. Pravda sa však často ukazuje až po desiatkach pracích cyklov a pravidelnom používaní. Uterák, ktorý si roky uchová svoju jemnosť, nepúšťa vlákna a je stále krásne nadýchaný, je radosť používať!

Avšak, isto nám dáte za pravdu, že tieto prednosti nemajú všetky uteráky. Niektoré sú málo savé, iné tvrdé a škriabu, ďalšie pôsobia na tele nepríjemne umelo. Naďalej platí, že najlepšie uteráky a osušky sú tie z bavlny? O čom vypovedá gramáž uvedená v popise uterákov? Akými veľkosťami vybaviť kúpeľňu? Všetko podstatné sa dozviete z nasledujúceho sprievodcu výberom.

Zmapovali sme sortiment, zamerali sa na rozmanité možnosti a prešli aj recenzie uterákov a osušiek. V nich sme našli favoritov od značiek Dormeo, Bonami, 4home. Ak majú vaše terajšie uteráky najlepšie roky za sebou, alebo ak hľadáte novú výbavu a túžite po kvalite, o ktorej nebudete mať pochybnosti, inšpirujte sa nasledujúcim rebríčkom. Nájdete v ňom produkty s výbornou predajnosťou a spokojnými užívateľskými hodnoteniami.

Najlepšie uteráky a osušky podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Dormeo Bamboo II

✔️ Vyrobené zo 100 % bavlny s gramážou 500 g/m2
✔️ V štyroch pastelových farbách
✔️ 3 veľkosti
✔️ Elegantný motív bambusových listov
📌 od 10 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Dormeo Whipstitch

✔️ Hypoalergénne a rýchloschnúce s vynikajúcou savosťou
✔️ 4 krásne farby
✔️ Zo 100 % bavlnených vlákien
✔️ K dispozícii uterák aj osuška
📌 od 10 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Bonami Selection Como

✔️ Vysoká savosť a odolnosť proti oderu
✔️ Zo 100 % prírodnej bavlny s gramážou 500 g/m2
✔️ Veľkosť 50 × 100 cm
✔️ Atraktívne farebné kombinácie (aj iné štvorice)
📌 od 28 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#44Home Bamboo Premium

✔️ Kombinácia bambusových vlákien a jemnej bavlny
✔️ Sada 2 kusov za dobrú cenu
✔️ Aj pre jemnú detskú pokožku a pre alergikov
✔️ Gramáž 450 g/m2
📌 od 8 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Bonami Selection Portofino

✔️ Vysoká savosť a odolnosť proti oderu
✔️ Zo 100 % prírodnej bavlny s gramážou 500 g/m2
✔️ Veľkosť 70 × 140 cm
✔️ Atraktívne farebné kombinácie (aj iné štvorice)
📌 od 56 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Bonami Selection

✔️ Súprava 6 hnedých uterákov a 2 osušiek zo 100 % bavlny
✔️ Veľmi dobré recenzie
✔️ Gramáž 500 g/m2
✔️ Príjemné na dotyk
📌 od 41 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#7Hotelová osuška

✔️ Osuška so vzorom vrkôčikov
✔️ S vysokou gramážou 550 g/m2
✔️ Veľmi príjemná a hebká na dotyk
✔️ Možné pranie až na 95 °C
📌 od 13 €
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať uteráky a osušky?

Ponuka uterákov a osušiek je obrovská a výber nemusí byť jednoduchý. Najmä, ak sa všetky uteráky – bez ohľadu na materiál – hrdia top vlastnosťami. Častokrát potrebujeme až na vlastnej koži okúsiť savosť, jemnosť a hrejivosť. Ak sa potrebujete rýchlo zorientovať, nasledujúce delenia, rady a tipy prinášajú presne tie informácie, ktoré sa o uterákoch a osuškách zíde vopred vedieť.

Základné otázky pred nákupom

 • Plánujete do kúpeľne kúpiť nové uteráky, osušky alebo súpravu uterákov a osušiek?

Súpravy sú cenovo výhodnejšie ako solitéry, a zároveň spolu jednotlivé kusy dokonale ladia.

 • Potrebujete uteráky na bežné používanie a nebude vám prekážať ich väčší objem a hmotnosť? Alebo hľadáte uterák vhodný na cestovanie, na pláž či do kempu, ktorý bude ľahší, zaberie menej miesta, extra rýchlo preschne – hoci za cenu nižšieho komfortu?

Uteráky a osušky na domáce používanie voľte čo možno najkvalitnejšie, zo 100 % bavlny a s gramážou min 500 g /m2. Na pláž či do kempu sú vhodné ľahké osušky s nižšou gramážou alebo vyrobené z mikrovlákna. Sú ľahké, vysokoabsorpčné, schopné preschnúť behom pár minút na slnku.

 • Uprednostňujete jednoduché biele uteráky alebo máte zálusk na farebne a vzorovo výraznejšie kusy?

Biele uteráky sú klasika, na ktoré postačí kvalitný prací prášok, aby boli dlhodobo krásne biele a nadýchané. Farebné uteráky (najmä tmavšie odtiene) môžu časom blednúť a je na nich viac vidno opotrebovanie. Kompromisom sú jemnejšie pastelové odtiene, ktoré sa jednoducho udržujú v čistote a kúpeľni dodajú správny šmrnc.

kvalitné uteráky

Uteráky a osušky – najčastejšie rozmery a ich využitie

V štandardnej výbave kúpeľne nájdete uteráky na tvár a ruky v rozmeroch 50 × 90 cm alebo 50 × 100 cm. Ak máte často hostí alebo si potrpíte na tom, aby ste mali ešte samostatný uterák na tvár, zídu sa vám uteráky menších rozmerov, cca 30 × 50 cm alebo 30 × 60 cm. Samostatný uterák na tvár je vhodný napríklad vtedy, ak si častejšie doprajete rôzne kozmetické procedúry (jednoduchšie pranie, rýchlejšie presušenie) alebo jednoducho nechcete do jedného uteráka sušiť ruky a citlivú pokožku tváre.

V prípade osušiek sú tiež dostupné rôzne rozmery – 50 × 100 cm, 60 × 120 cm a najobľúbenejší rozmer 70 × 140 cm. Práve posledný menovaný najlepšie vyhovuje na osušenie tela dospelého človeka. Do menších osušiek sa vám možno nepodarí zabaliť, no na mokré vlasy plne postačujú.

Plážové osušky majú v sortimente jasné postavenie – chcú poslúžiť nielen na osušenie po kúpaní, ale aj ako podložka, na ktorej sa dá ležať. Ich rozmery sú preto väčšie, napríklad 80 × 170 cm, 80 × 200 cm, 100 × 150 cm, 100 × 180 cm alebo okrúhle osušky s priemerom od 150 – 180 cm.

Obľúbené materiály – ich výhody a nevýhody

Je to práve materiál, ktorý rozhoduje o tom, ako dlho si nové uteráky a osušky udržia svoje kvality, vzhľad a ako pohodlne sa pri kontakte s nimi budete cítiť. Stálicou s nepopierateľnými kvalitami je bavlna, no zaujať môže aj bambus, ľan, modal a ľahké syntetické tkaniny. Poďme si ich vlastnosti, výhody a nevýhody v krátkosti predstaviť.

Bavlna

Bavlnené osušky a uteráky považujeme za voľbu číslo 1, o ktorej nebude mať nikto pochybnosti. Bavlna má ako prírodný materiál vysokú savosť, je mimoriadne mäkká a príjemný na dotyk. Pri kontakte s telom nespôsobuje podráždenie a ak je vlákno dostatočne husté, navodzuje príjemne hrejivý pocit. Pri správnej údržbe ponúkajú vysokú životnosť a stálofarebnosť.

Nie je bavlna ako bavlna. Bavlnený uterák kúpite za 5 eur, no rovnako tak za 10-násobne viac. Rozhodujúca je pritom nielen povestná gramáž, ale aj pôvod bavlny a spôsob jej spracovania. Najkvalitnejšie uteráky a osušky budú vyrobené z egyptskej bavlny, ktorá má prirodzene dlhé vlákna s extrémne vysokou savosťou. Na dotyk je úžasne hebká. Neoľutujete ani voľbu uterákov z Pima bavlny. Ide o druh bavlny pestovanej na juhozápade USA s dlhými a veľmi jemnými vláknami a luxusným vzhľadom.

Ak by ste pátrali po pôvode bavlny, vo všeobecnosti si dobré meno vyslúžila bavlna zo subtropických oblastí Afriky, Austrálie, Strednej a Južnej Ameriky. Bavlna pôvodom z Ázie (Čína, Pakistan, India) osloví viac nízkou cenou ako kvalitou.

Bambus

Počuli ste už chvály na uteráky, v ktorých sa kombinuje bambus a bavlna? Bambusové uteráky a osušky (podiel bambusu od 30 – 70 %) sú prekvapivo jemné a nadštandardne odolné. Uvádza sa, že savosť bambusových vlákien je štvornásobne vyššia ako u bavlny.

Bambus je prírodný materiál s antibakteriálnymi, protiplesňovými a protizápachovými účinkami. Ak nemáte kúpeľňu s možnosťou vetrania cez okno, stavte na kvalitnú bambusovú súpravu uterákov a osušiek. Rýchlejšie preschnú a predídete tak ich zatuchnutiu. Ich prínos ocenia aj ľudia s alergiami a ekzémami.

Bambusové vlákno sa hojne používa aj na plážových osuškách. Okrem schopnosti rýchleho preschnutia presvedčia aj UV stabilitou, čo znamená, že krásna pestrofarebná osuška vydrží dlho ako nová.

osušky

Ľan

Pre ľanové uteráky a osušky je typický hladký alebo vaflový vzhľad bez vystúpených uzlíkov, čo môže evokovať dojem, že nie sú dostatočne savé. Je to iba zdanie! Lákajú na viacero predností, ktoré im nemožno uprieť. V saunovom svete sú mimoriadne obľúbené.

Ľan je prírodný materiál s vysokou životnosťou, pevnosťou a odolnosťou. Dvakrát lepšie absorbuje vlhkosť ako bavlna. Je prirodzene antialergický, antiseptický a naviac aj antistatický, čo osloví najmä ľudí, ktorých pokožka reaguje na kontakt so syntetickými materiálmi podráždením a začervenaním.

Uteráky z ľanu pôsobia tvrdšie a po opratí zostávať pokrčené. Natrafiť preto môžete na kombinácie ľanu a bavlny (50 % a 50%), ktoré sa postarajú o hrejivejší vzhľad a prekvapivo príjemný komfort.

Modal

Modal je viskózové vlákno vyrobené z dubovej celulózy. K výsadám tohto prírodného materiálu patrí najmä mäkkosť, hebkosť a odolnosť.

Používa na výrobkoch, pri ktorých sa očakáva, že sa neprederavejú ani pri častom používaní. Modal sa praním nežmolkuje, nezmršťuje ani nestráca farbu. Pri použití na teplákoch či osuškách sa mu pripisuje mimoriadna hrejivosť.

Vo väčšine prípadov sa kombinuje s bavlnou, vďaka čomu sú uteráky a osušky hladké, krásne lesklé a výnimočné jemné na dotyk.

Syntetické vlákna

Na výrobu uterákov a osušiek sa používajú aj syntetické vlákna – najmä polyester a mikrovlákno. Niekomu vyhovujú, iní ich absolútne odmietajú. Na každodenné používanie v kúpeľni sa predsalen viac hodia vyššie spomenuté prírodné materiály.

Dá sa im však nájsť uplatnenie. Ťažšia bavlnená osuška zaberie neraz celý batoh. V kempe, na pláži či pri jazere, kde sa chodíte kúpať, sa preto viac hodí ľahká osuška, ktorá preschne za pár minút a po zložení nezaberie veľa miesta. Osušky zo syntetických materiálov sa vyrábajú v rozmanitých farbách, vzoroch a motívoch. Jednoducho sa tak v dave ľudí odlíšite a rozpoznáte.

Pozor na kombinácie syntetika + bavlna. Na prvý dotyk sú veľmi hebké, jemné a lákajú dobrou cenou. Priamy kontakt s pokožkou nevyhovuje všetkým. Ak vám vadia syntetické materiály na obliečkach, pyžame či župane, nesiahajte po nich ani do kúpeľne.

Gramáž uterákov a osušiek

Gramáž uterákov úzko súvisí s ich váhou. Vyjadruje hustotu spracovania (koľko priadze bolo použité na danú plochu) a udáva sa v gramoch na meter štvorcový tkaniny. Priamo súvisí s kvalitou a životnosťou uterákov a osušiek. Čím je gramáž nižšia, tým je uterák ľahší, menej savý, menej hrejivý a zároveň viac náchylný na vznik oslabených či predratých miest. S rastúcou hodnotou gramáže sa tieto vlastnosti vylepšujú a nedostatky ustupujú. Aké hodnoty si všímať?

 • Gramáž do 400 g/m2 – Ide o ľahké uteráky a osušky vhodné skôr na sporadické / príležitostné použitie (pre hostí, do fitka, na cestovanie).
 • Gramáž od 400 – 550 g/m2 – Ideálny pomer cena/kvalita. Uteráky a osušky sú už dostatočne husté a savé aj na každodenné používanie. Celková odolnosť a pocit z používania závisí od samotnej kvality priadze (aj medzi druhmi bavlny sú veľké kvalitatívne rozdiely).
 • Gramáž od 550 g/m2 – Vlastnosť typická pre najkvalitnejšie uteráky a osušky. Sú bohato tkané, na dotyk jemné a hrejivé, pri správnej starostlivosti vyzerajú niekoľko rokov ako nové. „Daňou“ za tento komfort je dlhšia doba schnutia, vyššia hmotnosť a väčšie nároky na priestor po zložení.

📌 Pamätajte, že gramáž udáva, koľko priadze bolo použitej na meter štvorcový uteráka či osušky. Nevypovedá nič o jej kvalite.

ako vybrať uteráky do kúpeľne

Vzhľad uterákov a osušiek

Zmena starej súpravy uterákov za novú sa v kúpeľni postará o zaujímavú vizuálnu zmenu. Ak máte radi minimalizmus, stavte na bielu, krémovú alebo prírodné jemné odtiene. Do svetlých, jednoliatych kúpeľní voľte osušky a uteráky ako výrazný prvok. Zaujmú buď vzorom, alebo sýtejšou farbou. Úhľadne uložené v kôpkach na poličke alebo prevesené cez konzoly na seba okamžite strhnú pozornosť.

Ako sa starať o uteráky a osušky? Na aviváž zabudnite!

 • Uteráky a osušky perte vždy podľa odporúčaní na štítku. Materiál od materiálu sa totiž maximálne povolené teploty môžu odlišovať. Vo všeobecnosti väčšina uterákov bez problémov znesie teplotu od 40 do 60 °C. Vyššia teplota zabíja baktérie a vírusy.
 • Pri praní nepoužívajte prací gél ani aviváž. Dusia a zlepujú jemné vlákna a uteráky potom strácajú na svojej nadýchanosti. Dlhšie sa v nich udržuje vlhkosť, čo spôsobuje problémy s preschnutím a následne ich nepríjemné zatuchnutie. Najlepšou voľbou je kvalitný prací prášok.
 • Pred prvým použitím nové uteráky a osušky operte dvakrát po sebe. Perte iba rovnaké farby spolu. Farebné uteráky zvyknú spočiatku uvoľňovať prebytočnú farbu z vlákien.
 • Uteráky a osušky môžete sušiť v sušičke bielizne. Ak ich chcete prevoňať pri sušení, vyskúšajte niektorú z týchto možností.
 • Zdá sa vám, že uteráky používaním a častým praním vybledli alebo zostali zašednuté? Pridajte do prania kyselinu citrónovú alebo ocot s jedlou sódou (120 ml octu a 50 g jedlej sódy). Uteráky budú rozžiarené a ich farba sýtejšia. Bonusom naviac je ich obnovená mäkkosť.

Kam s uterákmi a osuškami? Nápady na umiestnenie v kúpeľni

Uteráky na tvár a ruky majú svoje neodmysliteľné miesto priamo pri umývadle. Najčastejšie voľne zavesené na háčikoch.

Pri osuškách je už viacero kreatívnych možnosti, ako ich uložiť či uskladniť. Klasikou je odloženie do kúpeľňovej skrinky za dvierka alebo poskladanie na otvorenú poličku v kúpeľni (napríklad blízko vane, sprchového kútu, či práčky).

Esteticky dobrý dojem zanecháva aj vytvorenie úhľadnej kôpky osušiek v prútenom koši alebo v na bielo natretej drevenej debničke (napríklad v stredomorskom štýle s nalepenými mušľami). Obľúbené sú tiež nerezové telekopické závesné systémy, závesné očká či jednoduché háčiky s prísavkami.

Náš tip bez vŕtania! Zadovážte si ľahký obdĺžnikový prútený košík, silné prísavky na stenu alebo priľnavé háčiky. Prísavky prichyťte na stenu a košík na ne zaveste tak, aby sa svojím dnom dotýkal steny. Teraz už len naložte košík zrolovanými osuškami a máte behom chvíľky odkladanie osušiek vyriešené.

kam s uterákmi v kúpeľni

Ceny uterákov a osušiek

Na veciach, s ktorými v domácnosti prichádzame často do kontaktu, netreba príliš šetriť. Z tejto kategórie sú aj uteráky a osušky. Ide cena vypovedá o druhu a kvalite použitého materiálu, gramáži a výsledných vlastnostiach. Koľko zaplatíte za kvalitné uteráky a osušky s vyššou gramážou?

✅ Uteráky a osušky do 10 eur

V základnej cenovej kategórii nájdete prevahu jednokusových osušiek, samostatne alebo vo dvojici predávaných uterákov vyrobených zo štandardných materiálov (bavlna, kombinácie s bavlnou). Prémiovosť neočakávajte. Niektoré milo prekvapia, iné po pár mesiacoch nahradíte.

✅ Uteráky a osušky od 10 do 30 eur

Aktuálne najpredávanejšie uteráky a osušky. Kvalita materiálov, gramáž a celkové spracovanie sú na vyššej úrovni a vyhovujú každodennému používaniu.

✅ Uteráky a osušky od 30 eur

Ak ste už predchádzajúcimi cenovými kategóriami prešli a hľadáte o niečo vyššiu kvalitu bez kompromisov, potom zamerajte svoju pozornosť na prémiovú egyptskú bavlnu alebo Pima bavlnu, respektíve exkluzívne kombinácie viacerých materiálov – bavlna + bambus, bavlna + modal, … Cenovo výhodnejšie sú súpravy uterákov / osušiek.

Najlepšie značky uterákov a osušiek

 • Dormeo – Uteráky a osušky značky Dormeo majú príjemný neutrálny vzhľad a sú vyrobené z kvalitných materiálov s dôrazom na savosť, pevnosť a navodenie príjemného pocitu pri kontakte s pokožkou.
 • Bonami – Široký výber uterákov a osušiek v rôznych cenových reláciách – od cenovo dostupných súprav po exkluzívne kusy s neopozeraným dizajnom.
 • 4home – Ďalší obrovský výber uterákov a osušiek na jednom mieste. Dobrý pomer cena / kvalita, rôzne farby a veľkosti, spokojné recenzie. Najlepšie predávané sú uteráky a osušky kombinujúce bambus a bavlnu.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Dormeo Bamboo II

✔️ Vyrobené zo 100 % bavlny s gramážou 500 g/m2
✔️ V štyroch pastelových farbách
✔️ 3 veľkosti
✔️ Elegantný motív bambusových listov
📌 od 10 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Dormeo Whipstitch

✔️ Hypoalergénne a rýchloschnúce s vynikajúcou savosťou
✔️ 4 krásne farby
✔️ Zo 100 % bavlnených vlákien
✔️ K dispozícii uterák aj osuška
📌 od 10 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Bonami Selection Como

✔️ Vysoká savosť a odolnosť proti oderu
✔️ Zo 100 % prírodnej bavlny s gramážou 500 g/m2
✔️ Veľkosť 50 × 100 cm
✔️ Atraktívne farebné kombinácie (aj iné štvorice)
📌 od 28 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#44Home Bamboo Premium

✔️ Kombinácia bambusových vlákien a jemnej bavlny
✔️ Sada 2 kusov za dobrú cenu
✔️ Aj pre jemnú detskú pokožku a pre alergikov
✔️ Gramáž 450 g/m2
📌 od 8 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Bonami Selection Portofino

✔️ Vysoká savosť a odolnosť proti oderu
✔️ Zo 100 % prírodnej bavlny s gramážou 500 g/m2
✔️ Veľkosť 70 × 140 cm
✔️ Atraktívne farebné kombinácie (aj iné štvorice)
📌 od 56 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Bonami Selection

✔️ Súprava 6 hnedých uterákov a 2 osušiek zo 100 % bavlny
✔️ Veľmi dobré recenzie
✔️ Gramáž 500 g/m2
✔️ Príjemné na dotyk
📌 od 41 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#7Hotelová osuška

✔️ Osuška so vzorom vrkôčikov
✔️ S vysokou gramážou 550 g/m2
✔️ Veľmi príjemná a hebká na dotyk
✔️ Možné pranie až na 95 °C
📌 od 13 €
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
4.9/5 - (11 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin