Ako vybrať najlepší zelený čaj? TOP produkty podľa recenzií a testov

zelený čaj
Ak si chcete vychutnať chuťovo lahodný zelený čaj, ktorý poteší zmysly, musíte najskôr vedieť, ako vybrať ten najlepší zelený čaj. S jeho rastúcou popularitou sa totiž i na náš trh dostali čaje rôzneho pôvodu, spracovania a s tým súvisiacej výslednej kvality. Aj keď všetky zelené čaje pochádzajú z rovnakej rastliny, sú medzi nimi už po prvom dúšku badateľné výrazné rozdiely.

Kvalitný zelený čaj bude mať bohatý chuťový profil a príjemnú arómu. Nezaskočí vás trpkosťou, horkosťou ani pachuťou, ako sa stáva pri lacných vrecúškových čajoch, ktoré neraz pozostávajú iba z drobných polámaných zvyškov. Práve naopak – budete v ňom cítiť jemné podtóny ovocia či arómy kvetín, niektoré čaje prekvapia dokonca aj netradičnou, no intenzívnou chuťou umami.

Zelený čaj je v krajinách Východnej Ázie tradíciou, rituálom a často vnímaný ako ozdravný nápoj, ktorý povzbudí telo i myseľ. K tomu, aby ste si mohli dopriať zelený čaj, ktorý naplno ukáže svoj potenciál, nezaškodí oboznámiť sa s dôležitými krokmi výberu. Ak ste v tejto oblasti nováčikom, niekoľko skvelých tipov na najlepšie zelené čaje nájdete aj v nasledujúcej tabuľke. A hoci je vnímaná chuť výsostne subjektívnou záležitosťou, neprehliadnite ani dostupné testy a recenzie zelených čajov, ktoré vám pomôžu rozhodovanie zjednodušiť.

Najlepšie zelené čaje podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1GUNPOWDER TEMPLE OF HEAVEN

+ Tmavo žltý nálev a príjemne dymová aróma
+ Chuť je veľmi výrazná
+ Kvalitné balenie s hermetickým uzatváraním
+ Krajina pôvodu – Čína
od 11,75 € / 250 g
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2PI LO CHUN zelený čaj

+ Jemne sladká chuť a kvetinová aróma
+ Výnimočný čaj, ktorý sa zbiera iba jeden deň v roku
+ Krajina pôvodu Čína
od 12,30 € / 250 g
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3ZELENÝ ČAJ YIN XIANG

+ Chuťovo elegantný a svieži čaj, aróma pripomína broskyne
+ Farba čaju je krásne citrónovo žltá
+ Ideálny na prípravu ľadového čaju
+ Krajina pôvodu Čína
od 14 € / 250 g
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4TANZANIA FOP LUPONDE BIO

+ Plná, originálna chuť s ľahko horkým záverom a kvetinová vôňa
+ Svetložltá farba
+ Krajina pôvodu Tanzánia
od 15,80 / 250 g
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Sonnentor zelený čaj Gunpowder Bio sypaný

+ Výrazná bylinná chuť s kvetinovým podtónom
+ Pravý čínsky zelený čaj v BIO kvalite
+ Vyrobený v podmienkach ekologického poľnohospodárstva
od 4 € / 100 g
⭐ 96 % Čítať recenzie
#6Kusmi Tea Green tea with Jasmine

+ Kvalitný zelený čaj prevoňaný kvetinovými tónmi jazmínu
+ 20 mušelínových čajových vrecúšok
+ Ideálny ako darček
od 7 € / 20 vreciek
⭐ 94 % Čítať recenzie

Ako vybrať zelený čaj

Výber zeleného čaju je rovnako dôležitý ako jeho príprava. Z čaju pofidérnej kvality nevyčarujete lahodnú šálku ani pri dokonalom postupe bez jedinej chybičky. Zamerajte sa predovšetkým na krajinu pôvodu, certifikáciu, čerstvosť čaju a druh zeleného čaju. Na výslednú chuť má vplyv aj samotná forma – teda, či sa jedná o zelený čaj sypaný alebo vrecúškový.

Ako sa vyrába zelený čaj?

Ako zelený čaj je označovaný nápoj, ktorý sa pripravuje z neoxidovaných listov rastliny Camellia sinensis, známej ako čajovník čínsky. Vyrába sa z jemných vrchných čajových lístkov a púčikov rastliny.

Takéto jemné zelené lístky sa nenechávajú po odtrhnutí zvädnúť, ani neprechádzajú procesom fermentácie, ako je tomu napríklad pri zelenom čaji. Ich úprava je podstatne šetrnejšia, vďaka čomu odovzdávajú čaju svoje kvality v čo možno najprirodzenejšej podobe. Lístky sa preto sušia (alebo naparujú a sušia) bezprostredne po zbere, vďaka čomu sú schopné uchovať plnú chuť, množstvo cenných živín aj zelené farbivo. Po vysušení sa lístky zeleného čaju rolujú alebo inak tvarujú. Posledným krokom je triedenie. Celistvé lístky predstavujú najvyššiu kvalitu. Nasledujú polámané lístky, podrvené až lístky, ktoré sa sušením rozpadli a tvoria základ pre vrecúškové čaje.

Ako vyzerá a chutí zelený čaj?

Hotová šálka čaju má ľahkú chuť a je zvyčajne svetlo až stredne zelenej farby s jemným zlatistým nádychom. V chuťovom profile najčastejšie objavíte jemné tóny kvetov i citrusov. Zelené čaje však nechutia rovnako, a kým jeden si vás okamžite získa, z ďalšieho si už druhú šálku nedáte. Závisí to predovšetkým od pôvodu, kvality lístkov či spôsobu spracovania. Je dobré vedieť, že každá certifikovaná plantáž produkuje zelený čaj s vlastnými špecifickými chuťovými vlastnosťami.

zelený čaj listy

Druhy zelených čajov

Chcete sa vyhnúť sklamaniu? Nekupujte čaj s nič nehovoriacim generickým popisom „Zelený čaj“ za podozrivo nízku cenu. Čím bližšie informácie o krajine pôvodu, plantáži a druhu zeleného čaju, tým lepšie a špecifickejšie vlastnosti. Najväčšími producentmi zeleného čaju sú Čína, Japonsko, India, Taiwan, Nepál či Srí Lanka. Z týchto krajín pochádzajú aj najobľúbenejšie druhy zelených čajov. Niekoľko z nich si v krátkosti predstavíme:

  • Čaj Sencha – Najrozšírenejší a veľmi populárny druh zeleného čaju v Japonsku vzniká z mladých lístkov prvého zberu. Má sviežu trávnatú chuť.
  • Čaj Gyokuro – Jeden z najvyhľadávanejších japonských čajov spoznáte podľa toho, že vysušené lístky sú úzke, ploché a tmavozelenej farby. Počas pestovania sa čajovníky prekrývajú tieniacimi rohožami, vďaka čomu sú listy bohatšie na chlorofyl. Výsledkom je čaj známy svojou plnou sladkou chuťou.
  • Čaj Longjing – Najslávnejší čínsky čaj (v preklade Dračia studňa) pochádza z vysokohorskej oblasti a je vyrábaný z mladých čajových lístkov najjemnejšej triedy. V čaji cítiť arómy pečených lieskovcov, gaštanov a kvetov. Je jemný, no na arómy výnimočne bohatý čaj.
  • Čaj Matcha – Zelený čaj z Japonska má podobu jemného prášku sviežo zelenej farby. Melie sa na kamenných mlynoch. Čím krajšia zelená, tým kvalitnejší matcha čaj (žiadne pridávané farbivá). Je bohatý na antioxidanty a množstvo obsiahnutých živín, keďže nepijete výluh lístkov, ale ich celý obsah. Má jemnú chuť.
  • Čaj Genmaicha – Japonský zelený čaj je celkom netradične obohatený o opraženú celozrnnú ryžu a kukuričné vločky. Zanecháva nezabudnuteľný hrejivý dojem a mnohí túto chuťovú kombináciu prirovnávajú pukancom.
  • Čaj Biluochun – Čínsky zelený čaj Biluochun z vysokohorských záhrad je zástupcom špičkovej triedy. Lístky sú zatočené do špirálok. Má unikátnu ovocnú chuť a príjemne omannú kvetinovú arómu.

Pôvod zeleného čaju

Prostredie, v ktorom sú čajovníky pestované, má veľký vplyv na kvalitu výsledného čaju. Na plantážach v čistom prírodnom prostredí, ktoré sú vzdialené od znečistenia veľkých miest, vznikajú tie najlepšie zelené čaje.

Okrem toho, že sa bude zaujímať o krajinu pôvodu (Čína, Japonsko, Taiwan, …), pokúste sa zistiť čo najviac o samotnej lokalite, v ktorej sú lístky zeleného čaju dopestovávané. Solídny predajca/distribútor a prirodzene aj samotný výrobca si nenechajú ujsť príležitosť, aby kvality danej lokality vyzdvihli i v popise samotného čaju.

Čerstvosť zeleného čaju

Pre zelený čaj je čerstvosť kľúčovým faktorom kvality. Keďže je vyrábaný šetrným spôsobom, ktorý v ňom zachováva prirodzenú chuť, arómy aj vyššie množstvo cenných živín (než ako je tomu v porovnaní s inými druhmi čaju), má kratšiu trvanlivosť a je náchylnejší na kazenie. Je preto dôležité, aby bol zelený čaj skonzumovaný v krátkej dobe po zbere a vysušení, inak rýchlo podlieha degradácii.

Zelený čaj by sa mal spotrebovať do 12 mesiacov od jeho spracovania. Vždy sa preto zaujímajte o dátum balenia/výroby a vyberajte zelený čaj, ktorý vznikol v nedávnom období. Po otvorení sa snažte zvyšok sušených čajových lístkov naspäť vzduchotesne uzatvoriť, aby nedochádzalo k predčasnej oxidácii a strate vlastností.

Sypaný zelený čaj vs. čajové vrecúška

Ak hľadáte kvalitu, odpoveď je jasná – zvoľte sypaný zelený čaj s jasným pôvodom, certifikáciou, pestovaný organicky a bez pesticídov a od predajcu, ktorý sa vo svete čajov dokáže s prehľadom orientovať.

Bežne dostupný zelený čaj vo vrecúškach predávaný za nízku cenu totiž neposkytne kvalitu, ktorú by ste očakávali. Neskúsených konzumentov môže dokonca od hlbšieho zoznámenia sa so svetom zelených čajov odradiť.

Ak natrafíte na vreckový zelený čaj nízkej kvality, po vyluhovaní bude zelenohnedej až hnedastej farby s pachuťou zeminy. Nečudo, že kritici majú voči zelenému čaju porciovanému do samostatných nálevových vreciek silne vyhradený názor a označujú ho za „odpad“ z výrobného procesu, pri ktorom sa vznikajú vysokokvalitné druhy sypaných čajov.

Avšak, renomovaní výrobcovia už dokážu ponúknuť zelený čaj aj vo forme čajových vrecúšok v prekvapivo dobrej kvalite. Používanie čajových vrecúšok je totiž bez pochýb pohodlné a býva praktickou voľbou na cestách.

V čom je pitie zeleného čaju prospešné?

Zelený čaj je natoľko populárny a celosvetovo známy, že sa mu venovali už desiatky rôznych štúdií a výskumov, ktoré sa snažili potvrdiť alebo vyvrátiť prospešnosť jeho pitia.

Okrem toho, že ide o lahodný nápoj, ktorým môžete bez výčitiek spestriť svoj pitný režim, je známy aj obsahom silných antioxidantov, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred oxidačným poškodením spôsobeným voľnými radikálmi.

Vo východných kultúrach veria, že zelený čaj očisťuje, povzbudzuje, posilňuje a ochraňuje. Navodzuje celkovú psychickú pohodu a vie byť prospešný pri snahe o redukciu hmotnosti a pri podpore metabolizmu.

Zelený čaj a kofeín/teín

Podobne ako káva, aj zelený čaj obsahuje kofeín (označovaný ako teín), ktorý má ako prírodný stimulant vplyv na bdelosť a úroveň energie. Obsah kofeínu v zelenom čaji je v porovnaní s kávou približne štvrtinový (zelený čaj 20 – 45 mg na šálku, káva 80 – 180 mg na šálku). Na rozdiel od kofeínu z kávy, ktorý sa vstrebáva veľmi rýchlo a aj rýchlo zvýši úroveň bdelosti, kofeín zo zeleného čaju účinkuje pomalšie a pozvoľna. Kým po káve môže začať srdce viac búšiť a po krátkom príleve energie sa dostavuje útlm, pri zelenom čaji získate dávku energie, no neprídete o svoj pokoj.

Ak patríte k ľuďom, ktorí sú citliví na kofeín, je dobré vedieť, že k dostaniu sú tiež bezkofeínové zelené čaje (zelené čaje bez kofeínu/teínu), ktoré si môžete vychutnať aj v popoludňajších a večerných hodinách. Dôležité je však vybrať zelený čaj, ktorý bol zbavený kofeínu šetrným spôsobom, pri ktorom neprišiel o ďalšie zo svojich predností.

zelený čaj šálka

Ako pripraviť zelený čaj?

Príprava zeleného čaju nie je komplikovaná, no poznať správny čas a teplotu má zásadnú úlohu vo výslednej chuti hotovej šálky čaju.

  • Na jednu šálku budeme potrebovať 1 – 2 lyžičky sypaného čaju (resp. 1 čajové vrecúško).
  • Toto množstvo zeleného čaju zalejeme vodou o teplote 70 – 80 °C. Vyššia teplota (vriaca voda) ničí prospešné látky. Ak nemáte rýchlovarnú kanvicu, na ktorej sa dá nastaviť konečná teplota vody, nechajte horúcu vriacu vodu niekoľko minút odstáť a vychladnúť.
  • Čaj zo zlomkových a polámaných lístkov lúhujeme 2 minúty, z celých čajových lístkov približne 3 minúty. Čas lúhovania sa môže líšiť podľa druhu zeleného čaju. Presný návod na prípravu je uvedený na balení čaju.
  • Po uplynutí doby čaj scedíme. Lístky zeleného čaju netreba vyhadzovať, dajú sa opakovane ešte 2 – 3 krát zaliať. Po druhom zalievaní je výsledkom dokonca ešte intenzívnejší nápoj. Pri každom ďalšom zaliatí je vhodné predĺžiť dĺžku lúhovania.

Príprava zeleného čaju sa spája aj s rituálmi. Jedným z nich je napríklad nahrievanie šálky pred nasypaním sušených lístkov. Ďalším je zakrytie lúhovaného čaju malým tanierikom pre získanie intenzívnejšej a bohatšej chuti. Nemenej dôležitý je výber šálky, čajníka či čajovej kanvičky. Najlepší čaj vznikne v čistých nádobách zo skla, porcelánu alebo glazovanej keramiky.

Ceny zelených čajov

Koľko zaplatíte za kvalitný zelený čaj? Pre rýchlejšiu orientáciu sme širokú ponuku rozdelili do troch nasledujúcich kategórií.

Zelené čaje do 4 eur

Ide o široký výber zelených čajov, ktoré sú k dostaniu v supermarketoch či lekárňach. Najčastejšie ide o zelený čaj porciovaný do vrecúšok. Krajina pôvodu či vyššia kvalita použitých lístkov je v tejto cenovej relácii skôr výnimkou. Zvyčajne ide o čaj priemerných kvalít, niekedy natrafíte aj na čaj, ktorý je sklamaním. Okrem vrecúškových čajov tu nájdete menšie balenia sypaných čajov (hmotnosť cca do 100 g) – napríklad na prvé zoznámenie.

Zelené čaje od 4 do 12 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie zelené čaje, presvedčí pomerom cena/kvalita. Ak ide o čaj sypaný, zaujímajte sa o veľkosť lístkov, pôvod, pestovateľské podmienky aj o recenzie a hodnotenia konkrétneho čaju. Na svoje si tu už prídu i náročnejší konzumenti čaju. Rozmanitosť a atraktívny výber sú veľkým lákadlom.

Zelené čaje od 12 eur

Ak sa považujete za náročného čajičkára a vo svete zeleného čaju sa pohybujete s prehľadom, už isto viete, kde naozaj kvalitný zelený čaj kupovať a na aké atribúty sa zamerať. Drahšie zelené čaje vynikajú exkluzivitou – či už z pohľadu lokality zberu, skorého zberu alebo spôsobu šetrného spracovania. Ich chuťový profil býva plný a jedinečný.

 ProduktInfoHodnotenie 
#1GUNPOWDER TEMPLE OF HEAVEN

+ Tmavo žltý nálev a príjemne dymová aróma
+ Chuť je veľmi výrazná
+ Kvalitné balenie s hermetickým uzatváraním
+ Krajina pôvodu – Čína
od 11,75 € / 250 g
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2PI LO CHUN zelený čaj

+ Jemne sladká chuť a kvetinová aróma
+ Výnimočný čaj, ktorý sa zbiera iba jeden deň v roku
+ Krajina pôvodu Čína
od 12,30 € / 250 g
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3ZELENÝ ČAJ YIN XIANG

+ Chuťovo elegantný a svieži čaj, aróma pripomína broskyne
+ Farba čaju je krásne citrónovo žltá
+ Ideálny na prípravu ľadového čaju
+ Krajina pôvodu Čína
od 14 € / 250 g
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4TANZANIA FOP LUPONDE BIO

+ Plná, originálna chuť s ľahko horkým záverom a kvetinová vôňa
+ Svetložltá farba
+ Krajina pôvodu Tanzánia
od 15,80 / 250 g
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Sonnentor zelený čaj Gunpowder Bio sypaný

+ Výrazná bylinná chuť s kvetinovým podtónom
+ Pravý čínsky zelený čaj v BIO kvalite
+ Vyrobený v podmienkach ekologického poľnohospodárstva
od 4 € / 100 g
⭐ 96 % Čítať recenzie
#6Kusmi Tea Green tea with Jasmine

+ Kvalitný zelený čaj prevoňaný kvetinovými tónmi jazmínu
+ 20 mušelínových čajových vrecúšok
+ Ideálny ako darček
od 7 € / 20 vreciek
⭐ 94 % Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin